Israël krijgt de aan Amerika gevraagde Phantoms niet Driest optreden van zigeunerinnen in noord-Limburg Mislukte staatsgreep in Kongo-Brazzaville kostte 32 mensenlevens Minister Luns in Libanon In New York militairen ingezet voor verwerking van post Sigaren duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart 1070 12Us(e j.iurnuni; Nr. 2037-1 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 RÉDAKTIE ÉN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, no 18 00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Financieringsschema zwembadsporthal AMSTERDAM. Vermoedelijk door het rijden met te hoge snelheid is de 19-jarige student M. Hartig uit Doetinchem met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. Twee andere studenten, die bij hem in de auto zaten, werden gewond. Op de foto zijn politieagenten bezig de omgekomen bestuurder uil hel wrak te halen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's l Voor wie genoeg te weinig j is, is niets genoeg. \tJAT Dezelfde temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. later ook ver spreide opklaringen; zwakke tot ma tige, maar in het noorden aanvanke lijk nog krachtige oostelijke wind; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen en max.-tempe- raturen: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 25 maart. Zon op 6.32, onder 19.01. Maan op 22.25, onder 6.54. 26 maart. Zon op 6.30, onder 19.03. Maan op 23.48, onder 7.10. Laatste kwartier: 30 maart te 12.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 maart 4.41 v.m. 17.06 n.m. 26 maart 5.10 v.m. 17.35 n.m. BROUWERSHAVEN 25 maart 4.28 v.m. 16.40 n.m. 26 maart 4.57 v.m. 17.12 n.m. Springtij: 25 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de Golf van Biscaje lag dinsdagochtend een depressie, die langzaam naar het zuidoosten trok. Een bij dit lagedrukgebied behorend front lag toen over het noorden van het land. In de Duitse Bocht veroor zaakte het lichte neerslag die plaat selijk in de vorm van natte sneeuw viel. Boven de Noordzee lag een ver binding tussen een ten westen van Ierland gelegen hogedrukgebied en een ander hogedruk-centrum in noord-Polen. Deze verbinding be weegt langzaam zuidwaarts, hierdoor zal ook het front naar het zuiden uitwijken. Met oostelijke tot noord oostelijke winden zal de koudere lucht uit het noorden en oosten ge leidelijk over het land uitstromen, hetgeen vooral in de noordelijke pro vincies een temperatuurdaling zal veroorzaken. Wel 100 miljoen dollar economische steun WASHINGTON, 23-3. De Amcri- kaanse regering heeft besloten, voor het ogenblik niet de door Israël ge vraagde Phantoms en Skyhawks te leveren. Dit heeft minister van bui tenlandse zaken William Rogers maandag op een persconferentie in Washington bekendgemaakt. H(j zei dat de Amerikaanse regering van oordeel is, dat het overwicht van Is raël in de lucht toereikend is om aan de behoeften van dat land te voldoen. Rogers voegde hieraan toe, dat Washington gaat praten met de an dere landen die wapens leveren aan het Midden-Oosten, in het bijzonder de Sowjct-Unie. Het doel daarvan is te komen tot een beperking van de wapenleveranties. De minister bevestigde, dat Ameri ka voor ca 100 miljoen dollar eco nomische steun aan Israël zal verle nen. Dit geschiedt in de vorm van kre dieten volgens de bepalingen van de oude contracten voor de levering van militaire goederen en voedings middelen. Rumoer na terugkeer Iers zangeresje Dana LONDONDERRY. 24-3. De terug keer van het Noordierse zangeresje Dana - winnares van het Eurovisie songfestival - in haar woonplaats Londonderry is maandagavond ge paard gegaan met ongeregeldheden. In de katholieke wijk Bogside be gonnen circa veertig betogers, enke le uren nadat Dana door een grote menigte enthousiast was verwel komd, Britse militairen met stenen te bekogelen. Dat gebeurde op 50 meter van het huis, waar Dana haar overwinning vierde met haar fami lie. Toen het aantal „rebellen" tot honderd was gegroeid, werden char ges verricht. Drie personen werden aangehouden. Jongeman reed op agent in DEN HAAG, 23-3. De Haagse po litie heeft een 17-jarige koopman uit Voorburg aangehouden verdacht van poging tot doodslag. De koopman zou maandagmorgen op de stille Veerkade in Den Haag het stopte ken van een agent hebben gene geerd en zou op de politieman zijn ingereden. Volgens de politieman had de koopman eerst afgeremd maar daar na vol gas gegeven, zodat hij op zij moest springen om niet geraakt te worden. De agent zette met hulp van een automobilist en later geassisteerd door enkele politiewagens de achter volging in, maar al spoedig raakte men het spoor bijster. Later op de dag werd de gezochte wagen gesig naleerd in Boskoop. Auto en be stuurder weiden tenslotte gevonden in een woonwagenkamp in Zoeter- meer. BANDOENG. Tijdens een rondlei ding door de Philips-Ralin fabriek te Bandoeng, kreeg prins Bernhard een zilveren Garoeda, het symbool van Indonesië, aangeboden. Indien het militaire evenwicht in het Midden-Oosten zich zou wijzigen, zou de president echter snel meer vliegtuigen aan Israël kunnen ver schaffen. In dit verband zei Rogers, dat de komst in Egypte van Russi sche luchtdoelraketten van het type SAM-3 en bijbehorende Sowjet-tech- nici een van de faktoren vormt, die Nixon nauwkeurig in het oog zal houden. Op korte termijn De Amerikaanse minister deelde mee, dat Washington enige verzoe ken van Israël voor financiële steun op korte termijn zal inwilligen dooi de levering van overtollige voedsel voorraden uit te breiden. Dit zal in hoofdzaak gebeuren door het zenden van tarwe en voedergranen. Voorts zal Amerika kredieten verstrekken om te helpen bij het dekken van de schuld, die Israël nog tegenover Amerika heeft op grond van vroe gere militaire contracten. Minister Rogers bevestigde wat al enige tijd een publiek geheim was, dat Israël om nog 25 Phantoms en 100 wat minder snelle Skyhawks had gevraagd. Over de economische steun die een zekere compensatie moet vormen, wilde hij niet een bedrag noemen. In antwoord op een vraag zei hij wel, dat 100 miljoen dollar ten naaste bij juist was. VENLO, 23-3. Tal van bewoners in noord-Limburg ondervinden in de afgelopen dagen overlast van zigeu nerinnen die zonder toestemming Nog stijgend sigarettenverbmik WASHINGTON, 24-3. Ondanks de alarmerende berichten over kanker en de prijsstijgingen is in 1969 over de gehele wereld het recordaantal van 3.064 biljoen sigaretten gerookt, dat is drie procent meer dan in 1968, zo heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw bekend gemaakt. In een rapport over de Amerikaanse tabaksuitvoer zegt het departement, dat afgezien van de Amerikanen de grootste sigarettenrokers van de niet-communistische wereld de Ja panners zijn (198 miljard), gevolgd door de Britten (120 miljard) en de Westduitsers (114 miljard). Krijgt Israël lange-afstandsraketten PARIJS, 23-3. Fred Goldstein, de politiek commentator van radio Monte Carlo, heeft gezegd dat Israël nog in de loop van dit jaar over lan ge-afstandsraketten met kernkoppen beschikt. Volgens Goldstein zou dit ook de reden zijn waarom president Nixon van Amerika weigert Israël meer wapens te leveren. Deze infor matie zou binnen enkele dagen ge publiceerd worden in de nieuwe uit gave van „Jane", het militaire jaar boek van Engeland. van de bewoners de woningen bin nendringen, de boel overhoop halen en de streek onveilig maken. Legio klachten zijn bij de Venlose politie binnengekomen dat zigeuner- vrouwen vrijpostig de woningen binnentraden of werden betrapt dat zij de woning doorzochten op een moment dat er niemand in de woon kamer aanwezig was. Maandagmor gen hield de Venlose politie een auto aan, bestuurd door de 17-jarige zi geuner G. K. van Bulgaarse afkomst, waarin drie zigeunerinnen, de 13- jarige G. K., de 16-jarige Z. M., bei den van Bulgaarse afkomst, alsmede de 18-jarige L. P. van Italiaanse af komst (de laatste in het bezit van een baby van enkele weken) gezeten waren. De vrouwen waren even te voren betrapt toen zij de woning van dé weduwe S. in Venlo, die even af wezig was, ijlings verlieten en met een auto de vlucht namen. De vrouw vermiste een geldkistje met haar pas gebeurde uitkering.van f 325. - Als verdacht van diefstal is het viertal ingesloten in het politiebu reau in Venlo. Mislukte staatsgreep in Kongo-Brazzaville PARIJS, 23-3. De Parijse ambas sade van Kongo-Brazzaville heeft een verklaring van president Ma rien Ngouabi uitgegeven waarin hij zegt dat een staatsgreep in zijn land is mislukt. Ngouabi heeft een tele foongesprek gehad met de militaire attaché van zijn ambassade. Hij zei dat het radiostation door een com mandogroep was bezet. Deze groep was volgens hem afkomstig uit het gebied van Kongo-Kinsjasa. Hij zei dat hij de toestand in Brazzaville in de hand heeft. KINSJASA, 23-3. Bij de mislukte staatsgreep in Kongo-Brazzaville zijn maandag 32 mensen om het leven gekomen. Onder hen zijn dertig opstandelin gen en twee regeringsgezinde mili tairen. Dit is meegedeeld door pre sident Marien Ngouabi op een mas- r sabijeenkomst in Brazzaville. De pre- BEIROET, 23-3. Minister Luns heeft maandag in Beiroet de nadruk gelegd op de vredelievendheid van Libanon, doch hij verklaarde tevens dat het bestaansrecht van de landen in het midden-oosten geen onder werp van discussie kan zijn. De Ne derlandse bewindsman deed dit in een toespraak aan een diner, dat hem door premier Rasjid Karame werd aangeboden. De ochtend had mr. Luns gedu rende een uur en drie kwartier met president Helou over het conflict tussen Israël en de Arabische landen gesproken. Staking bij Amerikaanse posterijen NEW YORK, 24-3. In New York zijn maandagavond militaire eenhe den aangekomen om te beginnen met het wegwerken van de bergen post, die zich daar hebben opgehoopt als gevolg van een grootscheepse staking bij de posterijen - de eerste in de geschiedenis van de V.S. In eerste instantie zijn 2.500 militairen ingeschakeld en bovendien nog 15.000 man van de Nationale Garde opgeroepen. Zij zullen zich hoofdzakelijk met sorteerwerk bezig houden, waarbij ze zich tot spoedzaken zullen moe ten beperken. Bestellingen zullen ze niet doen. De regering hoopt dat daarvoor genoeg beambten kunnen worden gevonden. Het leger kwam in actie enkele uren nadat president Nixon voor het gehele land de noodtoestand had af gekondigd. Zo nodig zal ook in an dere delen van het land het leger te hulp komen. Nixons besluit werd door vakbondsleiders met kritiek, door de stakers met hoongelach ont vangen. Het leger heeft wel drie tot zes maanden nodig om zich in te werken, voorspelde een staker. Verhoging loonschalen Het ministerie van de posterijen schatte maandagavond, dat er bij 499 postkantoren nog 167.000 beamb ten staakten, en dat er 44.000 op 161 kantoren weer aan het werk waren gegaan. De stakers eisen een onmid dellijke verhoging van hun loon schalen met bijna 40 procent. Nixon heeft een stijging van 12 procent per 1 juli voorgesteld, waarvan de helft niet terugwerkende kracht tot 1 januari. Hij zei dat er over de eisen van het personeel pas onder handeld kan worden wanneer de diensten weer normaal verlopen. sident verklaarde, dat de regerings troepen weer de toestand meester waren en hij veroordeelde de „avon turiers" die hem en zijn bewind ten val hadden willen brengen. De opstandelingen werden geleid door de ex-luitenant Pierre Kaganga, t bijgenaamd „Sirocco". Hij had al eerder deelgenomen aan een staats greep, maar was in 1968 naar het naburige Kongo-Kinsjasa gevlucht. Vorig jaar november werd hij bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was aanhanger van de in balling schap levende oud-president Abbe Fulbert Youlou, die na zijn afzetting in 1963 naar Kongo-Kinsjasa was ge vlucht. Winterweer oorzaak van sehade aan graangewassen in de Sowjet-Unie MOSKOU, 24-3. Het Russische re- gcringsblad Izwestia meldde maan dagavond op de voorpagina, dat de graanoogst in sommige gebieden te lijden heeft gehad van het slechte winterweer. Op sommige plaatsen moest op nieuw gezaaid worden. Vooral het noorden van de Kaukasus was ge troffen, en ook in het zuiden van de Oekraïne, Kazakstan, langs de Wol- ga en in het gebied van Rostow kampte men met moeilijkheden, cij fers over de omvang van de schade gaf het blad niet. Waarnemers geloven niet dat de schade zo groot zal zijn als vorig jaar, toen volgens Westerse schat tingen 20 tot 25 procent van alle wintertarwe verloren ging. Zij wij zen erop, dat de Sowjet-Unie nu een betrekkelijk zachte winter achter de rug heeft. EINDHOVEN, 24-3. Per 1 april zullen de meeste sigaren in prijs worden verhoogd. De prijs van de sprietjes en kleine senorita's en en kele middensoorten zullen met 1 tot IV2 cent omhoog gaan, terwijl de grotere soorten, zoals Senorita's, Pa- natella's, Corona's en Bolknak met 2 cent zullen worden verhoogd. De nog bij de groot- en kleinhandël in voor raad zijnde sigaren zullen tegen de oude banderolleprijzen worden ver kocht. De doorvoering van de prijs verhoging zal dientengevolge eerst na verloop van enige tijd voor de roker merkbaar worden, aldus een communique van de Federatie Ne derlandse Sigarenindustrie te Eind hoven. Cambodja geeft munitieschip niet terug LONDEN, 24-3. Cambodja zal het gekaapte Amerikaanse munitieschip „Columbia Eagle" niet aan de Ver enigde Staten teruggeven. Dit heefl de nieuwe Cambodjaanse leider, ge neraal Lon Nol, in een vraaggesprek met een speciale correspondent van de Londense Times meegedeeld. Het schip, geladen met bommen voor Thailand, voer tien dagen geleden de Cambodjaanse wateren binnen. Twee opvarenden die muiterij zou den hebben gepleegd, kregen in Cambodja politiek asiel. Leider Cosa Nostra gearresteerd WASHINGTON, 23-3. De Ameri- kaanse federale recherche (FBI) heeft bekendgemaakt, dat Carlo Gambino, die de leider zou zijn van de misdadigersorganisatie Cosa Nos tra, maandag is gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn bij plannen om een overval te plegen op een pantserwagen met een bedrag van zes miljoen dollar. De 67-jarige Gambino is in New York gearresteerd. Volgens het hoofd van de FBI. J. Edgar Hoover, is aan de arrestatie een uitgebreid onderzoek voorafge gaan. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1