DE VERKEERDE DADER Bolletje Tom Mix Gin F. H.Jilleba hield lezing over antiek Coöperatieve Raiffeisenbank Oosterland Lawinedreiging in Oostenrijk Ontvoerde meisjes teruggevonden Nieuw ziekenhuisconiplex voor Amsterdam ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 februari 1970 Nr. 20300 Eindelijk is er... de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken Aruelinu Schouwen Ned. l'latlelandsvrouwcnbolid FINANCIEN EN ECONOMIE ZIERIKZEE, 26-2. De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen beleefde een zeer leerzame middag. In de Mun- dragon-foyer werd woensdagmiddag dcoi de heer F. II. Jilleba uit Mid- deibuig een lezing gehouden over antiek. Bovendien konden de dames het in huil bezit zünde antiek of ver meende antiek meebrengen, waarvan zij dcor de kenner bij uitstek wat van de ouderdom, funktie of her komst te weten kwamen. Er is de laatste tijd een enorme viaag naar antiek en de heer Jilleba koppelde dit aan de toenemende be hoefte aan romantiek. Andere facto ren hebben mede er toe bijgedragen dat het bestuderen van antiek (én kunst) tegenwoordig ook een volks aangelegenheid is geworden. „Men" weet er echter nog niet goed raad mee en heeft moeite het echte van het valse of namaak te onderschei den. Bij het begrip antiek denken we in de eerste plaats aan de produkten van kunstnijverheid. Vanzelfspre kend is er in de beeldende kunst ook sprake van antiek maar hier beoor deelt ir.en naar de geestelijke in houd terwijl een kunstnijver- heidprcdukt meer na ar de vorm wordt beoordeeld. Gp de vraag hoe te determineren, moet men eerst de stijl kennen. tiek zijn (ze zijn immers honderd jaar udj. Ze zij alleen niet in de goede tijd gemaakt. Hoe onderscheiden De heer Jilleba liet aan de hand van antieke voorwerpen zien hoe deze twee soorten antiek zijn te on derscheiden. Tinnen voorwerpen bijvoorbeeld worden volop nage maakt en het is hier lastig te onder scheiden, temeer daar men dikwijls de oude vennen nog kon handhaven. Het moet vier merken dragen: het gehaltemerk, stadswapen, initialen en de symboliek van de maker. Het is ook te zien aan het patien of men te maken heeft met namaak of echt. Uitvoerig ging de spreker in op verschijningsvormen van antiek glas porselein on aardewerk. Het bleek dat het bij deze voorwerpen voor een leek heel moeilijk is te onderschei den. Bij de door de dames meege brachte voorwerpen bleken vooral veel waardevolle stukken Chinees porselein. De presidente mevr. J.' P. Krips- Dceleman, dankte dhr. Jilleba voor zijn interessante uiteenzettingen. Zij vei heugde zich in de grote opkomst van de dames en kondigde tenslotte de volgende bijeenkomst cd 25 maart a.s. die gewijd zal zijn aan de voor jaarsvergadering. OOSTERLAND. 25-2. Op dinsdag avond 24 februari vergaderde de Co- op. Raiffeisenbank in het café: „Even Buiten' van de heer Bouma. De al gemene ledenvergadering stond on der voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande en werd door een 70-tal leden bezocht, die door de voorzitter werden verwelkomd. Het bestuur van de bank uitJBrui- nisse kreeg een bijzonder welkomst woord. In zijn openingswoord gaf spreker een terugblik op het afgelo pen jaar. Er was weer een stijging van de spaargelden waar te nemen, ongeveer f BU0.00O,De gunstige re sultaten in de agrarische sector zal hier niet vreemd aan zijn. Verder werd in het afgelopen jaar meer dan een millioen gulden aan middelen verstrekt. Ook een aanzienlijke stij ging van het aantal spaarders, het bedraagt momenteel meer dan 1666 op een bevolking van 1850, is een goede basis. De rekeninghouders zijn met ruim 50 gestegen, en de stijging op de balanstotaal is evenredig aan de groei van spaarders en rekening houders. Het werk op de bank breidt steeds uit. De rentestijging is niet gering geweest, - de debetrente is tot grote hoogte gestegen, voor krediet nemers een zware opgaaf, een zaak die de organisatie zwaar ligt, maai> ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO het morgenmid dag op het sportpark opnemen tegen Wolf aartsdijk. Na het minder goede resultaat tegen Nieuw dorp zijn wij benieuwd of de oranjehemden zich hiervan reeds hebben hersteld. In de 2e klas A moet Bruse Boys, om in de running te blijven, thuis winst kunnen boeken op Kruiningen. Te Oosterland gaan Duiveland en WIK het tegen elkaar opnemen waarbij het terreinvoordeel wel eens de doorslag zou kunnen geven. Brou wershaven krijgt het in eigen omge ving niet gemakkelijk tegen Rillan- clia II, terwijl DFS III zeker in haar beste vorm zal moeten steken om Kapelle II niet met de volle winst te zien vertrekken. SKNWK gaal op bezoek bij Wemeldinge II waar de Nieuwerkerkers een zware strijd te wachten staal. In de 3e klas A gaan WIK II en Duiveland II het in eigen omgeving tegen Middelburg IV en Wolfaartsdijk II niet gemakkelijk krijgen. Ook ZSC staat bij het be zoek aan Schore geen gemakkelijke taak te wachten. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Hoolwerf zuchtte. „Waar zal ik be ginnen? Bij de eerste keer? Ja.... vertelt u me eens wanneer werd u voor de eei'ste keer door uw schoon vader lastig gevallen?" Gedurende meer dan een minuut was het stil in de auto. Gert wacht te geduldig Zijn oog op de drukke weg gericht, af en toe afremmend, als hij te dicht achter zijn voorgang er zat. Tenslotte fluisterde ze: „U raadt er maar naar; weet niets." „Ik weet zo ongeveer alles, me vrouw. Kom, kom, waarom probeert u me nog steeds te ontwijken? Hoe lang was u toen al aan 't worstelen met uw schoonvader, die ondanks zijn leeftijd zo sterk was in zijn ar men, tot mevrouw van Allissen u ontzette?" „Ze zou er haar mond houden; ze heeft het me beloofd." 't Was toch uitgekomen, me vrouw. Mevrouw van Alissen heeft u meegenomen naar de keuken, u een beetjes opgeknapt en samen hebt u uw gescheurde kleren zo goed en zo kwaad als het kon hersteld. Waar om hebt u toen geen aanklacht inge diend?" „Hoe kon ik dat doen? De vader van m'n man? Dat gaat toch niet?" „Misschien hebt u gelijk. En daar na was u natuurlijk op uw hoede. Bleef u zoveel mogelijk uit zijn buurt. Tot die bewuste dag. Na hel tele foontje van uw zwager. U was rade loos, want diezelfde week moest het geld er zijn voor aflossing en rente. Om kwart over twee maakte u do thee klaar en zei, dat die gereed stond. Toen stapte u in de auto van uw man en reed aar Dorringen. Met een beetje geluk kon u binnen veer tig minuten in het Wold zijn. Tegen drieën zette u de wagen in een zij weg je, een bospad, dat uitloopt op de Dorringse Baan, vlak bij de woning van uw schoonvader. Via achterpa den kwam u aan de achterkant van de woning. Hij sliep en u maakte hem wakker. Vroeg om geld: enkele honderden guldens. Misschien voor een korte periode, dat weet ik niet. Waarschijnlijk deed uw schoonvader u een voorstel. U kon het geld krij gen, maar daarvoor in ruil moest u - laten we zeggen - wat genegenheid tonen. Een beetje toegeeflijk zijn. Om der wille van de zaak ging u er mee akkoord. Hij greep u weer beet en het werd zo erg, dat u bang voor hem werd, want meneer Grooteborg was erg sterk. In uw angst greep u om zich heen. Waarschijnlijk heeft hij u op zijn schoot getrokken en kon u geen kant heen. U kreeg de pook te pakken en zwaaide ermee in het rond. De pook trof uw schoonvader aan de slaap. Hij liet u los en viel van zijn stoel. Toen hebt u met de pook het kastje geforceerd en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat er niets of vrijwel geen geld in was. In elk geval geen briefjes van dui zend, die hij u en de andere kinderen zondags nog had laten zien. U liet de pook vallen, deed de kastdeurtjes weer dicht en rende het huis uit, naar uw wagen. Misschien heeft al les in de woning een kwartier ge duurd. U bent als een bezetene gaan rijden. Men heeft uw wagen met u achter het stuur gezien." „Nee!" „Jazeker. U bent bij Dorringen mevrouw van Alissen met haar nichtje voorbijgereden. Ze kent u im mers? Waarschijnlijk was u om streeks vier uur weer terug in uw woning. Onverrichterzake, zonder geld, maar met de wetenschap, dat u waarschijnlijk uw schoonvader had gedood. Het was al die tijd druk in de winkel. Men is om beurten even naar de kamer gegaan om thee te drinken en men waande u in de keu ken. Of buiten, achter het huis. Toen uw zoon uit school thuis kwam, was u alweer in de kamer. Dat niemand van uw huisgenoten iets heeft ge merkt, bewijst, dat u zichzelf weer onder controle had. De pech voor u was, dat mevrouw van Alissen eer der op de dag ook al ruzie met uw schoonvader had en uit wraak, om hem te plagen, het geld wegnam uit het kastje, met de bedoeling het de volgende dag weer terug te geven, maar hem eerst flink te laten schrik ken. Zo, dat is mijn legpuzzel, me vrouw. Kijkt u hem even na om te zien, of ik ergens nog een stukje ver keerd heb gelegd. En hier zijn we te vens in Dorringen. Loopt u rustig met me mee het politiebureau bin nen of eh Hij remde af en keek de vrouw vragend aan. Ze antwoordde enkel: „Het is ge beurd, zoals u gezegd hebt. Goed, ik heb het gedaan. Maar ik heb er geen spijt van. Die man was immers le vensgevaarlijk voor vrouwen Hoofdstuk 24 Anderhalve week na de arrestatie van mevrouw Gooteborg, stopte op nieuw de blauwe scooter voor de woning van Evert Vardèl. Ditmaal had ze pech, omdat de man er nog niet was. Doch hij had haar bij een vorige gelegenheid gezegd: „Als ik er niet ben: in de schuur op de richel boven de deur ligt de keukendeur sleutel. Ga naar binnen en doe net of je thuis bent. Je bent altijd wel kom." (wordt vervolgd) Iedere cultuurperiode heeft zijn stil! en kenmerken. Het is uniek in de cultuurhistorie dat onze tüd geen kenmerkende verschijningsvormen heeft. Advertentie Antiek is ever het algemeen iets dat honderd jaar of meer cud is. De periode van 1850 tot begin 1900, (voorwerpen uit die tijd beginnen voor ons antiek te worden) staat in de cultuurgeschiedenis slecht aange schreven. In de 19e eeuw namelijk kwam de machine het ambacht ver dringen. Voorheen waakten gilden over het ambacht; het vak werd uit geoefend dcor degelijk opgeleide vakmensen. In de 19e eeuw waren de machinaal gemaakte produkten slecht van kwaliteit en slordig afge werkt. Men moest immers ook nog met de machines leren omgaan. Bo vendien ging men (machinaal) copie- eren wat in vorige eeuwen was ge produceerd. Dit noemt men peo-an- tiek. Zo krijgen we te maken met het feit dat deze nagemaakte antieke voorwerpen, ook in deze tijd wel an- WENEN. 26-2. In Tyrol en Vorarl- berg in Oostenrijk heerst een kritie ke toestand als «gevolg van voortdu rende lawinedreiging. 14.000 winter sporttoeristen kunnen niet naar huis. In Tyrol zijn 25 wegen voor het verkeer afgesloten vanwege het la winegevaar. De spoorlijn tussen Oos tenrijk en Zwitserland is tussen Langen en Bludenz geblokkeerd. Alle internationale treinen worden via Beieren omgeleid. Het station en overscheidene huizen in Langen zijn ontruimd. In Zürs, een wintersport plaats die al vijf dagen van de bui tenwereld is afgesneden, kwam woensdag een kleine lawine op een hotel terecht Een echtpaar uit Ar gentinië werd bedolven. Na enige uren konden zij worden gered. De vrouw is ernstig gewond. TEL AVIV. In de buurt van He- bron, op de westelijke oever van de Jordaan en in het bezette deel van Jordanië, is een aanslag gepleegd op een toeristenbus. Een Amerikaanse toerist, de 31-jarige Barabara Arpel, verloor het leven en drie mensen, onder wie twee Amerikaanse vrou wen. liepen verwondingen op. AMSTERDAM. Barbara's boutique te Amsterdam lanceerde de nieuwe col lectie voor voorjaar en zomer. Op de foto: links een soepel suède, koffie kleurig driekwart jasje met franjegarnering. Rechts een hesje, bestaande uit aan elkaar gestikte stukjes suède in verschillende kleuren, met een me talen sluiting. JUNIOREN. In groep A I gaat Zierikzee A I op bezoek bij Arne- muiden A l waar zij het zeker niet gemakkelijk zullen krijgen. In groep A VII heeft Bruse Boys A I goede papieren in hel treffen met Zierik zee A II. In de Westhoek komt DFS A I als favoriet binnen de lijnen te gen WIK A I. In groep B XI zullen Duiveland B I en Zierikzee B I el kaar te Oosterland niet veel ontlo pen. Dreischor B heeft bij Zierik zee B II de beste papieren in han den. In groep B XIII is Bruse Boys B I favoriet in de ontmoeting tegen Renesse B I. Te Kerkwerve gaat WIK B het niet gemakkelijk krij gen in de ontmoeting tegen MEVO B I. waar geen ontkomen aan is. We zul len hopen, aldus de voorzitter, dat het renteplafond thans bereikt zal zijn. Er vondt ook een uitbreiding van de verzekeringszaken plaats en een nieuwe loot aan de stam van service-verlening is de reisbemidde- ling. In Oosterland is deze zaak mo menteel nog niet rond, doch in de toekomst wordt het ook in het diens tenpakket opgenomen. Samenwerking Verder roemde de voorzitter de ge degen samenwerking tussen directie, bestuur en raad van toezicht. In dit verband sprak hij dankwoorden tot de directeur, de heer R. Poelman en zijn personeelsleden voor de goede samenwerking. Wat de personeels bezetting betreft: mevrouw IJzelen- berg-de Bruijne gaat per I maart a.s. de Bank verlaten. Getracht zal wor den binnenkort een nieuwe kracht aan te trekken. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee dat de samenwer king met de Centrale Bank in Utrecht uitstekend is, waardoor hij de vergadering voor geopend ver klaarde. Hierna volgde het financi eel verslag door de directeur, de heer R. Poelman, waaruit bleek dat het aantal spaarders in 1969 gestegen was tot 1666, het balanstotaal be droeg f 6.587.515,28, het aantal dag- boekposten 68.928, de omzet was f 29.845.607,36 en het spaartegoed f 5.413.682,18. De voorzitter dankte de heer Poelman voor zijn duidelijke uiteenzetting waarop de rekening op de genoemde cijfers werd goedge keurd en de gemaakte winst aan de reserve toegevoegd. Bij de bestuurs verkiezingen wordt de voorzitter, die aftredend was met 68 stemmen her kozen als bestuurslid, en als lid van de Raad van Toezicht wordt de heer Jac. van den Houten herkozen met 49 stemmen. Beide herkozenen na men hun benoeming weer aan. Hierna volgde de rondvraag die niet veel meer opleverde. De voor zitter geeft hierna de heer J. A. Beije gelegenheid om zijn lichtbeelden met toelichting te vertonen over zijn, vo rig jaar gemaakte reis naar Canada. Het was een mooie en leerzame ver toning die een beeld gaf van dit dy namische land. KANSAS CITY, 26-2. Tina en Tiffany Cain, de twee meisjes van resp. drie en twee jaar die maandag door twee mannen in Butler in de Ameiakaanse staat Alabama werden ontvoerd, zijn woensdag in Kansas City weer gevonden. Zij waren in gezelschap van een van hun ont voerders, de 22-jarige Charles Mes- sick, die door de politie is gearres teerd. Agenten van de FBI en poli tie zitten nog achter de tweede man. de 23-jarige Donald Bradford Lee Jones, aan. De beide kinderen verkeerden in' goede gezondheid. De politie was de ontvoerdei's door een telefonische tip op het spoor gekomen. LONDEN-BEIROET. Een Libanees onderzoek heeft uitgewezen dat geen bevoegde woordvoerder van een Pa lestijnse verzetsorganisatie de ver antwoordelijkheid op zich heeft ge nomen voor het neerstorten van het toestel van Swiss Air, aldus het mi nisterie van binnenlandse zaken in Beiroet. LONDEN. Dit is „Poppy" Northcutt, het enige meisje tussen 160 mannen op „Mission control" in Houston. Zij verblijft op het ogenblik in Londen en zal daarna weer huiswaarts gaan, om zich voor te bereiden op de komende Apollo-vlucht over zes weken. Tijdens een Apollo-vlucht maken Poppy en haar collega's meer dan 400 berekeningen voor terugkeer-manoeuvres, die onmiddellijk kunnen worden gebruikt als dat nodig is. HAMBURG. Bij de overstromin gen die grote delen van West-Duits- land hebben getroffen, zijn voor zo ver tot nu toe bekend 11 mensen om het leven gekomen. -Moefrf&p'toewt// Ja, dat is ze' Schouiven-Duivelandse Sportspiegel j J Renesse neemt het op tegen Hansweertse Boys Zierikzee gaat f f op bezoek bjj Clinge Voor DFS staat er tegen Zeelandia veel op (1 het spel S.V.O.W.K. komt binnen de lijnen tegen Robur III f f M.E.V.O. neemt het op tegen Wolfaartsdijk *S. K.N.W.K. gaat op a bezoek bij Wemeldinge II. AMSTERDAM, 26-2. Binnenkort zullen burgemeester en wethouders van Amsterdam de gemeenteraad voorstellen na een reeds verleend aanlcopkrediet van 4 miljoen gulden nu ook een krediet van 87 min gul den beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, dat het centrum wordt van een grooi ziekenhuiscomplex in de tuinstad Slotervaart. Het nieuwe ziekenhuis krijgt een capaciteit van 700 bedden en zal die nen ter vervanging van het Wees- perpleinziekenhuis, het Binnengast huis en het Noodziekenhuis in Zee burg. Noordelijk zal het ziekenhuis werden begrensd door de bestaande gebouwen van de bloedtransfusie dienst en het in aanbouw zijnde nieuwe Anthonie van Leeuwenhoek huis. zuidelijk door de tandheelkun dige kliniek van de universiteit van Amsterdam en de huisvesting voor 'het personeel van het Slotervaart- ziekenhuis, westelijk door een ge meentelijk verpleegtehuis voor chro- nische-zieke bejaarden. voor moderne mensen VOETBAL K.N.V.B. In de 4e klas II gaat Renesse het in eigen omge ving opnemen tegen Hansweertse Boys. Hoewel de Boys zeker niet tot de sterkste teams geacht mogen worden geven wij hen toch een goe de kans met de winst op zak huis waarts te keren. Zierikzee gaat op bezoek bij Clinge waar de rood zwarten winst moeten kunnen boe ken. In de belangrijke wedstrijd voor de bezetting van de bovenste plaats tussen RCS en Sluiskil geven wij de Souburgers de beste kansen. Biervliet gaat bij Noormannen zeker geen gemakkelijke wedstrijd tege moet. Walcheren is in eigen omge ving zeker niet kansloos tegen Corn. Boys, terwijl Oostburg voor eigen publiek de handen vol krijgt aan Koewacht. In de reserve 3e klas C moet Zierikzee II op het sportpark Bannink in staat worden geacht te gen Middelburg III een goed resul taat te boeken. Steenbergen u zal de puntjes wel aan leider Alliance II moeten afstaan. RCS II heeft goe de winstkansen bij Axel II, terwijl Zeeland Sport II en Goes II elkaar te Vlissingen niet veel zullen ontlo pen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas staat er voor DFS bij het bezoek aan Zeelandia te Middelburg veel op het spel. Als DFS de volle winst aan de leiders zal moeten afstaan kan het zich vrij wel uitgeschakeld beschouwen voor de kampioenstitel. .In de 2e klas B hebben Zonnema\re en Dreischor goede papieren in hun thuiswed strijden tegen Luctor II en Hans- weerste Boys II. DFS II krijgt het in de Westhoek ongetwijfeld heel wat lastiger in de ontmoeting tegen Domburg II. De reserves van Renes se gaan op bezoek bij Kwadendam- me waar het voor hen niet mee zal vallen er zonder kleerscheuren af te komen. In de 3e klas C heeft Zierik zee III goede winstkansenin het treffen met Zonnemaire II. SVOWK moet in staat worden geacht om de uitwedstrijd tegen Robur III te Goes lot een gogd einde te brengen. De reserves van Dreischor gaan het bij Goes IV zeker heel wat lastiger krijgen. Op de gemeentelijke persconferen tie werd donderdag door wethouder A. A. Verheij van de openbare ge zondheid en het ziekenhuiswezen de verwachting uitgesproken dat nog voor het eind van dit jaar de eerste paal voor het Slotervaartziekenhuis geslagen kan worden. De bouw zal dan zes jaar vergen, in welke perio de nieuwe inzichten voortdurend zullen worden ingepast. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7