AGENDA Verkiezingen PARTIJ Zeelandia-ploeg kampioen zomeravondvoetbalcompetitie Besnoeiing op bedrag voor feestcomité Dood na ruzie Voorontwerp voor basisonderwijs; Engels en zwemmen verplicht STREEKNÏEUWS Dinsdag 17 maart Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sussen. Haamstede Hotel vliegveld, 7.30 uur, vertoning buitenlandse dia-serie. Ger. kerk, 7.45 uur, afdeling N.C.V.B. Brouwershaven Hotel Floris V, 8 uur, ledenvergade ring tennisvereniging. Cafétaria ,,'t Seepaert", 8 uur, ver gadering Oranjevereniging. Kerkwerve 2 uur, bejaardensociëteit. Woensdag 18 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, ver gadering N.C.V.B. Hervormd verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering C.P.B. Nieuwerkerk Kleuterschool, 7.45 uur, ouderavond ledenvergadering. Kerkwerve Herv. kerk, consistorie, 7.45 uur, ver gadering N.C.V.B. Donderdag 19 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur, Ned. Chr. Reisvereniging. Chr. Ger. kerk, 8 uur, zangavond. Rencsse Dorpshuis, 7.30 uur, alg. vergadering Coöp. Raiffeisenbank Schouwen. Advertentie op de hoogte van het saldo van uw rekening gRSgSg REKENINGEN met dagafschrift Formulieren en overboekingen geheel kosteloos NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Koper ter waarde van f 10.000,— gestolen BERGEN OP ZOOM, 16-3. In het afgelopen weekeinde is in de Bra bantse metaalhandel N.V. Brameha te Bergen op Zoom een partij koper ter waarde van f 10.000 ontvreemd. Maandagochtend ontdekte het per soneel de inbraak. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Nu, misschien is dat dan een po litieke belijdenis, maar ik stem op de partij, die alle gillende en knet terende brommers verzamelt, onder de metaalpers verplettert en ineen drukt. In het programma voor die partij moet ook staan, dat alle auto mobilisten, die fietsers en wande laars als lucht beschouwen, worden opgepakt en vijf jaar lang geen stuur mogen aanraken. Verder (het wordt al een aardig partijprogram ma) moeten alle nonchalanten, die vuil ergens neergooien worden op gepakt en een her scholingscursus uitwendige en innerlijke beschaving volgen in een streng, maar toch lief devol geleide inrichting. De party (die partij) ral gekant zijn tegenhet kappen uan bomen, het ongecontro leerd plukken van bloemen en het neersmijten van plastic zakkenlangs de zeedijken. Een paragraaf zal ge reserveerd zijn voor het inachtne- men van telefoonregels. Boetes voor hen, die zeggen: „Ik ben verkeerd verbonden". Ze zijn het natuurlijk wel, maar ze hebben ook een ver keerd nummer gedraaid. Vandaar. „Mijn partij" zal vrouwelijke en mannelijke hulpkrachten moeten mobiliseren en die inzetten voor zwakken, eenzamen en hulpbehoe venden. De tachtig jarigen zullen nimmer meer met een kolenbak of een vuilnisemmer mogen slepen. Een poenale sanctie" zal er komen op roddel. Commissies worden inge steld om de bron op te sporen en passende maatregelen te nemen, zulks ter bescherming van het indi vidu. Er zal een recht worden inge steld om met rust gelaten te worden tijdens de maaltijden en als men onder dr douche staat. De partij zal niet toestaan dat een mooi hoekje wordt verknald door "m bungalow voor één mens en het nmamtn voorziet verder in contact bijeenkomsten tussen anders-niets- ru rdlesdenlcendem, die zich tezamen -ot'cn om over de problemen te praten. De party zal kerkrtiil voor moeten staan en niemand - buiten de fami lie - zal een oud mens „opa" mogen roemen. Doven officiële stukken behoeft geen: Waarde heer" of „Lieve me- vmnr" te staan, maar er moet wel iets fatsoenlijks boven geschreven o-i v'ct helemaal niets. Het ambte lijk jargon mort afgeschaft en in de teksten dient wal speelse taalsou- plesse te worden gehanteerd. De party moet porno buiten de deur houden, maar nooit en nergens schrikken van een luchtig kleedje, mits in stijl gedragen. Die partij laat bij feesten trou wens het hele volk mee genieten. F.en diner voor genodigden? Dan een diner voor iedereen, al is het „maar" een table d' hote niet mossels en „gornet". Toch (i>óór woensdag natuurlijk) eens kijken of zo'n partij er al is. Zo niet, dan wordt het non puzzelen! SCHlETtÈlLANDMAN. Prijsuitreiking op feestavond Gemeenteraad Bruinisse ZIERIKZEE, 16-3. Het bedrijf*- en zomeravondvoetbal beleefde vrijdag avond in de „Graanbeurs" een (ver late) feestavond. Het betekende het traditionele feestelijke slot van de zomercompetitie 1969, met prijsuit reiking, cabaret, verloting en bal na. Burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee, met de beide wethouders wat verlaat op het feest aanwezig in verband met de installatie van de sporthal/zwembad-commissie, deelde de prijzen uit. De burgemeester zei blij te zijn de belangstelling van het gemeentebe stuur te kunnen tonen. Hij achtte de zomeravondvoetbal van groot belang, voor alle deelnemers en wenste de commissie ook voor de toekomst een grote en enthousiaste deelname toe. Kampioen van de competitie 1969/'70 was de ploeg van Zeelandia, een beste ploeg want zij eindigde al eer der op de eerste plaats. De aanvoer der van Zeelandia, de heer J. Blom nam de twee trofeeën, een herinne- rings- en een wisselbeker, in ont vangst. Een goede tweede was Stella Boys, die Zeelandia op de hielen, met één punt verschil, was genaderd. De prijs van de sportiviteit, erg belangrijk bij het zomeravondvoet bal, ging naar de P.Z.E.M., die gezien het toegekende puntentotaal, veruit de sportiefste ploeg bleek. De voorzitter van de Commissie Z.A.V., rayon Zierikzee, de heer C. Jumelet verwelkomde aan het begin van de avond de directies van de deelnemende bedrijven, de bestuurs leden van de Z.A.V. „Stibekavo" uit Rotterdam, de Z.A.V. „De Uiterton" te Vlissingen en van de S.V. „Dui- Het is niet eenvoudig zich een situatie te herinneren, dat aan de provinciale verkiezingen zoveel waarde werd gehecht dan ditmaal. Talrijk zijn de sprekers geweest, die op het belang ervan hebben gewezen voor provincie en streek, maar ook zonder hen hadden wij wel geweten dat de verkiezingen van woensdag „ergens" een ver klikker zijn voor 1971, als de landspolitiek aan de orde komt. Dit allerwege levende bewustzijn intussen is nog geen teken van een zich collectief politiek be-ijveren, maar ieder voelt intuitief aan dat er heel wat beweging is op poli tiek terrein en gelijktijdig is er dan ook het weten iets te moeten doen; d.vv.z. zijn en haar stem uitbren gen. We geloven niet zo verschrikke lijk in een „grote afval", als ge volg van het verdwijnen van de stemplicht, maar roncl de stembus wemelt het vaak van verrassingen. Men kan dus niet weten. Voor de provincie - zoveel is wel duidelijk - is niet onbelangrijk, wie er in de toekomst aan de touwtjes trekt. Zeeland is een nieuw tijd perk ingegaan, met nieuwe moge lijkheden, maar ook met levens grote kansen om te struikelen op een onbekende weg. Onze grootste zorg is dat Zee land meer zal gaan veranderen clan strikt noodzakelijk is, wat betreft sfeer, eigen identiteit en karakter. Niet die of die partij, maar alle partijen zullen in de praktijk van het politiek bedrijven, zich van de ze noodzaak bewust moeten zijn. Men kan al het oude niet zonder meer afdanken en zich dan ver beelden, dat er een schoner en ver hevener provincie te voorschijn zal komen. Men kan niet de „image" van dit gebied op korte termijn, door de plastische chirurgie van herstructurering en industrialisa tie veranderen en dan toch nog dierbaar blijven doen over Zee land, die aparte typische en over- schone provincie, die zoveel lan delijks in zijn beeld doet. In de praktijk zal het veel meer dienen te gaan om de gulden middenweg. Het is nimmer de heroïsche weg, de weg die het meest tot de fan tasie spreekt, maar - zo is het leven nu eenmaal - 'doorgaans wel de verstandigste. Het geldt eigenlijk voor bijna alle zaken, die in de politiek aan de orde komen. Wie alleen maar ongeremd rond de vrijheidsboom wil dansen, zal ontdekken dat cle „ware vrijheid luistert naar de wet ten" en niet alleen op het terrein van de poëzie, zoals wij aan Jacques Perk kunnen ontlenen. Die statenverkiezingen van 1970 zijn inderdaad heel belangrijk, om dat ze vallen op een kruispunt van wegen. Men moet kiezen en goed kiezen, want ook over de regio wordt voor de toekomstige jaren een beslissing genomen. Zal het voorzichtig gaan. of vooruitstre vend, bedachtzaam of met élan, zal het goed gaan of feitelijk fout. Eén stem kan er bij wijze van spre ken over beslissen en daarom toch maar het hokje in en het rode pot lood gehanteerd. Te veel keuzemo gelijkheden? Misschien uv»l maar - het is een soort troont - "V zijn zo veel landen met slechts één moge lijkheid. Dan voelt men zich eerst goed genomen 1 veland", afgevaardigden van de scheidsrechtersvereniging en de vele aanwezigen, want bij het zomer avondvoetbal zijn velen betrokken, gezien de volle zaal. Cabaret en bal na Die volle zaal werd overigens op een uitstekende wijze in de goede stemming gebracht door het cabaret van Peter Grooney onder de titel „Je moet het een beetje versieren". Het kleine gezelschap, hoewel gehandi capt door ploteselinge ziekte van één dei medewerkers trof de juiste snaar bij het publiek. Peter Grooney bleek een veelzijdig variété-artist, die niet alleen goed overweg kon met confé rences en liedjes maar bovendien een demonstratie buikspreken en een goochelshow weggaf. Clown Doppie bleek bijzonder muzikaal en inval- ler-pianist/accordionist Cor van Veen bracht een vrolijke potpourri. Bo vendien traden op het hier welbe kende duo „Joyce en Monique", de guitaar spelende en zingende zusjes uit Bruinisse. Ze zongen o.a, de num mers van hun pas in België uitgeko men plaatje Hun optreden sloeg svel in. Tot in de kleine uurtjes werd er daarna gedanst op muziek van het trio Sebregts uit Bergen op Zoora^ De eindrangschikking De eindrangschikking van de Zo meravondvoetbal competitie 1969 ziet er als volgt uit: 1. Kon. Zeelandia 2. Stella Boys 3. Toren Boys 4. Velocitas 5. Rijkswaterstaat 6. P.Z.E.M 7. Hartogs' P.V. 8. V.A.B. 9. P.T.T. 10. Smit Bolnes 9 7 2 0 27- 6 16 9 7 1 1 31- 8 15 9 6 12 18-10 13 9 5 2 2 17-12 12 9 3 2 4 26-17 8 9 3 2 4 21-16 8 9 2 4 3 24-19 8 9 3 2 4 16-15 8 9 10 8 9-32 2 9 0 0 9 4-58 0 BRUINISSE, 13-3. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. De Stichting Festiviteiten Bruinis se vrceg een subsdie van f 2500.— vi or ha organiseren van feestelijk heden ter.gelegenheid van de Bevrij dingshei denking, waarbij f 1.000, voor prijzen verbonden aan een zes kamp en f 200,voor het halen van bevrijdingsvuur uit Wageningen. B. en w. meenden niet verder te kunnen gaan dan f 1,—- per inwoner is f 2432, maar daarvan eerst de kosten voor de schooljeugd te moeten aftrekken, zedat slechts f 1250 vor het Feest comité ever blijft. De raad ging hier mee accoord. DORDRECHT, 16-3. liggend voor een café aan de Mijlweg in Dord recht is zondagnacht dood aangetrof fen de 41-jarige heer W. Wouters. Een onderzoek van de politie leid de tot aanhouding van de 27-jarige G. van de K. uit Dordrecht. Hij bleek in het café met de heer Wouters ru zie te hebben gemaakt. Na sluitings tijd was de ruzie op straat voortge zet, waarbij de heer Wouters werd neergeslagen. Hij was roerloos blij ven liggen, maar Van de K. die ver gezeld was van een vriend, had zich verder niet meer om hem bekom merd. Vanochtend zou de doodsoor zaak worden vastgesteld. Van de K. is in verzekerde bewaring genomen. Zeelandia-aanvoerder nam de trofeeën in ontvangst. (Foto: Zierikr.eesche Nieuwsbode). Tweede Kamer: agressieve verkoopmethoden DEN IIAAG, 16-3. Het wetsont werp dat beoo"t Daal en perk te stel len aa,- agressieve verkoopmethoden, kan binnen enkele weken tegemoet weiden gezien. Dit deelde staats secretaris Ven Sen van economische zaken, in de Tweede Karrer mee, tijdens de openbare commissiever gadering met de vaste commissie voor economische zaken. In het wetsont werp zal ondermeer worden bepaald, dat "tij het afsluiten van koopcon tracten dcor colporteurs een bepaal de afkoelingsperiode zal gelden, binnen welke de aankoop ongedaan kan werden gamaakt. Het Zeeuws Technisch Instituut MIDDELBURG, 16-3. In antwoord op desbetreffende opmerkingen en vragen in het verslag van de staten commissie voor de financiën, heeft het college van G.S. medegedeeld dat het diploma Z.T.I., waterbouwkundig opzichter/tekenaar PBNA I en II en m.t.s. recht geeft op plaatsing in de opzichtersrangen. Het diploma h.t.s., diploma Zeeland en hogere land- en bosbouwschool geeft recht op plaat sing in de rangen van technische ambtenaren. Het examen van het Z.T.I. is geen rijksexamen. Het wordt ook niet door rijksgecommitteerden bijge woond. Hetzelfde doet zich voor ten aanzien van het „diploma Zeeland". Verder deelt het college mee dat als de minister niet bereid is de school voor bekostiging uit 's Rijks kas in aanmerking te brengen, dit tot konsekwenties zal hebben dat het instituut moet worden opgeheven. Ged. Staten zijn in dit geval bereid prov. staten voor te stellen een bij drage te verlenen in de kosten van afstuderen van de clan nog aanwe zige leerlingen. Glazenwasser dood na val AMSTELVEEN, 17-3. De 30-jarige glazenwasser J. Letter uit Bussum is gisteren in het Amsterdamse V.U. ziekenhuis overleden, waar hij vo rige week maandag was opgenomen na een val van 10 meter. -De heer Letter werd daarbij zwaar gewond. De man werkte die dag aan ramen op de 6de verdieping van de Bos en Vaartflat in Amstelveen. Hij steun de met zijn voet op de leuning van een balkon. Door onbekende oor zaak stortte hij plotseling achterover en kwam op een bijna 10 meter la ger gelegen balkon terecht. Met on der meer een schedelbasisfractuur w-as hij in bewusteloze toestand naar hot V.U.-ziekenhuis vervoerd. Op lagere voor het school behoort .zittenblijven" geen plaats te zijn DEN HAAG, 17-3. De lagere school" moet een zesjarige school voor basisonderwijs zijn, waar geen plaats behoort te zijn voor het zit tenblijven. De leerlingen hoeven niet allen hetzelfde programma af ie wer ken. Ze kunnen onderwys krijgen van groepsonderwijzers. taakonder- wijzers en vakonderwijzers, Onder wijs in eenvoudig engels wordt ver plicht, terwijl bij het onderwijs in de lichamelijke oefening zwemmen ver plicht wordt gesteld. Aldus enkele punten uit een van middag verschenen voorontwerp van wet op het'basisonderwijs, dat blij kens een „ten geleide" Van staatsse cretaris mr. J. H. Grosheide van on derwijs en wetenschappen, met de reacties die erop zullen komen, als uitgangspunt zal dienen voor een de finitief ontwerp van wet op het ba sisonderwijs. Deze wet z.al de lager- ondeTwijswet 1920 moeten vervangen die door de veranderingen op onder wijsgebied in de laatste 10 a 15 jaar niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. Geen eindonderwijs meer Zo is het lager onderwijs geen eindonderwijs meer. maar basison derwijs. Het moet de leerlingen „vor- r»n ven uit bun individuele moge lijkheden en daarbij mode dc grond slag leggen voor verdere ontplooiing in hef aansluitend voortgezet onder wijs". In een toelichting op hel voor ontwerp wordt gesteld, dal bel kind centraal moet staan en niet het. on derwijssysteem. „Voor het zittenblij ven - onvermijdelijk kenmerk van het klassikaal systeem en leidend tot ondoelmatige herhaling van soms grote delen van jaarprogramma - be hoort in de school voor het basison derwijs geen plaats moer te zijn. De leerlingen kunnen alleen langer dan zes iaar op de basisschool blijven, indien het leerplan voor hen aange paste voorzieningen beval'aldus de toelichting. Het basisonderwijs z.al moeten om vatten - Gebruik en kennis, van dc Neder landse en eventueel cle Friese taal. eenvoudig Engels, schrij n en re kenen; - Een inleiding in kennisgebieden, waarbij in ieder geval, al dan niet in onderlingen samenhang, aandacht wordt besteed aan: geschiedenis (in begrepen eenvoudige staatsinrich ting), aardrijkskunde, biologie (inbe grepen eenvoudige - gezondheidsleer) en natuurkunde; - De Ontwikkeling der expre'ssiemo- gelijkheden (tenminste handvaardig heid, muziek en tekenen); Lichamelijke oefening waarbij zwerhmen verplicht wordt gesteld; - De bevordering van een juist ge drag in het verkeer. - Er wordt mét opzet niet van vak ken gesproken in het voorontwerp, zodat de leerstof ook in onderlinge samenhang kan worden gegeven. Voordat Engels op de scholen Ver plicht kan wórden gesteld, zal een ruime overgangsperiode nódig zijn. Er wordt thans een experiment met Engels, bij het basisonderwijs uitge voerd, dat begint bij de vijfde klas. In de toelichting wordt gesteld dat de aardrijkskundige ligging van Ne derland, de beperkte omvang van ons taalgebied en de geleidelijke integra tie van West-Europa het wenselijk maken dat: elke Nederlander met tenminste een vreemde taal eniger mate vertrouwd raakt. Engels is ge kozen o.m. omdat het als wereldtaal een grote gebruikswaarde heeft en omdat het ook in de brugklas van het voortgezet onderwijs wordt ge geven. Met onderwijzend personeel zal op dc pedagogische academies of via ap- plioatiecursusscn voor het geven van Eiigois moeten worden opgeleid. En gels zal op de basisschool gegeven worden door de groepsonderwijzer. Besloten werd de vergoeding voor het zitten op een stembureau te be palen oo f 25,voor een gehele dag en 1 12,50 voor de plaatsvervangen de leden, die slechts een gedoelte van de dag zitting hebben één en ander te verhogen met f 15,voor hen die loonderving hebben. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer de Koning op het onjuist liggen van het tegelpad bij de woning van C. S. Ca- pelle. De heer Bal vroeg aandacht voer de afrastering van de groen strook tussen de fa. Braber en de zelfbedieningszaak de Koning en voor het tegelpad langs de zaak van Braber. Verder over de gootjes aan de schuurtjes van de woningen aan de Accacialaan, terwijl de tuintjes van de Bejaardenwoningen te laag liggen. Het lichtpunt bij de brand melder moet nog worden aange bracht. Verder wees de heer Bal op de toe stand van het schoolplein van de Chr. school. Enkele henderden gul dens heeft de gemeente uitgegeven voer herstel betegeling en beplanting van dit schoolplein vorig jaar na veel geschrijf en gewrijf met hc-t school bestuur uitgegeven. Nu zijn beplanting, afrastering cn betegeling weer geheel vernield, hij is benieuwd of het schoolbestuur op nieuw de euvele moed zal opbrengen het gemeentebestuur aansprakelijk te stellen. Cp een vraag van de heer Bal of er al enig licht is in de handelingen betrefiende het kamp Stoofpolder antwccidde de voorzitter dat hij bin nenkort een onderhoud daarover zal hebben met de inspecteur der Do meinen. De heer Verspoor informeer de naar de aansluiting van het licht cp dc haven, terwijl de heer Van de Velde pleitte voor de verwijdering van het prikkeldraad langs de groen- streek in de van Hertsbeekestraat. Medegedeeld werd dat b enw eerder op de dag op voorstel van burgemees ter Hok Ken besloten dit prikkeldraad te verwijderen. Aan ouders en op schoei zal dan een beroep op de jeugd weiden gedaan, de beplanting en de rozenstruiken niet te vernielen. BERGEN OP ZOOM. De politie van Bergen op Zoom heeft drie kna pen van 15 jaar uit Oud Bëijerland aangehouden wegens diefstal van auto's. Dat gebeurde, nadat zij wa ren ontdekt door een automobilist, van wie ze de avond tevoren een gehuurde auto hadden ontvreemd. ZIERIKZEE Afdeling Rode Kruis De jaarlijkse Rode Kruis-collecte zal - zo vernemen wij - worden ge houden van 1 tot 6 juni. In een klein drukwerkje zullen de aktiviteiten van het Rode Kruis nog eens wor den gestipuleerd. Het zal vóór de collecte huis-aan-huis worden ver spreid; In de vakature O.verwater werd benoemd tot secretaresse van de afdeling mej. M. de Vlieger. Het ledental van de afdeling (inclusief Kerkwerve) bedraagt thans 1278, hetgeen onder het landelijk gemid delde ligt. Gepoogd zal worden het ledental wat op te voeren. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B. Op donderdag 19 maart houdt de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Brui nisse haar maandelijkse vergade ring in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. Mevr. Nagelkerke-van Ran den uit Rilland Bath zal die avond een lezing houden over het onder werp: Uit het leven van gevangen vrouwen". Tol lid van het brandweerkorps te Bruinisse is benoemd de heer J. J. Bal te Bruinisse. De heer J. Haak te Bruinisse is benoemd als ambtenaar ter secreta rie van de gemeente Bruinisse. De heer Haak is thans werkzaam op het kantoor van de Z.L.M. te Goes. AMSTERDAM. In het I.C.C. vond de uitreiking plaats van de Televizier- ring. Ditmaal werd onderscheiden de ploeg van „Het schaep met de vijf pooien", die met kennelijke trots het zojuist verworven kleinood aan de fotograaf liet zien. Van links naar rechts: Piet Römer, Jos Odufré, Eli Asser, Adèle Bloemendaal, Harry Bannink en Leen Jongewaard. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2