BETAALDE SIMULANTEN AGENDA EEN NIEUW BEROEP; BIJ ONDERWIJS IN GENEESKUNDE Margo heeft dertien rollen ingestudeerd Premies ziektekostenverzekering mogen worden verhoogd Structuur- en bestemmingsplannen Grote kindersterfte in Columbia en Monumentenzorg STREEKNIEUWS geen amateurvoetbal ARAM VAN DE EILANDEN T.v.-uitzending van prinsjesdoop Man met kunsthart met proefverlof VERBINDING (EN) A-4-leerIing BX.O.-school enquêteerde Zierikzeese jeugd: Zwembad oï sporthal ZIERIKZEE, 19-2. De A-4-leerling van de B.L.O.-school Gert Krijger te Zierikzee. nam enige tijd geleden het initiatief eens te onderzoeken hoe de schooljeugd te Zierikzee eigenlijk staat tegenover de vraag zwembad of sporthal. Het is een interessante enquete geworden, waarvan de jeug dige speurder verslag doet in het februari-nummer van de schoolkrant „Uit de school geklapt". Gert noemde zijn enquête: „een opinieonderzoek onder de Zierikzeese schooljeugd'. In het kader van het onderzoek eon tact te hij via het on derwijzend personeel met de leerlin gen van de basisscholen. De mede werking op de scholen was uitste kend. De vraag werd in de klassen voorgelegd aan de kinderen en Gert nam later contact op, om de uitslag te vernemen. Niet minder dan 781 kinderen werden op deze wijze be naderd. Na de telling en het onder zoek bleek dat 636 leerlingen gepor teerd waren voor een zwembad en 145 voor een sporthal. Onder de laat- sten bevindt zich Gert zelf, maar - zegt hij - als het allebei kan is het natuurlijk „ook goed". Die Gert! Margo Makee is een van de vier „programmed patients". die tegenwoordig de derdejaars medische studenten aan de universiteit van Southern Cali fornia School of Medicine helpen bij het leren herkennen van neurologische stoornissen. Het schijnt anders te zün, maar deze patiënt mankeert niets. In werkelijkheid is deze jonge vrouw iemand die er haar beroep van maakt, ziekten na te bootsen! Nog een foto van het inmiddels voltooide werkeiland in de Onslerschelde, dat in de loop vain do maanden vele belangstelling trok. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 19-2. De ministers van economische zaken, van finan ciën en de staatssecretaris van soci ale zaken en volksgezondheid hebben zich er mee kunnen verenigen dat de premies voor particuliere ziektekos tenverzekeringen, voorzover deze be trekking hebben op ziekenhuiskosten met inbegrip van medische dienst verlening, ten opzichte van het ni veau van 31 december 1969 worden verhoogd. Er zal namelijk rekening worden gehouden dat in deze sector een gro ter gebruik van de ziekenhuisdiens ten zal worden gemaakt. Dit is mede door de toename van deze voorzie ningen mogelijk. Voorts zal een verdere vooruitgang in de kwaliteit van de ziekenhuis diensten en een betere toepassings mogelijkheid van nieuwe behande lingsmethoden een invloed op de pre- mie doen gelden. PARIJS. Israël werkt op het ogen blik aan de bouw van een „Super- Mirage", die eind 1971 of begin 1972 zijn eerste vlucht zal moeten ma ken. Dit schrijft vanmorgen (vrijdag) de Israël-specialist van het Franse blad „Le Figaro", Yves Cuau. Sixpence blijft LONDEN, 19-2. Het meest ge bruikte geldstuk van de Brit ten, de sixpence, zal ook na de invoering van het tientallig systeem in Groot-Brittannië in omloop blijven. Het Britse Lagerhuis heeft hier donder dag met 284 voor een 240 te gen zijn goedkeuring aan ge hecht. De omschakeling is op 15 februari 1971. Vanaf die da tum zal het pond sterling ver deeld zijn in honderd nieuwe pence, met als nieuwe geld stukken vijf, tien en vijftig nieuwe pence. Daar komt dus nu ook het geldstuk van zes pence bij. Vier jaar geleden begon de hoog leraar Howard S. Barrows ermee ac teurs en actrices de rol van patiën ten te laten spelen bij het door stu denten te verrichten neurologisch on derzoek. De gespeeldepatiënten zijn bij machte niet minder dan der tien verschillende neurologische stoornissen te simuleren, o.a. multi pele sclerose, encefalitis, een epilep tische toeval, hersenembolie, kool monoxidevergiftiging. Het onderwijs in de geneeskunde is een belangrijke zaak die grondig dient te worden aangepakt. Daar het te werk stellen van deze toneelspe lers bespaart men de echte patiën ten de ellende van eindeloos her haald onderzoek, terwijl de acteur - die er toch zijn beroep van heeft ge maakt om rollen ie spelen - zijn voorstelling desgewenst telkens weer ten beste kan geven teneinde het de studenten mogelijk te maken een differentiële diagnose te leren stel len. Assistentie Bovendien vermag de acteur-pa tiënt sommige uiterst zelden voorko mende ziekten te fingeren. Dat zijn dan ziekten die de student geduren de zijn opleiding nooit te zien krijgt. „En juist deze stoornis zal hij mis schien later in zijn praktijk moeten kunnen herkennen!", aldus prof. Barrows. Tenslotte is het nog mogelijk dat de toneelspeler de docent helpt bij zijn onderwijs en ook bij de beoor deling van de student. Toen de ac teurs voldoende ingespeeld waren, is ook hiermee een begin gemaakt. De student moet zijn bevindingen eerst opschrijven op een uit achten tachtig punten bestaand formulier. De acteur, die dit formulier langza merhand ook uit het hoofd ketxt, kan de beginner helpen met de juiste in vulling daarvan en ook met de juiste onderzoek-methodiek, terwijl h\j de ze dingen bij de gevorderden stil zwijgend kan controleren. Cijfer voor gedrag Als het om examenkandidaten gaat kan de acteur, die inmiddels deel van de kliniek uitmaakt, ook zijn oordeel nog aan de examinator geven over de bij het onderzoek ge volgde methodiek alsmede over de houding van de onderzoeker tegen over de patiënt. Op deze wijze hoopt prof. Barrows aan het begrip „bed- sidemanner" (vrij vertaald: goede manieren aan dc rand van het bed) nieuwe vorm en inhoud te kunnen geven: een streven dat in een tijd perk van algemene vervlakking zeer loffelijk moet worden genoemd. Thans is er aan dit onderzoekpro gramma nog de video-tape toege voegd. Dat is een beeld- en geluids band waardoor het gehele onderzoek op een televisie-ontvanger kan wor den gereproduceerd. De student ziet en hoort zichzelf dan als aanstaand medicus optreden. Hij kan zijn eigen werk beoordelen, zijn handelingen kwinen met hem besproken worden aan de hand van de opgenomen ge luidsfilm. Vrijdag 20 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, propaganda- vergudering C.D.U. Aula school Manhuisstraat, 8 uur, filmavond „Ziejook", 7.30 uur, voor programma. Oosterland Conferentiezaal, 7.30 uur, feestavond Ver. voor Openbaar Onderwijs. Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ouderavond Chr. school. Burgh Hotel Het Wapen van Burgh, 7.30 uur, feestavond D.F.S. Haamstede Hotel Bom, Nutsavond (filmvoorstel ling). Ger. Kerk, recreatiezaal, 7.30 uur, ouderavond Chr. School. Brouwershaven Hotel Graaf Floris V. 8 uur, verga dering IJsvereniging 't Weeltje. Deze ontwikkeling, tezamen met een normale trendmatige aanpassing van salarissen, zal ertoe leiden, dat de door ziektekostenverzekeraars ge dekte risico's eveneens een stijging vertonen. NEW YORK, 20-2. Iedere dag ster ven In Columbia honderd kinderen beneden de vijf jaar aan ondervoe ding. Dit wordt gezegd in een vrij dag gepubliceerd verslag vön het wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties. De totale kin dersterfte beneden de vijf jaar in dit land bedraagt 250 per dag. Dit is dertien maal zo hoog als in de ont wikkelde landen. Het WFP heeft een bedrag van ruim 150 miljoen gulden beschikbaar gesteld om samen met de Columbi- aanse regering de strijd tegen de ondervoeding aan te binden. FINANCIËN EN ECONOMIE Amro-bank in jaarverslag over de geldontwaarding AMSTERDAM, 20-2. Omtrent dc conjuncturele ontwikkeling in Ne derland zegt het jaarverslag van de Amesterdam-Itctterdam Bank, dal in de economische expansie in 1969 een duidelijke vertraging is opgetreden. Het prijsverloop was zonder twij fel het aspect van de economische ontwikkelingdat het sterkste de aan dacht trok. De prijsindex van de ge zinsconsumptie steeg met gemiddeld 7V2 pet, een tempo van geldontwaar ding dat sedert de Korea-Hausse niet was voorgekomen. Ook al acht men een zekere prijsstijging uit so ciaal en economisch oogpunt aan vaardbaar, dan is de geldontwaar ding in 1969 alle normen toch stellig verre te boven gegaan en derhalve ten zeerste te betreuren. BEN HAAG, 20-2. De gemeente besturen moeten in het vervolg de Rijksdienst voor de Monumenten zorg betrekken t>y het overleg over de voorbereiding van structuur- en bestemmingsplannen voor een ge bied waar zich een beschermd stads- of dorpsgezicht in de zin van de mo numentenwet bevindt, aldus deelt het ministerie van volkshuisvesting tn ruimtelijke ordening mee. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, heeft dit op verzoek van zijn ambtgenote van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bij beschik king bepaald. Het was namelijk ge bleken, dat de gemeentebesturen vaak over het hoofd zagen in voor komende gevallen de genoemde Rijksdienst in te schakelen, terwijl zij daartoe op grond van het besluit op de ruimtelijke ordening verplicht waren. SPORT VOETBAL Dit weekeinde SINT PHILIPSLAND Jaarvergadering Kon. Bond van Ondernemers In hotel „De Druiventros" te St. Philipsland kwam het Koninklijk Verbond van Ondernemers in jaar vergadering bijeen. De penningmees ter hield zijn jaarverslag in mineur omdat hij het boekjaar met een na delig slot moest afsluiten. Hierna deelde de voorzitter, de heer W. van Dommele, mede dat aan het Groene Kruis een bedrag van ruim f 300 kon worden overhandigd van de gehouden winkelweekactie. De aftredende bestuursleden H. Bosman, A. den Braber en A. Faasse weiden bij akklamatie herkozen. In zijn causerie noemde de heer Wielenga de middenstand belang- reik voor de arbeidsmarkt omdat de 300.000 bedrijven 1 miljoen werkne mers hebben. Hij noemde het sane ringsfonds discriminerend voor de middenstand. Hij ageerde ook sterk tegen de verbruikersmarkten die echter na verloop van tijd weer wel zullen verdwijnen. Toch zullen bo nafide winkeliers gedoemd zijn door deze zaken te verdwijnen. De mid denstand is geen grote groep, maar toch is ze onmisbaar. „We gaan in de toekomst wel grotere zaken krij gen. De middenstander heeft een dienende funktie. Bij de plaatselij ke middenstand heeft men: service, persoonlijk kontakt en goede kwa liteit. We moeten de moed niet ver liezen, want de angst is een slechte raadgever", aldus spreker. DEN HAAG, 20-2. De K.N.V.B. en alle afdelingen van de K.N.V.B. hebben, zowel voor zaterdag als voor zondag, alle wedstrijden, die in het amateurvoetbal op het programma stonden, afgelast in verband met de toestand van de terreinen. De K.N. V.B. besloot tevens de wedstrijden van de B-elftallen betaald voetbal van zaterdag van het programma af te voeren. Er zal vrijdag nog geen beslissing worden genomen over het betaalde voetbal van zondag. BILJARTEN Toernooi om het persoonlijk kampioen schap driebanden Heden (vrijdag), zaterdag en zon dag zal in zaal Vijverberg te Ouwer- kerk de strijd plaatsvinden om het persoonlijk kampioenschap drie-ban den van het district Schouwen-Dui- veland van de K.N-B.B. In de finale komen uit de volgende spelers: F. C. Hanse, R. P. Hoger- heijde, L. C. Canters en J. Sinke van Concordia te Zierikzee, P. D. Vijverberg van D.O.S. te Ouwerkerk en J. Berrevoets en J. den Haan van de b.v. Renesse. De start vindt hedenavond plaats met de volgende partijen: R. P. Ho- gerheijde-L. C. Canters, J. Sinke-P. D. Vijverberg, J. Berrevoets-J. den Haan. F. C. Hanse speelt tegen de ver liezer van de eerstgenoemde partij. 68. Nauwelijks een uur nadat Satarin zijn sinistere opdracht gegeven had, traden en kele zwijgende krijgers de Gang de rSlaven binnen. Even monsterden zij de jonge krij ger. Toen wenkten zij hem met een korte hoofdbeweging dat hij met hen mee moest gaan. Aram was zeer verwonderd. Hij vroeg zich af wat er gaande kon zijn. Maar verzet baatte niet en gehoorzaam volgde hij de krijgers, na eerst een veel betekenende blik op Tudor te hebben ge worpen. In diens ogen las hij de verzeke ring dat dc reus, wat er ook gebeuren mocht, hun oude plan uit zou voeren. Even later viel de getraliede deur weer dicht De krijgers voerden Aram mee door de lange gangen. Zijn verwondering steeg toen hij bemerkte dat zij hem naar de opper vlakte voerden. Met welbehagen ademde hij de buitenlucht weer in en liet het zon licht genietend over zijn gelaat spelen. Maar ondertussen werd zijn onrust ster ker. Wal waren zij met hem van plan? Hij kreeg geen antwoord op zijn vragen. Pas toen zij een groot gedeelte van de stad Parch doorgetrokken waren en de buiten wijken bereikten, wees een van hen op een sombere toren, die zich in de verte verhief en de man van de Eilanden be sefte dat hij daar eindelijk de oplossing van het raadsel zou weten Advertentie HOGE RENTE te^mij n rekeningen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2310 „De Drie Schorren", 6.30 uur, weeg brugvereniging „Bejdert". Kerkwerve Ouderavond openbare kleuterschool. Zaterdag 21 februari Zierikzee Concordia, 2 uur, afd. Ver. tot Be vordering van de Bijenteelt. Hervormd verenigingsgebouw, 3 uur, officiële ingebruikneming na restau ratie, 5 uur bezichtiging voor belang stellenden. Maandag 23 februari Zierikzee Parochiehuis, 7.30 uur, ledenvergade ring afd. Zierikzee U.V.V. Huis van Nassau, 7.30 uur, Fok- en Controlevereniging. Haamstede Tavenue, 8 uur, vergadering V.V.D. Oosterland Café „Even Buiten", 7.30 uur, leden vergadering Oranjevereniging. Dinsdag 24 februari Zierikzee School Manhuisstraat, 8 uur, ouder avond R.S.G. Prof. Zeeman. Mondragon, 8 uur, Philatelica. Huis van Nassau, 7.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Graanbeurs, 2 uur Alg. Bond van Bejaarden. Ger. Ver. Gebouw, St. Domusstraat, 7.45 uur, kringvergadering Geref. Vrouwenverenigingen. Hervormd verenigingsgebouw, 8 uur, bijeenkomst Philadelphia. Haamstede Hotel Vliegveld, 7.30 uur, vertoning buitenlandse diaserie. Zonnemaire De Volharding, 8 uur, vergadering Oranje-vereniging. Oosterland Café „Even Buiten", 7.30 uur, Coöp. Raiffeisenbank. Woensdag 25 februari Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, openbare dicussiebij eenkomst zwembad sporthal. Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen Plattelandsvrouwen Bond. Donderdag 26 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, verkiezingsvergadering A.R.P. Technische school, 8 uur, ledenver gadering Vex\ Amb. School. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, Biafra-avond Vrouwenverenigingen. (Toegankelijk voor iedereen). Haamstede Hotel Bom, vergadering Oranjevere niging. Dreischor De Drie Schorren, 7 uur, gezins avond Landbouwvereniging. Vrijdag 27 februari Zierikzee Huis van Nassau, 7.15 uur, bijeen komst N.V.S. Concertzaal, 8 uur, „grote avond" R.S.G. Prof. Zeeman. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur, jaarvergadering Ver. tot Bevordering van Chr. Schoolonderwijs. Gebouw St. Janstraat, opening ex positie „Delta-Foto". Scheep vaart bericht en Ameland, 18-2 Stockholm naar Rot terdam. Acmaea, 19-2 te Plymouth. Calamares, 18-2 60 Om. z.z.o. Bermuda. Esso Den Haag, 18-2 95 m. z. Socotra Vlieland, 18-2 240 m. z. Dakar. Zafra, 18-2 te Embden. STEENWIJKERWOLD. Bij de overweg te Willemsoord, tussen Wol- vega en Steenwijk, zijn twee paarden van de veehouder H. Pen uit Wil lemsoord door een snelterin gegre pen. Zij waren op slag dood. Een derde paard bleef gespaard. Westduitse priesters voor handhaving celibaat ESSEN, 19-2. Do Westduitse bis schoppen hebben zich donderdag uitgesproken voor handhaving van het priesterlijke celibaat. De 50 bis schoppen, in Essen bijeen, stemden in met het besluit van het tweede Vati caanse Concilie over het celibaat en de verklarig van paus Paulus over het celibaat in de Latijnse kerk, ver vat in de pauselijke brief van 2 fe- biuari aan de Vaticaanse staatsse cretaris, kardinaal Villot. HILVERSUM. 19-2. De NOS- te levisie zal zaterdag de rechtstreekse reportage van de doopplechtigheid van prins Constatijn en prins Bern- hard in de Domkerk te Utrecht niet via Nederland 2 uitzenden, zoals aanvankelijk was aangekondigd, maar via het eerste net. In verband hiermede worden do teleac-cursussen methodiek van de burgerschapsvorming en ruimtelijke ordening zaterdag tussen 11.00 en 12.00uur via Nederland 2 uitgezon den. DEN HAAG, 20-2. De Nederlandse emigrant Willem G. van Buuren uit Californië, die op 3 januari in Ame rika een nieuw hart kreeg, is na zes weken in het ziekenhuis het afgelo pen weekeinde „op proef" thuis ge weest. Van Buuren zat de 50 kilometer tussen Stanford en zijn huis in Mill Valley zelf achter het stuur van zijn auto. Zaterdagmiddag bezocht hij alleen de bibliotheek. Zondagavond werd hij volgens afspraak door zijn echtgenote weer naar het Stanford universtiteitsziekenhuis gebracht. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Brug en dam - om dat eens even tjes te zeggen, doen de bootzorgen van vroeger stilaan verbleken. Niet de financiële, want die zijn geble ven (brug: miljoentje per jaar te kort, dat wel), maar de tijdsproble men, want wie aan de overkant zat, had maar één vrees: de boot verlo pen, vooral als het de laatste was. Vernam van familie die destijds te Goes toefde „tot aan de laatste boot", maar het laatste uur echt al niet meer lekker zat. Stel je voor, dat ze te laat kwamen. Er reed een bus, maar was die wel precies op tijd voor de aansluiting. Met bussen en boten weet je het nooit helemaal zeker. „Nee, we nemen het risico niet", sprak de man, die het familie bezoek kennelijk lang genoeg had geduurd. Hij belde een taxi, die ruimschoots op tijd voorreed. De auto draaide even later het steiger te Katseveer (o, het goede, oude Kat- seveer; het ligt er nu zo dood bij) op en zag de boot juist van de wal- lekant verwijderd. Enorme paniek in de axito, maar ook geweldige daadkracht. Pa rende vooruit met een koffer, een tas, een paar hand schoenen en nog enkele kleine attri buten, die hij over een halve meter water heen over de railing op het dek van het schip smeet, denkend: „Onze spullen zijn er al; dan mogen wij ook nog wel mee". De halve meter tussen wal en schip evenwel werden weldra centi meters; de loopplank werd uitge schoven en er kwam een blauwge- truide man aanrennen, om „het touw" te hanteren. Even later lag de boot afgemeerd. Juist toen de fa milie aanstalten maakte aan boord te stappen, draaide de bus het pla- teautje op; de passagiers stapten rustig uil en begaven zich ook aan boord, onwetend van de spanningen waarmede enkele medereizigers ge kampt hadden. Besmuikt hebben zij hun bullen bij elkaar geraapt. Dat is „dus" allemaal anders ge worden, maar er zijn toch nog wel spanningsvolle toestanden rond dc bus (een bus), die aansluiting zegt te geven op de trein te Goes. Gerou- tineerden stellen zich reeds in de trein op in slagorde en rennen als gekken over het perron; steken de straat over en vliegen op dc Schouwse bus af. Maar heel vaak - het moet gezegd iirienden- is die bus net toep of iet zich juist in bewe ging en dat betekent een uurtje wachten in hel stationsrestaurant. En waarom óf dat nu moet? Er ligt al zo veel verbindingsverdriet in het verleden, dat het nu echt allemaal moet kloppen. Als zo'n bus voor je neus wegrijdt, is de wereld opeens erg vijandig. Dat is h\j trouioens ook! SCHIEREI LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2