leven Moeders tweede ook als u 2000.- of 10.00Q- wilt lenen! Wat biedt de BEELDBUIS? Overstromingen in Denemarken ga metuw tijd mee - ga naardenmh! ,\\er moetjeftïcewv: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 maart 1970 Nr. 20372 TEL AVIV. Het dreigement van de Russen in het nabije oosten mili- tiar te sullen ingrijpen indien Is raël zijn acties legen Egypte niet zou staken en dat door Ruslands di plomatieke vertegenwoordigers ter kennis van AmerikaEngeland, Frankrijk en de U.N.O. werd ge bracht, werpt de vraag op hoe sterk Ruslands invloed in de landen van het nabije oosten in werkelijkheid wel is. Dat deze invloed niet gering én groeiend is bleek ondermeer uit de redevoering die president Nixon op vrijdag 27 februari jl. in de Ameri kaanse ministerraad hield, waarin hij zijn bezorgdheid uitsprak en verklaarde: „dal de Sow jet-Unie in dat deel van de wereld bezig is haar militaire steun- en waarnemings- punten niet onbelangrijk uit te brei den en dat Rusland mede daardoor in staat is om de olieleveranties van uit dat deel van de wereld en be stemd voor het westen zondermeer lam te leggen of te beletten". Het is algemeen bekend, dat in de loop der tijd de strijd tussen Israël en de Arabieren niet onaanzienlijk is verscherpt. Mede als gevolg van de „heilige oorlog" door het zeer mi litante „Palestijnse Bevrijdingsfront" en van de „El Fatah-verzetsbewe ging", welke in de eerste week van september van het afgelopen jaar aanving met de aanslagen op gebou wen in gebruik bij de Israëlische di plomatieke en handelsmissies o.a. in Bad Godesberg in Duitsland, in Am sterdam en het kantoor van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" in Brussel. Machtsverhouding Om deze „heilige oorlog" voor te bereiden was in april 1968 door de Arabische staats- en regeringschefs besloten hun strijdkrachten te bun delen en onder te brengen in een zogenaamd west-commando bestaan de uit: 7 Egyptische divisies (100.000 man), één Algerijnse brigade (4500 man), één compagnie soldaten uit Soedan en ruim 300 scherpschutters afkomstig uit Koeweit en uit een oost-commando onder te verdelen in een Jordaanse legergroep (53.000 man), een divisie ter sterkte van 10.000 man, afkomstig uit Irak, een eenheid ter sterkte van ca. 500 man uit Saoedi-Arabië en twee batterijen 130 mm geschut uit Syrië. De legers van de verbonden Arabische landen hebben - althans op papier - een to taal-sterkte van 400.000 man, nog vermeerderd met 2000 tanks (de Russische T 54/55), ruim 2000 stuks geschut en 1100 gevechtsvliegtuigen van Russisch fabrikaat, van het ty pe Sukhoi. Israël kan hier tegenover stellen een beroepsleger ter sterkte van 29 duizend man, 250.000 reservisten 800 tanks, waarvan 120 op Egypte veroverd en 300 gevechtsvliegtuigen van het type Ouragon, Vantour, Mystere, waarvan echter een aantal hoognodig aan vervanging toe zijn. De training, het moreel en de pa raatheid van de Israëlische troepen is uitstekend, hetgeen van de ver bonden Arabische legers niet gezegd kan worden. Zeer in het bijzonder is dit met de Egyptische strijd krachten het geval, die trouwens in een oorlog met Israël een nieuwe ramp zien. Ruslands invloed Toen in de morgenuren van de 10e juni 1967 de zesdaagse oorlog met een overwinning voor Israël eindigde, zag het er aanvankelijk naar uit dat Rxislands invloed in de Arabische wereld tot nid was gere duceerd. Moskous drie bescherme lingen werden overwonnen, hun le-a gers en luchtvloten vernietigd. De machtspositie van de Sowjet- Unie is gebaseerd op het beheersen, het in de hand houden van een con flict in dat deel imn de wereld en is afhankelijk van de innigheid van de betrekkingen die zij onderhoudt met de diverse Arabische staten. Het werd voor de Sow jet-Unie een zaak van de eerste orde de door de Ara bische wereld gevoerde politiek tot de hare te maken hetgeen intussen is gebeurd met het overhandigen van diplomatieke nota's aan de Ame rikaanse, Engelse en Franse rege ringen en aan de U.N.O. Hel conflict in het nabije oosten is een symbool geworden voor de zo genaamde ontwikkelingslanden, het geen duidelijk gemaakt werd tijdens de besprekingen, die vooraf gingen aan de topconferentie van de poli tieke- en staatsleiders van de zoge naamde „blokvrije landen", welke in juli 1969 in Belgrado plaatsvonden en waar men het er over eens werd, dat aan het „Palestijnse Bevrijdings front' 'alle denkbare hulp diende te worden verleend. Afhankelijk Duidelijk werd thans ook, hoe groot hel risico is dat bestaat indien de Sow jet-Unie en Amerika in een zodanig conflict betrokken worden waaraan zij in feite part noch deel hebben. Dut het Russische prestige in het nabije oosten onaangetast bleef, ja in de loop van de tijd nog werd versterkt, is een gevolg van de Russische wapenleveranties aan de Arabische staten tengevolge waar van de laatstgenoemden in een af hankelijke positie zijn komen te ver keren en welke groter is dan voor heen. Zeer duidelijk kwam dit naar vo ren voor wat Egypte betreft. Na Egypte's nederlaag bouwde de Sow- jet-Unie het verslagen leger en de vernietigde luchtvloot weer op waar een bedrag van twee miljard dollars mee gemoeid was. Egypte, Syrië en Irak ontvingen Russische straalja gers, type MIG 21 en de nieuwste Russische jachtbommenwerper van het type Sukhoi-7. Van dit laatste type ontving Egypte er maar liefst negentig. In grote getale werden Russische militaire instructeurs, des kundigen en adviseurs naar Egypte gezonden. Er zijn er thans 3000, te gen voorheen 1000. Een soortgelijk beeld zien we in Syrië, waar thans 600 van zulke des kundigen zijn gedetacheerd, voor heen waren er slechts 100, daar naast werden Alexandrië en Port Said vaste steunpunten voor de Rus sische Middellandse zeevloot. AMSTERDAM. Op het Centraal station in Amsterdam is de 56-jarige N S. employé H. Vaarmeijer uit Bus- sum op de rails door een rangeerlo comotief overreden. Met een afge reden linkerarm en een verbrijzelde rechtervoet werd hij naar het Bin nengasthuis overgebracht. SCHIPHOL. Zaterdag 28 maart zal burgemeester I. Samkalden met een selecte Amsterdamse delegatie naar Japan vertrekken voor ver steviging van de contacten, die een soortgelijke missie bij een vorige reis heeft gelegd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wilnis: P. J. Droogers te Ridderkerk; te Daarle: kand. L. West, Huizen (N.H.); te Ingen en te Kats en Wilhelminadorp: kand. A. G. van Beem, Doorn; te Rouveen: J. Bos, Lunteren; te Neede en te Pernis: S. Hoogendoorn, Oudelande c.a; te Neerlangbroek, Ooltgensplaat en te Randwijk: kand. C. Evers, Putten; te IJsselmuiden: kand. D. v. d. Berg, Huizen (N.H.). Aangenomen naar Utrecht (City pastoraat): dr. J. v. d. Werf, Utrecht; naar Maartensdijk-Hollandsche Ra ding: C. Nieber, Zaltbommel; naar Oosthem c.a: kand. G. W. Marchel, Apeldoorn; naar Holwerd c.a.: drs. H. Buning, Roden. Bedankt voor Kampen, Rouveen en voor Sommelsdijk: T. Lekkerker- ker, Oosterwolde; voor Vianen: L. Gulmans, Ter Apel. Ger. Kerken Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. Wilschut, Dordrecht. Ger. Gemeenten Bedankt voor Apeldoorn en voor Waardenburg: P. Blok, Dirksland. ZONDAG 22 MAART. NED. 1. Het middagprogramma van de NOS bewandelt de gewone paden met in „Passepartout" een rechtstreekse ijshockeyreportage uit Stockholm van de wedstrijd Oost- Duitsland-Zweden. Na de toto-uit slagen de eerste van een reeks uit zendingen over de hart- en vaatziek ten. Prof. Durrer, een bekend car dioloog, vertelt het een en ander over het hart. Uit de Paaskerk in Amstelveen komt tenslotte nog een kinderkerkdienst. Na de bijbelver telling „Woord voor woord" het eer ste van twee programma's getiteld Dichter bij God" en handelend over het gebed als poëtische vorm. De teksten toerden geleverd door Simon Carmiggelt, Karei Jonckheere en Jan Wits. In „Signalement" stelt Henk de By de kortelings overleden dichter-schrijver Ed. Hoornik in het licht van de schijnwerpers. Hij zal spreken met de weduwe van Hoor nik en vele vrienden van de over ledene. Natuurlijk krijgt zijn werk ruime belangstelling. Een kwartier tje met Vara's ombudsman Drs. Marcel van Dam gaat vooraf aan het korte verhaal. Daarna „De laat ste slag", een televisiebewerking van het verhaal „Jack O' judgement" van de bekende schrijver Edgar Wallace Een spannend verhaal van een pri vé-detective, die door de officiële politie xoordt ingeschakeld om een bende te ontmaskeren, die zich met chantage bezig houdt. Hans Jacobs en Jan Roelands presenteren hun achtste en tevens laatste aflevering van „Indisch ABC" onder de titel Het Rijk is uit". Berend Boudewijn en Ellen Blazer trekken daarna „Europa in" en bleven in Amster dam, van waar zij een impressie geven van wat zich tijdens de repe tities en de uitzending van het Euro visie songfestival van gisteren heeft afgespeeld. NED. II. Deel tioaalf van „De to venaar van Saburac" heeft als titel „De waarheidsdrank"Grote proble men voor Carrot, want hij krijgt een vriendje opgedrongen. De beide af leveringen van „Studio Sport" wor den gescheiden door „Panoramiek" en „Tob spion". In „Panoramiek" de tweede reportage van Kees van Langeraad uit India waar hij de Ti betaanse vluchtelingen opzocht, die werden geholpen door de Nederland se hulpactie. Tob spion raakt weer hopeloos in de knoei. Hij krijgt een ongeluk en belandt in het zieken huis, waar vijandelijke agenten hem even een medische behandeling ge ven, zodat hij zijn plannen om een van hun gevaarlijke acties te ver hinderen niet uit kan voeren. In „Video" bekijken Netty Rosenfeld en Kees van Langeraad weer het medi um televisie: hoe het werkte, hoe het overkwam en hoe er over ge oordeeld werd. UT'RECHT. De vroedvrouwenor ganisaties en de ziekenfondsen heb ben overeenstemming bereikt over de honorering van de verloskundige hulp door vroedvrouwen in 1970. Crematies in Nederland DEN HAAG, 19-3. In Nederland vonden in 1969 in totaal 12.468 cre maties plaats, dat wil zeggen 11,6% van het totaal aantal overledenen. De Stichting voorlichtingscentrum crematoriumbouw, die dit meedeelt, heeft sinds haar oprichting in no vember 1968 van verschillende ge meenten het verzoek om inlichtingen en advies gekregen over de wense lijkheid en mogelijkheid van crema toriumbouw, grondresevering voor een toekomstig crematorium, aan leg van urnentuinen en nissenmu- ren enzovoorts. KOPENHAGE, 19-3. Honderden huizen in Holstebro zijn ondergelo pen en de straten van deze Deense stad zijn veranderd in riviertjes. De overstromingen zijn veroorzaakt door de snelle dooi van de laatste dagen. Gek in andere plaatsen in Jutland heerst watersnood. De schade zal honderdmiljoen kronen belopen. De dooi is ook in Kopenhage naar het zich laat aanzien meer dan merkbaar, waar de parken moeras sen zijn geworden. MAANDAG 23 MAART. NED. 1. „Lichtkrant" is een nieu we Vara-rubriek. Het is een krantje met licht nieuws, een vervolg eigen lijk van „Opmaat". Letty Kosterman haalt mensen met bijzondere dingen voor de camera. Na het nieuws en de actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" een aflevering van de En gelse serie van Sherlock Holmes- avonturen. In Thor Bridge roept een zeer rijke meneer de hulp van de privé-detective in. Zijn vrouw is vermoord en de schijn is dat het liefje van meneer de daderes is. Nog een Engelse eenacter uit de serie „Half Hour Story". Het is „Stella", het verhaal van een lief meisje, dat twee jaar heeft samengewoond met een man en die dan in de steek laat omdat ze genoeg heeft van zijn ti ranniek optreden. Op zekere dag verschijnt de bruut ten tonele. In de reeks „Uit puin en as" laat Milo Anstadt vervolgens zien, hoe het le ven in Berlijn nu is, een van de zwaar geteisterde steden uit de tweede wereldoorlog. NED. II. De NCRV begint met en kele bladzijden uit „De scheepsjon gens van Bontekoe". Deel vier van „De waaier van Sevilla" is ook voor de kinderen. Lazarillo en Pablo doen hun uiterste best om het waaierver koopstertje, dat zoek is, terug te vinden. Na het journaal het vierde deel van de Engelse serie Dombey en Zoon", naar hel boek van Charles Dickens. Een dramatische afleve ring. Paul, de enige zoon van me neer Dombey, komt te overlijden. „Tweekamp" laat de teams van de Rijksuniversiteit in Groningen en van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen tegen elkaar in het strijd perk treden. Daarna de allerlaatste aflevering van „Gevraagd". Godfried Bomans vindt het mooi zo en zonder hem is deze rubriek nauwelijks voort te zétten. De sollicitanten van deze aflevering willen gemeentese cretaris worden. De actualiteitenru briek „Hier en nu" en de dagslui ting, te verzorgen door ds. Lang straat, sluiten het NCRV-programma af. FEUILLETON In deze moeilijke maanden leerde Willemien haar man weer van een andere kant kennen. Dagelijks ging hij er op uit op een nog vrij behoor lijke fiets en kwam nooit met lege tassen thuis. Soms was het wat win tergroente, soms een busje melk, één keer zelfs een eigen gebakken boe renbrood of een zakje meel, waar mee Willemien en Tootje wonderen konden verrichten. Alles in ruil voor speelgoed, dat nu vrijwel onverkoop baar was geworden, maar wel kon dienen als ruilmiddel. Al of niet met bijvoeging van wat geld. Want ook boerenkinderen willen graag spelen en een houten spoortrein was in de hongerwinter een welkom geschenk voor een of andere boerenzoon. En een houten pop, aangekleed door de nijvere handen van Willemien, die van lapjes en restantjes altijd wel iets leuks wist te maken - ze was niet voor niets mode-ontwerpster! - vond altijd zijn weg op een boerde rij, waar meisjes woonden. Tot haar verbazing werd Bram de V( rn al kort na de capitulatie aan gezocht voor een tijdelijke overheids- funktie. Het gehele apparaat was ontwricht, enerzijds door onderdui king van tal van personeelsleden, anderzijds door arrestaties en ten derde door de aanhouding na de be vrijding van de politiek foute em- ployé's. Ook het bevolkingsregister verkeerde in dusdanige toestand, dat het helemaal gereorganiseerd moest worden. Die taak kreeg Bram de Vorn toegewezen. „En je fabriek?" vroeg Willemien. toen hij haar van zijn nieuwe werk vertelde. „Daar kan Hillegers voorlopig wel voor zorgen. M'n distributieapparaat moet ook weer op gang komen. Van Zanten, mijn vertegenwoordiger gaat volgende week aan het werk. We hebben nog ruime voorraad. Intus sen maak ik van de gelegenheid, die ik straks heb, gebruik, om desnoods telefonisch nieuwe kontakten te leg- ZONDAG 22 MAART. NED. I: Teleac: 14.30 Studeren; 15.00 Nieuws; 15.02 Weekjournaal; 15.22 Verkeersinformatie; 15.25 Skippy (kleur); 15.50 De verrekijker; 16.00 Passepartout; 16.35 Toto-uitsla gen; 16.40 Hart- en vaatziekten; 16.55 Pauze; 17.00 Kinderkerkdienst; 18.00 Einde; 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Woord voor woord; 19.05 Dichter bij God (kleur); 19.30 Signa lement; 20.15 Ombudsman; 20.30 Journaal; 20.35 De laatste slag; 21.35 Indisch ABC; 22.25 Europa in Amsterdam; 22.55 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Nieuws; 19.05 De tove naar van Saburac (kleur); 19.30 Stu dio Sport; 20.15 Panoramiek (kleur); 20.40 Tob-spion (kleur); 21.05 Studio Sport; 21.45 Video (kleur); 22.35 Journaal. MAANDAG 23 MAART. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant (in gen. De stad heeft me nu nodig en dan mag ik niet weigeren." Goed organisator als Bram de Vorn was, werkte hij al spoedig vol gens nieuwe, door hem uitgevonden richtlijnen, zodat in enkele weken tijds het bevolkingsregister opnieuw opgezet kon worden. Zodra de tele fonische verbindingen hersteld wa ren, zocht hij kontakt met andere fabrieken, die langzaam op gang pro beerden te komen. En maakte voor lopige afspraken. Gelijktijdig zorgde hij voor extra toewijzingen voor hem en zijn eigen mensen, werkte van 's morgens tot soms laat in de avond, maar scheen een onverwoestbare costitutie te hebben. In deze dagen zorgde Willemien, trouw bijgestaan door Tootje, met zorg voor haar man. Ze hield hem goed onder controle, bereikte, dat hij zijn enkele uren rust en slaap geheel kon benutten, door de kinderen aan de andere kant van de woning te houden, wat in deze grote woning gelukkig geen probleem was. Maar eind 1945 kreeg Bram er zelf genoeg van. Het meeste werk was verricht. Een aantal ambtenaren kwam terug van hun onderduik adressen, kampen en uit Duitsland en voor d rest werd het aangevuld met enkele oud-illegale werkers, die geleidelijk aan werk gingen zoeken. Midden-november kwam hij thuis en zei, dat hij de volgende dag weer normaal naar de fabriek ging. „M'n speelgoedvoorraden slinken angst wekkend. Er moet gewerkt worden, anders zit ik met Kerstmis met lege magazijnen. Want nu is er geld te verdienen. Als ik er niet van profi teer, doet een ander het." In het nieuwe jaar kwam het eco nomische leven in stad en land ge leidelijk aan wat beter op toeren. Bram de Vorn maakte een reisje naar Engeland, waar hij een kon- trakt tekende met een speelgoedfa briek voor de alleenvertegenwoordi- In 1914 werd dit plaatje geschoten in de Noordstraat te Haamstede. - Heerlijk rustig was het - ook in de zomer - toen nog in de duindorpen en de dreven van Schouwen's West hoek. kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 De lichtkrant; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Ach ter het nieuws; 20.45 Sir Arthur Co- nan Doyle's Sherlock Holmes (kleur) 21.35 Stella; 22.00 Berlijn nu (kleur); 22.40 Journaal; 22.45 Methodiek van de burgerschapsvorming (Teleac); 23.15 Einde. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Scheepsjon gens van Bontekoe; 19.30 De waaier van Sevilla (kleur); 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.20 Dombey en Zoon; 20.45 Tweekamp; 21.10 Gevraagd (in kleur); 22.10 Hier en nu; 22.35 Evan gelie; 22.40 Journaal; 22.45 Studeren (Teleac); 23.15 Einde. 10 door Henk van Heeswijk ging. Maar niet voor lang. Dat ver telde hij na terugkomst aan zijn vrouw. „Maar waarom slechts voor vijf jaar? Als het goed loopt en ze wil len het over vijf jaar niet verlen gen? Wat dan?" „Als het goed loopt, verlengen ze het altijd, of ze bestelen zichzelf. Maar weet jij, hoe Europa er over vijf jaar uitziet? Duitsland maakte in het verleden altijd het beste speelgoed. Al staan onze oosterburen momenteel op -non-aktief, dat wil niet zeggen, dat ze dat over vijf jaar nog doen. Ik heb een hekel aan bin dingen op lange termijn. We leven op dit moment in een overgangstijd en niemand kan met enige zekerheid zeggen, wat hier uit voort komt. Ho pelijk een periode van welvaart. Dat is het meest waarschijnlijke. Daar zal ik tenminste maar op gokken." Het normale huiselijke leven keer de ongemerkt terug. Melkboer, bak ker, slager en kruidenier kwamen weer geregeld aan de deur. De kran ten werden dikker, de eerste bussen x*eden weer langs de villa en het tramverkeer in de stad werd iedere dag frequenter. Willemien's ouders waren de oorlog goed doorgekomen, mede dank zij de pakjes en pakken, die Bram op gezette tijden per fiets naar de Zocherstraat bracht. Hans Holstegger, die de laatste jaren on dergedoken had gezeten in de Noord oostpolder, was bruin verbrand en kerngezond teiuggekeerd als een boom van een kerel. Met zich mee brengende een blozende boerendoch ter, want beiden hadden ondanks de oorlog, dreiging en andex'e moeilijk heden kans gezien op elkaar te ver lieven. Janneke, helemaal niet verle gen, had binnen een dag de oud ge- wox'den Peter Holstegger om haar mollige vinger gewonden. Met Hans moeder kon ze het eveneens spoedig goed vinden. Wordt vei'volgd Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,— in handen, betaling in 18 x 125,19. Of ƒ10.000,- in handen, betaling in 36 x ƒ340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig te recht bij elk NMB-kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Advertentie m yl Bolletje t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7