Moeders tweede leven AZALEA-TIJD Verkiezingsuitspraken politieke leiders w Voor 60 jaar. ARAM VAN DE EILANDEN INGEZONDEN STUKKEN Zorg voor bloem en plant KROMMENIE, 13-3. In een verkie zingsbijeenkomst in Krommenie ver klaarde de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. J. >1. den Uyl, dat wie confessioneel stemt, helemaal niet weet wat er met zjjn stem gebeurt. Stemmen op confessionelen is mee doen in een loterij, waarvan Biesheu vel, Schmeltzer en Mellema de uit slag menen te kunnen bepalen, al dus de heer Den Uyl, daarmee voort bordurend op een verklaring van mr, Biesheuvel in de Haagse Post, dat het nog onzeker is of de confessio nele partijen voor de verkiezingen van '71 met de V.V.D. tot een stem busakkoord zullen komen, misschien wel met niemand. Drs. Den Uyl vervolgde dat de af wijzing van de K.V.P. als regerings partner door de P.v.d.A., inhoudt dat stemmen op een confessioneel stem busakkoord straks stemmen op de V.V.D. betekent. A.R. HAARLEM. Mr. B. W. Biesheuvel die in Haarlem op een verkiezings vergadering van de Anti-Revolutio naire Partij het woord voerde, zei zijn in Hardenberg uitgesproken con clusie over D'66, die hij een gevaar lijke en niet-Nederlandse partij noemde, te handhaven. Er zijn daar na enkele commentaren verschenen, onder meer van D'66. Spreker bleef erbij, dat het moeilijk is met deze partij tot een politiek stembusak koord te komen. Mr. Biesheuvel be toogde, dat de A.R.P. zich niet in de verdediging moet plaatsen. Van 1952 neemt zij aan de regering deel en heeft zich bezig gehouden met prak tische politiek ten bate van het Ne derlandse volk. Op het ogenblik wil len de drie confessionele partijen wat bereiken, en spreker hoopte dat men stelsel (het socialisme, het liberalis me en het confessionalisme) zijn er volgens hem zeer velen die geen ech te keus doen in die zin, dat ze stem men op een „hoek" die het dichtste bij hun principes en overtuiging ligt". Een groot bezwaar zei hij te vin den dat „zowel links als rechts in hun denken autoritair zijn". Vandaar dat het z.i. goed is geweest een be weging als D'66 op te richten. D.S. '70 CAPELLE a/d IJSSEL. ,',De ander nooit trachten te overstemmen of te overschreeuwen, maar hem trachten te overtuigen. Voorwaarde voor een brede, levende, democratische partij is dat zij werkelijk democratisch is. Onze ervaring is, dat er voor een werkelijk democratische overtuiging in de Partij van de Arbeid geen sprake meer is". Dit zei drs. A. van Stuyvenberg, mede-oprichter van de Democrati sche Socialisten '70 (D.S.'70) en wet houder van financiën en bedrijven van Eindhoven, in Capelle a/d IJssel, waar de partij zich presenteerde aan de wat zij noemde politiek geïnteres seerde inwoners. De heer Van Stuy venberg zei, dat de oprichters zich bezwaard voelen over de interpreta tie van het democratisch socialisme, zoals die op het ogenblik in de Partij van de Arbeid leeft. Sinds het Haag se congres, waar gedanst is, kwam de wrangheid. hierin zou slagen. HAWAII. Op Hawaii is een wet van kracht geworden die abortus toestaat. De bepalingen schrijven voor, dat de ingreep in een zieken huis moet plaats vinden, dat de in greep zowel de goedkeuring van de ouw als de opererende arts moet lebben. D'66 GRONINGEN. „Als ik op dit mo- ment zou moeten kiezen tussen Par tij van de Arbeid en V.V.D., zou ik geen keuze doen, want we hebben aan beide niets", aldus mr. H. van Mierlo op een bijeenkomst van D'66 in Groningen. Hij belichtte de poli tiek van D'66 op nationaal, provin ciaal en gemeentelijk gebied. Hij zei veel bezwaren te hebben tegen wat hij noemde het driekanalen-patroon op partijniveau. Als gevolg van dit Z1ERIKZEE. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. M. Isebree Moens, eervol ontslagen kantonrechter alhier, een pensioen verleend ten bedrage van f 25.00 's jaars. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd door het bekende Ned. Ope rette Ensemble uitgevoerd ,,'l Lusti ge Weeuwtjeeen Wener succes operette In 3 bedrijven. ZIERIKZEE. In de afgelopen nacht, omstreeks 12 uur, zijn door verschillende personen schokken van aardbeving gevoeld. ZIERIKZEE. Het ledental van de sociëteit „Tot Nut en Genoegen" neemt van lieverlee zeer af. Als geen verandering optreedt ziet het bestuur geen kans het jaarlijks feest op het terrein aan de Wande ling te organiseren. BRUINISSE. De Christelijke Zang vereniging „Soli Deo Gloria" gaf haar derde uitvoering. De zangnum mers werden afgewisseld door een samenspraak tussen 5 personen, ge titeld „Studentengrapen". SIRJANSLAND. Naar wij verne men zal er op de Tweede Paasdag hier een carroussel worden geplaatst zeer zeker een ongewoon verschijn sel op dit dorp. KERKWERVE, Door de landbouw- vereniging A.Balhier is in haar laatstgehouden vergadering besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen. KERKWERVE. Men is van ge meentewege doende een straatweg in de ring van het dorp aan te leg gen. DREISCHOR. De Rederijkerska mer „Rust na Arbeid" gaf voor de afd. van de Bond van Staatspen- sioenering een voorstelling van het bekende toneelstuk ,,'t Genadebrood" KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND i ARNHEM. Aan brandwonden is de 30-jarige mej. Z. Mancnschijn in het Diakonessenhuis te Arnhem overleden. Mej. Manenschijn die in „Het Dorp" verbleef liep de brand wonden op toen een brandend pa piertje uit de asbak op haar duster viel, terwijl zij in haar rolstoel zat. UTRECHT. In Utrecht wordt van 8 tot 28 april in het kader van het studium generale een programma georganiseerd met als thema „Mens en ruimte vanuit het gezichtspunt der leefbaarheid". DEN HAAG. In 1967 waren er in de E.E.G. 1.784.000 paarden dat was drie procent van het totale aantal paarden in de wereld. Van de E.E.G. paardenstapel was zestig procent in Frankrijk te vinden. ROTTERDAM. In de kelder van een modemagazijn aan de Hoogstraat in Rotterdam hebben inbrekers een brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van f 20.000 gestolen. DEN HAAG. De Nederlandse mi nister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardionis, zal het voorzitter schap op zich nemen van het tweede wereldvoedselcongres, dat van 16 tot ep met 30 juni in Den Haag wordt gehouden. SPIJKENISSE. Minister W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft in Spij- kenisse het bejaardenhuis „De Marc- kenburgh" geopend. DEN HAAG. Namens de fracties van de P.v.d.A., P.S.P., D'66 en de Groep-Aarden in de Tweede Kamer is een initatiefvoorstel van wet in gediend om te komen tot verlaging van de leeftijd voor het actief kies recht en deze te brengen van 21 jaar op 18 jaar. DINTELOORD. Het bestuur van de Suiker Unie heeft besloten per 1 april a.s. de Coöperatieve Groenvoe- derdrogerij Zeeuws Vlaanderen te Sluiskil over te nemen. DEN HAAG. De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft ten laste van de begroting voor het dienstjaar 1970 ruim f 4.600.000 sub sidies toegewezen aan 61 landelijke organisaties op het gebied van de li chamelijke opvoeding en sport. 81. Zo snel zij konden volgden de mannen de hoge gestalte van de magiër, die zich door de gangen haastte. De verbitterde krij gers volgden hem op de hielen, doch de achterhoede van de vluchtelingen wist hen op een afstand te houden. Zo trokken zij terug, terwijl het rumoer van schreeuwende stemmen en zwaardgekletter door de holle gangen galmde. Waarheen zij gingen, wist Aram niet meer. Het paleis scheen einde loos. Wel had hij deindruk dat Satarin hen langs trappen en gangen leidde, die naar de kelder voerden. Maar het gevecht nam hem zó volledig in beslag, dat hij nauwelijks tijd had om daar acht op te slaan. „Gij zijt dwaas dat gij de duivel ver trouwt". gilde Laroet, die boven Aram fladderde. Waarom voert hij ons omlaag? Wat zoeken wij hier in deze gewelven? Satarin voert iets in zijn schild". Hij ge baarde naar de krijgers, die steeds heviger opdrongen. „Wie zegt u dat hij ons hier niet gebracht heeft om ons door deze lompe zwaardknechten te laten insluiten?" „Gij doet mij onrecht", zei de magiër. Hij wendde zich naar de wand. „Ik breng u hier om u te redden. Ziet!" Met die woorden drukte hij op een nauwelijks zichtbaar uitsteeksel en meteen kwam met veel gerucht een verborgen valhek om laag en sloot de hele ruimte af. Kreten van woede en machteloze haat gingen op onder hun achtervolgers toen zij hun prooi plotseling buiten hun bereik zagen. Tu- dor's mannen trokken, blij met deze rust pauze, terug. „Het is goed, wat gij deed. Satarin", zei Aram goedkeurend, terwijl hij zich haastig van de zware wapenrusting ontdeed, welks gewicht hem zeer in zijn bewegingen belemmerde. „Maar gij be loofde mij een uitweg naar buiten". „Ik hou mijn woord". De magiër haaste zich naar een ander deel van de kelder. Even tastte hij tussen do stenen. Plotseling klonk er een scherp gekraak en een roes tige stalen plaat, welke in de stenen was aangebracht, schoof terzijde. Daarachter strekte zich een donkere gang uil. „Zie hier de geheime gang. welke builen de muren van Pareh voert", sprak Satarin. „Gij kunt uw mannen zeggen dat zij bin nen kunnen gaan. Hier ligt de weg naai de vrijheid!" Doch er was een uitdrukking van leedvermaak in zijn ogen de kachel. Is de plant uit de pot gegroeid, dan moeten we haar verpotten, bij voorkeur na de bloei, in een meng sel van grove bladaarde, turfmolm, grof zand en wat oude mest. Japanse azalea De Japanse azalea geven we de zelfde behandeling. Deze soort ziel er leer uit, doch dat is maar schijn. Zij is minstens evengoed als de bo- venomschreveyi azalea en gemakke lijker over te houden en in bloei te brengen. Onze kamerplanten kunnen over het algemeen niet tegen de zonne stralen door de ruiten. Het ver diend daarom aanbeveling geduren de hel heetst van de dag onze plan ten af te schermen tegen de zon, door tussen raam en plant b.v. een krant te plaatsen. Het mag dan geen fraai gezicht zijn, maar uw bloemen varen er wel bij en tegen de avond kunnen we immers de bescherming weer weg nemen. We genieten door dit kleine werk veel langer van on ze planten. DJAKARTA. Een Tsjechoslowaak- se diplomaat is uit Djakarta ver trokken nadat hij in de Indonesische pers was beschuldigd van het bin nensmokkelen van pistolen. PRAAG. De Tsjechoslowaakse minister vanculluur Miroslav Bruzek heeft verklaard dat de staat de uit geverij van de schrijversbond zal overnemen. LAND- EN TUINBOUW Kalk is onmisbaar voor uw laml Voor iedere boer is een goede kalk- toestand van alle percelen een eerste vereiste. Alleen dan zijn hoge op brengsten gewaarborgd. Struktuur en opname van voedingsstoffen voor de plant en vooral de magnesium voorziening eisen een goede kalktoe- stand. Uit gegevens van grondonderzoek in 1968 en 1969 blijkt dat op vele per celen aan deze eis nog op geen stuk ken na wordt voldaan. In de komende voorjaarsmaanden is vooral aandacht vereist voor de kalkminnende gewassen, bieten, tar we, gerst en vlinderbloemigen. Voor deze gewassen is een zaaibedbekal- king met 500 tot 100 kg per ha Win ters wij kse Dolomiet met 10 procent magnesium aan te raden. Ook komt overbekalking van aardappelen in mei/juni als maatregel voor de na- teelt met stoppelknollen in aanmer king. In nazomer en herfst is elk derde jaar op bouwland de onderhoudsbe- kalking met 1500 tot 2000, kg per ha gewenst. Oók grasland verdient de aandacht. Tenminste elk vijfde jaar zal in de regel ook voor blijvend grasland een gift van 1000 kg per ha kunnen wor den aanbevolen. Een kijkje o]> de Appelmarkt te Zierikzee in 1918. Op de voorgrond links de manufacturenzaak van de Fa. Thien en daarnaast een patisse rie. Op de achtergrond ontdekken we het melkwagentje van de bekende Sofie. Ook hier is in ruim een halve eeuw veel veranderd. Reisfond* Verre Oosten Aanvullend op het vorige week op genomen „ingezonden" van de Oor logsgravenstichting, wordt aanvul lend de aandacht gevestigd op het Reisfonds Verre Oosten van die stichting, dat gelden inzamelt op giro 30 40 000. Doel van het fonds is familieleden van in het Verre Oosten gesneuvelden een mogelijkheid te bieden een bezoek te brengen aan hun graven. De Oorlogsgravenstichting. Advertentie FEUILLETON De „diefjes" moeten er uit Om hun prachtige bloemenweelde zullen velen er toe overgaan een azalea aan te schaffen, die op het ogenblik in zo'n grote verscheiden heid in kleuren in de winkels wordt aangeboden. Het zal ons weinig moeite kosten deze plant tijdens de bloei verder te verzorgen, maar we zullen het ook op prijs stellen de plant „over te houden". De planten, die wij in deze tijd in ons bezit krijgen, zijn meestal sterk geforceerde planten; het overhouden van een dergelijke plant is zeer moeilijk. Met een normaal in bloei gekomen plant zullen we meer suc ces hebben. Deze sierlijke plant moet goed vochtig gehouden worden en bo vendien eens per week „in bad" in een emmer lauw water. Uitdrogen van de kluit moet worden voorko men. De diefjes Naast sommige bloemknopen ver schijnen meermalen lichtgroene scheutjes, „diefjes" genaamd. We moeten deze dief jes wegnemen, want ze onttrekken een nïassa voedsel aan de plant. Dit wegnemen levert bo vendien nog het voordeel op dat er later uit een genepen scheut twee nieuwe scheuten gevormd worden. Uitgebloeide bloemen en vrucht beginselen moeten we direct wegne men. Ze zijn oorzaak van uitputting van de moederplant. Zodra de plant uitgebloeid is, zet ten we de azalea in een koel, onge- stookt vertrek in het licht, geven minder water, geen bad, maar uit drogen van de kluit moet ook nu voorkomen worden. Hebben we geen tuin, dan laten we haar staan waar ze staat, doch zorgen er voor dat ze kan profiteren van de frisse lucht door het raam open te zetten als dit mogelijk is. Beschiken we wel over een tuin, dan plaatsen we haar ongeveer half mei buiten, graven haar in op een zonnig plekje, eventueel kan dit ook in een bakje op het balkon. Geregeld mesten Bij droog weer moet de plant 's morgens en 's avonds besproeid worden en eens in de veertien da gen moet mest toegediend worden. Dit houden we vol tot eind septem ber. Dan is de tijd weer aangebro ken om haar binnen te brengen op een lichte, koele plaats. Hier wach ten we de bloemvorming af. Dit kan nog bevorderd worden door de plant geregeld te blijven bespuiten. We houden hiermede op, als de knoppen beginnen te werken. Dan wordt de plant in de warme kamer geplaatst, doch zover mogelijk van Nadat de wittebroodsweken voor bij waren, zei hij op een avond, na dat ze gegeten hadden: „Om acht uur komt Hillegers met zijn vrouw. Om te kaarten. Zelf vind ik er wei nig aan, maar ik weet, dat jij graag pandoert. De Hillegers kunnen het goed. We maken er een wekelijks kaartavondje van." Het vooruitzicht een vaste kaart avond in de week te hebben, lokte haar wel aan, maar wie waren Hil legers en zijn vx-ouw? Dat vroeg ze dan ook. „Hillegers is mijn bedrijfsleider, procuratiehouder.enfin.mijn vervanger, als ik er niet ben. Hij heeft speciale bevoegdheden, voor het geval er wat met mij mocht ge beuren. We leven tenslotte in oor logstijd. Het is gemakkelijk, als je het weet." De kaartavondjes duurden precies twee maanden. Toen was het afge lopen. Hillegers vond ze sympathiek: een rustige man, die haar de eerste avond hoffelijk de hand kuste. „U bent in Frankrijk geweest niet waar? Ik weet, hoe het hoort." Van af het eerste ogenblik mocht ze hem. Maar Emilia, zijn vrouw, was een draak. Een zuurkijkende, slecht te gen haar verlies kunnende brunette, tegen rood aan. Bovendien bemerk te Willemien de eerste avond al, dat ze jaloers was. Op alles. Op het feit, dat zij een knappe man had in de ge stalte van Bram de Vorn; omdat Bob, haar eigen man, gevat was en wel eens grapjes maakte, waarom Willemien moest schateren, waarbij Emilie sloom zat te kijken, omdat ze geen gevoel voor humor had. En ten slotte, omdat Willemien, zo'n mooi huis had aan de rand van de stad en zij met haar man moest wonen op een bovenhuis aan de Valeriusstraat. Het begon op haar zenuwen te werken. Bram merkte het, begreep onmiddellijk de oorzaak en maakte een eind aan de kaartavonden. „Ik weet het,"gaf hij toe; „Emilia is een serpent. Het komt door haar kinder loosheid, daar lijdt ze onder. Ik heb wel eens met haar te doen, maar ze mag niet de sfeer in mijn huis ver troebelen. Dat kan eenvoudig niet." Een paar dagen later opperde hij: „Ik weet wel een ander echtpaar, dat ik kan uitnodigen." Doch Willemien weerde het af. „Laat maar, hel kan me eigenlijk weinig schelen. Vooral met. die nare verduisteringsvoor schriften." Doch dit was niet de vcornaamste reden. Hoofdzakelijk wilde ze geen vreemden meer om zich heen hebben, omdat ze zich sinds een paar weken niet lekker voelde. Voci-al 's morgens was ze on passelijk. Zonder het haar man mede te delen, ging ze op een morgen naai de doktor, die haar onderzocht en daarna lakoniek vertelde, dat ze in verwachting was. Begin mei volgend jaar kon zc de baby verwachten. Aanvanklijk vond ze het ellendig. De wetenschap, dat ze nog een paar maanden elke morgen beroerd zou kunnen zijn en binnen afzienbare tijd haar vrijheid defintiief kwijt was. veroorzaakte wrok en wrevel. door Henk van Heeswijk Al spoedig merkte Bram het. „Wat mankeert je?" vroeg hij op een avond, toen ze weinig at. „Ze beet hem toe: „Snap je dal dan niet eens? Jij, die altijd in alles zo bij bent?" Hij knikte. Natuurlijk, hij begreep het meteen. „O, is het dat.'Nou, dat is toch fijn? Dat is de hoogste roe ping van de vrouw." „Niet van iedere vrouw." „Van jou wel. Jij bent getrouwd. Zoveel te beter. Ik wil oud niet meer in de kleine kinderen zitten." Meer zei hij er niet van, maar de volgende morgen was er een meisje van zeventien jaar. „Meneer heeft me gestuurd omdat u een meisje no dig hebt. Ik wil hier wel graag wer ken." Willemien's eerste impuls was het meisje meteen weg tc sturen. Echt weer iets van Bram. Hij beslist, zon der mij er in te kennen. Ik ben an ders mans genoeg om zelf personeel uit te zoeken als dat nodig is. Tootje mocht blijven, meteen aan het werk tijgend. Maar 'savonds ging ze tegen Bram te keer. „Ik ben geen onmon dig schaap. Je had eerst aan mij moeten vragen, cf ik een meisje wil de hebben. Tel ik nog mee of ben ik alleen maar je bijzit?" Bram bleef onverstoorbaar. ..Ga niet zo te keer. Dat is niet goed in je huidige positie. Je bent verantwoor delijk voor het kind. dat je draagt. Juist omdat je mijn vrouw bent. van Wie ik houd, probeer ik zoveel mo gelijk besognes uit jouw handen tc nemen. Ik ken de ouders van Tootje, haar vader werkt bij me. Zc is han dig en betrouwbaar. Maar als ze niet naar je zin is, zeg je het maar. Stuur ik wel een ander." „Tootje kan blijven. Maar pleeg in het vervolg in zulke zaken overleg met me. Ik ben niet stupide, achter lijk of een sufferd." Nog een botsing ontstond, toen Bram sprak over een verloskundige, die hij kende. Met haar handen in de zij stond ze vol verbazing aan te kijken. ..Wel ja. waarom niet? Misschien wil je ook assisteren bij de bevalling? Niets er van. Ik heb het al met mijn dokter afgesproken: tegen die tijd ga ik naar het ziekenhuis en daar blijf ik, zolang het nodig is. Als daarna nog een verpleegster noodzakelijk is, zien we wel verder." Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5