AGENDA Brand verwoest kindertehuis De V.V.D. en D'66 „De anderen mceten kiezen" Balans over 1969 V.V.V. Brouwershaven: Goede gang van zaken Overeenkomst tussen de Koerden en Iraakse regering Overval op twee bejaarde broers STREEKNIEUWS Kritiek op Kamernota midden- en kleinbedrijf DEN HAAG, 11-3. Het ovcrleff-or- gaan van de ondernemersverbonden, waarin samenwerken de Onderne mersfederatie en het Koninklijk Ver- bend voor Ondernemers heeft, teza men met de Raad vtjor het Midden- en Kleinbedrijf zijn bezwaren ken baar gemaakt tegen de nota van staatssecretaris Van Son (Economi sche zaken) over het Midden- en Kleinbedrijf. Dit geschiedde op een in het ge bouw van de Tweede Kamer gehou den openbare „hearing". De nota van de onder-minister geeft, naar de me ning van het overlegorgaan, geen be leid aan voor de komende jaren, maar biedt slechts een opsomming van een aantal bestaande problemen. Het overlegorgaan is van mening, dat de staatssecretaris veel meer op alle terreinen van het maatschappe lijk leven de belangen van het zelf standig ondernemerschap moet on derkennen en behartigen. Vooral moet meer geld ter beschikking ko men voor onderzoek en voorlichting, ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf. BRUSSEL. 11-3. Een felle brand heeft in enkele uren tijd het tehuis voor zwakke kinderen „Sterre dei- Zee" te Koksijde, nabij Oostende, vernield. Van de 200 inwonende kin deren werd er niet een gewond. De aangerichte schade is aanzienlijk. Ze wordt geraamd op 175.000 gulden. Poolse vliegtuigkapers in Wenen veroordeeld WENEN, 11-3. In Wenen zijn woensdag twee jonge Polen, die op 20 november een Pools lijnvliegtuig dwongen naar de Oostenrijkse hoofdstad te vliegen, veroordeeld tot respectievelijk twee jaar en drie maanden en twee jaar gevangenis straf. Aangezien vliegtuigroof niet als misdrijf in het Oostenrijkse wet boek van strafrecht voorkomt, was hun het dragen van wapens, belem mering van de persoonlijke vrijheid, het dreigen met geweld ten laste gelegd. Na het uitzitten van hun straf zullen zij worden uitgewezen. Hoewel beide broers bij het ge vecht een flinke hoofdwond hadden opgelopen, raad pleegden zij geen dokter en lichtten zij ook de politie niet in over de overval. De Rijkspo litie van Ruinerwold kreeg pas een week later lucht van wat er gebeurd was. Zij begon, met nasporingen. In middels is in Rotterdam een man aangehouden, die vermoedelijk bij de overval betrokken is geweest. Het is waarschijnlijk dat er deze week nog enkele arrestaties zullen volgen. Dreigende grote staking in San Franciseo SAN FRANCISCO, 12-3. De Ame- rikaanse stad San Franciseo wordt bedreigd door de grootste staking in haar geschiedenis, die o.a. de haven, het vliegveld, scholen, ziekenhuizen en het openbaar vervoer zal treffen. Leiders van de bonden van gemeen- tepersoneel hebben hun leden opge roepen vrijdag met de staking te be ginnen als het gemeentebestuur hun looneisen dan nog niet heeft inge willigd. Oceaantocht j! per roeiboot i LONDEN, 11-3. Een Britse on- 11 dernemer van 51 jaar, Sidney i Genders, is gezond en wel in i Antigua, een klein Caraibisch 11 eiland, aangekomen, na de At- 11 lantische oceaan te zijn over- geroeid. Dit meldt het blad l' „Evening Neios". Dit is de i» eerste keer, dat iemand de i» Atlantische oceaan is overge- l» stoken in een roeiboot in de richting Europa-Amerika. In I1 1966 roeiden twee Britse offi- l1 eieren en vervolgens in 1969 l' John Fairfax de Atlantische i1 oceaan over in de richting l1 Amerika-Europa. Sidney Gen- I1 ders, oud-koopvaardij-officier, i1 is in september 1969 uit Enge- land vertrokken. Drie mann in den later arriveerde hij op de Canarische eilanden. Hij waag- de de grote sprong" met 1 Kerstmis en 74 dagen later is hij in Antigua aangekomen. Hij vergenoegde zich met. te zeggen, dat hij slaap had en 'ging slapen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hollandscheveld en te Moercapelle: kand. W. G. J. van der Sluys, Putten; te Oosthem c.a.: kand. G. W. Marchel, Apeldoorn; te Tho- len en te Zegveld :kand. M. B. van den Akker, Monster; te Ederveen: kand. C. Evers, Putten. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkvergadering van Gelder land als predikante voor b.w. (gees telijk verzorgster Oranje-Nassau- oord te Renkumj: kand. mej. C. M. Chardon, Renkum. Bedankt voor Rouveen: Th. Lek- kerkerker, Oosterwolde (Gld.). Ger. Kerken Beroepen te Landsmeer: D. N. Wouters, Pijnacker-Nootdorp; te Joure: D. O. Veenendaal, Genderen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Brouwershaven en voord Noordbergum: A. C. Haitsma, Zaamslag. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Zaandam: C. Bos, Zuidland-Spijkenisse. Ned. Herv. Kerk OOSTERLAND. De heer M. de Valk alhier, die onlangs werd geko zen op een gemeente-avond als dia ken der Ned. Herv. Kerk, heeft deze benoeming aangenomen. Scheepvaarlberichten Abida, 9-3. Singapore naar Port Dixon. Ampenan, 9-3. 440 m. n.n.w. Walvis baai. Acmaea, 10-3. te Kopenhagen. Esso Den Haag, 9-3 11 m. n.n.w. Port Etïenne. Gariymedes, 9-3. Hamburg naar Es- bjerg. Kenia, 9-3. 120 m. o.n.o. Okinawa. Vlieland, 9-3. 360 m. z.z.o. Monrovia. Zafra, 9-3. 135 m. z.w. Accra. Abida, 11-3 te Penang. Ampenan, 10-3 135 m. w. Walvisbaai. Diloma, 10-3 175 m. o. Madeira. Kenia, 10-3 230 m. z.w. Okinawa. Philippia, 10-3 840 m. n.n.o, Recife. Zafra, 10-3 te Bonnu. SPORT VOETBAL AJAX VERSLOEG CARL ZEISS JENA: 5-1 AMSTEBDAM. 11-3. Ajax heelt zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de runners up cup. Ajax won zijn thuiswedstrijd tegen FC Carl Zeis Jena met 5-1. De ruststand was 3-1. Ajax had in Jena met 1-3 verloren. In de 83e minuut verving Suuren- donk de geblesseerde Ci-uijff. KORFBAL AU-Keady II tegen TOP De reserves van All Ready gaan zaterdagmiddag ook aan hun tweede competitiehelft beginnen met een uitwedstrijd tegen TOP I te Arne- muiden. Deze laatste club staat er op de ranglijst uitstekend voor en het zal dus niet meevallen om uit Walcheren een punt mee te nemen. De wedstrijd begint om 15.30 uur en wordt geleid door scheidsrechter J. v. d. Lijké. All-Ready I ontvangt Zuidwesters II Wanneer de weersomstandigheden dit toelaten speelt All Ready I za terdagmiddag a.s. om 3 uur tegen Zuidwesters II uit Oost-Souburg. Als de rood-zwarten hun vorm niet zijn kwijt geraakt behoort het weer tot de mogelijkheden om de volle winst in Zierikzee te houden. Dit laatste is ook wel hard nodig want nummer twee van de ranglijst, BKC I. zal te gen Olympia wel geen steekje laten vallen. De definitieve opstelling van de thuisclub is nog niet bekend, doch deze zal er ongetwijfeld anders uit zien dan in de eerste competitie helft. Scheidsrechter is de heer H. Bellaart uit Goes. DODELIJKE ONGELUKKEN HAARLEMMERMEER. Bij een bedrijfsongeval bij de Kopako, kunst -stoffenindusfcrie te Vijfhuizen in de Haarlemmermeer is de 31-jarige be drijfsleider R. Riebeek uit Haarlem om het leven gekomen. AMSTERDAM. In het lozingska naal in Amsterdam-Oost is het lijk van de 64-jarige H. Fiddér uit de hoofdstad drijvende aangetroffen. De iri een rusthuis wonende man is vermoedelijk door de duisternis mis leid, te water geraakt en verdron ken. EINDHOVEN. De driejarige Cottie Scheffer uit Eindhoven is om het le ven gekomen, toen hij plotseling de weg overstak en door een passerende tankauto werd aangereden. Het jon getje was op slag dood. WEERT. De 19-jarige Annie Broods uit Weert is in het St. Jans- zlëkenhuis in Weert overleden. Zij raakte op 20 september jl. ernstig gewond bij een verkeersongeval op een kruispunt in Weert. Zij werd toen door een personenauto aangere den en was sindsdien bewusteloos. Geen extra geld voor Gemeentefonds DEN HAAG, 11-3, Minister dr. H. J. Witteveen (financiën) ziet geen mogelijkheden om binnen de begro ting van het gemeentefonds dit jaar nog extra uitkeringen aan de ge meenten beschikbaar te stellen. Hij zei dit in de Eerste Kamer, waar bij de begrotingsbehandeling van het gemeentefonds vanuit verschillende fracties op extra maatregelen was aangedrongen. De bewindsman wees er met nadruk op, dat het accres van het fonds dit jaar groter is dan de zogenaamde zes procents groei- norm voor de overheidsuitgaven. Geen kolen vandaag HOLMES CHAPEL, 11-3. „Ko- J lenman, vandaag geen kolen", 4 stond op het briefje, dat me- 4 vrouw Clarke woensdag op de 4 voordeur van haar woning in 4 het Engelse dorp Holmes Cha- 4 pel had geprikt. Körte t(jd ter reed een kolenauto, waar- f van de remmen weigerden, haar huis binnen. De wagen r kantelde en deponeerde veer- tien ton steenkool, een berg f van vijf meter hoog, voor de f voordeur. Klaagde mevrouw f Clarke: „En ik had nog zo ge- f zegd dat ik geen kolen nodig f hadf HILVERSUM, 11-3. De voorzitter van de VVD, mevrouw H. van Some- ren-Downer, ïs „niet verdrietig maar wel gelukkig" met de beslissing van de leiding van de politieke partij De mocraten '66 om te kiezen, althaps meer sympathie te tenen voor een samenwerking met de Partij van de Arbeid, inclusief Nieuw Linies, Zij deelde dit mee in een televisie uitzending. Naar haar mening heeft D'66 zich met het uitspreken van de ze voorkeur „volkomen buiten spel geplaatst". Mevrouw van Someren merkte op dat het maatschappijbeeld van D'66 dicht ligt bij dat van de P.v.d.A. Dat betekent, zo zei zij, dat er voor ons geen basis is voor een reeele samen werking met D'66, welke partij „de deur nu enorm hard heeft dlchtge- knald". Mevrouw Van Someren, die D'66 „een voorbijgaand modeverschijnsel" noemde, uitte ook kritiek op Nieuw Links in de Partij van de Arbeid. De door Nieuw Links voorgestane oplossingen noemde zij dogmatisch, negentiende eeuws socialistisch en zij noemde deze slechts geschikt voor een land als Joegoslavië. Minister Utlink: Donderdag 12 maait Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Z.O.V. Huis van Nassau, 8 uur, verkiezings bijeenkomst D'66. Haamstede Ger. Kerk, recreatiezaal, 7.30 uur, C.H.U.-verkiezingsbijeenkomsl. Burgh Hotel Bakker, 8 uur, vergadering Oranjevereniging. Ouwerkerk Zaal Vijverberg, 8 uur, vergadering Sportvereniging. Nicuwerkerk Ons Dorpshuis. 8 uur, „wens-avond" Verenigingsraad. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, C.H.U.-verkiezingsbijeenkomst Vrijdag 13 maart Zierikzee Graanbeurs, 7.45 uur slotavond Zo meravond voet bal. Concertzaal. 8 uur, Zuidelijk Toneel Globe met „Oom Wanja", (Z.V.U.). Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur ontspanningsavond voor bejaarden. Mondragon, bovenzaal, 8 uur ver kiezingsvergadering V.V.D. Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur uit voering Kinderkoor. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, ledenverga dering „Eendracht Bindt". Oosterland Conferentiekamer, 7.45 uur, uitvoe ring „Oosterlands Fanfare". Zaterdag 14 maart Zierikzee Land- en Tuinbouwschool, kantine 10-16 uur, postzegel ruilbeurs. Excursie Jeugdvogelwacht, 2 uur, (hek-met-de-paardjes, Dijkwater). Rencsse Excursie Jeugdvogelwacht, 10 uur, (Moolweg). Zondag 15 maart Ouwerkerk Consistorie-kamer, 7 uur, gemeente avond. Maandag 16 maart Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afd. -Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 17 maart Haamstede Hotel vliegveld, 7.30 uur, vertoning buitenlandse dia-serie. Brouwershaven Hotel Floris V, 8 uur, ledenvergade ring tennisvereniging. Vrijdag 20 maart Zierikzee Mondragon, foyer, 8 uur, algemene ledenvergadering „Stad en Lande". Burgh Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, uit voering Kinderkoor. Zaterdag 21 maart Burgh Het Wapen van Burgh, 2.30 uur, uit voering Kinderkoor voor bejaarden. Ad verf entte OP REIS BEVEILIGD door een reis- en bagage verzekering NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Melkhandel klaagt over ongelijke behandeling UTRECHT, 11-3. De Verenigde Ne- derlandse melkhandel is van mening dat slechts (wee branches vorig jaar door de prijzenstop zijn getroffen, te weten de bakkers en de melkhandel. Men beklaagt zich over een ongelij ke behandeling door de overheid en wijst erop dat Vcrolmc, de textiel sector, de Spoorwegen en de P.T.T. een veel soepeler behandeling in „Den Haag" krijgen dan de mellcde- tailhor.del. Financieel schandaal bij aardappelmeelfabriek BRUSSEL, 11-3. Be. directeur van een Belgische aardappelmeelfabriek (waarschijnlijk de grootste van Eu ropa) in Leuze by Doornik, is aan gehouden op verdenking van het ple gen van verduistering en valsheid in geschrifte. Het gaat om een som van 3,5 mi joen gulden waarvoor de directeur fictieve uitgaven zou hebben bedacht en waarvoor hij een krediet van de staat probeerde te krijgen. Het be drijf staat voor een bankroet. De fabriek had rond 200 man in dienst. Twee jaar geleden is het mei staatssteun - de Belgische staat ver schafte het een renteloze lening van 14 miljoen gulden - gesticht. Kampeerterrein „De Bulke" nog dit jaar ia gebruik BROUWERSHAVEN', 11-3. De V.V.V. Brouwershaven hield de algemene ledenvergadering in hotel „Graaf Floris V"f waarvoor een goede be langstelling bestond. In zijn ope ningswoord verwelkomde de voor zitter, de heer VV. Terpstra met na me de heer Holm van de Streek V.V.V. De heer Terpstra stelde: hoe staat V.V.V. Brouwershaven er voor; hoe heeft men gedraaid in het afgelopen seizoen; waren de toeris ten tevreden; zyn belanghebbenden aan hun trekken gekomen en zttn er perspectieven voor de toekomst. De vereniging maakt een gezonde indruk. De jaarrekening sluit met een goed batig saldo. V.V.V. heeft uitstekend gedraaid, hetgeen groten deels te danken is aan de leden. In 1968 bedroeg het bedrag der contri butie f 1400,In 1969 steeg dit be drag naar f 2750,—, hetgeen bijna een verdubbeling betekent. V.V.V. heeft dit geld zo nuttig mogelijk be steed. De vereniging heeft een fijn onderdak in het fraaie kantoor op de Markt en beschikt over een informateur in de persoon van de heer M. Hanse, die alle mogelijke taken voor V.V.V. prima uitvoert. Liepen de toeristen eerst met vra gende blikken rond, in 1969 wisten ze zonder moeite het informatiekan toor te vinden. De voorzitter wees ons de noodzaak dat de informateur over de nodige gegevens beschikt zo als het vrij hebben van hotelruimte, kamers, zomerhuisjes, verhuur van visboten enz. Tenslotte deelde de heer Terpstra mee, dat het kampeerterrein „De Bulke" dit jaar in gebruik wordt ge nomen. De gemeente heeft nog geen pachter aangewezen. Mocht dit niet gebeuren, dan zal de gemeente zelf tot exploitatie overgaan. Wat de aan leg van de jachthaven betreft: de ge meente heeft de benodigde gronden in handen. Het plan is op papier ge reed en men hoopt in 1971 of 1972 met de aanleg te beginnen. De heer J. C. A. Koster stipte in zijn jaarverslag aan dat 14 mei 1969 een bijzondere dag was voor V.V.V. toen het nieuwe kantoor in gebruik werd genomen. Het ledental daalde van 93 tot 91. Aan ongeveer 1100 toeristen werd op het kantoor informatie verstrekt. De overnachtingen bewogen zich in 1968 in stijgende iijn. Wat betreft de ge houden evenementen kan van een groot succes worden gesproken. Goedgekeurd werden het financieel verslag en de begroting voor 1970. Bestuursverkiezing In verband met het feit dat de werkzaamheden grotendeels werden verricht door de informateur achtte het alg. bestuur de tijd gekomen het bestuur van 13 personen terug te brengen tot 5. Er zal op dit punt een statutenwijziging plaatsvinden. Be noemd werden de aftredende be stuursleden: W. J. Terpstra, voorzit ter, J. C. A. Koster, secretaris, J. de Vlieger, penningmeester en P. de Moor en Th. Schiettekatte, leden. De voorzitter dankte de scheidende be stuursleden voor het verrichte werk. Bij de rondvraag was de heer Rijn van mening dat de bijvoeging „niet te bezichtigen" bij een aantal objec ten in een verschenen folder voor Brouwershaven „anti-reclame" bete kent. De heer Holm van Streek- V.V.V. betoogde dat het hier een in formatiefolder voor vakmensen be treft, niet bestemd voor het publiek. De folder was opgesteld aan de hand van een aantal vaste vragen. De heer J. H. Leendertse (pres. kerk voogd) bepleitte openstelling van het stuk Noorddijkstraat-Kerkslop voor luxe auto's om het toeristen mogelijk te maken de monumentale Hervorm de Kerk te bereiken. De afsluiting had vorig jaar een sterke daling van het bezoek tot gevolg. Dit punt zal nader met de autoriteiten worden besproken. Oude woningen De voorzitter wees op de oude leeggekomen woningen in de stad als gevolg van de uiteraard toe te jui chen bewoning van de nieuwe wij ken in het plan West. Uit toeristisch oogpunt gaat Brouwershaven door krotwoningen achteruit en de voor zitter hoopte dat dit gevaar door het gemeentebestuur wordt onderkend en dat er een saneringsplan van de grond kan komen dat kan leiden tot het opknappen van oude woningen en/of restauratie. De heer Rijn vroeg zich af of het rechtvaardig is dat iemand die een zomerhuisje heeft ingericht, naast de gebruikelijke gemeentelijke belas tingen ook nog forensenbelasting moet betalen. De heer Holm onder schreef dat dit onaangenaam is maar dat de gemeenten slechts uitkering krijgen uit het gemeentefonds naar het aantal inwoners. Voor forensen wordt niets uitgetrokken niettegen staande voor hen toch vele voorzie ningen worden getroffen. De heer Koster: „Wij worden al jaren onrechtvaardig behandeld met tolgelden e.d.". Dezelfde spreker vond het een groot nadeel dat de lijndiensten der R.T.M. niet meer door de gemeenten rijden. Alles gaat nu „buitenom", zodat ook toeristen de stad voorbij gaan. Wethouder P. de Moor lichtte toe. dat het kardinale punt schuilt in de gevaarlijke hoek Poortdijkstraat-Haven. Toch zal het bestuur contact opnemen met de R.T.M. BAGDAD, 11-3. De Iraakse rege ring en de leiders van de Koerden in de bergachtige olierijke gebieden in het noorden van het land zijn over eengekomen een einde te maken aan hun vaak bloedige strijd die meer dan vijftig jaar heeft geduurd. Dit is woensdag in Bagdad bekendgemaakt. Door een wijziging van de grond wet zal Irak een land van twee na tionaliteiten worden, de Arabische en de Koerdische. In een radiouitzen ding heeft president Ahmed Hassan Al-Bakr gezegd, dat de „nationale rechten van de Koerden thans zijn erkend". De overeenkomst tussen de rege ring en de Koerden voorziet ook in het van toepassing verklaren van de landhervormingswet, waardoor het ERUSSEL. In de nylon-afdeling van de Union Chimique Beige te Oostende is een hoge-drukstoomke- tel ontploft'. Er vielen geen slachtof fers. Wel is aanzienlijke schade aan gericht, naar schatting voor ruim 400.000 gulden. MEPPEL, 11-3. Naar eerst woens dag bekend is geworden is een (mis lukte) ioofoverval gepleegd op twee bejaarde boeren, de halfbroers Ber- tus Lcnsen (70) en Meeuwis Bolding (74). De beide broers, die samen in een boerderij aan het Oosteinde wonen, kwamen in. het nachtelijk duister oog-in-oog te staan met twee in dringers. Zij waren spoedig over de eerste schrik heen en er ontstond een hevig gevecht, waarbij de indrin gers een koevoet en een van de broers een ijzeren staaf hanteerden. De indringers gingen al spoedig op de vlucht. land van de grootgrondbezitters zal worden onteigend en onder de arme boeren zal worden verdeeld. Alle wapens moeten bij de autoriteiten worden ingeleverd. ZIERIKZEE Show woningtextiel „Concordia" Met de mogelijk niet exclusieve, maar toch vdornaamste reden voor lichting te geven op het niet eenvou dige terrein van de woningtextiel, organiseert een Zierikzeese zaak de ze week een tapijtenshow in de zaal van „Concordia". Mede door inbreng van andere ar tikelen in dit kader, is de zaal her schapen in een toonruimte, waarin dominant op het toneel een levens echt" tableau van een dekenmerk, compleet met poppen en een rendier, dat de lichtsneeuw roerloos over zich heen laat gaan. Aparte wanden zijn voorzien van een uitgebreide collectie tapijtstalen en onder het motto: „een schoon heidsbehandeling voor Uw ramen" worden gordijnen gepousseerd. In een vierkante schottenstand centraal, treft men eveneens monsters van de onderwerpelijke artikelen. Een fraaie aquariumbak „illustreert" een corner met tuinmeubelen en het materiaal, dat hiervoor wordt gebruikt. Een aparte stand is ingeruimd voor (alu minium) jalouzieën en horren. Men zit dan al in de buurt van de gor- nen; overgordijnen, vitrages en dé corgordijnen, die tegenwoordig veel worden gebruikt om een kamer wat warmer aan te kleden. Een hoek van de zaal is gereserveerd voor het de monsteren van het opbrengen van vaste vloerbedekking. GENDRINGEN. De 3-jarige D. W. Wensink uit Gendringen is in de straat waar zij woonde door een elektra melkwagen overreden en zo danig gewond, dat zij ter plaatse overleed. HASSELT. Op de Lindenlaan in Hasselt is de 18-jarige bromfietser E. H. Liem uit die plaats met zijn bromfiets tegen de achterzijde van een personenauto gebotst. Hij viel en kwam onder de achterwielen van een passerende vrachtauto terecht. Hij overleed ter plaatse. Grote brand in Kalverstraat Amsterdam AMSTERDAM, 11-3. Woensdag is het damesmodemagazijn Krause en Vogelsang in de Kalverstraat te Am sterdam grotendeels door brand ver woest. Het vuur was begonnen op de benedenverdieping maar sloeg al spoedig over naar de eerste verdie ping. De brandweer gaf het sein „groot alarm". De brandweer sloot de vlammen van drie zijden in, maar kon niet voorkomen dat het gehele perceel uitbrandde. Het hoofdge bouw kreeg veel water- en rook schade. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast. Vergissing met gevolgen DEN HAAG, 11-3. De stuurgroep van „Omroep 2000" te Nijmegen, die door een vergissing van de Amro- bank, een bedrag op haar rekening bijgeschreven kreeg dat voor een andere instelling bestemd was en dit bedrag deels beschikbaar stelde aan de beboete Maagdenhuisbezet ters en deels aan de „Oranje Vrij staat", heeft meegedeeld alles in het werk te zullen stellen om deze zaak voor alle partijen op een zo prettig mogelijke wijze te regelen. Om meer lichaamsbeweging DEN HAAG, 11-3. Met een aan beveling van staatssecretaris Krui- singa (sociale zaken en volksgezond heid) is in Den Haag een campagne begonnen om het Nederlandse volk te stimuleren tot meer lichaamsbe weging. Dit betekent een intensive ring van de „trim-actie", waaraan al in vele plaatsen in het land wordt meegedaan. Dr. Kruisinga wees erop dat Nederland als zovele andere welvaartslanden het probleem van de hart- en vaatziekten, kent, een ziektebeeld dat door dc wereldge zondheidsorganisatie als belangrijk ste plaag van de moderne mens ge kenschetst wordt en door cardiolo gen epidemisch wordt genoemd. Een van de factoren die deze welvaarts ziekte mede veroorzaaktis de be wegingsarmoede DEN HAAG, 11-3. Minister Udink meent dat niet de christelijke, maar dé overige partijen een keus moeten maken. Hij deed op een verkiezingsbijeen komst van de drie confessionele par tijen in Den Haag een bex*oep op de kiezers van K.V.P., A.R.P. en C.H.U., zich niet in het defensief te laten dringen, zich niet in de hoek te laten duwen waar zij een keus moet ma ken tussen socialisme en liberalisme. De niet-confessionele partijen zou den hun programma's naast die van de christelijke partijen moeten leg gen om te zien wat zij, tot heil van de samenleveing, er aan toe zouden kunnen voegen, aldus de minister van ontwikkelingshulp. Nederland is tientallen jaren ge- regeerd door kabinetten waarin christelijke, partijen zitting hadden. De resultaten van dit beleid zijn me de het resultaat van het optreden der christelijke partijen. Veel echtscheidingen in Rusland en V.S. NEW VORK, 11-3. In het demo. grafisch jaarboek van de V.N., dat ïs uitgekomen, staat, onder de grote landen, de V.S. en de Sowjet-Unie het hoogste percentage echtschei dingen hebben. In 1968 kwamen er in de Sowjet- Unie op de 1000 inwoners 2,73 echt scheidingen voor en de V.S. 2,16. De laagste echtscheidingspercenta ges komen voor in Portugal (0,08), Noord-Ierland (0.18) en Latijns- Amerika. Weslduislands echtscheidingscijfer is het hoogste in Europa (1.68), in Engeland is het 0,96 en in Frankrijk 0,75. Brand in voormalige gasfabriek te Rotterdam ROTTERDAM, 11-3. Woensdag- middag brak een zware brand uit in de voormalige gasfabriek Kralin gen aan de Vredenoordlaan te Rot terdam. De zeer oude gebouwen - het complex werd gebouwd in 1884 - werden grotendeels verwoest. De gebouwen waren sinds zes weken volledig ontruimd. De Rotterdamse brandweer besteed het vuur met groot materiaal. Ziekten teisteren Noord- vietnaniezcn in Laos VIENTIANE. 11-3. Do vooruttgc- schoven Noordvietnamese eenheden op de Vlakte der Kruiken hebben te lijden van pest-griep en voedselge brek, zo heeft een westelijke diplo maat in Vientiane meegedeeld. Zij hebben moeilijkheden door hun lan ge aanvoerlijnen en door de ziekten verzwakken zij snel, zei hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2