(PFAFF) DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israëlisch bombardement in zuidelijke sector van Suezkanaal Meubel Cash en Carry Protestactie van ouders schoolkinderen RUIL BIJ ONS Minister Lardinois opent levensmiddelenbeurs „Roka" DOW Terneuzen gaat tweede naftakraker bouwen Oliepijpleiding Rotterdain-Antwerpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 februari 1970 12üslf jaaiKiiMK Nr. 20254 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAK1IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Leerlingen helpen noodlijdende jeugd Thant ontbiedt Jarring voor overleg in verband met verslechtering toestand in het Midden-Oosten TEL AVIV, 16-2. Israëlische vlies- tuigen hebben maandagavond Egyp tische militaire posities in de zuide lijke sector van het Suezkanaal ge bombardeerd. Volgens een Israëli sche woordvoerder zyn alle toestel len teruggekeerd van deze aanval, die een uur heeft geduurd. Het „Volksfront voor de bevrij ding van Palestina" heeft bekendge maakt verantwoordelijk te zijn voor een explosie die zich maandag in het Hadassah-ziekenhuis in Jeruzalem heeft voorgedaan. Volgens het front hadden zijn leden explosieven ge plaatst bij het zuurstofdepót. Bij de explosie ging het depót de lucht in en ontstonden enkele branden. In de bekendmaking van het Volksfront Marmeren tafels, elektrische en wollen dekens, slaapkamerkleedjes, kuipstoeltjes op draaivoet Nu extra voordelig bij Burgem. Boumanstraat 11, Nieuwerkerk, telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant Vrouw beroofd onder bedreiging DEN HAAG, 16-2. Een 63-jarige tolk-vertaalster uit Den Haag heeft zondagavond bij de politie aangifte gedaan dat zij in haar woning aan de Ametistmorst onder bedreiging met een broodmes door de 28-jarige A. H. J. is opgesloten en is beroofd. De vrouw kende de man sinds zij twee jaar geleden in Parijs als tolk was opgetreden in een rechtszaak, waar J. zich moest verantwoorden wegens een juwelendiefstal. Vorig jaar februari vluchtte de man uit een kliniek- in Utrecht. In november kwam hij bij de vertaalster thuis en stal f 600. Er werd toen geen aangif te gedaan. De vrouw stond J. vorige week toe een paar dagen bij haar te logeren. Zondagavond sloot J. zijn gastvrouw in de gangkast op en nam f 85,uit haar handtasje weg. Hij haalde haar weer uit de kast en eiste meer geld, maar sloot haar toen onder bedrei ging met een broodmes in de huis kamer op. Alvorens hij, met medene ming van een tinnen theeservies met een waarde van f 415 het huis ver liet, sneed hij de telefoondraden door. De vrouw waarschuwde later bij de buren de politie. wordt gezegd dat verscheidene Israë liërs zijn gedood of gewond. De actie wordt een vergelding genoemd voor de „barbaarse martelingen van ge vangen commando's door de Israë liërs". Verscheidene commando's zouden als gevolg daarvan zijn over leden. Volgens functionarissen van het Hadassah-ziekenhuis zijn vier tech nici gewond toen een zuurstofcylin- der ontplofte, waarbij een begin van brand ontstond. Men veronderstelt geen sabotage. Oe Thant NEW YORK, 16-2. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de Zweedse ambassa deur Gunnar Jarring verzocht naar Genève te komen voor overleg „over de steeds ernstige verslechtering van c!e toestand in het Midden-Oosten" en „om dë rol die de secretaris-gene raal en zijn vertegenwoordiger zou den kunnen spelen om aan de toe- Classificeerder koml 0111 hij ontploffing ROTTERDAM, 16-2. In het voor onder van de Nederlandse binnen- tanker Trejo heeft zich maandag in de vijfde Eemhaven te Rotterdam een explosie voorgedaan, die het le ven heeft gekost aan de 32-jarige classificeerder G. Razenberg uit de Maasstad. De schipper van de Trejo, de 40-jarige P. Fekkes uit Rotterdam moest met ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk aan boord van het scheepje, dat bezig was een Zweeds zeeschip met smeerolie te bevoorra den, is vermoedelijk veroorzaakt door het losraken van de slang tus sen een gasfles en een gasstel. Deel van Europa-autoweg E 3 opengesteld VENLO, 16-2. De hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in Limburg, ir. O. H. Boom en zijn Duitse collega in dit gedeelte van de Bondsrepubliek, ir. W. Kipp, hebben maandagochtend op Nederlands en Duits liggende gedeelten van de E 3, De Europa autoweg van Lissabon naar Stockholm, opengesteld voor het verkeer. Het Nederlandse deel is 3,3 kilometer lang en kostte inclusief kunstwerken 8,6 miljoen gulden. stand het hoofd te bieden". Oe Thant komt woensdag in Ge nève aan, waar hij een bijzondere vergadering van de ontwapenings conferentie zal bijwonen. Jarring ar riveert vandaag (dinsdag) in Genève. Koning Hoessein LONDEN, 16-2. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een t.v.-inter- view, dat in Jordanië is opgenomen en door de B.B.C. is uitgezonden, ge zegd dat het uitblijven van een vreedzame oplossing van het confljct in het Midden-Oosten, hem „op de grens van uiterste wanhoop" brengt. Hij vertelde ook dat hij persoon lijk tussenbeide is gekomen in het conflict dat vorige week rees tussen het leger en guerrillagroepen. Vele hoge officieren hadden willen optre den tegen „een klein aantal extre misten" in de Arabische commando organisatie. T.V.-reportage van doopplechtigheid HILVERSUM, 16-2. De NOS-ra- dio en -televisie zullen rechtsreekse reportages uitzenden van de doop plechtigheid van de prinsen Con- stantijn en Bernhard, zoons van res- pektievelijk prinses Beatrix en prin ses Margriet, die zaterdag 21 februari plaats vindt in de Domkerk te Utrecht. De dienst zal worden ge leid door ds. H. J. Kater, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam, en prof. dr. H. Berkhof, Ned. Her vormd predikant te Leiden. De televisiereportage loopt van 11.00 tot 12.00 uur via Nederland 2. De NOS-radio zendt de reportage uit van 10.55 tot 12.15 uur via Hilver- In huis vermoorde man 10 mille gevonden HEERLEN. 16-2. Maandag werd in een bijgebouwtje van de woning van de 86-jarige J Mariens te Meers (Zuid-Limburg), die zondag door twee familieleden vermoord in zijn bed werd gevonden, door de dis trictsrecherche een trommel gevon den met meer dan f 10.000,Er be vonden zich onder meer drie briefjes van duizend bij. Majoor W. Schaafs- ma, die het onderzoek leidt, neemt aan dat de dader of daders van de laffe pioord mopten hebben geweten dat dit geld in huis was, maar dat zij er tevergeefs naar gezocht hebben Aanwijzingen omtrent de dader/da ders ontbreken nog steeds. Onhoudbare situatie DALFSEN, 16-2. De kinderen van de christelijke lagere school te Oud- leusen, gemeente Dalfsen, zullen woensdag de school niet gaan bezoe ken. De oudercommissie heeft alle ouders verzocht hun kinderen voor één dag thuis te houden, uit protest tegen de onhoudbare toestand waar in het schoolgebouw nu al vier jaren verkeert. Het gebouw is totaal uitgeleefd en is uit hygiënisch oogpunt volkomen r Vlaams auteur over de Belgisehe mijnstreek i 113 -fa onaanvaardbaar voor het geven van onderwijs, aldus de oudercommissie. De vloeren van alle lokalen vertonen gaten door verrotting, de muren zijn verveloos, de sponningen van de raampjes zijn verrot, de plafonds vertonen verzakkingen, er is geen wasgelegenheid, uitsluitend een kraantje boven een open put, die een ondraaglijke stank verspreidt, zodat overal stankverdrijvers zijn neergelegd. De verwarming deugt niet. De toiletten zijn bij strenge vorst niet te gebruiken, omdat ze be vriezen en bovendien zijn er voor de kinderen die deze school bezoeken te weinig toiletten. Advertentie BRUSSEL, 16-2. De Vereniging van Vlaamse Letterkundigen, die zondag in Brussel haar jaarvergadering heeft gehouden, heeft haar steun toegezegd aan de actie die Nederlandse schrijvers voeren voor het verkrijgen van een uitleenrecht op boeken. Voorts heeft de vereniging de Vlaamse auteur Gerard Walschap, te Stock holm bij het nobelcomité, kandidaat gesteld voor de nobelprijs voor literatuur voor 1970. De Vlaamse auteur Jef Geeraerts heeft tydens de vergadering enige beroering gewekt door te verklaren „dat er in deze tyd van sociale beroering geen plaats meer is voor literatuur". Hy zei geen letter meer op papier te zullen zetten, zolang situaties zoals die op het ogenblik in de Belgische mynstreek voorkomen nog bestaan. Twee recente bezoeken aan de Limburgse myncn hebben me met onsteltenis vervuld. Ik wist niet dat er in België nog honger en armoede geleden wordt; dat het nog voorkomt dat een moeder voor een kind één pannekoek per dag kan bakken die het kind dan in bed moet opeten omdat er geen geld is voor brandstof om het huis te verwarmen. Geeraerts hekelde het „laffe en sadistische optreden van de rijks wacht, niet in eerlijke straatgevechten, maar binnenshuis in de bureau's, waar drie of vier man tegelijk studenten of arbeiders schoppen en afranselen met gummiknuppels". Geeraerts zei dat hy zich er in deze omstandigheden voor schaamt indertyd de eed als reserve-officier te hebben afgelegd. De Vlaamse auteur verklaarde dat in een „dankwoord" voor het feit dat de drie-jaarlykse staatsprijs voor de Nederlandse Letteren hem enige tyd geleden werd uitgereikt. UW OUDE NAAIMACHINE IN (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine PFAFF NAAIMACHINEHUIS BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Telefoon (01640) 5878 BON VOOR GRATIS FOLDERS Zenden aan antwoordnr. 102 Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats: UTRECHT, 16-2, De minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lar dinois, heeft maandagmorgen in Utrecht de zeventiende internationa le Levensmiddelenbeurs „Roka" ge opend. Deze beurs, die twintig jaar gele den in Rotterdam startte met 41 deelnemers op 1200 vierkante meter expositie-oppervlakte, telt nu 735 ex posanten uit binnen- en buitenland en is 40.000 vierkante meter groot. De minister zei dat de levensmid delenindustrie de grootste industrie in Nederland is. Ze neemt dertig pro cent van de totale industriële omzet voor haar rekening, tegen bijvoor beeld metaal en scheepsbouw 25 en de chemische industrie 17 procent. In de levensmiddelenindustrie wer ken 200.000 mensen, de export van deze sector (inclusief land- en tuin- bouwprodukten) beliep vorig jaar bijna f 10 miljard, dertig procent meer dan twee jaar daarvoor. De le- Amsterdamse straten een gladde spiegel AMSTERDAM, 16-2. Vorst en sneeuw hebben de situatie in de straten in Amsterdam zodanig on berijdbaar gemaakt, dat de normale patrouille van politiewagens in de stad tegen half elf werd gestaakt en de Amsterdamse 222222-auto's alleen uitrukten indien daarvoor noodzaak was. Het patrouilleren door de afde lingen met politieauto's was sinds half elf gestaakt. vensmiddelenindustrie is een belang rijke steun voor onze handelsbalans: in 1969 was het voordelig saldo f3,5 miljard. Samenwerking van aardappelmeelfabrieken TER APEL, 16-2. De directies van tien aardappelmeelfabrieken in Gro ningen en Drente hebben maandag na een langdurige bespreking beslo ten tot een nauwere samenwerking. Alle fabrieken zullen onder één be stuur worden gesteld. Dit algemeen bestuur, elke fabriek houdt voorlopig zijn eigen bestuur, zal er onder meer voor moeten zorgen, dat er een ge lijke uilkeringsprijs komt voor alle leveranciers. Bruckner-medail le voor Bernard Haitink AMSTERDAM, 16-2. De Bruckner Society of America heeft dezer da gen bekend gemaakt, dat aan Ber nard Haitink de Bruckner Medal of Honor is toegekend vanwege zijn grote verdiensten voor de muziek van Anton Bruckner. De Bruckner- medaille is een hoge internationale onderscheiding, als drager waarvan Bernard Haitink in het gezelschap komt van Otto Klemperer, Arturo Toscanini, Brunow Altér, Erich Leinsdorf, Eugene Ormandy, Beorge Szell, Joseph Krips, Sir John Barbi- rolli en Karl Böhm. DEN HAAG. Minister Luns en pre mier De Jong zijn op de ambassade van Maleisië onderscheiden met ho ge onderscheidingen. Hoewel minis ter Luns natuurlijk kan bogen op een rijke collectie, bekeek hij geïn teresseerd de nieuwe versierselen van de premier. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's TERNEUZEN, 16-2. By Terneuzen is met de bouw van een tweede -grote Nafta kraker voor Dow Chemical Horesca-vakbeurs ZUIDLAREN, 16-2. In Zuidlaren is maandagmiddag de tiende Hores- ca vakbeurs in de Prins Bernhard- hoeve geopend door de heer G. E. van Goor, directeur van Grandhotel Krasnapolsky te Amsterdam. De 130 deelnemers hebben 10.000 vierkante meter van de Prins Bernhardhal en de Prins Alexanderhal tot de laatste plaats bezet. Voor het Horesca vak- publiek zal er veel nieuws zijn te zien. (Nederland) N.V. begonnen Guy H. Watkins, directeur pro- duktie te Terneuzen heeft medege deeld dat op het ogenblik hei- en an dere werkzaamheden voor het civiele gedeelte worden uitgevoerd. Aan Lummus Nederland N.V. is de leiding van het project opgedragen. Verwacht wordt dat de tweede Naf takraker die Dow bij Terneuzen laat bouwen, tegen het eind van 1971 ge reed zal zijn. De capaciteit van de nieuwe fabriek zal 400.000 ton ethy- leen per jaar bedragen. Tevens zul len andere olefinen, zoals propyleen, benzeen en butadieen worden gepro duceerd. Bij de bouw van de tweede Naftakraker zullen ca 1500 personen zijn betrokken. BRUSSEL, 16-2. Brcdcro Price N.V. in Den Haag heeft de levering van een beschermende buitenlaag voor de aan te leggen pijpleiding tussen Rotterdam en Antwerpen ge gund aan dc firma D. Anderson and son Ltd. te Stratford, Manchester, zo is maandag in Brussel bekend ge maakt. Met deze order is de som van ongeveer 200.000 gulden gemoeid. De ondergrondse stalen pijpleiding, met een lengte van 96 km en een diameter van 86,36 cm gaat de ver binding vormen tussen de opslag tanks voor ruwe olie in Rotterdam en B.P. Esso, Petrofina en Chevron te Antwerpen. In het begin zal er 24 Die onrust zaait, zal moeite Tijdelijk sneeuw Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met tijdelijk sneeuw en in het zuidwesten en zuiden kans op ij zei; overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost; minder koude nacht; morgenmiddag temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 6. Min.-temperaturen: 0 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog temaal: 50 procent. 18 febr. Zon op 7.50. onder 17.59. Maan op 14.42, onder 7.07. 19 febr. Zon op 7.48, onder 18.01. Maan op 15.56, onder 7.27. Volle maan: 21 febr. te 9.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 febr. 1.31 v.m. 14.02 n.m. 19 febr. 2.25 v.m. 14.49 n.m. BROUWERSHAVEN 18 febr. 1.26 v.m. 13.50 n.m. 14.32 n.m. miljoen ton ruwe olie per jaar door deze pijpleiding gaan stromen. Latei- zal de capaciteit oplopen lot 40 mil joen ton jaarlijks. Jongen overreden VAASSEN, 16-2. De 15-jarige René van Loenen is op zijn fiets in de Dorpsstraat in Vaassen door een mi litaire vrachtwagen overreden en tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis overleden. De jongen maakte deel uit van een groep L.T. S.-ers, die een excursie maakten in Vaassen. 19 febr. 2.18 v.m. Springtij: Maandag 23 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een vore, die maandag veel sneeuw veroorzaakte, trok een rug van hoge luchtdruk van Enge land naar het oosten. Deze rug pas seerde in de nanacht ons land, waar bij tijdens' opklaringen en weinig wind de temperaturen flink daalden. Op veel plaatsen in het binnenland werd 10 tot 12 graden vorst geme ten. Van een depressie, die van IJs land naar Noord-Schotland trok, heeft zich een kern losgemaakt, die dinsdagochtend boven de Ierse zee lag en nog in betekenis toenemend naar het zuidoosten koerst. De ho gere bewolking, die hiermee samen hing, dreef dinsdagochtend al van het westen uit binnen. Verwacht wordt dat de depressie over België verder trekt en vooral in het zuid westen en zuiden van het land sneeuw en mogelijk regen zal ver oorzaken. De temperaturen zullen in het algemeen iets hoger worden, vooral in de nacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1