DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Wapenevenwicht in het Midden-Oosten moet niet verstoord" Geheimzinnige vuurbal over Nederland Willi Brandt deed verslag over Erfurt-reis Dode verstekelingen ontdekt in ruim van vrachtschip in Rotterdamse haven Grote onrust in het onderwijs Ierland won het Eurovisie Songfestival ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maanda** 23 maart 1970 120ste jaargang N'r. 20373 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Opening nieuwe Chr. Nut. school te Zierikzee President Nixon waarschuwt Sowjet-Unie Dit nummer bestaat uil 8 pagina's WASHINGTON, 21-3. President Nixon heeft zaterdag de Sowjet-Unie nadrukkel^k gewaarschuwd het mi litaire evenwicht in het Midden-Oos ten niet door wapenleveranties aan Egypte te verstoren. De Verenigde Staten zouden anders stappen moe ten ondernemen om de veiligheid van Israël te waarborgen. De Amerikaanse president, die on verwacht de pers op het Witte Huis bijeen had geroepen, wekte evenwel de indruk, dat Washington op het ogenblik het Israëlische verzoek om levering van gevechtsvliegtuigen niet zal inwilligen. Het besluit hierover zal minister van buitenlandse zaken Rogers waarschijnlijk maandag op een persconferentie bekendmaken. Nixon noemde de berichten, dat Sowjetrussische „SAM-3" geleide luchtafweerraketten aan Egypte zijn geleverd, „verontrustend". Het nieuws daarover was echter pas in Washington ontvangen, nadat de beslissing over het Israëlische ver zoek als was genomen, zei Nixon. Hij voegde hieraan toe, dat het besluit Arrestaties in Indonesië DJAKARTA, 21-3. Verscheidene Indonesische generaals en enkele burgers zijn gearresteerd wegens wapensmokkel naar Israël en Nige- rië, heeft generaal-majoor Soetopo Joewono, hoofd van de Indonesische inlichtingendienst, zondag medege deeld. Dieven ontvreemden kachels ter waarde van dertigduizend gulden BERGEN OP ZOOM, 21-3. De re- cherche in Bergen op Zoom heeft drie mannen aangehouden, die ervan worden verdacht op grote schaal haarden, kachels en gastoestellen te hebben onvreemd voor een totale waarde van circa f 30.000. De drie mannen hebben inmiddels bekend. Ze zullen volgende week worden voorgeleid aan de officier van justi tie in Breda. De aangehouden mannen zijn de 27-jarige magazijnbediende J. F. uit Bergen op Zoom, de 36-jarige be drijfsleider J. J. uit Linschoten en de 26-jarige A. S. (zonder beroep) uit St. Maartensdijk. van voorlopige aard is en dat de po litiek van de Verenigde Staten ge baseerd is op het respecteren van het wapenevenwicht in het Midden-Oos ten. Mocht dit evenwicht worden verstoord dan zal de Amerikaanse regering' deze politiek herzien en eventueel overgaan tot het leveren van extra militair materieel aan Is raël teneinde het evenwicht te her stellen. Cambodja Nixon zei verder, dat de Verenigde Staten de neutraliteit van Cambodja zullen blijven respecteren en dat zij van Noord-Vietnam hetzelfde ver wachten. Washington heeft na het afzetten van prins Sihanoek betrek kingen op „tijdelijke basis" met de regering van generaal Lon Nol ge vestigd, aldus de president, die meende dat de gebeurtenissen in Cambodja nog moeilijk te overzien zijn. Hij bevestigde indirect, dat Thai- landse eenheden in Laos actief zijn. Nixon zei daarover: het belang van Thailand bij Laos en de deelneming van Thailanders aan het in stand houden van de neutralistische rege ring in Laos zijn al jaren bekend". Als Laos onder Noordvietnamese heerschappij zou komen zou dit een „enorme bedreiging" voor Thailand betekenen. In het huidige stadium waren de gebeurtenissen in Laos vol gens Nixon zeker nog niet van in vloed op zijn plan voor een Vietna- misering van de oorlog in Vietnam en een nieuwe terugtrekking van Amerikaanse troepen uit dat land. UTRECHT, 20-3. Donderdagavond omstreeks kwart voor elf hebben en kele honderden mensen uit geheel Nederland een zeer heldere vuurbol waargenomen, die in enkele secon den tyd langs de hemel trok en in noord-westelijke richting verdween. Het object had een blauw-groene kleur en was volgens sommigen zo helder als de volle maan. Dit deelde vrijdag de Utrechtse sterrenwacht mee. De vuurbol moet veroorzaakt zijn door een meteoriet, een stukje steen of metaal dat met een snelheid van enkele tientallen meters per seconde Schoolhoofden vragen taakverlichting ALPHEN AAN DE RIJN, 21-3. De hoofden van de in totaal, 115 prot. christelijke, katholieke en openbare scholen voor basisonderwijs in de inspectie Alphen aan den Rijn, heb ben zich met hun moeilijkheden in een telegram tot de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr J. H. Grosheide, en de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend. In het telegram eisen de gezamen lijke schoolhoofden van de regering op korte tei-mijn drastische verlaging van de leerlingenschaal en taakver lichting van de hoofden. vanuit de wereldruimte in de aardse dampkring dringt en op een hoogte van circa honderd kilometer ver brandt. Het is slechts zelden dat een vuurbol wordt waargenomen zo hel der als die welke boven Nederland verscheen. Het is niet bekend waar het object is neergekomen maar dit moet ver ten noord-westen van Ne derland zijn gebeurd. Wellicht in de Noordzee. Branden in 1969 DEN HAAG, 21-3. Branden hebben in 1969 in Nederland een schade aan gericht van ongeveer 180 miljoen gulden (het jaar daarvoor 266 mil joen) en het leven gekost aan 41 mensen, onder wie twee brandweer lieden. In de maand december, zo blijkt uit een overzicht, samenge steld in samenwerking met het C.B. S.. lieten bij 1232 branden achtmen sen het leven. 44 branden richtten een schade aan van tussen de f 20.000 en f 50.000, er waren in december 56 branden met een schade groter dan f 50.000. Expeditieehauffeur zichzelf hielp BONN, 20-3. De reis naar Erfurt was „juist, noodzakelijk en nuttig", zo heeft bondskanselier Willy Brandt in de Bondsdag verklaard. Hij bracht verslag uit over z(jn eerste ontmoeting met de Oostduitse Willy Stcph. Brandt noemde zijn reis naar de hoofdplaats van de Oostduitse pro vincie Thuringen „een belangrijke menselijke ervaring", in het bijzon der door de ontmoeting met landge noten in de D.D.R.. er is aangetoond, dat de levende en duurzame werke lijkheid van een Duitse Natie geen fictie is, maar realiteit". Ook in po litiek opzicht noemde de bondskan selier zijn ontmoeting met Stoph een belevenis. Door een rechtstreeks ge sprek was het beter mogelijk de an dere partij en diens opvattingen te leren kennen dan door middel van brieven en memoranda. Brandt was met bijvalsbetuigingen begroet, teen hij het spreekgestoelte beklom. In een inleidende verklaring had bondsdagvoorzitter Kai-Uwe von Hassel gezegd, dat de reis van Brandt naar Erfurt door het gehele Duitse volk met hoop, maar ook met zorg was begeleid. Het Duitse volk had gezien, dat de twee delen van Duitsland als één volk met elkaar hebben gesproken. DEN HAAG, 21-3. Klokken, pla tenspelers, een t.v.-toestel, dames-, heren- en kinderkleding, alles bij el kaar meer dan een kelderbox vol heeft de 24-jarige Haagse chauffeur J. B. als chauffeur van een expedi tiebedrijf in zijn woonplaats gesto len. De politie kwam hem op hel spoor doordat een werknemer van een garagebedrijf een door B. uit de garage gestolen autokrik op straat zag staan. In het huis van de chauf feur en in een kelderbox bij een fa milielid van de man vond de politie 34 soorten goederen, samen 900 stuks die de chauffeur bij het rondbren gen aan zijn eigen adres had be zorgd. Afschuwelijke ontdekking ROTTERDAM, 21-3. In een van de ruimen van het 8.000 ton metende Nigeriaanse vrachtschip „River Be- neu" - thuishaven Lagos - zjjn za terdagmorgen twee door honger en dorst omgekomen verstekelingen ge vonden, vermoedelijk afkomstig uit Enige zekerheid: „De zekerheid het niet goed te doen" ARNEHEM, 21-3. Enigszins over trokken kunnen we stellen, dat de enige zekerheid, die ons werk van daag b(j voortduring begeleidt, Is: de zekerheid het niet goed te doen, op geen stukken na te kunnen vol doen aan de eisen van vandaag voor een goed onderwijs aan het kind; een benauwende of in hoge mate frus trerende zekerheid. Verlammend werkt het als men niet precies weet waarin men tekort schiet. Het wordt een obsessie als men voelt in ztfn streven naar verbetering in de steek te worden gelaten. Beide situaties dreigen zich voor te doen. Dit hield de heer J. D. van den Bosch, voorzitter van de sectie ba sisonderwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) zijn auditorium voor in hotel Haar huis in Arnhem in het openings woord voor de jaarvergadering van het werkcongres van de sectie. Hij signaleerde grote onrust onder de onderwijzers. De schoolmeester is bereid tot bij- of herscholing, maar wordt onrustig daar ten aanzien van de bij- en her scholing weinig of niets is geregeld. De verlaging van de leerlingenscha len is als een noodzaak onderkend, maar reeds jaren geleden geuite en erkende wensen worden niet ver vuld. Waarom moet het zo lang du ren voor een wetswijziging tot stand komt als bijvoorbeeld voor vermin dering van de 1040-uren-eis? Is het de regering duidelijk, dat er discre pantie bestaat tussen de salarissen bij het basis- en het voortgezet on derwijs? Is de regering er echt van doordrongen, dat de taak van het, hoofd van de school een uitvoerbare moet worden? Deze en andere vra gen dragen, volgens de heer Van den Bosch bij tot een gevoel van onze kerheid, een latente onrust. Naar de mening van de voorzitter schuilt hierin een groot gevaar voor het onderwijs. Wie in dit opzicht verantwoordelijkheid dragen, moeten niet al te gemakkelijk aan deze on rust voorbijgaan, waarschuwde hij. Ghana of Nigeria. Een derde verste keling, de 25-jarige C. A. Quasa, ge boren te Monrovia (Liberia) is in slechte toestand in het havenzieken huis in Rotterdam opgenomen. De afschuwelijke ontdekking werd gedaan toen havenarbeiders zater dagmorgen in de Maashaven in Rot terdam de luiken van ruim 3 open den. Zij zagen drie jongemannen lig gen, twee van hen leken te zijn over leden, de derde was in leven en wist het havenpersoneel nog het een en ander te vertellen. Hij werd per am bulance naar het Havenziekenhuis gebracht. De „River Benue" vertrok 12 da gen geleden uit Monrovia (Liberia) met bestemming Rotterdam. Zonder voldoende een en met een jerrycan met een capaciteit van circa vijf li ter zijn de drie mannen vermoede lijk in Monrovia aan boord gegaan. Vrijdagavond laat - de „River Be- neu" arriveerde vrijdagmiddag in de Maashaven - heeft een controleur tikken uil hel schip gehoord. Hij be steedde er geen aandacht aan, den kende dat er ergens op het schip werd gewerkt. Zaterdagmorgen, kort na 7.30 uur, toen men wilde beginnen met het lossen van ruim 3 vond men de mannen. Over de identiteit en de nationaliteit bestaan nog onzekerhe den. Onder voorbehoud gaf de poli tie de volgende namen: C. A. Quasa (25 jaar) - opgenomen in het Haven ziekenhuis - en S. Knofie en H. A. Danso (beiden overleden). V.S. Fred Haïse, een van de astronauten voor de maanvlucht met de Apollo- 13 boort tot drie meter diep in een denkbeeldige maanbodem. Bovendien kan met behulp van apparatuur op verschillende diepten de temperatuur worden gemeten. De geleerden willen de komende maanoperatie ondermeer benutten om meer gegevens te verkrijgen over de binnenstructuur van de maan. AMSTERDAM, 21-3. De 18-jarige Ierse Dana Brown heeft met haar liedje „Alt kinds of everything" het vijftiende Eurovisie Songvestival ge wonnen, dat zaterdag in het RAI- congrescentrum werd gehouden. Ierland behaalde in totaal 32 pun ten. Mary Hopkin (20) uit Engeland werd met „Knock, knock" tweede met 26 punten. West-Duitsland met Katja Ebstein, die „Wunder gibt es immer wieder" zong, werd derde met twaalf punten. De Nederlandse deel- Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Landbouwindexcijfer in januari DEN HAAG, 21-3. Volgens mede- delin van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het groepsin- dexcijfer voor akkerbouwprodukten in januari 145 tegen 108 in januari 1969. Deze stijging is het gevolg van hogere prijzen voor bijna alle pro- dukten in de akkerbouwsector, in het bijzonder voor aardappelen en uien. Het groepsindexcijfer voor vee houderij produkten onderging slechts een geringe verandering ,ten opzich te van januari van vorig jaar daalde het met 1 punt. Kievieten konden niet wachten op de lente CASTRICUM-POELDIJK, 22-3. De kieviten in ons land hebben haast niet kunnen wachten tot het lente was. De eierzoekers hebben r.eeds resultaten geboekt. De stroom eerste kievitseieren zal als delicatesse via veilingen en winkels zijn weg naar de lekkerbekken wel vinden. Het vermoedelijk eerste en het veronderstelde tweede „eerste" kievitsei zyn inmiddels als kleinoden aan bijzondere mensen ge offreerd. Dc afgelopen nacht mocht de 73-jarige acteur Matthicu Eysden, op een voor hem gegeven gala-feest in theater Carrc in 's lands hoofdstad, het waarschijnlijk allereerste kievitsei in ont vangst nemen. Dc lekkernij was in de namiddag van dc eerste lentedag door J. C. Tool in Castricum gevonden. Troutv nooit om geldgoed koper kunt u het lenen! nemers, The Hearts of Soul uit Har derwijk, behaalden met hun „Water man" in totaal zeven punten. De tekst en muziek van het winnende liedje waren van Deroy Lindsay en Jackie Smith. Het Metropole-orkest, dat Dana Brown begeleidde, stond onderleiding van Dolf van der Lin den. De songfestivalwinnares van vo rig jaar, Lenny Kuhr, reikte na af loop de prijzen uit. Doden bij bomaanslag in Vietnam SAIGON, 23-3. Veertien mensen werden gedood en twintig gewond toen zondagavond in een pagode in Hoe Mon\ nabij Saigon, een kneed- bom ontplofte. De meeste slachtof fers waren vrouwen en kinderen. Dit is heden (maandagmorgen) door een militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. De dader, die volgens ooggetuigen een vrouw zou zijn geweest, wist te ontkomen. Op het moment van de aanslag bevond zich een groot aan tal mensen in de pagode. Leegstaande panden bezet AMSTERDAM, 22-3. De onlangs operichte Actiegroep '70 die zich be zig houdt met hulp aan slecht be- huisden, heeft twee panden aan de Sarphatistraat in Amsterdam bezet en die provisorisch gereed gemaakt voor enkele ongehuwde moeders en studenten. De panden, eigendom van de gemeente zijn bestemd voor uit breiding van het Weesper pleinzie kenhuis. Rustig weei Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen maar ook plaatselijk een bui; in de nacht hier en daar mist; zwakke tol matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost; van nacht iets minder koud, morgen over dag ongeveer dezelfde tempei-aturen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 lot 7. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: (i lot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 24 maart. Zon op 6.35, onder 18.59. Maan op 21.05. onder 6.42. Volle maan: 23 maart le 2.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 maart 4.13 v.m. *16.38 n.m. BROUWERSHAVEN 24 maart 4.00 v.m. 16.11 n.m. Springtij: 25 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 23-3. Het K.N.M.I deelt mede: Na het voorbij trekken van een front in de vroege uren van zon dag, werd het weer bepaald door een rug van hoge druk. Bij weinig wind en vrijwel geen bewolking daalden de temperaturen in de nacht van zondag op maandag in het noorde lijk deel van het land tot onder het vriespunt. In een strook van Utrecht tot Groningen wei-den op waarne mingshoogte minima van min drie graden gemeten. In De Bilt en op het vliegveld Twente was aan de grond een laagste waarde min vijf. Door de sterke afkoeling ontstond in het noorden op uitgebreide schaal mist. Een in betekenis afnemende depres sie, die zich maandagochend bij de ingang van het Kanaal bevond, trok in oostelijke richting. Het bij het la gedrukgebied behorende koufront veroorzaakte in zuid Engeland en noord Frankrijk plaatselijk buiige neerslag. Dinsdag wordt boven Duitsland de laagste druk verwacht, terwijl een rug van hoge druk dan bij de Britse eilanden zal liggen. Dit betekent noordelijke winden met plaatselijk enkele buien. DEN HAAG. Een 43-jarige Marok kaan, die in Den Haag woont, is in de zeer vroege ochtend van zondag door drie Hagenaars beroofd van on der meer f 200. Lancering van „NAVO 1" CAPE KENNEDY. 21-3. Vrijdag, kort voor middernacht, onze tijd is op Cape Kennedy de verbindings satelliet Navo-1 gelanceerd. Via deze kunstmaan kunnen de regeringen van de Navo-landen, de generale sta ven en de Navo-vfistiging in Brussel storingvrij en onverwijld met elkaar in contact treden, wat nodig kan zijn bij ernstige moeilijkheden. Later zal nog een tweede kunstmaan worden gelanceerd. Explosie in Belfast BELFAST. 23-3. De Noordierse stad Belfast werd vanmorgen opge schrikt door een zware ontploffing. Deze heeft zich voorgedaan in een café in een pi-otestantse wijk. Het café, „Rosebank Inn", was gesloten nadat het vorig jaar tijdens de ge vechten tussen protestanten en ka tholieken zwaar beschadigd was. Over de oorzaak is nog niets bekend. Kostbare dieren verbrand MADE. 22-3. In de afgelopen nacht zijn omstreeks twee uur bij een kor te felle brand in Made 44 chincilla's om het leven gekomen. De dieren (gekweekt voor de bontindustrie) vertegenwoordigen een waarde van f 18.000. Ze zaten in een houten ge bouwtje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1