(ESBD Landbouwmaatschappijen (waaronder de Z.L.M.) doen voorstellen ter verbetering van situatie in de fruitteelt LAATSTE NIEUWS Haringvloot vaart weer uit op 25 mei Albatros Superfosfaat gaat sluiten Fanfani kan geen regering vormen Kredieten uit Europese Landbouwfonds Noodtoestand afgekondigd in Cambodja na afzetting van prins Norodom Sihanoek Massaproces in Griekenland RUIL BIJ ONS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vnidn 20 maun is?o Nr. 20372 ARNHEM, 19-3. De Geldersche maatschappij van landbuuw, de landbouwmaatschappij IJsselmeer- polders en de Zeeuwse Landbouw- maatschappij hebben in een nota een aantat voorstellen gedaan die ten doel hebben op korte termijn ver betering in de situatie van de Ne derlandse fruittelers te bewerkstel ligen. De drie maatschappijen noemen hun voorstellen een concrete uitwer king van reeds eerder door het Landbouwschap ingediende wensen. Op bepaalde punten gaan zij verder, omdat de situatie de laatste maan den weer aanzienlijk slechter is ge worden. De prijzen voor het win7 terfruit dat thans uit de koelhuizen wordt verkocht zijn bedroevend laag, aldus de drie organisaties. De verlie zen lopen daardoor nog verder op. ƒ3.000,- per ha De voorstellen houden in: verho ging van de EEG-rooipremie tot f 2.500 a f 3.000 per hectare, met di recte uitkering van het gehele be drag (thans f 1810 met uitkering in twee termijnen), tegemoetkoming van 50 procent in de premie voor hagelverzekering, zulks in navolging van Frankrijk, verbetering van de nationale saneringsregeling voor diegenen die hun fruitteelt bedrijf willen beëindigen, uitbouw en ver betering van de bestaande overbrug gingsregeling voor technisch pers- spectiet biedende bedrijven. De verbetering van de beëindi gingsregeling van het Nederlandse ontwikkelings- en saneringsfonds stellen de drie maatschappijen zich als volgt voor. Verhoging van de maandelijkse uitkering, zulks ten behoeve van de oudere telers. Verdubbeling van de uitkering ineens voor de boomgaar den op de te beëindigen bedrijven, waardoor enige compensatie wordt geboden voor het bij de beëinding onstaande vermogensverlies en uit breiding van de omscholingsregeling, zodat deze geldt voor alle beëindi- gers. Goe<le bedrijven Bij de overbruggingsregeling voor de perspectief biedende bedrijven willen de drie maatschappijen de volgende verbeteringen: volledige vergoeding van de kosten van le vens onderhoud gedurende het hele jaar voor alle ondernemers met een perspectief biedend bedrijf, indien de financiële positie dit gewenst maakt. Mogelijkheid van overbrug gingsfinanciering voor alle perspec tief biedende bedrijven die een liqui diteitstekort hebben en toezegging dat bij voortduren va nde crisis zowel rente kosten als aflossingen zullen worden vergoed of kwijtgescholden. Inkrimping In de nota wordt gezegd, dat een definitieve oplossing alleen kan wor- Advertent ie Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. Feestmiddag Bond van Bejaarden afdeling Bruinisse BRUINISSE, 19-3. Dinsdagmiddag hield de afdeling Bruinisse van de Bond van Bejaarden haar jaarverga dering in het Ned. Herv. Ver. Ge bouw. De penningmeesteresse, mevrouw Deurloo heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom, waarna de heer L. Goedbloed secretaris van het Rayon Zeeland doel en streven van de Bond nog eens uiteenzette, waar bij hij wees op het ledental van de bond (130.000 bejaarden) en de be haalde successen. Daar de afdeling 20 jaar bestond werd namens het hoofdbestuur een geschenk onder couvert aangeboden. Nadat het officiële gedeelte was afgewerkt, werd door mevrouw Wie- brens-Capelle een door de heer L. Capelle vervaardigde film over het 500 jarig bestaan van Bruinisse ver toond. Jammer dat het Verenigings gebouw onvoldoende verduisterd kan den verkregen door inkrimping van het fruitareaal. Daarom moet het rooien krachtig worden bevorderd. Van de huidige E.E.G.-regeling kan hiertoe nauwelijks een stimulans worden verwacht en daarom is ver betering dringend nodig. Gepleit wordt verder voor een te gemoetkoming in de kosten van de verzekering tegen hagelschade, ter grootte van 50 procent van de te be talen premie, in navolging van Frankrijk o.a., verbetering van de nationale saneringsregeling voor die genen die hun fruitteeltbedrijf wil len beëindigen en een verbetering van de thans bestaande overbrug gingsregeling voor technisch pers pectief biedende bedrijven. De huidige maatregelen zijn vol gens de nota al voldoende. De be drijven worden financieel zó ver zwakt, dat het voortbestaan ernstig wordt bedreigd. Ter verbetering is nodig dat er een regeling komt waar bij onderscheid wordt gemaakt tus sen de kosten van levensonderhoud voor het gezin en de bedrijfskosten, zoals dit ook bij toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstandigen ge beurt. BONN. De speciale trein voor bondskanselier Brandt van West- Duitsland en de YVestduitse delega tie, die ïiem naar de conferentie in Erfurt vergezelde, is vanmorgen in Bonn teruggekeerd. RGTTElRDAM. In Rotterdam is de 45-jarge hoofdagent C. B. ge schorst omdat hij wordt verdacht van „enkele diefstallen", zo ver klaarde de Rotterdamse politie. Het Russische persbureau Tass meldt, dat op zondag 14 juni verkie zingen zullen worden gehouden voor de Opperste Sowjet van de Sowjet- Unie. 1 a Negen Amerikaanse militairen zijn om het leven gekomen en 1 ge wond toen hun pantservoertuig don derdag bij Danang op een door de Vietcong ingegraven landmijn reed. De V.N.-ambasadeurs van de vier grote mogendheden zijn donderdag gedurende twee uur bijeen geweest om te praten over een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Boze Franse chauffeurs PARIJS, 20-3. De belangrijkste noordelijke en zuidelijke toegangen tot Parijs zyn vrijdag geblokkeerd door een actie van ruim 6 vracht- autochauffeurs. Aanleiding hiertoe is het besluit dat talrijke wegen gedurende het Paasweekeinde gesloten zijn voor zwaar verkeer. „Wij zijn hier en wij blijven, zo verzekerden de verbolgen chauffeurs. Wel verklaarden zij zich bereid, ambulances en brandweer auto's door te laten. Het overige ver keer moest omrijden. De beperking van het zware weg verkeer, waartoe de overheid in overleg met de vakorganisatie heeft besloten, geldt enige zeer drukke nationale wegen, zoals de verbin dingen tussen Parijs en Zuid-Fran krijk en de weg Bordeaux - Mar seille. TWEEDE KAMER Specialistentarieven DEN HAAG, 19-3. De richtlijnen van de landelijke specialisten vereni ging voor het opstellen van declara ties voor particuliere patiënten bie den, naar de mening van minister Nelissen (economische zaken) en van staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) de zekerheid ook aan par ticuliere patiënten, dat de hoogte van het hen in rekening gebrachte hono rarium in overeenstemming is met het tarief wat in den lande onder beroepsgenoten gebruikelijk is. De beide bewindslieden zeggen dit in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Van Lier. Bij de explosie van een bom in het consulaat van Brazilië in Bue nos Aires is de vice-consul, Luis Conrado, gewond. Aan het schoeisel naar moderne snit moet men ook wennen. Vaak hebben de schoenen - behalve brede hakken - openin gen aan de buiten-zijkant van de schoen. De hakken zijn 2V> tot 4V>> centimeter hoog en vierkant. Landbouwschap dringt aan op hogere melkprijs DEN HAAG, 19-3. In een donder dag aan minister Lardinois verzon den brief dringt het Landbouwschap opnieuw met klem aan op een ver betering van de melkprijs voor de boeren. Aanleiding tot deze stap: het uit blijven van beslissingen terzake in de begin deze week gehouden ver gadering van EEG landbouwmini sters, het op handen zijn van de EEG ministerraadsvergadering van he den vrijdag, waar het onderwerp weer ter sprake komt. Scheepvaartberichten Acmaca, 18-3. Isle of Grain naar Jar- row. Diloma, 18-3. t/a rede Bonney. Geeststar, 18-3. 540 m. WZW Flores. Musi Lloyd, 18-3. Te Dubai. RIJSWIJK, 19-3. Het ligt in de bedoeling van de reders de haring vloot op maandag 25 mei te laten uitvaren. De heer N. Parlevliet jr. deelde dit donderdagmiddag tijdens de vergadering van het Produkt- schap voor Vis en Visserijprodukten te Rijswijk mee. De gebruikelijke festiviteiten ter gelegenheid hiervan zullen derhalve op zaterdag 23 mei worden georganiseerd. Op deze dag zullen ook de produktschapsprijzen voor de in 1969 best verzorg de zee vis en haring aan boord van vissers vaartuigen worden uitgereikt. De vlaggetjesdag, de dag dat de vis sersvaartuigen in de verschillende havens gepavoiseerd te pronk liggen valt op zondag 2 mei. „Bij de prijsstelling van de melk", aldus he Landbouwschap, kan de rentebiliteit van de Nederlandse veehouderij het eenvoudig niet lang er verdragen, dal het inleveringspeil van boter beneden het EEG niveau ligt. Het opheffen van deze achter stand is wel het minste waarop onze veehouders voor het prijsjaar 1970- 1971 recht hebben. Indien de minis ters van de EEG vandaag geen ak koord weten te bereiken óver een zelfde prijsniveau voor melk in alle lidstaten, dan verzoekt het Land bouwschap, rriede naar aanleiding van besprekingen met vertegenwoor digers uit hel zuivel-bedrijfsleven, I.C. de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. en de Cooperati ve Melkcenlrale C.M.C nu nogmaals om onmiddellijk in Brussel goedkeu ring te vragen voor opheffing van de negatieve correctie op de inlc- veringsprijs voor boter in Nederland per 1 april 1970". In de Sowjet-Unie werden vorig jaar 16.000 mensen bij verkeerson gelukken gedood en 66.000 gewond, zo schrijft het blad Economische Gazette. De schade aan reparaties kostte de staat zo'n 700 miljoen roe bel. Muiterij op Noors schip STREEKNIEUWS worden, een euvel dat mogelijk in de toekomst nog verholpen kan. Orgelspel en zang Mevrouw IJzelenberg-Olree droeg een zelf gemaakt A.B.C. gedicht voor. De Bruse middenstand is steeds ak- tief wanneer iets moet worden af gestaan voor een goed doel en zo kon ook weer een verloting worden gehouden van gekregen geschenken, met het gevolg, dat velen een leuke prijs mee naar huis konden nemen. Mevrouw P. Verspoor-Stoel bege leidde met orgelspel de zang, terwijl zij zelf ook enkele nummers zong. Er was volop thee, koffie, koek en sigaren, zodat op tijd ieder zijn natje en zijn droogje had. De mededeling dat binnenkort een reisje wordt georganiseerd, ontlokte een warm applaus. Na het zingen van de Avondzang werd deze gezelli ge middag gesloten. Met vele tienduizenden, maar het hadden er nog veel meer kunnen en moe ten zijn, bracht premier De Jong deze week zijn stem uit in de Provinciale Statenverkiezingen. Opgetogen poppetjes op een kindertekening in een Haagse school, waren bijna symbolisch voor het bekende optimisme van de premier. ROTTERDAM, 19-3. De Albatros superfosfaatfabrieken in Kralingsche Veer bij Rotterdam gaan de kunst- meststoffenproduktie met ingang van 1 juni a.s. beginnen. Dit zal tot ge- Russische ikonen te koop in Breda SCHIPHOL, 19-3. Met een Aero- flot lijntoestel zijn op Schiphol 42 Russische ikonen uit Moskou aange komen, die in Breda ten verkoop worden gesteld op de jaarlijkse na tional e antiekbeurs van het Neder landse Antiqairs Genootschap. Deze beurs, die zaterdagavond zal worden geopend en tot 1 april zal duren, wordt gehouden in kasteel Bouvigne te Breda. De afbeeldingen op hout van de Russische heiligen stammen uit de 17e en 18e eeuw. Flitsen uit het buitenland CAIRO. Israëlisch geschut heeft de stad Ismailia op de westelijke oever van het Suezkanaal beschoten, zo meldt het Egyptische persbureau. Volgens dit bericht werd o.a. het christelijke kerkhof getroffen. Het genoemde persbureau zag hierin een bewijs, dat de Israëliërs geen enkel belang hechten aan „menselijke be ginselen". HONGKONG. Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat troepen van de communistisch gezinde Pathet Lao de stad Sam Thong, 145 km ten noorden van Vientiane, hebben ver overd. NEW YORK. Ongeveer tienduizend werknemers in -de kledingindustrie hebben in het centrum van New York een protestmars gehouden te gen de groeiende invoer van textiel- produkten. ANKARA. De Turkse minister van buitenlandse zaken Ihsan Sabri Cag- layangil heeft de vrees uitgesproken dat op Cyprus binnenkort een staats greep zal worden gepleegd. NEW DELHI. De Indiase regering onder mevrouw Indira Gandhi heeft het bestuur over West-Bengalen tij delijk overgenomen. Bij ongeregeld heden in deze staat zijn onlangs eni ge tientallen mensen om het leven gekomen. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft China donderdag met een artikel in het partijblad Prawda indirect ge waarschuwd dat de besprekingen tussen beide landen landen over de grensgeschillen geen voortgang zul len boeken wanneer Peking niet op houdt met „wapengekletter" en niet probeert de algemene betrekkeingen met Moskou te verbeteren. PARIJS. De partijen die in Pa rijs bij het Vietnamese vredesoverleg tegenover elkaar staan, zijn het van daag duidelijk voor het eerst ergens over eens gebleken, namelijk dat de Vietnamese oorlog zich tot het gehe le Indochinese schiereiland aan het uitbreiden is. Allen verwierpen ech ter elke vorm van verantwoorde lijkheid daarvoor. volg hebben dat de 140 personeels leden zullen moeten worden ontsla gen. De kans dat zij binnen het concern waartoe Albatros behoort - de vere niging kunstmestfabrieken Mekog- Albatros N.V. - kunnen worden ge- plaats is volgens de directie van het concern niet groot. Bij Mekog- Albatros zullen dit jaar nog meer mensen moeten afvloeien. Ir. J. H. Velders, en van de directeuren van het concern, deelde donderdag mee dat eind van dit jaar enkele honder den werknemers van Mekog-Alba- tros in IJmuiden moeten worden ontslagen in verband met de sluiting van ,drie oude ammoniakfabrieken. TOKIO, 20-3. Een Noors vracht schip, de 10.964 ton metende Nego Annan heeft donderdag in een S.O.S. gemeld, dat de Chinese bemanning aan het muiten is geslagen. De Noor voer op dat moment ter hoogte van Okinawa en was op weg van Noord- Korea naar de Philippijnen. Een pa trouilleschip van de Japanse kust wacht is naar de Nego Annan onder weg. De vrachtvaarder heeft een be manning van tien Noren en 31 Chi nezen. ROME, 19-3. De Christen-Demo craat Amintore Fanfani heeft presi dent Saragat van Italië meegedeeld dat hij niet in staat is een regering te vormen. De kabinetscrisis duurt al bijna zes weken. BRUSSEL, 19-3. De Europese Com missie heeft een bijstand ten be hoeve van 180 projecten, ten bedrage van 25.434.408 rekeneenheden (dol lar), verleend uit het tweede deel van de kredieten voor 1969 van de afde ling oriëntatie van het Europese Landbouwfonds. Nederland krijgt daarvan ruim 3,5 miljoen dollar voor 28 projecten. Voor het gehele jaar 1969 was 160 miljoen beschikbaar, waarvan in ok tober jl. bijna 8,5 miljoen voor 34 projecten is toegewezen. Het restant wordt nog in twee etappes verdeeld. De bijdrage aan Nederland is voor namelijk bestemd voor verbetering van de waterhuishouding in de pro vincies Gelderland en Utrecht en voorts voor de uitrusting van land bouwbedrijven met conserverings- mogelijkheden van consumptiemelk op de boerderij. PHNOM PENH, 19-3. De Natio nale vergadering van Cambodja heeft donderdag, een dag na het af zetten van prins Norodom Sihanoek, de noodtoestand afgekondigd en alle grondwettelijke vrijheden voor een half jaar opgeschort. Dit maakte de nieuwe machtheb ber van het Koninkrijk Chang Heng via radio Phnom Penh bekend. Ge lijktijdig beschuldigde hij prins Si hanoek ervan „ernstige fouten" te hébben gemaakt. Inmiddels is zoals bekend het afgezetté staatshoofd in de Chinese hoofdstad Peking aan gekomen, waar hij onder meer door premier Tsjoe en Lai hartelijk werd begroet. De toestand in de Cambodjaanse heefdstad is momenteel rustig. De nieuwe machthebbers schijnen de toestand volledig te beheersen. Alle Politie-optreden in atheneum te Utrecht was verantwoord UTRECHT. 19-3. Burgemeester de Ranitz van Utrecht heeft gisteravond in de gemeenteraad gezegd dat het politie-optreden vorige week don derdag in het gemeentelijk athene um niet alleen geboden, maar ook verantwoord was. Op basis van een aan hem uitgebracht rapport zei hij van oordeel te zijn dat de politie de uiterste tact, zelfbeheersing en zelf discipline heeft betracht bij het ont ruimen van de school, die door on geveer de helft van de 600 leerlin gen was bezet. voorname plaatsen en gebouwen worden streng bewaakt door solda ten in pantserwagens. De verbin dingen met het buitenland zijn weer gedeeltelijk hersteld, het luchtver keer is nog niet normaal. Staking bij P.T.T. in New York NEW YORK, 19-3. Door een sta king van PTT-beambten in New York is er een achterstand ontstaan van 50 miljoen onbestelde brieven en pakketten. Naar schatting 63.000 New Yorkse postbeambten eisen een salaris schaal van 8500 tot 11.700 dollar. Hel huidige aanvangssalaris is 6.100 dol lar per jaar. ATHENE, 19-3. In Athene begint zondag a.s. voor een Griekse krijgs raad hel proces tegen dertig perso nen, onder wie een gepensioneerde legergeneraal en twee hoogleraren, die beschuldigd worden van deelne ming aan een samenzwering tot om verwerping van het huidige bewind. Volgens de aanklacht behoorden de verdachten tot. een ondergrondse or ganisatie, de „Democratische Verde diging", die zou streven naar een communistisch georiënteerd bewind in Griekenland. ZIERIKZEE Vormingscursus Hervormde Kerkeraadsleden Gp dinsdag 24 maart a.s. gaat in het Herv. Verenigingsgebouw te Zei- rikzee een vormingscursus voor hervormde kerkeraadsleden van start. De cursus omvat vijf avonden, met als achtereenvolgende onder werpen: een inleidende gespreks- avond, de functie van de platte landsgemeente, de kerkeraad en de kerkeraadsleden en het gemeente werk. De vijfde avond zal een af sluitende avond zijn met eventueel een forum. Aanrijding Donderdagmorgen vond op de kruising Oude Hoofdweg-Provinciale weg te Moriaanshoofd een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De heer S. H. te Kerkwerve, komen de uit de Oude Hoofdweg verleende bij het oprijden van de Provinciale weg geen voorrang aan de uit de richting Zierikzee komende auto, be stuurd door mej. M. B. uit Zierik zee. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de materiële schade is aanzienlijk. WESTERSCHOUWEN De verkiezingen Het totaal uitgebrachte aantal stemmen bij de verkiezingen be droeg 2197 en dus niet 2192, zoals vermeld in de overzichtslaat van de regio. Bij de totale telling voor Schouwen-Duiveland was met dit verschil van 5 reeds rekening ge houden, zodat het getal 11855 juist is. De onjuistheid in de eerste staat, was het gevolg van een tikfout. BRUINISSE In de maand januari werd voor de kerkvoogdij in de Herv. kerk ge collecteerd f 1.389,90; in februari f 960,90. De diaconiecollecten waren i njanuari f 547,10, in februari f 505. UW OUDE NAAIMACHINE IN (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine PFAFF NAAIMACHINEHUIS BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Telefoon (01640) 5878 BON VOOR GRATIS ROLDERS Zenden aan antwoordnr. 102 Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3