DE ZIERIKZEESCHE COURANT 0e Thant ontbiedt Jarring - Optimisme over het Midden-Oosten Ontvoerde diplomaat V.S. vrijgelaten Zware gasontploffing in Terneuzen BANKSTELLEN Meubel Cash en Carry Nederlandse expeditie naar de Amerikaanse oostkust geslaagd het zilveren bevrijdingstientje 1970 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muamlug 9 maart 1970 !2Uste jaargang Nr. 20365 WAARIN OPGENOMEN «fiDAKTlE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18 00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18-00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v'h Lakenman fir Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar j 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B T W. In dit nummer: Geslaagde schoolavonden op Sch.-Duiveland NEW YORK, 7-3. Secretaris-gene raal Thant van de Verenigde Naties heelt bekendgemaakt dat hij ztfn bij zondere bemiddelaar voor het Mid den-Oosten naar New York heeft ontboden voor overleg. Jarring, die ambassadeur van Zweden in Mos kou is, zal dinsdag in New York aankomen. „Over eventuele activiteiten in verband met zijn missie zat worden besloten in het licht van zijn overleg hier", aldus de bekendmaking van het V.N.-secretariaat. Kort voor de bekendmaking had Thant gezegd dat in New York een algemeen gevoel van optimisme heerste na de jongste besprekingen van de afgevaardigden van de vier grote mogendheden donderdag in de Franse Ambassade. De Franse am bassadeur bracht Thant vrijdag avond verslag uit over het overleg. Thant wilde geen nadere mededelin gen doen maar gaf te kennen dat de grote vier enige voortgang hebben geboekt bij hun pogingen tot het op stellen van een vredesformule. Vorige maand voerden Thant en Jarring overleg in Genève, waarna laatstgenoemde naar Moskou terug keerde omdat hij geen redenen zag zijn missie te hervatten. Advertentie tmUTYRBT Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 TWEEDE KAMER De concurrentie vervalsing in (1e fruitafzet DEN HAAG, 7-3. Indien in andere E.E.G.-landen concurrentie-verval- sende maatregelen in de fruitafzet worden genomen en de Europese commissie daarop niet onmiddellijk reageert, zal Nederland van geval tot geval bezien in hoeverre ook hier dergelijke maatregelen wense lijk zijn. Dit heeft de minister van land bouw en visserij, ir. Lardinois, mee gedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid S. van dei- Ploeg (P.v.d.A.). Dergelijke maatregelen zouden in Nederland worden toegepast op het moment waarop de Europese com missie maatregelen neemt. Overeenstem ming tussen „grote vier"? Hoewel Thant niets wilde zeggen, verluidde zaterdag uit andere bron nen dat de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie, de V.S., Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk overeen stemming nabij zijn over vier hoofd punten, te weten: 1. terugkeer naar vrede in het ge bied; Bruml op scheepswerf te Slikkerveer RIDDERKERK. 7-3. Op de schceps- werf De Groot en Van Vliet te Slik kerveer (gem. Ridderkerk) heeft een brand gewoed, die volgens een van de directeuren van de scheepswerf voor rond een miljoen gulden scha de heeft aangericht. Door de brand is o.m. vrij aanzienlijke vertraging ontstaan in de afbouw van de Noor se tanker „Rubicea". De brand die vermoedelijk ontstaan is in de keu ken van de kantine in een der be drijfsgebouwen, sloeg over naar de kantine en de bedrijfskantoren. De ze ruimten brandden geheel uit. Een verfopslagplaats en een houtopslag plaats liepen zware brand- en wa terschade op. Roofoverval op alleenwonende vrouw BAKNEVELD, 7-3. Een 75-jarige weduwe uit Barneveld, mevrouw Hazeleger-Wilgenburg, is het slacht offer geworden van een roofoverval. De alleenwonende bejaarde vrouw werd in haar slaap bewusteloos ge slagen. Haar belagers bonden ver volgens haar'armen met een nylon kous. Toen de weduwe uitgeschakeld was, doorzochten de daders de hele woning. Kasten en laden werden opengebroken, terwijl zelfs bedden werden gekeerd. In een losgewrikte geldkist vonden de nachtelijke be zoekers een bedrag van f 700,De weduwe zag daarmee haar enkele dagen geleden ontvangen A. O. W.- uitkering verdwijnen. Het slachtoffer vertelde dat ze bij het ontwaken dacht te dromen. „Ik kon mijn handen maar niet van el kaar krijgen en gillend ben ik toen naar de deur gestrompeld en geluk kig kwamen de buren op mijn hulp geroep af. Verschrikkelijk was het", zo zei ze half snikkend. Enkele we ken geleden is de alleenwonende me vrouw vermoedelijk al aan een der gelijke overval ontsnapt. Zij waar schuwde toen op tijd de politie. Sinds die tijd liet zij zowel buiten als in de woning licht branden. Israëlische terugtrekking uit het gebied dat in de oorlog van juni 1967 werd bezet.; Gegarandeerde vrijheid van scheepvaart voor Israëlische sche pen in het Suez-kanaal en de golf van Akaba; De legering van een V.N.-vvedes- strijdmacht. Vervalsers leverden aan musea ATHENE. 7-3. In verscheidene musea in Europa, met name in München, staan voorwerpen uit de minoische Griekse oudheid tentoon gesteld, die door een bende 'verval sers zijn gefabricered. Dit heeft K. Ttenakis, bendeleider van de ver valsers, die nu in Heraklion op Kre ta terecht staat, meegedeeld. De ben de bestond uit 40 leden, die nage maakte voorwerpen uit de minoische beschaving aan toeristen en zelfs aan deskundigen verkochten. Onge veer 50 mensen hebben zich aange meld als slachtoffers van de verval sing. Het werkelijke aantal gedu peerden is waarschijnlijk nog groter, maar niet iedereen zou willen toe geven dat hij zich heeft laten be driegen. Archeologen willen Na ontvoering door opstandelingen in Guatemala opgravingen in Thebe Drie mensen met verwondingen - Woning verwoest TERNEUZEN, 8-3. Bjj een zware ning, die de familie Van Vugt eerst gasontploffing in een woning in Ter- enkele weken geleden had betrok- neuzen, zaterdagavond, hebben drie ken, is geheel verwoest, personen verwondingen opgelopen, van wie twee ernstige brandwonden. Het ongeluk gebeurde toen de be woner van „Langs de kreek" Van Vugt een sigaret opstak. De kracht van de explosie was zo groot dat meubels, boeken en een schrijfma chine naar buiten werden geslingerd. De heer Van Vugt strompelde brandend naar het raam waar hij door buren werd geholpen. Hij ver keerde zondagmiddag nog in levens gevaar. Zijn vrouw en een negen tienjarige vriend van zijn zoon, Van Faasse, liepen resp. zware en lichte brandwonden op. De zoon zelf, die zich op het moment van de ontplof fing in de hal bevond, bleef onge deerd. De ontploffing werd gevolgd door een hevige uitslaande brand. De wo- ATHENE, 7-3. De inspecteur-ge neraal voor de Griekse oudheid, Sy- ros Marinatos, heeft de inwoners van Thebe verzocht hun stad te ver laten en in de omgeving te gaan wonen, zodat archeologen in de stad opgravingen kunnen doen. Hij meent dat in de grond van Thede uiterst belangrijke overblijfselen van de Griekse geschiedenis te vinden zijn. Bij gedeeltelijke opgravingen in Thebe zijn tabletten met „lineair dat in de grond van Thebe uiterst B schrift" gevonden, die dateren uit de Myceense beschaving, en een bewijs vormen dat in de beschaving van deze Beotische streek een be langrijke ontwikkeling heeft plaats gehad. Tot dusver kende men alleen „lineair B schrift" van Minoische oorsprong. Nieuwe commando- organisatie in Jordanië AMMAN, 7-3. In Jordanië is don derdag een nieuwe commando-orga nisatie gevormd die zich „Strijd macht der partizanen" noemt. De or ganisatie is de gewapende afdeling van de Jordaanse communistische partij. Zij maakt nog geen deel uit van het verenigd commando van het Palestijnse verzet. In het eerste communiqué zegt de organisatie geen rivaal te willen zijn van de an dere verzetsgroepen maar wil sa menwerken. GUATEMALE, 8-3. De Ameri kaanse diplomaat Sean Holley, die vrijdag door opstandelingen in Gua- Centralisatie van restauratie van molens AMSTERDAM, 7-3. De uitvoeren de werkzaamheden van de restaura tie van molens voor zover deze mede door het Rijk worden gefinancierd zullen gecentraliseerd worden bij de Rijksdienst voor de monumenten zorg. Deze beslissing van het minis terie van CRM is meegedeeld op de zaterdagmiddag in Amsterdam ge houden jaarvergadering der Vereni ging tot behoud van molens in Ne derland „De Hollandse Molen". Advertentie van f 1.000,voor f 698,- Burgem. Boumanstraat 11 Nieuwerkerk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant Waarnemingen tijdens zonsverduistering DEN HAAG, 8-3. De Nederlandse zonne-eclips-expeditie die zaterdag in Mexico tijdens de zonsverduiste ring waarnemingen heeft gedaan, is geslaagd. De verduistering was goed waar te nemen en de observaties waren van voldoende kwaliteit. Dit blijkt uit een t elegram dat dr. J. Houtgast. lector sterrenkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht en leider van de expeditie, aan de Nederlandse orga nisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft gestuurd. Z.W.O. heeft met een subsidie deze expeditie mogelijk gemaakt. De Utrechtse sterrekundigen, die zich hadden gevestigd in Miahuatlan, een dorpje in de landengte van Deze bevrijdingstientjes (waarmee men gewoon kan betalen) kunnen worden besteld bij post kantoren, banken, spaarbanken, de Am- Mexico, hebben waarnemingen ge daan van het overgangsgebied tussen de fotosfeer, een paar honderd kilo meter dikke gaslaag grenzend aan het zonneoppervlak en de chromos feer die zich daarom heen bevindt tot 10.000 km hoogte. Deze waarnemingen waren in het bijzonder gericht op de veranderin gen die de spectraallijnen ondergaan bij de overgang van de fotosfeer naar de chromosfeer. Tijdens de totale duur van de zons verduistering - drie en een halve mi nuut - heeft de Nederlandse expedi tie twee maal een seconde de tijd gehad om deze overgang te fotogra feren. Rituele dansen De periode waarin zilveren tienguldenstukken - uitsluitend in 1970 geslagen ter herinnering aan de bevrijding - kunnen worden besteld, is verlengd tot en met maandag 16 maart. WASHINGTON HAVANNA, 7-3. Miljoenen Amerikanen aan de oost- sterdnmse gemeentegiro kust hebben zaterdag om 18.00 uur (Ned. tijd) de zonsverduistering waargenomen. Onder hen bevonden zich honderden astronomen, volgens wie de 208 seconden durende ver duistering materiaal werd verzameld waarin de analysering jaren kan du ren. In Miahuatlan in Mexico voer den 25.000 Indianen rituele dansen uit om te verhinderen dat de zon niet aantal munten op één ™lge"S Op Cuba bestudeerden Russische, Cubaanse en Oostduitse geleerden de zonsvei'duistering, die daar slechts gedeeltelijk was en twee uur en 44 minuten duurde. en grenswisselkantoren. Bij al deze instellingen zijn speciale bestel- kaarten gratis verkrijg baar. Men kan elk gewenst kaart bestellen. Aflevering van de munten vanaf 20 april. te mala was ontvoerd, is zondag vrij gelaten. De 40-jarige atteché is naar de wo ning van de Amerikaanse ambassa deur, Nathaniel Davis, gebracht. De opstandelingen hadden gedreigd hem zondag te zullen doden wanneer de regering drie gevangenen niet zou vrijlaten. Twee van hen, Jose Aguir- re Mozon en diens vriendin Vidalina Atonieta Monzon, zijn inderdaad ddor de regering van Guatemala overgebracht naar de Costaricaanse ambassade, zoals was geëist. De re gering verklaarde dat zij van de der de man, Leonel del Cid, niets af wist. Herdenking gefiisil leerden bij monument Woeste Hoeve APELDOORN, 8-3. Bij het monu ment aan de Woeste Hoeve tussen Arnhem en Apeldoorn is zondag een korte herdenkingsplechtigheid ge houden ter nagedachtenis van een groot aantal Nederlanders, dat 25 jaar geleden werd neergeschoten als represaille voor de aanslag op de beruchte Duitse generaal Rauter. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, de ken J. van Renswoude en ds. J. F. Berkel. Ondanks het slechte weel was er veel belangstelling voor deze plechtigheid. Vrouw ernstig gewond naar liamerklap AMSTERDAM. 7-3. De 27-jarige stucadoor H. O. H. wordt ervan ver dacht de 30-jarige prostituee Matje H.-van Kerkwijk in een woning in de Amsterdamse Kanaalstraat met een hamer de schedel te hebben in geslagen. De man, die ontkent de dader te zijn, is in verzekerde be waring gesteld. De prostituee die om kwart over negen door buren op de drempel van de keukendeur naai de tuin werd gevonden, werd on middellijk in het Wilhelminagast- huis geopereerd. Volgens de recher che verkeert zij niet meer in levens gevaar. AMSTERDAM, 8-3. De 27-jarige Amsterdamse stukadoor H. O. H. heeft tegenover de recherche bekend dat h de 30-jarige prostituee Matje van Kerkwijk vrdagochtend vroeg in zijn tijdelijke woning in de Ka naalstraat met een hamer drie sla gen op het hoofd heeft gegeven. De direct gearresteerde stukadoor had aanvankelijk ontkend. Kleuter verdronken HOOGEZAND, 7-3. In Hoogezand is de driejarige Albert Jonker bij het spelen in een vijver op de Abra ham Kuipersingel gevallen en ver dronken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Dienstplichtig soirlaal in Suriname verongelukt PARAMARIBO, 7-3. Bij een ver keersongeluk met een ,3-tons mili taire vrachtwagen is de 21-jarige A. Baptist uit Rotterdam, dienstplich tig soldaat bij de in Suriname gele gerde troepenmacht om het leven gekomen. Vier andere militairen werden licht gewond. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn doordat de chauffeur van de truck de macht over het stuur verloor. NEW DELHI. Prins Bernhard heeft op zijn reis door Azië, een bezoek gebracht aan de premier van India, mevr. Indira Ghandi (r.). DU nummer bestaat uit 8 pagina's Luchtkastelen bouwen i. meestal eenvoudiger t weer afbreken. t t i Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden maar ook plaatse lijk een sneeuwbui; zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west; van nacht lichte tot matige vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 10 maart. Zon op 7.07, onder 18.35. Maan op 7.48, onder 22.49. Eerste kwartier: 14 maart te 22.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 maart 5.01 v.m. 17.27 n.m. BROUWERSHAVEN 10 maart 4.48 v.m. 17.04 n.m. Springtij: 10 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een krachtig hoge- drukgebied boven de Atlantische oceaan en een omvangrijk lagedruk gebied boven noordwest Europa wordt nog steeds koude lucht van arctische oorsprong naar zuidelijker breedten gevoerd. Ten gevolge van dit proces blijft het in west en mid den Europa koud, terwijl ook in het westelijk Middellandse zee-gebied de temperaturen relatief aan de lage kant zijn. In het lagedruksysteem in onze omgeving, dat zich uitstrekt van midden-Noorwegen tot zuid- Frankrijk is er over hel algemeen weinig wind. hetgeen er toe bijdroeg dat in de nacht van zondag op maan dag plaatselijk minimumtemperatu ren van 8 graden on der '1 vriespunt bereikt werden. Aangezien de hoge re luchtlagen zeer koud zijn kunnen vooral overdag weer veelvuldig sneeuwbuien tot ontwikkeling ko men. Het ziet er niet naar uit dat in de huidige situatie op korte ter mijn fundamentele veranderingen zullen komen, zodat verwacht moet worden dat het koude weer van de laatste dagen nog zal voortduren. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1