11 Ketelhuis verwarmingsinstallatie FIRMA SAMAN DEURL00 AGENDA Onbekwame babysit NIEUWE CHR NAT. SCHOOL OFFICIEEL GEOPEND STREEKNIEUWS Brouwershaven Jeugdgcbouw, 8 uur. afdeling Platte landsvrouwen Bond. Woensdag 25 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen Plattelandsvrouwen Bond. Burgh Openbare school, 8 uur, ouderavond. Advertentie SPAAR1ÏUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE DEN HAAG, 22-3. De Haagse po litie werd in de kleine uurtjes in de nacht van zaterdag op zondag te hulp geroepen door een 18-jarige ba bysit. De politie-alarmcentrale stuur de er de bemanning van een sur veillance-auto op af. Een onderzoek leverde op dat de babysit radeloos was, omdat een zes weken jonge ba by blauw zag na anderhalf uur schreeuwen. Duskundig loste de po litie alle problemen op door de baby een fles te geven, waarmee de oor zaak van alle ellende bleek te zijn weggenomen. m EI Fatah-strijders hebben zondag een raketaanval verricht op een Kib- boetz en een kamp in de hoogvlakte van Golan, zo is in Amman bekend gemaakt. Dr. Barna I'd, de Zuidafrikaanse hartchirurg, heeft vrijdagavond ont kend, dat hij gezegd zou hebben van plan te zijn met hersentrnnsplantn- tics te beginnen. AMSTERDAM. Vermoedelijk door bet rijden met te hoge snelheid is de 19-jarige student M. Hartog uit Doelinchem met zijn auto tegen een boom gekomen en op slag gedood. Twee andere studenten, die bij hem in de auto zalen, werden gewond. Stijlvolle plechtigheid te Zierikzee De verwarmingsinsiallalie in de JOHAN LOUIS DE JONGE-SCHOOL werd verzengd door de vorwarmings technisch insiallaiiebureau Sint Domusstraai 43 - Zierikzee - Tcleloon 3260 - 2087 ZIERIKZEE, 20-3. De nieuwe Chr. Nat. School - de Felicitaties gemeentebestuur Burgh „De Koe-bel", 7.45 uur, kleutercursus Groene Kruis. Traditiegetrouw hoopt ook dit jaar de hervormde zondagsschool te Nieuwerkerk haar Paasbijeenkomst te houden in de Hervormde Kerk. Aanvang 2.30 uur, op zondag, eerste Paasdag. Ouders en belangstellenden zijn welkom. Kinderzorg Burgemeester D. W. Kastelein her innerde aan de slechte staat van alle scholen bij zijn komst naar Zierik zee. Hij hoopte dat spoedig alle slechte -scholen zullen zijn vervangen door nieuwe, zeer goede scholen en onderlijnde - inhakend op de woor den van de voorzitter - dat bij alle vernieuwing het fundament moet blijven, zodat er standvastige, be trouwbare mensen opgroeien met een goed onderscheidingsvermogen; men sen ook die in staat zijn mee te spe len en mee te denken. Namens het gemeentebestuur bracht de eerste burger zijn gelukwensen uit, menend dat twee-mansscholen in de toe komst steeds meer zullen verdwij nen, hetgeen een verdere verlaging van de leerlingenschaal met zich brengen zal. Andere sprekers Familie-bijbel Bij gelegenheid van deze opening had jhr. ir. H. L. Boogaert nog een verrassing in petto. Namens de fa milie De Jonge zegde hij voor de school een bijbel toe, die destijds door het toenmalige schoolbestuur was geschonken aan jhr. mr. Johan Louis de Jonge, bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het echtpaar De Jonge. De bijbel wordt nog opgeknapt en zal straks worden nagezonden. De voorzitter zegde de familie tce dat dit historisch stuk een waardige plaats in het schoolgebouw zal krijgen. Drs. Van den Hoorn gaf hierna nog een exposé van de aanloop en de bouw van de beide scholen, zijn dank uitsprekend voor de genereuze hulp van de gemeente, met name in de presoon van de directeur Gemeente werken en de inspektrice mej. L. F. J. H. Frantzen. Maandag 23 maart Zierikzee Mondragon, 8 uur, Phiialelica, afd. Schouw en-Duiveland. Dinsdag 24 maart Zierikzee Theo Thijssenschool, „kijk"-avond. Stadhuis, 8 uur. vergadering gemeen teraad. Huis van Nassau, 8 uur, Algemene Bond van Ambtenaren, (A.B.V.A.). Lange Blok weg 16, 8 uur bestuurs vergadering K.V. „All Ready". Hervormd Verenigingsgebouw, start vormingscursus kerkeraadsleden. Parochiehuis, afd. U.V.V., 7.30 uur. Haamstede Paasbijeenkomst Aanleg aslaltparallelwegen Zoals békend worden er langs rijksweg 18, tor hoogte van de Bur gemeester van Veenstraat t.m. het kruispunt bij Zierikzee, dat eertijds de naam „De Tol" droeg, parallel wegen aangelegd, voor langzaam verkeer. Deze week kwam een groot gedeelte ervan gereed, namelijk van af hef Zierikzeesc kruispunt tot aan dc „Viersprong" bij Capelle. Dit ge deelte is al voor het bromfiets- en fietsverkeer opengesteld. De andere zijde wordt nu gedeeltelijk onder handen genomen. Het geasfalteerde gedeelte omvat alleen nog maar de rechter rijstrook, in de richting Zie rikzee. Johan Louis tie Jonge School - is tijdens een zeer druk bezochte bijeenkomst in de aula van het gebouw, vrijdagmiddag officieel geopend door de voorzitter van het schoolbestuur drs. A. J. van tien Hoorn. HÜ gaf de nieuwe school over in de zorgen van het hoofd, de heer A. Ver- heule en het verdere personeel, stipulerend de noodzaak dat de kinderen worden opgevoed in de geest en de praktijk van het christelijk onderwijs. ZIERIKZEE C.J.Vr ontvangt jongeren uit Lübbecke In het kader van het uitwisse lingsprogramma van de Zierikzeese C.J.V. (Christelijk Jongeren Verbond) ontvangt Zierikzee gedurende de ko mende Paasdagen een groep van ca. 30 Duitse jongens en meisjes in de leeftijd van 14-20 jaar. De Duitse jongeren arriveren vrijdag 27 maart en vertrekken weer op maandag 30 maart d.a.v. Verreweg het grootste gedeelte van de voorbereidingen in Zierikzee is al getroffen. De Duitse jongens en meisjes zullen te gast zijn bij de ouders van de C.J.V.-leÖèn in Zierikzee. Dc gemeenteraadsverkiezingen Voor de op 3 juni a.s. te houden gemeenteraadsverkiezingen werden in het register onder de hieronder vermelde nummers de daarachter vermelde namen cn/of aanduidin gen van politieke groeperingen in geschreven: 1. P.v.d.A.; 2. P.C.F. (Prot. Chr. Federatie): 3. C.D.tl. (Christen Democratische Unie); -f. K. V.P. (Kalh. Volkspartij); 3. Anti- woningnoodactie en 6. V.V.D. (Volks partij voor Vrijheid en Democratic). HAAMSTEDE laarvergadering Proeftuin Dc Vereniging 'tot Bevordering van het. Tuinbouwonderwijs op Schou- wen-Duiveland, korter bekend als de Proeftuin, vergadert dinsdag 24 maart in hotel Bom. Op de agenda de gebruikelijke punten waaronder de resultaten rekening 1969, be stuursverkiezing en het proeftuin- verslag door de beheerder de heer J. Jonker. BURGH Bijzondere ouderavond Ouders van kinderen die openbaar lager onderwijs genieten in Burgh- Haamstede kunnen op woensdag 25 maart a.s. te acht uur in een der lo kalen der openbare lagere school te Burgh kennis nemen van de veran deringen die dc laatste tijd zijn ont staan in het onderwijs. Daartoe zal de heer A. G. C. Kappenburg, mede werker aan het Reg. Pedagogisch Centrum Zeeland i.o. een lezing hou den over: „Het onderwijs is in be weging". Tevens zullen mej. P. L. Romeijn, hoofdleidster van de kleu terschool te Haamstede en mej .T. Bliek, onderwijzeres aan de openba re basis-school te Burgh aanwezig zijn om te vertellen hoe zij dc an dere onderwijsmethoden voorberei den. Ook andere belangstellenden zijn welkom. Hotel Bom, 8 uur, jaarvergadering Proeftuin. Advertentie In Nieuwerkerk is in het eerste en het tweede kwartaal een collecte ge houden ten bate van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg. Over het eerste kwartaal haalden op: An- nemarie van Putten f 41.20; Cobi Dorst f 29,34; Johnny ter Riet f 19,87; Marjan Cats f 19,50; Janny I-lage f 14,60 en Lucicnne Hendriks f 19,75. Over het tweede kwartaal 1969: Jan ny Hage f 40,25; Annemarie van Putten f 32,94; Coby Dorst f 23,30; Johnny ter Riet f 20,24; Marjan Cats f 22,06 en Lucienne Hendriks f 8,85. De inspektrice, mej. Frantzen, zag vooral in de hal grote mogelijkheden in het kader van de onderwijsver nieuwing. „Het interieur lokt er als 't ware toe uit". Ze doelde verder op doorbreking van de jaarklassen en de afschaffing van het zitten blijven en geloofde vooral in de noodzaak van vernieuwing van binnenuit. Zij wenste het personeel in het nieuwe gebouw veel wijsheid toe. Het hoofd van de openbare basis school, de heei M. Vaarzon Morel, meende dat bij het betreden van de ze school het hart van elke onderwij zer sneller moet gaan kloppen. Hij feliciteerde bestuur en allen bij de school betrokken, hartelijk met dit nieuwe gebouw en merkte op de jeugd van 't Vrije gaarne gastvrij heid te hebben verleend in enkele lokalen in de school aan de Nieuwe Boogerdstraat. Hij gewaagde van een prettige samenwerking tussen open baar en christelijk onderwijs en wenste ,de school" proficiat namens alle scholen. Woordvoerder van de gezamenlijke kerken was ds. P on den Velde, die het juist vond dat de kerken de idee zelf voor scholen te moeten zorgen, hebben laten schieten. Overigens blijven de kerken wel zeer ge-inte- resseerd en met grote belangstelling wordt het werk ook aan deze school dan ook gevolgd. „Van harte hopen en bidden wij dat het werk in en voor de school bijzonder betekenis vol zal mogen zijn". Ir. P. J. 't Hooft, de architect, dankte voor de goede samenwerking. Hij geloofde dat de kinderen in deze school zich zullen voelen als een vis in het water. Namens de hervormde kerkeragd sprak de heer Smits» te vens schoonmaker van de beide scholen. Hij zei graag in de beide scholen te werken en wenste het on derwijs, groei en bloei voor de toe komst toe. Namens de Havo-school sprak de leraar, de heer O. Smilde, die de gelukwensen van de collega's overbracht. Hij schertste: „het zal moeilijk zijn voor leerlingen van de ze school naar een andere over te moeten stappen". Geschenk V.O.O. De gevoelens van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs werden vertolkt door de heer H. van der Post, die zei dat de ver eniging verheugd is over elke nieuwbouw en staat voor goed on derwijs in het algemeen. Hij felici teerde bestuur en personeel met ge bouw en outillage en merkte op; „goed voorgaan, doet goed volgen". Hij bood een geschenk onder cou vert aan voor de schoolbibliotheek. Jaarvergadering Chr. Nat. School te' Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 19-3. Dezer da gen hield dc Christelijke Nationale Scheel de jaarvergadering in de kleine zaal van „Ons Dorphuis". De voorzitter de heer S. van Klinken, cpende de vergadering met het la ten zingen van Psalm 105 5, las een gedeelte van Genesis 26 en ging voor in gebed. Vervolgens sprak hij een hartelijk dankwoord van welkom, tot de, he laas, weinige aanwezigen en rele veerde de gebeurtenissen van het af gelopen jaar. Hij stond o.m. een ogenblik stil bij de uitbreiding van het schoolgebouw met een vijfde leslokaal met handenarbeidruimte en magazijnen. Er is veel reden tot dank voor de zegeningen dit jaar ondervonden. Be secretaris, de heer C. N. Syriër, gaf een terugblik op de vorige jaar vergadering, terwijl de penning meester, de heer H. Kik de financiën de revue liet passeren. Na de pauze werd een algemene bespreking gehouden over de pun ten, die uit de vergadering naar vo ren werden gebracht. Er werd ge sproken over het al of niet hebben van een vrije woensdagmiddag, de schooltijden, over de mogelijkheden of kinderen die moeilijk mee kunnen al of niet kunnen blijven zitten, enz. De heer J. van Sluis, onderwijzer, eindigde met dankgebed. Autobus reed bert dood op Vroonweg te Haamstede HAAMSTEDE, 20-3. Vrijdagavond stak op de Vroonweg, de weg van Haamstede naar Renesse plotseling een hert over. Een juist passei-ende dienstbus der R.T.M. kon het dier niet ontwijken en het werd bij de botsing gedood. Een groot aantal schijven werd toen in beweging gezet om uit te ma ken wat er met het dier moest ge beuren. Ten slotte kon via de jacht opzieners, Bureau Wildschade te RENESSE Repetitie Zeeuws Jeugd Oikest Goes en de rijkspolitie overeen ge komen worden het dier le lalen slachten en het vlees ter beschikking te stellen van de bewoners van het rusthuis „Duinoord" te Haamstede. Slager de Koning uit Burgh maakte het dier voor de consumptie gereed, zodat de bejaarden zondag kennis konden maken met hertenbout. Op de Hogeweg kon een automo bilist ook maar nauwelijks een twee tal ontwijken. Gelukkig dat via bor den aldaar een veilige snelheid is aangegeven van 30 km. wegens de slechte toestand van het wegdek, waar de automobilist zich aan hiéld, zodat hij snel tot stilstand kwam. NIEUWERKERK Mevr. M. W. Boogaert-de Jonge voor het portret van de stichter der school. Onthulling schilderij Bijzondere noot in het kader van dit gebeuren was de onthulling van een schilderij - opgehangen aan één der wanden in de grote hal - ge schonken door de familie De Jongo, wier naam voortaan onverbrekelijk met de school is verbonden, gedach tig aan de stichter van de eerste christelijke school te Zierikzee mr. Johan Louis de Jonge, in 1868. Mr. De Jonge was een duidelijk voor vechter van christelijk onderwijs en bekleedde in de vorige eeuw een voorname positie. H\j was lid van de Tweede Kamer, voorzitter van het Waterschap Schouwen en wethouder der ge meente Zierikzee. „Geen man ove rigens, die voor zichzelf een monu ment begeerd zou hebben", aldus drs. Van den Hoorn. Directe nazaten van de familie zijn er niet meer, maar zij was op deze bijzondere middag vertegen woordigd door jhr. ir. H. L. Boo gaert, echtgenoot van mevrouw M. W, Boogaert-de Jonge, die het doek verwijderde dat tot dan 't portret van „mr. Johan Louis" aan het oog had onttrokken. Verder aanwezig waren jhr. mr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen en jhr J. de Jonge van Cam- pens Nieuwland; laatstgenoemde vertegenwoordigend de oudste tak van de familie. „Onveranderlijk fundament" De voorzitter van het schoolbe- bestuur had de bijeenkomst (gescha keerd was het gezelschap) verwel komd en las ter inleiding 1 Cor. 3 10-23, geen toevalligheid, want hetzelfde schriftgedeelte werd des tijds gelezen bij de opening van de school in 1922, door de toenmalige voorzitter ds. Wielenga. Sprake hier in is van het bouwen op het onver anderlijke (geestelijk) fundament, maar toegespitst op het nieuwe ge bouw van een opmerkelijke analo gie. „Merkwaardig dat de toespraak van de toenmalige voorzitter feite lijk woord voor woord overgebracht zou kunnen worden op deze tijd". Drs Van den Hoorn stond hierna vrij uitvoerig stil bij het kind en zijn opvoeding, die bepaald niet in een verkeerde richting mag geleid. Dankbaarheid bestaat er in eigen kring de kinderen een (school)op- voeding te kunnen geven, die de ou ders begeren voor hun kinderen. Het gaat er om dat het kind en de mens van straks - staande in deze wereld - bestand is tegen het leven in die wereld en gewapend is tegen aan vallen van buitenaf. Dc voorzitter vestigde de aandacht op het grote absenteïsme bij de jongste verkiezin gen. .Ergens is dit symptomatisch; er moet iets aan worden gedaan, opdat de generatie die na ons komt, bewust in de wereld staat". Uit dc historie De voorzitter stond tenslotte stil bij de pioniers, mensen die in de vorige eeuw - ondanks tegenkanting - de lange strijd streden. Binnen twee jaar na het initiatief was er al een school cn een geheel nieuw ge bouw werd geopend in 1922. „Het was de kroon op hot w» 1 k van dc man, die achter het christelijk on derwijs stond en daarom is het goed dat dc naam van mr. Johan Louis definitief aan deze school is verbon den". Voor de onthulling van het doek kreeg mevr. Boogaert door één der leer lingen een tuiltje bloemen aangeboden. De voorzitter van het schoolbestuur kijkt toe. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). De gevoelens van de Chr. Scholen- bond werden vertolkt door de heer N. Slingerland, hoofd chr. basisschool te Nieuwerkerk, die herinnerde aan de periode - na de februariramp - waarin hij nog les had gegeven aan de Zierikzeese school. Unieke kans Gevoelens van „jalouzie en blijd schap" vervulden de heer W. M. van Leeuwen, hoofd van de Beatrix- school, die het fijn vond hier „alle zuilen en richtingen van het onder wijs te treffen". Hij zag voor Schou- wen-Duiveland een unieke mogelijk heid gezamenlijk een onderwijsvorm te scheppen, die de jeugd het hoogste en beste rendement geeft. Uitvoerig waren tenslotte de dank woorden van de voorzitter, die zijn woorden hier en daar onderstreepte met geschenkjes o.m. aan de heer Vaarzon Morel en aan de deelnemers en deelneemsters aan de „taxi dienst", die automobilistische hulp verleenden aan de jeugd, tijdens de bouwperiode. Soms waren het enve- loppes met inhoud, maar het werd ook „gezegd" met bloemen. Woord voerder van laatstgenoemde groep was de heer Kort Sr., die opmerkte deze dienst aan de school met plezier te hebben gedaan, zij het dat er op sommige dagen toch ook wel eens werd gemopperd. Een warm dank woord ging uiteraard uit naar hei schoolhoofd en het personeel, dat op vlotte wijze de moeilijke overgangs tijd tot een goed einde wist te bren gen. Vele cadeaux - w.o. bloembak ken en schilderijen (Zondagsschool vereniging) mocht de nieuwe school in ontvangst nemen. Slot „lange middag" Tot slot van de lange middag sprak het hoofd, de heer A, Verheule, die zich zeer dankbaar toonde voor het gebouw. Weliswaar is goed of slecht onderwijs niet geheel afhankelijk van het milieu, maar het is toch van invloed. Zijnerzijds dankte hij be stuur en personeel voor de ondervon den medewerking. Hij hoopte dat - onder Gods zegen - ln deze school lange tijd gewerkt zal mogen worden tot heil van de jeugd, daarbij tevens rekenend op steun van de ouders en allen - ook buiten eigen kring - die deel uitmaken van het complex van het basisonderwijs. Tussentijds zong een leerlingen- koortje enkele liederen en werden verversingen aangeboden. In het Zeehuis te Renesse hield het afgelopen weekend het Zeeuws Jeugd Orkest een repetitie. Burge meester Everwijn van Westerschou- wen die vice-voorzitter is van dit, onder leiding van Peter Jense staand bekend orkest, (voorzitter is mr. dr. Mes), bracht een bezoek aan de re peterende jongelui.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2