lekker lui Treffer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Helft Congresleden bleef weg bij rede van Franse president Minister Eban over Russische bedoelingen in het Midden-Oosten Vijfl ing in de V.S. New York Times contra Pompidou De aanslagen op vliegtuigen BANKSTELLEN Meubel Cash en Carry De auto in de Tweede Kamer Wij zoeken mensen met S.P.D., praktijkdiploma boekhouden en zij die studeren voor een administratief-diploma EL. AL. timaaaaeMmiimiimMmcisieiiirsimTirmwsriTarartrawTjr^ „Positieve elementen" in Viermogend- hedenoverleg over Midden-Oosten? Maatregelen tegen Veronica c.s. De ramp met het Swiss Air-toestel Van Gogli bracht f 4,5 miljoen op Zuid-Jemen voelt zich bedreigd i r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiiilcwlug: 26 februari 1970 125ste jaargang Nr. 20359 WAARIN OPGENOMEN Rf.DAKTiE EN ADMINISTRATIE: Jonnev/ekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman <S Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee mikt op sporthal-zwembad Pompidou in Amerika WASHINGTON. 25-2. Ongeveer de helft van de leden van het Hurs van Afgevaardigden is woensdag wegge bleven toen president Pompidou in een gezamenlijke zitting van het Amerikaanse congres een rede hield. Zjj lieten verstek gaan uit protest tegen verkoop door Frankrük van honderd Mirages aan Libië. President Pompidou heeft in zijn rede tot het Amerikaanse Congres, op de tweede dag van zijn officiële bezoek aan de V.S. verklaard, dat Israel's overwinningen op de Ara bieren hachelijk en steriel zouden zijn, tenzij de Joodse staat zou af zien van militaire verovering en het vraagstuk van de Palestijnse vluch telingen zou oplossen. Het Franse staatshoofd legde er de nadruk op dat de politiek van de Franse regering in het Midden-Oos ten voor geen van beide partijen in het Arabisch-Israëlische conflict schadelijk was. President Pompidou gaf toe, dat het Franse wapenembargo tegen Is raël en de verkoop van meer dan 100 Mirages aan Libië kritiek hadden uitgelokt, maar deze Franse politiek is naar de mening van Pompidou verkeerd begrepen. De staat Israël - aldus Pompidou -• was een preventieve actie begonnen, die onmiskenbaar succes voor Israël op het slagveld had opgeleverd. „Ik bevestig hier het recht van de staat pyjama s en naehfmodt BONN, 25-2. De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban heeft woensdag in een inter- vieu met het Westduitse dagbblad ..Die Welt" verklaard dat de Sowjet- Unie een situatie van beheerste spanning in het midden-oosten wenst. Zodoende zijn de Russen „in slaat het Arabisch-Israëlische conflict te misbruiken om te penetreren in het Middellandse zeegebied en het Eu ropese veiligheidssysteem te omsin gelen". „Het fundamentele doel van de Sowjet-Unie is de verzwakking van het westelijk bondgenootschap. NEW YORK, 25-2. De 27-jarige mevrouw Margaret Kienast heeft woensdag in het Presbyteriaans zie kenhuis in New York het leven ge schonken aan drie meisjes en twee jongens. Allen maken het redelijk goed. Mevrouw Kienast had midde len ingenomen die de vruchtbaar heid bevorderen. Zij heeft al een vierjarig dochtertje en een ander half jaar oude zoon, eveneens gebo ren na het gebruik van de vrucht- baarheidspillen. Wanneer de kinde ren in leven blijven vormen zij de tweede vijfling van de V.S. lil april de 13-miljoenste verwacht DEN HAAG, 25-2. Op grond van dc tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt verwacht, dat de Nederlandse bevolking in april de mijlpaal van dertien mil joen zielen zal bereiken. Op 31 december j.l. waren er reeds 12.958.000 Nederlanders. Ten opzichte van 1 januari 1960, toen de bevolking 11.417.000 inwoners telde, hebben de zestiger jaren geresulteerd in een toeneming van ruim 1,5 miljoen in woners. Er werden 2.442.000 Neder landers geboren, waartegenover een vermindering stond met 970.000 over ledenen. Per saldo betekent dit een geboorteoverschot voor de zestiger jaren van 1.47 miljoen. De buiten landse migratie bracht in de afgelo pen 10 jaar eveneens bevolkingstoe neming. Tegenover een vertrek van 558.000 personen stond een vestiging van 644.000, resulterend dus in een vestigingsoverschot van 86.000. het drijven van een wig tussen Europa en de Verenigde Staten en het verkrijgen van een overheersen de positie in het Middellandse zee gebied", aldus Eban. Ontslagen hij drie Brabantse schoenfabrieken OISTERWUK, 25-?. Vour 83 ar- beiders in drie Brabantse schoenfa brieken is per 1 april a.s. ontslag aangevraagd bij het arbeidsbureau in Tilburg. Het betreft de schoenfabriek Venus" te Oisterwijk met in totaal 20 werknemers, de stikafdeling van deze fabriek in een fabrieksgebouw in Bavel met 18 werknemers en 45 werknemers van de Waalwijkse schoenfabriek „Timtur". De betrokken werknemers maken alle deel uit van het concern Knoek en Ros N.V. uit Bunschoten. Met de betrokken werknemersbonden wordt overleg gepleegd over een vast te stellen afvloeiingsregeling. De va kantie-uitkering en het bedrijfspen sioenfonds zouden veilig zijn gesteld. NEW YORK, 25-2. Onder de (Franse) titel ,,J' accuse" publiceert de „New York Times" een volledige pagina omvattende tekst opgesteld door een „comité ad hoe" en be doeld voor de Franse president Pom pidou als protest tegen zijn politiek ten aanzien van het midden-oosten. De tekst is ondertekend door een honderdtal Joden en nodigt de lezers van het New Yorkse dagblad uit ook hun handtekening toe te voe gen. De bewoordingen waarin de tekst is gesteld zijn bijzonder scherp. Zoals de titel al doet vermoeden re fereert de tekst aan het beroemde boek van de Franse schrijver Emile Zola over de Dreyfus-affaire. Israël, niet slechts op een bestaan maar óók op veiligheid en de vrije uitoefening van alle rechten van een onafhankelijke en soevereine staat", aldus Pompidou. „Geen toekomst" „Maar wie kan het hachelijke hier van en op de lange duur steriele ka rakter van de behaalde overwinning niet inzien", zo vroeg de Franse pre sident zich tevens af. „Wie begrijpt niet dat er geen verzekerde toekomst voor Israël is buiten een duurzame ontspaning in de omringende we reld. een ontspanning die inhoudt het afzien van militaire verovering en de oplossing van het Palestijnse vraag stuk"? President Pompidou merkte op dat het fanatisme dagelijks groeide in het Midden-Oosten en dat een snelle oplossing, om zelfs nog ergere crises te voorkomen, moet voortspruiten uit actie van de Verenigde Naties en vooral uit een overeenkomst van de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. die voorstellen trachten op te stellen ter indiening bij Israël en de Arabieren als grond slag voor een duurzame vrede in het Midden-Oosten. Deze grote vier mogendheden zou den dc algemene voorwaarden voor een regeling moeten definiëren en voorstellen en waarborgen moeten verschaffen. BERN. 262. Een hoge ambtenaar van het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag avond in een radio-interview ge zegd dat zijn regering overweegt alle passagiers- en vrachtvluchten tussen Zwitserland en de Arabische landen te verbieden als bewezen wordt dat het neergestorte vliegtuig van Swissair door sabotage veronge lukte. Hij sloot de mogelijkheid van een diplomatieke breuk met die lan den uit. Intussen heeft Marokko in antwoord op de strenge visumbepa lingen, door Zwitserland tegen in woners van Arabische landen uitge vaardigd, besloten op zijn beurt vi sumplicht in te voeren voor Zwit serse burgers. Advertentie van f 1.000,voor f 698,- Burgem. Boumanstraat 11 Nieuwerkerk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant DEN HAAG, 25-2. Voor dc minis ter van verkeer en waterstaat drs J. A. Bakker staat op het ogenblik cen traal dat de groei van het autopark resultaat is van de vrije keus van Op onze accountants-kantoren te Melissant en Ouddorp hebben wij dringend behoefte aan vakkundig en aankomend personeel. Naast een zeer hoge salariëring vergoeden wij alle autokosten en/of pensiongelden. Op name in het pensioenfonds is mogelijk. ACCOUNTANTSKANTOOR P. DE VOGEL, Binnenweg 33 - Melissanl - Tel. (01877) 550 de individuele burger. Of men ten aanzien van het gebruik het individu de volledige vrijheid kan laten is een vraag apart. De minister noemde het in de Tweede Kamer, waar zijn begroting de revue passeerde, volledig duide lijk dat met name het gebruik van het privé vervoermiddel in de stads centra beperkingen zal moeten wor- den opgelegd en dat men niet onbe perkt tegemoet moet komen aan de vraag naar rijden en parkeren. ,',Dit zou mijns inziens leiden tot onaan vaardbare maatschappelijke conse quenties". Vervolgens gaf minister Bakker een aantal voorlopige cijfers over de verkeersslachtoffers in 1969. Naar schatting liep het aantal gewonden met 65.000 enigszins op (1968. ruim 62.000), terwijl het dodental volgens deze voorlopige raming uitkomt op 2850 (1968: 2907). Over deze daling toonde minister Bakker zich ver heugd, al zag hij hierin geen aanlei ding te veronderstellen dat van een algemene benedenwaartse trend sprake is. Hij wilde niet verder gaan dan de voorzichtige conclusie dat „we met dit beleid op de goede weg zijn". Hij schreef dit toe aan allerlei kleine maatregelen zoals b.v. de in voering van praatpalen, de ongelijk vloerse kruising, verharde berm, enz. NEW YORK, 26-2. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zijn bezoek aan Bir ma hoofdzakelijk bekort in verband met „bepaalde positieve elementen" in het vicrmogendhedcnoverleg over het Midden-Oosten, zo deelde woens dagavond een V.N.-woordvoerder mee. De aanslag op het Zwitserse lijntoestel van het afgelopen week einde vormde een andere factor voor zjjn vervroegde terugkeer in New York. De V.N.-woordvoerder zei dat Thant in Rangoon berichten had ont vangen over de bijeenkomst van vrij dag jl. van de V.N.-vertegenwoordi- gers van de Grote Vier. Daaronder bevond zich een rapport van de Brit Lord Caradon, die de bijeenkomst voorzat. De secretaris-generaal had woensdagavond een gesprek met hem en zal naar men verwacht van daag (donderdag) overleg plegen met de vertegenwoordigers van de drie De toekomst van Aruba ORANJESTAD, 25-2. De commis sie „Pro Separacion Aruba" heeft een verzoekschrift gericht aan de eilandsraad van Aruba, waarin ge vraagd wordt, het Arubaanse volk zo spoedig mogelijk in de gelegen heid te stellen zich uit te spreken over de toekomstige status van Aru ba. De commissie wil dit met het oog op de komende besprekingen ten aanzien van de wijziging van het statuut. Onder leiding van het be stuurscollege wil de commissie een referendum om te weten wat er on der de Arubaanse bevolking leeft. DEN HAAG,'25-2. „Een beslissing van het kabinet (over maatregelen tegen piratenzenders) kan nu werke lijk op korte tcrmjjn worden ver wacht", aldus heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mcj. dr. M. A. M. Klompé, in dc Eerste Kamer meegedeeld. Zij zei er begrip voor te hebben dat men het langzamerhand de hoog ste tijd vindt dat maatregelen wor den genomen. Indien het kabinet zou besluiten tot maatregelen die beogen enige medewerking aan Radio Veronica en Radio Nordsee strafbaar te stellen, zou het ministerie van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer een wetsontwerp moeten voorleggen tot ratificatie van het Verdrag van Straatsburg, en het ministerie van verkeer, en waterstaat een wetsont werp tot aanpassing van de telegraaf en telefoonwet. GENEVE, 25-2. Swiss Air heeft nu met zekerheid vastgesteld dat de ramp met de Coronado-Convair 990 door een ontploffing in het bagage ruim is veroorzaakt. Door de explo sie werd een door het bagageruim lopende antenne beschadigd, waar door de bestuurbaarheid van het vliegtuig werd beïnvloed. Nu de oor zaak van de ramp is opgehelderd moet nog vastgesteld worden hoe de explosieven in 't vliegtuig zijn kun nen komen, en wie daarvoor veranU woordelijk was. andere mogendheden. Dat zijn de Amerikaan Charles Yost, de Rus Ja kob Malik en de Fransman Armand Berard. Volgens de woordvoerder vond Thant na ontvangst van de boodschappen in Rangoon dat het nuttig was terug te zijn voor de eerstvolgende bijeenkomst van de Grote vier, vrijdag a.s.. Gevraagd om nadere toelichting zei de woordvoer der, dat Thant „bepaalde positieve elementen" wilde bespreken die naai zij n oordeel naar boven kwamen. Het werd niet direct duidelijk om welke elementen het gaat. Iemand die de besprekingen va nde Grote Vier van nabij volgt, merkte op dat de terreinen waarover onenigheid bestaat groter zijn dan die waarover men het eens is. Toespraak van Pompidou WASHINGTON. 25-2. President Pompidou van Frankrijk heeft dins dag in een toespraak -tijdens een lunch van de Amerikaanse persver eniging verklaard dat Frankrijk het recht heeft een onafhankelijke rol te spelen op het wereldtoneel. Frankrijk was de „oudste vriend en bondgenoot van de V.S.", maar vriendschap betekende niet dat men het altijd en overal volkomen met elkaar eens is. Het belangrijkste, aldus Pompidou- is dat Amerikanen en Fransen er diep van overtuigd zijn dat zij wat het wezenlijk betreft, verenigd zijn. NEW YORK, 26-2. Een schildcrü van Van Gogh heeft woensdag op een veiling van Parke-Bemet in New Ycrk het recordbedrag opge bracht van ruim 4,5 miljoen gulden. Dit was driemaal zoveel als ooit voor een van zijn werken is betaald. Het ging om het schilderij Le cy pres et l'arbre en fleurs, waarvoor al direct negen ton werd geboden. In drie minuten was de prijs opgelopen tot tegen de 4.5 miljoen en leek het bieden afgesloten maar een anonieme koper bracht een eindbod uit, dat nog bijna twee ton hoger lag. ADEN, 25-2. Volgens hel half-of- ficiële persbureau van Aden zou Saoedi-Arabië troepen, die zouden worden ondersteund door vliegtui gen, samentrekken aan de grens met de republiek Zuid-Jemen, de vroe gere Britse kolonie Aden. Het zou hier gaan om drie brigades. Volgens het persbureau wil Saoedi-Arabië. met de hulp van de V.S., Groot-Brit- tannië, West-Duitsland en Perzië de regering van Zuid-Jemen omver willen werpen. Het grensgeschil tus sen beide landen leidde vorig jaar november tot gevechten tussen troe pen van' beide landen nabij de oase Wadia. Beide staten rekenen de oase tol hun grondgebied. In dit gebied is waarschijnlijk olie aanwezig. Volgens het persbureau zou Sa oedi-Arabië van plan zijn aanslagen te plegen op oliepompstations, wa tertanks. scholen en woningen van leden van het aan het bewind zijnde Nationale Front. Strenge bewaking op Schiphol. Op de foto wordt de bagage naar een El-Al vliegtuig op het platform ge reden. Het toestel vertrok daarop naar Tel Aviv. De maatregelen op Schiphol zijn genomen na de aansla gen op vliegtuigen in Oostenrijk en Zwitserland. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's l De c\jmene nood schudt de f f merende achten wakker f t Plaatselijk sneeuw Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden en plaatselijk sneeuw; overwegend matige wind tussen noord en noordoost; vannacht lichte tot matige vorst; morgen overdag temperaturen in het algemeen iels boven nul. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Mini.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperatureri: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 27 febr. Zon op 7.31, onder 18.13. Maan op 8.38, onder 9.02. Laatste kwartier: 1 maart te 3.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 febr. 6.30 v.m. 18.57 n.m. BROUWERSHAVEN 27 febr. 6.26 v.m. 18.45 n.m. Doodtij: 3 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-2. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk verplaatst zich over de oceaan naar het oosten en had donderdagochtend de westkust van Ierland bereikt. Ook over Scandinavië en het noordelijk deel van de Noordzee nam de lucht druk toe. terwijl in het oostelijke deel van de Middellandse Zee de ba rometers relatief laag bleven. Als gevolg hiervan draaide de wind naar noordoost, waardoor iets koudere lucht wordt aangevoerd. Over Dene marken, Oost-Duitsland en Oosten rijk ligt een front, dat in de ooste lijke stroming langzaam meebe weegt. Achter dit front bevindt zich koude continentale lucht, waarin dc temperaturen ook overdag, mede dank zij een sneeuwdek, niet boven nul komen. Het komende etmaal komt dit front dicht bij ons land te liggen. PRAAG. De Tsjechoslowaakse minister van onderwijs Jaromir Hrbek heeft gezegd dat het noodza kelijk is onder studenten en scholie ren 'een ingrijpende en strikte „zui vering" tol stand te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1