„Uitslag voor staten en raden van invloed op het jaar 1971" Nota waterhuishouding in Tweede Kamer tot republiek STREEKNIEUWS ONZE PUZZELRUBRIEK Rhodesië verklaart zich Het prijsbeleid in de agrarische sector ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 februari 1970 Nr. 20360 Dps. J. de Koning voor A.R.: ZIERIKZEE, 26-2. „De verkiezings uitslag voor provinciale staten en de gemeenteraden, zal zijn weerslag hebben op de politieke ontwikkeling in het verkiezingsjaar 1971". Het lid van de Eerste Kamer drs. J. de Ko ning, gaf deze visie op de te ver wachten partijpolitieke ontwikkeling in de naaste toekomst, op een don derdagavond in het hervormd ver enigingsgebouw gehouden A.R.-ver- kiezingsbijeenkomst, onder voorzit terschap van de heer S. Francke. Twee facetten zijn duidelijk in de huidige binnenlandse-politieke situ atie; die roep om duidelijkheid in de politiek was er en is er en vrijwel elke partij heeft binnen eigen kader het verschijnsel van groepsvorming. De partijen zelf pogen - om die groepsvorming te beteugelen - de te genstellingen binnen de partij te overbruggen, waardoor programma punten worden gelanceerd, die een bepaalde klank hebben, b.v. in de P.v.d.A. een linkse klank om „Nieuw Links" tegemoet te komen. Eén zo'n punt: de nationalisatie van de ge zondheidszorg, maar op de keeper beschouwd is het in de partij toch echt niet zo bedoeld. Het komt alle maal de duidelijkheid niet ten goede en dat is een slechte zaak. Men ziet b.v. ook hoe D'66 zich terzijde opstelt bang om de vingers te branden. Men ril zich vooral niet binden, om straks niet politiek belast te zijn. Gedachtig aan de pretentie van toen, vraagt men zich thans af: wat is de positie, wat is de koers? „Politieke oecumene" Versnippering ook elders; in de K.V.P. bijvoorbeeld. De P.P.R. split ste zich af en binnen de K.V.P. is er een duidelijde stroom, die gericht is tegen de middenkoers. Het is alle maal gekomen na de „nacht van Schmelzer". Het kabinet Cals had een duidelijk, ambitieus programma. Er groeide een zekere ontevreden heid met de beginselpartijen; een proces van deconfessionalisering zet te in, een soort politieke oecumene, waarbij politiek werd gezien als een zakelijke oplossing en het politiek handelen als „Privatsache". Die ontwikkeling heeft ook de christelijke partijen wel wat te zeggen, want alleen de overtuiging moet leiden tot positie kiezen en als die spanning is opgeheven, verdwijnt de betekenis van de chr. partijen. De kracht van de radicalen was juist dat ze inzagen hoe de bijbelse op dracht van betekenis is voor het po litieke handelen. Alleen op die basis moeten de chr. partijen elkaar her- De belangstelling voor de puzzel van vorige week was weer bijzonder groot. Wij ontvingen zeer vele, gro tendeels foutloze oplossingen. De weekprijsjes werden ook ditmaal weer verloot. De eerste prijs viel ten deel aan: Mej. R. van Schelven Escamplaan 380 's Gravenhage De tweede prijs gaat naar: De heer C. H. Kuyper „Pitshoeve", Kruisweg 2 Zonnemaire De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. cellist; 6. gavotte; 12. teer; 14. colt; 15. tv; 17. er; 18. bok; 20. dij; 21. dl.; 22. roek; 24. negus; kennen als christenen in de politiek. Gemengde urgentielyst Drs. De Koning herinnerde aan de unificerings pogingen van de con fessionele partijen en geloofde niet dat een samenbundeling per defini tie een log politiek lichaam behoeft op te leveren, dat een politiek be-oe- fent van compromissen. Hij verwees naar een te verwachten gezamenlijke urgentieprogramma met de C.H.U. „Voor 1971 komt er nog niet 1 lijst; het gesprek is nog maar net begon nen, maar toch pogen wij elkaar bui ten, maar ook binnen de partij vast te houden. Het gezamenlijk urgentie programma rust op grond van de bouwstenen, die door „de achttien" zijn aangedragen. Zeeuwse zaken Als tweede spreker trad op de heer D. Geuze te Oogstburg, lid van prov. staten, die met name Zeeuwse indu striële vraagstukken behandelde en SALISBURY, 26-2. In Salisbury is dondex-dag een officiële verklaring uitgegeven waarin staat dat Rhode- sië donderdagochtend 3 maart om een uur na middernacht een onaf hankelijke republiek wordt. Deze verklaring betekent de alge hele breuk met Engeland. Het par lement zal komende maandag wor den ontbonden, waarna verkiezingen worden uitgeschreven die op 10 april zullen worden gehouden, aldus de verklaring. Rhodesië heeft zich op 11 novem ber 1962 onafhankelijk van Enge land verklaard. Een regeringscom missie heeft donderdag de verkie zingen voorbereid door 50 nieuwe Sclieepvaartberichten Attis, 25-2 te Beiroet. Ampenan, 25-2 30 m. n. Cherbourg. Ganymedes, 25-2 300 m. n. Bermuda. Gulf Swede, 25-2 150 m. z.w. Azoren Kara, 25-2 Thameshaven naar Rot terdam. Kenia, 25-2 240 m. z.o. Saigon. Musi Lloyd, 26-2 te Kaapstad. 26. knie; 28. ooi; 29. bat; 30. rag; 32. neb; 33. es; 34. hobo; 35. ader; 37. Po; 38. robijn; 39. sober; 41. voet; 42* vaag; 43. ketel; 47. bonus; 50. ge; 52. loge; 53. idee; 54. V.N.; 55. Ems; 57. ree; 58. zee; 59. c.a.o.; 60. loep; 62. luier; 64. talk; 65. te; 66. Em.; 68. wet; 69. nu; 70. k.k.; 71. keer; 73. rail; 75. extreem; 76 wartaal. Verticaal: 1. citroenvogeltje; 2. Lt; 3. leek; 4. lier; 5. Sr.; 7. a.c.; 8. vod; 9. olijk; 10. T.T.; 11. elleboogknokkel; 13. oog; 16. voos; 18. beton; 19. kuras; 21. diep; 23. ei; 24. nabij; 25. sado; 27. N.N.; 29; bob; 31. geb.; 34. hotel; 36. revue; 38. rek; 40. ras; 44. tor; 45. egel 46. leeuw; 47. Bizet; 48. Oder 49. nee; 51. emo; 54. valk; 56. Se; 59. ca.; 61. peer; 63. iep; 64. tuit; 67. mee; 69. nar; 71. kt.; 72. re; 73. Ra; 74. la. verder allerlei facetten van de Zeeuwse ontwikkeling, waarbij Schouwen-Duiveland zijdelings werd genoemd. Hij stelde het Streekplan Schouwen-Duiveland in het vooruit zicht, waarover de bevolking per brochure zal worden ingelicht. Hij verwees verder naar de provinciale Commissie van Advies en Bijstand, waartoe ieder burger zich kan wen den voor informatie. Bij de diskussie kwamen ter sprake: de overbelasting van wegen - o.m, Zwaardweg - door Deltaverkeer, het rooien van boom gaarden, de toltarieven van de Zee- landbrug, de woningbouw, de ge- meensehapsschade ex art. 8 en het zwembadenvraagstuk in de regio. WEST ALLIS. Wereld- en Euro pees kampioen Ard Schenk heeft zich donderdag de sterkste getoond op de 3.000 meter by internationole schaatswedstrijden in West Allis. Schenk legde de afstand af in 4.32,1. kiesdistricten te vormen voor Euro peanen en 16 voor de Afrikanen, waardoor de blanke meerderheid in het nieuwe parlement verzekerd blijft. ZIERIKZEE: Bijeenkomst P.I.Z. Op 5 maart a.s. organiseert de P. J.Z., samen met leden van de C.P.J. een bijeenkomst in 's Landskamer te Zierikzee. Doel van de bijeenkomst is nader kennis te maken met doel en taak van het waterschap. Multatuliprogramma voor Z.V.U. Maandag, 2 maart a.s., zal door de Z.V.U. ter gelegenheid van het ge boortejaar van Multatuli (Eduard Douwes Dekker) in de foyer van restaurant Mondragon een Multa- tuli-programma worden gehouden. Deze avond zal verzorgd worden door de Amsterdamse voordrachts kunstenaar Fred van Dam. Dit pi'ogramma, waarvan de pre mière zondag 1 maart a.s. bij de of ficiële herdenking door het Multa tuli Genootschap in Amsterdam plaats vindt, omvat voordrachten uit vrijwel alle gedeelten van Mul- tatuli's werk. De herleving van de belangstelling voor Dekker's werk is niet in de eerste plaats te danken aan het feit, dat deze schrijver zo duidelijk tot stellingname uitlokt: de lezer is pro- of contra Douwes Dekker, doch nooit neutraal. Zijn houding als schrijver wordt misschien wel het best geka rakteriseerd door één van zijn vele aforismen: „Nederigheid is een laf hartige manier om wat te schijnen". Multatuli, die bij het grote pu bliek in feite alleen bekend is als de schrijver van de Max Havelaar (1860), is één der zeer weinige be langrijke Nederlandse literatoren van de vorige eeuw geweest. Hij was van een dusdanig formaat, dat de Nederlandse middelmaat niets over bleef dan hem aan te vallen en af te breken. Juist door zijn formaat echter heeft hij de twintigste-eeuwer nog veel te zeggen. Jaarvergadering C.P.B. De jaarvergadering van de C.P.B. werd op de gebruikelijke wijze ge opend met het zingen van Gez. 24 1 en 2, waarna de jaarverslagen werden uitgebracht. Uit het financi ële gedeelte bleek dat thans nog in kas is f 47,42. De volgende vergade ring zal samen met de N.C.V.B. ge houden worden op 18 maart. Er zal dan een lezing worden gehouden over parapsychologische verschijnse len. Verder werd geattenteerd op een cursus „Variaties op de brood maaltijd", te houden in het nieuwe seizoen. In deze vergadering hield ds. Op den Velde, Chr. Ger. predikant te Zierikzee, een lezing over het onder werp rijkdom en armoede in de bij bel. Na de pauze werden verschil lende vragen gesteld die door ds. Op den Velde werden beantwoord. De vergadering werd bijgewoond door enkele gasten van Walcheren. Het voorgenomen reisje zal geen door gang vinden omdat de animo hiervoor niet groot genoeg is. Besloten werd tot het houden van een picknick middag in de Domeinen. Ds. Op den Velde sloot deze middag met dank gebed. Benoeming bij V.V.V. Tot informateur bij de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Zierikzee is benoemd de heer J. M. J. Lokker. BURGH De heer C. W. de Jonge uit Burgh, pas verhuisd naar Diepenveen slaag de dezer dagen te Arnhem voor het P.B.N.A.-examen Wegenbouw 1ste deel. HAAMSTEDE Jaarvergadering Pomona De jaarvergadering van de Ver eniging van Oud-Leerlingen „Porno- na" is vastgesteld op dinsdagavond 3 maart, in hotel Bom. Op de agenda de gebruikelijke punten met een jaarverslag, bestuursverkiezing, be spreking zomerexcursies en enige corso-zaken, waaronder een gezelli ge avond. Na afloop wordt in N.F.O. DEN HAAG, 26-2. De nota over de waterhuishouding van ons land heeft in de Tweede Kamer geen slechte ontvangst gekregen. Want de vertegenwoordigers van V.V.D., D'66, A.R.P., K.V.P. en S.G.P. lieten zich in lovende woorden uit over dit werkstuk van minister drs J. A. Bakker, waarin o.m. een uit voerig overzicht wordt verstrekt van de middelen, waarmee de watervoor ziening van bevolking, industrie en landbouw de eerstkomende dertig jaar veilig kan worden gesteld. verband gestemd over het wel of niet fuseren met de afd. Duiveland der N.F.O. om te komen tot één eilandelijke vereniging. Dia-avond Dinsdagavond a.s. organiseert Fo to Berge weer een dia-vertoning in hotel Vliegveld. Deze avond zal een dia-serie worden vertoond van de heer J. P. C. Boot, getiteld „Onze kleine medeschepselen", met als on derwerp kleinere insecten en vlin ders. RENESSE Vergadering Plattelandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. Woensdagavond hielden de Plat telandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. de jaarvergadering in „Het wapen van Renesse" te Renesse. Na het welkomstwoord van de presidente en het zingen van het bondslied wer den de jaarverslagen van de sekre- taresse en de penningmeesteresse voorgelezen en daarna goedgekeurd. Omdat de presidente niet herkies baar was, werd met meerderheid van stemmen mevr. Wijck-Donker gekozen. Vice-voox-zitster mevx-ouw Krijer-Vx-ij dankte de scheidende presidente voor alles wat zij voor de vereniging had gedaan en overhan digde haar als aandenken 6 gebak- box-djes met het bondsembleem en bloemen. In haar dankwoord zei mevr. Elenbaas-Kik, ook in de toe komst gaax-ne bex*eid te zijn tot hulp indien dit nodig mocht blijken. Na de pauze werd de avond voortgezet met zang van mevr. Kort-van Meux-s en voordx-acht van de dames v. d. Wiel-Janse, mevr. Vrij-Verseput en mevr. Verton-Koster. Ten slotte wex'd dank gezegd aan allen die dit jaar weer hadden meegewei-kt om alles in goede banen te leiden. NOORDWELLE Stra kan goed worden Mox-gen, zatex-dag - de laatste za terdag in februax-i - wox-dt te Noox-dwelle weer het jaax-lijkse stx-a- feest gehouden. Het kan ditmaal een bijzonder goede straviering wox'den, want niet minder dan 36 x'uiters hebben zich reeds aangemeld. Mu zikale medewex-king zal worden ver leend door de muziekvei-eniging uit Renesse. Om één uur woi'den de versierde paax'den gekeux-d door een damesjury, om 1.20 uur ringsteken voor kindei-en per fiets. Omsti-eeks drie uur wox-den de paax-den en de muziek vex-wacht en dan volgt het ringsteken te paard en later de prijsuitreiking in zaal Lokker-v. d. Zande, waar 's avonds een bal wox-dt gegeven. In het anders zo rustige Noox-dwelle zal het, als het weer wil mcewex-ken, mox-gen ongetwijfeld gezellig druk zijn. SCHARENDIJKE Bouw Christelijke kleuterschool Namens het bestuur van de Chris telijke Nationale School te Schax*en- dijke wex-d de uitbx-eiding van het schoolgebouw aan de Dijkstx-aat ge gund aan De Groot's Houtbouw N.V. te Vroomshoop voor f 59.265, Het kostenaspect x-iep vragen op. Zowel de heer R. Zegering Haddex-s (V.V.D.) als de P.S.P.'er dr. B. van der Lek vroegen een inzicht in de kosten die de vex-schillende voorzie ningen zullen vergen. De heer Zege- x-ing Hadders wilde, ten aanzien van de verontreiniging van het water, dat in principe ieder de kosten be taalt die hij veroox-zaakt, of die vóór hem gemaakt moeten worden. DEN HAAG. Dondex-dagmiddag is in de Johannes Postkazerne te Ha- velte de 20-jarige dienstplichtig ka nonnier D. M. Rensen uit Monster tussen twee tanks beklemd geraakt. Tengevolge van ernstig rugletsel is hij overleden. Fikse bankoverval in Toronto TORONTO, 26-2. Bij een bank overval, die woensdag in de Cana dese stad Tox-onto werd gepleegd, zijn twee gewapende mannen aan de haal gegaan met een buit ter waar de van bijna 7 miljoen dollar (ruim 23 miljoen gulden). Zij vluchtten in een auto, die achter de bank gepar keerd stond. De buit bestaat uit 52.255 dollar in contanten en ongeveer 6.744.000 dol lar in cheques. ARNHEM, 26-2. „Het huidige prijs beleid in de agrarische sector is te veel een mengsel van prijs- en structuurbeleid. Men durft de moderne bedrijven geen redelijke pi-ijzen in uitzicht te stellen uit vrees dat de achterblij- vei-s dan ook px-oberen weer bij het peloton te komen. Ik heb begrip voor de aarzeling om de kostenstijging zonder meer in alle richtpx-ijzen door te bex-ekenen. Als de kopgroep de moed verliest laat ook het peloton het tempo zakken'. In deze zin liet de voorzitter van de Geldex-se Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, de heer L. J. de Regt, zich uit op de vandaag in Ax-nhem gehouden toog- Onrust in Californië SANTA BARBARA, 26-2. Woens dagavond is voor de tweede achter- eenvolgde keer in Santa Bai-bax*a het tot studentenonlusten gekomen. Vijf tien politiemannen wex-den daax-bij gewond, een bank en een politie auto gingen in vlammen op. Sheriff Webster zal de gouverneur van Ca- lifornië om vex-sterking ter grootte van 500 man nationale troepen vra- gen om de orde te handhaven. De kwestie van bet celibaat BONN, 26-2. 1.500 Westduitsé priestex-s zijn openlijk in verzet ge komen tegen hun bisschoppen over de kwestie van het celibaat. In een brief aan de Nederlandse bischop- pen beschuldigen zijn hun bisschop pen van gebx-ek aan moed en eer lijkheid omdat zij over deze kwestie blijven zwijgen. De priesters zijn vex-ontwaardigd over „het gebrek aan solidariteit van het Westduitse episcopaat met de kerk van Neder land" en achten het stilzwijgen van hun bisschoppen ^en aantasting van de collegialiteit. Zij vragen de Ne derlandse bisschoppen in hun brief „onvei-vaard voort te gaan langs de weg die zij genomen hebben". Op de woensdag door het gemeente bestuur belegde informatiebijeen- komst inzake de combinatie sport hal/zwembad, werd materiaal ge toond van bovenstaande Pellikan- sporthal, die eventueel voor Zierik zee geschikt zou zijn. In West-Irian veel griepslachtoffers DJAKARTA, 27-2. Zeker 1.000 mensen in West-Irian zijn aan Azia tische griep ovei'leden. Dit is vrijdag meegedeeld door de ondex-minister voor zaken betx-effende West-Ix-ian, Sudjarwo. De ziekte is overgebracht uit het Australische deel van .het eiland. De minister deelde niet mee wanneer de epidemie had gewoed. Hij deed een beroep op de Indonesi sche bevolking hulp te verlenen. De ziekte had zo snel om zich heen kunnen gi'ijpen dooi-dat veel primi- tieve stammen geen kleding dragen. Westduitse douane vond partij hasjiesj STUTTGART, 26-2. Westduitse douane-ambtenax-en hebben woens dagavond bij de Duits-Zwitserse grenspost Weil-Otterbach een partij van 48 kilo hasjiesj, ter waarde van ongeveer een kwart miljoen mark, in beslag genomen. De hasjiesj werd vervoerd in een auto met een Ne derlands nummerbord. Twee Engel sen zijn geaiTesteerd. dag van deze ox-ganisatie. De heer De Regt pleitte voor een beter saneringsbeleid. De hiudige re geling sox-teert naar zijn mening geen effect ten gevolge van de te schriele uitkering. Colda Meir uil vluchten naar Israël beschermen LONDEN, 26-2. De Israëlische pre mier, Golda Meir, heeft in een vraaggesprek gezegd, dat als de we reld passief toekijkt, Israël scherpe maatx-egelen zal nemen om nieuwe sabotage-daden tegen de Isx-aëlische luchtvaart en de vluchten op Israël te verhinderen. Het ging erom, de vluchten op Israël te beschermen, aldus Golda Meii\ Mariniers beschuldigt O van moord in Zuid-Vietnam SAIGON. 27-2. Vijf mariniers van de eerste Amerikaanse divisie zijn beschuldigd van moord op 16 Zuid- Vietnamese burgei-s in een dorp ten zuiden van Da Nang op 19 februari. Dit is donderdag meegedeeld door het Amerikaanse opperbevel ïl* gon. Eland met elektronische kraag is dood JACKSON, 26-2. Monique de eland die kortgeleden was uitgerust met een elektronische kraag voor het doorgeven van berichten naar de weei-satelliet Nimbus-3, is dood. Amerikaanse functionarissen hebben meegedeeld dat ze dinsdag aan een soort longontsteking die wel vaker onder elanden voorkomt is gestor ven. Het experiment had o.a. tot doel de verplaatsing van de kudde na te gaan en luchtvervuiling te meten. Er wordt nu een nieuwe eland gezocht. De nieuwe puzzel Horizontaal: 1. deel v.e. auto; 6. wapenstilstand; 12. alleenzang; 14. ringvormig koraaleiland; 15. Ned. Spoorwegen (afk.); 17. muzieknoot; 18. corpulent; 20. oude lengteëenheid 21. onmeetbaargetal f wiskunde); 22. weide in het hooggebergte; 24. vogel; 27. brede koker van bontwerk; 28 signaal; 30. lengtemaat; 31 veelkleu rig; 32. voorzetsel; 33. voegwoord; 35. proper; 36. boksterm (afk.); 37. mu zieknoot; 38. angst, bangheid; 40. be paalde slag bij tennissen; 43. graan soort; 44. zinnebeeld van de marine; 46. plaats in Groningen; 48. gegraven waterscheiding; 50. landbouwwerk tuig; 52. nummer (afk.); 53. voorzet sel; 55. noord-oost (afk.); 56. muziek noot; 57. bloem; 59. duivel; 61. voor nemen tot iets; 63. onverduisterd schijnende; 64. liefdegift; 66. huis dier; 67. trekdier; 68. paardeslee; 69. tot en met (afk.); 70 uitroep; 72. dat is (afk.); 73. binnenrand v.e. biljart; 75. type koopvaardijschip; 77. nauw sluitend kledingstuk; 78. strafbaar feit. Verticaal: 1. kaartspel; 2. vizierlijn v. e. verrekijker; 3. muzieknoot; 4. buikpotig weekdier; 5. in oplichting; (afk.); 7. en andere (afk.); 8. uitschot van fruit; 9. doortochtgeld; 10. on bepaald hoofdtelwoord; 11. vervuld van plotselinge toorn; 13. bepaalde afmeting; 16. voertuig zonder wielen 18. vreemde taal; 19. vierwielig rij tuig; 21. gereedschap waarmee ga ten in ijzer geslagen worden; 23. mu zieknoot; 25. voorzetsel; 26. bijwoord 27. soort ondex-wijs afk.); 29. op geen enkele plaats; 31. plaats in Z.-Hol- land; 34. kleurling; 36. vuurmond met affuit; 38. geheel gevuld; 39. telwoord; 41. dwaas; 42. lidwoord; 45. ondervraging v. e. vex-dachte; 47. stok met voetsteun; 48. damp van warm water; 49. 100e deel v. Bel gische frank; 51. plaats in Zeeland; 54. plaats in Overijssel; 56. adviserend college; 58. aardrijkskundige aan duiding (afk.); 59. kinder uitroep; 60. chemisch symbool; 62. schijngestalte van de maan (afk.); 64. rivier in Ita lië; 65. fijn gekorven tabak voor si garetten; 68. bloeiwijze; 71. bontge kleurde papegaai; 73. Bescherming Bevolking (afk.); 74. lidwoox-d; 75. bouwkundig ingenieur (afk.); 76. 1000 meter (afk.). Geslaagd Algehele breuk met Engeland k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3