ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtydae 13 maart 1970 Nr. 20308 Gemeenteraad Brouwershaven Sloophuizen te Zonnemaire mogen gebruikt worden als jeugdsoos Ontmoeting Westduitse kanselier Brandt en Oostduitse premier Stoph op 19 maart Indonesië ontvangt prins Bernhard zeer hartelijk en waardig Dolle mina's verstoren Utrechtse raad BROUWERSHAVEN, 12-3. De ver gadering van de gemeenteraad Brouwershaven onderscheidde zich donderdagavond, alvorens men tot de afwerking kwam van de agenda, in een vraag en antwoordspel, waar by vooral de heer J. A. v. d. Bijl (PCG) met kritiek kwam op het col lege van b. en w. m.b.t. te steeds voorkomende toegevoegde angenda- punten, waardoor intern beraad in eigen fractie onmogelijk is. Met name attendeerde spreker op het krediet dat verleend wordt aan de jeugdsociëteit te Zonnemaire. Vo rige keer moest er speciaal een spoed eisende vergadering aan gewijd wor den en tot op heden is er nog niets aan gedaan. Het bleek dus inderdaad een storm in een glas water. De heer V. d. Bijl noemde het een kwalijke zaak aangaande de toegevoegde agen dapunten. „U wist toch reeds lang dat het plan De Bulke (kampeerter rein te Brouwershaven) zou komen? Ook nu krijgen we het weer zonder mogelijk beraad voorgeschoteld. Burgemeester Boersma antwoordde hierop, dat men bij dergelijke be sluiten weer een maand achterop ge raakt en dan verwijt men het college: „Wat doen jullie eigenlijk?" We heb ben woensdag j.l. pas de cijfers in b. en w. gekregen; dus konden niet eerder met dit plan komen. Zebrapaden Mr. A Gast pleitte voor het aan brengen van twee zebrapaden n.l. bij de ambtswoning en Weth. Dekker straat te Brouwershaven. De voorzit ter:" hiermede wordt binnenkort be gonnen." Op een vraag van de heer L. C. Braber werd meegedeeld, dat de aanleg der ijsbaan is gestagneerd door het slechte weer. De zelfde spreker vroeg n.a.v. de ingekomen stukken of de subsidie der muziek verenigingen in de kernen aangepast wordt aan het voorstel van de Bond Muziekgezelschappen in Zeeland De voorzitter meende dat dit geen haal bare kaart is, daar voor de laagste afdelingen een subsidie wordt voor geschreven van f 1500,per jaar. Gezien de bescheiden en begroting en der corpsen zitten ze niet met te korten. De heer Braber: „Past dan de subsidie jaarlijks met een verho ging toe aan de stijgende kosten". De voorzitter „Dit zal bij, de nieuwe begroting bekeken worden." Kolkenzuiger De raadsvoorzitter deelde mede dat het personeel gemeentewerken te Brouwershaven aanvankelijk zou worden uitgebreid met een werk man voor onderhoudsdienst. Door uitbreiding der plantsoenendiénst zou het college liever deze zaak me chaniseren en denkt bv. aan de aan schaf van een kolkenzuiger, intern vervoer in de kernen, enz., waardoor een hogere prestatie wordt verkre gen en hierdoor een man uitgespaard kan worden, zodat men van de on derhoudsdienst kan overhevelen naar de beplantingsploeg. De heer M. Matthijsse noemde het een vreemde zaak, daar er toch drie sollicitanten waren en de raad niet weet wat ze hiermee doet. „Betrokkenen moeten even geduld hebben", aldus de voor zitter, „tot we de zaak goed rond hebben. Het gaat toch om het voeren van een zo goed mogelijk beleid". De heer v. d. Bijl vond dat door het lange, uitblijven van een benoeming, genoemde personen in een vreemde situatie zijn gemanoeuvreerd. Jeugdhuis Zonnemaire Opnieuw volgde een bespreking aangaande het jeugdhuis te Zonne maire. De kosten bedragen voor de gemeente f 1342, De heer J. A. v. d. Bijl had graag een reglement van orde gezien en vroeg zich af of deze oude woningen niet beter gesloopt hadden kunnen worden. De jeugdsoos had dan wel licht in het verenigingsgebouw ge kund of in het gymnastieklokaal. „Onze fractie is niet tegen de jeugd soos maar wél tegen de opzet en de plaats van vestiging". Ook de heer Braber vond deze behuizing niet ideaal. De huizen waren toch aan gekocht voor de sloop en de ruimte zou een prachtige parkeerplaats op leveren. Burgemeester Boersma vond dat een reglement van orde een interne zaak is. „Als het college meent dat het niet goed loopt, kan het altijd ingrijpen". Bij bijzondere gelegenhe den kan de burgemeester ontheffing verlenen van het sluitingsuur. B. en w. willen graag overwegen de naast gelegen woning er bij te trekken, zo dat de ruimte groter wordt. Ze is tegen annexatie van de gymzaal, daar deze nog steeds in gebruik is. We moeten de jeugd van Zonnemaire niet de mogelijkheden onthouden zich te ontplooien. Het zijn sloopwonin gen, maar laten ze gerust nog enige jaren dienst doen als jeugdhonk". In tweede instantie stelde de heer v. d. Bijl niet tegen de soos te zijn, maar wanneer de raad gelden vo teert, moet ze ook haar zegje kunnen doen. Voorzitter: „Als het fout gaat hebt u als raadslid toch de macht b. en w. op de vingers te tikken?" De heer Matthijse vond dat we jongelui niet aan reglementen moe ten binden, maar zelf de verant woording moeten dragen. „Wij heb ben vroeger de kans niet gehad, om dat we geremd werden door de con servatieve opvattingen der ouderen. En wat het bezwaarschrift van per sonen uit Zonnemaire betreft: dit is misselijk en belachelijk te noemen. Bij stemming over dit voorstel werd tegengestemd door de Prot. Chr. fractie. Op de voordracht voor commissa ris Haringvlietbrug werden benoemd 1) Mr. J. P. Boersma en 2) L. M. Moermond. De raad ging verder akkoord met de verhoging van het presentiegeld voor leden van het stembureau, tot f 40,per dag. Geen bezwaar ontmoette de naam geving aan een straat te Dreischor, nl. de Renkumstraat. Vastgesteld werd de nieuwe ge meenschappelijke regeling werkvoor zieningsschap Schouwen-Duiveland. B. en w. stelden de raad voor, nu de financiële toestand der gemeente dit toelaat, toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling luchtver ontreiniging. Bestrijding luchtverontreiniging „Hoewel gering", aldus de heer v. d. Bijl, „is het alvast een stap in de goede richting". Hij vond dat op dit gebied een gewestelijk bestuur nodig is, zodat bij het inrichtingsbeleid in een bepaald gebied men gemeen- ZIERIKZEE, 13-3. Dezer dagen hield de afdeling „Schouwen-Duive land" van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, onder voorzitter schap van de heer P. Plikweert, een algemene ledenvergadering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Voor deze vergadering was behoor lijk wat belangstelling al had deze nog groter kunnen zijn. Het eerste gedeelte van de bijeenkomst werd geheel door huishoudelijke zaken in beslag genomen. Een belangrijk punt was de be stuursverkiezing. Het huidige bestuur bestaat uit vijf leden, waarvoor de werkzaamheden te veel worden. Daarom besloot men uit te zien paar een mogelijkheid om het afdelings bestuur uit te breiden met twee nieuwe leden. Hierdoor onstaat een spreiding van het afdelingswerk. Tevoren had het bestuur enige personen benaderd, die bij een even tuele verkiezing in het bestuur zou den willen zitting nemen. Deze per sonen werden door de voorzitter aan de vergadering voorgedragen, waar na zij bij aclamatie werden benoemd De nieuwe secretaris/penningmeester is mevrouw Dekker-Pannekoek te Ouwerkerk, in de vakature van wij len de heer D. Eveleens te Zierikzee. Als aanvulling voor het geplande be- GAZA. Bij een granaataanslag op een taxi bij Khan Joenis in de strook van Gaza zijn twee Israëliërs zwaar gewond geraakt. (Van een A.N.P.-verslaggever) DJAKARTA, 12-3. De ontvangst die prins Bernhard vanmiddag op het vliegveld „Kemajoran" van Dja karta, toen hy er met de Fokker „Friendship" „Gerben Zonderman" landde, ten deel viel, was die van een staatshoofd waardig. Het subtiele verschil was, dat voor een staats hoofd 21 en voor de prins negentien saluutschoten werden afgevuurd ter wijl de volksliederen werden ge speeld. Sultan Hamengkoe Boewono heet te de prins namens president Soehar- to welkom en inspecteerde met hem de erewacht, samengesteld uit een heden van leger, luchtmacht, marine en politie. Vervolgens werden tien tallen hoogwaardigheidsbekleders aan de prins voorgesteld, die zich hadden verzameld langs de honderd meter lange rode loper, die voor de Nederlandse gast was uitgerold. Kin deren van Nederlandse families zwaaiden met kleurige Nederlandse vlaggetjes en buiten het vliegveld stonden duizenden Indonesërs langs de kant van de weg om de prinselij ke stoet gade te slaan en toe te jui chen. Het waren er zoveel, dat een uur lang het verkeer tussen Djakarta en het vliegveld een complete chaos was. De prins logeert in het nieuwe „Guest House", dat naast het paleis van president Soeharto aan. het Mer- dekaplein, het voormalige Konings plein, is gebouwd. Hoofdartikelen De dagbladen in Djakarta hebben donderdag alle hoofdartikelen aan de komst van de prins gewijd. Indonesia Raja liet het hoofdartikel schrijven door de journalist Mochtar Loebis, die bekendheid verwierf door zijn oppositie tegen president Soekarno. Hij schrijft: „het bezoek geeft aan, hoe goed de verhouding tussen beide landen is geworden. Mogen alle tot dusver onvolwassen standpunten in Indonesië ten opzichte van Neder land hierdoor worden afgesloten. Het is beter naar de toekomst te kijken en de samenwerking op te voeren. Nederland heeft bewezen dat het niet drijft op de kurk van Indonesië en dat het welvarender is dan het ooit is geweest in de koloniale tijd. Vandaar ook dat de economische sa menwerking ter hand kan worden genomen zonder dat Indonesiërs ach terdochtig behoeven te zijn. Het is prettig voor de Indonesiërs te weten dat er in een hoekje van Europa een schappelijk kan spreken. We zullen in onze delta de chemische industrie zich zien uitbreiden en bereiken dan méér dan elke kleine gemeente apart. Burgemeester Boersma vond dat we dan in de autonomie der gemeenten stappen. Het zou een eenrichtingsbe- leid van Europa moeten worden. T.a. v. de chemische zware industrie met zijn gevaren, ligt het beleid in han den van provinciale staten. „We moeten deze regeling zien als een kleine bijdrage in het geheel. De ko mende tien jaar zullen we voor een verrassing staan m.b.t. de milieu hygiëne. Dit hoort niet thuis in een bestuursvorm van gemeente of pro vincie". Z.h.s. ging de raad akkoord met het voorstel. De raad ging verder akkoord met verlening van subsidie aan de ge zinsverzorging. Geen bezwaar le verder de aankoop woning Pieter hofje 2 te Zonnemaire op. Van de Hervormde gemeente te Zonnemaire werd een stuk grond aangekocht voor de prijs van f 22.825. Deze grond zal in de toekomst be stemd worden tot uitbreiding der be graafplaats. Goedgekeurd werden de voorbe- reidingsbesluiten Brouwershaven- West en loswal-Brouwershaven. De woning I. M. v. d. Bijlstraat 18 te Zonnemaire werd per 1 januari 1970 als ambtswoning voor het hoofd van de school. stuur: de heren C. M. Padmos te Dreischor en A. J. Rotte te Nieuwer- kerk. De voorzitter was aftredend, maar werd met algemene stemmen herkozen. Alle gekozenen namen hun funktie aan. Het werk van de vereniging Na de pauze hield de heer J. Rot te, directeur van de N.V.S. te Den Haag een causerie over het werk van de Nederlandse Vereniging van Sui kerzieken, waaronder ook het kin dertehuis in Zeist valt. Hij merkte op dat het voor de N.V.S. ieder jaar een flinke kluif is om dit alles te fi nancieren, maar in de toekomst hoopt het Rijk daarin bij te dragen. Een ander punt was de wens dat doktoren bij het ontdekken van sui kerziekte bij patiënten, een tip aan de N.V.S. zouden willen geven, voor eventuele nieuwe leden. Deze leden, die dikwijls nooit van de N.V.S. ge hoord hebben, zouden door de vere niging met raad en daad kunnen worden bijgestaan, wat veel vergis singen en onkosten zou kunnen voor komen, „want daar is de N.V.S. voor". Hierna volgde een reeks van vra gen, die door de heer Rotte werden beantwoord. O.a. kwam de belasting aftrek voor suikerzieken ter sprake, een punt waarin de N.V.S. ieder lid voldoende kan voorzien van gege vens. Tot slot van de vergadering werd de film „Lang zal hij leven" vertoond, waarna de voorzitter alle aanwezigen hartelijk dankte voor het slagen van de avond. land is dat oprecht van Indonesië houdt". Het blad van het leger, Berita Yoedha, zegt in zijn hoofdartikel: „Wij zouden onszelf bedriegen, in dien we niet zouden toegeven dat dit bezoek ons doet herinneren aan' alle perioden, in het byzonder de bittere, van de historische betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland. Een normaal mens zal dat ook niet van ons vergen. Door dit niet te vergeten zal de prins meer in staat zijn om de vriendschappelijke groet aan hem als lid van de Koninklijke familie te waarderen. Moge de prins een goe de indruk meebrengen als een UTRECHT, 12-3. De Utrechtse Dolle Mina's hebben donderdag de vergadering van de gemeenteraad verstoord, toen deze een verordening op de subsidiëring van kinderdag verblijven besprak. Ze wierpen van af de publieke tribune tot vliegtuig jes gevouwen pamfletten de raads- Scheepvaartberichten Camitia, 11-3 40 m. z.o. Southampton Calamares, 11-3 1150 m. o.n.o. Eu- 9tatius. Esso Den Haag, 11-3 295 m. w. Casa blanca. Kenia, 11-3 240 m. n. Manilla. Vlieland, 11-3960 m. n.o. Recife. Siegfriedlinie ivordt beschilderd MAASTRICHT, 12-3. De 290 ki- lometer lange Siegfriedlinie, Duits verdedigingswerk uit de tweede wereldoorlog zal veranderd worden in een vredesmonument. Het is een plan van de Maastrichtse kunste naar Felix van de Beek, die onlangs in binnen- en buitenland een groot aantal pamfletten liet verspreiden, waarin hij aandrong op het beschil deren van de grauwe blokken be ton van de Siegfiedlinie, die het landschap ontsieren. „Ik wil dit con crete probleem oplossen en het zin loze een zin geven", aldus de kun stenaar. Zijn idee blijkt aangeslagen te zijn. BERLIJN, 12-3. De Westduitse bondskanselier Brandt èn de Oost- Duitse premier Stoph zullen donder dag 19 maart in de Oostduitse stad Erfuit bijeenkomen. Dit heeft het Oostduitse persbureau A.D.N. na af loop van de vyfde gespreksronde ter voorbereiding van het topover- leg bekendgemaakt. Datum en ontmoetingsplaats waren volgens A.D.N. voorgesteld door de Oostduitse regering. Ooorspronkelijk zouden de twee regeringsleiders in Oost-Berlijn bijeenkomen, maar de D.D.R. maakte ernstige bezwaren te gen het plan van Brandt om na het gesprek een bezoek aan West-Berlijn te brengen. Het vooroverleg dreigde daarop stuk te lopen, waarna Brandt Oost-Duitsland verzo_cht met sugges ties te komen voor een andere plaats Computer-prestatie TOKIO, 12-3. De Japanse com putermaatschappij IBM-Japan heeft bekend gemaakt met succes een toetsenbord ont wikkeld te hebben dat 3520 Chinese en Japanse karakters en tevens Latijnse letters kan reproduceren. Het instrument zal op de wereldtentoonstel ling 1970 in Osaka worden ge demonstreerd, waarbij t door elektronisch rekentuig wordt bestuurd. De maatschap pij heeft tevens een machine voltooid die Chinese karakters kan schrijven met een snel heid van 333 regels van 16 te kens per minuut. vriendschapsgeschenk van het Indo nesische aan het Nederlandse volk". De begroetingsontmoeting tussen prins Bernhard en president Soehar to had een bijzonder hartelijk karak ter. Van Indonesische zyde waren aanwezig minister Malik, brigade generaal Widyalatif en leden van de staf van de president en prins Bern hard had zijn gevolg, dat hem op deze reis vergezelt, meegebracht. Tientallen fotografen en filmmensen maakten zowel bij het begin als by het eind van dit bezoek hun opna men, waarvoor met veel plezier werd geposeerd. zaal in, terwijl een deputatie onver hoeds tot voor de zetel van de voorzitter doordrong om hem een festelijk versierd exemplaar van het pamflet aan te bieden. Aangezien de actie tevoren was aangekondigd, konden twee agenten in burger erop toezien, dat de Dolle Mina's één voor één de publieke tri bune verlieten; zoals burgemeester jhr. mr. C. J. A. de \Ranitz hen -iet- wat over zijn woorden struikelend - had gelast. „Nebato" in de R.A.I. AMSTERDAM, 12-3. Van 1 tot 5 juni a.s. wordt in de RAI te Amster dam de vijfde internationale bakke rijtentoonstelling Nebato gehouden. De vijfde Nebato wordt de grootste internationale bakkerijtentoonstel ling, die ooit in Nederland is gehou den. Huiseigenaren beschuldigd van rassendiscriminatie WASHINGTON, 12-3. Het Ameri kaanse ministerie van justitie heeft de eigenaren van 5000 flats in Los Angeles beschuldigd van rassendis criminatie. De gedaagden, een zekere Ben Weingarl en twee ondernemin gen waarvan hij de leiding heeft, be zitten en beheren in deze stad 283 flatgebouwen. Zij zouden negers die een flat wilden huren gezegd hebben dat er geen flats meer beschikbaar waren. van samenkomst. Kort na de Oostduitse bekendma king bevestigde de regeringsvoor lichtingsdienst in Bonn het bericht. De Thüringse stad Erfurt ligt onge veer halverwege de luchtroute tus sen Bonn en Oost-Berlijn, 70 km van de Westduitse grens. Droeve Vietnam-statistiek SAIGON, 12-3. Vorige week is het aantal Amerikaanse gewonden in Zuid-Vietnam scherp gestegen van 338 tot 803 manschappen, het hoogste aantal in zes weken, heeft een Ame rikaanse woordvoerder donderdag meegedeeld. Het aantal doden was 25 minder dan de week ervoor, na melijk 88. In de negen jaren die de oorlog duurt zijn nu 40.846 Amerikanen ge sneuveld en 269.099 gewond. Van de gewenden van vorige week moeten er 370 in het hospitaal worden ver zorgd. Van de Zuidvietnamese regerings troepen sneuvelden vorige week 343 manschappen, een stijging van 10, en werden er 742 gewond. Er werden 2.105 guerrillastrijders gedood, van wie 896 door regeringstroepen. De Vietcong en de Noordvietnamezen hebben in de afgelopen negen jaar nu 607.886 manschappen verloren. Te voortvarende pastoor ROME, 12-3. De Noord-Italiaanse bisschopGiuseppe Agrisani heeft in zijn bisdomsblad de houding van jmstoor Otenio een schandaal ge noemd en hem daarom ook uit het ambt gezet. En het moet gezegd wor den, de pastoor gedroeg zich op 1 maart tijdens de preek in zijn paro chiekerk van Santo Stefano di Mon- temagno inderdaad een beetje eigen aardig. Nadat de pastoor de kansel was bestegen begon hij zijn parochianen de opvatting te verkondigen dat „het huwelijk een zeer bruikbaar middel om broeder onder broeders te zijn". Hoewel vele gelovigen het niet be paald met de opvatting van hun pas toor eens bleken te zijn, werden ze op slag tot ongelovigen omgevormd toen pastoor Otenio onmiddellijk de daad bij het woord voegde, naar de eerste kerkbank wees en zei: „Daar in de eerste bank zit mijn bruid". Als klap op de vuurpijl stapte de pastoor daarop voor de ogen van de verblufte, parochianen de kansel af en verliet arm in arm met zijn 22- jarige knappe bruid Clara Panizzolo SPORT VOETBAL Zierikzee I-Hansweertse Boys I Ook deze wedstrijd zal voor het Zierikzee-elftal geen struikelblok vormen; daarvoor is het rood-zwarte elftal te sterk. Sluiskil is al inge haald, de vraag is over welke ploeg (en) kan R.C.S. nog struikelen, be halve dan een Biervliet en Zierik zee. In ieder geval zondag a.s. trek ken Pokorni, d., J. Klink, J. v. Beve- ren, C. Dogger, A. Kampe, J. Wil- lemse, a. Th. Klink, m. J. Krips, A. v. Tiggelhoven, H. Vermeule, C. Lo- dewijk, v. Reserves H. Meier, A. Stoutjesdijk en L. Stoel als vanouds van leer, maar wel een beetje meer schotvaardigheid. Zeeland Sport 2-Zierikzee 2 Na twee nederlagen rekenen wij thans op een overwinning. A. L. Stoutjesdijk, d. B. Wijsman, C. Wil- tenburg, S. Kamp, J. Hogerheide, a. H. Berrevoets, Th. v. Aken, m. L. Koster, A. Winkelman, W. v. d. Hoek, L. Stoel, v. en als reserve J. Merle zorgen daar voor. Een flinke training a.s. vrijdagavond is geen overbodige luxe. Hogerheijde, een van de topspelers van seizoen 1967/1968 hervat zijn ac tieve voetballoopbaan. S.V.O.W.K. I-Zicrikzce II Dit wordt een zware wedstrijd. Na' deze vorstperiode zijn de bekwame doelman Pokorni, linksbuiten Stoel, de schutters L. Koster en H. Meier uit het elftal verdwenen en geroe pen voor hogere teams. J. Berrevoets, d. S. Struik en C. Struik, T. Doffer, G. Koster, J. Schoonen, m, J. Papeveld, A. Wil- lemse, J. Schietlekatle, G. de Wit en L. v. d. Kasteele, res. J. Verkaart gaan naar Ouwerkerk, maar Schie- tekatte als middenvoor zal proberen de passes van de Wit c.s. af te ron den. AMSTERDAM. - De wedstrijd Ajax-Carl Zeiss Jena: Piet Keizer scoort het derde doelpunt. Doelman Blochwitz kan niet meer ingrijpen. Nog geen kabinet in Italië ROME, 12-3. De Italiaanse chris ten-democraat Aldo Moro heeft pre sident Giuseppe Saragat meegedeeld dat hij niet in staat is een nieuwe litalaanse regering samen te stellen. Moro heeft Saragat zijn opdracht teruggegeven, nadat hij 'n week lang gepoogd had deze opdracht uil te voeren. Moro,. minister van buitenlandse zaken van het op 7 februari afge treden homogene christendemocra tische kabinet, is derhalve evenals premier Mariano Rumor, die op 12 februari belast werd met de op dracht om een kabinet samen ie stellen, niet geslaagd. Rumor gaf zijn opdracht na ruim twee weken terug. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Denekamp A. G. van Beem, kand. te Doorn; te Meteren en Est en te Scherpenzeel L. West- land, kand. te Huizen (N.-H.); te Leens-Warfhuizen, Wehe, Zuurdijk (streekgemeente Warneambt) J. Klinkhamer, kandidaat te Leeuwar den. Beroepbaarstelling: Kand. drs. L. A. Kopmels, J. S. Bachstraat 60 te Utrecht is beroepbaar. Aangenomen naar Bergambacht H. van der Post, kand. te Beekber gen, die bedankte voor Brakel, Goudswaard, Kamerik, Kcsteren, Lexmond, Nederlangbroek, Oolt- gensplaat, Randwijk en voor Schoon -rewoerd; naar Lopikerkapel J. A. van der Velden, kandidaat te Amersfoort, die bedankte voor Daarle. Bedankt voor Amsterdam (Am- stelkerkgemeente) C. Balk te Sluis. Geref. Gemeenten Beroepen te Zoetermeer P. Blok te Dirksland. Ned. Herv. Kerk BRUINISSE. De opbrengst van de verjaardagsbussen in de hervormde kerk was over januari f 155,95 en over februari f 164.80. OVERDENKING Judas is voor ons gevoel en ge mene vent. Een verrrader. Een tra gische figuur. Op alle mogelijke ma nieren proberen we dat te zeggen. Als kinderen elkaar treiteren (bij u thuis ook?), dan zeggen we: „zit niet zo te judassen". Als u dat een beet je hard zegt en met een snauw, dan zeggen de overburen al heel vlot: „die? dat is me ook een Judas". De man met die naam in de bijbel moest de kas beheren. Maar hij lichtte hem ook weieens. Daarom noemen we de penningmeester van de club ook wel eens „judas". Met een lachje, hoor. Maar ondertussen. We hebben het over een judaskus een judasgroel, een judaslac/i. En dat is allemaal niet zo' best. het is een valse groet en een valse lach. Een aantal jaren geleden ver scheen het boek „Christus wordt weer gekruisigd". In een klein dorp willen de inwoners de lijdensge schiedenis gaan spelen. Maar bij de rolverdeling krijgen ze hooglopende ruzie; wie zal de rol van Judas krij gen? Dat willen we niet. geen Judas. We kijken er de man in de Mat- theüs-Passion haast op aan. Nee, wij geen Judas. Toen Jezus tegen zijn leerlingen zei, dat één van hen Hem zou ver raden, toen vroegen ze allemaal: „Ben ik het, Heer?" Met andere woorden: ieder van ons kan Judas zijn. Daarom proberen we hem zwart te maken, vals. geniepig. Want dat zijn xoij niet, welnee. Wij heten „Jansen". „Pietersen". „de Jong". Misschien denken nu wel een paar mensen: „oh, nou ja. Misschien hebt u wel gelijk, af en toe ben ik het zelf wel eens. Maar u weet, hoe dal gaat. Die baas van me, dat mens van hier naast is ook altijd aan het treiteren. En wat doe je dan, onder de druk van de omstandigheden?" Is het. daarom niet zo erg wat u doel? Of is het zo. dat u dan zelf een net zo grote Judas bent als ..dat mens"? Nog later is Jezus ook voor alle Judassen gestorven en Hij beloofde, dat ze in Zijn Koninkrijk een nieu we naam zouden krijgen' misschien uw baas en „dat mens" en uzelf. F. Advertentie Ditis het recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak t afinaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me Ledenvergadering afd. N.V.S. „Schouwen-Duiveland" Saluutschoten, volksliederen en grote belangstelling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3