j lekker lui M Treffer x. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Middellandse-Zeegebied brug tussen twee continenten Onderscheidingen voor „Jan met de pet" als voor „Piet met de hoed" Wel/niet gesprek Brandt - Stoph? Tweede Kamer behandelt de fruitcrisis vliegtuig Prins Bernhard op bezoek bij Tibetanen in India Drama in Oostduits Tuinman Zoon Nieuwe (mislukte) aanslagen in Münelien O O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 maart 1970 126ste jaargang Nr. 20367 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 RHDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: De fusie van Groene Kruisverenigingen Opmerkelijke uitspraak Uourguiltu jr BONN, 11-3. Dc Tunesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Habib Bourguiba jr., heeft woensdag op een persconferentie, na z(jn bezoek aan West-Duitsland, gezegd, dat naar zyn opvatting het gebied van de Middellandse Zee weer een brug tus sen twee continenten moet worden en los moet worden gemaakt van elke invloedssfeer. Bourguiba meent voorts, dut een dialoog tussen Israëliërs en Pales tijnse nationalisten weliswaar een moeilijke zaak zal zijn, maar geen onmogelijke. „De ervaring van onze eigen strijd om onafhankelijkheid heeft ons geleerd, dat lieden, die ge brandmerkt waren tot agitateurs, bandieten en terroristen, zeer wel waardevolle gespreksgenoten kun nen worden. Hetzelfde proces met betrekking tot El Fatach, die de meerderheid omvat van de Pales tijnse verzetsstrijders kan eveneens eens uitmonden in een constructie ve dialoog", aldus Bourguiba jr. DEN HAAG, 11-3. Zowel Jan met dc Pet als Piet met de hoed, en de mensen die in het geheel niets op hun hoofd dragen kunnen linten krijgen, aldus blijkt uit het antwoord dat premier De Jong heeft gegeven op vragen over het decoratiebeleid die voorzitter van de P.v.d.A., ir. A. Vondeling, als Tweede Kamerlid heeft gesteld. „Noch het bezit, nog de aard vyn het hoofddeksel vormen een crite- Arabische activiteiten in West-Duitsland worden voortgezet HAMBURG, 11-3. Het „Actiecomi té voor de bevrijding van Palestina" dat zich verantwoordelijk heeft ver klaard voor de aanslag op het Isra ëlische passagiersvliegtuig in Mün- chen, zal zijn terreuracties in West- Duitsland voortzetten, zolang de houding van de Bondsrepubliek te genover Israël niet verandert. Dit heeft de leider van het actiecomité, dr. Issam el Sartawi. verklaard in een vraaggesprek met het Westduit- se tijdschrift „Stern". Sartawi zei daarin a.m. „Wij beschouwen West- Duitsland als vijandelijk gebied. De herstelbetalingen aan Israël zijn een wezenlijke factor in de Israëlische oorlogsmachinerie". BONN, 11-3. De Westduitse rege ring rekent kennelijk niet meer op een gesprek tussen kanselier Brandt en de Oostduitse premier Stoph voor pasen. Regeringswoordvoerder Ah- lers verklaarde dinsdag dat het aan houden van die termijn gezien het stokkende vooroverleg moeilijk zal zijn. Helemaal uitsluiten wilde hij de mogelijkheid echter nog niet. BAARN. Afscheidsgroet van prinses Beatrix en prins Claus met hun zoons prins Johan Friso en prins Willem-Alexander. Het prinselijk paar vertrok per trein naar Lech in Oostenrijk voor een wintersportva kantie. rium voor een onderscheiding. Ook zij die blootshoofds plegen te gaan kunnen in aanmerking komen voor een onderscheiding", aldus de pre mier. Dr. Vondeling had gevraagd of de regering ook dit jaar weer op ko ninginnedag voor een stortregen van eretekens zou zorgen, en of het de bedoeling is dat „Jan met de pet medailles, krijgt en Piet met de hoed linten". Omdat herzien van het decoratie beleid meer tijd vergt dan aanvanke lijk werd verwacht zullen de onder scheidingen ook dit jaar op de ge bruikelijke wijze, d.w.z. op de ver jaardag van de koningin, worden toegekend, aldus de premier. Officieel bezoek Bourguiba heeft donderdag een of ficieel bezoek van drie dagen aan West-Duitsland besloten met een ge sprek met de Westduitse minister van ontwikkeling, Erhard Eppler, waarin tot vergroting van de bilate rale samenwerking besloten is. Bij zonderheden van de overeenkomst zullen in april in Tunis bekendge maakt worden. De Tunesische minister zei ook nog, de indruk te hebben, dat West- Duitsland, ondanks het ontbreken van officiële diplomatieke betrekkin gen met vele Arabische staten, in ze kere zin een bijdrage zou kunnen le veren tot een oplossing van het con flict in het Midden Oosten. Bourguiba zei verder, dat de sa menspraak die hij voor ogen heeft, verschilt van die welke door de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, is voorgesteld. Abba Eban, aldus de Tunesische mi nister, denkt aan een dialoog tussen Israël en de Arabische landen. „Dat kan alleen maar een samenspraak van doven zijn, zolang dit een ge sprek is tussen hoogmoedige over winnaars en vernederde overwonne nen. Wederzijdse achting kan slechts tot stand komen tussen strijdenden. „Minimum aan achting" De dialoog die ik bedoel is die tus sen de twee groepen met een natio naal karakter, de Palestijnen en de Israëliërs. En dit gesprek kan slechts tot stand komen wanneer er een minimum aan wederzijdse achting bestaat". Minister Bourguiba is overigens van mening, „dat de bezetting door Israël van gebieden van Soevereine landen na de juni-oorlog' van 1967 het resultaat is van duidelijke agres sie en onmiddellijk ongedaan ge maakt moet worden. DEN HAAG, 11-3. Minister Lardi- nois (landbouw en visserij) is bereid een extra subsidie te geven, onder bepaalde voorwaarden, bjj de fusies van veilingen. Hij heeft dit vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld bij een interpellatie van de A.R.-afgevaar- digde drs. R. Zijlstra. Naar de me ning van dit kamerlid is een escala tie opgetreden in de crisis in de fruitteelt, waardoor de twijfel over de toereikèhdheid van de tot nu toe genomen maatregelen extra werd versterkt. De heer Zijlstra concludeerde dal in een versneld tempo de fruitteelt ten onder dreigt te gaan, en hij noemde de maatregelen tegen de achtergrond van de verscherpte si tuatie onvoldoende. Uit het antwoord van minister Lardinois bleek dat reeds vrijdag a.s. overleg zal worden gepleegd over een eventuele verla ging van de pachtnormen voor de,, Koffieprijs verhoogd AMSTERDAM, 11-3. Met ingang van 11 maart 1970 zijn de prijzen van gebrande koffie, afhankelijk van de soort met 10-14 cent per pakje van 250 gram verhoogd en de prijs van poederkoffie in het algemeen met 4 cent per 50 gram. De stijging van de prijzen op de wereldkoffiemarkt maakte deze prijsverhoging ndodza- kelijk. 2 ..v***». ~f. i ÊÈ^- mimi pnm-i - m fruitteelt. Het overleg over de regeling voor een overbruggingskrediet zal worden bespoedigd. NIEUW-DELHI, 11-3. Met een grote speciale receptie op de Neder landse ambassade in Nieuw-Delhi heeft prins Bernhard dinsdagavond zijn bezoek aan India afgesloten. Tijdens een vijfdaagse rondreis legde hij met regeringsfriendship en auto zesduizend kilometer af. Doel van zijn reis waren de Tibetaanse nederzettingen in het noorden en "zuiden van het land, met als wijdere strekking contacten met de Indiase regering en staatsfunctionarissen. Prins Bernhard was de motor van het hulpwerk voor dertigduizend Ti betaanse ontheemden, waarvoor het Nederlandse volk negen miljoen gul den heeft bijeengebracht. In 1966 was hij erevoorzitter van de Euro pese vluchtelingenactie die in totaal 65 miljoen gulden opleverde. Nadat de prins vrijdag een bezoek Advertentie Echtpaar doodt zichzelf OOST-BERLIJN, 11-3. Een jong echtpaar heeft zich dinsdagochtend van het leven beroofd na een mis lukte poging een Oostduits lijnvlieg- tuig te kapen op een vlucht van Oest-Berlijn naar Leipzig. Functionarissen van hel Oostber- lijnse vliegveld deelden mee, dat de man en vrouw - beiden ongeveer 20 jaar oud - kort na het vertrek van de Antonov-24 de cockpit probeerden binnen te dringen. Ze trokken revol vers, maar de deur bleek afgesloten en kon niet geforceerd worden. Toen de piloot gewaar werd wat er ge beurde. had hij het toestel terugge vlogen naar Oost-Berlijn. Bij de lan ding schoten de kapers zichzelf dood. Waar ze het vliegtuig heen wilden brengen weet men niet. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde dat de poging van de twee „gewapende bandieten" was mislukt „dankzij het feit dat de bemanning de veiligheidsvoorschriften naleefde" Alle merken NAADLOOS TAPIJT OVERGORDIJNEN VITRAGES uil voorraad leverbaar. Wij adviseren U gaarne! Mol 19 - Zierikzee Telefoon 2887 had gebracht aan industriële neder zettingen in Na|ord-India, vloog hij zaterdag naar Bangalore, de hoofd stad van de staat Mysore. Zondag en maandag ging hij verder naar Tibe taanse agrarische projecten in By- lakoeppe en het Cauvery-dal. Het was een tocht van vele uren door tropisch landschap en over wegen vol boerenkarren en loslopend vee. Nederland toeristisch „niet verkocht" DEN HAAG, 11-3. Nederland is een vakantieland, dat nimmer op de wijze werd verkocht als met het buitenland gebeurde. Hierin veran dering te brengen is een taak van het één jaar bestaande Nationaal Bureau voor Toerisme (N.B.T.). dat zijn verjaardag vierde in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. De directeur van het N.B.T.. de heer J. N. Strijkers gaf er een toelichting op wat in het ene jaar tot stand of van de grond kwam. Mislukte inbraak in juwelierszaak AMSTERDAM, 11-3. Mogelijk gc- inspireerd door de geslaagde inbraak bij de juwelier Siebel in de Amster damse Kalverstraat hebben twee in brekers gisternacht getracht hun slag te slaan bij het juweliersbedrijf Paola Rossi in dezelfde winkelstraat. Hun plan werd echter doorkruist door het inwerking treden van een stil alarm, waardoor de politie hen ken verrassen. Het tweetal bevond zich op dat moment bij de vitrines in de winkel, maar vluchtte toen zij zich ontdekt zagen via het eveneens in het perceel gevestigde geschen kenhuis „Reveillon" naar boven. Zij werden tenslotte aangehouden in het naastgelegen pand, dat nog in aan bouw is. MUNCHEN, 11-3. Dc politic van Münelien zoekt naar dc man, die zondagavond in dc garage onder een flatgebouw twee geopende benzine blikken met elk 20 liter benzine heeft achtergelaten. Volgens de politie is het vrijwel zeker dat de man brand heeft willen stichten in het gebouw, waarin meer dan 100 gezinnen wonen. Onder hen zijn vijf Joodse huurders. De politie sluit niet uit dat er verband bestaat met de aanslag op het Joodse be jaardentehuis, waarbij drie weken geleden zeven mensen om het leven kwamen. Er zijn echter nog geen duidelijke aanwijzingen in de rich ting van een samenhang tussen beide aanslagen. In het gebouw van de rechtbank van München zijn dinsdag twee Prinselijk gezin naar Oostenrijk DEN HAAG, 11-3. Prinses Beatrix en prins Claus zijn met hun drie kin deren voor een wintersportvakantie van enkele weken naar Oostenrijk vertrokken. De reis ving aan op hel station Baarn. vanwaar per trein wordt gereisd tot aan Langen in Oostenrijk, waar het gezin woens dagmorgen arriveerde. Vandaar ging de reis verder per auto naar Lcch, waar de vakantie wordt doorge bracht. VLISS1NGEN Woensdag is de ticee de dubbeldeks veerboot voor dc Provinciale Sloombooldienst in Zee land, de „Prins Willem Alexander", officieel aan het provinciaal bestuur overgedragen tijdens een vaartocht op de Westerschelde. De nieuwe pont zal dienst gaan doen op de route Kruiningen-Perkpolder Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Drinkt wat voor U klaar is Eet niet wat ongaar is Spiegelt U aan. wat waar is. WAT UQT PE &|U 5 v brandbommen ontdekt. De brandstof in de in pakpapier gewikkelde pak jes stond in verbinding met een uur werk en met batterijen. Toen de huisbewaarder van het gebouw de pakjes in nissen ontdekte stond het uurwerk stil. De politie heeft nog geen vermoedens omtrent de identi teit van de dader. In München heb ben onbekenden al eerder aanslagen met molotov-cocklails gepleegd op functionarissen van de justitie. SoIIiclalieverlof voor dienstplichtige inilitaren DEN IIAAG, 11-3. Dc ten hoogste vier dagen sollicitatievcrlof die dienstplichtiiigcn hebben z(jn in het algemeen ruim voldoende om een passende betrekking te verwer ven, maar in bijzondere gevallen kan bet worden verlengd. Dit heeft de staatssecretaris van defensie. A van Es. verklaard in antwoord op vragen van dc Tweede Kamerleden Wieldraaijcr en Laban (beiden P.v.d.A.). Zij hadden er op gewezen dat som mige grote bedrijven vooral voor stafpersoneel selectieprocedures han teren die twee drie dagen duren, waardoor een afgewezen sollicitant bijna geen kans meer heeft om er gens anders te solliciteren. Meer zon Verwachting tot vrijdagavond: Geleidelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog; matige ooste lijke wind; in de nacht overwegend lichte vorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van- Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tol 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 13 maart. Zon op 7.00, onder 18.40. Maan op 8.49, onder 1.37. Eei'ste kwartier: 14 maart te 22.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 maart 6.52 v.m. 19.17 n.m. BROUWERSHAVEN 13' maart 6.43 v.m. 19.04 n.m. Doodtij: 17 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 12-3. Hel K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een lage drukgebied. dat donderdagochtend boven Zuid Wales lag. trok naar het zuidzuidoosten. Het bijbehorende front lag over de Noordzee. België en midden Frankrijk en veroor zaakte in het zuiden en westen van het land wat lichte regen en in een smalle strook meer naar het oosten wat lichte sneeuw. Van Ierland tot in Skandinavië stijgt de luchtdruk, waardoor er een verbinding tol stand zal komen tussen een Atlantisch ho- gedrukgebied. dal vrijdag bij IJs land wordt verwacht en een ander hogedrukgebied boven noord Rus land. Het laatstgenoemde luchtdruk- centrum lag donderdagochtend met een kerndruk van 1045 mbar ten oosten van Moskou. Een depressie bij Triest zal in noordelijke richting trekken. Dit alles heeft tot gevolg, dat in onze streken de wind naar het oosten gaat krimpen, waardoor de koudere continentale lucht weer naar het westen terug stroomt. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1