AGENDA Burgemeester G. Hokken van Bruinisse krijgt een nieuw huis STREEKNIEUWS z.v.u. Jeugdvogelwacht maakte koude excursies Vorige ambtswoning verkocht BRUINISSE, 13-2. De vreugde over de vervulling van de burgemeesters vacature van de gemeente Bruinisse werd voor velen enigszins getemperd toen bekend werd dat burgemeester G. Hokken bezwaar maakte tegen het betrekken van de woning waar in burgemeester C. II. van de Linde had gewoond. Ook de raadsleden hadden in het begin nogal bezwaren. Maar ook burgemeester Hokken zelf was bepaald niet gelukkig met het feit dat hij direct al moest be ginnen met een aanvrage voor een ander huis. Maar er was nu eenmaal geen andere mogelijkheid. Het vijf kinderen tellende gezin Hokken was beslist niet onder te brengen in het niet al te grote huis, dat voorheen als burgemeesterswoning had ge diend. Dit was direct al ook de overtuiging van de drie wethouders. Tot hetzelfde Inzttht kwamen daar na ook nog enkele raadsleden, na dat nog enkele pogingen waren on dernomen om een bestaand huis te kopen, maar er bleek geen geschikt huis te koop. Nadat de vorige burgemcesterswo- ning met goed gevolg bij inschrij ving te koop was aangeboden, nam de gemeenteraad vrijdagavond 13 fe bruari een reeks besluiten als volgt: te verkopen aan Joh. Padmos te Bruinisse de woning met garage en erf, plaatselijk gemerkt Prinses Wil- helminalaan 5, groot 750 ca. voor de som van f 53.300,30; het verlenen van een krediet groot f 100.000 tot f 110.000 voor aankoop grond en bouw nieuwe burgemees terswoning; het in het leven roepen van een bestemmingsplan voor een bepaald gedeelte van Plan West III, waarop de nieuwe woning gedeeltelijk moet worden gebouwd. RENESSE, 14-2. Zaterdag hield de muziekvereniging „Luctor ct Emer- go" haar tweede uitvoering in het Dorpshuis te Renesse. Op deze uit voering, waarop ook niet-leden wel kom waren begroette voorzitter J. A. Kouman in zfln openingswoord in het bijzonder burgemeester H. P. Ever- wijn. Hij bedankte hem voor alle mede werking in het afgelopen jaar. Door dat verschillende partijen niet volle dig bezet konden worden was men het afgelopen jaar niet op concours geweest. In de toekomst zal daar echter zeker verandering in komen, daar het korps momenteel kan bogen op 31 werkende leden terwijl men er nog verschillende in opleiding heeft. Het tamboerkorps kan nog best, wat jonge krachten gebruiken en de RENESSE, 14-2. Door middel van een huis-aan-huis verspreide convo- katie heeft de jeugdsociëteit van Re- nesse de bevolking trachten duide lijk te maken dat zij op het ogen blik, mede door de oprichting van een jeugdsociëteit in Haamstede in moeilijkheden zit. In hun convocatie nodigen zü iedereen uit om dinsdag a.s. naar het barakje achter het Dorpshuis te komen voor het beant woorden van dringende vragen, die in de harten van de verschillende sociëteitleden leven. Deze vragen zijn o.a.: Vindt U dat de jeugdsociëteit van Renesse tot nu toe goed werk heeft gedaan? Vindt U dat het beter en anders gekund had. Vindt U dat de jeugdsoos Re- nesse kan verdwijnen nu er een in Haamstede is? Vindt U dat er in Renesse naast de bestaande vereni gingen nog behoefte is aan een vorm van jeugdwerk of vrijetijdsbesteding voor jongeren boven 14 jaar met name op zaterdag? Vindt U dat zulk jeugdwerk, gezien het betrekkelijk gering aantal jongeren, een algeme ne basis moet hebben of acht u het beter dat het van de kerk uitgaat. Vindt u dat een aantal ouderen de jongeren moet helpen om te komen tot een verantwoorde vrijetijdsbeste ding. Deze en andere vragen zullen op Elfjarig meisje krijgt tweeling MADRID. 14-2. Een schoolmeisje van ruim elf jaar heeft vrijdag in Sahagin in de provincie Murcia het leven geschonken aan een tweeling, een jongen en een meisje, dat echter kort na de geboorte overleed. De jonge moeder maakt het goed. Haar naam is niet bekend gemaakt. Mierenplaag in Dordtse flat woningen DORDRECHT, 14-2. 270 flatwonin- gen in de nieuwe stadswijk Sterren burg te Dordrecht zulten moeten worden ontsmet om de pharaomier uit te roeien. De bewoners hebben van de wo ningbouwvereniging „Ons Huis", die de flats exploiteert een brief ont vangen. waarin uitvoerig uit de doe ken wordt gedaan wat er aan de hand is. In klachten van verschil lende bewoners had de woningbouw vereniging aanleiding gezien om met inschakeling van het staatstoezicht op de volksgezondheid te Wagen in- gen een deskundig onderzoek te la ten instellen. De resultaten hiervan hebben de noodzakelijkheid aange toond, dat elke woning in de vijf flatblokkeit moet worden ontsmet. Aangezien de uit Egypte afkomstige mier zich niet gemakkelijk laat uit roeien. moeten ook de woningen waarin het insect nog niet Is waar genomen worden ontsmet, i Nadat een en ander in een infor mele raadszitting was doorgespro ken, kwam het punt in de openba re raadsvergadering aan de orde. Kritiek De heer M. J. van de Velde zei te gen te zullen stemmen, omdat hij de kosten die een en ander voor de ge meente meebrengt, te hoog vond. Hij kon geen alternatief stellen, d.w. a hij wist geen oplossing, maar vond dat tevoren bij de benoeming daar mee rekening moest zijn gehouden. Een burgemeester met een te groot gezin moest niet benoemd worden in een plaats waar een kleine bur gemeesterswoning staat, of een bur gemeester die naar een plaats solli citeert, moest eerst gaan kijken of er een voor hem passende woning stond. Als sportief verliezer wilde hij evenwel de burgemeester al bij voorbaat feliciteren met zijn nieuwe ambtswoning. Burgemeester Hokken wees er in zijn antwoord aan de heer Van de Velde op, dat er getracht was, het saldo onvoorzien van de rekening 1970 niet aan te tasten en dat dit nog gelukt is ook. Hij wees op de onmogelijkheid om met een gezin van vijf kinderen het pand aan de Wilhelminalaan te bewonen. Was- en klccdgelegenheid De andere raadsleden waren niet onder de indruk van het betoog van de heer Van de Velde. Alleen voeg de de heer Verspoor aan zijn geluk wens tot de heer Hokken nog toe, dat hij hoopte dat tegelijk met de ingebruikneming van de nieuwe wo ning, de was- en kleedgelegenheid van Bruse Boys op het sportveld in gebruik zou kunnen worden geno men. voorzitter deed hierop een beroep op de zaal, voor een groot gedeelte ge vuld met jeugdigen. Over de toeloop van jonge muzikanten in het fanfa rekorps was men overigens bijzonder tevreden. De oud papieraktie had f 1499,90, de bazar f 4212,12 en de door de Mid denstand tijdens de winkelweek ge organiseerde verloting f 1042 opge bracht. Voor dit geld zijn al verschil lende instrumenten gekocht, terwijl nog druk gespaard wordt voor een grote bas, die alleen al f 2000 kost. Het optreden van het fanfarekorps en de drumband werd evenals de vo rige week een succes, terwijl de to neelvereniging „Op Drift" de zaal met de klticht „Dat verwenste Lot" vermaakte. Tenslotte was er bal na, waarbij „The River Stars" voor de dansmuziek zorgden. deze gespreksavond worden gesteld. De sociëteitsleden rekenen in deze op de steun en de sympathie van heel Renesse. Zij hopen dan ook dinsdagavond een volle barak te hebben. Onder het genot van een kopje koffie kan men meteen zien in welke ruimte de jeugdsoos tot nu toe heeft gewerkt. Overvallers ingerekend EINDHOVEN, 15-2. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in de Planciuslaan in Eindhoven een twee tal gewapende mannen gearresteerd dat aldaar een woning was binnen gedrongen. De politie had een mel ding ontvangen. De mannen bleken twee verdachten te zijn van de roof overval op een bankkantoor in Retie (België waarbij 17.000 Belgische francs werden gestolen. Het waren de 24-jarige J. van B. zonder vaste woonplaats en de 26 jarige W. van M. uit Tilburg. De eerste verdachte wilde bij zijn arrestatie nog moei lijkheden veroorzaken door met een handgranaat te dreigen. Een andere verdachte van de overval in Retie, de Eindhovenaar Z., die reeds eerder was aangehouden, werd de afgelopen week wegens gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld. Incident op Rijksweg 13 ROTTERDAM, 15-2. Een 37-jarige vrachtautochaffeur, C. T. uit Den Haag. heeft zaterdagavond op rijks weg 13 in Rotterdam een bus van het openbaar vervoer klem gereden, de chaffeur mishandeld en verder no gdrie ruiten ingeslagen van een huis. waar de chauffeur om assisten tie ging bellen. De bus werd bescha digd. Een politie-arts stelde vast dat de chauffeur onder invloed van drank verkeerde. Zeewater stroomt Australisch stadje binnen CARNARVON (West-Australië) 16-2. In het 3.000 inwoners tellende Australische stadje Carnarvon stroomt het zeewater de huizen bin nen, doordat een zeedijk moest zwichten voor het geweld van de golven, opgezweept door een wervel storm. Vele huizen zijn ondergelopen. Dè toestand zou „kritiek' zijn. Er is evenwel nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Knaapje te Nice wilde schieten op functionaris NICE. 14-2. Een 13-jarige jongen met een geweer heeft getracht een functionaris van het vliegveld van Nice neer te schieten nadat hij hem gevraagd had hoe men con vliegtuig moet kapen, heeft een justitiefunc tionaris meegedeeld. De voorzitter zei alles in het werk te zullen stellen, om de was- en kleedgelegenheid spoedig te realise ren. Met 6-1 stem werden de besluiten als genoemd spontaan genomen. De dekkingsmiddelen voor de fi nanciering zullen worden gevonden uit de verkoop van grond voor wo ningbouw aan de Chr. Woningbouw vereniging voor de bouw van 9 wo ningen, de verkoop van de oude ambtswoning en het putten van f 10.000 uit de saldi reserve. Architect Nelissen maakte een plan voor een nieuwe woning, die zal worden gebouwd naast de wo ning van de heer P. J. Hanse in Plan West II en West III in de na bijheid van het bejaardentehuis. De raad werd verder gemachtigd tot onderhandse aanbesteding van de nieuwe woning. SPORT BADMINTON Marathon H-Zierikzee II 6-2 De laatste wedstrijd in de tweede klas van de afdeling Zeeland van de N.B.B. van Marathon II (Vlis- singen) tegen Zierikzee II werd af gesloten met een duidelijke 6-2 ne derlaag voor het bezoekende team. De zege kwam Marathon II volko men toe. Zij waren behoudens enkele partijen beslist veel sterker dan hun collega's uit Zierikzee. Het sterkst kwam dit tot uiting in de vier ge speelde enkelpartijen die dan ook alle vier winstpunten voor Marathon opleverden. Alleen mevrouw Wieringa kwam nog tot een derde set (4-11, 12-10, 11-3), terwijl de heer Vuyk sterke tegenstand in beide sets leverde en op hel nippertje verloor (18-15 en 17-14). Van de dubbelspelen gingen het herendubbel en het tweede gemeng de dubbel verloren en alleen het eerste gemengd en het damesdubbel leverden de twee winstpunten op voor Zierikzee. De wedstrijd werd in een sportieve sfeer gespeeld in de Jacob Catsschool te Vlissingen. Zierikzee II eindigt nu op de derde plaats achter Astroiden en Marathon en laat drie clubs achter zich. De gedetailleerde uitslag luidt:: le H.E. H. Ploegaert-J. v. d. Ven 15-4, 15-9 1-0; 2e H.E. R. v. Heuren- F. Vuyk 18-15, 17-14 1-0; le D.E. L. v. Rooyen-mevrouw Wieringa 4-11 12-10, 11-3 1-0; 2e D.E. A. Lammers- mevrouw Haeck 11-3, 11-2 1-0; le G.D. J. Stroo/H. Ploegaert-Mevrouw Wieringa/J. v. d. Ven 7-15, 11-15 0-1; 2e G.D. L. v. Rooyen/R, v. Heuven- Mevrouw Haeck/F. Vuyk 15-6, 15-12 1-0; H.D. H. Ploeggeest/R. v. d. Heu- ven-J. v. d. Ven/F. Fuyk 15-5, 15-5 1-0; D.D. A. Lammers/J. Stroo-Me- vrouw Wieringa/Mevrouw Haeck 8-15, 7-15 0-1. Totaal 6-2 voor Mara thon II. MICROKORFBAL All-Ready boog hoofd voor Ten Donck (5-1) In de 3e klasse van het landelijk microkorfbal heeft All-Ready I za terdagavond in de Margrietsporthal te Schiedam geen kans gezien om het leidende Ten-Donck I uit Ridderkerk de voet dwars te zeiten. De club uit Ridderkerk behaalde een duidelijke 5-1 zege, welke ongetwijfeld verdiend was. Door deze uitslag is Ten Donck nu uiteindelijk toch kampioen ge worden. In de eerste helft hield All-Ready uitstekend stand, hetgeen de 0-0 ruststand overduidelijk bewijst. Er werden zelfs twee doelpunten van Piet de Ronde afgekeurd. De eerste 7 minuten in de tweede helft sloeg Ten Donck echter hard toe, door driemaal achtereen de Zierikzeese korf te doorboren. (3-0). Het derde doelpunt was een fraai afstands schot. Het achttal uit Ridderkerk bleef beter spelen en All-Ready had met haar verre schoten deze keer geen geluk. Ten Donck doelpuntte nog tweemaal, zodat het scorebord 5-0 aanwees. Alleen Piet de Ronde slaagde er nog in de eer voor de rood-zwarten te redden, hetgeen 5-1 betekende. Direct na afloop van de wedstrijd werden door aanvoerder M. Kloet van All-Ready aan zijn col lega van Ten Donck bloemen aange boden voor het behaalde kampioen schap. All-Ready is nu uitgespeeld en start op 7 maart a.s. weer in de Zeeuwse veldcompetitie. Alvorens daar aan te beginnen, zullen nog en kele vriendschappelijke wedstrijden worden gespeeld. Tien doden bij vliegongeluk LE HAVRE, 14-2. In het departe ment Orne, ten zuidwesten van Pa rijs, is een klein passagiersvliegtuig mei tien inzittenden neergestort. Er zijn geen overlevenden. Tot de slachtoffers behoort een Nederlander, genaamd Kuiper, em ployé van de maatschappij Euro- Soja, die een bedrijf heeft in Rotter dam. Ilonderd-en-twee mensen omgekomen bij vliegramp SANTO DOMINGO, 15-2. Alle ze- ven-en-negentig inzittenden van een iDC-9 straalvliegtuig van de Domini caanse Luchtvaartmaatschappij zijn zondagavond om het leven gekomen toen het toestel enkele ogenblikken na het vertrek uit Santo Domingo in de Caribische zee stortte. Het toestel was op weg naar Puerto Rico. Er zijn geen overlevenden van de ze vliegramp. Berichten over een jacht, dat een tiental mensen zou hebben opgepikt, zijn onbevestigd gebleven en werden later ontkend. HAAMSTEDE, 13-2. Haamstede beleefde vrijdagochtend de première van de werkzaamheden van de nieuwe vuilnisauto. De Reinigsdienst Schouwen Duiveland kreeg de be schikking over een splinternieuwe vuilnisauto waardoor de tot nu toe daarvoor gebruikte diensten van de heer J. Rademaker te Haamstede overbodig werden. De fa. Gilijamse te Renesse lever de het D.A.F. chassis waarop in He- del in Noord-Brabant de hel oranje gekleurde opbouw werd gezet. Een ZIERIKZEE, 14-2. Zaterdagmor gen hebben 20 jeugdvogelwachters de kou getrotseerd en een strandwande ling gemaakt b\j de Punt. Op het strand waar overigens niet zoveel schelpen lagen, werden o.a. wentel trapjes gevonden. Een prachtig blauwgrijs hoorntje dat zijti naam eer aandoet. Er vlogen een paar honderd kuif- eendjes, 8 zagers en vele soorten meeuwen rond. Tijdens de tocht die terug door de besneeuwde inlagen leidde, werd een buizerd waarge nomen. 's Middags waren er ruim 10 kin deren, (niet veel deze keer, maar de weg was slecht en misschien was het schaatsen op de t.v. een te grote con current) die over de buitendijk langs Wijziging telefoonnummers Het telefoondistrict Breda heeft de abonné's die daarvoor In aanmer king komen, medegedeeld dat met ingang van 1 april te 00.00 uur hün uit 3 cijfers bestaand telefoonnum mer er een één voorkrijgt. Bijv. 422 wordt 1422. Daaronder valt o.a. het net Burgh- Haamstede, terwijl verder op Schouwen-Duiveland ook Nieuwer- kerk en Serooskerke op die datum 4 cijfers krijgen. ZIERIKZEE Bouw tijdelijk kantoot gegund ZIERIKZEE. De Amrobank, bouw kundige afdeling te Rotterdam heeft het bouwen van een tijdelijk bij kantoor aan het Havenpai*k te Zie rikzee opgedragen aan G. Verschoor te Papend recht voor f 10.000. Filmavond Reddingsbrigade i.o. In verband met bestaande plan nen te Zierikzee om te komen tot oprichting van een reddingsbrigade, wordt op 3 maart in het hervormd verenigingsgebouw een filmavond gehouden over de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Alle belangstellenden zijn op deze filmavond hartelijk welkom. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, slaagde voor het inge nieursdiploma landbouwsociologie, onze stadgenoot de heer H. Heringa. Ledenvergadering U.V.V. De afdeling Zierikzee van de U.V. V. houdt de ledenvergadering op maandag 23 februari a.s. in het Pa rochiehuis aan de Mosselstraat. In bespreking komen diverse huishou delijke aangelegenheden. SEROOSKERKE Automobilisten in moeilijkheden Tijdens de slechte weersomstan digheden van donderdag en vrijdag zijn in de omgeving van Seroosker ke verscheidene automobilisten in moeilijkheden geraakt. Verschillende auto's kwamen in de sloot terecht tijdens de sneeuwstorm van donder dagavond. Ook vrijdagavond hadden op de met sneeuw bedekte rijbaan van de Stoofweg in de omgeving, Noordwelle enkele kleine ongevallen plaats. Een personenauto bestuurd door A. W. H. uit Schiedam geraak te bij het uitwijken voor een tegen ligger in een slip met als gevolg dat de auto in de sloot belandde. Vrij wel op hetzelfde tijdstip had een aantal meters verder een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door H. A. V. uit Almkerk met een bestelauto van de fa. de B. uit Zierikzee. De bestuurder van de personenauto die de bestelauto ging passeren geraakte op het linker weggedeelte in een slip. De perso nenauto tolde enkele malen rond en kwam vervolgens met de bestelauto in botsing. Beide auto's werden be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. 120 pk motor zorgt voor de voortbe weging en voor de hydraulische pompinstallatie die het vuil in de container perst en ook voor het leeg maken op de vuilnisbelt wordt .ge bruikt. De wagen weegt 9 ion en heeft 80.000 gulden gekost. Voor die huisbewoners die altijd op het la waai der vorige vuilniswagen hun emmer aan de weg brachten, moet gezegd worden dat deze nieuwe wa gen volkomen geruisloos is en on hoorbaar aan komt rijden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). de Zuidhoekinlagen gewandeld heb ben en daar door de diverse verre kijkers veel vogels hebben gezien. Zilverplevieren, bontbekplevieren, bergeenden, veel smienten, tureluurs, wintertalingen, watersnippen, slob eenden en één eenzame kluut! Heel bijzonder waren de sneeuwgorzen, die ons land alleen bezoeken als het nogal koud is. Deze vogels zijn niet schuw en konden dus uitstekend bekeken wor den. Hun zachte tinten waren bij zonder mooi. Advertentie Speciale JEUGD- SPAARBANK op donderdag van 4.00-5.00 uur NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE HAAMSTEDE Openbare vergadering V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie belegt op maandag 23 februari a.s. in de zaal Tavenue van hotel Bom te Haamslede een open bare vergadering. Sprekers zullen zijn mr. A. Geurtse, lid van de 2e Kamer en H. J. v. d. Zande, lid pro vinciale staten van Zeeland. RENESSE Wensen-bijeenkomst N.V.V.-Bestuurdersbond De N.V.V.-bestuurdersbond, afde ling Schouwen-Duiveland houdt op donderdag 19 februari a.s. in het Dorpshuis te Renesse een wensen- bijeenkomst. Iedereen zal daar in de gelegen heid worden gesteld om zijn of haar wensen kenbaar te maken inzake een goed woon-, werk- en leefkli maat in de gemeente Weslerschou- wen, o.a. wat betreft voorzieningen voor de jeugd, sportaccomodaties, onderwijs, recreatie, vormingswerk voor werkende jongeren, ontspan ningsmogelijkheden etc. Een des kundig forum zal aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. ZONNEMAIRE Uniformactie goed verlopen Dat de muziekvereniging bij de inwoners nog goed gewaardeerd wordt, blijkt wel uit de geldinzame ling die het actiecomité op touw ge zet heeft en tot nu toe het mooie bedrag heeft opgebracht van f 5570. Het gestelde doel is thans bijna be reikt. Degenen die nog iets willen geven, kunnen hun bijdrage storten bij de Raiffeissenbank Zonnemaire op rekening Uniformfonds N. en U. of afgeven aan het actiecomité. NIEUWERKERK Ds. J. Karens naar Opheusden Vrijdag 13 februari nam de predi kant der Gereformeerde Gemeenten te Nieuwerkerk. ds. J. Karens, het op hem uitgebrachte beroep van de Gereformeerde Gemeenten in Op heusden aan. Ds. J. Karens is reeds ruim 6 jaar predikant in Nieuwer kerk. BRUINISSE De lijst van woningzoekenden Op de nieuwe pas uitgekomen lijst van woningzoekenden in de gemeen te Bruinisse staan 72 namen ver meld. Dit aantal zal zeker wanneer er weer een serie door de Chr. Wo ningbouwvereniging gebouwde wo ningen zal kunnen worden afgele verd, gestegen zijn tot plm. 100. Maandag 16 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, cursus „Sa men leven, samen denken". Herv. Verenigingsgebouw. 7.30 uur, ontspanningsavond voor de bejaar den. Hotel Concordia, 8 uur vergadering „De Stenen Brug". Oosterland Café „Even Buiten", 7.30 uur, Con- t rakttelersvercn igi ng. Haamstede Hotel Vliegveld, 7.30 uur, eerste bui tenlandse dia-avond. Dinsdag 17 februari Dreischor DeDrie Schorren, 8 uur, Culturele Vereniging. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afd. Platte landsvrouwen Bond. Rtnesse Barak achter het Dorpshuis 7.45 uur, publ. bijeenkomst jeugdsoos. Bruinisse Forumavond V.V.V. Haamstede Ger. Kerk, 7.45 uur, jaarvergadering N.C.V.B. Nieuwe Komedie bracht „Dag stoel naast de tafel" Paul van Ostayen, zijn naam heeft de licht zwoele klank van Vlaande ren. Als wonderlijke expressionist (daar en toen; na de eerste wereld oorlog) en individueel lyricus komt hij tot vormen, ritmen, rijmen, niet meer stoelend op enige literaire „wetten" of de logica, die eeuwen wel de dichtkunst moest hebben om acceptabel te zijn. Dit werk, iets van deze mens, van zijn kunst overbrengen was taak van de Nieuwe, Komedie, een tableau de la troupe bestaande uit acht speel sters en spelers, die Van Ostayen - muzikaal, plastisch en literair - met middelen van spel, dans, zang, dia's aan het (onvoorbereide) publiek voorstelde, in „Dag stoel naast de tafel", een fragmentenprogramma uit het oeuvre van één der hoogbe gaafden ginds, die - niet ongeschon den, maar wel wakker geschud - aan' bruut bezettingsgeweld en het schroot van de IJzer was ontsnapt. Bij opmerkingen over zo'n - toch wel experimentele - opvoering, aar zelt men tussen dichter en execu tanten. De eerste in een afwei-end invidu- alisme; de tweede(n) met als opgave publieke communicatie; tegenstel ling en toch niet dwaas of wel, want toen alleen was er de navrante troost van de music-hall, waarin de mensen - ieder met zijn eigen ver scheurdheid - opdraafden; de heer die bonbons vreet, de dronken meisjes van plezier en de patrone van de bar, die denkt aan „maman" bij het spelen van de „berceuse de Jocelijn". En dat overbrengen; gaat dat? Soms, maar niet gewoon altijd maar. Een dansscène, met drie zangers; „Puppchen, du bist mein Augen- slim" en de Beiers hebben de „Pickelhbube" op de helm en wat dat doet aan herinnering en aan oorlogsassociaties en dan (later) heel dichterlijk: „En elke nieuwe stad, bloem die welkt, herfst vergeelt het blad. Een lied is overal, van liefde en overspel, zijn alle steden zo, zijn zij alle zo; zo zijn ze alle". En kan nu anno 1970 de Ster, ex ponent van een lege consumptie maatschappij, scherper afgetroefd dan met: „Ik wil een Singer, wij willen een Singer, wij eisen een Sin ger. wat wij willen is ons recht. Ein fester Burg ist unser Gott. Panem et Singerem". Maar Van Ostayen kende geen Ster, maar met zijn Singer - en met zoveel - heeft hij het allemaal zien aankomen en zelfs de grote doorbraak van 1940: „wordt eens de nood zo grootalle dij ken breken". Paul van Ostayen, 32 jaar en toen al sterven. Maar zijn zeer persoon lijke mélange, van ontreddering cn poëtische vibratie liet hij na. Zijn Mare, die 's morgens de dingen goc- dedag zegt. Dag Paul van Ostayen. Dag stoel naast de tafel. „Langs het hoogriet. langs de laagwei, schuift de kano naar zee. schuift met de schuivende maan de kano naar zee". B.d.V, Succesvolle tweede uitvoering „L. et E" te Renesse Jeugdsoos van Renesse verkeert in moeilijkheden Veel vogels gezien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2