lekker lui §w Treffer ïs. DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIXON LANCEERT „NIEUWE STRATEGIE VOOR DE VREDE' Olieconcessie voor West-Irian Hasjies in India Spanning in Amman Tweehonderd miljard voor bewapening Ebban verwacht alleen iets van directe onderhandelingen DE WONINGBOUW De opkomstplicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 februari 1970 126ste jaargang Nr. 20355 WAARIN OPGENOMEN 1787 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v'h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar j 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Nieuwe jas voor Herv. verenigingsgebouw ,,D«' toestand in de wereld" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Er zijn gevallen waarin hel 4 t f laf is verstandig te zijn. t Liberiaanse tanker gezonken: 7 vermisten BREST, 19-2. Het 2.612 ton me tende Liberiaanse vrachtschip „Ni colas P" is woensdagavond op de Atlantische oceaan, ten zuidwesten van de Franse kustplaats Penmarch gezonken. Zeven zeelui worden ver mist. Op het schip waren dertien mensen, negen leden van de beman ning en vier van de Duitse sleep- baat „Arctic", toen het in de golven verdween. De sleepboot en een vaar tuig van de Franse marine haalden zes drenkelingen uit zee. Na een urenlange speurtocht had men de anderen nog niet gevonden. De helft van de achttien koppen van de „Ni colas P" had het schip al eerder ver laten. LONDEN, 18-2. De Amerikaanse oliemiljonair dr. Wendell Phillips heeft op een persconferentie in Lon den verklaard, dat hij met de Indo nesische staatsoliemaatschappij Per- tamina een overeenkomst op basis van produktiedeling heeft gesloten voor de exploratie en exploitatie van olie in een land- en zeegebied van 32.000 vierkante kilometer in het noordelijke deel van West-Irian. De overeenkomst geldt voor dertig jaar. Enige jaren geleden leverden explo- ralieboringen gunstige aanwijzingen op voor de aanwezigheid van olie in het gebied, maar de toenmalige con cessiehouder, Shell, trok zich om po* litieke redenen terug. oefenen DEN HAAG, 18-2. De minister van defensie, W. den Toom, heeft woens dag 'van zyn Franse collega een re actie ontvagen op zyn verzoek om de Koninklüke Landmacht oefcnge- legcnhcid te bieden in Frankrijk. De bewindsman deed dit verzoek op 20 november 1969 tijdens zijn be zoek, aan zijn Franse ambtgenoot, minister Debre in Parijs. De reactie van minister Debre houdt een posi tieve benadering in, in zoverre dat thans met het Franse ministerie van defensie overleg over eventuele mo gelijkheden voor de Nederlandse landmacht tot. oefenen op Frans grondgebied geopend kan worden. Over de aard en de omvang van eventueel in Frankrijk bestaande mogelijkheden voor oefeningen van eenheden van de Koninklijke Land macht en over de kostenaspecten daarvan zijn nog geen aanwijzingen ontvangen. „Oörlogsmobilisatie" in Zwitserland CHUR. 18-2. Een overijverige post beambte heeft in Oost-Zwitserland de oorlogsmobilisatie van circa hon derd man van de lüchtafweertroepen veroorzaakt. In het postkantoor van Chur was een militaire postzak om gevallen, waardoor een pak brieven uiteenviel over de vloer. De brieven - gereedgemaakt voor noodgevallen - bevatten het bevel onmiddellijk onder de wapenen te komen. In plaats van ze in de postzak terug te stoppen, bracht de beambte ze maar direct naar de bestelafdeling. Enkele skeptici wendden zich na ontvangst van de brief tot hun commandant, die het misverstand ophelderde. Voor de meeste anderen kwam het daarop uitgevaardigde tegenbevel te laat. Zij waren al in volle bepak king bij hun onderdeel gearriveerd. Lichte dooi Verwachting tot vrijdagavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost; morgen overwegend matige westelijke wind; vannacht slechts in het noorden hiel en daar lichte vorst; morgen over het algemeen lichte dooi. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 20 febr. Zon op 7.46, onder 18.02. Maan op 17.10, onder 7.42. Volle maan: 21 febr. te 9.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 febr. 3.08 v.m. 15.29 n.m. BROUWERSHAVEN 20 febr. 2.58 v.m. 15.07 n.m. Springtij: Maandag 23 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In een rug van hoge lucht druk die in de nacht van woensdag op donderdag over het land lag kwam het door sterke uitstraling tot flinke temperatuurdalingen. In het oosten van het land werd plaatselijk 14 graden onder nul gemeten. In middels trekt deze rug zich terug onder invloed van een actieve fron tale storing die donderdagochtend boven oost Engeland was aangeko men. Dit front vormt de voorste be grenzing van zachtere oceaanlucht waarin vannacht in Groot Brittannië de temperatuur varieerde van 2 tot 8 graden. Deze lucht bereikt in de loop van donderdag ons land waar mee de winter althans voor de eerst komende dagen zal zijn verdreven. Europa moet hoeksteen van duurzame vrede blijven WASHINGTON, 18-2. De Ver. Staten zouden het als een kwestie van „grote verontrusting" beschouwen als de Sowjet-Unie met haar steun aan de zaak van de Arabieren een overheersende positie in het Midden-Oosten zou trachten te bemachtingen. Ondanks vooruitgang op andere terreinen blyven „onze algehele betrekkingen met de Sowjet-Unie verre van bevredigend". Aldus president Nixon van Amerika in zijn „State of the World", een speciaal verslag over de situatie in de wereld, waarin hij een nieuwe stra tegie voor vrede aankondigt. Op andere terreinen, vooral op het gebied van vermindering van de be wapeningswedloop, is wel sprake van vooruitgang. De regering in Washington blijft haar verdragsverplichtingen nako men en zal de niet-communistische landen blijven verdedigen, maar Amerika zal niet langer de rol van wereldpolitieman vervullen die het na de Tweede Wereldoorlog op zich nam. Deelgenootschap De Ver. Staten zullen in de jaren zeventig niet langer een domineren de rol spelen maar zich meer richten op deelgenootschap. Er zal een zorg vuldig afwegen zijn tussen een te weinig doen, waarbij bijv. de Azia tische wil tot zelfverdediging zou kunnen verslappen, en te veel doen, waardoor landen eerder afhankelijk dan onafhankelijk zouden worden. Europa moet een hoeksteen van duurzame vrede blijven. De Ver. Sta ten zullen hun nauwe politieke, mili taire en economische banden met West-Europa handhaven, maar ho pen dat de Europese bondgenoten overeenkomstig hun groei een groter aandeel in de gemeenschappelijke lasten zullen dragen. De Ver. Staten zullen een gepaste hoeveelheid conventionele strijd krachten in stand houden om tege lijkertijd eventuele communistische aanvallen in Europa of Azië het hoofd te kunnen bieden, om de Azia tische bondgenoten te helpen bij een niet-Chinese aanval en voor nood toestanden elders. De Amerikaanse strategische en diplomatieke planvorming zou in de jaren zeventig in ernstige mate kun nen worden bemoeilijkt door de gro ter wordende Russische sterkte op het gebied van kernwapens en het vooruitzicht dat China in staat wordt Jongeman gestikt op zolderkamer AMSTERDAM. 18-2. De 19-jarige expeditiebediende Hans Scherhage is cp zijn zolderkamer aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam tijdens zijn slaap door verstikking om het leven gekomen. Op de kamer brand de een butagaskachel, waardoor ge brek aan zuurstof was ontstaan. Het stoffelijk overschot van de jonge man werd gevonden door zijn hospi ta. AMSTERDAM. Een groot aantal werkende moeders heeft woensdag middag geprotesteerd tegen de ver hoging van het crêche-geld in Am sterdam. Met vele spandoeken en borden gewapend trokken zij van de Dam naar het stadhuis, waar een delegatie werd ontvangen .Hier een overzicht van de groep bij het stad huis. intercontinentale ballistische raket ten te Ijouwen. De Russen zullen de Amerikanen op het gebied van de kernwapens wat aantallen en capa citeit betreft in de jaren zeventig be naderen en soms zelfs voorbijstre ven. In de afgelopen vijf jaar heb ben zij dat al gedaan bij het aantal operationele lange-afstandsraketten. De eerste maal Dit zijn enkele van de voornaam ste punten uil de „State of the World" (de toestand in de wereld), het meer dan 40.000 woorden tellend verslag over de Amerikaanse buiten- GENÈVE, 18-2. secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft woensdag op de ontwapeningsconferentie in Genève verklaard dat er verleden jaar in de wereld rond 200 miljard dollar is uitgegeven voor bewape ning. Dit, aldus Thant, is een improduk- tieve verspilling die zwaar drukt voor de levensvoorwaarden van de volkeren in de industriële én in de ontwikkelingslanden. Thant zei zich bewust te zijn van de moeilijkheden die de opstelling en uitwerking van een breed opgezet en veel omvattend ontwapeningspro- gram voor het komende tiental jaren met zich mee zullen brengen. Toch Hoogste punt bereikt straalverbindingstoren te Wormer DEN HAAG, 18-2. Het hoogst punt (118,6 meter) is bereikt van de telefoniestraalverbindingstoren voor de PTT, die in aanbouw is aan de Veerdijk in Wormer. over de bouw heeft men tot nu toe 21 dagen ge daan, hetgeen mogelijk is doordat de methode van de zg. glijdende bekis ting werd toegepast. Het bijzondere is dan ook niet, dat men een derge lijke korte tijd voor de bouw heeft nodig gehad (reeds vaker werden to rens op deze manier en in eenzelfde korte bouwtijd opgetrokken), maar wel bijzonder noemen bouwer, de Hollandsche Beton Maatschappij N. V. te Amsterdam, en de PTT het feit, dat men slechts 21 dagen nodig had ondanks de extreem slechte weersomstandigheden van de laat ste weken. landse politiek, zoals president Nixon dat onder de titel „een nieuwe stx-a- tegie voor de vrede" aan het con gres heeft aangeboden. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de Ver. Staten dat een president afzon derlijk van zijn jaarlijkse „State ol' the Union"-boodschap het congres een nota aanbiedt over de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Presi dent Nixon heeft laten weten dat hij dit in zijn ambtsperiode elk jaar zal doen. In januari ging hij slechts in het kort in op de buitenlandse poli tiek. „Een nieuwe strategie voor de Vrede" telt 119 pagina's. NEW DELHI, 18-2. Met de inbe slagneming van hasjies ter waarde van zo'n 1,8 miljoen dollar heeft de Indiase douane één van de grootste hoeveelheden bemachtigd in de in ternationale strijd tegen de illegale handel in verdovende middelen. De politie arresteerde een Amerikaan en twee Indiërs, die waarschijnlijk deel uitmaakten van een internationale bende. vertrouwde hij- erop dat de deelne mers aan de ontwapeningsconferen tie het zo snel over een dergelijk program eens zullen worden dat dit op de komende zitting van de alge mene vergadering der V.N. kan wor den ingediend. Weer geelzucht onder Ned. militairen in Tunesië DEN HAAG, 18-2. Voor de derde maal zullen Nederlandse militairen wegens geelzucht terugkeren uit Tunesië. Zoals bekend bevindt zich in Tu nesië het genieconsti'uctiebataljon, dat bezig is waterwinningspi-ojec- ten uit te voeren. Begin februari deden zich onder deze militairen de eerste gevallen van geelzucht voor en werden negen patiënten gerepa trieerd. Daarna wei-den nog eens vijf militairen met geelzucht naar ons land teruggebracht en thans zullen wederom zeven militairen naar Nederland worden ovex-gevlo- gen. Er zullen zich dan nog 201 Neder landse militaii-en in Tunesië be vinden. BEIROET, 19-2. De ci-isis tussen de Palestijnse commando's en de Joi'daanse regering di-eigt zich op nieuw te verscherpen. Sinds woens dagavond heeft het Jordaanse leger wedei'om pantservoei-tuigen om de hoofdstad samengetrokken, hetgeen de commando's in staat van alarm heeft gebx-acht. "tot dusver hebben zich geen incidenten vooi-gedaan, zo wordt uit Beix-oet gemeld. Advertentie FORT BRAGG. Drie mannen en een blonde vrouw zijn in de vorige nacht het huis van de Amerikaanse legerarts Jeffrey McDonald binnengedrongen en hebben onder het zingen van „Acid is geweldig, doodt de varkens" zijn vrouw en twee jonge dochters vermoord. De arts zelf werd zwaar gewond. Op de foto boven het echtpaar McDonald en onder hun kinderen Kimberley (6) en Kristen Jean (2). DEN HAAG, 18-2. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, de heer Abba Ebaxi, heeft in een rede te Scheveningen gezegd dat er alleen door directe onder-handelingen tus sen Israël en zijn Arabische buur- landen vrede in het Midden-Oosten kan komen. Israël dat strijdt om zijn bestaan, is bex-eid zonder vooraf gaande voorwaarden met de Ara- TWEEDE KAMER DEN HAAG, 18=2. Vandaag, don- dei'dag, zal mr. F. Andriessen, lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, minister Schut van volks huisvesting en ruimtelijke ordening mondelinge vragen stellen over de woningbouw. In het bijzonder zal daarbij de aandacht gevestigd wor den op het feit dat het aaxital ge- pi'oduceerde woningequivalenten in 1969 met een resultaat van 120.700 zo duidelijk beneden de verwachting is gebleven. Moet worden gevreesd, aldus de vragen van de heer An driessen, dat de oorzaken die met name in het laatste kwartaal van het vox-ige jaar ex-toe hebben geleid dat de produktie bij de verwachtin gen ten achter gebleven is, ook dit jaar tot een vermindering van de woningpi-oduktie zullen leiden. De heer Andriessen vraagt voox-ts welke maatregelen de minister be- x-eid is te nomen ten einde de opge lopen achterstand in te lopen. Gaan Nederlandse militairen in Frankrijk bische landen te onderhandelen, al dus de minister in een toespraak over „Isx-aëls positie in het Midden- Oosten" voor het Nederlandsch ge nootschap internationale zaken in het Kurhaus. Andex-e landen kunnen alleen het klimaat verbetei-en en enkele alge mene lijnen aangeven voor een op lossing. In antwoord op een vx-aag zei tailleerde voorstellen daax-om had de Israëlische minister dat zijn rege ring de jongste Amerikaanse gede- verworpen. Minister Eban zei in de persconfe rentie dat hij, ondanks de moeilijke situatie, verre van wanhopig is over de situatie. Er zijn geen conflicten, waarin de partijen niet met elkaar verzoend kunnen wox-den. DEN HAAG, 18-2. De fracties van de VVD" en van de CHU in de Twee de Kamer stemmen verdeeld over het voox-stel van minister Beernink (binnenlandse zaken) tot afschaf fing van de opkomstplicht bij de vex-kiezingen. Dit bleek bij het debat in de Tweede Kamer over dit voorstel, dat in het algemeen zeer positief werd ontvangen. „Unaniem en con amore" wex-d het voox-stel door de meeste fracties ondei-schx-even. De enige fractie in de Kamer die zich tegen de voox-genomen afschaf- fin van de opkomstplicht uitsprak was die van de CPN. Haar voorzit ter, M. Bakkei*, wees er op dat dit voox-stel niet los gezien kan worden van de pogingen die thans worden ondernomen om te komen tot wijzi ging van het huidige kiesstelsel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1