Koreaanse adoptiekinderen aangekomen Nederland heeft 6000 voetbalterreinen en komt nog 2500 sportvelden tekort Plattelandsvrouwen beoordelen de T.V. V00RJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS STREEKNIEUWS M"zieMen'?es4ut Nieuwe visie op de bejaarden SCHIPHOL. 28-2. Met een lijntoe- stel uit Japan is de tweede groep van 18 kinderen uit Korea op Schip hol aangekomen, waar de Neder landse pleegouders nerveus hun nieuwe spruiten in de armen namen. De eerste groep van 10 van deze adoptie-kinderen, voortgekomen uit de verhoudingen van Koreaanse meisjes met Amerikaanse militairen, arriveerde eind oktober in ons land. Het is de Stichting Interlandelijke Adoptie, die voor deze kinderen een nieuwe levensweg in Nederland ge baand heeft. De stichting wil voor eind mei nog 32 kinderen in Neder landse pleeggezinnen laten opnemen. Daarna hoopt men tot eind oktober maandelijks tien tot vijftien kinde ren te laten overkomen. Het jongste kind dat na de lange vlucht op Schiphol arriveerde, was een jongetje van 8 maanden, ge naamd Dong Shik Lee, die door zijn nieuwe grootouders werd afgehaald om dadelijk door te vliegen naar zijn pleegouders, de familie van Mierlo in Curasao. De oudste was een meis je van bijna 4 Vs- jaar dat van El Ren Choe wordt omgedoopt tot Hanja Dietz. Zij vertrok onder de hoede van haar pleegouders en haar 11- en 7-jarige zusjes spoorslags naar Bus- Omroep schenkt bedrag aan Steunfonds Maagdenhuisbezetters AMSTERDAM, 28-2. Dank zij een gift van 20.000 gulden in de pot van het steunfonds maagdenhuisbezetters docr een omroep die anoniem wenst te blijven is de A. S. V. A. nu in staat een belangrijk gedeelte van de door de maagdenhuisprocessen opgelopen boetes te betalen, zo deelt het A. S. V. A.-bestuur mee. Het is de bedoeling, aldus het A.S. V.A.-bestuur, dat geen enkele bezet ter meer dan f 150 boete hoeft te be talen. Dat betekent dat een ieder die in hoger beroep is gegaan en der halve tot de bekende f 200 is veroor deeld, f 50 uit het „steunfonds" krijgt uitgekeerd. Dat betekent verder dal diegenen die niet in. hoger beroep zijn gegaan en die een boete hebben opgelopen die hoger ligt dan f 150, een bedrag krijgen uitgekeerd dat verkregen wordt door het bedrag van hun boete te verminderen met f 150. De bezetters die voor uitkering in aanmerking komen krijgen op zeer korte termijn bericht hoe de beta lingsprocedure verder wordt gere geld. Ontwikkeling van (1e vrouw verbetert UTRECHT, 28-2. Op het ogenblik zijn vrouwen nog minder ontwik keld dan mannen, maar alle tekenen wijzen er op, dat dit spoedig gaat veranderen". Dit betoogde mr. L. B. van Ommen, directeur van de afde ling Jeugdzaken, Volksontwikke lingswerk en Sport van het Ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, tijdens een dis cussie over het vormings- en ont wikkelingswerk in Utrecht waaraan ruim honderd bestuursleden van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen deelnamen. sum. De familie Dietz heeft in ge dachten al enkele jaren met dit meisje meegeleefd, want via de stichting „Help een kind in Korea" zorgde zij voor financiële steun ten bate van dit kind. De secretaris van deze stichting, de heer H. Janssen, tevens bestuurs lid van de SIA, noemde op Schiphol de „financiële adoptie op een af stand", waarvoor maandelijks 60 gulden moet worden bijgedragen. ,.op een na de beste oplossing". Voor die bijdrage wordt zo n kind, dat het evenals de moeder in Korea erg moeilijk heeft, zo goed mogelijk ver zorgd. In Korea hebben de daar heersende morele en politieke opvat tingen er nu eenmaal toe geleid, dat de bevolking niet alleen de meisjes verstoot, die zich met Amerikaanse militairen hebben afgegeven, doch ook de halfbloed-kinderen die uit deze verhoudingen zijn geboren. Zware stookolie duurder ROTTERDAM, 28-2. In het kader van de door het ministerie van eco nomische zaken vastgestelde prijs structuur voor vloeibare brandstof fen zijn als gevolg van gewijzig de marktomstandigheden de prijzen van zware stookoliën op zaterdag 28 februari 1970 verhoogd met f 1,85 per duizend liter/kilogram. De gezamen lijke oliemaatschappijen hebben dit vrijdagmiddag meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Naar de landelijke bedrijfscommissie voor het horeca bedrijf namens de werkgevers- en werknemersorganisaties mededeelt is overeenstemming bereikt over de wijziging van de CAO voor het ho reca- en aanverwante bedrijf met ingang van 1 april 1970. UTRECHT. Nu het ministerie van verkeer en waterstaat het nieuwe investeringsplan van de Nedei"landse Spoorwegen heeft goedgekeurd gaat de N.S. volgend jaar beginnen met de eerste fase van de bouw van het nieuwe, hooggelegen, stationsgebouw van het centraal station in Utrecht. NAARDEN. De afdeling Bevolking van het gemeentehuis van Bussum heeft thans vastgesteld dat in totaal vijftien foutieve oproepingskaarten voor de aanstaande Statenverkiezin gen de deur zijn uitgegaan. De ont vangers waren vijftien kindertjes van omstreeks twee jaar. DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voornemen op zaterdag 23 mei de officiële ope ning te verrichten van de jachtha ven in Spakenburg. AMSTERDAM. Voor de eerste maal sinds het museum van madame Tussaud in 1802 vanuit het Frankrijk van Napoleon naar Londen verhuis de, zal een permanente wassenbeel dententoonstelling buiten Londen worden ingericht. Het nieuwe mu seum of „panopticum" zal in de herfst van dit jaar in het voormalige „Formosa" in de Kalverstraat en op het Spui in Amsterdam worden ge opend. ZEIST, 26-2. Het bedrag dat rijk en gemeenten jaarlijks uitgeven voor de aanleg en het onderhoud van sport velden wordt door ingewijden ge schat op twintig miljoen gulden. Alleen al op voetbalgebied be schikt Nederland over 6.000 velden, waarvan een groot deel in slechte toestand verkeert. Ondanks die in vestering van miljoenen kampt Ne derland nog met een tekort van on geveer 2500 velden, niet alleen drin gend noodzakelijk voor de sportbe- oefenende mens, maar ook voor de leefbaarheid van steden en dorpen. Een commissie bestaande uit des kundigen van de Nederlandse sport Zeventig werknemers ontslagen ROERMOND. 28-2. Bij de Electro- Chemische Industrie (E.C.I.) in Roermond zijn 70 werknemers ont slagen. Het bedrijf maakt deel uit van het concern Algemene Kunst zijde Unie/Koninklijke Zout-Orga- non. Doordat één der produktie-af- delingen van de E.C.I. wordt geslo ten, komen de 70 werknemers zon der werk. Verwacht wordt dat zij bij andere chemische industrieën in Limburg te werk zullen kunnen wor den gesteld. Met de vakbonden en met de ondernemingsraad zal wor den overlegd over een aanvaardbare afvloeiingsregeling. Naar een centraal gelegen Zeeuwse streekschool? Ver. „Technische School voor Schouw en-Duiveland" ZIERIKZEE, 26-2. Tijdens dc don derdagavond te Zierikzee gehouden algemene vergadering van dc Ver. „Technische School voor Schouwen- Duivcland" is overduidelijk naar vo ren gekomen, dat de nieuwbouw van de nieuwe L.T.S. in Zierikzee-West gerealiseerd zal kunnen worden. Van ir. J. H. van Dalen, Inspec teur van het dagonderwijs, werd veel steun ontvangen bij de voorberei dingen tot de nieuwbouw. Overal in Zeeland, waar dit maar enigzins mo gelijk is, wordt avondonderwijs en semi-parttime omgezet in ééndags- onderwijs. Gezien de snelle ontwik keling van streekscholen elders is te hopen, dat over niet al te lange tijd het besluit kan vallen, waar deze school gevestigd zal worden. Aange zien in West-Brabant, zeer waar schijnlijk te Bergen op Zoom, een streekschool zal komen, waarbij een sterke zuigkracht op het oostelijk deel van Zuid-Beveland zal ontstaan zou de Zeeuwse streekschool bij voorkeur niet te exentrisch gelegen BRUSSEL. Enkele honderden ar beiders van de Ford-fabrieken te Genk, waar nu al enkele weken ge staakt wordt, hebben sinds bet be gin van de staking ontslag genomen. Men vermoedt dat de meesten van hen hun heil in Nederland gezocht hebben en nu in dienst zijn van de DAF-fabrieken te Born in Neder lands Limburg. moeten zijn. Vooral ook met de vaste oeververbinding over de Wester- schelde vindt het bestuur de plaat sing van deze school in het centraal gelegen Goes op zijn plaats. Een be slissing daaromtrent is echter nog niet genomen. DEN HAAG. Naar de politie aan neemt, is een 22-jarige prostituee in Den Haag doodgebloed, nadat abor tus was gepleegd. Een 56-jarige vrouw is aangehouden. Zij wordt ervan verdacht de aborteuse te zijn. Opstand op de Faroëi-eilanden THORSHAVN, 28-2. In Thorshavn op de Far Oer hebben de leden van dc volksvertegenwoordiging het hard te verduren gehad, nadat zij af wijzend hadden beschikt op een voorstel om binnen de 12-mijlszöne met een sleepnet op kabeljauw te la ten vissen. De bemanning van twaalf vissers boten, die voor het debat naar Thorshavn waren gekomen, bekogel den de afgevaardigden met rotte ei eren. Het duurde twee uur voordat de laatste volksvertegenwoordigers naar huis konden. Een van hen moest zich vechtend een weg banen, waarbij hem de jas bijna van het lijf werd gescheurd. federatie, de Koninklijke Nederland- sche Heide Maatschappij en de Ko ninklijke Nederlandse voetbalbond heeft vijf jaar geleden de handen in eengeslagen om een onderzoek in te stellen, naar de methoden van aan leg, onderhoud en gebruik van sport velden. In Oost-Berlijn slapen voor kaartje BERLIJN, 28-2. Enkele duizenden Nederlandse voetbal supporters, die woensdag in Oost-Berlijn de wed strijd Vorwarts-Feüenoord willen zien, zijn de inzet van een touwtrek kerij tussen Oost- en Westberlgnse hotels. Een zeer groot gedeelte van de verwachte 12.000 Nederlanders die de kwai*tfinale-wedstrijd voor de Europa Cup willen zien, is onderge bracht in West Berlijn. Vrijdag werd in Berlijn echter bekend dat het Oostduitse staatsreisbureau ervan uitgegaan was, dat deze supporters in Oostberlijnse hotels zouden wor den gehuisvest. In een telexbericht aan enkele Nederlandse reisbureau's heeft het staatsreisbureau van Oost- Duitsland vrijdag meegedeeld dat een „zeker" aantal supporters min stens een nacht in Oost Berlijn moet slapen. Zo niet dan zullen geen toe gangskaarten worden verstrekt. UTRECHT, 28-2. Er moeten meer informatieve en doe-televisiepro- gramma's komen, die kinderen prik kelen tot zelfwerkzaamheid. Dat is een van de conclusies waar toe „televisiekijkgroepen", twee jaar geleden ingesteld door een aantal provinciale afdelingen van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, na vele uren bij de kijk- buis zijn gekomen. De groepen hebben gedurende een bepaalde periode - vaak met kinde ren - intensief alle kinderprogram ma's bekeken, alsmede de uitzendin gen tussen zeven en acht uur 's a- vonds omdat veel kinderen die ook nog even mogen zien. De meningen van de kijkgroepen verschilden hier en daar, maar una niem als „slecht" werden gekwalifi- De rooi regeling in de fruitteelt DEN HAAG, 27-2. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw heeft op basis van de desbetreffende E.E.G.-verordening een premierege ling voor het rooien van vóór het jaar 1965 geplante appel-, pere en perzikbomen vastgesteld. De premie, die f 1810 per ha be draagt, kan worden verkregen voor het rooien van zowel aaneengesloten aanplantingen als verspreide bomen. In beide gevallen moet echter aan bepaalde minimumvooi'waarden (op pervlakte, aantal) worden voldaan. De aanvrage tot toekenning van de districtsbureauhouder in wiens werkgebied de te rooien opstanden zijn gelegen. De rooiing moot voor 1 maart 1973 hebben plaats gehad. Advertentie 3 dinsdag- A w°ensdag K donderdag- ft vrijdag- *7 zaterdag-1 maart ^maart ^maart D maart 'maan J 9 -18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur geëindigd. 9 -18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 19 - 22 uur 9-18 uur 9-18 uur geëindigd 9-18 uur 18 - 22 uur 9-18 uur 9 - IS uur 9 - IS uur 9 -18 uur 9-18 uur 18-22 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 - IS uur 9-18 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 - IS uur 9-18 uur NEW YORK. Het overleg in V.N.- verband over het Midden-Oosten tussen de V.S.. de Sowjet-Unie. En geland en Frankrijk is vrijdag in New York opnieuw zonder resultaat geweest. Na een bespreking van iVx uur is het overleg tot 5 maart ver daagd. Deze oude kaart van hel Mooipad te Dreischor dateert uit het jaar 1915. De man die op de kaart staat is de Zierikzeese boekhandelaar R. W. J. Ochtman, wiens moeder van dit dorp afkomstig was. Links de inrit van GoemanszorgDe vier herenhuizen, die wat later gebouwd ziji2, ontbreken nog op deze kaart. ceerd de Saint, Batman, de Drie Musketiers, Frédérik, Thierry, de Vrijbuiters, de Monsters -en Rinaldo Rinaldini. Bij de discussies in de kijkgroepen kwam een groot aantal wénsen naar UTRECHT, 28-2. „Niet bet aantal boven 65-jarigen is bepalend voor de bejaardenproblematiek, noch de vraag of wij in onze samenleveing de oudere bevolkingsgroepen als vol waardige medemensen en -burgers behandelen". Dit is een van de stellingen die het Tweede-Kamerlid C. Egas (P.v.d.A.) in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg, in discussie bracht op het congres over het bejaardenbeleid van de AR-radicalen in Utrecht. We zullen, volgens de heer Egas, duidelijk moeten maken dat oudere mensen geen oude zakken en nutte loze opeters zijn. maar volwaardige en gewaardeerde medeburgers. An ders is welzijn voor ouderen een il lusie. Het eerst noodzakelijke is er voor te zorgen dat ouderen en met name boven 64-jarigen als normale bur gers betrokken blijven bij de maat schappelijke gebeurtenissen en nor maal blijven functioneren als vol waardige staatsburgers. Dat vergt, zo meent de heer Egas, voor alles een herwaardering van de maatschappe lijke betekenis van de boven 50-ja- rigen en boven 65 jarigen, opdat zij niet meer zielige nietsnutten, seks loze wezens, buitenspel gezette bur gers worden genoemd, die hun tijd hebben gehad. neuLriAgtJDUUW «j uai umu aridity wiuooHftftiii-uKvui Voordelige reis-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar ZIERIKZEE Gunning ZIERIKZEE. Namens de gemeen te Middelburg werd het maken van plm. 762 meter riolering, het maken van wegverhardingen en bijkomen de werken op het nat industrieter rein te Middelburg opgedragen aan Aannemingsbedrijf „Schouwen-Dui- veland N.V." te Zierikzee voor f 690.000. Onderhoud Rijksweg 16 ZIERIKZEE. Op woensdag 4 maart a.s. zal door de Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg in het open baar worden aanbesteed het onder- houd van Rijksweg 18 op Schouwen- Duiveland en de overige rijkswegen in de dienstkring Zierikzee alsmede de Slaakdam op Sinl-Philipsland. Geref. Vrouwenvereniging De gereformeerde vrouwenvereni ging „De Lampen Brandende" houdt haar jaarvergadering op woensdag 4 maart a.s. in het Gereformeerd Verenigingsgebouw St. Domusstraat. Het programma vermeldt o.a. het onderwerp: „Blijmoedig Gerefor meerd zijn", zang, declamatie en ver toning van de kleurendiaserie over „Vrouw in Afrika". De L.T.S. Aan het jaarverslag van de vere niging „Technische School voor Schouwen-Duiveland" te Zierikzee ontlenen wij onderstaande cijfers met betrekking tot de herkomst van de leerlingen per gemeente. Avond nijverheids- Gemeente L.T.S. school Brouwershaven 44 8 Bruinisse 29 6 Duiveland 44 13 Kortgene 4 Middenschouwen 35 6 Sint-Philipsland 5 1 Wemeldinge 1 Westèrschouwen 57 18 Wolphaartsdijk 1 Zierikzee 116 21 totalen: 336 73 HAAMSTEDE Verkiezingsbijeenkomst C.H.U. Op donderdag 12 maart wordt in de Ger. Kerk een verkiezingsbijeen komst gehouden van de C.H.U. Als sprekers treden op de heren A. J. Kaiand en ir. J. Prins. Causerie Marokko In het artikeltje van donderdag jl. over de dia-serie „Marokko" is oen schrijffout onzerzijds geslopen. Ma rokko is nl. een koninkrijk en geen sultanaat meer. Het was dezerzijds een „slip of the pen". MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 3 maart a.s. wordt in het gemeentehuis te Scharendijke vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. De agenda telt een 21-tal punten, w.o. een voorstel tot overdracht van grond aan de chr. nationale kleuter schoolvereniging voor uitbreiding van het schoolgebouw, herziening presentiegelden en t.z.v. een nieu we subsidieregeling voor het onder houd van molens. ZONNEMAIRE Fonds Christelijke Belangen Als een soort doelstelling heeft de kerkeraad van de Hervormde Ge meente alhier de benaming van het fonds derde collecte gewijzigd in Fonds voor Christelijke Belangen. In februari werd voor dit fonds bijeen gebracht f 57,28. NIEUWERKERK Egalisatie terrein Deze dagen is het terrein onder handen genomen aan de Dol tast raai. Het terrein dat al lange tijd braak ligt, wordt nu door de fa. A. W. Wandel geëgaliseerd, om straks ge legenheid te scheppen om op dal perceel, naast de ..noodsehool" een 12-lal woningen te bouwen. Niet door het vele gebruik, maar wellicht door de wisselende weers omstandigheden, is de toestand van de Nieuwerkerkse muziektent zó slecht geworden, dat deze aan alle kanten door balken gestut moet worden. Het stenen bouwwerk, waar ook veel houten elementen aan zit ten, biedt op het ogenblik een troos teloze aanblik achter de oude her vormde kerk. Vrouwenwereldgebedsdag Vrijdagmiddag 6 maart a.s. hopen de vrouwen van alle kerken op Nieuwerkerk een gebedssamenkomst te houden, dit in verband met de in ternationale Vrouwenwereldgebeds- dag. Deze bijeenkomst vindt plaats in het vergaderlokaal naast de Ge reformeerde Kerk aan de Badhuis straat te Nieuwerkerk. Alle dames zijn van harte welkom. OOSTERLAND Diskussieavond Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt op dinsdag 3 maart a.s. in restaurant „De Blauwe Keet" te Oosterland een discussie-avond. Discussieleidster is mevrouw C. A. de Kup-Bos uit Haamstede. Zij zal een korte inleiding houden over het onderwerp „Samenleving in bewe ging", waarna in groepjes verdeeld, over dit onderwerp gediscussieerd zal worden. Op 1 april organiseert de afdeling Duiveland een Chinees kinderfeest. Op 19 en 26 maart a.s. geeft mej. Rezelman twee voorlichtingslessen over diepvriezen. Deze lessen wor- den gegeven in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. ZIERIKZEE/BRUINISSE Schade op mosselpercelen Van bepaalde gedeelten van de Waddenzee komen berichten binnen van schade op de mosselpercelen, aan de nog schaars aanwezige voor raad mosselen, door ijsgang. De mosselen vriezen vast aan het ijs en worden wanneer de ijsschotsen gaan drijven en gaan kruien met het ijs meegenomen, en de kweker vindt dan zijn perceel leeg, Allerwege is men thans druk in de weer, om bakens (jonge boom pjes) klaar te maken, om de perce len in de Waddenzee opnieuw af te bakenen. Want het ijs heeft natuur lijk alle tot afscheiding en onder scheiding van de percelen dinende houten staken, eveneens meegeno men of omver geduwd. BRUINISSE Verkiezingsbijeenkomst C.H.U. Op donderdag 12 maart wordt in het hervormd verenigingsgebouw een verkiezingsbijeenkomst gehou den van de C.H.U. Als sprekers tre den op de heren C. F. v. d. Peijl en E. Ph. Nieuwkerk. Tijdelijke concierge Wegens ziekte van de concierge de heer Van der Spek, werd als tijde lijke concierge aan de Nijverheids school voor meisjes te Bruinisse be noemd de heer Jac. Stouten te Brui nisse. Wereldvrouwengebedsdag Vrijdagavond 6 maart, zal ook te Bruinisse, in dc Ger. Kerk, weer de Wereld vrouwengebedsdag worden gehouden. De beide vrouwenvereni gingen. de Hervormde en de Gere formeerde. verzorgen weer de orga nisatie van deze ieder jaar terugke rende avond, die zoals bekend over de gehele wereld wordt gehouden. Val van scholier De eerstejaars leerling Rijksscho lengemeenschap te Zierikzee, Stoffel de Waal uit Bruinisse had, toen hij met enkele anderen een karweitje voor dc amanuensis verrichtte, het ongeluk met de ladder waarop hij stond in een der schoollokalen tc vallen. Naast beschadigingen aan zijn gebit, brak hij enkele ribben en moest hij per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis worden vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5