MEDEZEGGENSCHAP De Swiss Air-ramp en de verzekering 1 zondag- Q baandag- Q^sdag- A Woensdag- donderdag- ^^ijdag- ^^terdagi -L maart ®aart °/^znaart maart maart maart maart VOORJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS Verkeerszaken Kantongerecht te Zierikzee VAN HET VADERLANDSE ERF BERN, 26-2. Zwitserse verzeker aars zullen aan de erfgenamen van elk der 38 passagiers, die zaterdag door het verongelukken van de Co- ronado van Swissair een bedrag van 72.500 frank (ongeveer 65.000 gulden) uitkeren, zo is woensdag in Bern bekend gemaakt. Ook zal een scha devergoeding worden betaald voor de verloren gegane bagage, post en vracht. Dit hangt af van de wette lijke aansprakelijkheid van Swiss- Air, zoals deze op grond van het re sultaat van het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk wordt vastgesteld. Advertentie 10 -18 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur geëindigd. 10 -18 uur 9-18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 19 - 22 uur 9-18 uur 19 - 22 uur 9 -18 uur 9-18 uur geëindigd 10 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 18 - 22 uur 9 -18 uur 9 - IS uur 9-18 uur 9 -18 uur 10 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 18-22 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 10 - 18 uur 9-18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur Voordelige reis-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar/BeatrixgeboüwJaarbeursplein/CroeselaanterreinMarijkehal, Julianahal, Bernhardhal en Irenehal Advertentie Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,50 10,-15,- 20,- 25,- ders gezegd - geen team, waarin al*- len tezamen werken voor het geheel, waarin men niet aan zichzelf denkt maar ook aan de anderen. Van deze teamvorming zijn we in het alge meen nog ver verwijderd. Waarom vecht ieder in de eerste plaats voor zichzelf en niet voor het geheel? Waarom kunnen chefs en ondergeschikten niet aan één ta fel gaan zitten als één partij? Om dat hier nog lang geen sprake is van vertrouwen in eikaars inzichten, de teamgeest nog maar al te vaak ont breekt. Hoe goed men ook met. elkaar overweg kan, hoe goed men ook op en in het bedrijf werkt, in sociaal- economisch opzicht staat men ver van elkaar verwijderd. Daarom eerst naar sociaal-econo mische medezeggenschap, naar een ondernemingsraad met grote be voegdheden (hetgeen ook de rege- 'ring wenselijk acht), met aan de vakbonden de taak dit in het gehele bedrijfsleven te coördineren en hier bij te waken. Wie in de gelegenheid is bij de werknemers zijn oor te luisteren te leggen, zal een soortgelijke ervaring opdoen. Mr. N. W. A. van Eyk. Maatschappij van „pressure-groups" UTRECHT, 20-2. „Men krijgl de indruk dat groepsgewijze iedereen in Nederland alleen voor zichzelf knokt, de rest van de gemeenschap moet maar zien wat ze doet. In alle opzichten ivordl dat mode: kleine minderheidsgroeperin gen plaatsen de grote ouer= tolerante meerderheid van ons volk voor voldongen feiten 'via rellen en bezettingen van ge bouwen. Wij zijn hard bezig een maatschappij van pressure groups te worden en wie geen kans ziet zijn belang veilig te stellen via de pressure-group' wordt groepsgewijze uitge perst". Dit zei drs. J. H. B. van der Kwast, algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs in Utrecht, tijdens zijn jaarrede in het nieuwe Beatrixgebouw in Utrecht, waar zondag de voorjaarsbeurs begint en dat maandag officieel wordt ge opend. LONDEN. De Westduitse bonds kanselier, Willy Brandt, gaat volgen de week maandag voor drie dagen naar Londen, waar hij twee maal premier Wilson zal ontmoeten, heeft het Britse ministerie van buiten landse zaken woensdag meegedeeld. HILVERSUM. In het Diaconessen- huis te Hilversum is de 72-jarige me vrouw J. Mei-Vos uit Hilversum overleden aan de gevolgen van een ongeluk, dat dinsdagmiddag in de tunnel in Hilversum plaats vond. Mevrouw Mei is toen met haar fiets gevallen en met haar hoofd tegen een pilaar terecht gekomen. Vermoe delijk is zij geschrokken van een paar jongens, die een gooiende be weging hebben gemaakt. Meteen plaat vindt iedereen z'n draai De Gemeentelijke Gasfabriek te Zie- rikzee is vooral voor de jongere ge neratie een vrij onbekend gebouw dat al een flink aantal jaren geleden verdwenen is. Deze opname dateert uit de jaren 1920- 25. ZIERIKZEE, 25-2. Op 7 december vorig jaar kwam de Oostburgse au tomobilist D. J. v. d. L. met hoge snelheid te Zierikzee van de Laan van St. Hllaire de Hoofdpoortstraat ingereden. Op dat moment naderde uit de richting Nieuwe Haven een andere auto, bestuurd door K. uit Zierikzee. In de Hoofdpoortstraat stonden tüdens deze. situatie diverse auto's geparkeerd welke uiteraard door K. mcesten worden gepasseerd. De straten waren door sneeuwval glad. De auto van v. d. L. reed met zodanige snelheid dat een botsing met K. niet meer te vermijden was. Er werd aanzienlijke schade aange richt. Ook een geparkeerde auto werd beschadigd. In de woensdag morgen gehouden strafzitting van het kantongerecht Zierikzee veroor deelde kantonrechter mr. A. Veen- hoven de niet verschenen v. d. L. tot een boete van f 75 cf 5 dagen, con form de els van de officier van jus titie, mr. Andrea. Do loonwerker J. van- O. te Brou wershaven had zonder vergunning van b. en w. een bergplaats gebouwd als aanbouw tegen de gevel van zijn landbouwschuur. De officier eiste 'n boete van f 25 of 3 dagen. De kan tonrechter hield er rekening mee dat van O. intussen een vergunning heeft. Uitspraak f 15 of 1 dag. Twee zaken, tegen P. A. K. te Nieu- werkerk, die gereden zou hebben met een auto die niet meer aan rij- technische eisen voldeed en tegen J. C. K. te Zierikzee die gereden zou hebben zonder rijbewijs, werden voor nader onderzoek aangehouden. In de eerder aangehouden zaak tegen de landbouwer J. V. te Scha- rendijke en J. M. W S., eveneens te Scharendijke, die resp. met een Advertentie Een platenbon is altiid raak 15.-7.50 10,-15,-20,-25,- Voor 45 jaar... ELKERZEE. Door enkele landbou- wers-melkverkopers is de prijs der volle melk teruggebracht van 14 op 12 cent per liter. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen bestond per 1 februari jl. de stoom- geleifabriek „Zeelandia" een kwart eeuw. ZIERIKZEE. Door een commissie is een kamer in het WijkgeboiLW op de Oude Haven ingericht voor het houden van vergaderingen van ver enigingen en besturen, cursussen e.d. RENESSE. Het proces, door het hoofd der o.l. school te Renesse, te gen de gemeente gevoerd wegens te weinig betaald salaris, is door hem gewonnen. DREISCHOR. De belangstelling voor de uitvoering van „Dreischor's Kinderkoor" was bijzonder groot. De zaal van hotel Aarnoudse was tweemaal uitverkocht zodat een der de uitvoering nodig was. ZIERIKZEE. Als bewijs dat de gymnastiekvereniging „Rust Roest" zich in een grote bloei mag verheu gen, geldt dat dezer dagen het 200- ste lid werd ingeschreven. ZIERIKZEE. De „Vereniging voor Kamermuziek" gaf onder leiding van de heer E. van Bergen, een concert in de Concertzaal, dat heel goed be zocht werd. bromfiets en een personenauto met elkaar in botsing kwamen op de kruising Ingridstraat-Kerkstraat te Scharendijke, eiste de officier, zowel tegen V. als S. een boete van f 25 of 2 dagen. Mr. Veenhoven veroordeel de elk tot f 10 of 1 dag. Bij een en ander werd de moeilijke situatie van de betrokken kruising te Scharendij ke in aanmerking genomen. De constructie-bankwerker N. F. te Leiden werd veroordeeld tot f 30,- of 2 dagen. De eis was f 80,- of 8 dagen. Het gebeurde op de Seroos- kerkseweg te Serooskerke en in dich te mist: F. reed met zijn auto in op de achterkant van een bij de halte Deiingsdijk gestopte dienstbus. Er werd flinke schade aangericht aan de auto, terwijl ook de bus er be paald niet schadevrij vanaf kwam. De officier constateerde dat F. te hard gereden had, de kantonrechter nam mede in overweging het feit dat de stopplaats van de bus op de enigs zins hellende weg niet gelukkig ge kozen is. G. v. d. E., directeur te Borssele, weid veroordeeld tot f 50,wegens overtreding van de maximum-snel heid, die tijdelijk in verband met werk in uitvoering was ingesteld voor een gedeelte van Rijksweg 18 bij Zierikzee. De eis was f 100,- of 10 dagen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 28 febr. en zondag 1 maart Dokter VV. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280. neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-280, neemt "waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01U4)-388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Werkman en zus ter Steutel. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180 heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Wat is de oorzaak van deze wens Het vraagstuk der medezeggen schap staat volop in de belangstel ling, niet in het minst door de po gingen deze inbreng van de werk nemers wettelijk geregeld te krij gen. Er zijn uiteraard voor- en te genstanders: in alle toonaarden kan men van hun inzichten kennis ne men. Ieder denkt het bij het goede eind te hebben. Wel te verstaan: goed voor het bedrijfsleven. Goed voor de continuïteit van de onder neming, dus goed voor werkgever en werknemer. Nu zijn er verschillende vormen van medezeggenschap: economisch, sociaal, juridisch, sociaal-economisch om er maar enige te noemen. De vraag is welke vorm van medezeg genschap de grote massa van de werknemers interesseert, welke vorm men prefereert. Denkt het overgrote deel van de werknemers bij economische medezeggenschap aan het deelnemen, aan het besturen en leiden van de onderneming in al zijn facetten met alle verantwoorde lijkheid daaraan verbonden? Dit vraagt niet alleen koopmanschap, commercieel inzicht, kennis van de marktbehoeften en van het markt beheer, maar ook inzicht in het ge hele bestuursapparaat van het be drijf wil men werkelijk mede ver antwoordelijk zijn voor de gang van zaken tegenover de werknemers. Heeft iemand deze kennis, is hij capabel om deze verantwoordelijk heid te dragen, dan heeft hij zeker op zijn minst een directeursplaats verdiend. Gebrek aan vertrouwen Welke werknemer zal deze ver woordelijkheid naar eer en geweten op zich durven nemen? Ofis het de bedoeling dat de enkelen van de „gewone" werknemers, die daartoe bekwaam zouden zijn, in meerdere bedrijven hun intrede doen? Krijgen we de figuur van de werknemers commissaris, die deze functie in meerdere bedrijven bekleedt, omdat er onder de werknemers te weinig werkelijke deskundigen zijn? Of moeten alle vakbondsfunctionarissen deze posten gaan bezetten? De in breng van de grote massa ligt op een ander terrein. Waarom wil zij meepraten, waarom wil zij meer in vloed hebben op de gang van zaken? Waardoor is dit verlangen ontstaan? Waarschijnlijk is dit verlangen ontstaan door een gebrek aan ver trouwen, en wel wederzijds. Als nu werkgevers en werknemers aan de tafel gaan zitten, dan zitten daar twee partijen. De een begin met vra gen, de ander met bieden en ergens komt men dan tot een vergelijk: al dan niet naar de zin van hen, die men vertegenwoordigt. In wezen interesseert de massa zich alleen voor de vraag: hoeveel geld krijgen we in het handje? Is het voldoende om aan de eerste le vensbehoefte te voldoen of kan men zich en zijn gezin ook nog enige luxe permitteren? Wanneer dit probleem opgelost is, heeft het grootste deel van de werknemers geen direkte behoefte aan volledige medezeggen schap. Maar wél aan sociaal-econo mische inbreng. Daarvoor is de ondernemingsraad het juiste instrument; maar dan een ondernemingsraad die niet alleen een adviserend lichaam is doch me de verantwoording draagt voor zijn inbreng. Teamvorming We staan aan de wieg van de in tegratie in de onderneming. Nog steeds kennen we in de onderneming alle mogelijke schakeringen van rangen en functies (hoofdarbeiders, handarbeiders, chef, bazen, academi ci. directeuren enz.). Ieder denkt aan zijn eigen standje. Men vormt - an- maxi paniek: handel vreest minimode overschot PASSAU. Pas een maand oud is de kleine Dingo, wiens voorvaderen sinds 10.000 jaar als wilde honden in Australië leven. Dingo's, ook wel Warragal genoemd, worden onge veer zo groot als herders en zijn de schrik van de schapenhouders in hun vaderland. De bioloog Eberhard Trumler, is er in geslaagd, uit de gele wilde honden een zilvergrijs gekleurde Dingo te fokken. Reeds na enkele weken toonde het dier sterke binding lot de mensen in zijn omgeving. Tegenover de bewering dat de Dingo's sieentijdhonden zou den zijn, staat de theorie, dat het om- verwilderde huishonden gaat. OVERDENKING Krantlezen Waarom leest U de krant? ..Uit verveling", „omdat je nu eenmaal bij moet wezen", „omdat je anders niet kunt meepraten". Dat zijn zo al de antwoorden, die doorgaans op die vraag gegeven worden. Zou een christen daarop een ander antwoord hebben? Dat antwoord kan hij in elk ge val niet uit de bijbel halen, want het woord „krant" komt, evenals zo vele andere moderne begrippen in de bijbel niet voor. En net als bij die andere ongenoemde werkelijk heden, moeten we daarom hier tas tend onze weg gaan. God dwingt ons hierbij vanuit de géést van zijn Woord te handelen, en niet vanuit de letter! Nog eens: waar toe moet een christen zijn krant lezen? Een van de voornaamste redenen, waarom ik dagelijks fanatiek mijn kranten „verslind", is wel, dat ik weet wil hebben, van wat zónde is. Jazeker! Ik haal mijn kennis van de zonde ook uit de krant! Want in de krant zien we veel dingen staan, waarvan we weten, dat ze de God van de Schrift weerspreken. Want de oorlog, de ellende en het onrecht weerspreken Zijn macht. Ep „zonde" is. dat wij gehoor geven, meedoen aan deze machten, die tegen zijn macht willen ingaan. Maar hoe lan ger hoe meer ontdekken wij, dat er machten zijn in de maatschappij, waaraan wij met huid en haar zijn overgeleverd, die ook Gods bedoe ling weerstreven. Door de jeugd van alle kerken gaat momenteel een soort van ril- lin: Onze aandacht voor het bestaan als zondaar-voor-God, krijgt een nieuwe diiYiensie: In duchtig krante- lezen wordt ze tot een profetische onvrede met die machten waaraan we zijn overgeleverd. Leest de christen de krant uit een soort van wellustige zelfkwelling? Nee, hij leest met één constant in het achterhoofd kloppend commen taar: De dingen waarvan ik lees. die zullen ééns, naar Gods belofte over wonnen worden. Eens zal Hij al Zijn vijanden aan zijn voeten gelegd hebben. Zelfkwelling? Uit de krant weten wij, dat God ons onze genoegelijke consumentengezellighoid niet toe staat, omdat hij ons nog iets beters wil laten zien: Groot is de heerlijk heid. die over ons geopenbaard zal worden. De laatste vijand, die vallen moet, vinden we in zwarte kadertjes op de achterpagina van de krant: de dood. Ook die moet, naar 1 Cor. 15, onttroond worden. Zo lees ik de krant. v. d. B. Advertentie dm nietvereeten» Pricoeten Advertentie. FRICO. KAAS BURGH. Door het kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente werd aanbesteed de bouw van een dak op de kerk. Het werk is gegund voor f 14.100. f Een platenbon 1 is altijd raak L f 5,- 7,50 ÏO,-15,- 20,- 25,- A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 8