morgen lekkere biefstuk tartaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT Laos opnieuw slachtveld bij strijd om de Vlakte der Kruiken Een goed stuk vlees hoort erbij Ned. medisch hulpteam naar Nigeria China krijgt eigen straaljager in 1971 Afschaffing van opkomstpliclit Rusland verwerpt voorstel tot staakt het vuren bij de strijd in Midden-Oosten BANKSTELLEN Meubel Cash en Carry naadloos tapijt Tuinman Zoon De wereldbevolking IJ ZIERIKZEESCHE PB NIEUWSBODE rijdug 20 februari 1970 126ste jaargang Nr. 2US5G WAARIN OPGENOMEN Rl'DAKME EN ADMINISTRATIE: Jónnewekken 1), Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, no 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2l 58. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bi, de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar f 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Weiis-in-bijeenkomst to Renesse Oprukkende Noordvietnamese troepen VIENTIANE, 19-2. - Laos is op nieuw het toneel van feite strijd en ook hier worden de Verenigde Staten en Noord-Vietnam genoemd als par tijen die rechtstreeks by het conflict betrokken zijn, zoals zij dat ook in het buurland Zuid-Vietnam zijn. De strijd in Laos wordt op het ogenblik gevoerd om de strategische Vlakte der Kruiken, waaruit de (communistische) Pathet Lao-troe- pen vorig jaar na een bezetting van vijf jaar werden verdreven door de regeringsstrijdkrachten van prins Socvanna Phocma. Volgens de prins was dat toen mo gelijk doordat omvangrijke Noord- vietnamese eenheden waren terugge trokken naar Noord-Vietnam of over geplaatst naar Zuid-Vietnam, ter ver sterking van de eenheden die de ge volgen van het Tet-offensief nog niet te boven waren. Noord-Vietnam heeft echter steeds verklaard geen troepen in Laos te hebben en de Pa thet Lao gaf als oorzaak voor het verlies van de vlakte zware bombar dementen door de Amerikaanse luchtmacht. De laatste weken werd in de be richtgeving uit de Laotiaanse hoofd stad Vientiane steeds melding ge maakt van toenemende infiltratie van Noordvietnamezen in de Vlakte der Kruiken. Begin van deze maand stelden de Verenigde Staten ge huurde vliegtuigen ter beschikking om zo'n 15.000 Laotiaanse burgers uit de vlakte te evacueren. De vluchten zouden zijn uitgevoerd met toestellen van „Air America", een particuliere maatschappij, die banden zou onderhouden met de Amerikaanse inlichtingendienst. Een voorstel van 31 januari van prins Soevanna Phoema, om de Vlakte der Kruiken te neutraliseren, werd door de Pathet Lao als „een onderdeel van een bedriegelijke psy chologische oorlogvoering" verwor pen. Het voorstel bepleitte terug trekking van Noordvietnamese troe pen uit de vlakte, stopzetting van de Amerikaanse bombardementen en legering van uitsluitend neutralis- tische troepen daar". Bombardementen Enkele dagen geleden bevestigde het Amerikaanse opperbevel in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon in direct, dat de Amerikanen bombar dementen op Laos uitvoeren. Ge sproken werd van bombardementen door de Amerikaanse strategische en tactische luchtmachten op dc in zuidelijk Laos gelegen Ho Tsji Minh- infiltratieroute van Noord- naar Zuid-Vietnam. Niet gesproken werd over luchtaanvallen op de Vlakte der Kruiken, hetgeen de Pathet Lao be weert. Volgens onbevestigde berich ten heeft de gehele, vanuit Thailand opererende, Amerikaanse B-52 bom- menwerpervloot zijn doelen verlegd van Vietnam naar Laos. Deze acht- motorige luchtreuzen voeren een bommenlast van zon' dertig ton mee. Ook de tactische luchtmacht, ope rerende vanaf vliegdekschepen in de Advertentie sperzieboontjes of doperwten met gebakken aardappelen of friten! Pubticalie van de Slichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven I ■BBgBBBaBBBBBBBgBBB f* grootste deel uit oud-vrijwilligers heeft geworven. DEN HAAG. 18-2. Een Nederlands medisch team vertrok heden (vrij dagochtend) van Schiphol naar Nige ria cm tc helpen b(j het op gang brengen van de gezondheidszorg in het zuid-oostelijk deel van het land, eertyds Biafra. Het team bestaat uit vijftien per sonen. te weten drie artsen, een ad ministrateur, twee voedsel deskundi gen acht verpleegsters en een vroed vrouw. Het beschikt over medica menten, twee landi'overs, een water wagen en drie vrachtwagens. Twee ambulances zullen nog volgen. De uitzending werd in hoog tempo voorbereid door de afdeling jonge ren-vrijwilligers van het ministerie van buitenlandse zaken in overleg met de Stichting Nederlandse Vrij willigers, die de teamleden voor het Advertentie Golf van Tonkin, zou tegen de com munisten in Laos zjjn ingezet, maar desondanks hebben de Laotiaanse re geringsstrijdkrachten grote delen van de vlakte moeten prijsgeven. Waterrecreatie voor kwart miljoen Nederlanders AMSTERDAM, 19-2. De Hiswa, die over enkele iveken voor de vijftien de maal in de Amsterdamse RAI haar wereldexpositie houdt, heeft op grond van enkele tellingen geconsta teerd, dat in de jaren 60 de Neder landse pleziervloot ongeveer verdub beld is. Van circa 40.000 tol onge veer 80.000 schepen. Prognoses geven aan, dat tegen 1980 de Nederlandse jachtvloot zich nogmaals zal verdub belen. Hij zal dan zijn uitgegroeid tot ongeveer 160.000. Uitgaande van de stelling, dat ten minste drie personen van een boot genieten, zullen dit jaar volgens de Hiswa ongeveer een kwart miljoen mensen op het water hun recreatie vinden. Dit getal zal zich in 1980 zeker verdubbeld hebben tot een half miljoen. Paasveeteutooustelling te Den Bosch DEN BOSCH. 19-2. Op donderdag 19 maart vindt in de Bossche Bra banthallen de 35ste paasveettentoon- stelling plaats. De expositie krijgt nog een internationaal tintje door de deelname uit België en Duitsland. Op deze tentoonstelling wordt ieder jaar de algemeen kampioen gekozen, ook wel „Miss Rund" genaamd. Het vorig jaar werden meer dan 300 run deren, 175 vette kalveren en 75 var kens aangevoerd. HONGKONG, 19-2. China zal naar verwachting in 1971 zijn eerste ei gen straaljager, die een copie van de Russische Mig 21 zou zijn, in ge bruik kunnen nemen. Tegen die tijd zou het ook de be schikking hebben over een volledig getest intercontinental ballistisch projectiel. Dit heeft de „Hong Kong Star" donderdag bekendgemaakt. Het bldd, dat zich beroept op „Chinese kringen", zegt dat voorzitter Mao Se Toeng verleden maand op een ar beidsfeest van hoge Chinese functio- Landbouwonderwijs telt bijna 25.000 leerlingen Op verzoek van de Nigeriaanse autoriteiten zal het team in kleine eenheden opereren vanuit het Iqui- ta-ziekenltuis in Oron, waar reeds sinds medio vorig jaar een ander Ne derlands team, onder leiding van de heer S. de Klerk, werkzaam is. De leden van het team gaan werken in een aantal poliklinieken in het zui delijk deel van het gebied. HISWA '70, grootste watersporUentoonstelling AMSTERDAM, 10-2. De komende Hiswa-tentoonstelling in de Rai in Amsterdam wordt met een opper vlakte van 70.000 vierkante meter (25 procent meer dan vorig jaar de grootste watersporttentoonstelling ter wereld. Ruim 300 exposanten uit 27 landen (vorig jaar 250) zullen de meer dan 1000 vaartuigen tentoon stellen. De collectie omvat kleine rubber bootjes, visbootjes, speedboten, zeil en motorkruisertjes, motor-zeilers en tenslotte zeewaardige zeil- en motor jachten. Een spectaculaire Hiswa, want zes schepen, die een gewicht hebben van meer dan vijf ton, zullen naar de Rai worden gebracht. Het lichten van deze schepen uit het wa ter van de Amstel en het transport over de weg naar het Rai-gebouw is een huzarenstukje. Het grootste schip, dat wordt geexposeerd, heeft een lengte van achttien meter. DEN HAAG, 19-2. Dc Tweede Ka mer heeft zich donderdagmiddag met 92 tegen 15 stemmen bij verkiezingen d.w.z. de verplichting van kiesge rechtigden zich naar een stembureau tc begeven. DEN HAAG, 19-2. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede dat in het afgelopen schooljaar ruim 24.848 leerlingen landbouwonderwijs aan 355 scholen volgden. Het meren deel van deze leerlingen (23.078) volgde een volledig dagonderwijs. Uit de cijfers blijkt dat, ondanks een afneming van het aantal scholen met 16, het leerlingenaantal t.o.v. het voorafgaande schooljaar met 400 is gestegen. Van de leerlingen die vol ledig dagonderwijs volgden, waren er 15.760 geplaatst bij het lager, 5.179 bij het middelbaar en 2.139 bij het hoger landbouwonderwijs. In de publikatie waaraan deze cij fers zijn ontleend, wordt ook aan dacht geschonken aan de dooi'stro- ming van leerlingen binnen het to tale landbouwonderwijs per niveau en binnen het lager landbouwonder wijs per leerjaar. Ook de doorstro ming van de gediplomeerden van het landbouwonderwijs wordt hierbij belicht. Zo blijkt bijv. dat van dege nen die een diploma behalen aan een NEW YORK, 20-2. Rusland heeft donderdag tijdens de 27ste bijeen komst van de Grote Vier in New York een voorstel van de Amerika nen verworpen om gezamenlijk op de strijdende partijen in het Midden- Oosten een beroep te doen het vuren te staken. Dit is in welingelichte kringen in New York vernomen. Na afloop van de meer dan drie uur durende bij eenkomst, die ten huize van de Brit se vertegenwoordiger Lord Caradon plaatsvond, werd geen communque uitgegeven. De volgende bijeenkomst vindt plaats op vrijdag 27 februari in de woning van de Amerikaanse vertegenwoordiger Charles Yosrt. Volgens genoemde kringen zou de Russische afgevaardigde Jakob Ma- lik hebben verklaard dat alleen Is raël verantwoordelijk is voor de ern stige incidenten die zich de laatste tijd in het Midden-Oosten voordoen. Met het oog op het Israëlisch bom- BEIROET. Een komplot dat tot doel had koning Hoessein van Jor danië te vermoorden is met grote zekerheid verijdeld. Dit is vrijdag door het Franstalige blad „De Dag" in Beiroet bericht. SAIGON. Wegens het doodschieten van een Vietnamese jongens is een 20-jarige Amerikaanse militair tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. van 1.000,— voor f 698,- Burgcm. Boumanstraat 11 Nicuwerkcrk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant narissen hoog heeft opgegeven van het nieuwe vliegtuig. De tekeningen van de Russische Mig 21, volgens welk voorbeeld het Chinese toestel zou worden gebouwd, zijn volgens het blad onderschept terwijl zij met de trein door China naar Hanoi wer den vervoerd of door Chinese techni ci in Noord-Vietnam buitgemaakt. lagere landbouwschool 42 pet. een aansluitende studie bij het middel baar landbouwonderwijs aanvangt. Van de gediplomeerden bij het mid delbaar landbouwonderwijs gaat daarentegen slechts 7 pet. verder bij het hoger niveau. Meisje overvallen OSSENDRECHT. 19-2. In de nacht van woensdag op donderdag is in Ossendrecht de 23-jarige secreta resse C. de W. uit die plaats door een onbekende man overvallen. Het meisje liep vrij ernstige verwondin gen op aan het hoofd, maar die wa ren niet van dien aard dat zij in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Ze slaagde er evenwel in de man van zich af te houden. Deze is later gevlucht in de richting van het Belgische Zandvliet, naar achteraf is gebleken in een in Maastricht gesto len auto. Het motief van de overval is vermoedelijk roof. bardement op een Egyptische fa briek, waarbij vorige week 80 per sonen werden gedood, zou Malik hebben gezegd dat zijn land van me ning is dat Israël het staakt-het-vu- ren, neergelegd in de resolutie van de Veiligheidsraad van juni 1967, moet eerbiedigen. De Arabische lan den, wier standpunt in deze door Rusland wordt verwoord, maken ook bezwaar tegen elke actie die erop ge richt is de huidige bestandslinie tot een permanente grens te maken. Advertentie zie advertentie elders in dit blad! Zierikzee - Telefoon 2889 NEW YORK, 19-2. Dc bevolkings commissie van de V.N. verwacht dat de wereldbevolking in de jaren ze ventig sneller zal toenemen dan ooit ondanks het feit dat geboortebeper king steeds meer wordt toegepast. Tussen 1960 en 1980 zal de stede lijke bevolking naar de mening van de commissie van 990 miljoen tot bij na 1,8 miljard stijgen. Op grond van de jongste berekeningen zal de we reldbevolking van ruim 3,6 miljard in 1970 tot ruim 4,4 miljard in 1980 toenemen. De sterkste groei zal in de minder ontwikkelde landen plaats vinden. Tegen 1980 zullen er in de minder ontwikkelde landen ruim 3,2 miljard mensen wonen tegen ruim 1,2 miljard in de industriële landen. In de jaren zeventig zal de verstede lijking nog sterker dan nu zijn. Te gen 1980 zullen New York, Tokio, Los Angeles, Sjanghai en Mexico meer dan 12 Vz miljoen inwoners hebben. In 1960 woonden rond 352 miljoen mensen in steden met meer dan 500.000 inwoners. In 1980 zal dit aantal volgens de huidige schatting tot 665 miljoen gestegen zijn. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van donderdag op vrijdag trok een actieve frontale storing van het westen uit over het land. Met krachtige tot harde wes telijke winden werd de winter naar oostelijker gelegen streken terugge dreven. In de nacht steeg de tempe ratuur in de binnendringende zachte lucht in het zuidwesten plaatselijk tol 8 graden, maar na de passage van een koufront werd weer polaire lucht aangevoerd waarin de tempe ratuurwaarden enkele graden lager liggen. In deze lucht die zeer onsta biel is komen frequent buien voor waarvan sommige met hagel. In middels nadert over de oceaan een nieuwe oceaandepressie, die later de bewolking weer doet toenemen en lijdelijk regen zal brengen. MUNCHEN. Met camera en teles coop wordt in het hoogste observa torium van de Duitse Bondsrepubliek op de Wendelstein (1850 m.) de zon onder schot genomen. De interesse van de geleerden gaat daarbij voor namelijk uit naar de periodiek plaatsvindende processen op het he mellichaam. Behalve wetenschap pelijk hebben zulke waarnemingen namelijk een directe praktische waarde. Zonerupties, zoals zonne vlekken kunnen volgens een precies te berekenen tijd het internationale radioverkeer gevoelig storen of zelfs lamleggen. In samenwerking met een net van observatoria op de hele aar de tracht men daarom dagelijks een soort van zonneweervoorspelling op te stellen, die per telex onder an dere aan alle luchtvaartmaatschap pijen gezonden wordt. Maar niet al leen zo alledaagse instellingen als lucht- en scheepvaart zijn op de prognoses van de zonspecialisten aangewezen. Volgens hun berichten worden ook de „vluchtplannen" van alle ruimtevluchten samengesteld. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wat ge werkelijk bezit is u 4 geschonken. Onbestendig weer Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk opklaringen maar la ter meer bewolking en tijdelijk re gen; tot krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest: van nacht in het binnenland temperatu ren om het vriespunt; morgen onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaluren: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 21 febr. Zon op 7.44, onder 18.04. Maati op 18.22, onder 7.54. 22 febr. Zon op 7.42. onder 18.06. Maan op 19.34, onder 8.04. 23 febr. Zon op 7.40, onder 18.08. Maan op 20.47, onder 8.13. Volle maan: 21 febr. te 9.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 febr. 3.45 v.m. 16.06 n.m. 22 febr. 4.16 v.m. 16.39 n.m. 23 febr. 4.44 v.m. 17.09 n.m. BROUWERSHAVEN 21 febr. 3.32 v.m. 15.41 n.m. 22 febr. 4.02 v.m. 16.13 n.m. 23 febr. 4.31 v.m. 16.42 n.m. Springtij: 23 febr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1