DE VERKEERDE DADER Cunstige «an» van zaken hij Oosterland.se Wee«bru£vereni«ing BLIK DOOR HET WERELD Hoesseins krampachtige vuist ZILR1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdat 17 februari 197& Nr. 20354 Weegeijfcrs tonen nieuw recordjaar OOSTERLAND, l(i-2. Ondanks de hevige sneeuwstorm was de opkomst naar de ledenvergadering Weegbrug- vereniging: „Even Buiten", die don derdagavond j.l. plaats vond in het café-restaurant van de heer Bouma. vrij goed beyocht. De voorzitter, de heer M. J. Zeijler kon 42 leden een welkom toeroepen. In zijn openingswoord onderstreep te de voor/., de gestadige groei van de brug, voor wat betreft het weegcijfer over 1969, dat weer een record is ge worden. Een bewijs, aldus de voorz. dat de weegbrug in een behoefte voorziet in onze omgeving. Vervolgens bracht de secretaris penningmeester, de heer L. M. van der Maas, de jaarrekening te berde waar de groei in cijfers was te con stateren. Er was in 1969 gewogen in totaal aan goederen 85.961.130 kg, t,w. 39.453.568 kg aardappelen; 326.75.581 kg uien; 9.159.318 kg hooi en stro; 501.040 kg granen; 136.510 kg erwten; 185.070 kg marmer; 356.280 kg witlof; 103.180 kg appels en 3.390.583 kg diverse goederen w.o. 8 stuks vee. Er was een bevredigende winst gemaakt dit jaar met een goe de aflossing. De opbrengst van de ge wogen goederen bedroeg f 39.221,87. De rekening was gecontroleerd dooi de leden van de comm. van toezicht, de heren Jozias Stouten, S. van der Laan en F. Kik, en in de beste orde bevonden. De heer Stouten bracht hiervan verslag uit. De voorzitter dankte de penningmeester voor zijn accurate boekhouding en verleent hem decharge. Ook de comm. van toezicht werd dank gebracht. Bespro ken werd verder dat het bestuur de mogelijkheid onder ogen zien zal om ver verwijderd wonende chauffeurs het weegloon contant te doen betalen omdat inning van zo'n meestal luttel bedrag, veel kosten en moeite met zich meebrengt. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezingen werd het aftredende bestuurslid, de heer H. J. van de Zande, bij acclamatie herkozen. In de Comm. van Toezicht was de heer Jozias Stouten aftredend en statutair niet meer herkiesbaar, in zijn plaats werd benoemd de heer Mattheus Bal Pz. en als plaatsver vangend lid van de C.v.T., de heer W. P. Biemond. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of er momenteel nog aan delen van de brug verkrijgbaar zijn, waarop de voorz. ontkennend moest antwoorden. De voorzitter deelde Europese instellingen te zwak geworden BRUSSEL, 14-2. De instellingen van de Europese gemeenschappen zijn te zwak en te beperkt geworden nu het er op aankomt die gemeen schap te voltooien en ze op steeds ruimer wordende gebieden te behe ren. De Europese commissie, die dit concludeert in haar zojuist versche nen jaarverslag over '69, meent dat ze nogmaals aandacht op dit punt moet vestigen, vooral nu de E.E.G. opnieuw met het probleem van haar uitbreiding wordt geconfronteerd. Koning Hoessein van Jordanië heeft van alle Arabische staatshoof den de onaangenaamste positie: de helft van zijn land is bezet door Is raëli's en in het overgebleven deel xoemelt het niet alleen van eigen vluchtelingen maar bovendien van allerhande geurrillastrijders tegen Israël. Die zijn intussen aangegroeid tot een niet te verwaarlozen strijd macht, levend uit zeer radicale be ginselen, waarin eigenlijk ook het bestaan van een erfelijke monarchie in Jordanië maar amper past. Ze zijn wel bereid de vorst te to lereren zolang hij zich vierkant achter de zogenaamde vrijheidsstrij ders plaatst. Maar de koning weet ook dat ze zich net zo gemakkelijk tegen hem kunnen keren als zijn doen en laten hen mishaagt. In ze kere zin is hij zelfs een makkelijker doelwit, want dichter bij de hand en minder sterk in positie. Hoessein heerst dan wel in naam, maar in de praktijk is hij evenzeer een gevangene van de gasten in zijn land. Het is hem tot dusver ook nooit goed mogelijk gebleken ferm tegen zijn krijgshaftige logé's op te treden, die hem makkelijk van zijn troon zouden kunnen stoten. Een dergelijk optreden zou waarschijn lijk trouwens ook bij zijn onderda nen slecht vallen: de El Fatah-men- sen zijn toch zo'n beetje de volks helden. Zwakke positie Hoessein probeert het nu toch door de geurrillero's te verbieden met hun wapens open en bloot door de steden te lopen. En zo nog een en ander. Dit komt nadat hij lang met Nasser in Cairo heeft gespro ken, wat de schijn wekt of hij voor de zekerheid toch eerst dekking in zijn rug heeft gezocht. En gekregen, mag men aannemen: zowel Nasser als Hoessin beseffen al te goed dat de oorlog die zij willen vermijden omdat ze er nog niet sterk genoeg voor zijn, kan worden uitgelokt door de geurrilla-organisatie. Met als ge volg, zoals nu te voorzien, dat weer Egypte en Jordanië een stuk grond gebied kwijtraken, beider positie thuis en in de Arabische wereld wordt aangetast en het vluchtelin genprobleem in de twee landen nog nijpender wordt. De vraag is alleen of Hoessein kans zal zien de geurrilla-strijders in te tomen. In Libanon heeft men het ook geprobeerd, minder uit overtuiging dan uit vrees voor de Israëlische vergeldingsacties die uit gelokt zouden worden, maar zonder veel succes. Wat nu gebeurt is dat Libanon, Egypte en Jordanië samen en tezelf dertijd optreden tegen El Fatah en dergelijke groepen. Maar die zijn waarschijnlijk inmiddels al te sterk in de verbeelding van de massa doorgedrongen als de enigen die meer doen dan praten tegen Israël, dat de kans gering lijkt dat de offi ciële overheden echt baas in eigen huis blijven. De positie van Hoessein is daar bij weer het hacheljjkst. En de troon in Amman kon wel eens spoedig leeg komen te staan. verder mee dat de weegbrug ook dit jaar door het ijkwezen werd gekeurd en in orde bevonden is, verder ook dat er aan de omringende straat een verbetering is aangebracht. Verder wekte het voldoening dat de op de brug rustende schuld reeds voor een groot gedeelte kon worden afgelost, mede dank zij de gestadige groei, die volgens het bestuur voor een groot gedeelte te danken is aan de activi teit van de weger, de heer J. A. Beije die dag en nacht gereed staat wan neer er gewogen moet worden, en waar nooit tevergeefs een beroep op wordt gedaan. Het bestuur is hem, en ook de heer Van der Maas, de accu rate secretaris-penningmeester, veel dank verschuldigd. Ten slotte wenste de voorzitter de leden alle goeds toe voor 1970 en sprak de hoop uit dat dit jaar ook voor de weegbrug een alleszins gunstig jaar zal worden. „Flitsen" uit het buitenland Hiiisnummeriiig in Zierikzee hier en daar gewijzigd Een vriendelijk plaatje uit de derti ger jaren van de molen aan de weg van Noord gouwe naar Zonnemaire. MILAAN. Een twintigtal dames uit de Milanese „hogere kringen" is door de politie verrast bij het spe len van poker en baccarat in de lo kalen van een „cultureel centrum" in Milaan. Nadat hun identiteit was vastgesteld werden de dames vrijge laten. GAZA. In de door Israël bezette Gazastrook zijn twee Arabieren door t» den een Israëlische patrouille doodge schoten. De patrouille was op zoek naar Arabische geurrila's. De scho ten vielen nadat een verdachte Ara bier geen gehoor gaf aan een bevel te blijven staan. ZIERIKZEE, 16-2. Van de zUde van de gemeente wordt ons medege deeld dat op sommige plaatsen in de stad de huisnummering is gewijzigd en herzien omdat enige gebouwen een andere bestemming hebben ge kregen. Het zakenpand hoek Appel markt-Korte Sint Janstraat is ge nummerd Appelmarkt 2. Het winkel gedeelte by de fa. \V. J. Weltevre- blyft Appelmarkt 2 en het woongedeelte met een eigen toe gangsdeur in de Korte Sint Jan straat 1. BRUSSEL. De Belgische regering heeft een volledig akkoord bereikt over de nog openstaande problemen in de verhouding tussen Vlaanderen en Wallonië. Deze vraagstukken be troffen in hoofdzaak de positie van het tweetalige Brussel en het waar borgen van de rechten van de min derheid. BEIROET. Pers en radio in ver scheidene Arabische landen hebben het bombardement, dat Israëlische vliegtuigen op een fabriek bij Cairo uitvoerden en dat volgens Israël een vergissing was, aangegrepen voor een felle anti-Israëlische campagne. MOSKOU. De Sowjet-Unie en Cuba zouden er in zijn geslaagd tot overeenstemming te komen over de politiek ten opzichte van Latijns- Amerika, zo meent men in commu nistische kringen in Moskou te we ten. Tot nu toe bestond tussen beide landen een aanzienlijk verschil van inzicht inzake Latijns-Amerika. TOKIO. Noord-Korea heeft diege nen van de 51 bemanningsleden en passagiers van het op 11 december jl. naar Noord-Korea gekaapte Zuid- Koreaanse vliegtuig vrijgelaten, die •naar huis terugwilden. Dit is bekend gemaakt door radio Pjongjang. Er is niet meegedeeld hoeveel personen werden vrijgelaten. WERTHEIM. De herkiezing van Adolf von Thadden als voorzitter en de aanvaarding van een besluit om de partij voortaan conservatief te noemen, vormen de voornaamste be sluiten van het vierde congres van de uiterst rechtse „National-Demo- kratische Partei Deutschlands" (N. P.D.), dat zondag in Wertheim in de deelstaat Baden-Württemberg werd besloten. TRIPOLI. Libië gaat binnenkort economische missies uitwisselen met Tsjecho-Slowakije en Bulgarije. Dit is zondag in officiële kringen in Tripoli vernomen. De Libische mi nister van economische zaken, ka pitein Omar Meheisj, heeft vorige week met afvaardigingen uit ge noemde landen daarover overeen stemming bereikt. MANILLA. Julito Espino, de 50- jarige burgemeester van Arayat, 100 km. ten noorden van Manilla, is doodgeschoten toen hij een hanen gevecht bijwoonde. Twee lijfwachten schoten de moordenaar onmiddellijk dood. Acht mensen werden bij de schietpartij gewond. Als gevolg van een verbouwing van het winkelpand van de fa. G. J. Wilbrink, Korte Sint Janstraat 1 - 3, is huisnummer 1 vrijgekomen en is hel winkelpand en woonhuis van G. J. Wilbrink, Korte Sint Janstraat 3 genummerd. De overige numme- Kooien in rechtszaal NEW YORK, 14-2. Een Ame- rikaanse commissie onderzoekt de mogelijkheid om in rechts zalen geluiddichte plastic kooien te installeren, teneinde te verhinderen dat beklaag den door protestkreten en be ledigingen het proces versto ren. De commissie bestaat uit technici, advocaten en rech ters. Men wil zodanige kooien construeren, dat- beklaagden binnen enkele seconden kun nen worden opgesloten. Het besluit tot zo'n onderzoek is genomen naar aanleiding van de heftige incidenten tijdens processen in Chicago en New York tegen pacifisten en zwarte panters. ring in deze straat ondergaat geen wijziging. Bij het zakenpand van de fa. G. J. Wilbrink, hoek Sint Domusstraat - Lange Sint Janstraat, doet zich een zelfde situatie voor. Het winkelge deelte blijft Sint Domusstraat 2 en het woongedeelte met een eigen toe gangsdeur in de Lange Sint Jan straat word Lange Sint Janstraat 1. Als gevolg hiervan dienen enkele panden als volgt vernummerd te worden: M. A. Gieskens, Lange Sint Janstraat 1 wordt Lange Sint Jan straat 3; H. van Dalen, Lange Sint Janstraat 3 wordt Lange Sint Jan straat 5; werkplaats H. van Dalen, Lange Sint Janstraat 5, wordt Lange Sint Janstraat 5a. Verdere vernum mering in deze straat kon ook hier achterwege blijven. De bungelow van de heer A. P. Kort aan de Banninklaan dient te worden voorzien van het nummer 12. Op de nieuwe gebouwde woning van de heer J. J. Stuik aan de Zuidwelle- straat zal het huisnummer 29 wor den aangebracht. Pijpleiding tussen Rode- en Middellandsezee TEL AVIV, 16-2. Het „Israëlische Suezkanaal" - de pijpleiding tussen de Rode Zee en de Middellandse Zee - is al enige dagen in gebruik, zo is van welingelichte zijde in Tel Aviv vernomen. Met de aanleg was enige maanden na de oorlog van juni 1967 begonnen. De leiding heeft een door snede van 108 cm. en een lengte van 20 km. De buis loopt van Eilat naar Asjkelon, een kleine haven nabij Asjdod aan de Middellandse Zee. De huidige capaciteit is 20 miljoen ton per jaar, hetgeen geleidelijk tot 60 miljoen ton zal worden opgevoerd. De toestand in het Midden-Oosten TEL AVIV. 16-2. Brigade-generaal Chaim Herzog, die chef is geweest van de Israëlische militaire inlich tingendienst, heeft verklaard dat angst voor vergelding de Egyptena- ren er waarschijnlijk van zal weer houden een aanval te doen op Is raëlische steden. Hij geloofde niet dat het per ongeluk door de Isra ëlische luchtmacht uitgevoerde bom bardement op de metaalfabriek in Egypte, waarbij 70 arbeiders om het leven kwamen en 100 gewond raak ten, tot opvoering en intensivering van de vijandelijkheden zal leiden, vooral omdat de Egyptische lucht macht naar zijn mening geen grote aanval op doelen in Israël zal doen. Binnen de grenzen van Egypte had de Egyptische luchtmacht al niet veel succes. De kans op een aanval moest dan ook gering worden ge acht. Advertentie. tDuOmB.r.OtgrtBMttj FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORÏ Terwijl hij de stad uitreed, wist hij: Zij verzwijgt willens en wetens wat voor me. Wat haalde Grooteborg soms uit? Speculeerde hij met zijn geld? Waarom kwamen de kinderen zo weinig bij hem? Alleen, omdat hij zo lastig was? Of had het een ande re reden? Terugrijdend naar Dorringen liet het hem niet los. Maar vlak bij het dorp kreeg hij opeens een nieuw idee. Hij was er zelf zo verbaasd over, dat hij het gaspedaal losliet en steeds langzamer ging rijden. „Die moet ik te pakken zien te krijgen," zei hij zacht tot zichelf. ARAM VAN DE EILANDEN 66. Het optreden van Laroet de Prater was zo vanzelfsprekend, dat de wachters er niet aan dachten hem tegen te houden toen hij deftig de gangen verliet. Zij waren trouwens zo verbijsterd om Aram en zijn mannen in hun gevangenis aan te treffen, dat zij nergens an'ders aan konden denken dan aan het raadsel hoe gevangenen, die zij zelf hadden zien ontvluchten, nog geen uur later helemaal niet ontvlucht bleken te zijn. Ze moesten zich vergist hebben, dachten ze. Maar de verbijstering hield aan. Het kleine wezentje had echter Aram's list begrepen. „Een schrandere opzet", mompelde hij voldaan. ,Ik had het zelf kunnen bedenken, zo aardig is het. Aram wacht in zijn gevangenis tot de kans om Satarin en zijn bondgenoten te treffen zo gunstig mogelijk is. Hij heeft de wapens natuurlijk verborgen en kan losbreken wanneer hij zelf wil. Uitmuntend. Die vreemdeling van de Eilanden had een Prater kunnen zijn!" Zo sprekend had hij de oppervlakte weer bereikt, en nu hij de stad Pareh voor zich zag liggen rijpte een overmoedig plan in hem. „Waarom zou ik er niet achter zien te komen wat Satarin feitelijk in zijn schild voert! Allicht kom ik iets te we ten en kan Aram verder inlichten. Een Prater vermag alles!" Met die woorden wierp hij de helm en het kleed, waaruit zijn vermomming als Speciaal Gevolmach tigde van Zijne Majesteit had bestaan, met een minachtend gebaar terzijde, keek even om zich heen en fladderde toen weg op z'n vreemde korte vlerkjes. Hij bereikte het laboratium, waar de Magiër zich altijd ophield, korten tijd la ter, en toen hij zijn neusje platdrukte te gen het venster, ontwaarde hij Satarin's hoge gestalte. De Magiër was bezig met een van zijn mysterieuze proefnemingen. Een ogenblik keek Laroet toe, terwijl hij met zichzelf overlegde. Voorzichtigheid en zijn oude angst voor Satarin spoorde hem aan geen risico te nemen. Maar het gemak waarmee hij de wachter bij de neus had genomen had het kleine wezentje over moedig gemaakt, en met geweld legde hij de stem van z'n Voorzichtiger Ik het zwij gen op. „Ben ik een Prater die alles vermag, ja of nee?" snoefde hij in zichzelf. En met een begon hij driest op de vensters te kloppen. Een roekeloos plan had zich van hem meester gemaakt. Toen Satarin ver wonderd het raam opende, vluchtte hij dan ook niet weg (hoewel hij daar eerlijk ge zegd plotseling erg veel voor voelde) maar fladderde gewichtig op de Magiër toe, ter wijl hij overmoedig gilde: „Ha, het is goed dat ge mij eindelijk hoort. De tijd van een Prater is te kostbaar om door u verspild te worden. Luister Satarin, ik kom eens met U praten over zaken van gewicht. Na het avondeten reed hij opnieuw het dorp uit, doch nu een heel ande re richting in. In zijn opschrijfboekje stonden een naam en adres. Hoofdstuk 21 Op de avond van diezelfde dag stopte er een scooter voor de woning van Evert Vardèl en een vrouw liep naar de voordeur. Doch de bewoner had haar al gezien en nog voor ze belde, opende hij de deur. „Allemensen, Tinie! Wat leuk! Kom verder, meid. Hoe gaat het? En zo onverwacht, midden in de week!" Hij drukte haar stevig de hand, maar de vrouw greep zijn hoofd en drukte een kus op zijn wang. „Ge feliciteerd, zwager, ik heb het in de krant gelezen. Die huishoudster heeft het gedaan, hè?" Het tweetal betrad de kamer, na dat ze zich van haar valhelm had ontdaan. In de kamer trok ze haar handschoenen uit, hem blij lachend aankijkend. „Nou, dat is niet helemaal juist", antwoordde hij voorzichtig. „Ze is gearresteerd onder verdenking van moord en ze hebben bij haar een groot deel van het vermiste geld ge vonden. Achteraf blijkt er nu een lijstje te zijn met de nummers van de 22 bankbiljetten en de zestien, die men in haar huisje heeft gevon den, komen alle overeen met die op het lijstje. Maar ze ontkent Groote borg vermoord te hebben". „Doodgeslagen dan". „Nee, ze houdt straf en stijf vol. dat ze het niet heeft gedaan. De po litie zal ook wel niet alles vertellen, wat ze weet, maar ik neem aan, dat ze ervan overtuigd zijn, dat zij mijn buurman doodde. Al of niet opzet telijk". „Wie zou het anders gedaan moe ten hebben? Jij in ieder geval niet. Of sta je nog steeds onder verden king?" De man spreide zijn handen uit een. „Wie zal het zeggen? Best mo gelijk. Het toeval wilde, dat ik en kele weken geleden op het postkan toor een aantal giro's betaalde met een briefje van duizend. Dat was er ook één, die op het lijstje voorkwam. Gelukkig kon ik vrij precies inlich tingen verstrekken over de herkomst en dat klopte. Maar het betekende tevens, dat ze m'n hele huis over hoop gehaald hebben, op zoek naar briefjes van duizend. Onnodig te zeggen, dat ik er verder geen enkele in voorraad had". „Wel verdraaidblijven ze aan de gang met jou?" „Daarna heb ik geen last meer ge had. Ik kan natuurlijk vrij gaan en staan, waar ik wil". Ze keek in het rond. „Nog steeds geen hulp?" „Nee. Ik heb er verder niet naar gezocht. In deze weken is het met het werk toch tamelijk stil. Geen veilingen en zo. Ik rijd m'n klanten af en ga woensdags naar de beurs in Amsterdam. Voor de rest heb ik hier bezigheden genoeg, pakketten maken en bundelwaar. Dus heb ik alle tijd om zelf het huis een beetje schoon te houden". „Ik kom vrijdagavond weer, hoor. Voor een weekeind. Zullen we za terdag het huis eens met bezemen keren". Hij knikte blij. „Geweldig, Tinie. Weet je, dat je in verschillende op zichten veel weg hebt van Hannie?" „O ja?" „Ja. Hannie was ook altijd opge wekt en vrolijk, levenslustig Hij keek haar enige tijd aan. „Weet jeop het ogenblik lijk je veel op Hannie, toen ze ook zo oud was als jij?" „Ja?" „Je bent nu vier en twintig, hè?" „Bijna vijf en twintig, zwager. Hannie was zo oud, toen jullie trouwden, hè?" „Ja. Arme Hannie.Wat was het toch erg jong, hè? Zo jong Ze kwam overeind en liep naar hem toe, haar arm om zijn schou ders leggend. „Ze is gelukkig met jou geweest, jongen", antwoordde ze zacht. „Je hebt alleen maar goede, mooie herinneringen aan haar. Zo moet je het zien. Wees blij en dank baar voor wat je in haar had. Het was erg, maar het leven gaat verder. Niet teveel over piekeren". Hij greep haar hand. „Dank je. Tinie, dat je je af en toe over me wilt onfermen. Weet je, toen je daar 7.0 zatleek het nel als vroeger. Hannie zat er ook vaak". Ze streelde hem over zijn hoofd. „Zal ik een kop koffie klaar maken voor ons?" Hij sprong overeind. „Alle.Ti nie, ik vergeet helemaal mijn plich ten als gastheer „Welnee, blijf maar lekker zitten. Ik weet de weg wel". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7