D'66 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bom-meldingen in West-Duitsland Bijna-botsing boven P. VERSCHUUR -► Nr. 6 van Lijst 11 Tuinman Zoon Prijzenbeschikking goederen en diensten De noodsituatie voor de fruittelers Niet-roken in vliegtuigen Amsterdam en liet bevrijdingsfeest noord-Nederland K0UWENBERG gasverwarming blijft gehandhaafd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 niaarl 1970 12Gste jaargang Nr. 20368 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 Rf.DAKTlE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Behuizing jeugdsoos Zoimemaire Mol 19 - Zierikzee Telefoon 2887 Soldaat verongelukt l)ij oefening DEN HAAG, 12-3. Bij een oefening op de zogenaamde „Tokkelbaan" van de luchtmachtkaderschool in Schaarsbergen heeft zich gisteren een ongeval voorgedaan. De uit Ka- pelle-Biezelinge afkomstige soldaat D. Ganseman .achttien jaar oud, kwam te vallen en liep ernstig hoofdletsel op. Hij is donderdagmor gen in het gemeenteziekenhuis te Arnhem aan zijn verwondingen be zweken. Vluchtelingen oorzaak van dodelijke botsing EINDHOVEN, 12-3. Twee woon wagenbewoners uit {Roermond, en Deurne en een inwoner van Venlo, die vcor de politie op de vlucht wa ren geslagen zijn op een kruispunt in Eindhoven met een auto ingere den op een personenauto, bestuurd door de 43-jarige mevrouw W. van den Broek-Peijnenburg uit deze plaats. Deze werd bij de botsing uit de auto geslingerd en kwam ter plaatse te overlijden. BONN, 13-3. Vier Boeing-straal- passagiersvliegtuigen - drie van de Lufthansa en een van de Pan Ame rican - moesten in verband met bom meldingen donderdag het vertrek uitstellen cf naar de luchthaven te rugkeren. Twee toestellen van de Lufthansa van de dienst Frankfort-Hamburg konden niet op tijd vertrekken om dat er anonieme telfoontjes waren binnengekomen dat aan boord een bomaanslag op een Israëliër zou worden gepleegd. Ondanks een grondig onderzoek werd er echter niets gevonden. Volgens de politie van Hamburg waren deze telefoon tjes afkomstig van een dronken man. SCHIPHOL, 12-3. De gezagvoerder van een Caravellc lyntoestel van Sa bena, die donderdagmorgen uit Stockholm via Kopenhagen naar Brussel vloog, hepft kort na tien uur per radio aan de verkeersleiding van Schiphol melding gemaakt van een „near miss", dus een bijna-botsing. Boven het wolkendek op een hoogte van 10 km vliegend in het Advertentie voor de belangen van Schouwen-Duiveland in de PROV. STATEN De burgers bij het bestuur. CAO 1970/1971 agrarische loonbedrijven DEN HAAG, 12-3. In de sociale commissie Landbouwambachten van het Landbouwschap is overeenstem ming bereikt over de CAO 1970/1971 voor de agrarische loonbedrijven en werktuigencoöperaties. De lonen zijn met 9% verhoogd, terwijl de arbeidsduur met 40 uur per jaar is verkort. De vakantie is met 1 dag verlengd, terwijl voorts n(og enkele andere ver beteringen in de secondaire arbeids voorwaarden zijn overeengekomen. Alle merken NAADLOOS TAPIJT OVERGORDIJNEN VITRAGES uit voorraad leverbaar. Wij adviseren U gaarne! Voorlopig ongewijzigd van kracht DEN HAAG, 12-3. Minister Ne- lissen van economische zaken is van tordeel dat het algemeen sociaal- economisch belang het handhaven vereist van een strak prijsbeleid en dat derhalve de prijzenbeschikking goederen en diensten, die op 3 sep tember 1969 werd afgekondigd, voor lopig ongewijzigd van kracht zal blijven. De minister heeft dit donderoch- tend aar. het slot van een bespreking met de prijzenoverlegcommissie over het tot medio 1970 te voeren prijs beleid, meegedeeld. In de piijzen- overlegcommissie hebben vertegen woordigers zitting van de centrale organisaties van werkgevers, werk nemers en consumenten en van de vereniging van Nederlandse gemeen ten. Het voorlopig ongewijzigd van kracht blijven van de prijzenbeschik king goederen en diensten betekent, dat ook in de komende maanden slechts een aantal met name genoem de categorieën van kostenstijgingen voor doorberekening in de prijzen in aanmerking komt. Het bedrijfsle ven is verplicht dalingen van deze kosten in de prijs tot uitdrukking te brengen. Tot nu toe werd bij het be oordelen van verzoeken om onthef fing geen rekening gehouden met een rente over het geïnvesteerde eigen vermogen. De minister is van mening, dat het nog langer negeren van de rende mentsfactor bij het ontheffingsbeleid gevaren mee zou brengen voor de continuiteit van de ondernemingen en dienstengevolge voor de werkge legenheid. Het ontheffingsbeleid zal daarom worden aangepast, in die zin dat geleidelijk aan rekening zal wor den gehouden met een zekere rente Grootscheepse campagne Leninherdenking in de Sow jet-pers DEN HAAG, 12-3. De gvootscheep- se campagne in de Sowjet-pers voor de viering van Lenins honderdste ge boortedag op 22 april groeit naar een hoogtepunt. Regelmatig verschijnen grote herdenkingsartikelen in de kranten, die van tijd tot tijd een spe ciale „Lenin-pagina" uitbrengen. Sowjet-burgers krijgen de ruimte om hun herinneringen aan de grote re volutionair te vertellen en veelvul dig maakt men melding van bijeen komsten of nieuwe publikaties in verband met Lenins leven en werk. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 12-3. Van de vier mo ties die bjj het interpellatiedebat over de noodsituatie in de Neder landse fruitteelt aan minister ir Lar- dinois (landbouw) werden voorge- LONDEN, 12-3. De „Trans World Airlines" (T.W.A.) heeft als eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld compartimenten voor niet-rokers in gesteld. In de Boeing-747-toestellen, waarmee met ingang van 18 maart de dienst Londen-New York zal worden gevlogen, krijgt een van de le klasse compartimenten het bordje „niet ro ken", dat ook wordt aangebracht op een van de 3 cabines van de econo mieklasse. In de overige 232 toestel len van de maatschappij komen ook gedeelten voor niet-rokers. legd, is alleen de motie van de rege ringspartijen - de motie-Zylstra - aanvaard. In deze motie wordt de regering dringend gevraagd op'zeer korte ter mijn, doch uiterlijk 1 april a.s., in overleg met het bedrijfsleven aan vullende maatregelen voor de fruit teelt te treffen. Alleen de Boeren partij onthield haar steun aan deze motie. De andere moties, ingediend dooi de oppositie, vonden de regerings partijen, de S.G.P., het G.P.V. en de Boerengroeperingen tegenover zich. In deze moties werd gevraagd de gratis verstrekking van appels aan schoolkinderen mogelijk te maken, een tegemoetkoming aan de fruitte lers te verstrekken in de kosten van hagelverzekering en te bevorderen dat de overbruggingskredietregeling voor de fruitteelt zodanig kan wor den toegepast, dat in ieder geval een bedrag voor levensonderhoud a fonds perdu aan betrokkenen wordt ver strekt. INDIA. Vóór zijn bezoek aan Indonesië, bezocht prins Bernhard de Tibe taanse vluchtelingen in India. Op de foto: een Tibetaanse vrouw brengt een eerbewijs aan prins Bernhard. In de staat Himachal in het noorden van het land, was de prins in Paonta en Sataun, waar nederzettingen zijn gevestigd van Tibetaanse vluchtelingen. AMSTERDAM, 12-3. „Amsterdam zal de bevolking op de v(jf cn twin tigste verjaaidag van de bevrijding een sober maar veelzijdig program ma bieden, waarbij er van uitgegaan is dat een ieder deze dag op eigen wijze weet kunnen vieren cn her denken." Koningin Juliana opent tentoonstelling AMSTERDAM, 12-3, Koningin Juli- ar.a zal op donderdag 23 april a.s. in c",e Nieuwe kerk te Amterdam de ten toonstelling „mooie vrijheid?" ope nen, die ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de bevrijding van ons land wordt gehouden. De expositie Nationale Tentoonstelling 5 mei 1970" is georganiseerd door de „Stichting in Amsterdam die is voortgekomen uit het Amsterdamse 5-mei-comitè, het centraal orgaan voor alle feeste lijkheden die dit jaar in de hoofd stad zullen plaats vinden. De ten toonstelling wordt ingericht in het gedeelte van de Nieuwe kerk waai de restauratie inmiddels is voltooid en duurt van 23 april tot 20 juni a.s. Burgemeester Samkalden zei bij de bekendmaking van het program ma, dat een werkelijke viering van deze dag alleen maar mogelijk is als men die elkaar gunt en de „V" van vrijheid ook de „V" van verdraag zaamheid is. De vijfde mei 1970 wordt in Amsterdam geen carnavalsfeest, maar wel een feest van mensen die zich ervan bewust zijn dat het een onvolmaakte dag is en er nog heel wat moet gebeuren, aldus dr. Sam kalden. Eén van de hoofdpunten van het programa is een nationale tentoon stelling in de Nieuwe Kerk, die een beeld zal geven van drie tijdvakken waarin onze vrijheid in discussie was. Het beü-eft de jaren 1930-40 (de crisisjaren, het voorspel), 1940-45 (oorlog bezetting, de illegaliteit) cn 1945-70 (wat hebben we met onze vrijheid gedaan en wat hebben we ervan gemaakt?). De expositie, die twee maanden zal duren, wordt op 23 april door konigin Juliana geo pend. Andere hoofdpunten op 5 mei zijn de doorlopende voorstellingen van e en „geëngeerde" toneeldocu mentaire onder de titel „De vrijheid bedreigd?" in Frascatie en een speci aal feestconcert door het concertge bouworkest olv. Edo de Waart in het concertgebouw. luchtruim boven noord-Nederland, ergens tussen Groningen en Enkhui zen, hoorde hij plotseling het motor geronk van een militaire straaljager, die hij vervolgens met hoge snelheid vlak onder zich door zag schieten. De piloot schatte de tussenruimte op niet meer dan 30 meter, een afstand die uiteraard veel en veel te klein is voor veilig luchtverkeer. Het hoogte verschil tussen twee toestellen moet volgens de voorschriften minimaal 300 meter bedragen. Het incident deed zich zo onver wacht voor, dat de Sabena-vlieger niet eens meer aan een zg ontwij- kings-manoeuvre behoefde te begin nen. De straaljager kruiste daarvoor zijn baan te onverwacht. De Europese Economische Ge meenschap en Spanje hebben te Brussel een prefentieel handelsak koord voor zes jaar gesloten. In Tel Aviv is bekendgemaakt dat Israëlisch luchtdoelgeschut don derdag een Egyptische jachtbommen werper van het type „Soekhoy 7" heeft neergehaald. De piloot is om het leven gekomen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die donderdag over zuidwest Engeland naar het zuiden trok, was vrijdagochtend Bre- tagne gepasseerd en blijft zich in zuidelijke richting verplaatsen. Bij de Afriakanse noordkust vormde zich een lagedrukgebied, dat nog in akti- viteit toenemend, in de richting van Corsica beweegt. Boven de Britse eilanden en het Noordzeegebied stij gen de barometers. Een uitloper van een Atlantisch hogedrukgebied tus sen IJsland en Schotland zal zater dag boven het noordelijk deel van de Noordzee liggen en een verbinding vormen met een, langzaam in sterkte afnemend, Russisch hogedrukgebied. De lucht, die over deze streken stroomt, zal uit hel noordoosten wor den aangevoerd. Hiermee zullen wol kenvelden worden meegevoerd, ter wijl de temperaturen enkele graden lager zullen zijn dan normaal. De hoofdpersonen van de strijd in Laos: de twee halfbroers (links) prins Soevanna Phouma, president van Laos en (rechts) prins Soeva- noevong, leider van de Pathei Lao. Deze archieffoto werd gemaakt toen zij in 1962 in Zurich onderhande lingen voerden. Dreigende staking in San Francisco SAN FRANCISCO. 12-3. Duizen den gemeente-ambtenaren, verpleeg sters en onderhoudspersoneel zijn van plan vandaag (vrijdag) in sta king te gaan. De vakbonden hebben een salarisverhoging tot een totaal bedrag van ruim 17 miljoen gulden als „onvoldoende" van de hand ge wezen. Noordoostelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met veel bewolking; tem peraturen in de nacht om het vries punt, morgen overdag ongeveer vijf graden, maar in opklaringsgebieden iets hoger; matige noordoostelijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tol 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 14 maart. Zon op 6.58, onder 18.42. •Maan op 9.26, onder 2.51. 15 maart. Zon op 6.56, onder 18.44. Maan op 10.16, onder 3.52. 16 maart. Zon op 6.53, onder 18.45. Maan op 11.18, onder 4.38. Eerste kwartier: 14 maart le 22.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 maart 7.29 v.m. 19.57 n.m. 15 maart 8.19 v.m. 20.57 n.m. 16 maart 9.34 v.m. 22.17 n.m. BROUWERSHAVEN 14 maart 7.22 v.m. 19.48 n.m. 15 maart 8.13 v.m. 20.52 n.m. 16 maart 9.29 v.m. 22.16 n.m. Doodtij: 17 maart. over het geïnvesteerde eigen vermo gen. De minister wees er voorts op dat bijzondere aandacht gegeven zal wor den aan mogelijkheden tot prijsver laging. Advertentie Advertentie TEL. 2618 - ZIERIKZEE Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie kan beschrijven hoe lief hij heeft, heeft slechts opper vlakkig lief.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1