AGENDA STREEKN1EUWS Gevaar voor lawines wordt minder Twee jongens dood door verdovende middelen ARAM VAN DE EILANDEN De strijd om de Vlakte der Kruiken VERWARREND Nieuwbouw school in plan-West nog niet in kannen en kruiken ZIERIKZEE. 26-2. In (Je bestuurs kamer van het schoolgebouw hield de Vereniging „Technische School voor Schouwen-DuiveJand" te Zie- rikzee donderdagavond een algemene ledenvergadering, welke onder lei ding stond van ir. I. L. van Sloten. Tijdens zijn openingswoord deelde Brief uil Alicante (i) Een lezer schrijft: „Ja, voor mij is Alicante en omge ving in Zuid Cost-Spanje 't hele maal. We bedoelen een plaats in Eu ropa waar je rustig de winter kunt afwachten. Neem nu de maand fe bruari, met gemiddeld 7 uren zon per dag en 4 V2 dag dat er wat regen valt. Trouwens die regen is alles bij- elkaar nog geen 10 mm. Bovendien een gemiddelde dag temperatuur tussen de 15 en 20° Celsius. Zonder bevloeiing is er dan ook weinig plan tengroei in deze streken Vanuit Barceloa nog ruim 500 km naar het zuiden langs de kust. We rollen door de vruchtbare groene vlakte van Valencia. Ze zijn hier nu volop aan het sinaasappelen plukken. Je ontmoet vrachtauto's vol beladen met kisten en kratten oranje appels. Links en rechts van de weg zien we de volgepakte bomen, zorgvuldig door prikkeldraad beschermd vanaf de weg, voorbij glijden en dat over afstand van bijna 10u km. Een fas cinerend gezicht! de voorzitter mede, dat inmiddels de koninklijke goedkeuring is ontvan gen op de huishoudelijke reglemen ten en statuten. Deze zijn nu momen teel in druk en zullen binnenkort te gelijk met het jaarverslag over 1969 worden verzonden aan de leden. Over de nieuwbouw in plan West kon nog weinig concreets worden medegedeeld. Het bestuur heeft een aantal scho len bezocht, welke volgens ontwerp van architect Ch. J. G. Schoonis uit Sas van Gent zijn gebouwd. Deze heeft ook het ontwerp voor de L.T.S. in Hulst gemaakt. Op de vergadering waren de tekeningen reeds aanwezig terwijl men ook een kleine maquette kon bekijken. Een moeilijk punt is, dat in Zierikzee-west niet hoger mag worden gebouwd dan 8 meter en de nieuw ontworpen school reikt 15 me ter hoog. Aantal leerlingen De secretaris van de vereniging, de heer J. C. Steutel ontleende aan het uitvoerig jaarverslag, dat per 31 december 1969 het aantal leden 144 bedroeg. Het aantal leerlingen per zelfde datum bedroeg 336 en van de Avondnijverheidsschool 73. Het aan tal geslaagden van de dagschool was 90, voor de avondschool 26. Er wer den 6 leerlingen afgewezen. Van de dagschoolleerlingen gingen er 18 naar een school voor voortgezet on derwijs. Aanschaffingen Ilevloeiïngssystecm Zender een kunstig reeds door de Moren aangelegd bevloeiïngssysteem was deze groene vlakte ondenkbaar geweest. Dan verder naar het zuiden rijzen de vele torenflats van tien of meer verdiepingen van Benidorm, San Juan en Albufera op. In combi natie met het blauwe water van de Middellandse Zee, gaat dit alles ge lijkenis vertonen met een plaats als Miami in Flcrida. Alleen de bergen op de achtergrond van hier ontbre ken daar. Al deze flats zijn de laat ste 5 tot 10 jaar, schijnbaar als pad destoelen langs de zandstranden op gerezen. En nog steeds bouwt men erbij. Je ziet ze aan 't werk, de Span jaarden, bovenin de ijle skeletten van wat spoedig weer zo'n blok ap- partementos zal zijn. Meer dan de helft heeft de rolluiken naar beneden en is dus niet bewoond, maar na tuurlijk is het hier in de zomer wel het drukst. Deze grote bouwactivi teit der laatste jaren is allemaal ge kt men door de zonzoekers, de trek vogels uit het noorden van Europa. Zij voornamelijk bevolken deze ge bouwen voor de wintertijd, de va kanties of permanent. De meer dan 10 millioen toeristen die jaarlijks Spanje bezoeken, geven dit land de grootste inkomstenbron uit toerisme. Heel wat auto's met „onze" num merborden vertellen je dat ook veel Nederlanders de dik tweeduizend ki lometer lange tocht naar 't zuiden ondernomen hebben. Veel gerepa- trieerden uit ..de Oost" wonen hier permanent. Zelfs een barkeeper bleek een oude schoolvriend uit Zierikzee te zijn. Gezellige stad En dan Alicante zelf een oergezel lige stad met zo'n kleine 200.000 inw. Een bruisende stad, vol Spaans le ven. Ee wandel allee tussen de ha ven en de stad, met aan weerszij den hoge dadelpalmen, vindt z'n ge lijke in Europa niet. Op die espla nade speelt zich iedere morgen weer het wandelspektakel af. 't Fla neren en elkaar bekijken. De laatste nieuwtjes worden uitgewisseld. El- kaars verwende kinderen worden be keken Iedere Spanjaard is dan op z'n paasbest en voorzien van een fikse zonnebril. De één voelt zich nog voornamer dan de ander. De Spaan se grandeza! Zo schuifelt de flaneren de massa onder de palmen voorbij de volle terrasjes. En niet op de espla nade is 't zo druk, alle trottoirs zijn overvol, vooral in de buurt van de markten. Deze duistere overdekte mercado's zijn iedere ochtend, zes dagen van de week vol mensen groenten, vlees, vis en niet te verge ten de geuren hiervan. De stad schijnt dan ook vol auto's te zijn want er is nauwelijks een parkeer plaats te vinden, „Seat" is de popu lairste auto hier. De staatsfabriek is in Barcelona gevestigd, alle model len van Fiat worden er gefabriceerd, alleen is de naam Seat. Alle niet in Spanje gefabriceerde auto's zijn enorm duur. In het verslagjaar werden diverse aanschaffingen gedaan o.k. werd een nieuwe draaibank, timmermans werkbanken, een kolomboormachine een bandrecorder voor taalonderwijs en diverse andere investeringen. Goedkeuring werd inmiddels verkre gen voor de aanschaf van een punt- lasmachine, een dynamotestbank, cilloscoop en een synchrograaf voor de afdeling autotechniek. De mijn ramp richtte in de dependance de nodige schade aan. Voor een cursus hooglasscn voor landbouwers werden lokalen beschikbaar gesteld. Het on derwijs onderging tal van wijzigin gen. Zo werd o.a. ingevoerd door aanschaf van een bandrecorder een geheel andere methode voor het vak Engels; gestart in de tweede klassen met een T- en P-stroom. In de brug klassen werd een aanvang gemaakt met moderne wiskunde (met conse quenties voor de vervolgklassen). Verder nog in de brugklassen de me thode Vuijk voor de studielessen en algemene handvaardigheid. Tenslotte werd in de tweede klassen nog inge-' voerd een les „facultatief". De ver groting van 't aantal taakuren komt de onderlinge communicatie en coöi*- dinatie zeer ten goede. De aanslui ting basisonderwijs-voortgezet onder wijs onwikkeld zich naar nieuwe vormen. lichting op de huidige gang van za ken met betrekking tot het stemmen over personen volgens het thans geldende reglement en de statuten. Periodiek aftredend waren de heren ir. J. L. van Sloten. M. Doeleman H.Jz., Jac. Kloote en Z. Roseboom. Door wijziging van de statuten en het H. Reglement is de toevoeging van een bestuurslid door de ge meente Zierikzee komen te verval len. Het bestuur benoemde tot gewoon bestuurslid mr. K. A. Keuning. Tot nieuwe leden van de kascommissie werden benoemd J. P. Dekker (Ou- werkerk) en J. L. van den Houten (Zierikzee). Naast genoemde be stuursleden maken verder deel uit van het bestuur J. C. Steutel, J. J. v. d. Sande, ir. W. M. Burck, L. Tie- leman (Haamstede) en J. van der Weele (Brouwershaven). Medegedeeld werd. dat sinds de bouw van de Zeeland-brug ook leer lingen van Noord-Beveland, met na me uit Colijnsplaï' c'eel uitmaken van de school. Tradi'.ioneel ook uit Anna Jacobapolder en Sint Philips- land. Van Goerce-Overflakkee heb ben zich nooit kandidaten aange meld daar in Middelharnis een goede L.T.S. bestaat. Bij het personeel werd in de peri ode van 19 mei tot en met 31. juli aangesteld als typiste mevrouw S. P. P. van der Welle-Bakker, terwijl na departementale toestemming met ingang van 20 oktober werd aange steld mevrouw M. E. de Nijs-van Nierop. Met ingang van de nieuwe cursus werd in vaste dienst aange steld de heer S. A. de Haas voor al gemeen vormend onderwijs. Ontwikkeling De schooltoetsen (taal en rekenen) werden in geheel Zeeland beproefd. Dit heeft niet tot continuering ge leid. Schouwen-Duiveland heeft daarna aansluiting gezocht bij Rot terdam en gaat dus door. Deze schooltoetsen beperken zich alleen maar tot taal en rekenen. Het is dui delijk dat dit, voor welk kind dan ook, te beperkt is en zeker voor een kind dat naar het technisch onder wijs wil. De ontwikkeling van psy chotechnisch onderzoek voor ieder- kind verdient dan ook alle steun. Ook de aansluiting L.T.S.-M.T.S is in ontwikkeling. In de nabije toe komst zal iedere jongen, die het (lan delijk) T-examen met gevolg heeft afgelegd, op een M.T.S. toegelaten kunnen worden zonder verder on derzoek. Financiën Uit het financieel overzicht, dat voor het eerst werd uitgebracht door de heer J. J. v. d. Sande, bleek dat in 1969 de totale kosten f 866.000,- hebben bedragen, welke kosten gro tendeels door het rijk werden ge dragen. Er was een tekort van f 57.000,- welk bedrag eveneens door het rijk zal worden vergoed. De kos ten bedroegen omgeslagen per leer ling ca. 2.600 gulden. Als tegemoet koming voor reis- en studiekosten werd een bedrag van f 2.543,- ver strekt. Het bestuur Bij de verkiezing van een aantal bestuursleden gaf de heer Z. Rose boom uit Renesse een uitvoerige toe- Oudste inwoonster vim Nederland overleden IJLST. 26-2. ken van de oudste inwoonsters van ons land en ver moedelijk de alleroudste is donder dagavond overleden. Het was mevr. Reinskje Pruiksma-Bakker uit IJlst. Zij bereikte de leeftijd van 108 jaar. V.V.D.-fraktieleider stapt over naar D.S.'70 ROTTERDAM, 26-2. Het lid van de Rijnmondraad voor de VVD, H. M. J. Dubbeldam, tevens lijstaan voerder van de VVD in de raad van Vlaardingen, heeft meegedeeld, dat hij lid is geworden van de Partij Democratisch Solialisten '70. Particuliere veemarkt bij Rotterdam RIJSWIJK, 26-2. Van slagerszijde is het idee geopperd, in de omge ving van Rotterdam een veemarkt te doen oprichten door de belang hebbende groeperingen uit het be drijfsleven. Deze zou dan de Rotterdamse ge meentelijke veemarkt, die zoals be kend op de nominatie staat om te verdwijnen, kunnen vervangen. In een dinsdag gehouden vergadering van de commissie 'voor economische zaken van de gemeente Rotterdam is als mogelijke sluitingsdatum voor de Rotterdamse markt genoemd 1 januari volgend jaar. Wethouder Worst is echter bereid de sluiting drie of vier jaar op te schorten, als het bedrijfsleven voor 1 juni a.s. met een eigen plan op tafel komt. Dit werd donderdag in de te Rijswijk gehouden bestuursvergadering van het Bedrijfschap voor het Slagers- bedrijf bekend. KERKWERVE De bejaardensociëteit De bejaardensociëteit zal volgen de week worden gehouden niet op dinsdag, maar op woensdag 4 maart. Ook de aanvangstijd is gewijzigd. Men zie de agenda. HAAMSTEDE „Schutse"-meisjes zwoegen aan markt Er wordt momenteel in de Prol. Chr. Landbouw Huishoudschool „De Schutse" bijzonder hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de openbare markt die dinsdag 3 maart a.s. zowel des middags als des avonds wordt gehouden. Door de meisjes wordt hard ge zwoegd om alle kraampjes en stands gereed te krijgen en er wordt op zeer veel belangstelling gerekend, want alles moet weg. Zoals bekend zijn de ontvangsten voor kinderen die het op verschillende plaatsen in de wereld, Biafra en Vietnam, bij zonder moeilijk hebben. Er is voor elk wat wils zowel voor de groteren als voor de kleineren, voov de dorstigen en de hongerigen, zowel als voor de nieuwsgierigen, want de markt heeft een bonte ver scheidenheid van artikelen. DREISCHOR Uitvoering „Crescendo" De jaarlijkse uitvoeringen van de harmonie „Crescendo" te Dreischor zullen doorgaan op donderdag 5 en zaterdag 7 maart a.s. in café-restau rant „De Drie Schorren". Generale repetitie op woensdag 4 maart a.s. Crescendo zoekt „serieuze" leerlingen De plaatselijke harmonie „Cres cendo" alhier heeft weer enkele in strumenten beschikbaar voor wer kelijk „serieuze" leerlingen. Alle in lichtingen verstrekt de heer J. van der Weijde, directeur van Crescendo AMSTERDAM. De jaarlijkse her denking van de „Februaristaking'* bij het beeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein. Advertentie HAMBURG, 26-2. Door een verbe tering van het weer is het lawinege vaar in Zwitserland aanzienlijk min der geworden. In Reckingen zijn donderdag nog drie lijken geborgen van mensen die bij de lawine van dinsdag zijn omgekomen. Dertien mensen worden nu nog vermist. Sinds het weekeinde zijn in het westen van Oostenrijk negen men sen door lawines gedood, aldus is van ambtelijke zijde meegedeeld. Vele wegen in Tirol en Vorarlberg zijn nog steeds geblokkeerd door sneeuwmassa's en volgens de laat ste ramingen zijn 5.000 a 8.000 va kantiegangers en dorpsbewoners nog geïsoleerd in wintersportcentra. Militair dood na steekpartij AMSTERDAM, 27-2. De 19-jarige Leo P. en de 21-jarige Michael M. zijn vannacht dood aangetroffen in hun kamer in een voormalig hotel in de Alexander Roerstraat in Am sterdam-Zuid. Aangenomen wordt, dat de jongemannen door gebruik van verdovende middelen, mogelijk in combinatie met alcohol om het leven zijn gekomen. VENJLO, 27-2. Tydens een ruzie tussen twee militairen bjj de infan terie ryschool in Venlo heeft een 20- jarige dienstplichtige soldaat P. L. uit Amsterdam een mes getrokken en de eveneens 20-jarige dienstplich tige soldaat F. J. P., ook uit Amster dam, zodanig in de hartstreek ge raakt, dat laatsgenoemde aan de ge volgen daarvan is overleden. Medische hulp in het St. Jozefzie kenhuis mocht dan ook niet meer baten. De dader is door het personeel van de brigade Venl^ naar het politiebu reau in die stad overgebracht en al daar ingesloten. Het onderzoek is in handen van genoemde brigade. De aanleiding tot de ruzie is nog onbekend. 72. Inmiddels zat Tamahia alleen in haar vertrek en staarde moedeloos voor zich uit. Het meisje wist thans dat alles verloren was. Zozeer was zij in haar sombere ge dachten verdiept, dat zij pas de lenige fi guur bij hel raam opmerkte toen deze met een forse sprong in het vertrek belandde. Verschrikt sprong zij overeind. „Schrik niet, Tamahia", lachte de bin nendringer, zijn helm afzettend, „ik ben het"! „Aram!" vol vreugde kwam zij op hem toe. .De goden moeten u hierheen gezon den hebben." „Niet dc goden, mam- Larocl dc Prater. Hij wist te vertellen, dat ge u hier be- vondt. Vrees niet Tamahia, wij kunnen nog winnen. Ik heb Laroet reeds haar Tu dor en diens mannen gezonden, om hen tc vragen zo snel mogelijk naar het paleis te komen. Satarin mag zijn aanval vervroe gen; wij kunnen hem nog steeds vóór zijn! ,Ge weet dus dat Satarin zijn aanval en al zijn plannen vervroegd heeft?" „Ik ontwrong de waarheid aan een van z'n aanhangers. Hij vertelde mij ook dat- gij uitgekozen zijt om met Lowis tc hu wen. vla' oor dc aanval inzet!" „Dus dat verleide hij u ook", herhaalde ze, bleek, „maar noemde hij ook het juiste tijdstip?" „Nee .Dan vrees ik, dat uw plannen tc laat zullen komen, Aram", mompelde het meis je, „want zojuist heb ik bericht gekregen dat de huwelijksplechtigheid en dc aanval over een half uur zullen beginnen. Lowis kan mij hier elk ogenblik komen halen.." Zij wist /.elf niet hoe kort dit ogenblik was. Want buiten de deur stond Lowis. gekleed in een groteske rusting, en ver stond elk woord wat daar binnen gespro ken werd HET PREMIE- SPAARPLAN met 20 "l« belasting vrije premie! Uw moderne gezinsbank, de NTJTSSPAARBANK ZIERIKZEE Vrijdag 27 februaii Zierikzee Huis van Nassau, 7.15 uur, bijeen komst N.V.S. Concertzaal, 8 uur, „grote avond" R.S.G. Prof. Zeeman. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur, jaarvergadering Ver. tot Bevordering van Chr. Schoolonderwijs. Korte Sint Janstraat 9, 8 uur ope ning expositie „Delta-Foto". Kerkwcrvc Verenigingsgebouw, gezamenlijke vergadering landbouwverenigingen. Burgh Hotel Bakker, 2 uur, verg. Coöp. Landbouwver. „C. et C." Hotel Bakker, 7.30 uur, vergadering Ver. van Varkenshouders „De Op gaande Zon". Café bar „Westhoek", 8 uur, voor jaarsvergadering H.S.V. „De Krabbe" Zaterdag 28 iebiuari Zierikzee Huis van Nassau, 2.30 uur, ledenver gadering H.S.V. „Oosterschelde". Korte St. Jansstraat 9, 2-5 en 8-10 uur| expositie „Delta-Foto". Zondag 1 maart Zierikzee Korte St. Janstraat 9, 2-5 uur, expo sitie „Delta-Foto". Maandag 2 maart Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, C.B.T.B. en afd. C.A.V. Mondragon, foyer, 7.30 uur, Multa- tuli-avond/ (Z.V.U.) Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, Chr. Kleu terschoolvereniging. Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, gemeente raadsvergadering. Dinsdag 3 maart Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur filmavond Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Haamstede Hotel Vliegveld, 7.30 uur, vertoning dia-serie, (biologisch onderwerp). Hotel Bom, 7.30 uur, jaarvergadering „Pmona". Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, Plattelands vrouwen. Oosterland „Blauwe Keet", 7.30 uur, afd. Duive- land Plattelandsvrouwen. Woensdag 4 maart Zierikzee Ncd. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur bcjaardenmiddag N.C.V.B. Kerkwcrvc 2 uur, bejaardcnsociëleit. Donderdag 5 maart Zierikzee 's Landskamer, 7.30 uur, bijeenkomst P.J.Z. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur uitvoering „Crescendo" Zaterdag 7 maart Zierikzee Concordia, 8 uur, feestavond Ver. voor Opcnb. Onderwijs. Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, uitvoering „Crescendo". SAIGON, 26-2. De Laotiaanse re geringstroepen hebben alle strategi sche stellingen op de hoogten rond om de Vlakte der Kruiken, die zij na de evacuatie van de vlakte had den ingenomen, ontruimd. Dit is donderdag in Vientiane vernomen. De laatste van deze stellingen, Pho Khe, die de stad Xien Khoeang be schermen moest, is twee dagen ge leden ontruimd, aldus een westerse zegsman. De regeringstroepen heb ben nu het gehele gebied, dat zij vo rig jaar op de Palhet Lao hadden heroverd, vei'loren. Overal - nu ja, overal natuurlijk niet - hebben we gepoogd deze veel bewogen week ons graantje mee te pikken. Op de politieke partijver gaderingen, op de gemeenteraad, op de zwembad/sporthal-bijeenkomst, bij de Fok- en Contrólevereniging enz., een lange lijst, die niet per de finitie interessanter behoeft te 'zijn dan de dichtbundel „Parken en Woestijnen" van Vasalis en het dan ook niet is. Maar goed: er zijn erger dingen. Je zou - maar niemand doet het - kunnen denken aan Lodewijk XVII, de zoon van pa Lodewijk en Maria Antoinette, die - met zijn ouders - gevangen werd gezet en in juni 1793 werd toevertrouwd aan de zorg van de Jacobijnse schoenmaker Simon. Simon was me er ééntje. Hij heeft twee jaar nodig gehad om zijn pupil geestelijk en lichamelijk te gronde te richten. Maar het één is poëzie (men kan het in Nederland aan de straatste nen niet kwijt, want we zijn een za kelijk volkje) en het andere ouwe koek. Vandaar onze „vlucht" in het melkehvit, dat ongehoord belangrijk is. Veel belangrijker dan het vet vrienden. Ik heb dat nooit geweien; „van vet zet je zo aan", maar eiwit is het wel. En hoeveel eiwit die ver schrompelde koeien in India dan wel geven. Waarschijnlijk niets, maar in de Pendsjaab is geen fok- en con trólevereniging en een C.M.M.C. en een koetje zonder eiwit en vet is ook heilig. Deze optimistische cursief krabbe laar, ziet zich nog niet een plons ne men in het ge-ozoniseerde water van een Zierikzees zwembad, hoewel hij het graag wil. Samen met vrienden en vriendinnen, want. het „samen naar het zwembad, ja gezelligzal ook hier gefundeerde leus moeten worden. Het duurt even, maar het kbmt allemaal en een sporthal ook, want we gaan niet apart bouwen. Ja, we gaan daar eens eventjes apart bouwen .eerst een hal en dan een bad. Als anderen meedoen, mag van mij hei bad aan de Zwaardweg ko men of aan de Slikweg (een mod derbad is ook een bad). Het xveekend dan maar tv eer be sleed om de diepste roerselen te pei len van het college van G.S., dat de afzwaai provinciale weg 7iaar de Laan van St. Hilaire wil verlichten a raison van f 350.000. G.S.-lcden zijn knappe mensen en ze mogen van mij, maar drie tonnetjes voor een lichtje. Kom nou Middelburg; we zijn geen verkwisters. Trou wens (een weerzinwekkend voor beeld van egoïsme), al wat in- en uitgaat bi) mij, krijgt in het donker een begeleiding, want het is des avonds in mijn straat Egypte ten tijde van de beruchte plaag. Elders staan hele batterijen lampen te branden om b.v. 23.21, als er alleen maar een drie jaar oud Dafje voor bij komt op weg naar dc Turelure- wcg. En ik dan en U dan, waar het donker is. Een druk en verwarrend weekje; U merkt hel wcV SCIt IER EI LAN DM AN. Vereniging „Technisch Onderwijs"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2