r Bolletje Verkiezingen Commentaar van de politieke leiders E.E.G.-luilp aan Indonesië LAATSTE NIEUWS De zaak-My Lai Amerika en Laos Kom de nieuwste Pfaff naaimachine met de „derde hand" bij ons zien! Ook een manier HAMBURG. De hoofdinspekteur van politie te Hamburg. Hein: Krause, is van de patrouillewagen op de poppenkast overgestapt. Van de t.r. kennen de jeugdige kijkertjes hem als televisie-agent. Sinds 952 geen Heinz met zijn poppenkast in Hamburg verkeersles. De stukken schrijn hij zelf en past ze naar de inhoud zo mogelijk aan de ligging van de school en de daar bij behorende verkeerssituatie aan. De resultaten zijn bijzonder gunstig. 1IILVKKSL'.VI, 17-3. Verheugend ia dat het verlies van de combinatie van Chr. partijen minder is dan werd verwacht, dat D'66 beneden de ver wachtingen is gebleven en dat de Boerenpartij verliezen heelt geleden. Aldus het commentaar op de Staten verkiezingen van fractievoorzitter dra. Schmelzer van de K.V.I*. Hij meende dat D'66. een protestbewe ging tegen 't establishment, zich niet waar kan maken. Het meest trieste van deze verkiezingen is het grote aantal thuisblijvers, aldus drs. Schmelzer. „Weinig spectaculair". Zo betitelde de heer Harmsen (Binding Rechts) de uitslag van de verkiezingen. Hij meende dat ongeruste rechtsdenken- den uit alle partijen hun stem aan Binding Rechts gaven. De fractieleider van de A.R.P., mr. B. Biesheuvel, vond het verlies van de Chr. partijen minder dan op grond van publieke opinie-onderzoe ken kon worden verwacht en de winst van de V.V.D. „in de lijn der verwachtingen". Wanneer men de uitslagen van thans vergelijkt met die van de vorige verkiezingen voor de provinciale staten heeft de A.R.P. beslist een goed figuur geslagen, al dus mr. Biesheuvel. P. Jongeling, de vertegenwoordiger van het G.P.V. in cje Tweede Kamer, SPORT Voetbal K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor zondag 22 maart luidt: lste klasse Hoofdplaat I-D.F.S. I (14 u.. C. de Nooijer); Lewedorpse Boys I-Aarden burg I; Domburg I-Luctor I; Schoon- dijke I-Ijzendijke I; Philippine I- Zeelandia I; Hulsterloo I-Robur I. 2e klasse B Dreischor I-Renesse II (14.30 u., J. Lubbers); D.F.S. Il-Volharding I (14.30 u„ J. de Winter); Patrijzen I- Zonnemaire I (14.30 u., A. de Bruy- ne); Cortgene I-Domburg II; Luctor II-Hansweertse Boys II; 's Heer Arendskerke III-Kwadendamme I. 3e klasse C Zonnemaire II-S.V.O.W.K. I (14.30 u„ G. Korsuize); Volharding III-Zie- rikzee III (12 u., A. D. J. Kloet); Kwadendamme II-Dreischor II (14.30 u„ J. A. de Fouw); Goes IV-Robur III; Cortgene II-Robur II; Volhar ding II-Hansweertse Boys III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor zaterdag 21 maart a.s. luidt: lste klasse Meeuwen II-M.E.V.O. I (16.15 u.,D. Schipper); Wolfaartsdijk I-Zeeland Sport V; 's Heer Arendskerke I- Heinkenszand I; Arnemuiden II-Be- velanders I; Middelbui'g V-Nieuw- dorp I; C.C.K, I-Wemeldinge I. 2e klasse A Brouwershaven I-Waarde I (16.15 u., J. Beuns); Duiveland I-Kruinin- gen I (16.15 u., Th. Sies); Bruse Boys i-Wemeldinge II (16.15 u„ C. A. Heij- boer); D.F.S. III-W.I.K. I (16.15 u. F. C. Landa); Kloetinge II-S.K.N.W.K. I (16.15 u„ P. A. de Nooijer); Rillan- dia II-Kapelle II. 3e klasse A G.P.C. I-W.I.K. II (16.15 u.. B. Slijm); Nieuweland II-Duiveland II (16.15 u., C. F. de Kooning); Schore I-Middelburg VI; Apollo II-Wolf- aartsdijk II. 4e klasse A W.I.K. III-D.F.S. IV (14 u., R. v. d. Wateren); S.K.N.W.K. II-Brou- wershaven III (16.15 u.. J. M. Geel hoed); Wissenkerke II-Bruse Boys II (16.15 u., P. G. v. d.Schraaf); Beve landers II-Brouwershaven II (16.15 u., J. de Nooijer); Colijnsplaatse Boys II-M.E.V.O. II (16.15 u.. J. A. de Bokx). Juniorencompetitie Groep A I Axel A I-Zierikzee A I (14.45 u., H. P. Vermaire); Kapelle A I-Arne muiden A I; Middelburg A I-Vlis- singen A I; Terneuzense Boys A I- H.V.V. A I; Terneuzen A I-Steen A I; Vogelwaarde A I-Zeeland Sport A I. Groep A VII M.E.V.O. A I-Zierikzee A II (15 u., K. Baumann); Renesse A I-Bruse Boys A I (15.30 u„ L. Juffermans), Groep B XI M.E.V.O. B I-S.K.N.W.K. B I (13.55 u„ J. M. Geelhoed); W.I.K. B I-Wis senkerke B I (15 u., M. Knot). Groep B XII Renesse B I-M.E.V.O. B II (14.25 u., J. Hagesteijn); Bruse Boys B I-Zie- rlkzee B II (14.30 u.). meende dat de winst die zijn ver bond heeft geboekt een gevolg is van de duidelijkheid. Volgens de heer Jongeling zijn de nieuwe G.P.V.- stemmers voor het grootste deel af komstig van de A.R.P. De voorzitter van de P.S.P., drs. Wiebenga, meende dat zijn partij heeft verloren aan de P.v.d.A., die zich linkser is gaan opstellen, en aan de C.P.N. Drs. Den Uyl (P.v.d.A.) noemde de verliezen van de confessionele partij en - drie procent in 1966 en thans opnieuw drie procent - „zeer aan zienlijk". De V.V.D. is er in geslaagd zijn positie duidelijk te versterken, ten koste van de confessionele par tijen. De groeimogelijkheden van D'66 zijn kennelijk zeer beperkt, al dus de fractieleider van de P.v.d.A. Drs. Den Uyl concludeerde dat de P.v.d.A. enigszins is versterkt. De heer Marcus Bakker van de C.P.N. toonde zich tevreden over de winst van zijn pax-tij, vooral in Gro ningen en Amsterdam. De voorzitter van de Politieke Partij Radicalen, PPR, mr. E. Jurgens, gaf te kennen over de uitslagen in Limburg, Bra bant en Zeeland, erg tevreden te zijn. Landelijk is het resultaat echter on der de verwachtingen gebleven. „De gevestigde orde is op de been ge bleven". De fractievoorzitter voor de CHU, Minister Luns terug uit de West SCHIPHOL, 18-3. Na een drukbe- zette reis van negen dagen langs New York, Curacao, Suriname en Trinidad is de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns op Schiphol teruggekeerd, waar hij nog eens bevestigde, dat een rijkswet in voorbereiding is, die de overzeese rijksdelen „groter aandeel zal geven in de buitenlandse politiek en de bui tenlandse diensten". Zowel Suriname als de Nederlandse Antillen zullen straks voor akkoorden, die zij willen afsluiten een eigen procedure kun nen volgen. Verder is het praktisch zeker, dat zowel in Paramaribo als Willemstad een afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken zal worden ge vestigd, waarbij ook landszonen van de overzeese rijksdelen zullen wor den ingeschakeld, aldus, de minister. Politieman gewond bij beleg schietende veehouder ANGEREN, 17-3. lil het Betuwse dorp Angeren (bij Bemmel) heeft een politiemacht van 40 man met traangasgranaten een boerderij be stormd om een 72-jarige veehouder te arresteren, die met een jachtge weer en een flobertbuks gerichte scheten afvuurde op de agenten die hem kwamen halen. Een adjudent werd hierbij ernstig gewond. De bejaarde veehouder B. (Bos goed), van wie door burgemeester mr. E. van Nispen tot Pannerden, wordt gezegd dat hij met zijn vier zoons het gehele dorp terroriseert, werd in december veroordeeld tot f 200,boete of acht dagen hechte nis wegens huisvredebreuk bij de Boerenleenbank in Angeren. Toen hij aan iedereen bekend maakte niet te zullen betalen, ging en vorige week maandag acht poli tieagenten naar zijn woning. Zij werden met geweerschoten ontvang en, Op grond daarvan werd de ar restatie uitgesteld. Cmdat de klachten over terreur uit het dorp inmiddels bleven aan houden, werd opnieuw tot actie overgegaan. Eén agent werd aan het oor gewond. „Dode" keerde terug WAASTEN. 18-3. De 35-jarige Bernard Wickaert uit het zuid- Belgische grensplaatsje Waas ten (Warneton) viel flauw i' toen hij zijn echtgenote tegen kwam, die hij vier maanden geleden had begraven. Vorig i1 jaar 14 november werd in de i Lyse het totaal ontklede lijk l van een vrouw gevonden. Vol- i gens Gemard Wickaert was het zijn 33-jarige vrouw De- 1 nise, die hem in de steek had gelaten. Een. tiental mensen I die de vrouw goed hadden ge- I kend, bevestigden dit. De vrouw werd begraven als De- II nise Wickaert. Dinsdagmiddag (l verscheen zij plotseling weer I in Waasten. Nadat zij haar II man had verlaten, was zij in Rijsel gaan wonen. De politie 1 - stelt een onderzoek in om. het lijk van de begraven vrouw 1 te identificeren. de heer J. Mellema, was tevreden en dankbaar voor herstelde vertrou wen in de C.H.U. Mevrouw Van Someren-Downer, voorzitter van de V.V.D., toonde zich zeer tevreden over de winst van de V.V.D. bij deze verkiezingen. Z(j noemde D'66 in feite de grote verlie zer en merkte op benieuwd te zijn wanneer D'66 er mee op zou houden. Mr. Van Mierlo, D'66, gaf te kennen dat de uitslag wel een beetje tegen valt. „Het is een vreemde zaak. We maken de grootste winst van alle partijen en moeten tegelijkertijd een gevoel van teleurstelling onderdruk ken. Dat komt door de hoge voor spellingen van de afgelopen weken". BRUSSEL, 18-3. De ministers van landbouw van de EEG hebben in Brussel hun goedkeuring gehecht aan een akkoord, waarbij aan In donesië het equivalent van 60.000 ton gi*aan als voedselhulp wordt gege ven. Indonesië krijgt het in de vorm van meel. Van de 60.000 ton nemen Duits land, Frankrijk en Italië ieder 17.000 ton voor hun rekening, België 4.000 ton en Nederland 5.000 ton. Nieuw hotel (50 bedden) in Amsterdam AMSTERDAM, 18-3. Dikker en Thijs NV. zal in de loop van dit jaar in Amsterdam een hotel met vijftig bedden openen. De naam wordt „Alexander hotel". Het wordt ge vestigd op de 2e, 3e en 5e verdieping van het hoekpand Leidsestraat-Prin- sengi-acht en vormt als zodanig één geheel met het bestaande café-res taurant- en winkelbedrijf van Dik ker en Thijs op de parterre en de eerste verdieping van hetzelfde ge bouw. Het prijsniveau zal gelijk zijn aan dat van de overige Amsterdamse eersteklas hotels. SPORT VOETBAL Feijenoord plaatste zich in halve finales ROTTERDAM, 18-3. Feijenoord heeft zich geplaatst in de halve fi nales door een overwinning van 2-0 in de tweede wedstrijd tegen FC Vorwarts. De ruststand was 0-0. Scoreverloop: 48e minuut Kind val 1-0 en 67e minuut Wery 2-0, Aan tal toeschouwers: 65.000. Scheids rechter: Krnavec (Tsjechoslowakije). SCHAKEN Zicrikzec II-TOG I 2-6 Een dezer dagen in de Zeeuwse schaakcompetitie gespeelde wed strijd tussen Zierikzee II en TOG I uit Bi-uinisse, werd door de Bruëna- ren met 6-ij2 gewonnen. De uitslagen waren: A. van der Westen-B. de Ruiter VzR. P. Hogerheijde-M. Houkamp Yz-%; R. F. Trompert-P. van de Velde %-%; A. M. van der Westen-W. Vlam 0-1; A. J. C. Blom-A. P. C. Verton 0-1; J. Hoogstrate-A. van Wezel 0-1; P. Izeboud-A. van den Berge 0-1; J. van Overbeeke-J. Jumelet Vz-Vz. Rennen met de stembiljetten HOEVEN, 18-3. De vier leden van het stembureau in Bosschen- hoofd een kerkdorp van de Bra bantse gemeente Hoeven hebben ijlings de stembus en biljetten in veiligheid moeten brengen, toen rond kwart over vier brand uitbrak in het buurthuis de schakel. De brand, die ontstond in de keuken van het ge bouw, bleek achteraf nogal mee te vallen. Alleen de keuken liep scha de op. Advertentie bij de tijd Heren kom kijken! nieuwe modeiienl ook voor kijkers ligt een leuke attentie klaar DEURLOO Miljoenen zoek bij Belgische jeugdbeweging BRUSSEL,18-3. Bij de Belgische afdeling van Ymca (Young Man Christian Association), die in 1929 gesticht werd, is een tekort ontdekt, van bijna 3Va miljoen gulden. Het parket in Brussel heeft dinsdag een vooiiopig bewindvoerder aangesteld. De Ymca zou grote geldelijke ver bintenissen hebben aangegaan. Een van de functionarissen die op deze wijze grote sommen geld vèrkwist zouden hebben, is gearresteerd. Met een politieke soplesse die soms wel een beetje verbijsterde hebben commentatoren van de mees te partijen bun verliezen omgezet in winst. „Bent u er bl(j mee?", vroe gen de t.v.-mensen niet zonder eni ge ironie. Al konden ze moeilijk vol mondig „ja" zeggen, er was altijd wet wat gegoochel met cijfers moge lijk, waaruit bleek dat het meeviel. Voor een groot deel is dat trouwens nog waar ook, want er zijn geen stormrammen geweest, die de rege ringspartijen uit het zadel hebben kunnen tillen. Alleen D'66 kon zeggen niet zo biy te zijn met de duidelijke winst. Die winst immers was nog niet duidelijk genoeg, om in de toekomst te kunnen fungeren ais basis voor een grote politieke omwenteling. De Christe lijke partijen (C.H.U. uitgezonderd) liepen iets terug, maar het zijn meer ontvellingen dan kneuzingen. De re geringspartijen boekten toch winst, omdat de V.V.D. opvallend sterk uit de bus kwam. De P.v.d.A. wist zich wel te handhaven, zij het dat haar positie by het electoraat niet zo mar kant bleek. De splinterpartijen hebben bewe zen, dat het heel moeiiyk is van de grond af aan te beginnen. Een af- splitsel van de Boerenpartij (Koe koek heeft het wel allemaal achter zich) Binding Rechts kon wat stem men trekken. De C.D.U. - in Zeeland dapper geprobeerd - wist ook geen successen te boeken. Over de hele politieke linie intus sen is men geschrokken van de slechte opkomst der kiezers. In één der commentaren lazen we: „de thuisblijvers behoeven geen slechte democraten te 2ön, maar het zijn wel slappe". Laten de politici In de komende tijd vooral de thuisblijvers maar eens danig op de huid zitten, want het is een droeve verschraling van de democratie als zovelen „het wel geloven". Wat de thuisblijvers betreft onder scheidde Schouwen-Duiveland zich niet ten gunste. Ook hier honderden stemmen verlies en dat maakt een analyse van de resultaten moeilijker. Vergelijken we met de Kamerver kiezingen van 1967, dan is er stem menverlies voor alle partijen, zelfs voor de S.G.P., die op het punt van stabiliteit toch een naam heeft. De P.P.R. maakte niet -eens een slechte start hier en spectaculair was de groei voor D'66, die het nadeel van de wegblijvers niet scheen te deren. De Boerenpartij heeft het in de re gio ook een eindweegs gehad en de C.D.U. kon het niet bolwerken, on danks een vrij intensieve campagne. Afwijkend van het landelijk beeld is het verlies voor de V.V.D., terwijl ook de A.R.P. een fikse veer moest laten. Niettemin - we praten al met de politici mee - er is toch een grotere stabilisatie dan werd verwacht. Niet alle politieke lonten reiken blijkbaar tot het kruitvat. .1 ,i Jtfr fttJiHfti 'fl Russische militairen in Egypte? NEW YORK, 19-3. De „New York Tinmes" heelt uit diplomatieke bronnen in Cairo vei-nomen, dat vo rige week „een groot aantal" Russi sche militairen en luchtdoelraketten van het type Sam-3 in Egypte zijn aangekomen. Het Amerikaanse ministerie van defensie, het Witte Huis en het mi nisterie van buitenlandse zaken heb ben geweigerd commentaar op deze berichten te geven. Het Amerikaanse blad zegt van morgen (donderdag) over inlichtin gen te beschikken volgens welke Russische militairen met vrachtwa gens waarop zich luchtdoelraketten bevonden de afgelopen week zijn ge zien op de autoweg die Cairo dwars door de woestijn verbindt met de havenstad Alexandrië. Men veron derstelt dat deze raketten zullen worden opgesteld bij Alexandrië, een vliegveld nabij Cairö en ver scheidene andere plaatsen op Egyp tisch grondgebied. Naar schatting zouden 1500 Russische militairen in Egypte zijn gearriveerd. In westelij ke kringen in Cairo gelooft men dat deze Russen in het bijzonder zullen worden belast met de bediening van nieuwe raketbases en radarinstalla ties. Bondskanselier Brandt in Erfurt ERFURT, 19-3. De Wcstduitse bondskanselier Willy Brandt is van morgen tien uur met een speciale trein in Erfurt (Oostduitsland) aan gekomen. Ter begroeting was de Oostduitse premier Willi Stoph aanwezig. Bij zijn vertrek verklaarde Brandt „met goede hoop, maar zonder illusies" te gaan. Hij zei dat het eerste inter- duitse gesprek zeer moeilijk zal zijn. „Wij hebben de eenheid verloren en er is beslist geen weg terug". WASHINGTON, 18-3. Veertien Amerikaanse officieren onder wie twee generaals, zijn formeel door het leger ervan beschuldigd hun supe rieuren gegevens te hebben onthou den over de zaak van massamoord die in 1968 in My Lai zou z(jn ge pleegd. Dit maakte het Pentagon bekend bij monde van generaal Williams Peers, die door het ministerie is be last met een onderzoek naar even tuele achterhouding van feiten, die op de My-Lai zaak betrekking heb ben. Eén van de officieren is generaal- majoor Samuel Koster, die divisie commandant in Zuid-Vietnam is ge weest. Genei-aal Koster heeft nu een leidende functie aan de krijgsschool van West Point. LAND- EN TUINBOUW Meer suikerbieten verwacht in 1970 HEN HAAG, 18-3. Men mag aan nemen dat de oppervlakte suiker bieten van Nederland in 1970 om streeks drie procent groter zal zijn dan voi-ig jaar: ongeveer 105.900 hectare tegen 102.868 in 1969. Het maandblad van de suiker Unie leidt dit af enerzijds uit de bestellingen voor bietenzaad die de - cooperative - suiker Unie zelf heeft binnengekregen, anderzijds uit mededelingen die het van de parti culiere concurrent, de Centrale Sui ker Maatschappij, heeft ontvangen. WASHINGTON, 18-3. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft ver klaard dat de ontwikkeling van de situatie in Laos er toe kan leiden, dat de Ver. Staten terugkomen van hun besluit om geen gevechtstroepen naar dat land te sturen. Hij deed dit in een vraaggesprek voor de televisie. De minister achtte het te vroeg om nu te zeggen wat er achter de activiteit van Noordviet- namese ti-oepen in de vlakte dei- Kruiken steekt. Hij zei te hopen dat Noord-Vietnam alleen zijn positie bij het vredesoverleg in Parijs wil. versterken en dat Hanoi er niet op uit is, Laos geheel onder de voet te lopen. V eiligheidskussens in Amerikaanse auto's in 1972 verplicht WASHINGTON, 19-3. N.vlonkus- sens, die by een auto-ongeluk binnen een halve seconde opzwellen en weer leeglopen, zullen door de Ameri kaanse autofabrikanten met ingang van 1 januari 1972 in hun produkten moeten worden aangebracht, heeft woensdag de Amerikaanse minister van transport, John Volpe, meege deeld. De kussens moeten eerst op de voorste passagiersplaats worden aan gebracht. Met ingang van 1 januari 1974 moet de plaats van de bestuur- der eveneens op deze manier worden beveiligd. Uit een recent onderzoek is geble ken dat slechts 25 procent van de automobilisten hun veiligheidsgor dels gebruiken, zei Volpe. De kus sens hebben hun doelmatigheid al bewezen en duizenden mensenlevens gered. Zij voorkomen een heel groot deel van de verwondingen die door botsingen worden veroorzaakt. De kosten voor het aanbrengen van de nylonkussens worden per auto op honderd dollar of meer geschat. (Van) Asperen HILVERSUM, 18-3. Nauwe lijks zat iedereen ivoensdag- avond, om goed zeven uur, in het Hilversumse NOS/ANP- verkiezingscentrum op zijn plaats, of de eerste uitslag kwam op de batterij telex-ma chines van de rijkstelegraaf binnen. Het was de Zuidhol landse gemeente Asperen, die toevallig binnenkwam op een telexmachine die wordt be diend door de PTT-employé mej. van Asperen. Om 19.21 werd de uitslag van deze ge meente door het land ver- spraid, snel gevolgd door die van de gemeenten Noorbeek in Limburg en Klaaswaal in de Hoeksewaard. Asperen en Klaaswaal beschikten over stemmachines. „Bankbiljetten" van tweeduizend gulden AMSTERDAM, 18-3. De Amster- damse centx-ale rechex-che stelt een onderzoek in naar de herkomst van de „bankbiljetten" van tweeduizend gulden, die de laatste dagen in Am sterdam en andere plaatsen in ons land w'orden verspreid. Het zijn goed uitgevoerde drukwerken, die een stei-ke gelijkenis vertonen met de bestaande biljetten, van duizend gul den. Vermoedt wordt, dat de biljet ten in omloop worden gebracht door Omroep 2000" en „Amsterdam Ka- boulerstad". In het Westduitse Kleef werden twee Amsterdamse jongelui, die een biljet in betaling gaven, we gens oplichting aangehouden. Advertentie De wonderbaarlijkste naaimachine ooit ge bouwd. Kom een vrijblijvende demonstratie bijwonen bij Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V. Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON voor GRATIS folders e.d. Zenden aan: PFAFF antwoord 102, Bergen op Zoom Naam: - Adres: Plaats: Advertentie mo&ójefiïcer/m/

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4