DE ZIERIKZEESCHE COURANT UITGEBREIDE HONGAARSE MAALTIJD TAFELKLEDEN Wervelstorm treft Amerikaans stadje Tuinman Zoon Minister Luns naar het Midden-Oosten Fundering gelegd voor ontspanningsdialoog twee Duitslanden TROS heeft thans 250.000 leden Overval op supermarkt - Buit 25.000,- gasverwarming K0UWENBERG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 maart 1970 12Uste jaargang Nr. 2U372 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B T.W. In dit nummer: Voorstellen verbetering fmitteelt-sitnatie RESTAURANT „MONDRAGON" Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2670 A.s. zaterdag- en zondagavond h f 7.50 alles inclusief Gaarne tijdige tafelreservering! BOSTON. Joan Kennedy houdt het hart vast, als haar echtgenoot Ed ward Kennedy met een pijnlijk ge zicht een hartstochtelijke omhelzing ondergaat van een vrouw, die tij dens de St. Patrick's Day Parade door de afzetting is gebroken. Een neef van de senator Joseph Gargan komt te hulp. Advertentie Wy ontvingen weer een grote partij van Kunstweverij „De Ram" Zuiver scheerwol Prachtige dessins Diverse prijzen Zie étalage Uw dealer: LANETT (Alabama), 20-3. Don derdagavond heeft een wervelstorm het stadje Lanett in Alabama ge troffen en 1 dode en 7 gewonden ge- eist. Een middelbare school werd verwoest en de toevoer van elektri sche energie ontwricht. Reddingsploegen uit alle plaatsen in de nabijheid van Lanett zijn naar het geteisterde stadje gezonden. Reizigersvervoer maakte grootste verlies UTRECHT, 20-3. Uit het rapport „Kostensplitsing '68" van de Neder landse spoorwegen blijkt, dat 't ver lies in 1968 (ruim 150 miljoen gul den) voor een groter deel dan in 1967 door het reizigersvervoer werd ver oorzaakt. Van het verlies in 1967, bruto 129 miljoen gulden, kwam 40 procent op rekening van het goederenvervoer, terwijl 54 procent moest worden toe geschreven aan het reizigersvervoer. Deze percentages bedroegen in 1968 respektievelijk 29 en 69 (het overige verlies bestond onder meer uit de rentelast). Mol 19 - Zierikzee - Telef. 2887 Volkstellingwet aangenomen DEN HAAG, 19-3. De Tweede Ka mer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voorstel van wet inzake de algemene volkstellin gen. Zoals bekend, ligt het in de be doeling deze volkstelling te doen houden op 28 februari van het vol gend jaar. De fracties van de CPN, PSP en van de Boerenpartij stemden tegen het voorstel. Chauffeur reed in op wachtmeester LAREN, 19-3. De rijkspolitie te Eemnes heeft de 38-jarige chauffeur C. M. uit Huizen aangehouden die maandagavond op de Laarderweg met grote snelheid op de wacht meester der rijkspolitie I. T. C. van der Sluis inreed, toen deze hem een teken tot stoppen gaf. De wachtmeester kon slechts door snel opzij te springen het vege lijf redden. De in slechte toestand ver kerende auto bleek al ettelijke ke ren van eigenaar te zijn verwisseld, zonder dat het kentekenbewijs was overgeschreven. De politie vond de auto nabij de vuilnisstortplaats aan de Gooiersgracht aldaar verstopt. M. beweert in paniekstemming te hebben gehandeld, daar ook de auto belasting niet was betaald. Achtdaags bezoek aan Libanon, Jordanië en de VAR DEN HAAG, 20-3. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, vertrekt zaterdag voor bezoe ken van in totaal acht dagen aan drie landen van het Midden-Oosten: Libanon, Jordanië en de Verenigde Arabische Republiek. Het is de eerste rrtaal dat een Ne derlandse minister van buitenlandse zaken Libanon en Jordanië bezoekt. Minister Luns voerde twee jaar ge leden in Cairo besprekingen met zijn Egyptische ambtgenoot, Mahmoud Riad. Minister Riad bracht vorig jaar een bezoek aan Nederland. Minister Luns heeft herhaaldelijk verklaard dat hij geen bemiddelaar is in het geschil tussen Israël en de Arabische landen. Ook nu is dit geenszins zijn bedoeling. Zijn streven is er op gericht om, dank zij de con tacten die Nederland o.a. in de Vere nigde Naties met beide partijen heeft door het overbrengen van ideeën misverstanden en punten van wrij ving weg te nemen en bij te dragen aan de gedachtenvorming. De Neder landse betrekkingen met de landen van het Midden-Oosten zijn van dien aard dat Nederland een wezenlijke bijdrage kan leveren tot beter on derling begrip van het standpunt van het westen. De minister vertrekt zaterdagoch tend naar de Libanese hoofdstad Beiroet. Grote brand verwoest meubelzaak in Haarlem HAARLEM, 19-3. Het winkelpand van de meubelzaak Maranka in Haarlem is donderdagavond bij een grote brand totaal verwoest. Door de sterke wind verspreidde het vuur zich zo snel dat het naar de andere kant van de straat oversloeg, naar een opslagpand van Vroom en Drees- mann, waarvan de bovenverdiepin gen onmiddellijk vlam vatten. In de opslagplaats van V. en D. lagen góe deren ter waarde van ruim 2,5 mil joen gulden. De schade bedraagt ze ker enkele miljoenen guldens. De schade van de meubels staat nog niet vast. Bij de bestrijding van de brand werd de brandweer van Haarlem bij gestaan door de brandweren van Heemstede, Bloemendaal en Velsen. Er werd een zeer groot aantal slan gen uitgelegd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 4 4 4 Wie iels ten halve doet. doet 4 4 4 4 niets. f 4 4 t Historische ontmoeting Brandt en Stoph ERFURT, 19-3. By het eerste in- terduitse topgesprek - 25 jaar na de Tweede Wereldoorlog - is donderdag in de Oostduitse bloemenstad Erfurt de fundering gelegd voor een ont spanningsdialoog tussen de twee Duitslanden. Onder de gespannen aandacht van hun respectieve landgenoten, maat niet minder van de hele wereld, nam de historische ontmoeting tussen de premier van Oost-Duitsland, Willy Stoph en bondskanselier Will* Brandt van West-Duisland een aan vang op het station van Erfurt, waar de staatslieden elkaar de hand reik ten. Een ontmoeting, die op 21 mei in de Westduitse stad Kassei haar voortzetting zal vinden. „Nuttig" noemde premier Stoph het gesprek, dat hij met Brandt had gevoerd. In een vraaggesprek met de Oostduitse televisie zei hij, dat de wederzijdse tegenstellingen duidelijk aan het licht waren getreden, maar dat dit voor hem noch voor Brandt was daartoe „nog niet bereid" ge weest. Als het alleen aan de DDR zou liggen achtte Stoph het mogelijk dit gesprek ais echte onderhandelin gen voort te zetten. Het belangrijkste resultaat van zjjn gesprek met Stoph vond bonds kanselier Brandt het akkoord over was zo moeilijk, ik wil dan ook nog geen illusies koesteren, verzuchtte de bondskanselier, die het gesprek toch wel zeer nuttig had gevonden. De historische dag in Erfurt was volgens verwachting begonnen met de nadrukkelijke eis van de Oost duitse regeringsleider, dat Bonn de DDR volkenrechtelijk zou erkennen. Brandt verlangde op zijn beurt ver beteringen in de bewegingsvrijheid voor de bewoners van de beide delen. Hij noemde in dit verband uitbrei ding van de mogelijkheden op het gebied van bezoek, een versterkte culturele en sportuitwisseling, on belemmerd telefoon- en verreschrijf- verkeer, alsmede verlichtingen voor het verkeer te water en over land. Ondanks de tegengestelde opvat tingen in de beginselverklaringen vond de ontmoeting volgens de West duitse regeringswoordvoerder Con rad Ahlers in een „positieve en ont spannen sfeer" plaats. Hartelijke ontvangst Een verrassend hartelijke ont vangst voor Brandt en zijn delegatie, toen deze van het station weg waren naar het aan de overzijde gelegen conferentieoord in het hotel „Erfur- ter Hof", dreigde het strenge proto col van de tot in de puntjes georga niseerde gebeurtenis te doorbreken. Ondanks de sterke afzetting bij het station drongen ongeveer driedui zend mensen op het stationsplein door. Toen de delegaties in het hotel waren riepen de mensen in spreek koren om Willy Brandt, die zich toen even voor een raam van het gebouw liet zien. De Oostduitse televisieca mera's negeerden deze demonstratie. De commentator sprak van „provo cateurs". Meer aandacht hadden de camera's voor andere demonstranten, die luidkeels erkenning van de DDR eisten. De onderhandelingen in „Erfurther Hof" duurden ongeveer zes uur. Daarvan waren twee uur gewijd aan een „tete-a-tote" van Stoph en Brandt. Starfighter neergestort BONN, 19-3. Donderdag is in zuid- Duitsland een Starfighter van de Westduitse luchtmacht neergestort, aldus het Westduitse ministerie van defensie. Daarmee is de 118e West duitse Starfighter verongelukt. De piloot kon zich met zijn valscherm redden en liep slechts lichte verwon dingen op. HILVERSUM, 19.3. De Televisie Radio Omroep Stichting (TROS) heeft de 250.000 leden bereikt. In de afgelopen week heben zich by de TROS 1580 nieuwe leden gemeld, waarmede het totaal is gekomen op 250.660. Het bestuur van de TROS heeft dan ook in een brief aan de minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk om uitbreiding van de zendtijd gevraagd. Dit deelde de di recteur van de TROS, mr. J. M. Landré, donderdagavond voor de te levisie mede. Hij zei dat de TROS een jaar geleden nog 193.000 leden telde. De TROS is de eerste omroep in Nederland die de B-status verkrijgt. De vermeerdering van de zendtijd (een verdubbeling van de televisie- en een verdrievoudiging van de ra diozendtijd) zal - wanneer de mi nister het verzoek van de omroep inwilligt - per 1 oktober a.s. ingaan. Daartoe moest de aanvraag echter vóór 1 april worden ingediend. Af en toe regen Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe wat regen; overwegend matige zuidwestelijke wind; minder koude nacht; morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 21 maart. Zon op 6.42, onder 18.54. Maan op 17.21, onder 6.13. 22 maart. Zon op 6.39, onder 18.56. Maan op 18.34, onder 6.23. 23 maart. Zon op 6.37, onder 18.58. Maan op 19.48, onder 6.32. Volle maan: 23 maart te 2.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 maart 2.39 v.m. 22 maart 3.10 v.m. 23 maart 3.41 v.m. BROUWERSHAVEN 21 maart 2.34 v.m. 22 maart 3.01 v.m. 23 maart 3.30 v.m. Springtij: 25 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-3. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk strekt zich uit van de Azoren over Zuid-Frankrijk naar de Alpen. Langs de noordflank ervan trekken oceaanstoringen afgewisseld door en kele opklaringsgebieden naar West Europa. Zo passeerde vannacht een zwakke rug van hoge luchtdruk ons land zonder evenwel noemenswaardige opklaringen te brengen. Deze werd op de voet gevolgd door een kleine, maar aktieve depressie, die vanmor gen ten noorden van Schotland aan kwam en nu zijn weg over de Noord zee naar de Oostzee vervolgd, daar bij in onze omgeving veel bewolking en wat regen veroorzakend. Achter deze depressie komt een ge bied voor met enkele opklaringen. Maar deze zullen slechts van korte duur zijn, daarachter is namelijk al weer een nieuwe storing gesignaleerd zodat het weer een wisselvallig ka rakter behoudt. Er wordt een minder koude nacht verwacht. Morgen overdag zullen de tempera turen ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. TOKIO. Vertegenwoordigers van de Japanse liberaal-democratische reeringspartij zijn uit Tokio naar Peking vertrokken. Zij zullen be sprekingen voeren met de Chinese premier, Tsjoe En Lai en andere leiders van de Chinese volksrepu bliek. Advertentie 15.05 n.m. 15.37 n.m. 16.07 n.m. 14.46 n.m. 15.13 n.m. 15.41 n.m. BRUNSSUM, 19-3. Enkele Duits sprekende mannen hebben even na acht uur donderdagavond een over val gepleegd op de supermarkt van Albert Heyn in Brunssum (L.). De bedrijfsleider werd aan handen en voeten gebonden, de brandkast werd geopend en de overvallers verdwe nen met ongeveer f 25.000,De be- dryfseleider is met verwondingen in het ziekenhuis te Brunssum opgeno men. De 43-jarige bedrijfsleider, de heer W. Jansen, hield even voor acht uur een routinecontrole in het bedrijf. Toen hij via een zij-ingang het ge bouw verliet, werd hij plotseling door enkele mannen overvallen. Ze sleepten de bedrijfsleider naar bin nen en bonden hem aan handen en voeten. Met de brandkastsleutel, die zij hem ontfutselden, gingen ze naar de brandkast, die snel was geopend. Op dat moment trad het alarmsignaal in werking, dat echter alleen in de supermarkt hoorbaar was. De over vallers lieten zich niet uit het veld slaan: ze draaiden de zekeringen los zodat èn het alarmsignaal stopte èn het licht in het anders zo fel ver lichte pand uitviel. De dieven, die volgens de bedrijfs leider Duits spraken, en waarvan er één „Hans" heette, wisten in hel donker ruim f 25.000 uit de brand kast te halen. Daarna namen ze de benen. De heer Jansen wist zich vrij snel te bevrijden en alarmeerde de po litie. Politiebescherming voor ambassades in Ver. Staten WASHINGTON. 20-3. President Nixon heeft een wetsvoorstel onder tekend, waarbij een speciaal politie korps in het leven wordt geroepen dat tot taak krijgt amabassades en hun personeel te beschermen tegen de toenemende criminaliteit in de V.S. Kern van het uit 851 leden be staande korps zal de reeds bestaan de eenheid van 250 man zijn, die ver antwoordelijk is voor de bescher ming van de president en zijn naaste familie. Tweede gesprek in Kassei ERFURT, 19-8. De regeringslei ders van Oost- en West-Duitsland zetten hun gesprek 21 mei in de Westduitse stad Kassei voort, zo is in Erfurt bekendgemaakt. TEL. 2618 - ZIERIKZEE ERFURT. Het Westduitse bezoek aan Oostduitsland. Premier Willi Stoph en bondskanselier Willy Brandt op weg van het station naar hotel „Er- furter Hof", waar de wederzijdse besprekingen inmiddels zijn begon nen. Op de achtergrond de samen gestroomde menigte. een tweede ontmoeting, 21 mei in Kassei. Verder hadden beide party - en nu de mogelijkheid gekregen el- kaars standpunten beter te leren kennen, hoewel men niet nader tot elkaar was gekomen, zei de bonds kanselier. die donderdagavond in Breba door de televisie werd geïnter viewd. Het gesprek vond, aldus Brandt, werkelijk onder vier ogen plaats. „We hadden zelfs geen tolk nodig" hierbij waren de moeilijkste punten nogmaals diepgaand besproken. Alles Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1