J. M. Snouck was eertijds „tiendgaarder" van Dreischor Rondvraag gemeenteraad van Bruinisse Sow jet-Unie blijft Arabieren steunen In voormalig Biafra dreigt hongersnood Foor 60 jaar.... NKV voor federatie met NW en CNV „MaanvoedseV Wat biedt de BEELDBUIS? uil D.D.R. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 lebrugr! 1(170 Nr. 20354 Opgeheven in 1907 DIVERSE BERICHTEN Advertentie Mislukte vlucht DftEISCHOK, februari De ver anderingen in zeden, gewoonten en gebruiken, welke zich vooral ruim een halve eeuw geleden speciaal in het boerenbedrijf hebben voorge daan, zijn op zichzelf zo talrijk en verschillend, dat het vrijwel onmo gelijk Is, deze in een kort artikel de revue te laten passeren. Vaak zijn het trouwens veelal onderwerpen van ondergeschikt belang en die door onderlinge gesprekken toch gemak kelijker van de één op de ander overgaan en zodoende blijven voort leven. De tlendwet Een uitzondering op al deze ge bruiken in het vroegere boerenleven in Dreischor is toch wel de toen gel dende tiendwet geweest. Deze aloude instelling is bij de wet van 1907 op geheven. Voor die tyd bestond er reeds gelegenheid tot afkoop en daar werd dan ook af en toe wel gebruik van gemaakt. Dat afkopen werd de landeigen aren overigens niet gemakkelijk ge maakt omdat elk der tiendblokken - Dreischor telde er 55 - in zijn ge heel moest worden afgekocht en waaraan dus alle eigenaren in zo'n tiendblok moesten willen meewer ken. Dat zo iets ook ruim een halve eeuw geleden niet altijd eenvoudig teas ligt voor de hand. liet beheer Het beheer over die tienden was op Schouwen-Duiveland in handen van de rentmeester van het kroon domein, Jonhkeer W. H. M. de Jonge die in Zierikzee woonachtig was. In één der zomermaanden, voor en te gen de oogst, kwam deze daarvoor - meestal in de middag en vergezeld van een notaris - naar Dreischor. De nog tienplichtige bevangen werden dan openbaar verhuurd. In iedere gemeente op Schouwen-Duiveland was een tiendgaarder aangesteld. In Dreischor werd deze functie jaren lang vervuld door J. M. Snouck. De ze tiendgaarder had tot taak om, zo dra de tiendvruchten schatbaar wa ren alle tiendblokken afzonderlijk na te gaan en voor elke blok de huurwaarde te schatten en vast te stellen. Begrijpelijk was dat men voor een dergelijke functie terdege op de hoogte van prijzen moest zijn terwijl bovendien ook, kennis van de vruchten onontbeerlijk was. Verder had iedere gegadigde het recht om voor de openbare verhuring bij de tiendgaarder naar de door hem vastgestelde huurprijs te informeren. Beneden dit bedrag kreeg men nu eenmaal geen kans om te huren. Eigenaardig was, dat er tijdens der gelijke tiendverhuringen, nooit spra ke ivas van concurrentie; ieder per ceel ging voor de geschatte prijs onder de hamer door. Vertienden Wat de meer practische kant van de tiendheffing betreft dient te wor den vermeld, dat tot de tiendplich- tige vruchten werden gerekend: tarwe, rogge, gerst, haver, paarde- bonen en erwten. In verband met de tiendwet was het een gewoonte, de halmvruchten aan hopen van tien schoven bijeen te zetten. Bij erwten werden deze in 10 zogenaamde „leg gen" (Zeeuws Woordenboek) bijeen gebracht. Dit is de naam voor een bos getrokken erwtenstruiken Viel men nu met zijn vruchten in een verhuurde tiendblok en het ko ren was geschikt om van het land te worden gehaald, dan verwittigde men de huurder van de blok, dat hij de vruchten kon komen „vertien- den". Gewapend met een arm vol tak- kebossen ging deze dan als volgt te werk. Van de eerste hoop werden twee schoven afgenomen en tegen een volgende hoop gezet. Op de overgebleven acht schoven werd als herkenningsteken een tak geplaatst. SPORT KORFBAL All-Ready toeb in SDKB-competitie Ofschoon men dat aanvankelijk niet direct van plan was, gaat de Zierikzeese korfbalvereniging „All- Ready" in het aanstaande voorjaar deelnemen aan de zomerkorfbalcom- petitie van de S.D.K.B. Men heeft met één twaalftal ingeschreven voor deelname in de 2e klasse. Omdat de winterkorfbalcompetitie van de af deling Zuid-West zeker nog niet uit gespeeld zal zijn wanneer de SDKB- competitie een aanvang gaat nemen, heeft men één twaalftal opgegeven en geen twee. De rood-zwarten hebben ook in geschreven met een adspiranten- twaalftal, zodat „All-Ready" ook deze zomer twee twaalftallen aan de SDKB-competitie zal deelnemen. AII-Ready versloeg DBGC met 6-0 In de Flakkeese microkorfbalcom- petitie speelde All-Ready I zaterdag middag in de sporthal te Oude-Ton- ge tegen DBGC I uit Oude-Tonge en zoals ook wel verwacht mocht wor den, wonnen de rood-zwarte Zierik- zeeënaren met 6-0. In de le helft wist All Ready slechts 'n kleine 2-0 voorsprong te nemen, doch daarna leip het met doelpunten maken vlot ter. Na 8 minuten spelen slaagde Angelica Koevets er in om uit een doorloopbal haar club de leiding te geven (1-0) en na een kwartier deed Anneke Hage het haar na (2-0). Na dat Piet van Hooijdonk nog een straf worp om zeep had gebracht, brak de rust aan. Na de hervattng maakte Wim Meerdink van onder de korf een derde doelpunt en het ging bij de rood-zwarten steeds beter vlotten. Met een afstandsschot bracht Cora Krijger de stand op 4-0. In respec tievelijk de 13 en 15e minuut scoor de Angelica Koevoets nog twee keer, zodat het halve dozijn doelpunten een feit was (6-0). AU Ready II was tegen Delta II niet opgewassen en verloor met 4-0. En vanaf die eerste hoop nam hij vervolgens de elfde hoop, waarop weer dezelfde handeling werd toe gepast als op de eerste. Telkens om de elfde hoop zo verder gaand, kwam de vertiending tot stand. Dit alles had een geregeld verloop, om dat toen al het koren nog met de hand gesneden werd. 55 tiendblokken Tienden, het recht van de grond eigenaar op één tiende van de op brengst van het koren en later ook van vee is voor de alleroudsten nog geen vreemd begrip geworden. De huidige generatie in Dreischor als mede elders op Schouwen-Duiveland weet echter al lang niet meer, wat grove tienden van het graan waren en dat er ook sprake was van kleine tienden van tuinvruchten, meekrap en tabak. Tenslotte kende men ook krijten de tienden van gedierte. Dit alles werd voorgoed bij ons afgeschaft bij de zogenaamde Tiendwet van 1907. Tenslotte laten we hier voor de dor pelingen de benamingen der ver schillende bevangen of voormalige tiendblokken in de polder Dreischor volgen, zoals reeds gememoreerd in de kop, waren dat er 55 in totaal. De WestmolenblokHet Werfken; Het Derrijblokje; 't Westergat; De Zak; De Schuure; Heer Arendsdam; Derrijblokje in Werremee; Jonge Cornells; 't Gasthuis; Govert Vla ming; Hein Corn. Wisse's Bevang; Heer Jan; 't Zevenkwartier; De Hond; De Korte Pijke; De Lange Pijke; 't Oude Kerkhof; Adriaan Commerce's Bevang; Den Huijberts- blok; De PolderDe Bouwenhil; Krijn Jan bij Noorden; 't Noord- Nieuwland; Stoffel de Weelde's Be vang; Leendert Mattheewese's Be vang; Vincent de Koombijter; 't Hoopje; Mattheeus Pierse's Bevang; De Hoogen Hil; Den Grooten Hoon- naard; Den Kleinen Hoonaard; De Vroonblok; Den Papenblok; De Mol; De Stoofblok; Het Groote Schorre; Het Kleine Schorre; Tussen de twee wegen; Den Kleinen Moolblok; Stoffel Klaasse's Bevang; Tonis Oierse's Bevang; Den Rentmeester; De Ouden Moolblok; De Elfgemeten; Jan Blok; Den Salomon; De West- waarse Slijkdeelinge; De tussen waarse Slijkdeelinge; De Oostwaarse SlijkdeelingeLeendert Huijbregtse's Bevang; Adriaan Ouds Bevang; Het Wieltje; Den Tweeden Blok en ten slotte Jan Kos Bevang. C. P. BRUINISSE, 16-2. In de vrydag jl. gehouden vergadering van de ge meenteraad van Bruinisse wees de heer Verspoor op een aantal „kippen- nesten" gaten in het wegdek) in het asfalt by de gemeentehaven. Verder meende hjj dat indertijd een bepa ling was aangenomen, dat de Mid denstand advies zou verlenen by het al of niet vestigen van nieuwe zaken in Bruinisse. Hy meende dat dit in een recent geval is nagelaten. De heer Van de Velde vroeg voor de volgende vergadering een andere behandeling van de ingekomen stuk ken. Hij had ook verwacht antwoord te zullen krijgen op diverse door hem in een vorige zitting gestelde vragen. Zo wilde hij inlichtingen over de lig plaats, die in de gemeentehaven wordt verhuurd aan de heer Van den Oever voor het jacht „De Vrouw Eli zabeth". De muziekvereniging „Nu met Hope" had, aldus de heer Van de Velde, nog geen antwoord over een in oktober gedaan subsidieverzoek. In de Prinses Irenestraat zou een andere nachtbrander moeten komen, de huidige nachtbrander (straatver lichting is zo geplaatst dat de bewo ners van de straat zelf daar geen profijt van hebben, wel de bewoners van de Steinstraat. Ook wilde hij inlichtingen over de ligplaatsen voor sportvissers aan de Rijkssteiger en vaart zetten ach ter de ligplaatsen voor kleinere bo ten, die in de Rijkswerkhaven voor sportvissers zijn beloofd. Tenslotte vroeg hij of de pontons van de jacht haven die op de wal liggen opgesla gen al van mosselzaad en andere aangroeisels zijn gezuiverd. Van de zijde van b. en w. werden de vragen en opmerkingen van de heer Van de Velde zo goed mogelijk beantwoord. De heer De Koning wees er op dat bij het uitgeven van bouwgrond eerst de grond zal worden uitgege ven, die reeds door de gemeente ge kocht is. Nu een nieuw bestemmings plan West III is aangenomen, is daarin nog niet gekochte grond op genomen. Hij zou gaarne zien, dat de betrokken landbouwers zo min mogelijk last zouden ondervinden van het servituut dat door het be stemmingsplan op de grond wordt gelegd. De voorzitter zei dat de grenzen van het bestemmingsplan tamelijk willekeurig zijn vastgesteld, het is niet de bedoeling dat de eigenaars van de grond, last of hinder onder vinden, zo lang de gemeente de grond niet nodig heeft. De heer C. Kik had met leedwezen gezien, dat de mooie meidoornhaag langs de begraafplaats is afgezaagd. Wie de opdracht daarvoor heeft gegeven is bij b. en w. niet bekend. Het is in elk geval niet door b. en w. gelast. Bij het afzagen van bomen wordt het college telkens voor ver rassingen geplaatst. MOSKOU, 16-2. „Zolang de Israë lische agressor het handvest en de besluiten van de V.N. blijft negeren, zal de Sowjet-Unie de Arabische re geringen de nodige hulp verlenen om hen in staat te stellen hun gebied en hun gerechtvaardigde belangen te verdedigen". Dit wordt gezegd in een verklaring die het Sowjetrussi- sche persbureau Tass maandagavond heeft gepubliceerd. LAGOS, 16-2. Michal Ogoen, com missaris voor wederopbouw en re classering in zuidoost-Nigeria (een van de vier staten van de voormali ge oost-provincie, Biafra) verklaarde maandag op een persconferentie dat de bevolking van zijn gebied ,ern- DREISCHOR. De landbouwvereni- ging alhier heeft opgericht een plaatselijke onderlinge ongevallen verzekering. Er zijn 67 deelnemers, tezamen met 926 ha. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd een groot bal-masqué gehou den waaraan druk werd deelgeno men. Prins Carnaval was op déze avond ook present. ZIERIKZEE. (Adv.). Ter overna me een der beste waterstokerijen van Den Haag. Veel omzet in brand stoffen, water, was- en schuurarti- kelen. Verder 60 klopklanten, 20 kuipers, wagen, hond enz., annex mangelzaak. ZONNEMA1RE. Het armhuis van het Burg. Armbestuur is door de ge meente onbewoonbaar verklaard. Het bestuur heeft nu plannen om op een aangekocht terrein een nieuw, doeltreffend armhuis te stichten. ZIERIKZEE. (Adv.). Jenever per fles f 0,85; per liter 1,15; per 5 li ter f 5,50; Hulstkamp oude jenever per kruik f 1,40; brandewijn per 5 liter f 6,00; cognac van f 1,50 tot f 3,75; punch f 1,50 per fles; rum f 1,55 per fles; likeuren f 1,20 per fles. BROUWERSHAVEN. Tengevolge van een puistje aan de lip werd bij een twintigjarig meisje bloedvergif tiging geconstateerd. Het gezicht zwol hevig op en hoewel de nood zakelijke operatie werd verricht is de patiënte twee dagen later over leden. BRUINISSE. De Christelijke Jon- gedochtersvereniging „Lydia" hield in de Conferentiekamer het jaar feest. De avond werd gevuld met verschillende samenspraken en voor drachten. HAAMSTEDE. De voor de ge meenten Haamstede en Burgh opge richte Boerenleenbank is thans wet tig geconstitueerd. Tot directeur is benoemd de heer C. Blom, de boek houder is M. Griep, onderwijzer te Burgh. stig bedreigd wordt met honger" als niet onmiddellijk hulpmaatregelen worden getroffen Volgens Ogoen heeft de regering in Lagos zich inge spannen om de getroffen gebieden te bevoorraden maar „wijzen de re cente ontwikkelingen in de distribu ering door federale agenten ongeluk kigerwijze op tegengestelde bedoelin gen" van de zijde van die agenten. Meer dan 1 miljoen voor sportaccommodaties uit toto DEN HAAG, 17-2. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft voor de zevende maal in 1969 gelden uit de sport-toto beschikbaar gesteld voor de bouw en aanleg van een aantal sportaccomodaties. Het is een bedrag van f 1.018.500, voor tien sporthallen en -zalen en een bijdrage in het aanleggen van een internationaal wedstrijd- en trainingscentrum voor de Koninklij ke Nederlandse Hockey Bond. Van dit bedrag is f 25.000,be schikbaar gesteld als renteloos voor schot, terwijl f 993.500,aan fonds perdu zal worden uitgekeerd. UTRECHT, 16-2. Het Verbondsbe- stuur van het N.K.V. heeft zich in de maandag gehouden vergadering positief opgesteld tegenover een voorstel om in het kader van de sa menwerking tussen de Nederlandse vakcentrales te streven naar een fe deratie van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. Het verbondsbestuur besloot de con cretisering van de federatieve sa menwerking nader in studie te ne men. UTRECHT, 16-2. In de collectieve stand van de Verenigde Staten op de internationale levensmiddelen- beurs „Roka" in Utrecht (16-20 fe bruari) is een belangrijke plaats in geruimd voor „maanvoedsel"dat in de toekomst misschien ook dagelijk se kost wordt voor niet-astronau ten: kipsandwiches van 2,5 centime ter in het vierkant en 1 centimeter dik, conrflakes, aardbeien en groen te, speciaal bereid voor de maan- reizigers. Ditishet recept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wi)n in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toe\ OPLOO. In het Noordbrabanlse plaatsje Oploo is maandag een land- bouwschuur geheel in de vlammen opgegaan. Hierbij gingen 20.000 kg hooi. 30.000 kg stro, 15 zeugen en een aantal landbouwwerktuigen verloren. De schade bedraagt minstens 60.000 gulden. DRIEBERGEN. Met algemene stemmen heeft de Hervormde synode ds. J. A. G. van Zanten (49) uit Was senaar tot haar praeses gekozen. Hij volgt in deze functie dr. G. de Ru uit Rotterdam op. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft op een persconferen tie verklaard, dat de maatregelen die de regering dinsdag heeft uitge vaardigd niet ten doel hebben de Fedajien hun wapens te ontnemen nog minder ten doel hebben het Pa lestijnse verzet te liquideren. ROME. Ongeveer 40.000 werkne mers bij particuliere busdiensten in Italië hebben maandag het werk voor 24 uur neergelegd. Zij willen op deze wijze kracht bijzetten aan hun looneisen. Om dezelfde reden zullen a.s. vrijdag de 87.000 man van de openbare vervoerbedrijven in Milaan, Turijn en Genua een sta king van een uur houden. PATNA, (India). De gouverneur van de Indische staat Bihar heeft de leider van de congrespartij en een coalitie van zes partijen in Bihar, Daroga Prasa Rai, opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Da roga Prasa Rai is een aanhanger van de Indische premier, mevr. In dira Gandhi. LAGOS. Een groep van 29 rooms- katholieke missionarissen is veroor deeld tot een geldboete van ieder 935 gulden wegens het illegaal bin nenkomen van Nigerië. Dit is maan dag bekendgemaakt in Lagos. De missionarissen, op twee na allen Ie ren die in Port Harcourt werden vastgehouden, betaalden de boetes onmiddellijk. ROME. De grote warenhuizen in Italië hebben in 1969 als gevolg van diefstallen een verlies van circa 10 miljard lire (ongeveer 60 miljoen gulden) of bijna twee procent van hun totale omzet geleden. LYON. Op de benedenvedieping van een politiebureau in de Franse stad Lyon heeft zich maandagmor gen een ontploffing voorgedaan, waarbij twee politiemannen werden gewond. Nadere bijzonderheden ont breken nog. VIENTIANE. Noordvietnamese strijdkrachten hebben zondagnacht met Russische raketten \$an 140 mm een aanval gedaan op Pakse, 'n pro vinciale hoofdplaats in Zuid-Laos. Ook het nabij gelegen vliegveld werd bestookt. LOS ANGELES. In het afgelopen weekeinde zijn uit de woning van de filmactrice Lana Turner in Los An geles, sieraden ter waarde van 20.000 dollar (ruim 70.000 gulden) ont vreemd. De Amerikaanse regering heeft er mee ingestemd de aanklacht we gens spionage tegen een Russische functionaris van de Verenigde Na ties in te trekken, op voorwaarde dat hij het land binnen 24 uur ver laat. WILLEMSTAD. Premier Petronia van de Antillen en zijn echtgenote zullen op 21 februari in de Domkerk te Utrecht de doopplechtigheid bij wonen van de prinsen Constantijn en Bernhard. Premier Petronia ver trekt 19 februari naar Nederland. KERKNIEUWS Vergrijzing gereformeerd predikantenkorps UTRECHT, 14-2. Het percentage predikanten van 25 tot 35 jaar is de laatste tien jaar in de Gereformeer de Kerken sterk teruggelopen. In 1959 telde men 246 predikanten in deze leeftijdsgroep, in 1969 nog maar 116. Het percentage jonge predikan ten in het geheel van het predikan tencorps is daarmee in tien jaar ge halveerd, namelijk van 27 procent in 1959 tot 13,1 procent in 1969. Maatregelen tegen predikantentekort in de Hervormde kerk DjRIEBERGEN, 16-2. De Hervorm- de synode heeft op de eerste dag van haar vergadering in eerste lezing een aantal voorstellen goedgekeurd ter voorziening in het groeiende tekort aan predikanten. De voorstellen worden nu ter behandeling toege zonden aan de classicale vergade ringen waarna zij voor en eindbe slissing opnieuw terugkomen in de synode. Dan geldt de bepaling dat zij met tweederde meerderheid moeten wor den aangenomen- De Hervormde Kerk worstelt met een toenemend tekort aan predikan ten. Er zijn nu 376 vacatures op een totaal van 1942 predikantsplaatsen. Vergadering classis Zierikzee N.H. Kerk In de vorige week gehouden clas sicale vergadering van Zierikzee der Ned. Herv. Kerk, werden een aan tal stemmingen gehouden, die per 5 jaar nodig zijn. Ds. J. van der Schee te Zierikzee werd voorzitter van de classis, in de vacature ds. Flink, we gens diens vertrek naar Waddinx- veen. Kerkvoogd J. Priemus van Renesse werd secundus lid van het Breed Moderameri. In de plaats van ouderling Willemse uit Zierikzee, ;als primus afgevaardigde naar de Prov. Kerkvergadering werd gekozen ouderling Rijnberg uit St. Maartens dijk. Ds. L. de Wit van Renesse en ds. J. van den Berg van Scharendijke werden gekozen in de commissie voor het vormingswerk. WOENSDAG 18 FEBRUARI. NED. 1. In het middagprogramma van de NCRV „Kijkkast" met het olifantje Babar en Gompie en zijn vriendjes. De NOS verzorgt het avondprogramma en begint met „Scala" en de kerkelijke rubriek „Kenmerk". De politieke zendtijd is voor de Politieke Partij Radikalen. Socutera confronteert de kijkers daarna met het werk van de Groes- beekse tehuizen. De wekelijkse hoofdfilm is een Paramount produk- tie uit 1951, getiteld „The Big Car naval", een rolprent van de fameuze Billy Wilder met in de hoofdrolleh Kir kDouglas en Jan Sterling. Het wil een aanklacht 'zijn tegen de Amerikaanse sensatie journalistiek. De journalist Charles Tatum is een man, die over lijken gaatals hel zijn carrière betreft. Hij is door al te driest optreden ontslagen en zoekt nu rehabilitatie bij een provinciale krant. Zijn kans krijgt hij als een man gevangen raakt in een oude grot. Tatum ziet kans door omko ping de autoriteiten zover te krijgen dat ze het slachtoffer niet al te snel redden. De NOS besluit met „Per soonlijk", waarin twee hoofdredak- teuren weer een man uit de actuali teit aan de tand voelen. NED. II. Tot acht uur het meest geliefde jongerenprogramma „Twien" gepresenteerd door Thijs vanLeer. In deze uitzending o.m. de groep „Colosseum". Na hei nieuws een balletprogramma van de Italiaanse televisie getiteld „La Strada". Als solisten treden op Carla Fracci, Alda Santambrogio en Mario Pistoni, ge assisteerd door het corps de ballei van de Scala in Milaan. De muziek van Nino Rosa wordt gespeeld door het Symfonieorkest van de Italiaan se televisie. Het ballet is geïnspi reerd op de gelijknamige film van Frederico Féllini. De hoofdpersoon is het meisje Gelsomina, dat door haar moeder wordt „verkocht" aan een sterke circusklant. De man be handelt zyn mooi dromerig kind vrouwtje niet zo best, met als gevolg dat zij hem verlaat en er met een vreemde muzikant vandoor gaat met wie ze het wonderwel kan vinden. De opbloeiende liefde van deze twee wordt wreed verstoord als de kracht patser terugkomt. De ontroerende film leent zich bijzonder voor deze balletinterpretatie. In „Attentie voor Sport" is Alf Ramsey, de gekwelde coach van het Engelse voetbalelftal, de hoofdpersoon. DONDERDAG 19 FEBRUARI. NED. I. De TROS begint met „De wereld waarin wij leven", vijfde deel. In „Het kind' 'wordt aandacht besteed aan alle moderne manieren waarop men de eerste levensjaren van het kind psychologisch verant woord kan begeleiden. In de serie „De getrouwde vrijgezel" besluit de hoofdpersoon zijn schijnhuwelijk op te geven, omdat hij een nieuwe baan kan krijgen. Na het nieuws eerst de Toto, waarna een aflevering van „De dief van Washington". On ze goede vriend Alexander Mundy verblijft aan de Rivièra en wordt daar aangezien voor een beroemde spion, die grondstoffen voor de atoombom te koop heeft. Nh het tweewekelijkse interview een pro gramma in leutige sfeer. In „Jodel- debodel" rennen we naar de bergen om er Hollandse vakantiegangers te ontmoeten. Medewerkenden zijn de jodelzangeres Maria Hellwig uit Duitsland, de parodist Krishan uit Roemenië, de Regen's Marionetten uit Frankrijk en voorts in allerlei schetsjes Marjan Berk, Tonny Huur- deman, Fiet Koster, Joop Doderer, Ab Hofstee en Herbert Joeks. NED. II. „Scala" en Van gewest tot gewest" gaan vooraf aan het VPRO-programma. Na het nieuws een Pools tekenfilmpje over een man die moeilijkheden heeft met zijn spiegelbeeld en de film „Film en wer kelijkheid". De VPRO heeft de be doeling om ter ere van de 75ste ver jaardag van de film een aantal pro gramma's te wijden aan de cinema tografie. We krijgen de geboorte van de film te zien en leren iets over montage, die de iverkelijkheid soms helemaal kan vertekenen. Dan de eenacter Krapps last tape" in een opvoering van de Duitse televisie onder regie van auteur Samuel Bec kett zelf. De hoofdrol wordt gespeeld door Martin Held. Hij is de oude schrijver Krapp die de merkwaar dige gewoonte er op na houdt om zijn gedachten toe te vertrouwen aan een bandrecorder. Als hij aan het eind van zijn leven nog eens oude banden terugdraait blijkt dat hij niet veel idealen heeft kunnen verwezenlijken. De gezamenlijke kerken sluiten de avond af met „Ja mes Baldwin, kind in Harlem, ge tuige in Uppsala", een documentaire waarin de getuigenis van deze zwar te schrijver over zijn jeugd afgelegd in Uppsala tijdens de assemblee van de Wereldraad van Kerken. WOENSDAG 18 FEBRUARI. NED. 1: Schooltelevisie: 10.45 Kijk als je tekent zie je meer; 11.10 Beeld verhaal van de kerk; 11.35 Walter en Connie; 12.00 Einde; 17.00 Kijkkast; 17.35 Einde; 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Ken merk; 19.55 Sier; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Socutera; 20.35 Het grote car naval; 22.20 Persoonlijk; 22.45 Jour naal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster19.04 Scheepsjongens van Bon tekoe; 19.13 Twien; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Sier; 20.20 La strada; 21.25 Attentie voor sport (kleur); 22.10 Ds. A. D. C. van den Bosch; 22.15 Journaal; 22.20 Vamos a ver; 23.00 Studeren; 23.30 Einde. DONDERDAG 19 FEBRUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 John Buil; 11.10 Biologie in de brugklas; 11.35 Mensen van deze tijd; 12.00 Einde; 14.25 Verkeer; 14.50 Einde; 18.45 Fabeltjeskrant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 De wereld waarin wij leven (kleur); 19.31 De getrouwde vrijgezel; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Tros-toto20.40 De dief van Was hington (kleur); 21.30 Op de man af; 21.45 Jodeldebodel (kleur); 22.30 Journaal; 22.35 Ruimtelijke ordening 22.40 Bij leven en welzijn; 23.10 Ein de. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.04 Scala; 19.30 Van gewest tot gewest; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster 20.20 Libido (kleur); 20.35 Film en werkelijkheid; 21.30 Krapps last tape 22.20 James Baldwin; 22.50 Journaal. Donderdag 19 februari, Ned. 1, 21.00 uur: „Jodeldebodel", een wintersportprogramma waar o.m. Tonny Huurdeman aan mee werkt. WEST-BERLIJN. lü-2. Oostduitse grenswachten hebbyn zondagavond een vluchteling neergeschoten. Oog getuigen hebben gezien hoe een an dere vluchteling werd weggevoerd. Dit is maandag meegedeeld door de Westberlijnse politie. Door de grens wachten werden 30 schoten gelost. Ook bij een ander deel van de Ber- lijnse muur zijn zondagavond scho ten gehoord. Er zijn echter geen na dere bijzonderheden bekend. Beide incidenten vonden plaats bij stations van de ondergrondse. Viervijfde van de Israëlische belastingen in 1970 zal worden ge bruikt voor defensie. LONDEN. De Egyptische regering heeft via haar ambassadeur in Lon den haar „diepe teleurstelling" uit gesproken over de „lauwe" reactie van Engeland op het bombarderen door Israël van een fabriek in Cairo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3