daniela de"altijdpas" panty 1.75 Moeders tweede leven HET EUROPESE RIOOL BLIK DOOR HET WERELD dAnti-torn Flitsen uit het buitenland Om behoud van de Hollandse molen.. ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 maart 1010 Nr. 20366 Geslaagde uitvoeringen van Harmonie „Crescendo" KERKNIEUWS DKKISC'llÜK, 7-3. Ondanks het leit, dat de belangstelling vuur uit voeringen in andere plaatsen vaak verrassend snel terugloopt, blijkt men dit verschijnsel in Dreischur nog niet te kennen want voor de twee uitvoeringen van de plaatse lijke harmonie „Crescendo" op don derdag en zaterdagavond, bestond weer buitengewoon veel belangstel ling. In zijn openingswoord namens be stuur en directeur kon de voorzitter, de heer A. J. de Bil dan ook een flink aantal bezoekers verwelkomen en wel in het bijzonder burgemeester mr. J. P. Boersma van Brouwersha ven, wethouder L. M. Moermond en het ere-lid S. Wagemaker. Tevens verwelkomde de heer De Bil enkele afgevaardigden van zuster verenigin gen op Schouwen-Duiveland. Een goed jaar De voorzitter kon melding maken van een goed verenigingsjaar, waar bij het aantal leden stabiel bleef, het aantal donateurs vermeerderde, deel name aan het concours te Aarden burg terwijl verder de concerten en gastconcerten gememoreerd werden. De heer De Bil stond ook stil bij de prettige samenwerking met „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk, welke sa menwerking ook de komende zomer weer zal worden bestendigd. Ook do samenwerking met het Hervormd kerkkdor noemde hij goed, welke samenwerking veler sympathie heeft gekregen. Financieel staat „Crescen do" er goed voor, waarvoor hij dank bracht aan de gemeente voor de verleende subsidie, de donateurs en de gevers van oud-papier. Wat de oud-papieractie betreft hoopte de heer De Bil op de volle medewerking van de bevolking, opdat ieder zich toch zo goed mogelijk aan de gezon den circulaire zal houden. Het ver heugde spreker verder, dat nog steeds een jaarlijkse uitvoering met eigen toneelkrachten gegeven kan worden, hetgeen lang niet overal meer mogelijk blijkt te zijn. Hij gat' nu reeds „Crescendo's volle mede werking aan het komende bevrij dingsfeest en omdat de kosten van de uitvoeringen nogsteeds stijgen, vroeg hij ieders medewerking aan de te houden loterij. Men heeft de voorzitter later op de avond niet in de kou laten staan, want deze ver loting leverde het mooie bedrag van f 759,— op. Muziek op toneel Na de openingswoorden van de voorzitter gaf hij de leiding ovei aan de directeur, de heer J. van der Weijde, die het muzikale gedeelte voor zijn rekening nam. Alvorens de voorzitter de avond geopend had, speelde Dreischor's Harmonie de mars „Unter dem Siegesbanner". De andere muzikale nummers waren achtereenvolgens: „La Gentilesse"; de ouverture .,Juvenil", de Robert Stolz potpourri en als slotmais ..Lit tle Boys". Zodoende werd een uur lang een muzikale mengeling ten beste gege ven. welke de aanwezigen in de goe de stemming bracht. Hierna dienden de tonelisten zich aan met het blijspel van Pieter Kos- sinkoff „Is mijn man een dief". Een negental medewerkers (sters) kwa men met dit stuk uitsteken4 voor de dag. Het stuk werd met grote aan dacht gevolgd en mede door de goe de rolvastheid liep alles op rolletjes. De tonelisten waren: de dames M. N. Remeeus-Klippel; M. L. Smits. M. A. de Wit-v. d. Klooster en de he ren P. L. van der Weijden, A. P. Ver- jaal, C. J. van Dixhoorn. A. P. de Wit en L. J. van der Weijde. Ze mochten na afloop een welverdiend en gemeend applaus in ontvangst nemen en voorzitter De Bil dankte in het bijzonder de dames voor hun spontane medewerking. Tevens dankte hij in het bijzonder de gast- speler A. P. Verjaal uit Zierikzee en de souffleur, de heer C. van de Vreugde. Allen mochten een presen tje in ontvangst nemen. Cok de grimeur, de heer A. W. Biesen uit Zierikzee werd in het dankwoord van de voorzitter betrok ken. Burgemeester mr. J. P. Buersma van Brouwershaven was de tolk van alle aanwezigen, toen hij dankte voor deze geslaagde en mooie avond. Bij de uitvoering van zaterdagavond was voorzitter De Bil in een „hippe bui want de tonelisten kregen als loon voor hun gewaardeerde mede werking een ferme zoen. We bedoe len hier uiteraard het tonelistiscl. schoon! Nog twee belangrijke man nen, die in de dank van de voorzitter betrokken werden waren de heren Job. van der Weijden, directeur en J. A. Dorst. De laatste in kwaliteit van organisator van de geslaagde verloting. Tot slot volgde nog een geanimeerd bal, dat tot 's morgens vroeg duurde. Twee Franse juristen, die zijn te ruggekeerd van een bezoek aan Brazilië waar zij een onderzoek in gesteld hebben naar de behandeling van politieke gevangenen, hebben verklaard dat martelingen van gede tineerden in dit land geregeld voor komen. Het Witte Huis heeft bekend ge maakt, dat tenminste 27 Amerikanen zijn gesneuveld of worden vermist als gevolg van vijandelijke acties in Laos. Slechts één van de slachtoffers viel bij een operatie te land. Het Nederlandse parlement ver diept zich thans nogal diepgaand in de vervuiling van het water. Voor een deel heeft dat betrekking op wat we in eigen land lozen op aller lei wateren, maar een belangrijk deel van de vervuiling van het wa ter is import, met name van de Rijn. De affaire met het endosulfan, die een kolossale opruiming hield onder de vissenstand in deze vuilste der Europese rivieren, heeft er vorig jaar nog eens de aandacht op geves tigd. Dat was een uitschieter, ivaar- bij we echter niet moeten vergeten dat er dag in dag uit - maar dan een beetje meer verdund - tonnen en tonnen viezigheid door de Rijn naar zee spoelen. Waarbij Nederland het bedenkelijke voorrecht heeft hele maal benedenstrooms te zitten en de grootste concentratie te mogen me ten. Sinds jaar en dag weten we ook dat de voornaamste vervuiling - on gelukken met verdelingsmiddelen daargelaten - komt van de Franse vier raakt even de grens en ver te pakken. Daar komt dan bij wat er verder in de loop der tijden langs de Rijn - logisch want dat was de ide ale transportweg - aan industrie is gevestigd. De Franse wetgeving houdt zich amper met de Rijnvervuiling bezig, wat ook best te verklaren is: de ri- zoutmijnen, een eerste object om aan dwijnt dan weer naar andermans ge bied, de problemen ook aan ande ren toebedelend. Samenwerking De Duitse wetgeving blijkt ervan uit te gaan dat geen chemische en andere industriële activiteit ontwik keld kan worden zonder afval te veroorzaken en is daarom ook niet al te streng, al verandert dit lang zamerhand ivel enigszins doordat zij gebrek krijgen aan oppervlaktexoater dat nog gezuiverd moet kunnen wor den om aan de groeiende behoefte aan leidingwater te beantwoorden. Het merkwaardige is nu dat de Rijn op een klein stukje Zwitserland na, waar overigens vooral vlak voor de Rijn het land uitgaat ook het no dige vuil wordt gestort, geheel door gebied loopt dat tot de Europese Economische Gemeenschap behoort. We zouden zeggen, dat hier nu een fraaie taak van gemeenschapszin kon liggen, maar dat is voorlopig nog een droom. En een kleine noot om ieder eraan te herinneren dat de E.E.G. nog maar pas een heel, heel klein eindje op weg is naar zijn ideaal. Advertentie alléén bij uw textlelwlukeller naad die inscheuren op de naad van hel broekje tegengaat. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: kand. M. B. v. d. Akker, Emmastraat 9U, Monster; kand. mej. A. M. Attema. W. de Zwijgerlaan 40, Haarlem; kand. PI J. Droogers, Geerl. 110, Ridderkerk; kand. H. G. Hoogenkamp, le Pas- seerdersdwarsstraat 24 hs, Adam; kand. mevr. J. M. Meijer, Pr. Frede- riklaan 59 b, Amersfoort; kand. M. C. Rientsma. Comeniusstr. 787 rs.. Amsterdam; kand. E. K. Tegeler, Dreesl. 12, Uithoorn; kand. J. Th. Witvliet, Gemeenschapspolder 413. Weesp; kand. J. Vis, Ringstr. 26, Sommelsdijk, die beroepen is te Zij- derveld; kand. W. G. J. v. d. Sluys, Kelnarijstr. 24, Putten, die beroepen is te Moerkapelle. WINDSOR CASTLE. Uit de per soonlijke verzameling antieke wa pens van koningin Elizabeth in Windsor- Castle wordt voor een waarde van ongeveer 2.000 pond sterling vermist, zo heert Scotland Yard bekend gemaakt. Advertentie CAIRO. De veertien leden tellen de raad van de Arabische liga be gon zaterdag in Cairo aan een con ferentie, die vijf dagen zal duren. Gesproken zal onder meer worden over de hernieuwde pleidooien van president Nasser voor meer financi ële steun in de strijd tegen Israël. HONGKONG. De communistisch gezinde leider van de Pathet Lao in Laos, prins Soephanoevong, heeft voorgesteld schriftelijk van mening te wisselen met de neutralistische premier, prins Soevanna Phoema, ever beëindiging van de gevechten. Dit is meegedeeld door het nieuws bureau van de Pathet Lao. BANGKOK. Thailand heeft Ame rika dringend om meer wapens en uitrusting gevraagd met het oog op de communistische overwinningen in het noorden van Laos, zo heeft pre mier Thanom Kittikatsjorn van Thailand maandag meegedeeld. PARIJS. Een geestelijk gestoorde heeft zich in Mureaux bij Versailles in zijn woning opgesloten op de poli tie geschoten toen deze hem wilde arresteren. Hij doodde met zijn jacht geweer een 32-jarige politien-un en verwondde twee andere ernstig. De politie schoot hem dood door een regen van kogels af te vuren dooi de deur. De vrouw en vijf kinderen van de man waren naar buren ge vlucht. PRETORIA. Tien Jehova's getui gen zijn in Pretoria tot eik vier maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat zij hadden geweigerd helmen en overalls te dragen m de gevangenis waar zij een stra.' van negentig dagen wegens militaire- dienstweigering uitzaten. ST. LOUIS. Penny Durbin, een van de vorige week in Decatur (Illinois;, geboren Siamese tweeling, is overle den na een operatie, waarbij de twee meisjes, die van borst tot buik aan elkaar gegroeid waren, werden ge scheiden. SAMEDAN, Zwitserland. Een Westduits vliegtuig met 11 of 12 mensen aan boord is bij de Zwitser se plaats Samedan neergestort. Het is niet bekend of er overlevenden zijn. Het vliegtuig was eigendom van de luchtvaartmaatschappij „Bavaria' GENEVE. De Wereldraad van ker ken heeft de 239 aangesloten kerk genootschappen verzocht volgend jaar minimaal twee procent van de totale inkomsten bij te dragen voor ontwikkelingsprogramma's over de hele wereld. BANGKOK. In het uiterste zuiden van Thailand, bij de grens met Ma leisië, werkt Thailandse militaire politie samen met legereenheden uit Maleisië in de strijd tegen 400 com munistische opstandelingen, zo wordt in Bangkok vernomen. STOCKHOLM. De Zweedse rege ring heeft van Noord-Vietnam de namen gekregen van 14 Amerikaan se krijgsgevangenen die nog ia leven zijn. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Stockholm meegedeeld. SAIGON. De bemanning van een Amerikaanse gevechtshelicopter heeft per ongeluk twee Zuidvietna- mese burgers gedood en elf gewond, toen zij bij de basis Tan Son Njoel bij Saigon enige woningen met ra ketten raakte. De Amerikaanse woordvoerder in Saigon, die dit maandag meedeelde, sprak van een mankement in de afvuurapparaluur. DURBAN. Vier mensen zijn go- dood en 73 gewond toen op hei sta tion van Durban in Zuid-Afrika een personentrein uit de rails liep en zich op het perron in een voetgan gersbrug boorde. Een aantal mensen werd van de brug geslingerd. ATHENE. De Griekse regeling heeft bekendgemaakt dat overeen komsten zijn gesloten met de twee grote reders, Aristoteles Onassis en Stavros Niarchos, over investeringen van samen minstens 800 miljoen. Oosterland heeft feestprogramma voor Bevrijdingsdag voor Koninginnedag en OOSTERLAND, 6-3. De leden van de Oranjevereniging alhier kwamen bijeen in het café „Even Buiten" van de heer Bouma, onder voorzitter schap van de heer Matth. Steenpoor- te Lz. Er was vrij goede belangstel ling voor deze bijeenkomst. De voor zitter sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot de heer A. L. Bakker, gemeenteraads lid van Duiveland en tot de heer D. P. van der Werf, voorzitter van de muziekvereniging „Oosterlands Fan fare". Het doel van deze samenkoms' was bespreking van de te houden festiviteiten op Koninginnedag en op de Nat. feestdag 5 mei. Op Ko ninginnedag zullen de bejaarden aan bod komen door hun een gezellige middag aan te bieden in de „Confe rentiekamer", waar een programma van zang en muziek zal worden uit gevoerd. De heer E. de Vin zal op een elektronisch orgel een voorooi- logs repertoir ten beste geven, ter wijl het bandje van Jaap en Kees zich met meer moderne melodieën zullen laten horen. Bejaarden die moeilijk ter been zijn kunnen op verzoek worden gehaald en thuis gebracht. Op zaterdag 2 mei d.a.v. staal een oriënteringsrit op het programma voor auto's, waaraan uitsluitend in woners van Oosterland zullen kun nen deelnemen. Afrit vanaf de „Con - ferentiekamer". Verder zal op vijf mei, de nationale feestdag, op ge paste wijze de bevrijding van ons land voor 25 jaar worden herdacht nadat de zondag daarvoor, drie mei, een herdenkingsdienst zal plaais vinden in de herv. kerk met als voorganger ds. H. Ommering. In de morgen van 5 mei zullen klokgelui en herauten het feest aankondigen, waarna de schoolkinderen met de muziek voorop zich zullen begeven naar het sportterrein „De Sacle", waar ieder kind een uitgereikte bal lon zal oplaten, vcjorzien van naam en adres. Aan deze balonnenopla- ting zijn enige prijzen verbonden voor de ballen die het verste komt. Verder worden dan op het sportter rein kinderspelen gehouden. Na de middag volgt de samenstelling van een optocht waarvoor reeds verschil lende wagens en andere voertuigen zijn opgegeven, doch waarvoor het bestuur nog gaarne enige objecten aan zou zien toegevoegd door b.v, zakenmensen, verenigingen etc. Na de optocht, spelen voor groteren en na zes uur een gecostumeerde voet balwedstrijd waaraan ook dames kunnen meedoen. Na afloop hiervan worden de festiviteiten besloten in de grote loods van de Coöp. Telers Vereniging aan de van den Abeele- straat, waar een gezellig samenzijn wordt gehouden met muziek door de band van Jaap en Kees, en waar schijnlijk ook door de Boerenkapel van „Oosterlands Fanfare". Hier zal ook gelegenheid zijn tot dansen. In middels is reeds een dansvloer ver kregen terwijl er ook een buffet aan wezig zal zijn. T.z.t. zal het officiële feestprogramma per stencil worden uitgereikt aan de burgerij. Na de be sprekingen deelde de voorzitter nog mee dat de volgende en laatste ver gadering zal plaats vinden in het café „Even Buiten" op vrijdagavond 17 april a.s. LEUSDEN. - De miljoenste Simca 1000, die door de fabriek is gepro duceerd, heeft de reis naar de show room niet hoeven te maken. De wa gen werd overgedragen aan minister Klompé, die op haar beurt de auto schonk aan de Stichting '40-'45. Wel was de minister bereid om ten be hoeve van het plaatje even achter het stuur te gaan zitten. Schoenfabriek sluit DONGEN, 9-3. Dc directie van de schoenenfabriek Wolff N.V. in Don gen heeft de 18 personeelsleden la ten welen, dat de produktie van schoenen over enige maanden zal worden stopgezel als gevolg van de grote buitenlandse concurrentie. Hel bedrijf zal zich in de toekomst uit sluitend richten op de sehoenenhan- del. UTRECHT. Meer dan 247.000 leer lingen van de lagere school zullen op dinsdag 10 maart een door hel Verbond voor Veilig Verkeer geor ganiseerde verkeerproef afleggen. b Het officiële bankdisconto in West-Duilsland is verhoogd van 6 tot iVz procent. Het niveau van zes procent heeft gegolden sinds sep tember 1969. AMSTERDAM, 9-3. Het gaat nog altijd om het behoud van 950 molens waarvan gelukkig nog eenderde in bedrijf is. Dit kostelijk bezit staat bloot aan ongunstige, vaak dodelijke bedreiging. Zij worden bedreigd door ouder dom, door onvoldoende onderhoud, door onweer en brand. Maar ook in toenemende mate door overal op dringende stads- en dorpsuitbreidin gen, door cultuur-technische werken ddor inkapseling door woonblokken, flatgebouwen die tientallen meters hoog reiken. Soms door nieuwe ver keerswegen, die als het ware over het molenerf worden geprojecteerd. Daar tegenover staat gelukkig een groeiende belangstelling voor onze molens. Dit zei zaterdagmiddag de voorzitter van de vereniging tol be houd van molens in Nederland ..De Hollandschë Molen" mr. P. J. Mijk- senaar, in zijn openingswoord op de jaarvergadering van de vereniging in Kasnapolsky in Amsterdam. In het jaarverslag over 1969 wordt met erkentelijkheid gesproken over de belangrijke bijdragen die door het ministerie van C.R.M. ten be hoeve van de mclenrestauratie zijn geschonken. In totaal werd op de rijksbegroting een bedrag, van f 1 miljoen uitgetrokken. De vereniging schat, aangezien de rijksbijdrage in de regel 40 procent van de restaura tiekosten bedraagt, dat in de loop van 1969 ongeveer f 2.5 miljoen aan molenrestauraties werd uitgegeven. FEUILLETON In zijn fabriek bleek hij de zaken man te zijn met vooruitziende blik. „Ik ben al lang overgeschakeld op hout. Metaal wordt schaars en is straks voor ons een verboden pro- dukt. Nodig voor de oorlogsindustrie Maar aan hout hebben ze niet veel in een oorlog. Ik wel. Daarom zoek ik overal thuiswerkers en -werk sters, die mijn produkten maken. Ik ontwerp ze en verkoop ze. Hout trek ik wel los. Balken en bomen hoef ik niet. Restanten kan ik goed gebrui ken. Ik heb vijf man in dienst, die niets anders doen dan stad en land aflopen om hout. Ik ben van plan zo lang het kan zoveel mogelijk te produceren. Geld heb ik voldoende. Mensen kan ik ook krijgen. En op slagruimte bezit ik eveneens. Als zakenman moet je de huig naar de wind hangen". In vele opzichten bewonderde, ze hem. Vooral om zijn zakelijke in zichten. En om zijn onvermoeibare ijver, doorzettingsvermogen en opti misme. „Van elke omstandigheid kun je profiteren. Als je het maar god aanpakt. Dit jaar vieren we nog wel Sinterklaas en Kerstfeest. Dan willen de ouders speelgoed voor hun kinderen. Ik heb kontakt opgenomen met een kartonageindustrie in het noorden, omdat ik spelen ga maken. Geheel nieuwe. Een paar ontwer pers zijn al aan de slag. Voorlopig veertig verschillende. Ik heb twee dozenhechtmachines gekocht. Zonder vergunning. Als je de weg maar weel en die weet ik. Kom morgen maar eens kijken. Jij kunt ook le- kenen, nietwaar? Kun je me advi seren". Ze mocht hem, maar toch hinder de zijn bazigheid haar. Dikwijls er gerde ze zich. Een keer beet ze hem toe: „Zeg, kommandeer je hondje en blaf zelf. De slaventijd is al meer dan een eeuw voorbij". Hij had er alleen om gelachen. „Je bent te lang zelfstandig geweest", concludeerde hij op vaste toon. „Vandaar je recalcitrante buien. Die leer ik je wel af. De man moet het initiatief nemen, niet de vrouw, dat is tegennatuurlijk. Jullie zijn er om iief te hebben en om ons bij te staan. De moeders van onze kinderen, de vrouwen in onze huizen. Alles zal ik er bij jou niet uitkrijgen, daar voor is het proces al te ver gevor derd. Iets zal er altijd blijven han gen, maar dat neem ik wel op de koop toe". Aanvankelijk amuseerde het haar, als hij zo sprak. En helemaal serieus nam ze hem in dit opzicht niet. Toch begreep ze wel, dat hij op de duur over een huwelijk zou praten. Maar daar hoefde hij niet op te rekenen. Na de oorlog ging ze meteen weer terug naar haar geliefd Parijs. Zijn zoenen deeden haar pijn. Ze herinnerde zich nog de avond, toen hij voor het eerst zijn harde lippen op de hare drukte, haar stevig in zijn armen houdend. „Je hebt lip pen om een man gek te maken, als hij niet oppast", zei hij lachend. „Al leenik ben niet zo'n man'. Ze reageerde nauwelijks, zo ver ward was ze. Tot hij op besliste toon zei: „Kus me. Je bent toch niet van steen?" Ze was vaker gekust. Renée, de zoon van „le patron" nam haar wel eens mee in zijn rode sportwagen. Naar Versailles. Of een eind de Sei ne langs. Hij was voorzichtig met vrouwen. Met zijn moeder als voor beeld. zag hij hoog op tegen iedere vrouw, die zelf iels kon presteren. Vandaar zijn eerbeid en schroom voor Willemien. Daarom nodigde ze hem uit haar te kussen. Ze mocht hem graag in die dagen. Maar niet voldoende voor meer dan een ritje, een flirtation en een kus. Willemien had andere plannen met zichzelf: door Henk van Heeswijk roem en eer. Veel geld en haar foto in de Franse bladen. Een man kwam pas op de tweede plaats. Misschien wel op de derde. Ze had er geen verlangen naar. Dan was er Georg. de politieke vluchteling, die haar nagelopen had als een hondje, nadat hij bij mevr. Legrand aan het werk was gehol pen. Zijn verhalen over Duitsland vond ze interessant. Niet zijn be weeglijke handen en het verlangen, dat ze in zijn ogen las, als ze samen waren. Maar hij kuste prettig en na dat ze hem één keer een klap had gegeven, omdat hij naar haar oor deel te vrijpostig werd, had ze nooit meer last met hem. Dus mocht hij haar meerdere malen zoenen. Juist omdat ze het tfan hem wel fijn vond. Tenslotte de chef van Pipostin, de inkoper van de stoffen voor mada me. De specialist, die Europa afreis de naar nouveauté's. Met wie ze een week door Europa had gezwor ven. En geslapen in hotels. De bru tale Justus, die de eerste avond had voorgesteld één kamer te nemen, want dat was voordeliger. Ze was er vanzelf niet op ingegaan, alhoe wel ze een gezellige avond hadden en ze helemaal niet boos was, toen hij haar in de hotelgang in zijn ar men had genomen en kuste. De man die lachend gezegd had: „Als je denkt me nodig te hebben, klop jc maar op m'n deur. Dan kom ik wel" Maar ze had hem de hele week niet nodig gehad. Ze had niemand nodig en zeker geen man, AI waren alle avonden, wanneer ze na uren lang praten, stoffen keuren, kleuren vergelijken, dessins beoordelen, zich gingen ontspannen, leuk met Justus die als danser onvermoeibaar was en als minnaar nog meer. als ze hem niet afremde. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7