leven Moeders tweede Rijkspostspaarbank rente tot 7% BLIK DOOR HET WERELD Oppositie in het Kremlin Zeer goede gang van zaken bij Raiffeisenbank te Bruinisse VENSTER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 maart 1970 N'r. 20370 Viu Belgrado - een plek waar men uiterst geoefend Is in het peilen wat in de Sowjet-Unie voorvalt onder de oppervlakte - komen berichten over verzet tegen het beleid van Brezj new en Kosygin, de twee machtige mannen van het Kremlin. Oppositie zou dan vooral onder een aantal he ren van het presidium van de partij en leden van het presidium van de opperste Sowjet, de twee instanties die samen de dienst uitmaken. Anno 1970 betekent oppositie daar wel iets, al sinds Chroesjtsjow ten val werd gebracht - niet door ge weld, maar door het ijverig per vliegtuig ophalen van afgevaardig den en tot slot een koele stemming. Daaraan vooraf ging dan een vrij lange periode van het zoeken van medestanders, een bezigheid die ta melijk tersluiks moest geschieden want de belaagde topfiguren hebben nog wel een paar middelen om een aantal vermoede tegenstanders te verwijderen - ook weer bloedeloos, want we leven niet meer in de tijd van Stalin. Dat gaat dan doorgaans zo dat de weg te werken functionaris zich opeens moet verantwoorden voor van alles wat onder zijn ver antwoordelijkheid is fout gegaan en uiteraard is zoiets altijd wel te vin den. Aftakelend gezag Dezelfde taktiek is trouwens ook tegen Chroesjtsjow toegepast: hem werd op een gegeven moment een document voorgelezen door partij- ideoloog Soeslow, waarin het falen van de grootse opzet voor graanaan- plant in Siberië hem in de eerste plaats werd aangerekend. Ook het document dat nu de ronde doet schijnt van de hand van Soeslow te zijn, opgemaakt met steun van o.a. Sjelepin - de ex-politiechef die naar het vakbondswezen is weggewerkt. Ditmaal schijnen de verwijten voor namelijk gericht te zijn op allerlei miscalculaties in de industrialisatie. Maar men kan zich voorstellen dat een op zijspoor gerangeerde heer als Sjelepin in wezen andere bezwaren koestert jegens Brezjnew en Kosy gin. Ook de man als Soeslow staat niet bekend om zijn interesse voor BRUINISSE, 16-3. Ds. P. Post, her vormd predikant te Bruinisse heeft op de vergadering van de Chr. School (Ver. tot Bevordering van Gerefor meerd Schoolonderwijs) een referaat gehouden over: „Enkele aspecten van de godsdienstige opvoeding van het kind". Ds. Post begon met de stelling dat voor een goede godsdienstige opvoe ding een persoonlijke geloofsbeleve nis noodzakelijk is, waarbij de bijbel de grootste plaats moet innemen. Opvoeden is werken voor de toe komst, het is een taak voor de moe der zowel als voor de vader. Ze moe ten dan ook samen in de bijbel lezen, deze bijbel samen gebruiken, op de manier als Jezus geleerd heeft in de gelijkenis van de schat in den akker (er moet in het Woord gedolven wor den). Bijbel lezen mag vooral geen sleur worden. Kinderbijbel Een hulpmiddel bij het vertellen van de verhalen uit de Bijbel is de kinderbijbel, maar spreker wees ei genlijk deze methode af. „Beter een stuntelig verteld verantwoord ver haal, dan een visie van een bepaalde Kinderbijbelschrijver aan de kinde ren meegegeven. De Bijbel zelf moet spreken/ niet de een of andere schrij- de economie in de eerste plaats. Wat Chroestjtsjow uiteindelijk de nek brak was de kwestie-China. Wat Brezjnew en Kosygin moeten bezu ren is het aftakelend gezag van Mos kou ten opzichte van de verdere communistische landen, weer China, de narigheid met Tsjechoslowakije. het Breznjew-doctrine dat wel is af gekondigd als een dogma dat het Kremlin in alle zaken het laatste woord geeft maar zonder dat dit ook algemeen wordt aanvaard. En zo nog wel een waslijst meer. Het is niet te zeggen of Soeslow, de breker van Kremlincarrières, dit keer ook slagen zal zoals hij tegen Chroesjtsjow slaagde. Tenslotte was de luatste vele orthodoxen gewoon te rechts, terwijl nu een zeer linkse Brezjnew en de rechtsere Kosygin een vreemd dualistisch tweespan vormen. Maar de kans zit er in. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALKMAAR. Een 22-jarige jonge man uit Eindhoven heeft de vrijheid verkozen boven een verblijf van on geveer een jaar in de gevangenis Bergerhout in Alkmaar, dat hij nog voor de boeg had. ROTTERDAM. De 19-jarige ma troos L. D. Alme uit het Noorse Ha- reid is zondag tijdens het afmeren van zijn schip, de Noorse coaster „Lenno" te water geraakt en ver dronken. Het ongeluk gebeurde aan de Stieltjeskade in Rotterdam. DRIEBERGEN. De 57-jarige voet ganger D. Veenendaal is zaterdag avond bij het oversteken van de Arnhemse Bovenweg in Driebergen door een personenauto aangereden. Hij was onmiddellijk dood. AMSTERDAM. Zoals het bestuur van de Algemene Studentenvereni ging Amsterdam reeds had voorge steld, hebben de deelnemers aan het tweedaagse Asva-Congres besloten de grondraad overeenkomstig het plan te reorganiseren. ver die op zijn manier de bijbel in terpreteert". Men moet de vragen die op latere leeftijd door de kinderen worden ge steld serieus beantwoorden, men kan er zich niet afmaken met een: „Het staat nu eenmaal in de Bijbel en daarom is het zo". Moeilijkheden doen zich hierbij wel voor. maar er zijn ook vele mo gelijkheden. Niet minder belangrijk dan de wij ze van vertellen is voor de kinderen ook de voorleving door de ouders. Als ouders duidelijk in strijd le ven of werken met Gods geboden, moet men niet verwachten dat de kinderen bijbelse vertellingen, of vermaningen serieus nemen. Wan neer men meent dat men de bijbel moet gebruiken om de kinderen bang te maken of onder de duim te hou den is men ook op de verkeerde weg. Men moet de Bijbel met al zijn rijkdom en zijn schatten voor het geloofsleven voor de kinderen open leggen, opdat zij er mee vertrouwd raken. Het afwijzen of bijna afwijzen van de Kinderbijbel lokte nogal reacties op, met name bij het onderwijzend personeel, dat de Kinderbijbel als hulpmiddel bij het onderwijs juist heel hoog bleek te waarderen. Ook uit de zaal kwamen vragen die door ds. Post werden beantwoord. Zes miljoen gulden aan spaargelden bereikt BRUINISSE. 16-3. In hotel Storm te Bruinisse gehouden jaarvergade ring van de Coöperatieve Raiffeisen bank Bruinisse herdacht de voorzit ter, de heer Jac. de Jonge, het over lijden van vier leden. In zijn openingswoord zei hij dankbaar te zijn voor de goede op komst, terwijl hij verder het jaar 1969 een goed jaar voor landbouw en visserij noemde. De bank heeft daar van mee geprofiteerd. Ondanks de moeilijkheden op de kapitaalmarkt en de stijging van de rente tot ongekende hoogte, hebben zowel de Raiffeisenorganisatie in het geheel, als de plaatselijke bank, goe de resultaten kunnen boeken. Nieuwe terreinen worden door de Raiffeisenorganisatie betreden, onder meer het verkopen van vakantierei zen. De bank te Bruinisse hoopt daarmee binnenkort te beginnen. De aan de Raiffeisenorganisatie toevertrouwde midddelen namen toe met f 967 miljoen, of 235. miljoen meer dan in 1968. In december 1969 was het spaarte goed zonder -de bijgeschreven rente gestegen tot f 7V2 miljard. Dat is bijna 25 procent van alle spaartegoe den in Nederland. Uitbreiding personeel Door de sterke groei van de eigen plaatselijke bank moest men over gaan tot uitbreiding van het perso neel, maar dat gaf weer consequen ties ten opzichte van de kantoor ruimte. Het nu bewoonde pand zal geheel als kantoor worden ingericht, daarnaast komt dan in de Noord straat een nieuwe kassierswoning. Men hoopt in de maand mei met de bouw daarvan te kunnen beginnen. Vorig jaar; bij de herdenking van het 50-jarig bestaan, hoopte men, dat men in 1970 de vijf miljoen gulden aan spaargeld zou hebben overschre den. Maar reeds nu kon de voorzitter mededelen, dat men in de afgelopen week de zes miljoen had bereikt en reeds weer overschreden, een stijging die op zo korte termijn niet was ver wacht. Hij dankte voor het vertrou wen dat velen op deze manier in de bank hadden gesteld en zag verder de toekomst met vertrouwen tege moet. De balans De balans sloot met een totaaltel ling van f 6.639.701,52 en de verlies- en winstrekening met een totaal van f 332.912,07 werden goedgekeurd. De winst a f 12.796,18 werd bij de reser ve gevoegd. De directeur, de heer L. Ottens, gaf een toelichting bij de ba- lanscijfers. De uitzettingen stegen met f 882.762,18. Hiervan nam de landbouw 35,6 procent voor haar re kening, de visserij 34,1 procent, par ticulieren 16,8 procent en de midden stand 13,5 procent. De spaargelden stegen incluis bij geschreven rente met f 1.547.765,61 of 37,6 procent, een stijging tot dusver nog niet voorgekomen in de geschie denis van de bank. De heer M. K. Krepel tot dusver lid van de Raad van Toezicht, werd gekozen in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer L. bij de Vaate. In de vacature M. K. Krepel werd gekozen als lid van de Raad van Toezicht de heer J. van Oeveren Voor de eerste maal in de geschiede nis van de bank deed daarmee een middenstander zijn intrede in de be stuurlijke organisatie. De heer D. van den Berg Wz. ver tegenwoordiger van de visserij, werd als lid van de Raad van Toezicht herkozen. Tot plaatsvervangend be stuurslid werd gekozen de heer J. Flohil. Afscheid oud-bestuursleden De heren P. L. Krepel (oud-voor zitter van het bestuur) en W. van den Berg Dz. (oud-voorzitter van de Raad van Toezicht), beiden tevoren reeds door de voorzitter met name welkom geheten, waren in 1920 lid geworden van de plaatselijke bank, zodat zij thans 50 jaar lid van de organisatie zijn. De heer Krepel was 46 jaar bestuurslid, hij trad af in 1966, de heer W. van den Berg ver liet in 1957 de Raad van Toezicht, waarvan hij 32 jaar deel van had uitgemaakt. Ter herinnering aan hun jubileum FEUILLETON Bram probeerde er nog wat tegen in te brengen: „Waarom in een zie kenhuis? Wat een onzin! Als alles goed verloopt, kan het toch ook in huis gebeuren?" Met al die nare verduisterings maatregelen en dat ongelukkige licht? Als het in de nacht komt? Geen sprake van. En doe me een ple zier: bemoei jij je hier niet mee. Laat dat maar aan mij en m'n dok ter over. Het is al erg genoeg: straks nog niet eens een jaar getrouwd en dan al een babyHoe krijg ik de uitzet bij elkaar? Heb jij punten ge noeg?" Daar lachte hij om. „Schrijf maar op, wat je nodig hebt, van alles ruim voldoende. Ik zal je geld geven, dan zoek je zelf maar een wieg uit. Hoe wel ik een heel mooie gezien heb in de Van Baerlestraat. Ga zelf maar eens kijken: op het hoekje, dicht bij het Concertgebouw. Morgenochtend wil ik het briefje hebben." Een week later werden er aan de Amstelveenseweg twee grote pakken gebracht. Samen met Tootje pakte ze het uit, en constateerde, dat er een ccmplete babyuitzet inzat, zo uitge breid als maar mogelijk was. Doch dat was ook niet helemaal de bedoe ling. Ze was immers zelf ook aan 't breien. En haar moeder! Doch daarover sprak ze niet. Toen Bram 's middags thuis kwam om te eten, sloeg ze haar armen om zijn hals en kuste hem innig. „Dank je, Bram, voor een prachtige uitzet. Het is in één woord fantastisch. Hoe heb je dat voor elkaar gekregen? En nog wel zonder textielpunten?" „O," antwoordde hij, zich langzaam losmakend, hij hield niet van zulke uitbundige omhelzingen, „dat is mijn zaak. Wat kan het je schelen? Het werd hen een reiswekker met in scriptie overhandigd. Een vroeger wel gehoorde klacht was, dat men bij het boerenleen bankwezen, bij een kredietaanvrage, de boeken moest „open slaan" voor plaats of dorpsgenoten. Men ging dan de boerenleenbank soms voorbij, omdat men geen zin had zijn eigen geldelijke situatie aan deze heren voor te leggen Thans kan desge wenst de directeur of kassier een an dere weg volgen. De kassier kan na melijk de jaarstukken, zonder dat die door het bestuur zijn gezien, recht streeks opsturen naar Utrecht (het hoofdkantoor). Het hoofdbestuur zorgt dan voor een rapport, of zendt zo nodig een kredietadviseur. Hier door wordt vermeden dat de cijfers onder de ogen van de bestuursleden komen. Na de rondvraag, die weinig op leverde, werden dia's vertoond van de aankomst van burgemeester Hok ken in Bruinisse op 6 februari en de daarbij georganiseerde feestelijkhe den. Kuikens slachtoffer van gasontploffing PUTTEN. 16-3. Gisteren zijn in Putten ruim 1000 kuikens het slacht offer geworden van een gasontplof fing. Op een pluim veebedrijf ont stond, vermoedelijk door een lek kende leiding, een ontploffing waar door een kuikenhok geheel werd vernield. Honderd 7-weekse kuikens werden gedood terwijl ruim 1000 1- weekse kuikens als verloren moeten worden beschouwd. De vrijwillige brandweer van Putten kon voorko men dat de brand die na de ontplof fing uitbrak naastliggende pluim- veehokken aantastte. UDEN. Op de provincialeweg tus sen Uden en Grave ter hoogte van Zeeland zijn bij een autobotsing acht mensen gewond geraakt. is gekocht en betaald. Al wordt alles nog zo schaars, wij zullen nooit ge brek behoeven te lijden. Daar zal ik wel voor zorgen." De tweede mei werd in het Wil- helminagasthuis een dochter gebo ren. Toen Bram werd toegelaten om z'n dochter te bewonderen, stelde hij als naam voor Alette. Het kon Wille- mien weinig schelen. Ze was blij, dat alles achter de rug was. En moeder vreugde voelde ze al evenmin. Even had de zuster haar de boreling laten zien: een lelijk, rood gerimpeld kind. dat van het eerste ogenblik af ge schreeuwd had. „Mooi," was haar tegenstrijdige conclusie. „Leg haar maar weg en laat mij een poosje sla pen. Ik ben gewoon uitgeput." Pas nadat ze terug was in haar woning, geheel afgeslankt en blij, dat ze zich weer gemakkelijk kon bewe gen, kreeg ze belangstelling voor Lettie, zoals de baby werd genoemd. Nu ze enkele dagen oud was, vond ze haar toch wel lief. Vooral als ze gevoed werd en met grote ogen lag te kijken. Tootej was onmiddellijk weg van de „kleine Lettie". „Zo'n wijs kind, mevrouw.... moet u haar zien kij ken! Is het geen schat? Ik htoop, dat ik later ook zo'n mooie baby krijg, mevrouw Willemien keek haar dienstmeisje, dat inmiddels achttien was gewor den, wat nauwkeuriger aan. Het kind had een uitstekend figuur, bo vendien een lief gezicht. Alleen was ze erg naief. Bij het domme af. Bram de Vorn was, tot grote ver wondering van zijn vrouw, verrukt over zijn dochter. Maar ten opzichte van haar toekomst was hij weer dc nuchtere zakenman. „Ik hoop alleen maar, dat ze begaafd zal zijn met Het St. Cornelia Liefdehuis aan de Oude Haven te Zierikzee was in 1905 heel wat kleiner dan tegen woordig. Er stonden aan de linker zijde drie winkeltjes tegenaan ge bouwd, waarvan het linkse bewoond werd door de musicus Joh. F. A. Theeuwis. Men lette ook op de kledij van de kinderen en de boerenwagens Auto over <le kop HILLEGOM, 15-3. Op de Leidse- straatweg in Hillcgom nam de 22-ja- rige schipper A. M. Verschoor uit Hil- legom te snel een bocht. De wagen slipte en sloeg enkele malen over de kop. Verschoor liep ernstig hersenlet sel op en overleed ter plaatse. Zijn verloofde en zijn moeder, mevrouw A. J. V. de B. zijn met hoofdletsel in het diaconessenziekenhuis in Haar lem opgenomen. De vierde inzittenden, de 16-jarige jongen C. J. J. B. .kreeg een snij- wond aan zijn hand en behoefde slechts in het ziekenhuis te worden behandeld. Advertentie 8 door Henk van Heeswijk een behoorlijk verstand. Ze mag le ren wat ze wil. Er zijn nog te weinig behoorlijk ontwikkelde vrouwen in de wereld." ze spotte: „Dat zul jij wel weten." „Ervaring. M'n sekretaressen zijn allemaal schoonheden met gebrek aan voldoende hersens. Ik heb er in tien jaar zes gehad. En deze, welke ik nu heb, is nog niet naar m'n zin." „Neem een lelijke oude vrijster. Misschien voldoet die beter aan je verwachtingen." Hij schudde zijn hoofd. „Kan niet voor de standing van m'n zaak. M'n sekretaresse is tevens receptioniste. De klant mag niet afgeschrikt wor den door een lelijke vrouw." Van zijn zakenleven wist ze wei nig of niets. Thuis sprak hij zelden over zijn speelgoed. Ze wist alleen, dat hij het altijd druk had, zomers zowel als 's winters. Enkel als hij wat nieuws had. nam hij het mee naar huis en liet het zijn vrouw zien. In de fabriek was ze slechts één keer geweest. Op het kantoor nog' een tweede maal. Een paar maan den na hun huwelijk. Dat was niet naar zijn zin geweest. „Als je me nodig hebt, bel je maar," zei hij 's middags aan tafel, „maar kom niet meer naar kantoor; dat heb ik niet graag." „Waarom niet?" vroeg Willemien verbaasd. „Jij hoort thuis. Hier. Zaken en huisgezin houd ik gescheiden." In die dagen was ze nog vaak ob stinaat. „Goed, dat ik het. weet. Zet morgen een bordje op je kantoor deur: „Verboden toegang voor mijn echtgenote." Voor het geval ik me nog eens mocht vergissen." Wordt vervolgd Advertentie SPAARBANK SERIE- EN VOLGI 999-123 D,STAAT.aa.»«,*,M Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Hervormde predikant ds. P. Post sprak op vergadering Chr. school te Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7