lekker lui Sw Treffer DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANSE ONDERZEEBOOT MET 57 OPVARENDEN VERGAAN Aborteuse ingesloten Twee politiemannen in elkaar geslagen Minister installeerde Waddencommissie HET LOON IN 1970 Zevenhonderd mijnwerkers moesten na uitvallen stroom onder de grond blijven Spionageschandaal in West-Duitsland Op 5 mei bevrijdingsmarkt? Enorm vliegveld bij Hamburg WAT tEQT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag S maar I 1070 juurguug Nr. 2U3U3 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zier.kzee, Poslbui I. lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uilgave: N V. Drukkerij v.'h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Fruitkwekers kijken naar recreatie DEN HAAG, 4-3. De 56-jarige TOULON/PARIJS, 4-3. De Franse onderzeeboot „Eurydice' is maandag met 57 opvarenden met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid bij Kaap Camarat aan de Cote d'Ivore vergaan. Dit is meegedeeld door het ministerie van defensie in Parijs, na dat schepen die aan de opsporingsac tie deelnamen een olievlek hadden waargenomen en ook bekend was ge worden dat omstreeks 13 uur een ex plosie was geregistreerd. De „Eurydice" was maandagoch tend om 5 uur uit Saint Tropez ver trokken voor oefeningen met een on- derzeebootbestrijdingsvliegtuig. Het vliegtuig had omstreeks 7 uur voor het laatst radiocontact met de on derzeeboot en de vliegers sloegen alarm toen de „Eurydice" om 10.00 uur in de omgeving van Toulon niet boven water kwam. De Franse ma rine begon een uitgebreide opspo ringsactie waaraan schepen en vlieg tuigen deelnamen. „De „Eurydice", of S 644, behoorde tot de „Daphne"-klasse met een wa terverplaatsing van 850 ton en on der water van 1040 ton. Met inbegrip van de „Eurydice" beschikte de Franse marine over zeven van deze schepen, terwijl er nog 2 in aanbouw zijn. Een tiende oorlogsbodem van dezelfde klasse, de „Minerve", ver dween op 27 januari 1968 in het wes ten van de Middellandse Zee, waar bij 52 marinemannen omkwamen. De „Eurydice" had een bovenwatersnel heid van 10 en onderwater van 16 knopen en was uitgerust met twaalf torpedobuizen. De schepen van de „Daphne"-klasse zijn bestemd voor onderzeebootbestrijding, voorname lijk tegen kernonderzeeboten. De „Euryce" liep in juni 1962 van stapel en werd in september 1964 in dienst gesteld. In Franse marinekringen had men niet direct een verklaring voor het feit dat zich aan boord van de ver gane onderzeeboot 57 opvarenden be vonden in plaats van de gebruikelij ke 6 officieren en 39 minderen. Generaal De Gaulle voer in 1968 met de „Eurydice" naar de plaats waar de „Minerve" was vergaan om een krans in zee te werpen. Men ver onderstelt dat het contact met de „Eurydice" verloren ging, toen de oorlogsbodem op een diepte van 600 a 700 meter was. De zee was kalm en het zicht was goed op de plaats van de ramp. La ter stak de mistral op. Op de plaats waar de olievlek is gezien is de zee ongeveer 1500 meter diep. Het is 80 kilometer ten oosten von Toulon. De commandant van de „Eurydice" was luitenant-ter-zee eerste klasse Bernard Marie Joseph de Truchis de Lay. Hij voerde sedert september vorig jaar het bevel over de onder zeeboot en diende ook op de in 1968 verdwenen „Minerve". Dailers namen de vlucht DOETINCHEM, 5-3. Drie mannen hebben gisternacht bij een vecht- paity twee hoofdagenten van de ge meentepolitie in Doetinchem afge tuigd. De beide hoofdagenten, de 39- jaiige heer B. YVissink en de 27-ja rige heer F. Kruisselbrink, zijn bei den met een hersenschudding en hoofdwonden in het St. Josephzie- kenhuis te Doctineheni opgenomen Van de beer Wissink was bovendien nog een arm uit de kom gedraaid. Tweedoden in hel verkeer VEENDAM, 4-3. Op de Kielster- achterweg in Veendam heeft een ernstig ongeluk het leven geëist van de 83-jarige J. Borgheld en zijn echt genote. de 77-jarige mevr. T. Borg- held-Rosien uit Musselkanaal. Zwaar gewond werden de 65-jarige H. Hui zing, zijn 67-jarige echtgenote mevr. G. Huizing-van der Zwaag eveneens uil Musselkanaal en de chauffeur van een ziekentransportauto, de 40- jarige J. Kamminga uit Nieuw Bui- nen. Zij zijn zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. Advertentie weekenders en shirts DEN HAAG, 4-3. Bij bezinning over de toekomst van het Wadden gebied zullen in veel gevallen te genstrijdige belangen met elkaar ge confronteerd moeten worden. Deze belangen zijn van zodanige aard dat de regering het gewenst vindt de beslissing over een even tuele meer gedetailleerde uitwerking van de problematiek aan zich tv houden, nadat tt over deze zaak op redelijke termijn - laat ik zeggen twee. drie jaar - rapport hebt uitge bracht. Deze woorden heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, woensdagochtend gesproken in de Treveszaal in Den Haag bij de installatie van de Waddencommissie waarvan als voorzitter zal optreden de oud-voorzitter van de Eerste Ka mer, prof. dr. ir. J. P. Mazure. Deze Waddencommissie krijgt tot taak alle facetten van een eventuele gehele of gedeeltelijke indijking van de Waddenzee te bestuderen. De commissie beschikt daartoe over vier werkgroepen, die resp. de iech- De hoofdagenten waren op een normale patrouillerit, toen zij bij het in dustrieterrein enige personen waarnamen, die zich daar op ver dachte wijze ophielden. Een der po liticmannen stapte uit de patrouille wagen om polshoogte te gaan nemen. Hij werd onmiddellijk aangevallen, evenals zijn te hulp gescholen colle ga, die niet van zijn vuurwapen -ge bruik had dur-ven maken uit vrees zijn collega te raken. Na het gevecht gingen de aanval lers er met de patrouilleauto van door. de politiemannen voor dood achterlatend. Een dezer laatsten kwam na enige tijd bij kennis en zag kans een nabij gelegen woning te bereiken, van waaruit hij het poli tiebureau alarmeerde. De patrouilleauto werd later te ruggevonden op de Terborgsewcg waar de mannen kennelijk in hun eigen auto overstapten. Elk spoor ontbreekt tot dusver. DEN HAAG, 4-3. De verhoging van het reëel beschikbare loon zaJ in 1970 aanmerkelijk groter zijn dan vorig jaar, zo voorspelt het Centraal Planbureau in zijn centraal econo misch plan 1970. Het planbureau be cijfert de toeneming van het reëel vrij besteedbare loon voor het lo pende jaar met 3,2 vergeleken met 0,7 0/o voor 1969. Dit betreft dan het loon van een gehuwde werknemer met twee kinderen en met een inko men juist beneden de laagste pre- miegrens der sociale verzekeringen. controleuse M. L. E. H.-van M. uit Den Haag is in de vrouwengevange nis in Rotterdam ingesloten wegens het plegen van abortus. De vrouw kwam ruim een jaar ge leden op vrije voeten na voor de derde keer voor een soortgelijk mis- diijf te zijn veroordeeld. De vrouw heeft bekend een 22-jarige prostituee uit Den Haag op zondag 22 februari te hebben „behandeld". Deze over leed in de nacht van 24 op 25 februa ri in haar woning aan de Doublet- straat in Den Haag. Sectie wees uit, dat de dood van de prostituee was veroorzaakt door bloedingen en infectie. Uit de ver horen heeft de politie opgemaakt, dat de vrouw vier a vijf maanden zwanger was. Hoogtemeter gevonden in Swissair-wrak ZURICH, 4-3. In de wrakstukken van de Coronado van de Swissair, die op 21 februari bij Wtirenlingen na een ontploffing verongelukte, is een hoogtemeter gevonden, die niet bij het instrumentarium van het vliegveld hcorde. Dit heeft het hoofd van het politielaboratorium in Zü- rich, Frey, dinsdag meegedeeld. Deze vondst versterkt de veronderstelling dat het toestel een aan een hoogte meter gekoppelde bom aan boord had. Een dergelijk apparaat werd ook gevonden in de bagageruimte van het Oostenrijkse passagiersvlieg tuig waarop dezelfde dag ook een aanslag werd gepleegd. Tankwagen greep auto - Twee doden DEN BOSCH, 4-3. Ten gevolge van een verkeersongeluk op de Boxtelse- weg te Vught zijn de 19-jarige be- stuui'dér van een bestelauto H. van Eyndhoven uit Vüght en zijn naast hem zittende 13-jarige broertje P. van Eyndhoven, om het leven geko men. De bestelauto werd bij het op rijden van de Boxtelseweg gegrepen door een tankauto. De bestuurder van de bestelauto overleed ter plaat se, zijn broertje kort na overbreng ing naar het Groot-Ziekengasthuis te Den Bosch. nische zaken, de betekenis van het bestaande Waddengebied, gebruik van het gewonnen land en de waar debepaling van de voor- en nadelen zullen onderzoeken. Echtpaar niet auto dodelijk verongelukt ZEVENBERGEN, 4-3. Woensdag- ochtend omstreeks kwart over tien is op de Rijksweg 16 in Zevenberg- sche Hoek (gemeente Zevenbergen) op de rijbaan Breda-Rotterdam een Eindhovens echtpaar met zijn perso nenauto verongelukt. De slachtoffers zijn de 56-jarige D. G. Caminada. bestuurder van de auto, en de 44- jarige W. W. Caminada-Vredenbregt Vermoedelijk als gevolg van de noge snelheid waarmee gereden werd on de gladheid van de weg slipte de auto van het echtpaar van de weg af tegen een boom en kwam vervol gens in een sloot langs de weg te recht. De beide slachtoffers overle den ter plaatse. LONDEN, 5-3. De ongeveer 709 mijnwerkers die sinds woensdag middag in enkele mijnen bij de En gelse plaats Betteshanger onder de grond moesten blyven omdat door het uitvallen van de stroomvoorzie ning de liften niet meer werkten, zijn heden (donderdagmorgen) vroeg weer naar boven gekomen. Britse militairen waren erin geslaagd twee nood-aggregaten aan te brengen. Vermist meisje terecht ROTTERDAM, 4-3. Het Rotter damse meisje Regina Nooijen, dat sinds oktober van het vorige jaar werd vermist, is terecht. Het kind dat van huis was weggelopen is in Parijs. D.e Nederlandse consul be richtte maandag de Rotterdamse po litie dat Regina Nooijen door de Pa- rijse politie was aangetroffen. Haar vader is onmiddellijk naar Parijs vertrokken om zijn dochter op te halen. De mannen hebben hun gedwon gen verblijf ondergronds niet zwaar opgenomen. De mijnwerkers, liepen volgens de autoriteiten geen gevaaiv Het was slechts een kwestie van tijd voor ze naar boven gehaald konden worden. Waterschade in het Gelderse rivierengebied TIEL, 4-3. De schade die het hoge water in het Gelders rivierengebied heeft aangericht, loopt in de vele tienduizenden guldens. Nu langza merhand het water weer binnen de zomerdijken komt, kunnen de ver nielingen die het water heeft aan gericht, geïnventariseerd worden. De Bommelerwaard komt er in dit op zicht het selchtst af. Vooral daar waar het water de buitendijkse hui zen binnendrong is veel schade aan huisraad ontstaan. Rechter spioneerde twintig jaar lang voor de D.D.R. NEW YORK. De 12-jarige Ralphie de Jesus uit Bronx, New York, getuigt hier voor een geschikte wetgevende commissie over zijn misstappen als gebruiker van verdovende middelen. De jongen die thans een ontwennings kuur ondergaat in een speciale kliniek voor tieners die aan drugs verslaafd zijn, vertelde dat hij de narcotica kocht en verkocht op school. Hij had zich acht dagen geleden voor het laatst ingespoten met heroïne. KARLSRUHE, 4-3. Een Wcstduitsc rechter dr. Ileinrich Wiedemann, heeft bjjna 20 jaar lang gewerkt voor het Oostduitse ministerie voor de staatsveiligheid. Dit heeft de procu reur-generaal van het opperste ge rechtshof in West-Duitsland in Karlsruhe medegedeeld. Volgens de openbaar aanklager. Ludwig Martin, houdt deze spionage- zaak verband met de arrestatie van Irene Schultz, de secretaresse van de Westduitse minister van wetenschap, pen Hans Leussink. In zijn laatste functie was Wiedemann werkzaam als voorzitter van de arrondisse mentsrechtbank in Bielefelt in Noord rijnland Westfalen. Na de arrestatie van Irene Schultz is in West-Duitsland een stroom van speculaties losgekomen. Volgens des kundigen van de Westduitse veilig heidsdienst is met de arrestatie een goede vangst gedaan. Ook een 42-jarige ambtenares, Lianne Lindner, uit Keulen is in ver band met deze spionage-zaak gear resteerd. AXEL, 4-3. De besturen van de plaatselijke afdelingen van de vrou wenorganisaties in Axel (Z.Vl.) heb ben het initiatief genomen om op 5 mei in het gehele land een bevrij dingsmarkt" Ie organiseren. Het is de bedoeling dat iedere vrouw in Nederland iets vervaardigt en iets Icoopl, dat op de bevrijdingsmarkt wordt verkocht. De opbrengst zal ten goede komen aan: 1. Poolse oorlogsslachtoffers (plaat selijk). 2. De Stichting 1940-3945 (landelijk) en 3. Aan de Unicef (internationaal). SALISBURY (Rhodesië). De eerste president van Rhodesië Clifford Dupont en zijn vrouw nemen gelukstelegrammen door, in verband met de onafhan kelijkheidsverklaring, waarmede de laatste banden van het land met Groot- Brittannië werden verbroken. Autodief stopt na schoten van politie DEN HAAG, 4-3. Bij het gemeente museum aan de Stadhouderslaan in Den Haag heeft de politie woensdag middag met twee pistoolschoten een einde gemaakt aan een achtervolging van een autodief. Rond half zes za gen twee agenten die in een surveil lancewagen de ronde deden, een au to rijden, die eerder woensdag in Den Haag gestolen was. Ze zetten de achtervolging in en kwamen na een lange rit door enkele wijken in het westen van Den Haag op de Stad- houderslaan bij het gemeentemuse um. Twee maal schoten de agenten op de banden van de achtervolgde wagen. De schoten waren beide mis, maar de bestuurder, de 18-jarige R. U. uit Den Haag, stopte en kon wor den aangehouden. HAMBURG, 4-3. In 1971 zal in Kaltenkirchen, ten noorden van Hamburg met de bouw van een groot vliegveld begonnen worden. Volgens de minister voor economie en verkeer van de deelstaat Ham burg, Helmuth Kern, is de opzet van het vliegveld uniek in de wereld. Op de start- en landingsbanen, die in de eerste bouwfase klaar moeten komen zullen per uur 40 vliegtuigen kunnen landen of opstijgen. In het laatste stadium van de bouw, die enkele tientallen jaren zal duren, kan hel vlieveld Kaltenkirchen jaarlijks 30 miljoen passagiers verwerken, dat is evenveel als de huidige capaciteit van het vliegveld O'hare bij Chicago dat nu 's werelds grootste vliegveld HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie trok woensdag van Engeland over Frankrijk naar noord Italië. Vooral in zuid Engeland en noord Frankrijk viel daarbij veel sneeuw, op sommige plaatsen zelfs meer dan 10 cm. Ons land kwam na het wegtrekken van deze depressie in een overgangsgebied met weinig wind en flinke opklaringen. Plaat selijk vroor het dc afgelopen nacht 5 graden. Hel komende etmaal ver plaatst een frontaal systeem, beho rende bij een depressie boven mid den Europa zich geleidelijk west waarts en zal morgen dichtbij ons land liggen. Met dit front komt veel bewolking mee, waaruit neerslag, meest in de vorm van sneeuw kan vallen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Hun wil maakt mensen groot of klein. P£r ftlU Tijdelijke neerslag Verwachting tot vrijdagavond: Half- tot zwaar bewolkt met tijde lijk neerslag, meest in de vorm van sneeuw; matige tot krachtige wind tussen west en noord; minder koude nacht; ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 0 tot 4 .graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 6 maart. Zon op 7.16, onder 18.28. Maan op 6.56, onder 16.52. Nieuwe maan: 7 maart le 18.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 6 maart 2.02 v.m. 14.38 n.m. BROUWERSHAVEN 6 maart 1.53 v.m. 14.14 n.m. Springtij: 10 maart. Twee doden bij frontale botsing MILSBEEK, 4-3. Een verkeerson geluk op de rijksweg Venlo-Nijme- gen onder Milsbeek heeft het. leven gekost aan twee mensen. Omstreeks 19.45 uur kwamen, twee auto's door tot nu toe onbekende oorzaak prak tisch frontaal met elkaar in botsing. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1