opa niet. 67 AGENDA LAATSTE NIEUWS STREEKNIEUWS De bouw van de Clu*. Nat. school in 't Vrije Geef me liever wat om handen! Brouwershaven gaat eolleeteren voor viering 5 mei BROUWERSHAVEN. 19-3. De Oranjevereniging te Brouwershaven hield een ledenvergadering in café 't Seepaerd, waarvoor van de zijde der leden een geringe belangstelling bestond. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer P. de Moor werden de financiële bescheiden goedgekeurd, zulks op advies van de kascommissieleden mevr. Constand- se en de heer J. Koopman. Hierna kwam de bespreking aan de orde om voor de viering van de 5e mei een feestprogramma op te stellen. De dag zal worden geopend met een toespraak en vlaghijsen door de burgemeester. Hierna zal een kin deraubade worden gehouden door de drie scholen. Verder: straattekenen en in het jeugdgebouw een film. Mevr. Elsacker voelde veel voor het inrichten van een kinderstad op het Marktplein. Besloten werd om deze keer geen optocht te houden. De herdenkingsdienst zal worden ver schoven naar de avond van de 4e mei. Voor de jongeren zullen er De positie van Sihanoek PEKING, 20-3. Prins Norodom Sihanoek, het afgezette staatshoofd van Cambodja, beschouwt zichzelf nog steeds als hoofd van de Cam bodjaanse Staat en is ervan over tuigd, dat de „revolte" van rechts georiënteerde kringen in Phom Penh geen stand zal houden. Dit is van daag in diplomatieke kringen in Pe king, waar Sihanoek zich thans op houdt, vernomen. Sihanoek heef in Peking een aan tal van zyn naaste medewerkers bij zich. Hij heeft gisteren een tamelijk langdurig onderhoud met premier Tsjoe en Lai van China gehad. Bij dit gesprek was o.a. aanwezig de plaatsvervangende opperbevelheb ber van het Chinese leger, VVoe Fa- Hslen. Uit een officiële mededeling over Jtet onderhoud blijkt, dat Sihanoek vcor de Chinese volksrepubliek het staatshoofd van Cambodja blyft. Sihanoek verblijft in het gasten huis van de Chinese regering, met zijn schoonmoeder en andere ver wanten. FINANCIEN EN ECONOMIE De wereldhandel in 1970 GENEVE, 18-3. De waarde van de werelduitvocr zal dit jaar met naar schatting vier tot acht procent stijgen vergeleken met een verbe tering van 13,5 pet. in het afgelopen jaar. Dot staat in een overzicht van de ontwikkeling van de wereldhandel dat het secretariaat van de algemene overeenkomst voor tarieven en han del (G.A.T.T.) heeft gepubliceerd. De vertraging van de economische ontwikkeling in de Verenigde Sta- en, vooral in de eerste helft van dit jaar, zal waarschijnlijk een nadelige invloed op de Amerikaanse invoer hebben en dat zal grmstig zijn voor economische bedrijvigheid in lan den die sterk afhankelijk zijn van de Amerikaanse markt, zo meent het secretariaat. In de meeste landen op het Euro pese vasteland en ook in Japan zal de binnenlandse vraag echter groot blijven, In Engeland zal de vraag, na de sterke vermindering in het af gelopen jaar, vermoedelijk een be scheiden opleving te zien geven. Het secretariaat is van mening dat een toeneming van de wereldhandel met zes a zeven pet dit jaar over het ge heel genomen niet meer betekent dan een handhaving van de goede renstroom in de omvang die hij in de laatste maanden van 1969 na cor rectie voor seizoeninvloeden heeft bereikt. Voor 40 jaar. ZONNEMA1RE. Wegens opheffing van zijn betrekking, door de komst van de elektriciteit, is aan de lan taarnopsteker eervol ontslag ver leend. De nieuwe straatverlichting zal tot 11 uur 's avonds branden, be halve bij maanlicht. OOSTERLAND. - Zondagmorgen werd een begin van brand ontdekt in de Oud Gereformeerde Kerk. Door het vlug ingrijpen van enige omwonenden bleef de schade be perkt tot een geheel vernield dak. Z1ERIKZEE. Voor de betrekking van hulpmachinist bij de N.V. Wa terleiding mij. Schouw en-Duiv eland hebben 93 gegadigden gesolliciteerd. ZIERIKZEE. In de gemeente raadsvergadering werd de fontein kwestie uitvoerig besproken en over wogen of het niet beter was de mu ziektent te verplaatsen naar het midden van het Havenplein en op de vrijgekomen plaats op het Haven park de fontein te plaatsen. OUWERKERK. De schooljeugd is bijzonder aktief i7i het verzamelen van nesten van de bastaardsatijn- vlinder, vooral nu voor elk nest een beloning door de gemeente in het vooruitzicht is gesteld. HAAMSTEDE. Door een consor tium zijn uitgestrekte terreinen (445 ha) aan de rand van de duinen on der deze gemeente aangekocht, om t.z.t. klein grondbezit uit te geven voor bloembollen, tuinderij enz. OOSTERLAND. Door het gemeen tebestuur werd vergunning verleend aan een plaatselijke ondernemer voor de radiodistributie, zodat zeer spoedig met de aanleg zal worden begonnen. HAAMSTEDE. Op Jtcr dcrhrst" te Schuddebeurs is de eerst'1 rc.rgade- ring gehouden der commissie, die wil trachten te geraken tot restaura tie van de bekende Plompetoren van het voormalige Koudckcrkc. brandweerwedstrijden worden ge houden, terwijl de aanwezige jeugd aandrong op het houden van een beatavond of discobal. De jeugd zal hiervoor de nodige informaties in winnen waarna bekeken zal worden of dit kan worden gerealiseerd. Des avonds zal er voor de ouderen een gemaskerd bal worden gehouden op het Marktplein. Binnenkort zal een buscollecte in de gemeente worden gehouden om de benodigde gelden op te halen. Zevenjarige solist LONDEN, 20-3. De zevenjari ge Nigel Saxton-Howes zal maandag zijn debuut maken in het Londense operagebouw Convent Garden. Nigel is koorknaap van de kerk te Hes ton, bij Londen. Hij zal de jongste solist zijn die ooit in Convent Garden optreedt. Het grote ogenblik voor Nigel zal zijn, wanneer hij 12 noten moet zingen aan het slot pan de opera Wozzeck van Alban Berg. „Ik ben helemaal niet zenuwachtig", aldus Nigel, „al die repetities v.ind ik leuk". ZIERIKZEE Bekroonde werkstukken foto-tentoonstelling De amateurfotografenvereniging heeft een geslaagde tentoonstelling van foto's van de leden achter de rug. Voor deze eerste in groot-ver band opgezette expositie bestond een goede belangstelling van de zijde van het publiek. Intussen zijn de prij zen bekend geworden zoals die door bezoekers konden worden toegekend. De mogelijkheid bestond nl. voor de „kijkers" om aan de naar hun me ning beste foto's punten te geven. Het hoogste aantal punten, dat wil dus zeggen de eerste prijs, behaalde foto no. 8 - eerder in dit blad gere produceerd - van een Zierikzee's straatje bij avond, een foto van „Delta-Foto"-voorzitter de heer Joh. D. C. Berrevoets. Dit geslaagde werk werkstuk behaalde 42 punten. De tweede prijs ging met 23 punten naar foto no. 81, duinlandschap, van de heer Domisse van de fotoclub Goes. Derde met 17 punten werd eveneens een foto van de heer Ber revoets, nl. foto no. 39, „kleine brug". „Kijk"-avond Theo Thijssenschooi Voor de ouders van alle leerlingen wordt dinsdag 24 maart a.s. weer een zg. „kijk"-avond geoi-ganiseerd in de openbare Theo Thijssenschooi. Bovendien zal er gelegenheid zijn voor een kort gesprekje met de ver schillende leerkrachten. Overname zaak De fa. J. Blom Zn. hebben per 17 maart het levensmiddelenbedrijf annex melkwijk aan de Hem 29 overgenomen van de heer J. den Oude. Chinees restaurant „Peking" Het voormalig hotel-café-restau rant „Het wapen van Zeeland" in de Hoofd poortstraat, is deze week door een nieuwe eigenaar omgezet in een Chinees restaurant. Het res taurant kreeg de naam „Peking" en het is een volledig Chinese eetgele genheid geworden. Het interieur is aangepast door het opbrengen van karakteristiek behang en het aan brengen van speciale Chinese wand en hanglampen. De spijskaart vermeldt een uitge breide keur van Chinese en Indi sche gerechten en worden - zoals wij zelf mochten vast stellen - met grote kennis van zaken en smaakvol toe bereid. Uiteraard mikt de Chinese eige naar - hij heeft ook enkele zaken te Rotterdam - mede op het toerisme, zoals het zich in de zomermaanden op en rond de Nieuwe Haven mani festeert. Het restaurant blijft echter het gehele jaar open, zodat durend de gaande en komende man aan zijn culinaire Chinese trekken kan ko men. Afdeling „Philatelica" Op maandag 23 maart wordt in Mondragon de jaarvei-gadering ge- ro''den van de afdeling Schouwen- Duiveland van „Philatelica". SC1IARENDIJKE Brand in keuken Donderdag werd omstreeks half vijf brandalarm gegeven. Een om wonende had in dc woning van de heer d. B. aan dc Frcdcriksti'aal brand in de keuken geconstateerd. De bcwor.ei's hadden bij het verla ten van de woning een pan met vel op het gasfornuis laten staan, als gevolg waarvan de vlam in de pan sloeg. De brandweer van Schaicn- dijke wist het vuur met een pocdcr- blusser te doven. Dc eveneens ge- alaxmeexde bi'andweer te Kerkwervc behoefde geen dienst meer te doen. De schade in dc keuken bleef be perkt. NIEUWERKERK „Beter Wonen" bouwt in Nieuwerkerk De woningbouwvereniging „Beter Wonen" Ie Zierik/.ee gaal Ie Nieu werkerk starten met het bouwen van 10 woningwetwoningen aan de Del- tastraat. De bouw werd inmiddels opgedragen aan de fa. F. den Har- log Ic 's-Gravcndcel. AMSTERDAM. Tijdens ec-n persconferentie over de komende Boekenweek, werd ook het boekenweekgeschenk gepresenteerd. Het is ditmaal het boek „Kasteel in Ierland" van Jan Gerhard Toonderdie op de foto tussen zijn produkten prijkt. ZIERIKZEE, 19-3. Ter aanvulling op het artikel over dc nieuwe Chr. Nat. School aan het Vrije, die heden (vrijdagmiddag) wordt geopend, vol gen hier nog enkele bijzonderheden. Gemeld is reeds, dat de nieuwe school de uit 1922 daterende oude school vervangt. Deze school werd destijds op 14 december 1922 ge opend, nadat op 19 mei van hetzelfde jaar de eerste steen was gelegd dooi de toenmalige penningmeester van de schoolvereniging, wijlen wethou der A. Timmerman. In de nieuwe school is de eerste steen van 1922 vastgelegd in een muur, zodat er een „lijntje" loopt vön verleden naar heden. Hetzelfde geldt voor een fraai tegeltableau, waarop de zinspreuk: „Laat de kin- dei-en tot Mij" komen". Het tableau werd ingelijst door de penningmees ter, de heer S. de Vlieger en vond een plaatsje in het trappenhuis. Door architect en aannemer werd een tweetal aquaria aangeboden, die een plaatsje hebben gevonden in één dei- gangen. De naam van de nieuwe school wordt: „Johan Louis de Jongeschool", een vernoeming naar de stichter van de school in 1922. De kale bouwkosten bedi-oegen f 350.205. Onder de ondernemers be hoorden: fa. Schults (schilderwerk), fa. Saman-Deurloo (centrale verwar ming). Principale leveranties: W. Goudzwaard en P. de Vlieger. Bouwcommissie De bouwcommissie bestond uit de heren 't Hooft, Louwerse (directeur Gemeentewerken), Van der Mark (bestuurslid), Verheule (schoolhoofd), Wissé (opzichter) en Bentschap Knook van het architectenbureau Rothuizen 't Hooft, P. den Har- tog, F. P. Spel en H. A. de Jong van het aannemex-sbedrijf. Een plaatje van Renesse, kort voor de oorlog gemaakt aan de Hoge Zoom. In de straat' liggen nog de tramrails, die voeren naar het toen in de onmiddellijke nabijheid gele gen R.T.M.-station. De bouwtijd was voor de school een moeilijke. De onderwijzeres, me juffrouw T. Balk belastte zich met het „vervoer" van de kinderen uit Malta. Het hoofd van de openbare basisschool, de heer Vaarzon Morel, verleende gastvrijheid aan de Vrije- jeugd tijdens de bouwtijd. Hel perso neel van de basisschool schonk de inhoud van de geschonken aquaria. De voorgeschiedenis van de scholen bouw is uitvoerig op papier gezet door de secretaris van de schoolvere niging de heer T. C. Hekman, die de uitvoering van de plannen, stam mend uit 1957 daarbij op de voet volgt. Ze hebben uiteraai'd meer do- kumentarisch historische, dan aktu- ele nieuwswaarde. ARNHEM. De onvoldoende lucht verversing in hun schoolgebouw is voor de leerlingen van de Arnhemse academie voor beeldende kunsten i-e- den geweest te staken. Veel bejaarden willen werken. Kunnen werken. Vraag ze per annonce. En gebruik dit vignet: Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame Vrijdag 20 maart Zierikzee Mondragon. foyer, 8 uur, algemene ledenvergadering „Stad en Lande". School Manhuisstraat, aula, 8 uur, filmavond „Ziejook", 7.30 uur voor programma. Ger. Verenigingsgebouw, 8 uur, ge meente-avond. Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, uit voering Kinderkoor. Ellemeel Dorpshuis, 7.45 uur, feestavond Ver. voor Openbaar Onderwijs. Brouwershaven Hotel Jac. Cats, 8 uur, vergadering watersportvereniging. Noord gouwe Hotel Van der Weijdc, 7.30 uur ver gadering afdeling Schouwen-Duive land K.A.V.B. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. 7.30 uur, uitvoering „Oefening en Uilspanning". Zaterdag 21 maait Zieiikzee Concei-tzaal, 8 uur, Kon. Toneelver. „Litterus Sacrum", (onder auspiciën Nutsdepartement). Renesse Dorpshuis, 7.30 uur, Disco-avond. Burgh Het Wapen van Burgh, 2.00 uur, uit voering Kinderkoor voor bejaarden. Schuddebeurs Hotel Schuddebeurs. 7.30 uur, uit voering muziekverenigingen „Con Amore' 'en „Apollo". Maandag 23 maart Zicrikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica, afd. Schouwen-Duiveland. Burgh „De Koe-bel", 7.45 uur, kleulercursus Groene Kruis. Dinsdag 24 maart Zierikzce Theo Thijssenschooi, „kijk"-avond. Stadhuis, 8 uur, vergadering gemeen teraad. Huis van Nassau, 8 uur, Algemene Bond van Ambtenaren, (A.B.V.A.). Lange Blokweg 16, 8 uur bestuurs- vergadei-ing K.V. „All Ready". Hervormd Verenigingsgebouw, start vorxningscursus kerkei-aadsleden. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afdeling Platte landsvrouwen Bond. Woensdag 25 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen Plattelandsvi-ouwen Bond. Donderdag 26 maart Zierikzce Huis van Nassau, bovenzaal, 8 uur, algemene ledenvergadering Coop. Raiffeisenbank Zierikzee e.o. Land- en Tuinbouwschool „De Kluut", 8 uur afdeling Schouwen- Duiveland P.J.Z. Reorganisatieplan voor betaald voetbal DEN HAAG. J9-3. Wanneer op 26 maart a.s. de buitengewone vergade ring van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B. wordt gehouden, zal daar in behandeling komen een plan tot reorganisatie van het betaalde voetbal. In het plan zijn o.a. de vol gende vooi-stellen vervat: terugkeer en bloc van vijftien clubs naar hel amateurvoetbal," opneming van de vijftien clubs in de eerste klasse van het amateui-voetbal en vorming van een organisatiefonds van drie mil joen gulden. Advertentie. HOGE RENTE op termijnrekeningen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoor (01110) 2310 KERKNIEUWS R ooms-katholiek— gereformeerd gesprek UTRECHT, 18-3. De gereformeerde synode wil graag zo spoedig mogelijk overleg met de rooms-katholiekc kerk in Nederland over de betekenis van de kerkelijke ambten en het avondmaal. Het deputaatschap Re formatie-Rome kreeg van de synode opdracht hiertoe de nodige initiatie ven te nemen en in het gesprek ook de andere reformatorische kerken te betrekken. Aan de plaatselijke kerkeraden zal verzocht worden de resultaten van dit gesprek af te wachten alvorens over te gaan tot het houden van of ficiële gemeenschappelijke diensten met rooms-katholieken. Dit vanwege de bijzondere betekenis, die aan de eredienst zowel van de eigen kerk als van de saxnenwerkende kerken moet worden toegekend. De synode sprak dit uit, omdat ge bleken was, dat een enige dagen eer- der genomen synodebesluit over ge zamenlijke diensten met rooms-ka tholieken misverstanden kon oproe pen. In dal besluit stond: „dat een plaatselijke kerk niet mag vooruit grijpen door plaatselijk een zodanige eenheid te zoeken met een rooms- katholieke parochie, dat daarbij reeds wordt overgegaan tot het hou den van gemeenschappelijke kerk diensten, zolang de synode over de gezochte overeenstemming nog geen uitspraak heeft gedaan". In haar nadere uitspraak stelt de synode voorop, dal zij mei dit besluit geen halt heeft willen toeroepen aan legitieme plaatselijke en regionale interkerkelijke ontwikkelingen. Ver der reveleert zij dan dat er nu een gesprek gaal beginnen met de xooms-kalholieke kerkprovincie over ambt en avondxrxaal en dat zij de kerkeraden heeft verzocht de resul taten hiervan af te wachten alvorens officiële gemeenschappelijke kerk diensten met rooms-kalholieken te houden. Ajax in halve finales tegen Arsenal ROME, 19-3. Ajax speelt in de hal ve finales van het Runners up Cup toernooi tegen Arsenal. De Amster dammers moeten eerst naar Londen. In de andere halve eindsü'ijd ont moet Anderlecht Inter Milan. LISSABON. De Portugese regering heeft een commissie gevormd, die de mogelijkheden moet bestudei*en van e enmogelijk Portugees lidmaatschap van de E.E.G. SCHOOL f 1 W li Deze week op een klein stoeltje gezeten vóór een tafeltje en gekeken naar de meesier, die op het bord schreef. Een nieuwe schóól laat ont dekken wat er veranderd is sinds vroeger. Herinneringen opgehaald aan het poepschooltje, dat destijds ons deel was, met heel nare w.c.- tjes, slecht trekkende kachels, met klompjes op een rij en natte onwel riekende jasjes in de lange gang. Hoe is er ooil nog iets van die ge neratie terecht kunnen komen, maar we legden toch ook de weg af tus sen aap, noot, mies en de denksom- men in de hoogste klas. Een wijn handelaar mengt..." Nu, dan ging hij aan hel mengen, die vervelende vént en dan maar uitrekenen wat de flessen van verschillende kwaliteit kostten. Als gezegd de omgeving werkte niet inspirerend, maar toch ging het. Alles is nu „clean" en u-arm en glad en de produkten van eigen crealieviteit bespikkelen de lokalen als confetti. Eigen creativi teit, wisten we niet van vroeger, kenden we niet, deden we niet aan. In eenzaamheid 's avonds op de beruchte woensdag deze week, ge rekend aan de cijfertjes van Schou wen-Duiveland. Anders altijd bin nenlopende mensen, die nog eens wilden weten hoe het allemaal liep of telefoontjes voor informaties. Maar ditmaal stilte, stille, stilte, met uilzondering van de transistor (een mens moet tod watt. die Kindvall's goal wereldkundig maakte. Enfin ook op dit goede ■•.v-eitand bleken vele kiezers c» kiezeressen het wel te geloven en 's avonds was er natuurlijk ..dc huis" Het was al- lenwol teel erg tam en waar da f nu in de toekomst naar toe moet? Geen (idot improviserendeI politicus die het weet. Hoe zullen wij dan? Een beetw onthutst daarop snel een schotel Tsjap Hop gegeten in een Zierikzee s' huis in de rij, dat plot seling het wat grijze strakke van zomaar een straatmet Chinese lam- pen en karaktertckens is komen on derbreken. Gekweld uiteraard door de vraag of er werkelijk haaien sneuvelen, die - na ontvinning - in de soep komen maar in hel kader van hei gastro nomisch hiuvcngchcurcn is dat na tuurt,,I; dom Mrn mort niet o sapprlrn en gewoon denken in dc Binnen Bantammer ie zitten. Een geografische illusie, waartoe de spij zen aanleiding geven. Wonderlijk xoeckje! SCIl ILL EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2