daniela dealtijdpas" panty 1.75 Om een goed rioleringsstelsel voor de Schouwse Westhoek cAnti-torn Minister Lardinois in Tweede Kamer over fruitteeltproblemen „Flitsen" uit het buitenland STREEKNIEUWS Pozzuoli spookstad ARAM VAN DE EILANDEN ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 maart 197U Nr. 20364 Memorandum wethouder L. van der Klooster AMSTERDAM. Donderdagmiddag is de actrice Barbara Parkins, in Neder land bekend door haar rol als Betty Anderson in de serie Peyton Place, in Amsterdam aangekomen. Zij werd door het publiek niet herkend. Barbara zal hier medewerken aan de opnamen voor de film „Puppet on a Chain" naar een boek van Allister Maclean. alléén bij uw textielwinkelier Met naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. Bewindsman waarschuwt tegen schuldensanering voor kredietnemers in de overbruggiiigsregeling (Slot) WESTERSCHOUWEN, 4-3. In het vervolg van zjjn memorandum aan de raad inzake een rioleringsstelsel voor de Schouwse Westhoek, merkt wethouder L. v. d. Klooster op, dat de hoger gelegen gronden (richting vuurtoren, lloogenbooralaan en ach ter Kenesse) en alle gronden aan de noordzijde van de Laone en Hoge- zoom, buiten de bebouwde kommen, nog geen openbare voorzieningen hebben op het punt van riolering. In deze gebieden vertoeven in de zomer tienduizenden recreanten en het is hier noodzakelijk dat er nieu we zuiveringsinstallaties geplaatst worden, die evenwel buiten het drukke seizoen buiten werking wor den gezet. Het grote voordeel is dat het gezuiverde water via een aantal te graven sloten terug kan vloeien in de omgeving. Deze sloten zouden aangebracht kunnen worden tussen de perceels afscheidingen en het houtgewas, waardoor mede verdro ging van de gronden wordt voorko men. Flora en fauna Het water komt ten goede aan het houtgewas en de verdere flora en fauna. Naar het schijnt heeft de wa termolen, die het overtollige water moet afvoeren, in 1969 maar een maal gedraaid en vroeger Werkte de molen regelmatig; en toen was er nog geen waterleiding. Het is dus noodzaak het water zoveel mogelijk in de hoger gelegen droge gebieden te houden. Het grote uitgebreide rioolnet, zo als is voorgesteld, zou na uitvoering, wel eens een verarming voor de streek kunnen betekenen om maar niet het woord ramp te gebruiken in droge zomers. Het gebruikte water immers zal dan direct via de riool- leidingen worden afgevoerd naar veel lager gelegen gebieden (de zee). Zo zal men verplicht zijn water bekkens aan te leggen, als men de streek wil behouden, hetgeen - in dien mogelijk - grote investeringen gaat eisen. Samenvattend komt men- dus: eerst aan een dure riolering en daarnaast grote investeringen voor waterbekkens en aanvoer van water. Afgewacht moet trouwens worden of het kilometers lange buizennet goed zal functioneren, met name buiten de zomermaanden als er maar gerin ge aanvoer is. Het is bij elkaar een groot en riskant experiment. Bodemverontreiniging Wat betreft de bodemverontreini ging door het toerisme, behoeven er niet zoveel zorgen te bestaan. Welis waar is de bovengrond door intensief gebruik enkele weken uit zijn even wicht, maar de natuur herstelt zich snel. Meer zorgen baren de toege diende land- en tuinbouwvergiften door uitzaai en sproeien. Daardoor worden de sloten verontreinigd. Stil aan zijn we bezig de natuur te ver armen en we zullen toch zuinig moe ten zijn op flora en fauna. Bescher ming van de Westhoek is daarom dringend noodzakelijk. Vooral de na- WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 7 en zondag 8 maart Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)-280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Van Beveren en zuster Steutel. DIERENARTS Dierenarts S. BERGSMA, Nieuwer- kerk, Ooststraaat 51, tel. 01114 -788, neemt waar voor dieren arts Van Roon. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. tuurgebieden hebben de volle aan dacht blijvend nodig. Brief waterschap De heer Van der Klooster herinnert in een slotopmerking aan de destijds door het waterschap Schouwen-Dui- veland geschreven brief, waarin werd opgemerkt dat het bestuur niet bereid was medewerking te verlenen aan uitbreiding van de bestaande of nieuw te stichten zuiveringsinstalla ties. De wethouder gelooft in dit ver band dat de brief vooral bedoeld WENEN. Vier Egyptenaren, een Jordaniër en een Syriër, die niet in het bezit waren van identiteitspapie ren. zijn door de politie van Wenen gearresteerd. LAMAR. Te Lamar, een stadje in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina zijn een vijftiental blanken gearres teerd. Zij zijn beschuldigd van op ruiing. Maandag hadden met kettin gen, stokken en stenen gewapende blanken getracht negerleerlingen te beletten een school binnen te gaan. SYDNEY. In zijn huis op 80 km. ten zuidwesten van Sydney heeft men het lijk gevonden van dr. David Forbes Martyn, voorzitter van de Australische academie van weten schappen en een van 's werelds grootste kenners van de ionosfeer. De 64-jarige dr. Martyn bleek te zijn doodgeschoten. Naast zijn lijk lag een geweer. PRAAG. De staat zal 5.205 wonin gen in beslag nemen, welke zijn ver laten door Tsjechoslowaken die na de Oosteuropese invasie in augustus 1968 naar het westen zijn uitgewe ken. Dit heeft donderdag het partij blad „Rudo Pravo" gemeld. VIENTIANE. Volgens Laotiaanse militaire kringen is op 24 februari een eenmotorige T 28-jachtbommen werper van de Laotiaanse lucht macht door Chinees luchtdoelgeschut neergehaald. TOULON. Seismografen hebben een explosie geregistreerd in het ge bied, waar zich toen de Franse on derzeeboot „Euhydice" bevond. Dit heeft de Franse schout-bij-nacht De- vie donderdagochtend in Toulon verklaard. PERTH (Australië). De opperbe velhebber van de Britse vloot in het verre oosten, vice-admiraal L. D. Empson, heeft gezegd, hoegenaamd geen gevaar te zien in Russische vlootmanoeuvres in de Indische oce aan. WENEN. In geheel Oostenrijk is het verkeer ernstig gestoord door overvloedige sneeuwval. In Wenen en in Karinthië, waar de sneeuw storm bijzonder hevig is, is het weg verkeer zelfs geheel verlamd. Alle wegen naar Hongarije zijn onberijd baar, evenals vele wegen naar Tsje- cho-Slowakije en Zuid-Slavië. WASHINGTON. De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft be kend gemaakt dat zij een grote ben de heeft opgerold die handelde in ge stolen effecten, en dat ze een ver moedelijk tot de maffia behorende verdachte heeft gearresteerd. TORONTO. Een groep Nederland se Canadezen is een campagne be gonnen voor het verzamelen van geld voor een concertorgel, als ge schenk aan Canada uit dankbaar heid voor de bevrijding van Neder land, 25 jaar geleden. QUITO. 43 seminaristen hebben hun bezittingen bij elkaar gepakt en het seminarie te Quito in Ecuador waar zij studeerden verlaten uit protest tegen de „kerkelijke struc tuur die doortrokken is van econo misch, politieke en religieuze macht" Zij verklaarden het priesterschap niet te verwerpen. MONTEVIDEO. In Uruguay is een crisis ontstaan, doordat het parle ment de uitzonderingstoestand die sinds juni van het vorige jaar van kracht is, heeft opgeheven. Van of ficiële zijde is meegedeeld, dat pre sident Jorge Pacheco dit besluit on gedaan zal maken. was als ruggesteun ter realisering van het grote rioleringsplan, waar van betrokkene geen voorstander blijkt te zijn. Hij gelooft in het nut een nieuwe aanvraag te doen bij het waterschap en vertrouwt dat het wa terschap ter zake zijn standpunt zal hei-zien. ZIERIKZEE Verkiezingsbijeenkomst D'66 Op donderdag 12 maart a.s. wordt in het Huis van Nassau een verkie zingsbijeenkomst gehouden van D '66. Als sprekers treden op de heren kandidaten voor de Prov. Staten: J. Roodenburg te Vlissingen, P. B. Ver schuur te Scharendijke en A. Ka- penga te Goes. De toegang is vrij. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. HAAMSTEDE De openbare markt Van het korps leraressen en lera ren der Prot. Chr. Landbouwhiiis- houdschool „De Schutse" vernemen we dat het netto overschot van de gehouden openbare markt ongeveer f 1200 zal bedragen. Een grandioos bedrag! BURGH Geslaagde show gebreide kleding In hotel „Het wapen van Burgh" hield de afd. Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen de Neveda-show, een show van ge breide kleding. De belangstelling was groot en onder de aanwezigen, die door de presidente, mevr. C. Hack- Sloover welkom werden geheten, waren veel introducées. De show werd geleid door de heer Atsma van Neveda, die zijn voldoe ning uitsprak over een zo grote toe loop. De dames hebben genoten van de 7 kleine mannequins die in leef tijd varieerden van 5-10 jaar en de prachtige brei- en haakwol-produk- ten toonden in de vorm van truitjes en overgooiers. In de pauze werden de diverse wolsoorten (40 stuks in 606 kleuren) getoond om te borduren. Lopers, kussens en smyrna-kleden waren tentoongesteld. Na de pauze kwamen de volwas sen mannequins, 3 dames en 1 heer aan de beurt, in de maten 36-40 en zij showden hip, sportief en gekleed materiaal. Het wintersport-paar stal de show. Met een hartelijk dankwoord tot de lady-speaker, de mannequins (die een verrassing kregen in de vorm van een draagtas in Neveda-wol) en de leider van de avond de heer Ats ma, besloot de presidente de uiter mate geslaagde avond. BROUWERSHAVEN Vergadering V.V.V. De V.V.V. te Brouwershaven houdt dinsdagavond (10 maart) a.s. de al gemene ledenvergadering in hotel Graaf Floris V. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot wijziging der statuten. Teneinde de werkwijze van het bestuur der vereniging te ver eenvoudigen stelt het algemeen be stuur voor de statuten te wijzigen in die zin, dat alleen wordt gespro ken van „het bestuur". Het alge- men bestuur acht het wenselijk dat het gehele bestuur aftreedt en een nieuw bestuur van vijf personen ge kozen wordt. De voordracht van het algemeen bestuur luidt: W. J. Terp stra, voorzitter; J. C. A. Koster, se cretaris; J. de Vlieger, penningmees ter; P. de Moor en Th. Schiettekatte, leden. De begroting voor 1970 sluit met een nadelig saldo van f 425. OOSTERLAND Verkeersexamen Donderdagavond 5 maart jl. had in de koffiezaal van de „Conferen tiekamer" een examen plaats door een 19-tal cursisten die hebben deel genomen aan de verkeerscursus, die werd gehouden hier ter plaatse en te Nieuwerkerk, resp. door de heren Fluijt en Boogert, bestaande uit zes lesavonden. De voorzitter van de af deling „Duiveland" van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer M. de Reus, opende deze bijeenkomst met een welkomst woord. Ook de andere bestuursleden van de afdeling wa ren hierbij tegenwoordig. Op 19 maart a.s. zullen de resultaten van het gehouden examen op een daar toe belegde afscheidsavond worden bekend gemaakt. Geen Vrouwenwereldgebedsdag Wegens de minimale belangstel ling in de voorafgaande jaren, heeft de chr. vrouwenvereniging „Martha" besloten dit jaar geen bijeenkomst te houden in het kader van de We reldvrouwengebedsdag. SIRJANSLAND Jeugdspel voor bejaarden Tijdens de bijeenkomst van de be jaardensociëteit hebben de leerlin gen van de chr. school te Haamste de een zangspel opgevoerd. De leer lingen, onder leiding van de heer Van Dienst, vertolkten met groot enthousiasme de avonturen in het stadje Knollendam. Na afloop wer den de jeugdige gasten op limonade getrakteerd. BRUINISSE Gevaarlijk spel van kinderen Hoewel het bouwterrein behoorlijk is afgeheind en afgesloten wisten enkele in plan West wonende kin deren, door onder het hek door te kruipen, op het terrein van de bouw van het bejaardenhuis te komen. Ze morrelden wat aan de grote bouwliften en terwijl drie kinderen door aan verschillende handeltjes te manipuleren, zich naar boven wis ten te hijsen, was er een vierde, die weer een ander staafje ijzer naar beneden haalde, met het gevolg dat ook de lift waarop de kinderen stonden, naar beneden kwam, ge lukkig van niet al te grote hoogte, maar toch hoog genoeg, om de kin deren aan het schrikken te maken. Het vierjarig zoontje van de heer D. L. Schaap greep in zijn angst om te vallen een kabel, met het gevolg dat die kabel zich in zijn vingers boorde. Hij zal waarschijnlijk een stuk van zijn pink moeten missen. Een waarschuwing voor de omwo nenden, hun kinderen op de geva ren van het spelen op het bouwter rein te wijzen. DEN HAAG, 5-3. De minister van landbouw, ir. P. Lardinois ging in de Tweede Kamer, in zijn antwoord aan sprekers over de landbouwbe groting, woensdag nader in op het deze week in Brussel genomen be sluit om de Nederlandse fruitteelt in de E.E.G. een (uitzonderingspositie toe te kennen met betrekking tot het uit de markt nemen van fruit. Vanaf ca. half maart zal als ge volg van dit besluit fruit van de tweede kwaliteit, dat de bodemprijs niet haalt, uit de markt genomen worden en verkocht aan de verwer kende industrie. De Nederlandse in dustrie kan ongeveer 2000 ton per week verwerken. In de Nederlandse koelhuizen ligt ca. 80.000 ton fruit opgeslagen, in hoofdzaak de appel- soort „Golden Delicieus". De indu strie zou naar de mening van de mi nister 30 a 40.000 ton voor haar re kening kunnen nemen. De landbouwminister zag de crisis overigens niet als een typisch Ne derlands verschijnsel. „De hele EEG heeft er mee te kampen". In deze situatie zal, zo meende hij, wel niet snel een oplossing komen. Een in grijpende sanering van de fruitteelt in de hele gemeenschap is dan ook dringend geboden. Dubbel hard getroffen Met de kamerleden die daaraan aan dacht hadden geschonken was mi nister Lardinois van menig dat de fruittelers dubbel hard worden ge troffen, aangezien hun bedrijven na de oorlog goed hebben gedraaid. ïn een gesprek met het Landbouwschap is hij overeengekomen om in mei, als het effect van de nachtvorst in de E.E.G.-landen bekend zal zijn, de deelnemers aan de overbruggingsfi nanciering uitsluitsel te verstrekken over het in 1971 te voeren beleid. Hantering van een vrijwarings clausule op appels afkomstig van hel zuidelijk halfrond is wel in de Euro pese commissie besproken. Zij zag echter geen voldoende motivering om daartoe over te gaan. Sterk waarschuwde de minister tegen schuldcnsanering voor krediet nemers in de overbruggingsregeling. ROME, 5-3. Meer dan de helft van de 50.000 inwoners van de door aard schokken bedreigde stad Pozzuoli aan de Golf van Napels, hebben tot dusver de stad verlaten. Volgens de politie is de meerderheid van hen vrijwillig weggetrokken. Italiaanse geleerden zijn geneigd, de aard schokken te houden voor een ver sterkte vulkanische activiteit onder de grond. Nederlandse militairen terug uit Tunesië SCHIPHOL, 5-3. Met bruinge brande gezichten en met decoraties van de Tunesische staatssecretaris van landbouw zijn op Schiphol 81 Nederlandse militairen terugge keerd uit Tunesië, waar zij ruim drie maanden lang de ergste nood heb- den helpen lenigen in het rampge bied, dat vorig jaar in september en oktober door overstromingen ge teisterd werd. Zij werden na de landing van de DC-9 op Schiphol verwelkomd met muziek van een militaire kapel, die naast het vlieg tuig stond opgesteld. MOSKOU. Het door de Sowjet- Unie en de V. S. opgestelde verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens - het zg. non- proliferatiever drag - is donderdag van kracht ge worden. Er wordt van deze regeling zeer druk gebruik gemaakt, tot hoge sommen, onder garantie van het borgstellings fonds voor de landbouw. Ca. 500 fruittelers hebben meer dan 2o mil joen gulden opgenomen, sommigen van hen meer dan een ton. Als daar een sanering op moet worden toe gepast, kunnen we beter met die re geling stoppen, aldus minister Lai- dinois, die het evenmin verstandig achtte te gaan morrelen aan de pachtprijs normen, zoals enkele ka merleden hadden gesuggereerd. Weer t Spitsbergen-expeditie I» DEN HAAG5-3. Er bestaan plannen om volgend jaar het l' biologisch onderzoek op Spits- I» bergen dat door een Neder- 1 landse expeditie in 196S is be- gonnen, voort te zetten. Er wordt gedacht aan een uitvoe- rige studie van het levensge- v I* meenschapssysteem geconcen- l' treerd rond de IJsbeer-water en het Rendier-land. Een der- v gelijk onderzoek dat zich over V I' tenminste vijf jaar zal moeten V uitstrekken heeft nog nooit V eerder op deze schaal plaats V gehad. De bedoeling is dat ko- V mende zomer enkele expedi- V tieleden naar het station op a Kapp Lee zullen reizen om de u' aangerichte schade aan de hut J 1op te nemen, eventuele her- (i' stellingen uit te voeren en nog aanvullend onderzoek te doen. J, Volgend jaar maart kan dan 1met het eigenlijke onderzoek worden gestart. Thans worden ,ij een aantal wetenschappelijke instellingen in Nederland ge- peild naar hun belangstelling <l' een bijdrage te leveren aan dc i expeditie. ,l' 76. Zo snel zij konden trokken Tudor en zijn mannen in de richting van het paleis. Een hevige onrust dreef hen voort. De Prater fladderde voor hen uit en dreef hen tot steeds groter spoed aan. Mogelijk door hun haast verzuimden zij de nodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Tudor overwoog nog wel de noodzaak om enkele verspieders vooruit te zenden, maar de vrees om kostbare tijd te verliezen deed hem daarvan afzien. Enkele ogenblikken later verwenste hij deze onvoorzichtigheid. Want plotseling klonk er overal om hen heen een wild krijgsgeschreeuw op en van alle zijden stortten krijgers zich op hen. Satarin had geen ogenblik geaarzeld een hinderlaag voor Aram's bondgenoten te leggen Zó verrassend was de aanval, dat de mannen nauwelijks tijd hadden zich te verdedigen. De overmacht was te groot. Vóór zij weerstand konden bieden, waren zij reeds omsingeld en ontwapend. Zelfs Laroet slaagde er niet in te ontkomen. Ruwe handen grepen het kleine wezentje vast en ondanks zijn gegilde protesten werd hij gebonden met een soort halsband, die met een koord aan Tudor's gordel be vestigd werd. „Als laaggedierte vastgebonden!" brieste de Prater driftig. „Nu ziet ge hoeveel eer bied deze stad heeft voor zijn grote zonen, vriend Tudor". Hij schudde zorgelijk het hoofd toen hij zag dat de gevangenen wer den weggedreven. „En wie weet wat zij met ons van plan zijn". Tudor's mond perste zich samen tot een grimmige lijn, „Het ziet er naar uit dat we verloren zijn. Satarin zal weinig mede lijden met ons hebben. En van Aram heb ben wij niets meer gehoord. Ik vraag me af waar ze ons thans naar toe brengen". I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3