leven Moeders tweede ^^arder is Burgemeesters benoemd voor Goes en nieuwe gemeenten in Zeeuws-Vlaandern Om liet behoud van vleermuizen Wat biedt de BEELDBUIS? VAN HET VADERLANDSE ERF Verhoging A.O.W. GOES, 21-3. Bij K.B. is met ingang van 1 april 1970 benoemd tot burge meester van de nieuw gevormde ge meente Goes, mr. F. G. A. Huber ,(Goes). De heer Huber. die 53 jaar is, was tot 1 januari 1970 burgemees ter van Goes. Hü is Ned. Hervormd en lid van de C.H.U. Bij K.B. is met ingang van 1 april 1970 benoemd tot burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Ter- neuzen, de heer J. C. Aschoff te Ter- neuzen. De heer Aschoff, die 54 jaar is, is sinds 1 september 1966 burge meester van Terneuzen. Hij is Ned. Hervormd en lid van de C.H.U. Bij K.B. is met ingang van 1 april 1970 benoemd tot burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer te Sas van Gent. De heer Den Boer, die 61 jaar is, is sinds 1 november 1947 burgemeester van Sas van Gent. Hij is Rooms Katholiek en lid van Rijksbijdrage verhogen Vijfentwintig procent van alle Ne derlandse bejaarden ontvangt niet meer dan A.O.W. Een bijna even groot percentage heeft naast de A.O. W. een veelal karig bedrijfspensi- oen, waarvan soms niet meer dan de ziekenfondspremie of een deel van de huishuur betaald kan wor den. Men kan dus rustig zeggen dat een aanzienlijk deel van onze be jaarde bevolking leeft beneden het peil van een redelijk sociaal mini mum. Nu kunnen die bejaarden, die werkelijk niet rond kunnen komen, uiteraard een beroep doen op de bij standswet. Wanneer zij in een tehuis moeten worden opgenomen, is een dergelijk beroep zelfs onvermijde lijk, omdat de verpleegprijzen zeer hoog liggen en zelfs voor iemand met een redelijk pensioen meestal niet betaalbaar zijn. Doordat de A. O.W.-uitkering zo laag is, moet de overheid dus veelvuldig bijspringen met gelden uit de bijstandspot. Het psychologisch effect hiervan is uiteraard dat vele bejaarden zich randfiguren gaan voelen, die door de overheidssteun in leven moeten worden gehouden. Sommige bejaar den verkiezen zelfs armoede boven een gang naar sociale zaken, zo ver nederend vindt men een dergelijke stap, ook al is dat standpunt natuur lijk niet erg verstandig. Zou nu de A.O.W. worden opgetrokken tot bij voorbeeld het peil van het minimum loon, dan zouden aanzienlijk minder bejaarden op de bijstandswet een beroep hoeven te doen. Minder bijstand Dat laatste feit geeft aanleiding tot een interessant brokje sociale filosofie. Een optrekking van de A. O.W. tot minimumloon zal onuerm/y- delijk leiden tot een nieuwe premie verhoging, maar die verhoging be hoeft niet zo groot uit te vallen als sommigen wellicht veronderstellen. De kosten, verbonden aan een der gelijke uitkeringverhoging, behoe ven immers niet alleen door de pre- mieplichtigen te worden opgebracht. de K.V.P. Bij K.B. is met ingang van 1 april 1970 benoemd tot burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Hulst de heer P. J. G. Molthoff te Hulst. De heer Molthoff, die 46 jaar is, is sinds 16 juli 1964 burgemeester van Hulst. Hij is Rooms Katholiek en lid van de K.V.P. Bij K.B. is met ingang van 1 april 1970 benoemd tot burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Axel de heer N. K. van Dijke. De heer Van Dijke, die 46 jaar is, is sinds 1 januari 1961 burgemeester van Axel. Hij is gereformeerd en lid van de A.R.P. Bij K.B. is met ingang van 1 april 1970 benoemd tot burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Oost burg, de heer A. Schipper (Kruinin- gen). De heer Schipper is 55 jaar en was tot 1 januari 1970 burgemeester van Kruiningen. Hij is Ned. Her vormd en lid van de P.v.d.A. De overheid zal minder bijstand be hoeven te geven en daardoor zou de overheid meer geld in de A.O.W.-pot kunnen stoppen. Kortom, de rijks bijdrage zou aanzienlijk opgevoerd kunnen worden met middelen, die nu via de bijstandswet aan de be jaarden ten goede komen. De A.O.W.-premie (en andere so ciale premies) zijn in Nederland ook daarom zo hoog, omdat de overheid slechts een zeer gering deel voor haar rekening neemt. Bij ons is de premiedruk dan ook aanzienlijk ho ger dan in de andere E.E.G.-landen. Dit doet de vraag rijzen, of de over heidsbijdrage in de komende jaren niet zal moeten stijgen. Het is in elk geval een dwaze zaak dat die over heidsbijdrage nu zo laag is, dat men noodgedwongen via een andere over- heidspot (bijstand) weer moet bij springen. Solidariteit Een andere vraag is of het huidige systeem van premieheffing gehand haafd zal moeten blijven. De A.O.W. -premie bedraagt momenteel 9.8 pet. maar we betaleh slechts premie tot een bepaald inkomen. Dat betekent dat de lagere en midden-inkomens groepen naar verhouding een groter deel van hun inkomen naar de pre- miepot zien gaan dan de groep der hogere inkomens. Er is al een com missie ingesteld die dit probleem bestudeert. Het zou natuurlijk onbillijk zijn wanneer hogere inkomensgroepen 9.S pet. van hun gehele inkomen aan A.O.W.-premie zouden moeten beta len, maar wij kunnen ons zeer wel voorstellen dat er iets voor te zeg gen is om het inkomen boven de huidige premiegrens toch niet gehéél onbelast te laten wat betaling van de A.O.W.-premie betreft. Op die manier komt er meer geld in de A.O.W.-pot en kan de uitke ring aanzienlijk worden opgetrok ken. Deze suggestie lijkt ons geens zins onredelijk, te meer niet omdat het solidariteitsprincipe een van de grondslagen is van ons sociale zeker heidsstelsel. Mr. A. Bronsbergen. LAND- EN TUINBOUW Voederbieten en vergelingsziekte Bij de nadering van 1 april lijkt het gewenst er ook dit jaar wederom de aandacht van de veehouders op te vestigen, dat na genoemde datum geen voederbieten met spruitvorming meer op de bedrijven mogen voor komen, zulks overeenkomstig de voorschriften vervat in de Verorde ning Bestrijding Vergelingsziekte bij bieten. Het is derhalve noodzakelijk maat regelen te treffen, opdat tijdig de ge hele voorraad gekapt kan zijn. Verleden jaar moest in 45 geval len proces-verbaal worden opge maakt, omdat niet tijdig aan de voorwaarde was voldaan. Zorgt dat U daar niet dit jaar bij bent. Per 1 april dus geen voederbieten meer in voorraad (ook niet in de schuur) waaraan spruitvorming voorkomt. Bezint eer ge begint Door de slechte weersomstandig heden in de afgelopen maanden is er in verschillende streken aan de basisbemesting van de landbouw gronden,- vooral in de graslandge bieden, nog heel weinig gedaan. Nu de weersomstandigheden het toelaten weer op het land te komen, dient in de eerste plaats aandacht te worden geschonken aan de bemes ting met slakkenmeel en kali. Slakkenmeel met het goedkope fosforzuur is rijk aan kalk en bevat ook andere voor het gewas waarde volle nevenbestanddelen, onder an dere magnesium en sporenelemen ten. Slakkenmeel kan nog heel goed tot april worden uitgestrooid, zoals ons van deskundige zijde werd ver zekerd. Toediening van kalk is voor veel Nederlandse gronden van het aller hoogste belang, als men bijvoorbeeld bedenkt dat het met de kalktoestand van het zandbouw land allertreurigst is gesteld. Pas op grasland ook de juiste be mesting toe en denk hierbij vooral ook aan het magnesium ter voorko ming van kopziekte. Bij dit alles geldt: „Bezint eer ge begint". De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft in de persclub in Jeruzalem duidelijk gemaakt dat Israël nieuwe druk oefent op de Verenigde Staten voor vliegtuigen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Bij een hotelcon- trole in Hilversum is de veertigja rige koopman A. R. uit Capelle aan den IJssel aangetroffen. Eerder had de rijkspolitie een opsporingsbericht laten uitgaan omdat hij in over spannen toestand zijn woning had .verlaten in gezelschap van zijn vier kinderen van respektievelijk 4, 5, 7 en 10 jaar. ROTTERDAM. De 23-jarige bi bliotheekassistente mejuffrouw G. E. A. Kleijwegt uit Berkel (Z.H.) is om het leven gekomen bij een botsing tussen haar auto en een vrachtwa gen op een voorrangskruising, nabij de Rotterdamse luchthaven. DEN HAAG. Binnenkort begint bij Jutfaas aan het Lekkanaal een proefneming op semi-technische schaal waarbij gebruik zal worden gemaakt van „omgekeerde osmose" bij de zuivering van het rivierwater. Dit zei ir. C. van der Veen op het tweedaags congres van de Duitse vereniging van gas en Waterdeskun- dien in het Kurhaus te Schevenin- gen. AMSTERDAM. In het RAI-ge- bouw in Amsterdam wordt van maandag 8 tot en met zaterdag 13 juni de „Internationale Brandweer tentoonstelling 1970" gehouden. De- 'ze expositie wordt georganiseerd door RAI Gebouw N.V. onder aus piciën van de Nederlandse Vereni ging van Brandweercommandanten, welke vereniging ten tijde van de tentoonstelling haar 25-jarig bestaan viert. DEN HAAG. H.M. de Koningin is voornemens op maandag 11 mei a.s. in het Congresgebouw te Den Haag de opening bij te wonen van de in ternationale conventie van de „In ternational Inner Wheel Club". De ze organisatie wordt gevormd door clubs, die over de gehele wereld zijn verspreid en waarvan de echt genoten van leden van Rotary-clubs deel uitmaken. DEN HAAG. De gemeentebesturen kunnen meer doen aan de bestrij ding van de geluidshinder. Staatsse cretaris dr. R. J. H. Kruisinga (so ciale zaken en volksgezondheid) heeft hen in een rondschrijven ge wezen op een aantal mogelijkheden, zoals het stellen van voorwaarden op grond van de hinderwet. UTRECHT. Op de Spinozabrug in Utrecht is door onbekende oorzaak het 17-jarige winkelmeisje Jantje Leemans uit Utrecht met haar bromfiets onder de aanhanger van een passerende vrachtauto geraakt. Het meisje werd door het rechter- achterwiel van de aanhanger overre den en liep een zware schedelbasis- en bekkenfractuur op. Na aankomst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. UTRECHT. De C.A.O. voor het be- roepsgoederenvervoer die betrek king heeft op 30.000 werknemers, is •goedgekeurd. De C.A.O. heeft een looptijd van negen maanden (1 april- 31 december 1970) en voorziet in een loonsverhoging van f 15,per week (gemiddeld plm negen procent). FOXHOL. In Foxhol (gem. Hooge- zand-Sappermeer) is de 8-jarige Ferdinant Kalsbeek verongelukt. De jongen stak plotseling de Gerrit Im- bosstraat over en werd gegrepen door een personenauto, die het kind niet meer kon ontwijken. AMSTERDAM, 21-3. Op de t>vee- Internationale Conferentie voor vleermuisonderzock die op het ogen blik in Amsterdam wordt gehouden hebben de honderd daar aanwezige wetenschappelijke onderzoekers een resolutie aangenomen waarin wordt gesteld dat de over de gehele we reld verspreide vleermuizen belang- lijk zijn in ons oecosysteem <dat is het geheel van levende organismen, in relatie elkaar en tot hun omge ving) en voor onze economie. De uit twintig landen afkomstige afgevaardigden constateerden dat vleermuizen in aantal afnemen, vooral in sterk geürbaniseerde ge bieden. De voornaamste oorzaken zijn: vergiftiging van het milieu door insectiden, het verdwijnen van ge schikte verblijfplaatsen en het do den van vleermuizen door de mens. Enkele landen hebben het belang er kend om vleermuizen te behouden en hebben wetten uitgevaardigd om ze te beschermen. Omdat vleermui zen in de loop der seizoenen over de grenzen trekken beveelt de confe rentie aan dat andere landen even eens wettelijke maatregelen treffen om de dieren te beschermen. De conferentie was het erover eens, dat verder oecologisch onder zoek van de vleermuizen noodzake lijk is om ze te beschermen. En als er plaatselijke bestrijding noodzake- Advertentie FEUILLETON Enkele dagen na zijn terugkeer maakte het paar zijn opwachting in huize de Vorn. Willemien moest toe geven, dat de keuze van hear broer niet slecht was: Janneke Everzeel was een knap ding voor haar vier en twintig jaren, misschien wat te grof gebouwd, maar met een leuk gezicht en intelligente, beweeglijke ogen. Willemien vroeg: „Blijf je nu in Amsterdam?" Jannke schudde haar diepzwarte lokken. „Vast niet. Volgende week ga ik weer naar huis. 't Zou ook niet goed "zijn voor Hans, als ik altijd in zijn nabijhed bleef. Hij was de laatste maanden toch al te veel verwend, niet jochie?" Hans geneerde zich kennelijk over het „jochie", doch knikte lachend. „Ik moet nu werk proberen te krij gen." „Wil je niet op de boerderij blij ven?" informeerde Bram. „Ik wel, maar Janneke niet." „O nee.... al ben ik boerendoch ter. Al heel jong heb ik me voorge nomen niet met een boerenzoon te trouwen. Als-ie terug gaat naar Creil, voorgoed bedoel ik, krijgt-ie de bons." Hans grinnikte. „Dat meent ze niet. Ze is veel te gek op me." „Misschien wel, misschien niet," antwoordde het meisje raadselachtig. „Zorg maar voor een behoorlijke baan, jochie, dan gaan we gauw trouwen." „Ga je dan niet bij je vader aan het werk?" vroeg Bram. Hans schudde zijn hoofd. „Geen sprake van. Die hele zaak interes seert me niet. Ik heb al een plan. Jullie horen het te zijner tijd wel eens." Janneke lachte. „Een geheimpje tussen ons beiden." lijk is van vleermuizenkolonies, dan moet dat gebeuren door deskundi ge personen. DINSDAG 24 MAART. NED. I. Een nieuwe rubriek van de AVRO. In samenwerking met de stichting RQ in Den Haag die zich bezig houdt met het leggen van in ternationale contacten voor jongeren is de quiz „Tobben voor Tokio" op gezet, waarin scholieren kans krij gen een drieweekse trip door Japan met een bezoek aan de wereldten toonstelling in Osaka te winnen. Presentator van deze nieuwe quiz, die geruime tijd zal duren, is Nico Nanninga. „Peyton Place" kabbelt verder. Rod bezoekt zijn vroegere geliefde Alisson in het ziekenhuis, de officier van justitie brengt Stella Chernak in verwarring en Betty krijgt een oproep om als getuige te verschijnen. Dan het journaal met aansluitend de tweede vaste dins dagse serie: „De overlevenden"We zijn aan het twaalfde deel van Jero me Robbin's boek toe. Er bestaat on zekerheid over de doodsoorzaak van Baylor Carlyle. Is hij een natuurlij ke dood gestorven, pleegde hij zelf moord of werd hij vermoord? Er zijn voldoende mensen met een goed mo tief om als moordenaar aangemerkt te worden. Inmiddels blijkt Riakos de familie een nieuwe kool te heb ben gestoofd. Voordat Wibo van der Linde zijn Televizier-magazine mag presenteren kunnen de sportliefheb bers genieten van de samenvatting van een wedstrijd uit de Engelse competitie, die zaterdag jl. werd ge speeld. NED. II. „Scala" gaat vooraf aan het proramma van de KRO. „Verslag op dinsdag" vult de tijd tot achtuur met eigenzinnigheden uit het nieuws Na het journaal een documentaire, die ongetwijfeld de aandacht zal trekken. Het is „Student '70", waar in Leo Akkermans een beeld wil ge ven van de Nederlandse student van nu. Hoe hij werkt, hoe demon streert hij, hoe leeft hij en wat denkt 's Avonds toen ze zich in de laap- kamer uitkleedde, zei ze tot Bram: „Een flinke jongedame, die Janneke, hè? Eentje, die weet, wat ze wil." Hij schudde zijn hoofd. „Ik houd niet van dat soort vrouwen. Jij had vroeger ook van dergelijke allures. Gelukkig maar, dat je ze afgeleerd hebt." Willemien keek hem verontwaar digd aan. „Hoor nou eensIk ben me er anders niet van bewust, dat ik „Klopt," viel hij haar in de rede. „Dat is onbewust geschied. Dank zij mijn leiding en invloed. Ik heb je toch gezegd, voor we trouwden, dat ik je op de duur wel naar m'n hand zou zetten? Nou? Is het me gelukt of niet?" Een lichte woede welde in haar op. „Af en toe zou ik je wel fijn kunnen knijpen!" Hij slapte lachend in bed. „Kom maar gauw in m'n armen, dat is veel beter." Ze ging voor de toilettafel zitten. „Ik moet eerst mijn haar doen. En houd dergelijke uitlatingen in het vervolg voor je, wil je? Zoiets zeg je niet tegen je vrouw. Ik ben ten slotte je sekretaresse niet. Denk er maar eens over na, hoe beledigend zoiets voor mij is. Voor zover ik weet, ben ik steeds mezelf gebleven. Ik heb je al eerder gezegd: als je een slavin wenst, ga dan maar naar het Midden-Oosten." Hij lachte alleen maar en bleef naar haar kijken. Doch Willemien dacht: al duurt het een uur, ik kom niet eerder in bed voor je slaapt. Binnen een kwartier hoorde ze hem snurken. Toen verliet ze de ka mer, na het licht uitgedraaid te heb ben. In de logeerkamer draaide ze AMSTERDAM. Op de schutting om de Nieuwe Kerk aan de Dam-zijde zijn de schilderijen aangebracht, die de aandacht moeten vestigen op de tentoonstelling „Mooie Vrijheid?", die volgende maand in de kerk in gericht wordt, in verband met de 25-jarige herdenking van de Bevrij ding. Hotelbrand eist mensenlevens in Seattle SEATTLE, 21-3. In Seattle in de Amerikaanse staat Washington zijn 20 mensen omgekomen bij een hotel brand. Er zijn 14 gewonden. hy over zijn toekomst? In de afle vering van „De wrekers" is er spra ke van een diefstal van wapens. Van heel geheime wapens nog wel. De dieven moeten via een trampoline in de fabriek terecht zijn gekomen. Een Afrikaanse kolonel schijnt ook iets met de affaire te maken te heb ben. Tara King waagt haar mooie nekje en John Steed zorgt ervoor, dat ze alle narigheid te boven komt. „Cabaretaria" van Wim lbo en Fred Rombouts brengt weer allerlei nieuws uit de wereld van het cabaret. Ere- gaste is de bekende Duitse cabareti ère Lore Lorenz, bekend van vele Duitse televisie-uitzendingen en van verschillende bezoeken aan Neder land samen met haar echtgenoot. Na het laatste nieuws gaan we nog een keertje over naar Stockholm, waar Frans Henrichs de ijshockey wed strijd Tsjechoslowakije-Zweden van commentaar voorziet. DINSDAG 24 MAART. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Tobben voor Tokio; 19.30 Peyton Place; 19.55 Ster; 20.00 Jour naal; 20.15 Ster; 20.20 De overleven den (kleur); 21.10 Sportpanorama (in kleur); 22.00 Televizier; 22.50 Jour naal; 22.55 Ruimtelijke ordening (Teleac); 23.25 Einde. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Verslag op dinsdag; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Student 70; 21.10 De wrekers (kleur); 22.00 Cabaret aria; 22.45 Journaal; 22.50 Wereld kampioenschappen ijshockey te Stockholm (kleur); 23.40 Einde. 11 door Henk van Heeswijk de deur op slot en dook in bed. Ik ben niet van plan zoiets te accep teren. Dat moet hij maar eens goed begrijpen. 5 De volgende morgen kwam hij, met opgetrokken wenkbrauwen, be neden. Willemien was in haar och tendjas bezig met het ontbijt, ter wijl Tootje in de keuken aan het werk was. Bram bleef vlak voor haar staan en vroeg met een stem, die trilde van ingehouden woede: „Wat heeft dit te betekenen, Wille mien?" Ze keek hem even aan, constate rend, dat ze hem voor het eerst van haar leven kwaad zag. „Waar heb je het over?" „Je begrijpt me best, vrouw. Waarom heb je in de logeerkamer geslapen?" Ze legde het mes neer en draaide zich nu geheel naar hem toe. „Een man, die grove beledigingen afgeeft aan het adres van zijn vrouw, kan ik niet respecteren. Daar wil ik het bed niet mee delen." „Wat heb ik dan miszegt? Je bent niet lekker!" „Ik had vroeger bepaalde allures, niet? Die heb ik afgeleerd, met jouw welwillende medewerking, leiding en invloed. Ik zou eerst maar eens beginnen met het afleren van enkele eigen onhebbelijkheden. Hoe je tegen je personeel bent, weet ik niet en hoef ik ook niet te weten. Maar ik ben je vrouw. Daarvoor zul je altijd enig respect behoren op te brengen. En als je daar geen zin in hebt, zeg je het maar. Dan zal ik weten, wat me te doen staat." Wordt vervolgd Advertentie Wat doet men met de stijgende premiedruk De Algemene Ouderdoms Wet staat de laatste maanden weer in de be langstelling. Door een verhoging van 3 pet. plus 3 pet. vakantietoeslag zal de A.O.W.-uitkering dit jaar aanzienlijk stijgen, waardoor een verhoging van de premie (0.8 pet.) wellicht onvermijdelijk zal zijn. Deze premiever hoging knabbelt weer een aardig bedragje af van het reëel besteedbare in komen van iedere werkende Nederlander van 15 tot 65 jaar en de premie druk in ons land is toch al uitzonderlijk hoog. Anderzijds is de verhoging van de A.O.W.-uitkering zonder meer billijk en reëel. Er wordt zelfs al gesproken over een optrekking van de A.O.W. tot het minimumloon en daar zou wellicht een nog veel grotere premiever hoging mee gemoeid zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4