FFïco GAZELLE FIETSEN Gericht bejaardenonderzoek te Zierikzee Hè - Hè LENTE ,,Flitsen uit het buitenland ARAM VAN DE EILANDEN Jaarverslag 1969 Zeeuwse Culturele Raad DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Preventieve taak ZIERIKZEE, 1U- J Men schrijft ons: De vereniging Groene Kruis" te Zierikzee heelt up haar jaarver gadering in 1969 gesproken over een nieuwe taak op het preventieve vlak, name'ijk gericht bejaarden onder zoek. De drie Zierikzeese huisartsen werden bereid gevonden hieraan mee te werken. 3 April 1970 dus één jaar later, zullen de artsen in sa menwerking met het Groene Kruis gaan beginnen met dit werk, uniek in Zeeland. Alle inwoners van Zierikzee ge boren in het jaar 1904 die hiervoor in aanmerking wensen te komen kunnen zich op basis van vrijwillig heid melden op het spreekuur van de wijkzusters, half zes tot half ze ven, of een briefje in de bus stoppen voor 1 april. Er zal dan contact worden gezocht met de betrokkene die aan de beurt is waarbij een afspraak wordt ge maakt voor huisbezoek door de wijk zuster, Bij dit bezoek wordt een vra genlijst ingevuld en wordt de af spraak gemaakt voor dokters bezoek. Geringe kosten Voor elk onderzoek door de dok ter, dat ongeveer een half uur duurt, zal f 2,50 worden gevraagd. Alle overige kosten en lasten komen voor het Groene Kruis welke hier een taak ziet ten bate van de volksge zondheid. Het onderzoek zal door de eigen huisarts worden verricht in het wijkgebouw op de tweede en vierde woensdag van de maand. Dokter van Hoorn heeft de tijd van 2 tot 3uur, dokter Bontkes heeft de tijd van 3 tot 4 uur en mevrouw INLICHTINGEN KIEZERSREGISTER De burgemeester van Zierikzee brengt op grond van artikel D 5 der kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder kosteloos inlichtingen uit het kie- zersregister kunnen worden- verstrekt, waaruit deze kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Op grond van artikel D 6 der kieswet is een ieder bevoegd schriftelijk aan burgemeester en wethouders verbetering van het kiezersregister te vragen. Zierikzee, 19 maart 1970 De burgemeester voornoemd, D. W. KASTELEIN Verkiezing van de leden van de gemeenteraad KANDIDAATSTELLING De burgemeester van Zierikzee brengt ingevolge artikel G 5, tweede lid dei- kieswet ter openbare kennis: 1. Op 21 april 1970 zal de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad plaats hebben. 2. Op die dag kunnen van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur bij de voorzitter(s) of bij het (de) daartoe aangewezen lid (leden) van het hoofd stembureau ter gemeentesecretarie lijsten van kandidaten ((model G 5) wor den ingeleverd. 3. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste vijfentwintig kiezers, die binnen de kieskring, waarvoor die lijst geldt, kiesgerechtigd zijn voor de verkiezing van de gemeenteraad. Voor een kieskring, die op de dag der kandidaatstelling 1200 of minder kiezers telt, kan echter worden volstaan met de ondertekening van 1/50 gedeelte van deze kiezers. 4. Een kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. 5. De namen der kandidaten moeten op de lijst worden geplaatst in de volg orde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. 6. Op dezelfde lijst mogen worden geplaatst de namen van ten hoogste vijf kandidaten meer dan het aantal te vervullen plaatsen bedraagt. Heeft de gemeente meer dan 20.000 zielen en is zij in twee resp. drie kieskringen verdeeld, dan mogen op een lijst worden geplaatst ten hoogste vijf kandi daten meer dan de helft resp. een derde van het aantal te vervullen plaatsen bedraagt (eventuele breuken worden verwaarloosd). Op een lijst mogen echter nimmer meer dan twintig kandidaten worden geplaatst. 7. Is een gemeente met meer dan 20.000 zielen niet in kieskringen verdeeld, dan mogen op een lijst, welke door tenminste tien leden van de raad voor een voorkeurnummer wordt aanbevolen, de namen van ten hoogste veertig kandidaten worden geplaatst. In dit geval dient de aanbeveling voor het voorkeurnummer tegelijk met de kandidatenlijst te worden ingediend. 8. De naam van eenzelfde kandidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, welke bij eenzelfde hoofdstembureau zijn ingeleverd. 9. De kandidaten moeten op de lijst worden vermeld met naam, voorletters (welke geheel of ten dele voor de voornamen mogen worden vervangen), jaar en datum van geboorte, alsmede woonplaats en adres. Nadere aandui dingen van de naam, mits op de gebruikelijke wijze afgekort, alsmede af kortingen van wetenschappelijke titels, mogen aan de naam worden toege voegd. 10. Gehuwde vrouwen en weduwen moeten op de lijst worden vermeld, hetzij met de naam van haar echtgenoot, onder toevoeging van haar eigen naam,voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord, hetzij met haar eigen naam, gevolgd door de woorden „echtgenote van" of „weduwe van" of een afkorting van deze woorden en de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot. Aan de naam van een ongehuwde vrouw wordt het woord „mejuffrouw" of een afkorting van dit woord toe gevoegd, tenzij het betreft een vrouwelijke kandidaat met een adellijke titel of predikaat. Aan de naam van een ongehuwde vrouw, wier huwelijk door echtscheiding is ontbonden, mag in plaats van het woord „mejuffrouw" of een afkorting daarvan, het woord „mevrouw" of een afkorting daarvan worden toegevoegd. 11. Bij de lijst moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring (model G 12) van iedere daarop voorkomende kandidaat, dat hij bewilligt in zijn kandidaatstelling op deze lijst. Een dergelijke verklaring kan niet worden ingetrokken. 12. Indien de kandidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, is de onder 11 bedoelde verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook tele grafisch worden gedaan. 13. In een gemeente, die in kieskringen is verdeeld, kunnen de onderteke naars op de lijst van kandidaten schriftelijk een gemachtigde en desgewenst diens plaatsvervanger aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst. Lijsten, ingediend in eenzelfde kieskring, kunnen niet worden verbonden. 14. Indien degene die de lijst inlevert daartoe gemachtigd is, kan hij boven de lijst van kandidaten dé naam of aanduiding van de desbetreffende poli tieke groepering plaatsen. Deze machtiging (model G 2-2) moet bij de in levering van de lijst worden overgelegd alsmede, indien het betreft de raad ener gemeente die in kieskringen is verdeeld, een door de voorzitter van het centraal stembureau afgegeven bewijs van registratie (model G 13) van de naam der politieke groepering en/of de aanduiding daarvan. 15. De inlevering van de lijst moet persoonlijk geschieden door een kiezer, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing van de leden van de gemeenteraad binnen de kieskring waarin de lijst wordt ingeleverd. De kandidaten kunnen bij de inlevering tegenwoordig zijn. 16. De tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van kandidaten (model G 5), voor de schriftelijke verklaring, genoemd onder 11 (model G 12) en voor de machtiging, bedoeld onder 14 (model G 2-2) zijn van heden tot en met de dag der kandidaatstelling ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. Zierikzee, 20 maart 1970 De burgemeester voornoemd, D. W. KASTELEIN Vleugel Schutter van 4 tot 5 uur. Doel van het onderzoek is om be jaarden zolang mogelijk zelfstandig en gezond te houden door tekorten en afwijkingen vroegtijdig op te sporen en eventueel te behandelen, te laten behandelen of te bespreken. Opheffing van de Rotterdamse veemarkt ROTTERDAM. 19-3. De Rotter- damse veemarkt - nog steeds de grootste in ons land zal per 1 janu ari 1974 worden opgeheven. De ge meenten Utrecht en Den Bosch wil len eraan meewerken, dat in de toe komst ook maandag en dinsdag (de marktdagen in Rotterdam) de markt in een van deze plaatsen of in beide wordt opengesteld. Leiden is bereid om na overleg met Den Bosch en Utrecht op donderdag de gelegen- hei dte geven tot het verhandelen van vee. KERKNIEUWS Geref. Kerken Afscheid ds. J. Keizer te Brouwershaven In de middagdienst van zondag 29 maart hoopt ds. J. Keizer afscheid te nemen van de Gereformeerde Kerk van Brouwershaven, in verband met zijn vertrek naar de Gereformeerde Kerk van Bleiswijk. Bevestiging en intrede in deze nieuwe gemeente vin den plaats op zondag 12 april. Als bevestiger treedt op dr. P. G. Kunst te Amsterdam, praeses van de Gere formeerde synode. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Bruinisse: M. van Beek, Opheusden. Advertentie. niet vergeten.. Fricc eten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 21 en zondag 22 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dokter H. J, Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Werkman en zus ter Steutel. DIERENARTS Dierenarts S. BERGSMA, Nieuwer kerk, Ooststraaat 51, tel. 01114 -788, neemt waar voor dieren arts Van Roon. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. SAIGON. Het wetsontwerp be treffende een landhervorming is de finitief door het Zuidvietnamese parlement aangenomen. Het gaat om een half miljoen hectaren bouwland. TEL AVIV. Israëlische troepen zijn de Libanese grens overgestoken en hebben een aanval uitgevoerd op een dorp als vergelding voor de vele aanvallen van Arabische guerrilla's in noord-Israël. Dit heeft een woord voerder in Tel Aviv bekendgemaakt. BOSTON. De 27-jarige John Di- vivo die juist voor de landing in Boston van een met 68 passagiers beladen DC-9 de eerste piloot dood schoot en een tweede ernstig ver wondde is beschuldigd van moord. BANGKOK. De Thailandse over heid evacueert duizenden leden van de Meo-stam uit het noorden van het land wegens de toenemende communistische invloed daar, zo wordt uit officiële bron vernomen. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een weersatelliet gelanceerd, die de voltooiing betekent van een net voor meteorologische waarnemingen. De baan van de kunstmaan varieert van 555 tot 643 km. van de aarde. De hoek met de evenaar is 81,2 graden en de omlooptijd 96,4 minuten. NAPELS. Het Italiaanse blad „Roma" schrijft uit „bevoegde Vati caanse kringen" vernomen te heb ben, dat de kerkelijke begrafenis geweigerd zal worden aan geschei den Rooms-katholieken, als echt scheiding in Italië toegestaan wordt. WASHINGTON. De al sedert we ken verwachte mededeling van de Amerikaanse regering voor de leve ring van nog meer gevechtsvliegtui gen aan Israël zal pas maandag af komen. VIENTIANE. - Noordvielnamese troepen hebben de Noordlaotiaanse basis Sam Thong bezet, zo heet het in berichten die in Vientiane zijn ontvangen. Sam Thong ligt 150 km. ten noorden van Vientiane. LONDEN. Het 22-jarige Britse parlementslid voor Noord-Ierland, Bernadetie Devlin, heeft in een toe spraak in Londen gepleit voor de in stelling van een Verenigde Onafhan kelijke Socialistische Arbeidersre publiek in Ierland. SEOEL. Bij een busongeluk in Zuid-Korea zijn twaalf mensen om het leven gekomen en werden twaalf ernstig gewond. Het ongeluk vond plaats bij het dorp Ansan, 65 kilo meter ten noordoosten van de ha venplaats Poesan. PARIJS. Verreweg de meeste Fransen zijn voor invoering van een maximum snelheid, zo meent „Fran ce Soir" te kunnen concluderen uit het resultaat van een onderzoek van de publieke opinie. 83 pet. van de ondervraagden was voor invoering. DJAKARTA. Volgens persberich ten, die in de Indonesische hoofd stad zijn ontvangen, zijn in midden- Ja va 2.000 communistische gevange nen vrijgelaten. ATHENE. De Griekse regering heeft besloten haar consulaat in Rhodesië met ingang van zaterdag te sluiten. Dit besluit is genomen op grond van het verzoek van de vei ligheidsraad der V.N., alle betrek king en met het bewind in Rhodesië te verbreken. DJAKARTA. De Indonesische autoriteiten hebben voor Menado op Noord-Celebes een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd, nadat zich daar in het afgelopen weekeinde anti-Chinese ongeregeldheden had den voorgedaan. VIENTIANE. De communistisch- gezinde Pathet Lao heeft bekend ge maakt dat eind vorige maand in Laos 12 Amerikaanse hef schroef- vliegtuigen zijn neergeschoten. De 120 inzittenden verloren het leven. PARIJS. Frankrijk heeft Cam bodja en Laos opgeroepen een poli tiek van strikte neutraliteit te vol gen, omdat dat de enige manier zou zijn om de onafhankelijkheid en de vrede te waarborgen. ERFURT. De Westduitse bonds kanselier Willy Brandt, is donder dagavond per trein uit Erfurt naar Bonn vertrokken. Hem werd uitge leide gedaan door premier Stoph. 84. Het duurde zelfs korter dan Tudor geschat had voor Aram zijn krachten her vond. Zwijgend drukte hij de reus dc hand. „Gc redde mij het loven, Tudor. Ik zal u altijd dankbaar zijn". „Spreek er niet over, mijn vriend. Wees liever blij dat wij eindelijk aan de macht van Satarin ontkomen zijn", weerde Tudor af. ..De magiër heeft zijn verraad met z'n leven betaald. Alleen La roet de Prater..." Hij' zweeg somber, ffu was klrin en mis vormd". zei Aram zacht, „maar hij had dc moed om voor zijn vrienden Ie sterven. Ik zal hem nooit vergeten. Tudor!" Er viel een stilte. Eindelijk zochten Ta- nrtaliia's ogen Aram. „Wat zou Laroct thans gezegd hebben?" Aram knikte. „Ik begrijp u, Tamahia. Hij zou geroepen hebben dat wij dwazen waren, om zoveel kostbare tijd te verspillen, en dat een intelligent schep sel reeds lang gevlucht zou zijn nu er de kans voor was". Hij richtte zich op. „En hij zou gelijk gehad hebben. Tudor. Voor uit! Wij moeien voort! Het verleden is niet meer te herstellen". '/.ij wenkten hun mannen. I.ungzunm «jette de kleine stoet zich in beweging. Toen zij het woud. dal de dode stad omringde, bijna bereikten, wierp Tamahia nog eenmaal een blik terug op de vreemde gebouwen, die nu bijna in de opkomende avondmist ver dwenen waren. Zij moest terugdenken aan de verschrikkingen die zij in deze stad had ondergaan en onwillekeurig huiverde ze. Doch Aram legde troostend een hand op haar schouder. „Het is voorbij, Tamahia. Vergeet het. Het verleden is niet meer te herstellen, maar de toekomst hoort aan ons. Wij zullen do kust bereiken en veilig aan komen in Tudor's rijk. Er wacht ons nog veel geluk, Tamahia!'" Ze keek hem aan. En in de ogen van de jonge krijger las zij zoveel vertrouwen, dat /ij voor het eerst in lange tijd glimlachte. Zo trokken zij de veiligheid tegemoet. EINDE. Nog één nachtje slapen en dan begint - althans officieel - de lente van 1970. Of het dan al dadelijk zoel voorjaarsweer zal zijn, is natuurlijk een andere zaak. In ieder geval is er al volop gelegenheid de lente te vangen op de plaat en dat zal steedsbeter worden. De foto toont een goede tegenlicht- opname van bloemen. Bloemen fotograferen is dankbaar werk. Jaar van „bewogen beweging" MIDDELBURG. 18-3. „Het jaar 1969 was voor de Zeeuwse Cultu rele Raad een jaar vol „bewogen be weging". Dat er veel bewogenheid was op het culturele erf moet heel positief gewaardeerd worden, te meer daar de beweging zich na drukkelijk concentreerde op zeer waardevolle zaken als inspraak, op.enhid, duidelijkheid, democrati sering mede-beslissingsrecht, parti cipatie, enz." Aldus wordt opgemerkt in het jaarverslag van de Zeeuwse Cultu rele Raad over 1969. In het verslag worden een paar kritische kantteke ningen gemaakt, ingegeven „uit vrees voor een toekomstige ontwik keling, waarin het woord de plaats van de daad volledig zal hebben overgenomen".- De kritische opmer kingen worden zeker niet ingegeven door behoudzucht, „een kwalificatie welke vaak te vlug wordt gehan teerd". Gesteld wordt dat het ge schetste wat sombere toekomstbeeld vaak nauw verbonden is met de be grippen inspraak, medezeggenschap enz. „Immers, wanneer men bepaal de doelep wil bereiken en men wil daar bovendien „tout le monde" bij betrekken, dan zal men van het ene overlegorgaan naar het andere wan delende ervarendat de horizon van 't gestelde doel steeds even ver ver wijderd blijft". Het aantal overleg organen gaat in Nederland het aan- taL doe-organen straks nog overtref fen. Het overleg is ,dan van middel doel geworden. Wanneer het toch lukt om het overleg nog af te ron den en vervolgens de dan verkregen NEW YORK. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin de lid staten Worden opgeroepen alle be trekkingen mét hét blanke minder heidsbewind in Rhodesië te verbre ken en ook het vervoer van en naar Rhodesië volledig te staken. informatie te ordenen, om eindelijk eens een doelmatig beleid te kunnen gaan voeren, dan is aan het verlan gen naar inspraak weliswaar - zij het gedeeltelijk - voldaan, maar vervolgens is iedereen ontevreden, omdat het beleid zo laks is". Gewezen wordt ook op het gevaar van een steeds verdergaande tech- nificering en bureaucratisering. Advertentie een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wie op kwaliteit staat, gaat op Gazelle zitten! Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur, (open. geloofsbelijdenis) en 7 uur, (viering Avondmaal), ds. Van dei- Schee. Gasthuiskerk: 11 uur ds. As sendorp, (Palmzondag, bev. nieuwe lidmaten). Kerkwerve: 2.00 uur ds. v. d. Berg; 10 uur zondagsschool. Se- rooskerke: 11 uur ds. v. d. Berg; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur cand. G. J. v. d. Stouw, Utrecht. Haamstede: 10 uur, (bev. nieuwe lidm.), 7 uur, voorber. H.A.), ds. Hui zing. Renesse: 11 uur ds. De Wit. Noordwelle: 9.30 uur ds. De Wit. Scharendyke: 9.30 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes; 11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. Post, viering H. Avondmaal. Dreischor: 9.30 uur ds. Post, viering H. Avondmaal. Ou- werkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwer- kerk: 10 uur ds. Westerhof, bev. lid maten). Oosterland: 10 uur ds. Om- mering, bev. van lidmaten), 6 uur ds; H. Prakke, 's Heer Hendrikskinderen. Sirjansland: 10 uur ds. Monster, Zwijndrecht; 2.30 uur ds. Mulder, Poortvliet. Bruinisse: 10 uur ds. J. P. van Roon. Katwijk aan Zee; 5 uur ds. Post, (bev. nieuwe lidmaten). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. G. van Duijn. (Doopsgez.), Goes. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Fa vier. Haamstede: 10 uur ds. v. d. Kooy, 5 uur ds. Jansma. Scharcndjjkc: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizer, (Bed. H.A.). Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jans ma. Nieuwerkcrk: 10 en 5 uur ds. Van Benthem, Middelburg. Ooster land: 10 uur gez. dienst te Nieuwer- kerk, 3 uur ds. Van Benthem, Mid delburg. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wêmelink, Middelburg. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 8.30 en 7.00 uur ds. Van Dijk (Bed. H. Avondmaal), Sou burg, Vlissingen. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur (openb. belijdenis) en 6 uur (Doop), ds. Wes- tertnk. Haamstede: 10 uur gods oefening, 3 uur ds. Westerink. Nieu werkcrk: 10 uur leesdiensl, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Karens, (Bed. H. Doop en bev. lidmaten). Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gfereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: dr. R. Boeke, Rotter dam. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholickc Kerk Palmzondag Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur Eucha ristieviering. Zondag 10.00 uur Eu charistieviering. Haamstede: zondag 10.00 uur Eucharistieviering. Witte donderdag Zierikzee: 20.00 uur. Eucharistievie ring, Boeteviering. Haamstede: 19.30 uur, Eucharistieviering. Boeteviering. Goede Vrijdag Zierikzee: 14.45 uur, Kruisviering; 20.00 uur, Avondviering. Paaszaterdag Zierikzee: 20.00 uur. Paaswake. Haamstede: 20.00 uur Paaswake. Paaszondag Zierikzee: 8.00 uur Eucharistievie ring, 10 uur Eucharistieviering, 16.15 uiu Gezamenlijke Plechtige Doop viering. Haamstede: 10 uur Eucha ristieviering. Paasmaandag Zierikzee: '10 uur Eucharistieviering. Haamstede: 10 uur Eucharistievie ring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4