Moeders tweede leven Bolletje Cyprus: nog steeds een wankele staat Aanschaf hoekjes voor basisscholen in verband met bevrijding BLIK DOOR HET WERELD Goed Fries koetje De restauratie van de Noordhavenpoort Brand op terrein camping „Het Torentje" ARAM VAN DE EILANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duiult-rdag 12 maait lHTu Nr. 29367 Gemeenteraad Bruinisse BKU1N1SSE. 11-3. De gemeente raad van Bruinisse komt op 13 maart 1970 in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voor stel tot aanschaffing van boekjes in verband met de herdenking van de bevrijding op de beide basis scholen, üe keuze viel op: „Een paar minuten is het stil", „Waarom de tram stil stond", „Feestboekje 5 mei feest in Nederland" en „Oorlog en Vrede". Verder de verhuur van de omran ding van de ijsbaan als camping voor het seizoen 1970. Toetreding tot de Stichting Instituut Welstandstoe zicht, om de welstandsadviezen te verzorgen, de verhoging van de bouwleges in verband met de ad- vieskosten terzake van de welstand, een voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet in verband met woningonderzoek in het kader van de krotopruiming (t' 4525,de nieuwe gemeenschappelijke regeling Centrale Werkplaats Schouwen-Dui- veland, salarismaatregelen gemeen- tepersoneel per 1 januari 1970. Onder agendapunt 11 worden di verse zaken samengevat. In de eer ste plaats, het herzien van de Alg. politieverordening met betrekking tot o.a. het sluitingsuur voor horeca bedrijven. Dit was tot dusver 23 uur en zal indien de raad met het voor stel van b. en w. meegaat, nu 24 uur worden ('s zaterdags vroeger). In verband met de aanvullende werkgelegenheid voor personen van 50 jaar en ouder moet materiaal worden aangeschaft tot een bedrag van f 4400, Vooi bereidingsbesluit Voor enkele gebieden is een voor- bereidingsbesluit als bedoeld in art. 21 van de wef op de ruimtelijke or dening nodig o.m. voor het gehele toekomstige recreatiegebied, Noord- dijk, Hageweg, Groeneweg en Mo lenweg en voor de jhr. mr. A. F. C. de Casembrootstraat. Enkele perceeltjes grond moeten worden aangekocht in verband met de bouw van 2 woningen aan de Hertsbekestraat, terwijl ook grond moet worden verkocht voor de bouw van 9 woningwetwoningen (aan de Chr. Woningbouwver. Schouwen- Duiveland). In verband met de fusie van de PZEM en de Zeeuwse Gas Mij, moe ten de aandelen PZEM worden om gewisseld. Bovendien moet de ge meente nog drie extra aandelen ne men, die ad. f 1000,moeten worden volgestort. Aan de Algemene Bond voor Be jaarden zal een éénmalige subsidie worden verleend gelijk aan de huur van het verenigingsgebouw voor één middag, aldus stellen b. enw. voor, terwijl de subsidieaanvraag van „Nu met Hope" voor kennisge ving wordt aangenomen, omdat de financiële moeilijkheden, die een extra subsidie rechtvaardigen, door het houden van de bazar geheel zijn opgelost zo wordt door b. en w. voorgesteld. Advertentie Het opmerkelijkst van de aanslag op de Cyprische president Makarios is wel dat hij niet eerder is geko men. De president heeft in de loop van tien jaar Cyprische onafhanke lijkheid vrij wat sympathie verloren bij een groep die hem eerst van har te steunde: degenen die een volledi ge aansluiting bij Griekenland voor stonden, de enosisVia hem meen den zij die het best te kunnen ver wezenlijken op de duur, maar Ma karios bleek toch in de eerste plaats een Cyprische nationalist. Zijn vaak gebleken afkeer van de kolonels in Athene heeft hem uiter aard niet enosis-gezinder gemaakt. Twee jaar geleden hebben de kolo nels nog een poging gewaagd de enosis toch maar door te drukken, waarbij echter de Turken - uit be zorgdheid voor de Turks-sprekende Cyprioten - danig in verweer kwa men. Makarios trouwens evenzeer en door vooral Amerikaanse druk heeft Athene maar van zijn plannen af gezien. Formeel is het kolonelsregime nu nog voorstander van een onafhan kelijk Cyprus, maar de pan-helle- nistische ideeën daar waarin een enosis zo mooi zou passen, heeft Pa- padopoulos toch nimmer opgegeven. Gevolgen Het is al een treurige toestand ge weest toen op Cyprus nog maar twee groeperingen met elkaar streden. Thans zijn het er dus drie: de Cy prische nationalisten, de Turkse minderheid en de Grieksgezinde groep, ivaarvan de sterkte moeilijk valt vast te stellen. En dat de staat niet in elkaar stort is dan nog voor- namelijk eraan te danken dat de blauwhelmen van de Ver. Naties er de orde bewaren. Niet bepaald een solide basis voor een gemeenschap. Over Makarios kunnen we denken zoals we willen, maar een feit is in tussen dat het juist zijn persoonlijk heid nog voor een groot deel is dat de zaken op Cyprus er niet somber der voorstaan dan nu al het geval is. De vraag is alleen wie er achter de aanslag steekt op een afstand en we krijgen dan de neiging aan Athene te denken, als de partij die er het meeste belang bij heeft. De Turken zullen ongetwijfeld niet tolereren dat Cyprus Grieks wordt en dan krijgen we weer een botsing tussen de twee N.A.T.O.- partners. Iets waar zeker de V.S. in verband met de toenemende Russi sche invloed in het oostelijk deel van het Middellandse Zeegebied niet voor zullen voelen. En de Ameri kaanse steun voor het kolonelsregi me is te belangrijk dan dat Papa- dopoulos die toil verspelen. Amerika sluit consulaat in Rhodesië WASHINGTON. 11-3. üe Verenig de Staten zullen op 17 maart a.s. hun consulaat te Salisbury in Rhodesië sluiten, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Deze maatregel is een gevolg van de tenuitvoerlegging van de nieuwe Rhcdesische constitutie, waarbij met ingang van 2 maart Rhodesië een republiek is geworden, onafhanke lijk van Engeland. In de verklaring van minister Rogers wordt gezegd, dat Amerika Engeland blijft be schouwen als de wettige soeverein over Rhodesië. Duitse Starfighter verongelukt BONN, 11-3. De enige zoon van de Westduitse bondsdagvoorzitter, Kai Uwe von Hassel, is dinsdag veron gelukt toen zijn Starfighter f 194g in Noord-Duitsland neerstortte. Dit heeft het Westduitse ministerie van defensie bekend gemaakt. De neergestorte Starfighter is de 117ste in de reeks verongelukte toe stellen van dit type. De verongelukte piloot is de 29-ja- rige Joachim von Hassel. Zijn vader, die van 1962 tot 1965 minister van defensie van de Westduitse bonds republiek was, kreeg in die periode hevige kritiek te verduren in ver band met de veelvuldige ongelukken met Starfighters. M1TTAGONG (Australië), 11-3. - Rio Gem, de beste Friese koe van de boerderij van de Fransicanessen nabij Mittagong in Nieuw Zuid V/a- les, is door de „Friesian Cattle Club of Australia" als 87 gelassificeerd. Het hoogste cijfer is 100 en er zijn maar weinig koeien in Australië die een cijfer boven de 80 hebben. Rio Gem werd destijds voor slechts 70 dlrs. gekocht door zuster Eliza beth, de dochter van de eigenaar van een boerderij uit Uitgeest. Toen Rio Gem tijdens het transport ern stig gewond raakte, wilde men het dier afmaken doch zuster Elizabeth, die de liefde voor vee van huis uit meekreeg, wilde hiervan niets horen en verzorgde de koe met het boven genoemde resultaat. Begroting overschreden door talrijke tegenslagen ZIERIKZEE, 11-3. Gcd. Staten hebben aan prov. staten een voorstel doen toekomen om aan de gemeente Zierikzee een bijdrage toe te kennen van f 44.538,(10 procent) in de op f 445.375,geraamde meerdere sub sidiabele restauratiekosten van de Noordhavenpoort. Uit een toelichting op dit voorstel van het college blijkt o.a. dat de overschrijding van de oorspronkelij ke begroting is ontstaan door talrijke tegenslagen. Zo was de toegang aan de buitenzijde veel slechter dan ge dacht was. In deze torenachtige toegang wa ren de scheuren in het metselwerk zo onrustbarend, dat de natuurstenen gevel voor het grootste gedeelte moest worden gesloopt. Een groot fi nancieel nadeel is voorts dat alle buitengevels van natuursteen zijn, HAAMSTEDE, 10-3. De brandsire- ne loeide opnieuw dinsdagmiddag omstreeks één uur. Nu bleek dat een terrein, gelegen tegenover de cam ping „Het Torentje" en eigendom van de N.V. Slot Haamstede, in brand stond. Het terrein is begroeid met wat helm en kort gras en wordt nogal eens gebruikt om snoeihout e.d. te verbranden. Dit was op deze middag ook het geval door de Prov. Water staat. Het personeel was tegen twaalven gaan eten waarna het vuurtje een eigen weg zocht een steeds breder oppervlakte beslaande, in de richting van het vakantiever blijf „Zomerhof" doortrok. In een meer zuidelijke koers werd een el- zenbos, rijkelijk van duindoorns en ander brandbaar materiaal bereikt, docht toen was de brandweer al ge waarschuwd terwijl omwonenden en toevallige passanten al met de blus- GRENOBLE. In de Franse Alpen heeft zich opnieuw een lawine voor gedaan in de buurt van Autrans, on geveer 40 km ten zuid-westen van Grenoble. De lawine heeft een dode geëist en drie ernstig gewonden. Automatisering bevolkingsadministratie GOUDA, 11-3. De automatisering van de bevolkingsadministratie van de gemeente Gouda is een feit. Daar mee is bewezen dat landelijke auto matisering reëel is en voordelen biedt. Bovendien bleek het toegepas te sytseem goedkoper dan wanneer de bevolkingsadministratie zou zijn gemechaniseerd met ponskaarten of adresplaatjes. De automatisering in Gouda werd uitgevoerd onder bege leiding van de Stichting tot Ontwik keling van de Automatisering bij Gemeenten (S.O.A.G.) een coördina tiecentrum voor dergelijke activitei ten van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. sing waren begonnen. Gezamenlijk kon verder onheil worden voorko men, zodat een en ander goed afliep. Ondanks dat het nog volop wintert is reeds bewezen dat de duinbeplan tingen kurk droog zijn en zeer brandbaar geworden. Deze trouwens niet alleen want ook andere terrei nen met brandbare vegetaties zijn droog hetgeen uit de twee branden van deze week al duidelijk werd. Grote voorzichtigheid is dan ook ge boden. n.l. ledesteen en gobertanger. Bij herstel is dezelfde, uiters kostbare steensoort toegepast. De aanbouw aan de zijde van de Zuidhavenpoort bleek aan de stads- zijde op de oude walmuur te staan terwijl twee andere gevels praktisch ongefundeerd waren. Hier moest een paalfundering aangebracht worden. De herstellingen aan de kap, aldus de toelichting van het college, zijn ook veel uitgebreider geworden dan was voorzien en bovendien moesten er wijzigingen worden aangebracht in verband met allerlei vondsten tij dens het werk. Aan de beide bruggehoofden is veel metsel werk vernieuwd. Het terrein van de Noordhavenpoort is aan de haveningang gedeeltelijk af gegraven en gedeeltelijk van een nieuwe houten beschoeiing voorzien in dezelfde geest als de Zuidhaven poort. Aan de grachtzijde wordt de grond zover verwijderd dat de poort weer in het water komt te staan, terwijl een gedeelte van de aangren zende stadsmuur weer is opgetrok ken. Sclieepvaartberichten Ampenan, 7-3. 300 m. z.z.w. Sao To mé. Atys, 7-3. Miri naar Singapore. Gulf Swede, 7-3. 65 m. z.w. Porto. Kai*a, 7-3. aank. Shellhaven. Korenia, 7-3. 10 m. w. Mokha. Philippia, 7-3. 360 m. z. Monrovia. Vlieland, 7-3. Takoradi naar Cura sao. Zafra, 7-3. 199 m. w. Freetown. Fraaie plaat van de Nieuwe Haveu te Zierikzee in de twintiger jaren. Een „Koophandel"-schip op weg naar zee. Links een pittoresk vis serszeilschip. Man neergeschoten GRONINGEN, 11-3. De 20-jarige Groninger K. F. T. Duizeling is in de Groninger binnenstad neergeschoten door de 26-jarige, eveneens uit Gro ningen afkomstige koopman, H. S. Beide mannen hadden reeds eer der ruzie gehad, maar ditmaal laaide de vele zo hoog op, dat S. een pistool trok en twee keer op Huizeling vuur de. Deze werd geraakt in de heup, de kogel werd naderhand in het zieken huis vlak onder zijn navel verwij derd. De tweede kogel doorboorde zijn linkerbeen, waarna het het rechterbeen schampte. Het slachtoffer kon na operatie naar huis terug keren. De dader kon nabij de plaats van het misdrijf worden aangehouden. Grote buit 745.000) bij ju weliersinbraak AMSTERDAM, 11-3. De inbrekers die het afgelopen weekeinde een be zoek brachten aan de juweliersfir ma Siebel in de Amsterdamse Kal- verstraat hebben blijkens de inven tarisatie voor een verkoopbedrag van f 745.000 aan sieraden, gouden horlo ges, gouden ringen en briljanten buitmaakt. Volgens de directie was er voor enige miljoenen guldens aan verkoopwaarde in huis. Het weigeren van de alarminstal latie wordt geweten aan een lege accu. Vermoed wordt, dal de accu als gevolg van kortsluiting is ont laden. FEUILLETON Dit waren de drie mannen in haar leven geweest. Geen van de drie had enige voorkeur. Ze was voor elk van hen vriendelijk en als het zo uit kwam toeschietelijk. Had er geen bezwaar tegen, als men haar in de armen nam en kuste. Doch daar bleef het dan ook onverbiddelijk bij. Van Franse gezegden als: de eerste avond een hand, de tweede avond een zoen en de derde avond de rest, moest ze niets hebben. Er was nog geen man in haar leven geweest, die haar hart ook maar enige beroering had verschaft. Een man op z'n tijd was een welkome afwisseling en ge schikt om je een avond te amuse ren. Als beloning mocht hij haar dan kussen. Ze was tenslotte geen be gijntje. Met Bram was het allemaal an ders. Bram had wel iets in haar ge- 79. Het was of Aram's kreet Satarin uit een verdoving wekte. Wild gebaarde Hij naar de jonge krijger, die thans door Tudor zijn mannen omsloten werd. „Valt aan!" gilde hij de verzamelde krijgslieden vol haat toe. „Doodt hen allen! Zij mogen niet ontkomen!" De reus slaakte echter een kreet van vreugde nu hij zijn vriend herkende. „Aram! Bij Thorr! Sluit u aaneen, man nen! Vormt een vierkant! Wij moeten de deuren bereiken!" daverde zijn stem. Even als Aram wist hij dat hun situatie wan hopig was. Zij waren aan alle zijden inge sloten door een honderdvoudige overmacht. Maar net als de Man van de Eilanden was hij doordrongen van de zekerheid dat zij zich hier liever zouden doodvechten dan zich overgeven aan de wraak van Satarin. Een heftige beweging op het platform trok echter plotseling hun aandacht. Daar had de magiër de verzamelde aanvoerders opnieuw toegeschreeuwd hun mannen te bevelen de kleine groep aan te vallen. Doch inplaats daarvan drongen enkele der krijgsoversten dreigend naar voren. Altijd hadden zij Satarin gehaat. En nu zij be seften dat hun vorst Lowis, die zijn trouw verschuldigd waren, niet langer leefde om hem de hand boven het hoofd te houden, richtte hun woede en haat over de dood van hun heer zich geheel op hem. „Wie zijt gij om ons bevelen te geven, o Satarin!" gromde de voorste grimmig. „Is het niet door u dat Lowis zijn einde gevonden heeft! Wij zullen met de vreem delingen afrekenen - maar evenzeer met uMet die woorden stortte hij zich op de angstig terugwijkende magiër en Sa tarin had maar nauwelijks tijd de hem toegedachte slag te pareren. Het volgend ogenblik was het of de hel losbrak in de grote ruimte. raakt. Heel veel zelfs. Voor het eerst in haar leven had ze een man ont moet, die werkelijk een man was. Een heerser. Na veertien dagen wist ze: hij is een persoonlijkheid, die zich niet laat verdringen. Ik ben het eveneens, dus onze karakters gaan botsen. Er kwamen botsingen, doch daar trok Bram de Vorn zich niets van aan. Zijn stelregel was haar al gauw bekend: „Wat me niet aanstaat in je, leer ik je wel af. Daarna zullen we volkomen harmoniëren. En wat ik dan nog te kort heb, vul jij aan". Ze had er zich blauw over geër gerd. Maar iedere keer was er een onzichtbare draad, die haar met hem verbond en als magnetisch naar hem toe trok. „Je kunt niet meer buiten me, dat is toch duidelijk? Trouwens, je raakt me niet meer kwijt. Zodra het me het beste uitkomt, gaan we trouwen. Ik wil een zoon en een dochter, meer niet. Mijn opdracht is niet de wereldbevolking uit te brei den, wel om deze in stand te hou den". Al dergelijke uitlatingen nam ze mei een korreltje zout. Dus dacht ze: Laat 'm maar leuteren. Als ik niet wil trouwen, trouw ik niet. Ik ben twee en twintig en dan trouw je toch zeker nog niet? Is je mooiste tijd van je jonge leven naar de maan. Voor je het weet, zit je met een schreeuwer op je schoot. Want in deze tijd hield Willemien helemaal niet van kinderen. Vooral kinderge schrei irriteerde haar in hoge mate. In haar Parijse tijd raakte ze hele maal uit haar concentratie, als ze in de verte maar een kind hoorde hui len. Dan smeet ze haar potlood in een hoek van het vertrek en scheur- Thuis waren de meningen ook niet de haar half opgezette ontwerp in stukken. onverdeeld gunstig over Bram de Vorn, die al enkele malen op visite was geweest. Helemaal niet verle gen, integendeel: de selfmade man. die zich had voorgesteld met een air van: Ja, ik ben nu die man, die uw dochter heeft ontdekt; waarschijn lijk zal ze te zijner tijd een ideale vrouw voor me zijn. maar er moet eerst nog heel wat aan haar bijge schaafd worden. Laat dat maar aan In ij over, dal komt best in orde. Moeder mocht hem van hef. eerste ogenblik al niet. „Hij is me le vrij- door Henk van Heeswijk postig: ik zou haast zeggen: brutaal. Hoe ki'ijg je het in je hoofd, zoiets uit te zoeken? Ik houd niet van mensen, die dadelijk zo amicaal zijn. Als-ie hier zit, zou je denken, dat-ie hier z'n hele leven al ge woond heeft." Vader was wat vooi'zichtiger in zijn ooi'deel. Zelf zakenman, al was het dan in een heel andere branche, bewondei-de hij de vooi'tvai'endheid. Voox-al de omschakeling op hout en kax-ton vond Holstegger geniaal ge vonden. Een man die wel zal slagen in het leven, ooi'log of niet. Maar of hij de geschikte man is voor on ze Willemien, meen ik te moeten betwijfelen. Hoewel, zover is het nog lang niet. Zover komt het nooit, had Wille mien al voor zichzelf beslist. Bi'am is intei'essant en soms vind ik al zijn bedisselarij wel amusant. Bo vendien erg gemakkelijk. Dat wil nog niet zeggen, dat ik er naar ver- lang met hem naar het stadhuis te gaan. Vast niet. Hans, Willemiens's broer, was nog in zijn i'omantische pei'iode en zag hoog op tegen zijn aanstaande zwa ger, zoals hij Bram in gedachten al noemde. „Wat wil je later worden?" had Bx-am op een avond aan de jongen gevx-aagd. „Een baan, waarin ik veel kan x-eizen," antwooi'dde de jongen ter stond. „Vertegemvooi'diger of tolk. Hindei't niet wat." „Vei'waai'loos dan je talen niet. dal is erg belangi'ijk: Frans, Duils. Engels en Spaans. Daai'mee kom je driekwart van de wex-eld door." „Duits natuuxiijk niet," weexdegde de jongen. ..Dat hoor ik al meer dan me lief is." Duits eveneens. Deze oorlog duurt niet eeuwig en binnen een beti'ekkelijk kort aantal jaren zullen we alles vei'geten zijn en maar wat graag weer zaken doen met Duitsex's. Je moet ver in de toe komst zien, als je wat wilt bei'ei- ken. Wat vandaag belangi'ijk is. telt moi'gen niet meer mee. Ont houd dat goed." Holstegger had dit gesprek schou- dei-ophalend beluisterd. ..Hij komt van de school af bij mij in de zaak." besliste hij. "Dat gezanik over rei zen is flauwekul." Wordt vex'volgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7