AGENDA Vele Zeeuwse-en eilandzaken doorgepraat op P.v.d.A. „Wens-in" Engels verzoek aan Moskou inzake Laos STREEKNIEUWS Krijgt Amsterdam overdekt stadion? BONEN „Provincie kun er niets aan doen als een bedrijf failliet gaat" Industrie, recreatie, riolering, rooien fruitbomen en compensatie mosselknechts ZIERIKZEE, 10-3. „De Party van de Arbeid voelt er bepaald niet voor om maar raak te industrialiseren en om van de provincie Zeeland een soort tweede Pernis te maken. We zien de industrialisatie echter wel als middel om een stukje welzijn tot stand te brengen". Luchtverontreiniging: „De provincie doet er binnen het raam van het mo gelijke wat aan maar in de eerste plaats is het nodig dat er op dit stuk een wet komt" Beleid: „De Party van de Arbeid heeft in Zeeland altyd getracht progres sief aan te sluiten en een progressieve visie naar voren te brengen en wenst positief mee te werken aan de ontwikkeling van de provincie." Aldus enkele van de vele uitspra ken die konden worden genoteerd :n de gisteren (maandag)avond gehou den niet al-te-druk-bezochte „Werk bijeenkomst" van de Partij van cle Arbeid, georganiseerd door de afde ling Zierikzee en gehouden in de bo venzaal van het Huis van Nassau De aangehaalde stellingen waren afkomstig van het statenlid de heer C. Heek, die een korte inleiding hield Achter de bestuurstafel waren ver zameld gedeputeerde M. J. van Poel je, de als voorzitter van de aid. op tredende heer C. Linders, burgemees ter J. P. Boersma van Brouwersha ven en de heer W. Don, fractieleider van de P.v.d.A. in de Middelburgse gemeenteraad. De heer Hoek gaf het startsein aan deze gespreksavond met een sciiets van de visie van de P.v.d.A. op het toekomstige vier-jarig beleid en riep daarbij in hetinnering de onlangs door de Stichting Zeeland gehouden Welzijnsdag. Op deze dag werden ve le zaken als industrialisatie, werkge legenheid en verontrusting over wa ter- en luehtverontreiniging doorge praat. Dc heer Hoek stelde vast dat ht:t „Zeeland van gisteren" een statische samenleving was en dat daarin ver andering kwam toen de provincie in 1939 weid aangewezen als stimule ringsgebied en er geld op tafel kwam voor infra-structuur. Met cij fers toonde hy aan dat dc industrië le aanzet var.af 1960 bepaald niet onderschat meet worden. Zo werken thans 4.000 man in de Zeeuwse chemische industrie. Ket gezamenlijke bvuto-looninkomen is van grote betekenis en bedraagt in deze sector niet minder dan 52 mil joen. In feite kan de wclvaartstoe- name in de provincie enorm worden genoemd. Immers, zonder de gesig naleerde industrialisatie - Kanaalzo ne en Sloegebied - zouden er vele miljoenen guldens minder inkomen voor de gezinnen zijn uitgekomen. Nog enkele cijfers: het aantal ar beidsplaatsen in de bouw steeg na 1960 van 8.000 naar 11.000. in de me taalnijverheid van 5.000 naar 8.300. Geen „loze kreten" De heer Hoek betreurde uitlatin gen uit de kring van D'66 in Zeeland, waarin de P.v.d.A. werd gedoodverfd als zijnde „niet progressief". Het sta tenlid stelde hier tegenover een stukje geschiedenis van de socialisti sche statenfractie waaruit het tegen deel naar voren kwam. „Wij zijn graag bereid tot samenwerking maar dan liever geen loze kreten vooraf", aldus de heer Hoek. Naar aanleiding van een opmer king uit de zaal dat in Zierikzee de industrie „geen voet aan de grond krygt" zei de heer Hoek dat de pro vinciale overheid er niets aan kan doen als bijv. een tcxtielbedryf om bepaalde redenen moet sluiten. „We hebben geen oplossing voor failliet gaan". Uitbreiding van klein-indu- strie op Schouwen-Duiveland wordt door de P.v.d.A. gewenst geacht. De heer A. P. den Reyer signaleer de in dit verband zaken op Schou wen-Duiveland als: verouderde be volking, wegtrekkende jeugd, te wei nig emplooy. Hij wees op de wen selijkheid van een „studie waarin wordt aangetoond wat voor deze streek nodig is". Zaken die zouden moeten worden neergelegd in een voorzieningenpakket; een opsomming van wat nodig is om de streek - vooral ook in de culturele sector - aantrekkelijk te maken. Andere wens van de heer Den Reyer: decen tralisatie toelevei'ingsbedrijven voor groot-industrie naar hier. „Waarom geen nationaal beleid om tot een be tere spreiding te komen". De heer Linders vatte samen: „Zierikzee heeft 1800 kinderen en evenveel bo- venjarigen, een brandend probleem". Gedeputeerde Van Poelje: „Neder land is nog altijd een kapitalistisch land. De regei'ing kan alleen facili teiten scheppen en de ondernemers niet dwingen tot vestiging". Wat be treft de culturele sector: de provin cie doet echt wel wat en stelde f 150.000 beschikbaar voor verbou wing Zierikzeese Concertzaal, het Rijk bovendien f 400.000, Het lid van Ged. Staten lanceerde een nieuwtje tijdens deze „wens-in": vast staat dat de zg. Plan-commissie gunstig zal adviseren om geld be schikbaar te stellen voor uitvoering van de Zierikzeese zwembadplannen. De heer Don constateerde: er zijn 13 pax-tijen in Zeeland. Realiteit van Schouwen-Duiveland: te weinig jeugd en werkenden, teveel niet- werkenden. „Schouwen-Duiveland moet functioneren in het planmatige beleid". Hoog nodig zijn infrastruc turele voorzieningen, daarom geen belastingvei'laging. Verder: „maak de Zeelandbrug tolvrij". Westhoek-zaken De heer N. H. Lysen wees op de vernielingen van bomen (rooien fruitbomen) en windsingels in de kop van Schouwen. Dit is „het paard achter de wagen spannen". Kan dit sloopwerk niet tijdelijk woi-den stop gezet? De heer Van Poelje: het is een vei-schrikking maar het is een kwestie voor het Rijk. Voor de pro vincie Is het bepaald onmogelijk om hier financieel „in te springen". En daar gaat het toch om. De heer Ly sen: „dit moeten we niet accepteren. We moeten ïebelleren". Andere zaken die in deze „Wens- in" aan de orde wei-den gesteld: toe zicht op prijzen en logiesaccomodatie in de Westhoek en „afvoer" kam peerterreinen. Mr. Boersma: de VVV - zowel gemeentelijk als provinciaal - houdt zich bezig met de conti'ole op verhuurbedrijven. Wordt dus een en ander aan gedaan. Andere kant van de zaak: klachten vallen wel mee, maar komen inderdaad voor. Riole- ring: de provincie is bereid Wester- schouwen te subsidiëren. Voor het overige is dit een zaak voor het Rijk. Eventuele openstelling van winkels op zondagen: een plaatselij ke aangelegenheid. Wethouder Van der Klooster, (W'Schouwen): „We wachten op goede toegangswegen. Een gedeelte van de ontsluitingsweg is nu aanbesteed maar we willen de hele weg." Over de riolering: „we hebben minstens vijftien miljoen nodig en krijgen er maar vijf. De gemeente moet zelf voor de andere tien zor gen". Veel zaken in de Westhoek zijn „historisch gegroeid". De heer Van Poelje: komt het Ryk niet beter over de brug dan komt er niets van terecht. „Ik hou m'n hart vast bij een lange hete zomer". Wet houder V. d. K.: „ik niet minder". De heer Den Reyer: laat Zuid-IIolland ook meebetalen. De heer Don: „Zee land is recreatiegebied voor het hele land. Tientallen gemeenten krygen geen geld. De hele financiële verhou- dlngenwet moet op de helling". De heer Hoek over financiële poli tiek: „het zou gewenst zijn om aan grote concerns bij vestiging een hef fing op te leggen als bijdrage voor de sociale infrastructuur. Willen we col lectieve voorzieningen dan geen be lastingverlaging". Bruse werknemers Wat betreft Bruinisse: stimulering en compensatie in de recreatiesector is nodig. Stem uit het vissersdorp: veel arbeiders kunnen van de recre atie niet leven. Aan compensatie voor de schippers hebben de knechts niets. En waarheen moet het personeel van de machinefabriekjes? Van Poelje: recreatie is nooit al ternatief voor industrialisatie. „De schippers komen niet erg op de bres voor de werknemers" Vast staat: voor de werknemers is er nog geen voldoende compensatie. „Voor de knechts is er nog niet veel gedaan". Slotopmerking van de heer Den Reyer: er wordt met twee maten ge meten. De heer Linders dankte als afslui ting van de avond voor de gevoerde discussie en de begeleiding van de vragen door de leden van het fofum. LONDEN,' 9-3. De Britse regering heeft de Sowjet-Unie maandag een boodschap doen toekomen waarin zij haar steun betuigt aan liet verzoek van premier Soevanna Phoema om een conferentie over Laos te beleg gen. Prins Soevanna Phoema deed dit verzoek in brieven die hij circa 10 dagen geleden aan Engeland en do Sowjet-Unie zond. Engeland en de Sowjet-Unie zijn voorzitters geweest van de Geneefse conferentie van 1962 die Laos tot een neutraal land maak te. Van doorgaans welingelichte krin gen in Londen is meegedeeld dat Engeland de Sowjet-Unie heeft, voor gesteld samen als voorzitters van de ze conferentie de brief van premier Soevanna Phoema "van Laos te la ten circuleren onder de landen die de neutraliteitsovereenkomst inzake Laos mede ondertekend hebben. De Britse regering wil dat Engeland en de Sowjet-Unie de hoop uitspreken dat deze landen hun diplomatieke invloed zullen gebruiken om de ze kerheid te krijgen dat cle „commu nistische" strijdkrachten niet verder opi-ukken. AMSTERDAM. De Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft de voorzitter der Asva, de 26- jarige student psychologie .ïohan Middendorp, voor zijn deelneming aan de bezetting van het Maagden huis vorig jaar mei terzake van lo kaalvredebreuk veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf onvoorwaar delijk. Negen lijken gevonden in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO, 9-3. In de om- geving van Rio de Janeiro zijn het afgelopen weekend negen lijken aan getroffen die dezelfde sporen van mishandeling dragen, als de beluch te „moordbrigade" cp haar slacht offers pleegt achter le laten. De po litie meent echter dat de methoden van de „moordbrigade" ook door ge wone misdadigers, die onderlinge twisten uitvechten, worden toegepast Australische muizen in offensief MELBOURNE, 10-3. Miljoenen vraatzuchtige muizen trekken al wekenlang een alles vernielend spoor door Australia's rykstc graan- gebicd en niets wijst erop dat hun spoedig een halt kan worden toegeroepen. Een boer in West-Victoria maakte er in een weck tijd 67000 af en gaf toen de strijd tegen het muizenlcger maar op omdat de vernielingen op zijn land onverminderd doorgingen, dc muizen hebben al hele oogsten vernield, weiden kaalgevreten, opslagplaat sen voor dierenvoedse! leeggehaald, meubilair vernield en zelfs mensen aangevallen. Zo werd in Ouyen, ten noordwesten van Mel bourne, de 24-jarige Anne Smythe in bed aangevallen. Met ernstige beten in beide voeten heeft zy zich onder doktersbehandeling moe ten stellen. Omdat zy aan beide benen verlamd is merkte zij pas 's ochtends dat zy was aangevallen. Landbouwdeskundigen achten het mogelyk dat de plaag zich bij het naderen van de winter in Australië tot Melbourne zal uitbrei den. Er is reeds verzocht om gebruik te mogen maken van een gif waarvoor geen antistof bekend is. De Russen hebben tor nu toe de voorstellen van Engeland verworpen om via internationle diplomatieke stappen tot herstel van de vrede in Laos te komen. ZIERIKZEE Geslaagden E.H.B.O.-examens Hieronder volgen de E.H.B.O.-exa mens van het Rode Kruis, afd. Zie rikzee, op maandag 9 maart in het Vei-enigingsgebouw afgenomen. Dr. W. Bontkes nam het theoretische ge deelte van het examen af; de heer D. J. Volmer het praktische gedeel te. Ook aanwezig was de heer C. 'M. van Hoorn, de colonne-commandant. De E.H.B.O.-lessen werden gegeven door mevrouw L. v. d. Sluis-Bij de Vaate en de heer B. C. v. d. Kloot. De namen van de geslaagden zijn: mevr. J. S. Heikamp-Duivendijk uit Zierikzee; mej. M. J. v. d. Linde uit Zierikzee; mej. E. Smits uit Zonne- maire; mej. P. C. de Wit uit Noord- gouwe; de heer H. Lokerse uit Zon- nemaire. Vereniging „Stad en Lande" Cp vrijdag 20 maart a.s. houdt de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, de algemene ledenvei-gadering in de Mondragon- fcyer. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Na de pauze houdt de stadsarchivaris de heer W. K. Keikes een causerie: „Dia-verkenningen in en om Zierik zee". Gunning Door het architecten en ingeni eursbureau Witteveen Bos te De venter werd namens het gemeente bestuur van Middelburg het maken van ca. 762 meter riolering en weg- verhai-dingen op het industrieterrein aldaar gegund aan de laagste in- schrijver, fa. T. K. de Jonge te' Zie- ï'ikzee voor f 690.000. Er waren 13 inschrijvers. Onderhoud Rijksweg 18 Door de Rijkswaterstaat in Zee land te Middelburg werd het onder houden van Rijksweg 18 en de ove rige rijkswegen in de dienstkring Zierikzee alsmede aan de Slaakdam op Sint Philipsland in 1970 aanbe steed. Er kwamen 7 inschrijvingen. Laagste was het Aannemingsbedrijf Zevenbergen en Co. te Heinenoord met f 157.000. HAAMSTEDE Brand in „De Polder" Maandagmiddag omstreeks kwart over vier maakte sixxnegeloei een ieder opmerkzaam op brand. Het bleek dat deze woedde ten zuidwes ten van de Kloostei-weg tussen cam ping De Maire en het hotel Vlieg veld. op een stuk grond dat in de Westhoek bekend staat als „De Pol der" en dat begroeid is met helm en dood gras. In de zomer graast hier weidevee. De brandweer was spoedig ter plaatse doch kon niet verhinderen dat ongeveer één hect are verbrandde. De brandweerlieden bestreden met vuurzwepen de vlam menzee en voor alle zekerheid werd met water nog nageblust. De oor zaak is vermoedelijk ontstaan door het spelen met vuur door kinderen. DREISCIIOR Houten schuur veidwijnt Zwarte houten schuren hebben ja- renland het dorp Dreischor geken merkt. Ze hebben in de loop der eeuwen als evenzovele architectoni sche katers een hoge rug opgezet. Ze vormen de herinnering aan de tijd. dat Dreischor hèt vlascentrum was van het eiland. Meer dan zestig vlas sers stapelden in deze zwarte ge teerde schuren hun voorraden op, maar nu staan ze al weer jaren leeg. Gelukkig 'dat men ze laat staan want ze vormen een verrasende im ponerende, zelfs ietwat spookachtige entree van het dorp. Dezer dagen heeft men echter een begin gemaakt om zo'n zwarte schuur te slopen. Het is er één aan de Daniël Ocker- scstr&gt die achter hotel „De Drie Schapen" staat en daar ook jaren lang bij behoorde. Het is in ieder geval te hopen, dat men de andere in het dorp laat staan, want ze ho ren nu eenmaal bij het dorpsbeeld. OUWERKERK Gemeente-avond Herv. kerk Zondagavond 15 maart a.s. zal in de consistoriekamer der hervormde kerk een gemeenteavond plaats heb ben. In bespreking komt de agenda voor de Algemene Kerkvergadering, welke op de slotzitting op 16, 17 en 18 mei a.s. in behandeling komt. Het stuk is het resultaat van de in no vember 1969 in ons land gehouden regionale bijeenkomsten. De inhoud in hoofdzaken ervan is: 1. Het geloof van de kerk; 2. Opdracht, concrete taken en werkzaamheden van de kerk; 3. Gestalte der kerk en haar organisatie; 4. De algemene kerk vergadering. Wat betreft vraag 4 vraagt men zich af: wat moet er ge beuren met de door de algemene kerkvergadering geformuleerde in zichten en moet de vergadering wor den voortgezet na Pinksteren en op welke wijze? De agenda is behulp zaam bij het meedenken, opdat deze plaatselijke bijeenkomst tot een dui delijke standpuntbepaling kan trach ten te komen. Opbrengst hervormde gemeente De collecte-opbrengst der Ned. Herv. Gemeente over februari be droeg: voor de diaconie f 57,12, voor de kerkvoogdij f 85,68 en in de bus jes f 33,06; totaal dus f 175.86. Zendingszakjes De inhoud van de zendingszakjes, die werden opgehaald door Carla Vijverberg en Marja Stoutjesdijk be draagt tot nu toe f 120,45. NIEUYVERKERK Orgaan S.K.N.W.K. Nieuwerkerk Zaterdag verscheen het eerste nummer van het mededelingenblad voor leden en donateurs van de Sportkombinatie Nieuwerkerk. Dit blad heeft tot doel speciaal informa tie te verschaffen betreffende S.K. N.W.K. „Puzzle-hoekje en breipatro- nen ontbreken", schrijft de redaktie, die bestaat uit mevrouw L. Stout jesdijk-van Leeuwen, de heer H. de Valk en de heer L. J. van der Zan- de. Het ligt in de bedoeling elke maand een dergelijk blaadje te doen verschijnen. Degenen die medede lingen hebben in het belang van de vereniging, kunnen hun kopij vóór de 25ste van de maand inzenden aan het redaktie-adres: Kerkring 6, Nieuwerkerk. In het eerste nummer vinden wij een rubriek Korfbal, waarin o.a. staat, dat de korfbalcommissie heeft besloten om met 2 senioren en 1 as pirantentwaalftal in de aanstaande zomercompetitie uit te komen. Daar men op het ogenblik slechts over negen aspirantleden beschikt, zal men alles nog moeten proberen om het twaalftal vol te krijgen. Ver der is er een rubriek „Voetbal" en „Volleybal". Voor iedereen die met het plaatse lijke sportnieuws op de hoogte wil blijven is dit blaadje van groot be lang, daar er ook uitslagen van reeds gespeelde partijen en wedsti-ijden in worden gepubliceerd. Heipalen de grond in Vorige week kwam de egalisatie van het terrein aan de Deltastraal en Burgemeester Van Veenstraat ge reed. Het terrein kreeg een grote beurt door de grijper van het aan nemersbedrijf A. W. Wandel te Nieu werkerk. Direkt daaropvolgend heeft men de heistelling in werking gezet. De situatie zoals die nu is, geeft een beeld van een groot bouwterrein, dat al voor de helft is afgeheid. Twaalf huizen zijn hier gepland. Een gedeel te struikgewas moest voor deze bouw worden gerooid. OOSTERLAND Gunning straatwerk Door de Dienst Gemeentewerken van Duiveland te Nieuwerkerk werd het aanleggen van rioleringen en be stratingen bij de Van den Abeele- straat te Oosterland opgedragen aan A. W. Wandel te Nieuwerkerk voor f 50.730,—. BRUINISSE Gunning De Centrale Dienst „Noord-Zee land" te Tholen heeft in opdracht van het gemeentebestuur van Brui nisse het verlengen van de weg naar het industrieterrein en het aanleg gen van riolering opgedragen aan Wegenbouwbedrijf v.h. M. v. d. Vel de en Zoon te Bruinisse. Proefvaart m.s. Bru 8 Vrijdag 6 maart had te Bruinisse op Grevelingen, Zijpe en Krammer, de proefvaart plaats met het m.s. Bru 8 van de firma J. en M. Padmos le Bruinisse. In de Bin 8 is door de firma P. Maaskant cn Zonen te Bruinisse een nieuwe 300 p.k. Deulz Diesel motor geplaatst 12 cyl„ 1500 toeren. Een ballastpomp (Kuil en Rottinghuis) van 60 ton per uur werd eveneens in deze mosselkotter aangebracht. Een nieuwe schroefko- ker weïxl gemaakt en de schroef werd aangebracht in het dok van de machinefabriek Maaskant N.V. te Stellendam. De proefvaart had tot volle tevredenheid plaats. Bouw burgemeesterswoning Bij de vrijdag jl. gehouden aanbe steding van een burgemeesterswo» ning, kwam de fa. Gebrs. C. en Jac. Deurloo als laagste inschrijver uit de bus. De gunning werd aangehouden. Rechtse samenwerking De drie rechtse partijen, S.G.P,, C.H.U. en A.R. gaan samenwerken bij de op 3 juni te houden gemeen teraadsverkiezing. Zij zullen één ge zamenlijke lijst indienen, onder de naam Protestants Chr. Groepering. De volgorde op deze gezamenlijke lijst zal zijn: 1. S.G.P.. 2. C.H.U.. 3. A.R., 4. S.G.P., 5. C.H.U.6. A.R. en zo vervolgens. Wereldvrouwengebedsdag De in de Ger. Kerk te Bruinisse gehouden Wereldvrouwengebedsdag had een goed verloop, al had de deelneming groter kunnen zijn. Er waren even veel deelnemers als vo rig jaar en genoeg om nog vele ja ren deze samenkomst, die gehouden werd en wordt in de Ger. Kerk,, vol te houden. De liturgie werd gelezen en gezegd door de dames mevr. A. de Koning-Bil en P. J. IJzelenberg- Olree. De gehouden collecte bracht f 51 op. SINT PHILIPSLAND Toneelstuk voor C.B.T.B.-afdeling In een tamelijk goed gevulde zaal van „Ons Dorpshuis" werd onder- leiding van de C.B.T.B. afdeling St. Philipsland door de plaatselijke to neelvereniging het spel „Om het ge luk van een kind" opgevoerd. ZIERIKZEE Rotaryclub Zierikzee Tijdens de maandag gehouden Ro- tary-lunch in „Mondragon"werd gekozen tot vice-voorzitter drs. P. Vis hetgeen impliceert dat gekozene over een jaar opvolger werdt van de reeds eerder gekozen nieuwe voor zitter mr. J. Ligthart, die op zijn beux-t opvolger wordt van de huidige voorzitter de heer A. S. M. Braat. Snelle toekomsttrein UTRECHT, 9-3. In Engeland wordt hard gewerkt aan een toekomst-trein, die binnen niet al te lange tijd in produktie kan worden genomen. Deze trein die een topsnelheid van meer dan 240 km. per uur zal hebben, zal de afstand Lon- f den-Newcastle in twee uur en jl 40 minuten afleggen. Op dit 4 moment heeft men daarvoor bijna vier uur nodig. De toe- ij komst-trein wordt in Derby gebouwd. In de omgeving van Nottingham wordt een baan vak aangelegd, waar hij zal gaan proefrijden. Het prototy pe wordt met gasturbines uit gerust, maar op geëlektrifi ceerde baanvakken kunnen ook elektromotoren worden gebruikt. De trein zal door het toepassen van lichte metalen de helft minder wegen dan vergelijkbare treinen. - Hij krijgt een dubbel remsysteem met zowel hydronamisch- als schijfremmen. De toekomst- trein wordt voorts uitgerust met een air conditioning-sys teem, dubbele ruiten en ver stelbare stoelen. Door het ge bruik van een nieuw systeem van wagenophanging zullen bochten met een 50 procent hogere snelheid genomen kun nen worden dan op dit mo ment het geval is. DODELIJKE ONGELUKKEN EL ST. In Eist kwam de 17-jarige Th. W. H. Besselink uit Eist om het leven, toen hij bij een kruispunt met zijn bromfiets werd aangereden door een naast hem rijdende vrachtauto, die rechtaf sloeg. DIDAM. De 36-jarige heer H. Ver- hey uit Doetinchem is om het leven gekomen, toen hij op de Tatelaarweg. in Didam in frontale botsing kwam met een tegemoetkomende vracht auto. GRAVE. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's zijn op Rijksweg 55 bij de Maasbrug te Gra ve een dode, een zwaar en een licht gewonde gevallen. Het omgekomen slachtoffer is een 21-jarige jongeman (Aalders gehelen) uit Nijmegen. Een der wagens reed vermoedelijk te hard en hield bovendien niet vol doende rechts. B'REDA. In het St. Ignatius-zie- kenhuis in Breda is overleden de 23-jarige mevrouw A. P. van Bcur- den-H. uit Elten-Leur, die zondag middag in Zevenbergen met haar personenwagen tegen een boom was gereden en zwaar gewond werd. Haar echtgenoot die bij haar in de auto zat, liep lichte verwondingen op. BRUMMEN. De 42-jarige M. Co- ban uit Brummen is op Rijksweg 48 in zijn woonplaats dodelijk veronge lukt. Het slachtoffer was op dat mo ment met drie anderen bezig een pei-sonenauto met startmoeilijkheden aan te duwen. Een achterop komende vrachtauto met aanhanger zag de mannen en de auto te laat en kon een aanrijding niet meer voorkomen. Dinsdag 10 maait Haamstede Hotel Vliegveld, 7.30 uur, buitenland se dia-serie. Brouwershaven Hole] Graaf Floris V. 8 uur, vergade ring V.V.V. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. 7.30 uur, uitvoering Zangvereniging. Woensdag 11 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 9.30 uur v.m. Ver. van Onderwijzers en On- derwïjzeressen op Schouwen-Duive land. Donderdag 12 maart Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Z.O.V. Huis van Nassau, 8 uur, verkiezings bijeenkomst D'66. Haamstede Ger. Kerk, recreatiezaal, 7.30 uur, C.H.U.-verkiezingsbijeenkomst. Burgh Hotel Bakker, 8 uur, vergadering Oranjevereniging. Ouwerkerk Zaal Vijverberg, 8 uur, vergadering Sportvereniging. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. 8 uur, „wens-avond" Verenigingsraad. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, C.H.U.-verkiezingsbijeenkomst. Advertentie Contante betalingen elders? DE CHEQUE biedt uilkomst! NUTSSP A A R BANK ZIERIKZEE AMSTERDAM, 9-3. Enkele Cana dese zakenlieden, die samen een con sortium hebben gevormd, overwegen de bouw van een groot overdekt sta dion in de buurt van Amsterdam. Het stadion, waai-in behalve aller lei takken van spoi't (o.a. voetballen, wielrennen, schaatsen en zelfs zwemmen) ook andere manifestaties zcals circussen, concerten, politieke bijeenkomsten en masale vergaderin gen kunnen worden gehouden, krijgt eén capaciteit van minimaal 60.000 zitplaatsen. Het Olympisch Stadion in Amsterdam heeft een even grote capaciteit. Het gigantische project, dat zo hopen de initiatiefnemers bin nen zeer korte tijd ten uitvoer ge bracht zal worden, gaat inclusief per keervoorzieningen voo\; 25.000 auto's ruim meer dan 100 miljoen gulden kosten. Men kan niet „wild zijn" op be paald voedsel. De een is een bietjes- klant en de ander zweert bij sla of bloemkool. En die bepaalde familie had het nu niet „bepaald" op bruine bonen. Maar - het is alweer een oud verhaal - de februariramp bracht bruine bonen in het huis. Dat kwam zo. De familie zat op een bovenver dieping en ivas gepredestineerd om uitgespoelde mensen op le vangen, hetgeen met liefde gebeurde. Er ging - men herinnert zich dat - een kioa- lijk gerucht over een langdurige, ernstige storing in de voedselvoor ziening, maar gelukkig is dal er niet van gekomen. I-Ioe kon men het toen zoeten? De baas van het droge huis, zei tot een werige evakuese: „Zou je niet proberen nog wat voedsel ie pakken te krijgen?" Het goede mens ging op stap en kwam met tien kilo bruine bonen thuis, verpakt in tien pakken van elk een kilo. De ramp was een dag oud en toen moesten er dnn maar bmine bonen worden gegeten. De bonenkoopster zou ook bonenkookster worclen. Ze bleef geruime tijd in de keuken rommelen en kwam tooi met de ontstellende mededeling, dat ze de grootste emmer had gebruikt, maar dat er maar 8 kilo ju I on. Acht kilo boontjes, die nu netjes in het water stondeti. Het verhaal is misschien ivel even gek als van de man die op een stoel in de gang ging zitten, met de zwe ten stevig tegen de deur gedrukt, om het aanstormende water tegen te houden. Acht kilo bonen voor zes personen, waarvan er drie nimmer een vork naar ecu boon hadden uit gestoken. Het kan Alleen als een mens in de war, of in de bonen is door bijzondere omstandigheden. Acht kilo nutte bonen zijn daarna uitgestrooid op trpd uitgelegde kranten voor de kachel en die heb ben daar lang liggen drogen, leder heeft zij n typische herinneringen aan de lijden, toen de samenleving uit zijn voegen werd gelicht. „Gek", zegt de haas nu altijd nog, „er wa ren zulke verschrikkelijke dingen toen. maar als hef woord ramp valt, denk ik altijd onmiddellijk aan brui ne bonen". Een vreemde associatie maar blijkbaar mogelijk in dit vreemde leven, dat we wel willen, maar nooit helemaal zullen begrij pen. Misschien zijn we wel doorlo pend (een beetje) in de bonen! SCH1ERE1LANDMAN. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2