I 1 i 1 Wi m m Gebouw aan liet Vrije voorbeeld van moderne scholenbouw De Nederlanders in Indonesië UITGEBREIDE HONGAARSE MAALTIJD STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 maart 1970 Nr. 20371 Nieuw na oud te Zierikzee Christelijk Nationaal onderwijs uit de ruimtenood ZIERIKZEE, 28-3, Da» toch hier maar het beeld van de Phoenix en de as, om aan te geven hoe volledig, ruimer en fraaier de oude Chr. Nat. School aan 't Vr(je is herbouwd, na een sloop die alleen de fundamenten spaarde. Men mag wel eufemistisch van een „verbouwing" spreken, maar dat is als grapje bedoeld. Er staat een nieuwe, zeer moderne school, nadat in februari 1969 met de bouw was begonnen. De sloop van de uit 1922 daterende school was er aan vooraf gegaan, een spektakulair vernielingsnummer dat toch preludium vormde op veel constructiefs. Een nieuwe school „met alles d'r op en d'r an" en redelyk voorzien van moderne leermiddelen. Het is na de nieuwe „Jan Wouter van den Doel School" aan de Raamstraat, een twee de verworvenheid, die een kruisje verdient. Kijkje op de patio met goudoissenvijver. Het Architectenbureau jRothuizen en 't Hooft (opzichter de heer G. Wisse) maakte het ontwerp. Het Aannemersbedrijf F. den Hartog te 's Gravendeel bouwde de school, de totale oppervlakte waarvan 1225 m- bedraagt. Architect P. J. 'tHooft kreeg zijn kans wat met ruimte te spelen, want - door de bouw van de Raamstraat- school - konden, aan 'tVrije minder kinderen ruimer dan oorspronkelijk gehuisvest; dat is een enorme voor uitgang en sleutel voor de begeerde verlaging van de leerlingenschaai. Het behoeft per definitie geen on ordelijke hoeveelheid by-ruimten in te houden, al zijn die ruimten cr wel in het nieuwe gebouw, met do minant een royale tweede hal» te gebruiken als een soort aula. Deze is afgesloten van een binnen plaats (patio) door een glaswand, waarin figuratieve op de jeugd af gestemde voorstellingen van de Amsterdamse kunstenaar Th. K. J. Lirmeman. Deze ruimtelijke „ziel" van de school maakt het gebouw praktich zeer bruikbaar en onder scheidt het van andere eigentijdse scholen. Acht lokalen Er zijn in de nieuwe school acht lokalen en vier grote afgesloten toiletgroepen met wasbakken. De hygiënische outillage kreeg toch bij zondere aandacht, want „geturfd" komt men op 26 vv.c.'s, 11 wasgele genheden en 8 gootstenen. Verder (behalve een aparte toilettengroep voor het personeel), een keukentje voor het ook bij het onderwijs on ontbeerlijk geworden kopje koffie. Handig is dat de diverse werkkas- ten van een geyser zijn voorzien. Een ver-incorporering van de twee noodlokalen die destijds (1958) wer den bijgebouwd, bleek niet mogelijk en ook niet wenselijk, want ze wa ren in allerijl opgetrokken en niet meer in goede staat.. Een kamer met een grote „K" is de hoofdenkamer, waarop twee kleedcellen uitmonden, die het de schoolarts mogelijk ma ken hier zijn onderzoeken te doen. Verder is er oen aparte spreekka mer voor het personeel, annex leer middelenberging en garderobe. Groter en kleiner Het schoolplein werd groter en kleiner. Groter door amovering van nieuw aangekochte grond ach ter de school, deels gebruikt voor speelruimte, deels voor een overdek te rijwielstalling voor 104 fietsen. De oppervlakte werd kleiner door ver lies van twee meter aan de kant van "t Vrije, het is een voorbeeld van de straatbreedte ter plaatse, die voor het gehele 't Vrije gaat gelden. In het stijlvolle afsluitingsmuurtje zijn dertig door de kinderen zelf gegla zuurde kleibonkjes verwerkt. De in een carré gebouwde school liet ruimte voor een patio, in het midden waarvan een vyver voor goudvissen. De schoolborden zijn magnetisch en laten toe dat „op plak"-figuraties er op blijven „kle ven". In het achter de school gelegen pleingedeelte zijn figuren ingebracht voor het verkeersonderwijs. De grootste klassen gaan 40; de kleinste 25 leerlingen bevatten. Topper van de bovenverdieping is het handen- erbeidlokaal met een oppervlakte van lOOm-. Bij de uitrusting heeft het o.m. een pottenbakkersoven. Alles, iedereen en overal wensen we zo'n school toe. Het moet een genot zijn er les in te geven en te ontvangen. Vrijdag is de grote dag. De jeugd kent de school al, maar dan gaat het gebouw officieel open. De tweede hal, die men als een soort aula zou kunnen beschouwen DJAKARTA, 18-3. In Indonesië wonen thans ongeveer 3.100 mensen met een Nederlands paspoort. On geveer duizend behoren tot hen die in Indonesië zijn geboren en geto gen en die, ai houden zij nog vast aan de Nederlandse nationaliteit, In donesië waarschijnlijk nooit zullen verlaten door de sterke binding aan hun geboorteland. De grootste groep van de Neder landers. nl. rond 1.400; werkt voor de missie en de zending. Het aantal van hen die zijn uitgezonden door bedrijven of op grond van het een of andere hulpprogramma, en hun gezinsleden, bedraagt zevenhonderd. De laatste groep woont vooral in Djakarta en enkele andere grote steden. Men hoort dan ook niet veel Ne derlands meer in Djakarta spreken. Er zijn nog altijd Indonesiërs die onze taal heel goed spreken, maar men treft hen voornamelijk aan on der de elite, die een gedegen Neder landse scholing heeft gehad. Ook in andere kringen kan men onder de ouderen nog mensen ontmoeten die Nederlands spreken, zij het dan Maar voor het contact met de ambtenaren bij de posterijen en an dere openbare diensten moet men het met Engels proberen, maar ook dat gaal soms wel moeilijk. Engels Voor degenen die er in jaren niet veelal „Indisch Nederlands", zijn geweest, heeft Djakarta een an der aanzien gekregen. Al woont de meerderheid van de bevolking, die tienmaal zoveel zielen telt als voor de oorlog, nog in bamboehuisjes en al zijn er nog de oude boomrijke voormalige Europese woonwijken, het beeld van Djakarta wordt nu meer bepaald door hoge en moderne gebouwen. In de laatste jaren is aan moder nisering van de stad en in het bij zonder aan verbetering van de we gen en straten veel gedaan door de gouverneur van de stad generaal der mariniers, Ali Sadikin. WASHINGTON. De twee mannen, die de muiterij op het met oorlogs materiaal geladen Amerikaanse vrachtschip „Columbia Eagle" leid den, hebben tegenover de kapitein van het schip verklaard dat hun ac tie de eerste was van een serie mui terijen van vredesgroeperingen die ten doel heeft de oorlogvoering in Vietnam tegen te gaan. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt me de dat zij voornemens is over te gaan tot uitgifte van twee obligatie leningen te weten een van 8% pet. 25-jarige lening 1970 en een 8Vi pet. 8-jarige lening 1970, beide tot de koers van 100 pet. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk BRUINISSE. De voorjaarszen- dingscollecte in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse gehouden, bracht op f 857,05. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kamerik: kand. M. B. van den Akker, Monster; te IJssel- muiden: J. van Rootselaar, Barne- veld. Aangenomen naar Noordwij ker- hout: J. Streefland, Haarlem. Bedankt voor Arnhem: A. Ter louw, industriepredikant te Veenen- daal. Ger. Kerken Beroepen te Almelo: J. D. te Win kel, Sassenheim; te Amsterdam: D. N. Wouters, Pijnacker. Bedankt voor Hengelo: T. Kamper, Zoetermeer; voor Axel: M. V. J. de Craene, Middclburg-St. ï.aurens; voor Berkei-RodenrijsD. C. Firet, Eefde-Gorssel. Flitsen uit het buitenland KOEALA LOEMPOER. Indonesië en Maleisië hebben een nieuw vriendschapsverdrag getekend op de tweede dag van' het officiële bezoek van president Soeharto van Indone sië aan Maleisië. MOSKOU. In Moskou is meege deeld dat maximaal 16 vooraan staande Russen volgende maand naar New York zullen gaan om deel te nemen aan een openbare discussie over internationale kwesties en za ken die in het bijzonder de V.S. en de Sowjet-Unie aangaan. BANGKOK. De Thailandse minis ter van binnenlandse zaken, gene raal Praphas Charoesathien, heeft bekend gemaakt, dat Cambodjaanse troepen, die aan de Thailandse grens waren gestationeerd, zijn terugge trokken. Zij zouden waarschijnlijk naar de grenzen met Noord- en Zuid Vietnam gedirigeerd zijn. MEXICO-STAD. De vijf politieke gevangenen die door de Braziliaan se regering zijn vrijgelaten in ruil voor de ontvoerde Japanse consul Noboeo Okoechi zijn op het vlieg veld van Mexico-stad aangekomen. OSAKA. Voor de Expo-organisa- toren in Osaka vormde de toeloop op de openingsdag een bittere te leurstelling. In plaats van de 500.000 verwachte bezoekers waren er maar 274.124 gekomen. KOPENHAGEN. De explosie in een flatgebouw te Godthaab op Groenland, die zich zaterdag heeft voorgedaan, heeft naar thans blijkt, negen doden en drie-en-dertig ge wonden geëist. VENANG (Maleisië). Maleische troepen hebben het dorp Sintok, in het noorden van het land aan de grens met Thailand, van de kaart geveegd om te voorkomen dat het door de communistische guerrilla's zou worden gebruikt. Ook werd een tinmijn nabij Badak vernietigd. LONDEN. Inbrekers hebben uit een juwelierszaak in het Londense Mayfair voor een kwart miljoen gulden aan edelstenen geroofd. Zij bliezen de kluis op. NICOSIA. Polycarpos Georghadjis de 39-jarige Cyprische oud-minister van binnenlandse zaken, is met voor bedachte rade gedood, zo blijkt uit berichten uit Nicosia. NEW YORK. Israël heeft in een brief aan de veiligheidsraad ver klaard dat het door de voortduren de aanvallen langs de Syrisch-Is- raëlische grens gedwongen wordt maatregelen te nemen om zichzelf te verdedigen. NAPELS. De Russische vloot in de Middellandse zee bestaat momenteel uit» zeker vijftig schepen, circa twin tig meer dan vorig jaar op dit tijd stip, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse marine in Napels maandag méegedeeld. MOSKOU. Moskou heeft gezegd de „neutraliteit en territoriale inte griteit" van Cambodja te blijven eerbiedigen en heeft daarbij tevens aan het Zuid-Oost-Aziatische ko ninkrijk steun toegezegd tegen de wat genoemd wordt „imperialistische provocatie en inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden". BONN. Het pokkengevaar in west- Duitsland is geweken. Het Westduit- se ministerie van volksgezondheid maakte maandag bekend, dat het district Meschede - waar in januari een epidemie was uitgebroken - pok- kenvrij is. SAO PAULO. In het Amerikaanse consulaat in Sao Paulo heeft men een wat genoemd wordt „zeer krach tige" bom ontdekt. De bom zat ver borgen in een brandblusapparaat, en leiding van een „protestmars van de politie onschadelijk gemaakt. MANILLA. Bij rellen in de Phi- lippjjnse hoofdstad Manilla na een „openbaar proces" tegen de Verenig de Staten en president Marcos, is een man om het leven gekomen. PRAAG. Zevenentwintig hoogle raren van de faculteit der wijsbe geerte aan de Karei-universiteit in Praag zijn onlangs ontslagen, zo is uit betrouwbare bron in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad vernomen. HAVANNA. Twee Cubanen die door een revolutionaire rechtbank in de provincie Camaguey schuldig waren bevonden aan moord op vier personen zijn terechtgesteld. Zij zou den van plan zijn geweest nog 27 mensen te vermoorden, waaronder een vrouw en negen kinderen. JERUZALEM. Volgens een Israëli sche stafofficier hebben Russische piloten Egyptische toestellen over de Middellandse zee gevlogen. Het zou bekend zijn, dat Russische piloten in Egypte zijn gestationeerd. VIENTIANE. Het hospitaal van de 120 km. ten noorden van Vientiane gelegen basis Samthong, waar het hoofdkwartier van het tweede mili taire district van Laos is gevestigd, is dinsdagochtend ontruimd, zo melden westerse diplomatieke kringen in Vientiane. MANILLA. Drie jonge mensen zijn dinsdag in Manilla doodgeschoten en verscheidene personen zijn ge wond bij ongeregeldheden naaraan- leidin van een „protestmai-s van de armoede", waaraan ongeveer 5.000 arbeiders en studenten deelnamen. PORT OF SPAIN (Trinidad). Mi nister Luns van buitenlandse zaken heeft in Trinidad onthuld dat pre mier Erick Williams optreedt als be middelaar in het grensgeschil tussen Suriname en Guyana. METZ. In een fabriek te Anne- ville in Frankrijk heeft zich een ont ploffing voorgedaan in een bronsgie- tcrij. 18 arbeiders hebben ernstige hrandwonden opgeiopen. Bijdrageregelingen korrelmais groenvoedergewassen DEN HAAG, 16-3. Het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw neemt dit jaar een beperk te proef met een bijdrageregeling ter stimulering van de teelt van korrel- mals. De proef is vooral gericht op bet gebied ten zuiden van de grote rivieren. Zolang korrelmais niet op ruime re schaal wordt geteeld, wordt het risico van de investeringen in de voor deze teelt benodigde machine- riën nog te hoog geacht voor de boe ren. Daarom 2al het fonds nu aan een beperkt aantal zgn. maiskernen, waarin een aantal boeren samen werkt, een bijdrage kunnen geven in de kosten van aanschaffing van de voor deze teelt benodigde aanvullen de zaai- en oogstapparatuur. De bij drage bedraagt een derde van deze kosten tot een maximum van f 10.000 per kern. Een kern zal, om voor de bijdrage in aanmerking te kunnen komen, in de regel een oppervlakte mais van 40 a 60 ha moeten hebben. De regeling voorziet in overeenkom sten, te sluiten tussen de maisver- bouwers enerzijds, loonwerkers of Advertentie RESTAURANT „MONDRAGON" Oude Haven 13 - Zicrikzee Telefoon (01110) 2670 A.s. zaterdag- en zondagavond a 7,50 alles inclusief Gaarne tydigc tafeircservcring! Hel „Speeljaar Schouwen-Duiveland" In het deze week verschenen jaar verslag van de Zeeuwse Culturele Raad wordt herinnerd aan de in sa menwerking met het Nederlands centrum voor amateurtoneel te Zie- rikzee gehouden toneeldag, ter af sluiting van het speeljaar Schouwen -Duiveland. Geconstateerd wordt dat het succes buitengewoon was. In samenwerking met de jeugdraad werd intussen, zo wordt medege deeld, met inschakeling van een leerkracht van „De Werkschuit" in Amsterdam, voor een twintigtal on derwijskrachten de mogelijkheid ge schapen zich beter te bekwamen in de expressievakken. ZIERIKZEE Kon. toneelvereniging „Litterus Sacrum" Onder auspiciën van het Nutsde- partement, geeft de koninklijke to neelvereniging „Litterus Sacrum" te Leiden, een voorstelling in de Con certzaal op zaterdag 21 maart a.s. Opgevoerd wordt het moderne blij spel „Janus" van Carolijn Green. Aid. Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 25 maart wordt in Mondragon de voorjaarsvergadering gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Bestuurverkiezing is no dig i.v.m. het aftreden van. mevr. J. G. Krips-Doeïeman en A. de Vlieger- Knuist, die niet herkiesbaar zijn. Wel herkiesbaar is de aftredende mevr. L. Barendregt-van Gastel. Het bestuur heeft de volgende kandida tes gesteld: mevr. C. M. Beijer-Waa- ijer, mevr. R. Mouthaan-Mantel en mevr. M. van der Spek-Stapel. Vrouwencontact P.v.d.A. Het Vrouwencontact in de P.v.d.A. afdeling Zierikzee, houdt heden (donderdag 19 maart) de maandelijk se bijeenkomst in het Huis van Nas sau. Na afwerking van de huishou delijke agenda, vertoont de heer De Moor dia's van Schouwen-Duiveland. Hervormd Kerkkoor zong in ziekenhuis Het Hervormd Kerkkoor uit Brui nisse, tegenwoordig versterkt door een aantal goede krachten uit Oos- terland, gaf een uitvoering in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, on der leiding van de heer J. van den Berge. Een zevental nummers werd zeer goed ten gehore gebracht. De directrice van het ziekenhuis was verheugd over deze uitvoering en vol lof over het door het koor gepres teerde, zoals zij in haar dankwoord duidelijk tot uiting bracht. Traditiegetrouw werden aan de patiënten uit Bruinisse en Ooster- land, die in het ziekenhuis werden verpleegd, fruitschalen uitgereikt. De winkelsluiting Van de in deze gemeente gevestig de slagers, is een verzoek ontvan gen om de voor hen geldende ver plichte halvedagsluiting op dinsdag niet te doen geiden voor de maan den juni, juli en augustus en even min voor de dinsdagen, vallende in de weken, waarin een algemene christelijke- of nationale feestdag of bid- of dankdag wordt gehouden. Als motief voor dit onderzoek is op gegeven dat hiermede dc toeristen worden gediend. Eén slager heeft het verzoek niet willen ondertekenen. Voorgesteld wordt op de komende raadsvergadering de plaatselijke winkelsluitingsverordening dien overeenkomstig te wijzigen. werktuigencooperaties anderzijds. Het bestuur van het fonds heeft verder een bijdrageregeling vastge steld die beoogt de rationalisatie van teelt en verwerking van de groen- voedergewassen lucerne, klaver, raaigras en snijmais te bevorderen. Tevens wil men er de samenwerking tussen akkerbouwbedrijven mee be vorderen. Wie meedoet, moet vijf jaar lang individueel of samen met anderen van de genoemde gewassen verbouwen op een of meer percelen met elk een oppervlakte van tenmin ste 5 ha. Het geoogste gewas moet geleverd worden aan een groen voe derdrogerij, die zich aansluit bij een op te richten samenwerkingslichaam van groen voederdrogerijen. SEROOSKERKE Grote deelname StrS-feest Zaterdag a.s. zal Serooskerke, als laatste dorpskern het Strafeest vie ren. Reeds een dertigtal ruiters gaf zich op. Om plm. 14.30 uur worden de ruiters in de dorpskern verwacht, waarna het ringsteken te paard zal worden beoefend. De muziekvereni ging „Witte van Heemstede" zal mu zikale medewerking verlenen. Ook de schoolkinderen kunnen op hun versierde fietsen het ringsteken be oefenen. In de avonduren zal in het Dorpshuis het blijspel in drie be drijven „Patricia" van Dick Maas land worden opgevoerd. Na afloop van het blijspel is er gelegenheid te dansen. BURGH Kleutercursus Ter afsluiting van de deze winter gehouden, en door het Groene Kruis afd. Haamstede-Burgh georganiseer de kleutercursus komen de cursis ten a.s. maandag bijeen in de Koe bel te Burgh. De heer W. B. van Leeuwen uit Zierikzee zal een cau serie houden over: „Ontwikkelings- spel tussen moeder en kind". De da mes van de afd. Westelijk Schouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen zijn eveneens uitgenodigd, terwijl ook andere belangstellenden van harte welkom zijn. RENESSE Bijzondere bejaardenmiddag Dinsdagmiddag werd in het Dorps huis een bijzondere bejaardenbij- eenkomst gehouden. Hoogtepunt was het optreden van mevr. C. Kort-van Meurs uit Renesse. Zij zong onge veer 20 Nederlandse volksliedjes, waarbij ze zichzelf op gitaar bege leidde. Zij besloot haar uitgebreide repertoire met een aantal liedjes uit de bundel „Kun je zingen, zing dan mee". Het optreden van mevr. Kort viel bij de bejaai-den bijzonder in de smaak. Voor haar optreden was er voorgelezen door de heer W. Lem- son en mevr. M. v. d. Werf. ELLEMEET Feestavond Openbaar Onderwijs De afdeling Ellemeet van de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs houdt op vrijdag 20 maart a.s. in „Het Dorpshuis" te Ellemeet een feestavond. Opgevoerd wordt het toneelstuk getiteld: „Gevaarlijk snoepgoed". Na afloop volgt een bal met Jaap en Kees. BROUWERSHAVEN: Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 24 maart houdt de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een bijeen komst in het jeugdgebouw. Onder leidng van mevr. Kort- van Meurs te Renesse zullen volkslied ex-en wor den gezongen. NOORDGOUWE Vergadering Bloembollenkwekers NOORDGOUWE. Op vrijdag 20 maart a.s. wordt n Hotel van der Weijde te Noordgouwe een vei'ga- dering gehouden van de afd. Schou wen-Duiveland van de K.A.V.B. OOSTERLAND Bouw 20 woningen gegund Het Architectenbux-eau Leo de Jonge te Rottei-dam heeft namens de opdrachtgevel-, de Woningbouw vereniging „Beter Wonen" te Zie rikzee het bouwen van 20 woningen aan de Van den Abeelesti*aat te Oosterland opgedragen aan Aanne mingsbedrijf F. den Hartog Zn. te 's Gravendeel. Oude meubels eti moderne gebouwen BRUSSEL, 18-3. Leden van het actiecomité „Oude Stad" in Antwerpen hebben op een wat ongewone manier hun be zwaren tegen plannen van het stadsbestuur voor moderne be bouwing in een oude wijk duidelijk gemaakt. Ze blok- keerden er met oude meubels de Antwerpse Keizerstraat. De politie keek eerst toe, maar toen de tramrails werden ge blokkeerd greep ze in. Met vrachtwagens zijn de oude meubels afgevoerd. Scheepvaartberickten Ampenan, 16-3. 100 m. Z Madagascar Esso Rotterdam, 16-3. 100 m. NNW Dakax-. Geeststar, 16-3. 900 m. NNO Bax-ba- dos. Kenia, 16-3. 410 m. ONO Singapore. Musilloyd, 16-3. 75 m. ZW Kurinmu ria eilanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3