Itemtü DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oe Thant roept Veiligheidsraad bijeen inzake Rliodesië FLUS Prinses Beatrix opende Jaarbeursgebouw Sluiting Haringvliet Felle brand in Antwerpen AOW-premies voor kleine zelfstandigen Biafranen vielen politiepost aan Evacuatie wegens dreigende aardbeving BANKSTELLEN Meubel Cash en Carry De bewapening ZIERIKZEESCHE EK NIEUWSBODE L)iu»(lag 3 maart 1970 126ste jaargang Nr. 20362 WAARIN OPGENOMEN RFDAK TIE EN AOMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: W esterschouiven gaat iiistruetiebad bouwen [Na proclamatie tot repuliliek NEW YORK, 2-3. Secretaris-gene raal Thant heeft maandag de leden van de Veiligheidsraad verzocht in spoedvergadering bijeen te komen om zich te beraden over acties na de proclamatie tot republiek van het door een blanke minderheid gere geerde Ilhodesië. Een V.N.-woordvoerder verklaarde dat de secretaris-generaal een oproep tot de leden van de raad heeft ge richt bijeen te komen zonder gebruik te maken van artikel 99 van het V.N.-handvest, dat hem het recht geeft de raad bijeen te roepen. Hij achtte dit niet noodzakelijk omdat er al overleg gaande was om tot een spoedzitting te komen. Gevraagd naar commentaar van Thant op de proclamatie van de re publiek Rhodesië zei de woordvoer der „de secretaris-generaal betreurt natuurlijk de ontwikkeling. In over- Loonoverlcg landbouw opnieuw afgebroken DEN HAAG, 2-3. De besprekingen in de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap over hel loonadvies, dat als basis dient voor de onderhandelingen over de regio nale landbouw-C.A.O.'s 1970-1971. zijn opnieuw afgebroken. Nadat het overleg in januari jl. was vastgelo pen zijn de besprekingen hervat, doch zij hebben niet tot overeen stemming geleid. Een en ander is meegedeeld door het landbouwschap. Vrouw verdronken VEENDAM. 2-3. In Veendam is de 56-jarige mevr. E. Eisinga uit Roo- den door verdrinking om het leven gekomen. De vrouw is op onver klaarbare wijze met haar rijwiel in het water van het Boven Oosterdiep terecht gekomen. Advertentie. 1111 KH L* - - 't Is geen pot <f en 't is geen spuit. Er komt mayonaise uit. 't Is geen fles en 't is geen bus. /t Is de nieuwe Remia flus eenstemming met de resoluties van de Algemene Vergadering en de Vei ligheidsraad over Rhodesië is hij van mening dat de Veiligheidsraad met spoed bijeen dient te komen om te overwegen welke stappen in het licht van deze jongste ontwikkeling ge nomen zouden moeten worden". De enige maal dat het artikel 99 werd gehanteerd was toen Dag Ham- marskjoeld in 1960 een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gelastte in verband met het uitbreken van ge vechten in Kongo. De raad vergaderde de laatste maal over Rhodesië op 24 juni vorig jaar op verzoek van de Afrikaans- Aziatische leden van de Verenigde Naties. Hij slaagde er toen niet in overeenstemming te bereiken over een ontwerp-resolutie, waarin Groot- Brittannie werd aangespoord de af scheiding van zijn kolonie met ge weld ongedaan te maken. Men verwacht in V.N.-kringcn, dat de Veiligheidsraad nog deze week b(jeen zal komen op verzoek van de Jongetje in zand gestikt UTRECHT, 2-3. De zevenjarige Enrico Hoffmann uit Vreeland is om het leven gekomen bij het spelen in het zand dat voor werkzaamheden langs de provinciale weg 21 in zijn woonplaats lag. Hij had een tunnel gegraven en was daar in gekropen, waarna de tunnel instortte. De moe der en grootmoeder van het jongetje die hem waren gaan zoeken, vonden hem. Hij was toen al overleden. Eerste asperges GRUBBENVORST, 2-3. Maandag werd op de coöperatieve veiling in Grubbenvorst de eerste asperges in dit seizoen aangevoerd door de tuin der H. Verhaegh uit Horst. De tuin der liet deze asperges via de veiling- klok verkopen ten bate van het geestelijk en lichamelijk gehandi capte kind. De asperges brachten f 93 per kilo op. TWEEDE KAMER Leerlingenstelsel voor kantoorpersoneel DEN HAAG, 2-3. Met ingang van 1 augustus volgend jaar zal waar schijnlijk een opleiding in het kader van het leerlingwezen voor kantoor personeel kunnen beginnen, aldus heeft de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede Kamerle den C. Laban en mr. J. W. Masman. Twee Joden bij botsing OMMEN. 1-3. Op de rijksweg Zwolle-Coevorden, bij Ommen, is een auto in de berm gereden, over de kop geslagen en tegen een andere auto aangebotst. Dit ongeluk kostte de 36-jarige leraar Y. Hanning uit Leeuwarden en de 50-jarige textielarbeider G. Y. Bussches uit Almelo het leven. Mevrouw K. G. M. Bussches-Wes- sels werd zwaar gewond, de 51-ja- rige leraar W. Oostenburg uit Zaan dijk en zijn vrouw, mevrouw M. H. Oostenburg-Wessels liepen lichte verwondingen op. UTRECHT, 2-3. Prinses Beatrix heeft maandagmiddag in Utrecht het nieuwe naar haar genoemde exposi tie- en vergadergebouw van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs ge opend tijdens een feestelijke bijeen komst in de tot op de laatste, 1150ste fauteuil bezette grote congreszaal van het gebouw. Bij hun aankomst konden de prin ses en prins Claus al direckt iets zien van de „infrastructuur" van het nieuwe gebouw. Ze arriveerden te- HELLEVOET SLUIS. 2-3. De mi nister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, en de commissaris der koningin in de provincie Zuid- Holland mr. J. Klaasesz. brachten maandag een werkbezoek aan de Deltawerken bij Hellevoetsluis. De Deltadienst heeft dit bezoek aange grepen om een begin te maken met de laatste sluiting van het Haring vliet. het duurste project van de Del tawerken, waarbij gebruik zal wor den gemaakt van een kabelbaan. Het af te sluiten gat, de 1300 m tussen de vrijwel gereedgekomen spuisluis in het Haringvliet en de kust van Voorne en Putten, zal middels de kabelbaan worden volgestort met 110.000 betonblokken van elk 2^ ton. Afrikaanse leden, Bocroendi, Sierra Leone en Zambia. Voorzitter is deze maand dc Columbiaan Vallejo Ar- belaez. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag meegedeeld dat de Verenigde Staten hun consulaat in Rhodesië zullen handhaven in afwachting van een onderzoek naar de nieuwe status van het land. Kind genoemd naar maansteen ADANA, 2-3. De ouders van een meisje dat dezer dagen in de Turkse stad Adana werd geboren, hebben zich bij de naamgeving laten inspi reren door een tentoonstelling waar op een stuk maansteen te zien is, dat de bemanning van de Apollo-11 heeft meegenomen. Het kind heet Aytash - het Turkse woord voor maansteen. Tien jaar geëist tegen „LSD-hogepriester" HOUSTON. 2-3. - Dr. Timothy Leary, de 50-jarige „hogepriester van de LSD-cultus" is door een rechtbank in Houston veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar op de beschuldiging dat hij marihu ana vanuit Texas de V.S. heeft bin nengesmokkeld. Bovendien is bevo len dat Leary niet op borgtocht zal worden vrijgelaten. Twee helikopters met elkaar in botsing HANNOVER, 2-3. Twee hef- schroefvliegtuigen van de Westduitse luchtmacht zijn maandag bij Han nover in de lucht met elkaar in bot sing gekomen. Bij het ongeluk kwa men vier bemanningsleden om het leven. v BRUSSEL. 2-3. Een felle brand in het zogeheten stadsmagazijn Mon sterweel 1 in Antwerpen, heeft maandag een partij jute, katoen, sisal en tapijten ter waarde van naar schatting meer dan een miljoen gul den verloren doen gaan. De brand in het pakhuis, dat heel snel in lich terlaaie stond en dat enkele minuten nadat brandalarm gegeven was al instortte, is waarschijnlijk ontstaan door zelfontbranding in de opgesla gen stoffen. Geheimzinnig r vliegongeluk in Spanje MADRID, 1-3. Nabij de Ameri kaanse basis Torrejon. in de omge ving van Madrid, heeft zich een ge heimzinnig vliegtuigongeluk voorge daan. Een lesvliegtuig van het type T-39 stortte kort nadat het opgeste gen was, neer, waarbij de machine volkomen werd vernield. Naar ver luidt zou een dronken Amerikaanse militair of burger zonder toestem ming met het vliegtuig zijn opgeste gen. De Amerikaanse autoriteiten bewaren het stilzwijgen over het on geluk. BELFAST. Het standbeeld van de protestantse prediker Hugh Hannah in het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast is zwaar bescha digd door een bomaanslag. Speuractie naar drenkeling DEN HAAG, 2-3. Maandagmiddag is vanaf het booreiland „Penrob-58" dat ongeveer dertig mijl ten noord westen van Texel boringen op de Noordzee verricht, een man in het water gevallen. Terstond werden reddingspogingen in het werk ge steld, waaraan ook door een vlieg tuig werd deelgenomen. Toen de drenkeling uiteindelijk uit het wa ter werd opgepikt bleek de man. de 31-jarige Johan van der Heide uit Leeuwarden er zeer ernstig aan toe te zijn. De man is enkele uren latei- overleden. gen kwart over vijf met de directie- trein van de Nederlandse Spoorwe-' gen op het Utrechtse Centraal Sta tion en waren vijf minuten later al via de roltrap en de nieuwe voet gangerstraverse in het Beatrixge- bouw. Daar werden ze begroet dooi de voorzitter en de algemeen direc teur van de jaarbeurs, de heren W. A. H. C. Boellaard en drs. J. H. D. van der Kwast. Smokkelsigaretten (2 >/2 miljoen) in beslag genomen DEN HAAG. 1-3. Recherche aan boord van het recherchevaartuig „Albatros" is in de nacht bij Wisse- kerke een kotter op het spoor ge komen met twee en een half miljoen smokkelsigaretten aan boord. Bij het naderen van de „Albatros" is de bemanning van de kotter ge vlucht. Na een alarm van de dou ane recherche werd bij Goes een on beheerde vrachtauto aangetroffen, geladen met nogmaals twee miljoen sigaretten. De sigaretten zijn waarschijnlijk overgenomen van een zeeschip. De douane recherche heeft dc zaak in onderzoek. DEN HAAG, 2-3. De minister van sociale zaken en volksgezondheid B. Roolvink, zal de Sociaal-Economi sche Raad vragen het probleem van de aow-premies voor kleine zelfstan digen te onderzoeken. Dit blijkt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. W. Scholten. De inkomensgrenzen waar beneden LAGOS, 1-3. Vijfentwintig Nigeri- aanse politiemannen zijn een week geleden gedood en vijftig gewond bij een aanval van een groep gewapen de voormalige Biafraanse militairen op een politiepost in het noorden van het vroegere afgescheiden gebied. Dit zeggen betrouwbare berichten die zaterdagavond Lagos bereikten. De aanval volgde op sporadische ge vechten in de gebieden van Awka en Abakaliki. Awka ligt aan de weg van Onitsja naar Enoegoe. Abakaliki is meer oostelijk gelegen. De militai ren die de aanval deden waren ver moedelijk na de val van Biafra, ze ven weken geleden, de bossen inge vlucht. Volgens dezelfde berichten is een afdeling federale troepen naar het gebied gezonden, en zijn troepen in Kadoena in staat van paraatheid gebracht. POZZUOLI. 2-3. Dc autoriteiten besloten ongeveer zesduizend inwo ners van een oude wjjk in dc Itali aanse havenstad Pozzuoli te evacu eren nadat maandagochtend een lichte trilling van dc aarde was waargenomen. De bodem onder de circa 70.000 inwoners van Puzzuoli is de afgelo pen zeven maanden door een lang zame aardbeving ongeveer 70 cm omhoog geduwd, waardoor verschei dene muren zijn gebarsten. Maandag werd tot evacuatie besloten omdat men vreest dat dc nauwelijks merk bare trilling een voorbode zou kun nen zijn van krachtigere. van f 1.000,voor f 698,- Burgcm. Boumanslraat 11 Nicmverkcrk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a coulaut DEN HAAG. Prof. Jan Tinbergen (l.) ontving, tijdens een plechtigheid op de Franse ambassade, de bul en onderscheidingstekenen uil handen van de rector-magnificus Jean Ruche, nadat hem het ere-docloraal van de uni versiteit van Parijs is verleend. de premie niet of slechts gedeeltelijk wordt ingevorderd zijn sinds l janu ari 1965 niet aangepast mede op grond van het feit dat de laagst betaalde loontrekkenden wel de vol ledige premie moeten betalen is de regeling - al is zij niet geheel bevre digend - niet aangepast. De premie is, in verhouding met 't besteedbare inkomen, inderdaad wel zwaar. Maar gezien de adviesaanvrage aan de SER wil minister Roolvink de rege ling nu nog niet veranderen. Moeder offerde zich voor zoon ROME, 1-3. Een 74-jarige Ilaliuan- se vrouw heeft onlangs zelfmoord gepleegd om haar zoon het gezichts vermogen terug te geven. Carlo Ma- rinelli was als gevolg van staar blind aan één oog, terwijl het andere oog ook al was aangetast. De artsen waren van oordeel, dat door een hoornvliestransplantatie het ge zichtsvermogen wellicht zou kunnen worden gered. Er was echter niet direct een donor te vinden. Op 18 februari stortte zijn moeder zich van het balkon van haar huis in Aquila, ten oosten van Rome. In een af scheidsbrief bepaalde zij dat hel hoornvlies van haar ogen zou moe ten worden overgeplant op haar zoon. Toen zij drie dagen geleden overleed, werd de operatie uitge voerd. Volgens de artsen is de trans plantatie geslaagd. GAZA. In Gaza, een stad in het door Israël bezette gebied, zijn door Arabieren twee aanslagen gepleegd, waarbij een 12-jarige Arabische jon gen de dood vond en 23 mensen ge wond wei'den. NEW YORK, 2-3. Als men el ke seconde een dollarmunt zou laten vallen, zouden er 126.000 jaar nodig zijn om door al het geld te komen, dat tegen 1980 aan bewapening in de wereld zal zijn uitgegeven. - Dit zegt de Unesco, de organisatie der V.N. voor onderwijs, weten schap en cultuur. Volgens de ze organisatie geeft de wereld op het ogenblik meer geld uit aan militaire zaken dan ooit in de gehele geschiedenis, af gezien van de hoogtijjaren in de tweede wereldoorlog. Deze uitgaven komen overeen met ongeveer 7 pet. van 's werelds bruto produkt en zijn gelijk aan het gehele jaarlijkse inko men van de 1 miljard mensen, die in Latijns-Amerika, Zuid- Azië en het midden-oosten wonen. Soldaten gedood bij ontploffingen in arsenaal LA PAZ. 2-3. In het arsenaal van de Boliviaanse strijdkrachten in La Paz zijn maandagmiddag (pl. tijd) bii een reeks explosies drie militai ren om het leven gekomen en 28 ge wond. De explosies, die na twee uur nog aanhielden, veroorzaakten pa niek in de Boliviaanse hoofdstad waar duizenden mensen de vlucht namen. Binnen een straal van 300 meter van het arsenaal is de bevol king geëvacueerd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij de kust van midden Noorwegen bevindt zich de kern van een depressiesysteem, dat zich van Spitsbergen tot de Middellandse zee uistrekt. Het is tot op grote hoogte gevuld met koude lucht, waarin bo ven west en midden Europa plaat selijk sneeuwbuien voorkomen. In deze lucht vriest het 's nachts een paar graden en komen overdag de temperaturen even boven nul. In Scandinavië, waar het vrijwel onbe wolkt is. daalt 's nachts het kwik nog tot min 10 a min 20 graden. Een front van de depressie brengt mo menteel in noord Italië regen en in zuidoost Europa sneeuw. Op de oce aan handhaaft zich tussen Groen land en de Azoren een krachtig ho- gedrukgebied. Inmiddels is bij IJs land een nieuwe depressie tot ont wikkeling gekomen. Deze zal in het komende etmaal naar de omgeving van Ierland trekken, waardoor de noordelijke luchtstroming boven de Noordzee en de Britse eilanden in kracht zal gaan afnemen. In ver band hiermede kan vannacht in ons land hier en daar matige vorst voor komen en neemt dc kans op mist toe. Dit nunimcr bestaat uit 10 pagina's Te grote beleefdheid is on- f f beleefdheid. f Vannacht lichte vorst Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar ook enkele hagel en sneeuwbuien en in de nacht hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturcn: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder nox-maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 4 maart. Zon op 7.20. onder 18.24. Maan op 6.11, onder 13.41. 5 maart. Zon op 7.18. onder 18.26. Maan op 6.37, onder 15.17. Nieuwe maan: 7 maart te 18.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 maart 12.18 n.m. n.m. 5 maart 0.56 v.m. 13.38 n.m. BROUWERSHAVEN 4 maart 12.04 n.m. 5 maart 0.51 v.m. Doodtij: 3 maart. n.m. 13.19 n.m. Dodelijk ongeluk op marinefregat DE NHAAG. 3-3. Gistermiddag is aan boord van het fregat Hr. Ms. „Isaak Sweers". oefenend in Noorsp wateren, de matroos der eerste klas se K. Loonstra uit Drachten bij richtoefeningen van het zich aan boord bevindende 10 centimeter ka non om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde, doordat matroos Loonstra. staande op het draaiende gedeelte van het kanon, met de ca puchon van zijn pooljekker aan ccn vast gedeelte bleef haken, waardoor hij dodelijk beklemd raakte. Het slachtoffer was 23 jaar, gehuwd en vader van een dochtertje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1