berini Bolletje ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 maart 197U Nr. 20374 Schouwse tegelkamer in ere hersteld Hoe is die Italiano nou? Italiano is dus alles? de candy drop VAN GAZELLE Om beperking kernbewapening Wat biedt de BEELDBUIS? ARAM EN DE BROEDERS DER KUST ■HR JtMÓjeftioevett// Aanwinst gemeentemuseum Zierikzee Advertentie Z1ERJKZËK, 25-3. Over enkele da gen - om precies te zyn op woens dag 1 april - gaat het gemeentemu seum in het stadhuis van Zierikzee weer open voor het publiek. Tijdens de „winterslaap" in de pe riode 1 november-1 april is er in de museumruimten toch weer het een en ander gebeurd. Vreemdeling en stadgenoot zullen straks kennis kun nen maken met de in ere herstelde zgn. Schouwse tegelkamer. Dit ver trek, dat door een samenloop van omstandigheden gedurende de laat ste jaren was gedegradeerd tot een onaantrekkelijke opslagruimte, is na een grondige opruiming en schoon maak terdege onder handen geno men. Twee schilders en een metse laar van de dienst van gemeente werken hebben het met fraaie tegel wanden „aangeklede" interieur zoda nig „opgefrist", dat men deze be zienswaardige kamer bijna niet terug kent. Als bijzondere attractie zijn in één der hier geplaatste vitrines Zeeuwse sieraden geëxposeerd, die welwillend ter beschikking werden gesteld door de heer J. de Bree te Middelburg. „Zierikzee op prent en document" Na de zeer geslaagde expositie, die tijdens het vorige museumseizoen in het Prentenkabinet werd gehouden t.g.v. het 125-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuwsbode, is thans opnieuw een speciale tentoonstelling ingericht onder de titel: „Zie Zierik zee op prent en dokument". Aanleiding tot deze bescheiden tentoonstelling in het prentenkabinet is het dubbel-jubileum van gemeen tearchief en gemeentemuseum; het eerste bestaat in 1970 juist een halve eeuw, terwijl het precies zfstig jaar geleden is, dat een begin werd ge maakt met de oprichting van een „oudheidskamer" als voorloper van het latere gemeentemuseum. Naast nog andere kleinere aanvul lingen en verbeteringen in de mu seale opstellingen in schutterszaal en aangrenzende ruimten kan tenslotte nog gememoreerd, dat dezer dagen een nieuwe museumgids van de pers is gekomen. In dit boekje, dat royaal is geïllustreerd, wordt uitvoerig in gegaan op de diverse „topstukken", die het museum van Zierikzee rijk SPORT KORFBAL „All-Ready" speelde matige party tegen „Volharding" (6 - 4) All-Ready I wist zaterdagmiddag tegen Volharding uit Yerseke de volle winst binnen te halen maar hierbij dient te worden aangetekend dat de rood-zwarten ditmaal een bij zonder pover partijtje te zien hebben gegeven en dat de zege zelfs nog ge ruime tijd in gevaar is geweest. Yer seke bracht een uiterst zwak twaalf tal binnen de lijnen dat vooral „af braak-tactiek trachtte toe te pas sen. Na een kwartier spelen trof een schot van Leo Fonteine doel (1 - 0) maar het enthousiasme van Yerseke leidde zeven minuten later tot de ge lijk maker (1 - 1). Wurth miste hier na een strafschop voor All-Ready. Een treffer van mevr. Kloet werd geannuleerd maar in de 35ste minuut kwamen de rood-zwarten door Henk Vermeule opnieuw aan de leiding (2 - 1). Na een treffer van André Wurth brak met 3 - 1 de rust aan. In de tweede helft werd een doel punt van Joop de Regt afgekeurd en Volharding kwam door Jan Fraanje op 3 - 2. Een door de Regt genomen straf worp leverde geen doelpunt op, maar hij wist even later deze mis ser met een voltreffer goed te ma ken (4 - 2). Aan de andere kant ver kleinde Huib Glerum de achterstand (4 - 3), maar Piet de Ronde bracht uit een strafworp de stand op 5 - 3. Kees Bakker deed de hoop bij Vol harding herleven (5 -4), maar via een straf schot van André Wurth kwam de zege toch weer bij de rood-zwarten (6 - 4). All-Ready I handhaafde zich aan de leiding In de 2e klasse van de Zeeuwse Korfbalcompetitie heeft All Ready I ook haar tiende wedstrijd in volle winst om weten te zetten, waardoor de Zierikzeeënaren nog steeds zon- Advertentie 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zaehtertje een knappertje een suikertje een dropje Ja, 't is een lekkertje! BHOMMEN m» V uisi: Mensen van nu op brommers van nuf De Berini van GazeUe is verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Model VE 600, in liefst 4 kleuren lever baar groen, blauw,fris rood en hipgeel. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. der een enkel verliespunt op de lei dersplaats tronen. Tegen Volharding I uit Yerseke werd echter een matig resultaat be reikt van 6-4, doch het was ook een moeilijke tegenstander om tegen te spelen en uiteindelijk bleef de winst toch weer in Zierikzee. Naaste con current Atlas kwam zaterdag weer niet binnen de lijnen, zodat deze club uit Walcheren nu reeds een flink aantal wedstrijden minder ge speeld heeft. Zuidwesters II leed in deze afdeling weer een gevoelige ne derlaag tegen het oprukkende BKC I uit Breskens, waardoor de Bressi- aanders zich direct achter All Ready op de tweede plaats konden hand haven. Animo III behaalde haar eer ste overwinning (3-2), waarvan het Goese TOGO II de dupe werd. Swift IV klom een plaats op de ranglijst via een ruime 6-0 overwinning op Olympia I, dat nu zelfs op de voor laatste plaats terecht gekomen is. Na degradatie uit de le klas, ziet het er voor de club uit Wilhelminadorp ook dit seizoen maar weer somber uit en degradatie is nog steeds niet uitgesloten. De stand is nu: All Ready I 10 10 0 0 20 53-22 BKC I 10 7 2 I 16 63-30 Atlas I' 7 5 1 I 11 27-21 Zuidwesters II U 3 2 6 8 42-57 TOGO II 9 2 3 4 7 32-38 Swift IV 7 2 2 3 6 29-28 Animo III 9 1 4 4 6 23-35 Olympia I 10 2 1 7 5 32-56 Volharding I 11 1 3 7 5 33-47. VOETBAL Dreischor I-Renesse II 4-3 Dreischor speelde in de wedstrijd tegen Renesse veel minder goed dan de week daarvoor tegen Dombui'g II. Na een kwartier spelen namen de gasten via een treffer van De Vrieze de leiding, maar vijf minuten later was Kees Kommer er als de kippen bij om de gelijkmaker in de touwen te jagen (1-1). Na een half uur kwa men de blauw-witten door Simon de Vlieger aan de leiding (2-1) en nog juist voor het verstrijken van de eerste speelhelft slaagde De Vlieger er nogmaals in om te doelpunten (3-1). In de tweede helft heeft het er lange tijd naar uitgezien dat men geen doelpunt meer zou zien. Pas na 20 minuten spelen waren het de gas ten, die door een schot van Wim Hoogerhuis op 3-2 kwamen. Een kwartier voor het einde stelde Leo Lievense voor Dreischor veilig (4-2), doch Renesse kwam nog even terug en maakte er 4-3 van, waarbij het bleef. WASHINGTON, 23-3. De V.S. en de Sowjet-Unie hebben nog tijd om in een of andere vorm overeenstem ming te bereiken over een beper king op het gebied van de strategi sche kernbewapening, zo heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rogers, op zijn pers conferentie in Washington verklaard Hij zei dit naar aanleiding van een vraag over een resolutie in de se naat, waarin wordt gepleit voor een onverwijld verbod op het opstellen van offensieve en defensieve kern wapens. WOENSDAG 25 MAART. NED. I. In het avondprogramma van de middag de tweede internatio nale ronde van „Geen woorden maar daden:'. NAC uit Breda ontmoet Rol-Weiss uit Essen. Zoals op elke woensdag wordt de vooravond ge vuld door „Scala" en de kerkelijke dubriek „Kenmerk". De politieke uitzending is voor de PSP. De hoofd film is een van de klassieke produk- ten van het na-oorlogse realisme. Henri Georges Clouzot kreeg voor zijn film „Quai des Orfèvres" vele onderscheidingen. In de hoofdrollen zien we o.m. Louis Jouvet - de on vergetelijke brommende commissaris van politie - Suzy Delair, Bernard Blier en Claudine Dupuis. Het ver haal speelt zich voornamelijk af op het Parijse hoofdbureau van politie, waar commissaris Antoine een on derzoek instelt naar de moord op een rijke kunstverzamelaar, die niet uit de weg ging voor een verhou ding met een lief aankomend sterre tje. Zo'n sterretje is Jenny Lamour. Ze was bereid haar carrière te ko pen door het aanknopen van allerlei verhoudingen en zo had ze ook con tacten met het slachtoffer. Op de avond van de moord was ze zelfs in zijn huis. Dat brengt uiteraard de verdenking op haar. Maar ook haar jaloerse echtgenoot bracht diezelfde avond een bezoek aan het huis van zijn rivaal en er was zelfs nog een derde bezoekster. Hoe de inspecteur de ware dader ontmaskert wordt op adembenemende manier in beeld ge bracht. De rubriek Eigentijdsis gewijd aan de schilderes Suzanne Simon, een hypermoderne Frangai- se, die een flink stuk van haar tijd schilderend in Nederland doorbrengt. Tot slot van de avond een repor tage van de ijshockeywedstrijd Tsjecho-Slowakije-Oost-Duitsland. NED. II. De AVRO duikt in de mode. Ria Bremer vertelt het een en ander bij een Duitse televisiefilm, waarin de modetrend voor 1970 uit gestippeld wordt. De grote Franse couturiers als Lanvin, de Givenchi, Cardin, Dior Saint Laurent en Cour- règes showen hun modellen. De Duitse bijdrage bestaat uit het in balletvorm laten zien van wat de Duitse confectie voor de vrouw in 1970 in petto heeft. Na het journaal een korte voorbeschouwing over de Avro-Rallycross 1970. De Avro heeft het plan om weer vijf uitzendingen te maken. Iedereen die een auto heeft en daar goed in kan rijden mag meedoen. In deze film een aan tal gesprekken met deelnemers en beelden van enkele wedstrijden. Hoofdschotel is „Gemeubileerd", een televisiespel, dat Chiem van Houwe- ningen schreef in het kader van de Avro-Workshop. Maxim Hamel maakt in deze opvoering zijn debuut als regisseur. De schrijver koos als motief het huisvestingsprobleem. Dokter van Swol houdt maar een half uur spreekuur waarna de Bond zonder Naam nog met een uitzen ding komt, getiteld: „Casa Humana" DONDERDAG 26 MAART. NED. I. In het VPRO-programma: „Object no. 1169... object 1170... dynamopolis desorientaite Ray Staakman Alfred Eikelenboom, Donald Janssen". Het trio Frwnk 2. Zelfs Aram, hoe stralend gehumeurd ook, merkte de argwaan der bewoners op toen zij het stadje binnentrokken. Het be gon al bij de poortwachters, die hun ver zoek om bijstand nauwelijks schenen te geloven en slechts met veel moeite toeston den dat zij de stad betraden. Het leek hem toe dat alleen een vage angst de mannen ervan terughield hen ronduit de toegang te weigeren. En toen zij door de straten ver der trokken, merkte hij diezelfde angst op in de vele ogen die hen gadesloegen. Vrouwen riepen hun kinderen terug. Op het marktplein sloten kooplieden haastig hun kramen. Een doodse stilte begeleidde hen. „We schijnen nu niet direct welkom te zijn", gromde Tudor gemelijk. „Wat maak jij er uit op, Aram?" „Ik weet het niet", zei de jonge krijger nadenkend. „Over het algemeen is men in kuststeden vriendelijk genoeg voor vreem delingen. Nee, het moet iets anders zijn. In ieder geval lijkt het mij het beste om een herberg op te zoeken en iets te eten. De mannen zijn moe en uitgehongerd. Mis schien komen we daar iets meer te weten". Hij wenkte een bedelaar om hem te vragen waar zij een herberg konden vinden, doch tot zijn verbazing koos de man met een gil van schrik het hazenpad, alsof de dui vel zelf hem op de hielen zat. „Er moet inderdaad iets mis zijn", mom pelde Aram. „Waar zien ze ons voor aan?" Het antwoord op die vraag kreeg hij niet veel later, toen zij een herberg ontdekt hadden en daar op toetraden. Want met een verontwaardigd gegrom waggelde een zeer zwaarlijvige waard hen tegemoet. „Terug!" gilde hij briesend. „Dit is een eerbaar huis! Hier is geen toegang voor piraten!" Bouman, Rien Hagen en Ton Hase- bos maakte deze collage van het werk van de drie kunstenaars. Ze willen de kijker niet alleen confron teren met hun werk en hun per soonlijkheid, maar vooral met hun ideologie, die grote trekken van overeenkomst vertoont. Na het nieuws „Spel zonder woorden" van Samuel Beckett, waarin de mens weer in een merkwaardige - mis schien volgens Beckett ware - ge daante ten tonele wordt gevoerd, nl. liggen op het toneel, opgesloten in een zak. Vervolgens Mensen in China", een uitgebreide Duitse do cumentaire van Wolfgang Weber en Madeleine Beck over het leven in de Chinese volksrepubliek. Rob Tou- ber en Merel Laseur laten in „Tran sit" de Franse „Toon Hermans" Ray mond Devos aan het woord. Hij zingt, maakt muziek, clanst, jongj leert en babbelt. En dat doet hij al lemaal zeer amusant, getuige zijn ge weldige populariteit in Frankrijk. NED. II. „Scala" en „Van gewest tot gewest" gaan vooraf aan de TROS-avond. Die begint na het journaal met de Toto, gepresenteerd door Mary Schuurman. Dan een do cumentaire. Het is „Ouro Preto", een film over het werk van de 18e eeuw- se Braziliaanse schilder-beeldhou wer Francisco Lisboa, dat te vinden is in het kleine stadje Ouro Preto. Het is een uitzonderlijk man geweest die Lisboa, die als autodidakt op merkelijk werk maakte. Hoofdscho tel is „Ein Mann Gottes", een spel van Gabriel Marcel, die in 1969 de Erasmusprijs ontving in een televi siebewerking van F. T. Wittich. In deze Duitse versie van het Franse stuk wordt de hoofdrol gespeeld door Carl Lange. Hij is een predi kant, die zichzelf een voorbeeld voor de wereld vindt. Hij leeft een leven vol barmhartigheid en liefde. Hij geeft een voorbeeld aan beminde gelovigen. Zijn vrouw heeft voordat ze met hem trouwde als ongehuwde moeder een kind gekregen en dat accepteerde hij met alle liefde die een dominee past. Maar op zeker ogenblik wordt deze hele historie op gerakeld. De dominee komt dan voor beslissingen te staan, die hem moei lijk vallen. Hij valt dan door de mand. Hij blijkt een doodgewoon man, wiens barmhartigheid en goed- Donderdag 26 maart, Ned. I, 21.00 uur: „Mensen in China", een docu mentaire over het leven in de Chi nese volksrepubliek. Ook nu nog staan de vriendinnen de bruid bij op haar huwelijksdag. heid niet meer was dan een mas ker. Het Convent van Kerken en het IKOR brengen dan nog „Een zon dagsfilm van een dorpspassie". De inwoners van enkele dorpen in En geland hebben het lijdensverhaal verfilmd. Ze werkten vele jaren aan hun plan en deden voor geen enkele activiteit een beroep op professionele artiesten. WOENSDAG 25 MAART. NED. 1: 17.00 Geen woorden maar daden; 17.30 Einde; 18.45 Fabeltjes krant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Kenmerk; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 PSP; 20.20 Socutera (kleur); 22.35 Eigentijds (kleur); 23.00 Wereldkampioenschappen ijshockey (kleur); 23.20 Journaal; 23.35 Einde. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Mode 70 (kleur); 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Rallycross; 20.45 Gemeubileerd (in kleur); 21.30 Spreekuur; 22.00 Casa humana (kleur); 22.10 Journaal; 22.15 Vamos a ver; 22.55 Studeren; 23.25 Einde. DONDERDAG 26 MAART. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Object nr. 1,169...; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.35 Spel zonder woorden (kleur); 21.00 Mensen in China (kleur); 22.00 Tran sit (kleur); 22.30 Journaal; 22.35 Bij leven en welzijn (Teleac); 23.05 Ein de. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Van gewest tot gewest; 19.55 Ster; 20.00 Jour naal; 20.15 Ster; 20.20 Tros-toto; 20.40 Ouro Preto (kleur); 21.00 Ein mann Gottes; 22.20 Een zondags film van een dorpspassie (kleur); 22.50 Journaal. Advertentie Weer en sfeer werkten mee Serooskerke sloot rij van de dorps-Strafeesten SEROOSKERKE, 21-3. Zaterdag middag vierde Serooskerke als laat ste dorp het traditionele Strafeest. Begunstigd door het mooie voor jaarsweer verlieten plm. 13 uur 35 ruiters op hun fraai versierde paar den het dorp voor een korte rondrit. Tijdens afwezigheid van de ruiters werden door een jury, bestaande uit de dames J. de BIonde-Bak'ker, W. Linders-Tangeman en L. Straayer de prijzen toegekend aan de kinderen voor hun versierde fietsen. De eerste prijs werd toegekend aan Ruben Hubrechtse. Vervolgens werd door de kinderen het ringsteken met de fiets beoefend. Er werd in drie groe pen gereden. Bij groep 1 werden twee eerste prijzen toegekend en wel aan Ada de Blonde en Nelleke Zor- ge. Bij groep 2 waren eveneens twee eerste prijzen, t.w. voor René Baart- se Petra de Rijke. Bij groep 3 ein digden drie jongens gelijk. Kees Jan Maandagavond heeft president Saragat Rumor van Italië oficieel be last met de vorming van een nieuwe regering. Rumor heeft de opdracht aanvaard. Hart, Adri Hart en Adri Mulder. Vrolijke intocht Alle deelnemende kinderen ontvin gen een prijs. Te plm. 14.45 arriveerden de rui ters, voorafgegaan door de muziek vereniging „Witte van Haemstede" op het Dorpsplein, waar zich 2-eeds een talrijk publiek had verzameld. De voorzitter van het Stracomité, de heer M. Geluk, heette allen hartelijk welkom. Hij verheugde zich op de grote opkomst en wenste de deel nemers een genoeglijke middag toe. Ook burgemeester Everwijn sprak een woord van welkom en verheug de zich eveneens over de grote deel name. Hij sprak woorden van waar dering voor het Stracomité. Nadat de muziek enkele vrolijke nummers ten gehore had gebracht werd be gonnen met het ringsteken te paard. De beker werd gewonnen door de heer A. J. Hanse te Haamstede. Alle deelnemers ontvingen een prijs. Tijdens de avonduren werd in het Dorpshuis, in samenwerking met de Dorpsgemeenschap het blijspel in drie bedrijven „Patricia" opgevoerd. Na afloop van dit blijspel was er ge legenheid te dansen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3