DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog geen beslissing over levering vliegtuigen aan Israël Overleg over meer autonomie in de buitenlandse politiek Suriname-Antillen Misdaad in Verenigde Staten jn Malawi E.E.G.-voedselhuIp Rituele moorden De muiterij op de „Columbia Eagle" Interview prins Bernhard voor Indonesische televisie Engeland en E.E.G. Bezoek aan Ned. paviljoen Expo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 maart 1970 126ste jaargang Nr. 2U370 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 RÊDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 1800 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 8,10; per maand J 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Bekeriiitreiking Zomeravond voet bal Toch beperking wapenverkopen luin hel Midden-Oosten? WASHINGTON, 17-3. De Ame rikaanse legering zou nog steeds geen definitief besluit hebben geno men emtient de levering van de door Israël gevraagde 125 straalvliegtui gen. In ingelichte kringen in Washing ton zei men maandagavond dat pre sident Nixon eind van deze week zal meedelen dat hij zijn antwoord op het Israëlische verzoek, dat hij be gin maart al had zullen geven, tot later datum uitstelt. Eerder op de dag had het Witte Huis bekendge maakt. dat de regering deze week zal zeggen of zij de toestellen zou leveren. Op het ogenblik worden de vijf tig Phantom-jachtbommenwerpers aan Israël geleverd, die nog door picddent Johnscn waren toegezegd, en deze zullen de Israëlische heer schappij in de lucht, die er naar de mening van de Amerikaanse rege ling in het Midden-Oosten is. ne_' verhogen. Naar voorts verluidt, zou presi dent Nixon besloten hebben om op kei te termijn pnkele van de gevraag- de toestellen af te leveren om zo te tenen dat hij niet negatief tegenover het Israëlische verzoek staat. Een beslissing over het grootste aantal zou hij echter willen uitstellen. Dit zou dan meteen blijk van afkeuring moeten zijn van de Israëlische lucht aanvallen diep in Egypte tot aan de poorten van Cairo. Volgens een andere lezing zouden Washington en Moskeu het eens zijn over een beperking van de wapen- verkepen aan de landen in het Mid- den-Oestcn. Deze stelling, verspreid deer een Japanse persbureau, is zo wel deer het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, als door het Witte Huis verworpen. 1 /•niiiiiiiiiiiutici'li» I i iel PARAMARIBO, 16-3. De Neder landse regering is met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen in overleg getreden over de totstandkoming van een Rijkswet teneinde deze rijkspartners meer autonomie te verlenen bij het slui ten van buitenlandse overeenkom sten. Dit heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, maandagmiddag op een persconferentie te Paramaribo ver klaard. De bewindsman zei voorts dat de Pensioenen voor huisartsen en specialisten UTRECHT. 16-3. De ziekenfondsen hebben blijkens een mededeling van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties in 1968 ten behoeve van de pensioenvoorziening voor de specialisten een bedrag van vijftien miljoen gulden bijeenge bracht. De Stichting voorlopig beheer pensioengelden huisartsen heeft in 1967 en 1968 in totaal meer dan 46 miljoen gulden van de ziekenfondsen ontvangen. i voorbereidingen ter vestiging van afdelingen van zijn ministerie in de beide landen in een ver gevorderd stadium verkeren. BRUSSEL. 16-3. De Europese com missie in Brussel overweegt momen teel om meer voedselhulp in de vorm van boter en magere melkpoeder ter beschikking van de ontwikke lingslanden te stellen. In het kader van het vvereldvoedselprogi-amma is reeds 35.000 ton boterolie en 120.000 ton magere melkpoeder beschikbaar gesteld en via het internationaal co mité van de Rode Kruis werd al 3.000 ton magere melkpoeder als voedselhulp gegeven. Vliegtuigen mogen niet van Cyprus vertrekken ATHENE. 16-3. De Cypriotische president aartsbisschop Makarios heeft alle vluchten vanaf het vlieg veld van Cyprus verboden, hangen de het onderzoek naar de moord op de vroegere minister van binnen landse zaken Polykarpos Georghad- jis. communistische iijsl KAMPEN. 16-3. Een vierdejaars student in de theologie aan de Theo logische Hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Nederland te Kampen, die de toepasselijke naam van C. P. Bakker (24) draagt, heeft zich op de kandidatenlijst van de Comrhunistische Partij Nederland voor de provinciale staten van Over ijssel laten plaatsen. Bovendien zal hij bij de komende gemeenteraads verkiezingen als lijsttrekker van de C.P.N. in Kampen fungeren. De heer C. Veenendaal. hoofd van het bureau van de theologische ho geschool in Kampen, weigerde elk commentaar op deze kwestie. Duits-Nederlandse samenwerking op gehied van milieuhygiëne DEN HAAG. 16-3. In de afgelopen maanden zijn. op Nederlands initia tief, besprekingen gevoerd tussen de Westduitse staatssecretaris van volksgezondheid prof. dr. L. van Manger Koning en zijn Nederlandse ambtenoot dr. R. J. H. Kruisinga. als resultaat waarvan de basis is ge legd voor een bilaterale samenwer king op het gebied van de millieuhy- giëne. Aanleiding tot de bepalingen waren de verheviging van de lucht en waterverontreiniging, de moei lijkheden bij de drinkwatei'voorzie- ning, alsmede de zorgenbarende om vang van het probleem van de af valverwijdering. WASHINGTON, 16-3. Twee gewa pende zeelieden zijn door Cambod jaanse autoriteiten maandag gevan gen genomen nadat zij zaterdag aan hel muiten zouden zyn geslagen en een Amerikaans munitieschip ge dwongen hadden de territoriale wa teren van Cambodja binnen te va- ..Vlastoeslag oogst 1970 vastgesteld DEN HAAG, 16-3. Minister Lardi- nois van landbouw en visserij heeft de vlastoeslag voor de oogst 1970 vastgesteld op f 360,per hectare in Nederland verwerkt vlas, hoewel de toesiagregeling in beginsel gelijk is aan die in vorige jaren. Voor de oogst 1969 bedroeg deze toeslag per hectare verwerkt vlas f 320,Mocht gedurende het oogstjaar 1970 alsnog een gemeenschappelijke vlasregeling der Europese Economische Gemeen schap tot stand komen, dan zal de huidige nationale regeling worden ingetrokken. WASHINGTON. 17-3. Het aantal misdrijven en overtredingen in de Ver. Staten is in 1969 met elf pro cent gestegen en de politie heeft slechts twintig procent van de da ders van de ergste misdrijven gear resteerd. Dit zegt Edgar Hoover, di recteur van de Amerikaanse fede rale recherche (het FBI) in zijn jaar overzicht. Het stijgingspercentage is echter geringer geweest dan in de vier voorafgaande jaren. Het zijn vooral de gewapende overvallen die stegen, namelijk met 16 procent. ZUTPHEN. Een felle uitslaande brand heeft de vorige nacht het be drijf van Lovable Nederland N.V. grotendeels in de as gelegd. De oor zaak van deze miljoenenbrancl is niet bekend. In de fabriek werkten ongeveer 300 personen. De directie overweegt thans ook de gespaarde ruimten af te breken en een geheel nieuwe fabriek op te bouwen. BLANTYRE, 16-3. President Ban- da van de Afrikaanse staat Malawi heeft zondagavond in een radiotoe spraak meegedeeld dat de vermoede lijke leider en andere leden zijn ge arresteerd van een bende, die ver antwoordelijk is voor een golf van rituele moorden in d omgeving van de hoofdstad Blantyre. De bende heeft een waar schrikbe wind uitgeoefend. Zij zou het afge lopen jaar wel 28 mensen hebben vermoord. De meeste slachtoffers werden in hun bed met bijlslagen om het leven gebracht. Dr. Banda heeft eerder gezegd dat de moorden het werk waren van me dicijnmannen die menselijke delen willen hebben voor de bereiding van hun toverdranken. Maar ook be schuldigde hij er Malawische opstan delingen in Zambia en Tanzania van, profijt van de moorden te trekken door propaganda tegen de regering te bedrijven. DJAKARTA, 16-3. In een inter view, dat directeur Soemadi van de Indonesische televisie hem in het Guest House" van de president heeft afgenomen heeft prins Bern hard onder andere gezegd, dat hij zich bijzonder goed voelde in het warme Indonesische klimaat. Hij sprak uitvoerig over het wereldna- tuurfonds en vertelde onder andere, dat sinds 1900 alweer vijftig dier soorten zijn uitgestorven. Op een vraag, wat het imago van Indonesië is in Nederland, zei de prins, dat het Nederlandse volk grote bewondering heeft voor de oude cul tuur en traditie van Indonesië. Het is echter tegelijkertijd nog een heel ren, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministe rie liet ook doorschemeren, dal de muiters enkele scheepsofficieren van de „Columbia Eagle" gevangen had den genomen, nadat het koers had gezet naar Cambodja. De „Columbia Eagle" is een 7.600 ton metend schip van een Amerikaanse rederij, de Co lumbia s.s. Company, en vaart onder charter voor de Amerikaanse Marine Het had een bemanning van 39 kop pen. De twee van de Columbia Eagle gehaalde muiters hebben de Cam bodjaanse regering om politiek asiel verzocht, zo maakte het State De partement bekend. Cambodja heeft de Amerikaanse regering laten we ten dat zij voornemens is dit verzoek in te willigen. jong land en die mengeling is voor Nederland aantrekkelijk. Over wat er gebeurd is in het naaste verleden zei de prins, dat men dat mag beschouwen als een felle fa milieruzie, die nu weer is bijgelegd. Hij zei, dat deze reis beslist niet als een zakenreis kan worden be schouwd. „Wat niet wegneemt, dat ik mijn ogen en oren goed heb open staan. Als u mij vraagt, waar ik commercieel grote mogelijkheden in zie, dan is het allereerst in het toe risme". De prins sprak de hoop uit, dat hij over niet al te lange tijd een onofficieel bezoek zou mogen bren gen, zodat hij de kans krijgt om lan ger te blijven en in alle rust het land door te reizen. Dit bezoek zei hij te beschouwen als een „bliksembezoek", net genoeg om er echt zin in te krij gen. De prins besloot het interview, dat in het engels werd gehouden met enkele woorden in de Bhassa Indo nesië, waarvan de vertaling luidt: „ik ben persoonlijk erg blij met de wijze, waarop u mij welkom hebt ge heten". Overval op echtpaar op afgelegen boerderij BUDEL, 16-3. Twee onbekenden hebben maandagavond een echtpaar op een afgelegen boerderij nabij Budel overvallen. Omstreeks half zes belden twee bromfietsers aan, die het echtpaar, de 34-jarige J. J. Horst en zijn 32-jarige vrouw A. Horst- Sijkens, om benzine vroegen. Nadat het echtpaar een in de buurt gele gen benzinepomp had aangewezen, trok het tweetal plotseling een pis tool en eiste geld van de man en vrouw. Ondanks de bedreiging ont stond er direct een flinke vechtpar tij, waaraan ook de vrouw deelnam. De tegenstand van het jonge echt paar was zo groot, dat beide over vallers een goed heenkomen zochten. De man en de vrouw werden kort na het gebeurde met lichte verwon dingen in het ziekenhuis van Weert opgenomen. Alle politiekorpsen in de wijde omgeving van Budel zijn gealarmeerd. HILVERSUM. Een overzicht van de massale deelneming aan de Avro- cross 1970, die gehouden werd op de renbaan van Hilversum. Op deze foto moeten 6000 mensen staan. H.H. Correspondenten Als gebruikelijk rekenen wy woensdag 18 maart - na 7 uur n.m. - weer op het telefonisch doorgeven van de verkiezings uitslagen in de respekticvelykc gemeenten op Schouwen-Dui- veland. Redaktie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wat de redenaars aan diep- f te tekort komen vullen zij met f lengte aan. LONDEN, 17-3. Het Britse blad Daily Express publiceert het resul taat van een opiniepeiling in de zes E.E.G.-landen en Engeland over het onderwerp: Engeland en de E.E.G. Volgens deze peiling, die door het bureau-Harris is verricht, is elk van de E.E.G.-landen vóór toetreding van Engeland. In Italië is het per centage 51, in Nederland 79. Maar in Engeland zelf schijnt de lust tot toe treden voortdurend te verminderen. Een half jaar geleden was 30 pet. van de ondervraagden vóór toetre ding. Het jongste percentage is slechts 19. Boeren keerden minister de rug toe LEEUWARDEN, 16-3. Ruim hon derd boeren, leden van de Groninger en Friese maatschappij voor land bouw en de veenkoloniale boeren bond, heben voor het proviciehuis in Leeuwarden gedemonstreerd tijdens het bezoek van de minister van land bouw, ir. P. J. Lardinois, aan Leeuw arden. Minister Lardinois was in gezel schap van ir. J. W. Wellen, direk- teur-generaal van de landbouw. De boeren droegen zwarte paraplu's. Bij aankomst van de minister keerden de demonstranten de bewindsman de rug toe. De minister is in" Leeuwarden om overleg te plegen met delegaties uit de landbouworganisaties. Het initia tief hiertoe werd genomen door de Friese C.B.T.B. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. Het K.N.M.I. deelt me de: Bij de Azoren bevond zich dins dagmorgen het centrum van een ho- gedrukgebied. De kerndruk hiervan bedroeg 1043 mb. Een uitloper van dit gebied strekte zich uit via Frank rijk naar zuid-Duitsland. Zowel voor de Noorse kust als boven IJsland be vond zich een lagedrukgebied. Tus sen deze lagedrukgordel en het eer der genoemde hogedrukgebied stond een forse westelijke stroming, waar mee oceanische lucht naar de Britse eilanden gevoerd werd. In deze stro ming trekt een frontensysleem mee dat zich dinsdagochtend van de Noorse kust naar de Britse eilanden uitstrekte. Woensdag zal ons land zich in onstabiele lucht achter dit front bevinden, zodat er mei on standvastig weer rekening gehouden moet worden.- De temperaturen zul len hierbij in het algemeen iets lager worden. Nu en dan buien Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met nu en dan bui en; matige tot krachtige wind rui mend van zuidwest naar noordwest; iets lagere temperaturen. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 7, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 18 maart. Zon op 6.49, onder 18.49. Maan op 13.42, onder 5.33. 19 maart. Zon op 6.46, onder 18.51. Maan op 14.56, onder 5.50. Volle maan: 23 maart te 2.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 maart 12.32 n.m. n.m. 19 maart 1.05 v.m. 13.36 n.m. BROUWERSHAVEN 18 maart 19 maart 12.25 n.m. n.m. 1.04 v.m. 13.25 n.m. Doodtij: 17 maart. OSAKA, 16-3. Zondag, de eerste dag dat de wereldtentoonstelling in Osaka open was, hebben ruim 20.000 mensen het Nederlands paviljoen be zocht, dit ondanks het feit dat de Nederlandse presentatie door tech nische aanloopmoeilijkhcden nog niet compleet is. Met man en macht wordt aan de oplossing van deze moeilijkheden gewerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1