leven Moeders tweede In Osaka geen 'kaas uit't vuistje'monument Geeft niet. Opnieuw grondaankopen voor plan-West VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS? Volkstelling in februari 1971 Veel doden en gewonden bij onlusten in Bengalen (India) BLIK DOOR HET WERELD REIS ZONDER ILLUSIES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 maart 1970 Nr. 20371 Gemeenteraad Zierikzee ZIE1UKZEE, 18-3. Op dingdag 24 maart a.s. wordt een vergadering van de gemeenteraad gehouden, on der voorzitterschap van burgemees ter D. W. Kastelein. De agenda telt een vijftiental punten. In verband met de uitvoering van plan-West is van de Stichting Ad viesbureau Onroerende Zaken te Rotterdam, bericht ingekomen van een bereidsverklaring van de heer •J. Schouls, Laan van St. Hilaire 1, tot verkoop van gronden tot een ge zamenlijke oppervlakte van 2 ha voor een koopsom van f 43.000 en een vergoeding wegens het uit de pacht nemen van deze gronden t.b.v. de maatschappij J. Schouls zn. tot een bedrag van f38.310. Beide bedra gen eventueel nog te verhogen met belastingschade. Voorgesteld wordt de panden Gat van Westen N.W. 6 en Wevershoek 31 onbewoonbaar te verklaren, zulks op advies van de Dienst gemeentewerken en de in- spekteur van de Volkshuisvesting. Idem tot het onbewoonbaar verkla ren van het pand Wevershoek 29. Een ander voorstel heeft betrekking op de vervanging van kolenkachels RAWALPINDA. Achtentwintig mensen kwamen in een vuurzee om, nadat in de Pakistaanse plaats Dar- ja Khan een benzinepomp ontplofte, waar een autobus stond bij te tan ken. Een buspassagier had een bran dend sigarettepeukje naar buiten geworpen. CALCUTTA, 18-3. Bü onlusten in India's belangrijkste industrie staat West-Bengalen, zijn 32 doden en 300 gewonden gevallen. Er deden zich bloedige gevechten voor tussen marxisten en aanhangers van andere partijen tijdens een 24-uursstaking, die door de marxisten was afgekon digd uit protest tegen het uiteenval len van de door hen gedomineerde coalitieregering van de Staat. Op verscheidene plaatsen opende de politie het vuur, het leger is in West-Bengalen in staat van paraat heid gebracht. Do woede der marxisten richt zich vooral tegen premier Moekherjee, Niemand heeft te grote illusies over de tocht naar Erfurt die bonds kanselier Willy Brandt maakt om te spreken met zijn Oostduitse collega Willi Stoph. Brandt zelf het aller minst: aan de vooravond van zijn tocht heeft hij al te kennen gegeven dat na 25 jaar scheiding in de meest barre zin van het woord niet plot seling alles weer rechtgezet kan worden. De vooruitzichten zijn trou wens niet al te bemoedigend. Van Oostduitse zijde wordt voor al gehamerd op een of andere vol kenrechtelijke erkenning van de D. D.R. door de bondsrepubleik en dat nu is iets waartoe Brandt niet be reid is. Of niet bereid - dat is nog niet zo zeker. Hijzelf spreekt wel iswaar over de onmogelijkheid om oost-Duitsland zonder meer als bui tenland te beschouwen en manoeu vreert nu behendig met een con structie van twee staten binnen de Duitse natie, een gevolg van de oor log dat niet meer is te veranderen. Maar in Bonn luistert men met veel aandacht naar de grote theoreticus van de S.P.D. Herbert Wehner, die altijd geacht wordt te zeggen wat Brandt alleen nog maar denkt. En Wehner spreekt al voorzichtig over een erkenning. Goedkeuring De voornaamste belemmering schijnt voorlopig nog te zijn dat men aan de Westduitse bevolking niet van de ene dag op de andere nu eveneens bijna 25 jaar fel nee zeg- in de Chr. kleuterschool „Rehoboth" door een centrale gasverwarmings- installatie. Plaats vindt een her nieuwde voorlopige vaststelling uit gaven openbaar onderwijs 1968 en vaststelling vergoeding krachtens de lager onderwijswet. Bovendien moe ten de voorschotten kleuteronder wijs 1970 worden vastgesteld. De vleermuizenstaml loopt terug AMSTERDAM, 18-3. De vleer- muisstand is in Nederland in de laatste dertig jaar enorm teruggelo pen. Men zoekt de oorzaken in pes ticiden, maar ook in onvoldoende overwinteringsplaatsen. De vleer muis is nog steeds vogelvrij. Ook buiten Nederland loopt de vleer muisstand sterk terug. Over de vleermuis zal in Amsterdam in het zoologisch museum een internatio naal congres worden gehouden. H.M. de Koningin terug uit Canada SCHIPHOL. 18-3. Na een bezoek van tien dagen aan haar jongste dochter is koningin Juliana per K. L.M. op Schiphol teruggekeerd uit Canada. Naar bekend is prinses Christina al 1 Vz jaar in Montreal woonachtig. leider van de liberale partij („Bang- laCongrass") wiens aftreden de val van de regering bewerkstelligde. Moekherjee heeft de marxisten in zijn kabinet beschuldigd van be moeienis met politiezaken en aan wakkeren van geweld. Politieke ri valen bevochten elkaar dinsdag op vele plaatsen met primitieve bom men, speren, zwaarden, geweren en andere wapens. In de buurt van Cal cutta vielen leden van een stam, ge wapend met pijl en boog, een kunst zijdefabriek aan. In Calcutta zelf waren winkels, scholen en kantoren gesloten. Het trein- en luchtverkeer kwam tot stilstand. gen tegen alles wat maar naar er kenning kon zwemen, aan kan doen dat het toch ja wordt. Zulk soort veranderingen in mentaliteit vergen tijd. En Brandt met zijn team zijn al onder het vorige coalitiebewind langzaam begonnen veel onwezen lijks uit het Westduitse denken over de D.D.R. te verwijderen. Kinder achtige stukjes zelfbedrog als het weigeren te spreken over de D.D.R., maar steeds te spreken van de „sow- jetisch besatzten Cebiete" zijn van de baan, behalve bij een groep die algemeen als een beetje belachelijk wordt beschouwd. Hoofddoel voor Brandt is waar schijnlijk een conversatie te openen waarbij het wat makkelijker kan worden bijvoorbeeld wat belemme ringen voor west-Berlijners om naar de oostelijke stadshelft te gaan uit de weg te ruimen. Dat Brandt daar bij soepel wil onderhandelen toont het geharrewar over de ontmoeting die eerst in oost-Berlijn zou plaats vinden, maar waarbij Pankow eiste dat Brandt west-Berlijn niet zou aandoen. Bonn liet het daarop niet afknappen maar vond een keurige middenweg, waarbij ieders gezicht werd gespaard. Maar het knapste onderhande- lingswerk zal waarschijnlijk niet in Erfurt, noch in Warschau bijvoor beeld plaatsvinden, maar is in Mos kou aan de gang. Het is sinds Aden auer niet veranderd dat voor een definitieve oplossing toch nog altijd het fiat uit Moskou moet komen. Zaterdag 21 maart Ned. I, 22.00 uur: Eurovisie Songfes tival 1970. Onze Nederlandse groep The Haerts of Soul openen de rij van deelnemers aan dit internatio nale songfestival. VRIJDAG 20 MAART. NED. I. Coen Flink heeft weer een verhaal over Padde en zijn vrienden. Dan tot acht uur „Rodeo". Vier journalisten en drie theaterdeskun digen gaan weer een aantal jonge artiesten „wegen", die worden voor gesteld door Ansje van Branden berg. Er is weer van alles, vooral dans en muziek. Na het journaal volgt de actualiteitenrubriek „Hier en nu". In „Studio Anno" worden de succestiummers van de Eurovisie Songfestivals nog eens in de herin nering teruggeroepen. „Farce Ma jeure" krijgt twintig minuten alvo rens we voor de tweede maal deze week kunnen kijken naar het werk van de mannen van Special Branch' van Scotland Yard. Deze aflevering speelt in de wereld van het studen - tenverzet. Er zijn grote rellen ge weest, die compleet uit de hand lie pen, waarvoor hoofdinspecteur Eden verantwoordelijk wordt gesteld. Een complicatie is dan dat één van de militante studenten een zoon blijkt te zijn van een van de rechercheurs. Tot slot mediteert Godfried Bomans op de eeuwenoude trap in Jerzalem over „En de haan kraaide". NED. II. Na „Scala" komt de VA RA aan bod met „Bespied". Jan Veenman gaat kijken in de West waar, als Nederlandse onderdanen, nog Hidianen onder primitieve om- DE EVANGELISCHE OMROEP AMSTERDAM. 18-3. Vrijdagavond 3 april presenteert de Evangelische Omroep in Hilversum voor het eerst een televisieprogramma via Neder land I. Behalve een introductie van de nieuwe omroep, die thans onge veer 25.000 leden telt, zal onder meer een buitenlandse evangelische film worden uitgezonden. De uitzending zal ruim drie kwartier in beslag ne men. Wekelijks krijgt de Evangeli sche Omroep (E.O.) één uur t.v.- zendtijd. Wisselend komt de omroep vier weken achter elkaar over Ne derland I en vier weken over Ne derland II. De uitzendingen via het tweede net zijn op zaterdagavond tussen zeven en acht uur. DEN HAAG, 18-3. Om tegemoet te komen aan de bezwaren, onder meer van de vereniging van Neder landse gemeenten, tegen de voorge nomen volkstelling op 31 december van dit jaar vindt thans overleg plaats om deze volkstelling te doen hóuden op 28 februari van het vol gend jaar. Minister mr. R. J. Nelissen (eco nomische zaken) heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld, bij de voortzetting van het debat over de volkstellingswet. BRUSSEL. Woensdagochtend na zes uur zijn de landbouwministers van de EEG uiteen gegaan zonder enig positief resultaat behaald te hebben. standigheden leven. Na het journaal spanning in „Department S". Jason King krijgt in deze aflevering een heel vreemdsoortige zaak op te los sen. Een miljonair wordt wakker, kijkt in de spiegel en valt dood neer. Een insluiper had, toen hij sliep, een masker op zijn gezicht geplaatst, waardoor hij zich letterlijk dood schrok. Simon Carmiggelt leest voor uit eigen werk, voordat „Koning Klant" de consument gaal voorlich ten. Het slot van het Vara-program- ma wordt gevormd door „Nou moe, ik ben oma", een programma rond Tante Leen en Johnny Jordaan. Er worden hartige liedjes gezongen door de twee, geassisteerd door vrienden uit de Jordaan. Achter het nieuws" met Koos Postema te midden van geïnteresseerde kijkers gaat vooraf aan het nieuws. Daarna becommentarieert Frans Henrichs de ijshockey wedstrijd lussen Rusland en Zweden. ZATERDAG 21 MAART. NED. I. In het vrolijke kinderpro gramma „Oebele" kunnen de kinde ren het vliegtochtje meemaken, dat de winnaars van een KLM-teken- wedstrijd aangeboden kregen. Ver der nog de derde aflevering van de oude filmserie over de Deense lach- kanonnen Watt en Half Watt aan het Noordzeestrand. In Kopduel ontvangt spelleider Theo Koomen leden uan de iioetbaluereniging Wil lem II uit Tilburg, de tennisclub HTC uit Den Helder en de zwem vereniging Zwemlustuit Utrecht. Aansluitend aan het journaal „Za terdagavondakkoorden", opnieuw gepresenteerd door Frans Halsema. Hij neemt Sylvia de Leur mee om in de schels te spelen. Verder zijn gas ten in dit showprogramma, de beat- groep The Shuffles", de Latijns Amerikaanse groep „Los Payos", Martin Granger en Heather Lee en Nina, de alleen overgeblevene van het duo Nina en Frederik. „Brand punt" gaat vooraf aan de finale van hel 15e Eurovisie Songfestival, ge houden in het RAI-congrescentrum te Amsterdam. Uit de bijdragen van twaalf deelnemende landen zal van avond het winnende liedje worden gekozen. De begeleiding is in han den van het Metropole-orkest, o.l.v. Dolf van der Linden. De deelnemen de landen, twee Zuid-Amerikaanse en nog veertien uit Oost-Europa en Afrika nemen de uitzending recht streeks over. De NOS heeft de eer dit (waarschijnlijk wel laatste) fes tival te mogen organiseren, omdat de Nederlandse Lenny Kuhr vorig jaar in Spanje de eerste plaats werd toegekend. NED. II. Hel avondprogramma be gint met een samenvatting van de FEUILLETON „Je begrijpt het verkeerd. be gon hij te weerleggen, maar zij viel hem in de rede: „Ik begrijp het hele maal niet, niets meer. Jij had in het Oosten moeten wonen. Met een ha rem. Waaruit je vrouwen alleen met je goedvinden mogen komen. Man, wat zou jij een model-potentaat zijn." Maar kwaad kreeg ze hem nooit. Mopperen deed hij zelden. Meestal had hij een gelijkmatig humeur, niet uitbundig, niet gesloten. Toch wist hij haar te boeien met zijn charmes, zijn spaarzame liefkozingen en zijn harde omhelzingen. Op een bepaalde manier hield ze van hem. Maar ze kon geen antwoord geven op de vraag: of dit nu de grote liefde was, die maar één keer kwam in het le ven van een vrouw. Nog datzelfde najaar wist ze, dat ze opnieuw in verwachting was. Toen ze de zekerheid kreeg van haar dokter, was ze wit van woede. Ook nog toen Bram thuis kwam om te eten. „Ik wil het niet meer, versta je? Wat denk je eigenlijk, dat ik ben? Een stamboekkoe. die zoveel mogelijk nakomelingen moet voort brengen? Lettie ligt nog in de wieg en nu loop ik opnieuw zo! Als je maar weet, dat het hiermee afgelo pen is, verstaan?" Bram bleef rustig zitten. „Waarom wind je je nu weer zo op? We had den toch afgesproken, dat we het bij twee zouden laten? Een zoon en een dochter, weet jc wel? De dochter hebben wc inmiddels. Zorg jij nu maar voor een prachtige zoon, net zo'n prachtige baby als Lettie was. Het is jou wel toevertrouwd." Ze kalmeerde enigszins. „En als hot nu weer een dochter is? Wat clan?" ijshockey wedstrijd Oost Duitsland- Polen uit de competitie om de we reldbeker in Stockholm. De AVRO begint dan, na „Scala", met een af levering van „Vaders tegen wil en dank". Oom Bill komt voor opvoed kundige problemen te staan. Na hel journaal een aflevering van „High Chaparral", een van de hoogst ge noteerde filmseries van de vader landse TV. Manolito is verliefd op een beeldschone jeugdvriendin, die is komen logeren. Op zeker ogen blik wordt ze echter ontvoerd door een stelletje boeven. Hij trekt er dan op uit met de Chaparral-bewoners om zijn geliefde te zoeken. Daarna een eigen show van gekke-bekken- trekker André van Duyn. Hij ont vangt verschillende gasten waaron der een dansgroepje, Mr. Waller, de Berlusons en Charles Ray. Ida Bons en Louis Dusée spelen samen met André in enkele schetsjes. Tot slot het zevende deel van „The Life and Times of Lord Mountbatten". Ook na de capitulatie duurt de oorlog in hel Verre Oosten, waar Mount bat ten bij betrokken was, voort. De atoombom maakte er echter snel een eind aan. Toen al dienden de na oorlogse problemen zich aan. VRIJDAG 20 MAART. NED. I: Schooltelevisie: 11.10 John Buil: 11.35 Maken we er een eind aan?; 12.00 Einde; 18.45 Fabeltjes krant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scheeps jongens van Bontekoe; 19.13 Rodeo (kleur); 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.1,5 Ster; 20.20 Hier en nu; 20.45 Studio Anno (kleur); 21.30 Farce ma- Hij glimlachte alleen maar. „Dit maal wordt het een zoon. En dan laten we het daarbij. Ik wil niet, dat je mooie figuur bedorven wordt door veel kinderen. Ik moet met genoe gen naar je kunnen kijken. Zoals nu. Verzorg je maar goed in deze tijd. En wat je nodig denkt te hebben, ver tel je ine maar. Dan zal ik er wel voor zorgen." De achtste juli 1943 werd een zoon geboren. „Zeg jij maar. hoe hij he ten moet," zei vader de Vorn. „Nu is het jouw beurt. Wat denk je van Simon?" Ze vond de naam afschuwelijk, maar omdat haar grootvaders voor naam ook zo luidde, stemde ze erin toe. Kon ze thuis tenminste vertel len, dat haar zoon naar zijn over grootvader was genoemd. Tien dagen later was Willemien weer thuis en verklaarde haar man haar. dat hij het nu welletjes vond. ,.We hebben een dochter eri een zoon, dus kunnen we tevreden zijn. Als je kinderen behoorlijk op eigen benen kunnen staan, ben je nog een knap pe vrouw en zullen we de schade inhalen, die door deze oorlog is ont- staan. Gaan we samen reizen, jij en ik. Nog een goed jaartje, dan is deze oorlog ten einde." Hoofdstuk 4 Op 5 mei 1945 was er van de speel goedfabriek van Bram de Vorn niet veel meer over. Een deel van het vaste personeel was öf ondergedo ken. óf bij een of andere razzia ge arresteerd óf had zich gemeld voor de arbeidsinzet. En al bleef hij zijn thuiswerkers cn -werkster houden, de benodigde materialen werden ook jeure; 21.55 Met speciale opdracht: 22.35 ...en de haan kraaide (kleur); 22.40 Journaal; 22.45 Van molecuul tot mens (Teleac); 23.15 Einde. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant tin kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws: 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Bespied (in kleur); 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Department S (in kleur); 21.10 Koning Klant; 21.35 Nou moe. ik ben oma (kleur); 22.15 Achter het nieuws; 22.55 Journaal; 23.00 Wereldkampioenschappen ijs hockey te Stockholm (kleur); 23.45 Einde. ZATERDAG 21 MAART. NED. I: Teleac: 9.20 Vamos a ver: 10.00 Van molecuul lol mens: 10.30 Bij leven en welzijn; 11.00 Metho diek van de burgerschapsvorming; 11.30 Ruimtelijke ordening; 12.00 Einde; 16.00 Nieuws: 16.02 De terug keer van Watt en Half Watt; 16.50 Oebele vliegt uit (kleur): 17.40 Ein de; 18.45 Fabeltjeskrant (kleur): 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Kopduel; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Jos van der Valk presenteert (kleur); 21.15 Brand punt; 22.00 Eurovisie Songfestival (kleur); 23.15 Journaal. NED. II: 18.15 Wereldkampioen schappen ijshockey te Stockholm (in kleur); 18.45 Fabeltjeskrant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Vaders legen wil en dank (kleur); 19.55 Ster20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 High Chaparral (kleur); 21.10 Een avondje tv met André (kleur); 22.00 The life and Times of Lord Mountbatten (in kleur); 22.50 Journaal. 9 door Henk van Heeswijk schaars. Hout werd vooral in de hongerwinter voor andere doelein den gebruikt, namelijk voor verwar ming. En sinds de spoorwegstaking waren de verbindingen met het noorden van het land verbroken, zo dat de zendingen karton ook weg bleven. Met heel veel had Bram al vele maanden tevoren i-ekening gehouden. Zijn voorspelling: „er komt nog een periode van ongekende schaarste, armoede en ellende, waarin mis schien wij zelf ternauwernood vol doende te eten zullen hebben." was uitgekomen. „Dan zullen de mensen weinig interesse aan de dag leggen voor spelen en speelgoed. Die tijd moet ik zien te overbruggen. Nu ja. ik heb geld genoeg, maar wat koop ik vandaag nog voor geld?" Toch was Bram de Vorn er in ge slaagd de honger buiten de villa te houden. Wat niemand klaar kreeg, bereikte Bram. Met een voor duur geld gehuurde paard en wagen reed hij de IJssel over, belaadde de wa gen met zakken aardappelen, maar behalve dit onontbeerlijke voedings middel. zat er in enige zakken ook tarwe, rogge. spek. boter, tabak. olie. zout en zelfs enkele flessen conser ven. Daarmede kwam hij veilig en wel. zonder enige overlast te hebben ondervonden van duitse patrouiljes. landwachters of c.c. -ambtenaren, terug aan de Amslelvenweg. Alwaar hij met Willemien en Tootje een he le dag bezig was met opbergen en verdelen, want Bram kon hard zijn als zakenman, zijn personeel leed ook honger en als hij dat leed iets kon verzachten, sprak het vanzelf, dat hij dit deed. Wordt vervolgd De Wereldtentoonstelling in Japan zal het zonder ons moeten doen. We hadden een monument willen oprichten: een reep „kaas uit 't vuistje" van tien meter hoog. Als symbool van de Ne derlandse eetdeugden: kloek en krachtig, eerlijk en zonder tiere lantijnen. Maar 't zou erg kost baar geweest zijn en we gooien ons geld niet over de balk. Geeft niet! Elke Japanner die in ons land komt krijgt vanzelf zo'n monument in miniatuur te zien. Want „kaas uit 't vuistje" is bij ons altijd en overal...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7