DE ZIERIKZEESCHE COURANT Deel bemanning Amerikaans munitiesehip in staking Gaullisten en communisten winnen bij verkiezingen in Frankrijk Kinderhulpplan Nederland-India Deze week besluit over levering van Amerikaanse vliegtuigen aan Israël MORBIS „Hiswa" in Amsterdam officieel geopend Wereld heeft dringend voedsel nodig Gevoelens van onbehagen in de landbouw Bijenkorf-feest liep geheel uit de hand ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE I Maandag 16 maart 1970 126ste jaargang Nr. 20369 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus 1, iel. (01110) 2255, na 18.00 uur: iel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 »/o B.T.W. In dit nummer: Politieke vergaderingen in de streek Bekendmaking Pentagon WASHINGTON, 15-3. Het Penta gon heeft zondag bekendgemaakt dat een deel van de bemanning van het ruim 7.600 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Columbia Eagle", dat met een lading bommen en andere munitie op weg is naar Thailand, muiterü schijnt te hebben gepleegd en het schip in zijn macht heeft. Het Pentagon, dat nog maar over fragmentarische gegevens beschikt, liet weten dat de „Columbia Eagle", die gecharterd is voor de dienst voor militair vervoer overzee, zich op het ogenblik in de territoriale wateren van Cambodja bevindt. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht en vliegtuigen van de Amerikaanse ma rine, die buiten de territoriale wa teren en het luchtruim van Cam bodja blijven, houden het schip in het oog. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft diplomatieke stap pen bij de Cambodjaanse regering genomen. PARIJS, 15-3. Zowel dc Gaullis ten als dc communisten hebben flin ke winst geboekt in de tweede ronde van de verkiezingen voor de plaatse lijke raden die zondag in Frankrijk zjjn gehouden. De strijd ging om de helft van de zetels van deze raden die toezicht houden op de financiën, de huisves ting. het onderwijs en de gezondheid in alle 95 departementen van Fran krijk, Parijs uitgezonderd. Het Franse ministerie van binnen landse zaken maakte zondagavond bekend dat uit de resultaten van 1.613 van de 1.672 kiesdistricten waar gestemd werd, gebleken is dat de gaullisten 32 en de communisten 23 zetels hebben gewonnen. De commu nisten kwamen daardoor van 117 op 140 zetels. De socalisten verloren er 11 en vielen terug van 266 tot 255 zetels. De gaullisten boekten winst ten kosten van de kandidaten van de gematigde linkervleugel, terwijl de communisten zetels op de socialisten hebben veroverd. De opkomst van de kiezers was vrij groot. AMSTERDAM, 14-3. Dr. P. J. van Dooren, directeur van de afdeling so ciaal wetenschappelijk onderzoek van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen, vertrek 1 april voor de duur van drie weken naar Hyderabad (India). Op verzoek van de Stichting Hulp plan Nederland-Lndia, zal hij, in zijn kwaliteit van coördinator van dc werkgroep die de stichting een rap port heeft uitgebracht over dit plan, met het National Institute of Com munity Development besprekingen voeren over het begeleidende onder zoek van dit project, dat door het Indiase instituut zal worden ver zorgd. WASHINGTON, 15-3. Volgens goedingelichte kringen in Washing ton zal president Nixon vermoedelijk deze week een besluit nemen over dc levering van Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen aan Israël. De Israëlische regering heeft in de herfst van het vorig jaar de Ameri kaanse regering verzocht haar nog Minder mist en rook boven Londen LONDEN. 14-3. - De gevreesde Löndense „erwtensoepmist" behoort tot het verleden. Naar uit een vrij dag gepubliceerd wetenschappelijk onderzoek van het Londense stads bestuur blijkt, hebben de ruim een eeuw geleden ingevoerde bepalingen over het gebruik van „rookloze" huisbrandstof, waarvan de naleving streng wordt gecontroleerd, de lucht vervuiling van de Theemsstad dras tisch verminderd. In december scheen de zon in Lon den ditmaal aanzienlijk langer dan in het gebied er om heen. Zelfs het aantal van de in Londen waarge nomen vogelsoorten is toegenomen. Het voornaamste probleem van de autoriteiten is thans niet meer de rook, maar de luchtverontreiniging door zwaveldioxydehoudende afge werkte gassen. Herdenkingsmonument te Bocholt WINTERSWIJK. 14-3. In de Duit- se grensstad Bocholt zal zaterdag a.s. een monument worden onthuld ter herdenking van alle slachtoffers van de twee wereldoorlogen, dat is ver vaardigd door de Israëlische beeld houwster Ellen Bernkopf uit Jeru zalem. Het monument stelt een zit tende vrouwenfiguur voor. die in ge peins is verzonken. circa 30 Phantoms en ongeveer 90 Skyhawks te leveren. In Washington houdt men er reke ning mee dat Nixon in principe ak koord zal gaan met de verkoop van deze vliegtuigen, maar dat hij over de groette en de termijn van de leve- ranties telkens opnieuw een beslis sing zal nemen naar gelang de ver dere ontwikkeling van de toestand in het Midden-Oosten. Een derge lijke oplossing zou Nixon in staat stellen zich aan te passen aan de nieuwe situaties die in verband met Een ander Amerikaans schip heeft 24 bemanningsleden van de „Colum bia Eagle", die zich in twee red dingssloepen bevonden, aan boord genomen. De geredden hadden de kapitein van dit schip, de ruim 8.000 ton me tende „Rappahannock" verteld, dat er aan boord van de „Columbia Eag- lea" paniek was uitgebroken in ver band met een bom. Wat hiermee be doeld wordt, is nog niet duidelijk. De „Columbia Eagle" zou in totaal 39 man aan boord hebben gehad. kranslegging bij monument te Eede (Z.V.) EEDE, 13-3. In Eede (Z.V1.) is het feit herdacht, dat koningin Wilhel- mina daar na de bevrijding - 25 jaar geleden - voor hel eerst weer Nederlandse bodem betrad. Dat ge beurde met een kranslegging bij het monument dat in Eede ter hei'den- king van dit feit in 1954 werd op gericht. De kranslegging geschiedde namens koningin Juliana en prins Bernhard door de commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. Oorspronkelijk zou prinses Margriet de krans leggen, maar de helicopter die de prinses naar Eede had moeten vliegen moest vanwege de mist aan de grond blijven. Personenauto onder aanhangwagen VENLO, 14-3. Op de oude Strael- seweg in Venlo, is een personen auto, bestuurd door de 20-jarige J. Beurskens uit Straelen (N.B.) in vol le vaart op een uit Groningen af komstige trekker met aanhangwa gen gereden, toen de bestuurder van dit laatste voertuig bezig was op de rijweg te keren. De bestuurder van de personenauto schoot door de kracht van de botsing met zijn voer tuig onder de aanhangwagen. Hij wex-d zwaar gewond naar het zieken huis in Venlo overgebracht, waar hij enkele uren na aankomst over leed. De auto werd totaal vernield. QMUTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Belangrijke watersport- en kampeertentoonstelling AMSTERDAM, 14-3. Binnen 10 a 15 jaar zal het botenbezit in Neder land al zover zijn uitgegroeid, dat er cp iedere 50 inwoners 1 boot aanwe zig is. Dit lijkt de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr H. J. van de Poel, die vrij dagmorgen de 15e Internationale Watersport- en Kampeertentoonstel ling, de HISWA, in de Amsterdam se RAI opende, een reeële toekomst verwachting. In zijn openingswoord zei hij een verdubbeling van het huidige botenbezit - momenteel telt Nederland circa 80.000 boten - bin nen 7 a 8 jaar te verwachten. Op het ogenblik komt het botenbezit neer op 1 per 150 inwoners. De staatssecreta ris verzekerde, dat het overheidsbe leid op deze groei in de watersport voorbereid is. In verband met de enorme groei niet alleen in de watersport maar ook in de kampeersector bracht de staatssecretaris ook nog even de mi lieuhygiëne onder de aandacht van zijn toehoorders. Hij beval dan ook de acties van de stichting recreatie en de A.N.W.B. nationale produkt van rijke landen voor hulp aan en investering in de onderontwikkelde landen, veelal niet in acht was genomen. ROME. 13-3. „De wereld zal ver scheurd worden door geweld, waar van de politieke gevolgen onbere kenbaar zijn, tenzij in dc volgende vijftien jaar meer voedsel wordt voortgebracht". Dit heeft de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N., dr. A. H. Boerma. ge zegd in een toespraak tot het Ita liaanse genootschap voor internatio nale organisaties in Rome. Dr. Boerma zei verder, dat het door de V.N.-conferentie over han del en ontwikkeling gestelde percen tage van één procent van het bruto AMSTERDAM. De 76-jarige me vrouw F. C. A. Rademaker-Borster, die uit het raam van haar woning op de tweede verdieping van een huis in de Holendrachtstraat te Amster dam viel en zes meter lager in een tuin terecht kwam is in een zieken huis overleden. DEN HAAG, 14-3. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, heeft tijdens de maan delijkse bespreking met de minister van landbouw en visserij, uiting ge geven aan de gevoelens van onbe hagen in de landbouw over het uit blijven van E.E.G.-besluiten inzake het markt- en prijsbeleid. Er zijn op het platteland tekenen van toenemende onrust, waartoe ook aanleiding is, aldus de heer Knottne rus. Hij wees op de z.i. onbevredi gende situatie voor de melkveehou derij, die nu al anderhalf jaar met een tijdelijke regeling voor de zui- velprijzen werkt, waarbij voor ons land negatieve correctieven gelden. Minister ir. P. J. Lardinois noemde de trage Voortgang van de werk zaamheden van de E.E.G.-minister- raad het. gevolg van het feit dat er voor belangrijke zaken nog geen meerderheidsbeslissingen mogelijk zijn gebleken, zoales de minister ook bij de behandeling van de landbouw begroting in de Kamer duidelijk ge steld heeft. Hij herinnerde er aan, dat Nederland steeds voorstander is geweest van het invoeren van meer derheidsbeslissingen in de E.E.G. Man verdronk in waterleidingput OLDEMARKT. 14,3. Toen de al- leenwonende 77-jarige landbouwer H. van der Wende uit Oldemarkt, bezig was de hoofdkraan te openen van de waterleiding, verloor hij zijn evenwicht en schoot hij voorover in een ruim één meter diepe put, waar in circa 35 cm water stond. De man kon zich niet tijdig meer uit de put bevrijden en verdronk. Buren von den enkele uren later het stoffelijk overschot van de landbouwer. Chaos rond honderdjarige „De Groene 10" en „Laat niet als dank sterk aan en pleitte voor een algemene kampeerwet, waardoor uniformiteit in de regelingen tot stand zou kunnen komen. „Ik denk aan de invoering van de wet hygiëne kampeerplaatsen". TWEEDE KAMER Wijziging financiële verhoudingswet 1960 DEN HAAG, 14-3. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp dat enkele voorstellen bevat tot wijziging van de fianciële ver houdingswet 1960. Blijkens de me morie van toelichting wordt met de voorstellen beoogd de verdeling van de middelen die beschikbaar zijn voor de algemene uitkering uit het gemeentefonds beter af te stemmen op de financiële behoeften van de gemeenten. De voorstellen zijn geba seerd op een onderzoek dat door de raad voor de gemeentefinanciën is verricht. G.P.V. wil stichting van wetenschappelijk centrum DEN HAAG, 14-3. Het Geretor- meerd Politiek Verbond (G.P.V.) wil overgaan tot de oprichting van een stichting „Groen van Prinsterer" als wetenschappelijk politiek centrum van het G.P.V. De stichting heeft ten doel de ken nis te verwerven, te formuleren en te verspreiden van een algemeen poli tiek beleid en van het overheidsbe leid in het bijzonder, dat in ons land wenselijk is. Dit beleid moet zodanig zijn, dat dit kan worden uitgevoerd door per sonen en organen, die staan op de grondslag van de heilige schrift en de belijdenisgeschriften van de Ge reformeerde Kerken in Nederland. AMSTERDAM, 14-3. - Het grote feest, dat de Bijenkorf in Amster dam vrijdagavond zou geven ter ge legenheid van haar honderdjarig be staan, is in een chaos ontaard. Dc hoofdstedelijke politiemacht werd gemobiliseerd om orde te scheppen in de warboel en dc vernielingen tegen te gaan. Door de publikaties in de kranten en groots opgemaakte advertenties waren duizenden mensen afgekomen op de oproep van de Bijenkorf direc tie om aan het feest in het waren huis deel te nemen, dat tot midder nacht zou duren. Van feest is bitter weinig terecht gekomen. De toeloop was zó groot, dat kort na zeven uur de deuren van het warenhuis moesten worden ge sloten, terwijl duizenden mensen zich buiten stonden te verdringen. Toen begonnen de vernielingen: enkele grote ruiten van het warenhuis sneu velden, het baldakijn boven de hoofdingang ging in vlammen op, evenals een stelletje fietsen. Ook van enkele andere gebouwen bleven rui ten niet gespaard. Stenen, planken, fietsbellen en alles wat jongelui in handen kregen, werden gebruikt als projectielen om de politie, die de mensenmassa trachtte te verdrijven om het verkeer, dat volledig was vastgelopen, doorgang te verlenen, te Verkeerde gedetineerde vrijgelaten DEN HAAG. 14-3. De 33-jarige Haagse schilder T. J. heeft kans ge zien uit het Huis van Bewaring in Scheveningen te ontsnappen. Hij zat daar in voorarrest wegens diefstal en valsheid in geschrifte. Toen de gedetineerde vrijdagmor gen omstreeks half acht stonden aan getreden en werd meegedeeld dat een 23-jarige Haagse timmerman, die een week gevangenisstraf had uitgezeten, zich moest laten uitschrijven, stapte J. onmiddellijk naar voren. Hij deed zich voor als de timmerman die naar huis mocht en tekende voor ont vangst van enkele eigendommen van de timmerman. Even later zwaaide voor hem de gevangenispoort open en was hij vrij man. Toen de timmerman even later meldde dat hij degene was die met ontslag zou gaan, bemerkte het ge vangenispersoneel de vergissing. J. was toen al in geen velden of wegen meer le bekennen. HAMBURG. Als we het moeten gel loven, zal het toekomstig domein van de huisvrouw kogelrond zijn. Mid denin haar plaats van glanzende kunststof, hetzelfde materiaal als alles rondom haar. Een firma in de Bondsrepubliek liet het ontwerp van de Italiaan Luigi Colani knalgele werkelijkheid worden. Aansluiting op de huistelevisie, infraroodgrill en een wasdroger horen bij de keuken uitrusting. Ruimte voor plastic bor den en bekers werd gevonden in gemakkelijk bereikbare wandnissen. Bij elkaar lijkt het wel een com mandozetel van een ruimtecapsule. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het staat er met de kudde slecht voor als ook de herder een schaap is. bekogelen. De zeven- a achtduizend mensen, die zich in de Bijenkorf be vonden, hebben nauwelijks aan de feestelijkheden, die de directie had georganiseerd, deelgenomen. Van het programma is volgens een woord voerder van de directie, ongeveer zestig procent afgewerkt, maar het ging niet allemaal van harte. W eiiireb-programnia wordt uitgezonden HILVERSUM, 14-3. Dc televisie- commissie van IKOR-CVK heeft, daartoe gedelegeerd door het be stuur, besloten de film „De mede mens en Frydrik Weinreb" uit te zenden. Dc uitzending zal op don derdagavond 21 mei a.s. via Neder land 2 plaatsvinden. Dat twee weken geleden tot uitstel werd besloten, vond zijn oorzaak in het feit dat niet tijdig een evenwich tig' inzicht kon worden verkregen in het gewicht van de van diverse zij den geopperde argumenten, aldus de commissie. Daarbij was niet de con troverse rondom Weinreb's oorlogs verleden in het geding, maar de bedoeling van het programma, na melijk de morele en religieuze ge loofwaardigheid van Weinreb's ge tuigenis. Pleidooi voor beperkt gebruik van rijbewijs AMSTERDAM, 14-3. Prof. dr. W. Buikhuizen, hoogleraar criminologie aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, stelt voor een zgn. blauw rijbe wijs in te voeren bij veroordelingen voor het rijden onder invloed van al cohol. Een rijbewijs dat de betrok kene dan wel toestaat op werkdagen overdag te rijden, maar niet gedu rende de avonduren en de weeken den. De verkeersveiligheid zal door een dergelijke maatregel volgens dc hoogleraar nauwelijks in gevaar ko men. Rijden onder invloed is name lijk een typische vrijetijdsdelict. Het vindt overwegend in de weekenden en gedurende bepaalde avonden plaats, aldus de hoogleraar. Hij sprak zaterdagmorgen op het congres „Alcohol en wegverkeer", dat de Nederlandse vereniging voor strafrecht en criminologie „Dirck Volckcrtsz Coornhert" in Amster dam hield. Tijdelijk zachter Verwachting tot dinsdagavond: In hel algemeen veel bewolking en tijdelijk regen; tot krachtig of hard toenemende wind uit west- tot zuid west; hogere temperaturen dan van daag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 1 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor- maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 px-ocent. 17 maax-t. Zon op 6.51. onder 18.47. Maan op 12.28, onder 5.10. Volle maan: 23 maax-t te 2.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 maart 11.04 v.m. 23.54 n.m. BROUWERSHAVEN 17 maai*t 11.00 v.m. 23.55 n.m. Doodtij: 17 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-3. Hel K.N.M.I. deelt mede: Tussen de Azox-en en Ierland bevindt zich op de oceaan een hoge- drukgebied waarvan hel centrum een drukwaarde van 1043 mb. heeft. Aan de noordflank van dit systeem tx-ekken depressies via IJsland naar het oosten. Een uitloper van het ho- gedrukgebied stx-ekt zich over dc Bx-itse eilanden en ons land uit. Hel afgelopen etmaal trok een zwak frontensysteem vergezeld van enige motregen over ons land naar hel zuidoosten. Dit front vormde de be- gi-enzing van minder koude lucht die om het hogedx-ukgebied wordt aangevoeld. De eeider genoemde rug van hoge luchtdruk zal zich hel ko mende etmaal verder naar het zui den verplaatsen. Hierdoor komt ons land in een westelijke luchtstro- ming en kunnen storingen van de oceaan het weer in ons land beïn vloeden. Voor dinsdag wordt ver wacht dat het frontensysteem dicht bij ons land zal komen. Er zal dan ook vrij veel bewolking zijn waaruit later regen kan vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1