DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israëlische minister Abba Eban streng bewaakt aangekomen BANKSTELLEN Meubel Cash en Carry De Belgische taalstrijd De Palestijnse verzetsgroepen Het celibaat en de publieke opinie V.S. vernietigen bacteriologische wapens OUDE MAN VERMOORD TE GELEEN MORMS 5 WAT O 'A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 februari 197(1 126$te jaargang Nr. 20353 RFOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Z.erikzee, Postbus 1, lei. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v.'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 ®/o B.T.W. WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Winterse aanblik van Schouwen Politic houdt toezicht op Joodse centra SCHIPHOL, 15-2. Om kwart voor Uric is zondagmiddag de minister van buitenlandse zaken van Israel, Abba Eban, in een l|jntoestel van Swissair op Schiphol aangekomen. Voor deze aankomst waren scherpe veiligheids maatregelen getroffen door de rijks politie, de marechaussee en de lucht- havenpolitie. De minister, die een officieel be zoek van drie dagen aan ons land brengt werd op Schiphol begroet door minister Luns en zijn echtgeno te, alsmede de Israëlische ambassa deur in ons land, de heer Shimshom Arad. Er deden zich bij aankomst op Schiphol geen incidenten voor. De commandant van de rijkspolitie af deling luchtvaart, majoor J. Gerrit- A.R.-verontrusten stichten actie-centrum UTRECHT, 14-2. De verontrusten in de A.R.-part|j, die zich* hebben gewend met een open brief aan het centraal comité van A.R.-kicsvercni- gingen hebben besloten tot stich ting van een actiecentrum. Deze actie zal gevoerd worden on der het motto „Redt de A.R.-Partij - de progressieve christelijke politiek is in gevaar". Het actiecentrum is gevestigd te Amstelveen. Het is de bedoeling om voorlich ting te geven over de achtergronden van de verontrusten door spreek beurten e.d. Het actiecentrum wil de discussie aan de voet coördineren en stimuleren, aldus vrijdagavond in Utrecht dr. B. de Gaay Fortman uit Ermelo. „We willen een massale ac tie om onze koers duidelijk te ma ken", zo zei hij in een toelichting op de open brief. De actie is bedoeld om het juni-convent van de A.R.- Partij een indruk te geven over zo wel de kwaliteit als de kwantiteit van de bezorgdheid, die er z.i. in de partij heerst. Tandarts en assistente omgekomen UTRECHT, 14-2. Een man en een jonge vrouw zijn op een niet bevei ligde overweg tussen Roosendaal en Oudenbosch met een personenauto onder de sneltrein Roosendaal-Am- sterdam gekomen. Ze waren op slag dood. Vermoedelijk heeft de man de trein niet gezien doordat hij werd verblind door de felle zon. De auto werd door de schok op het ne- venspoor geworpen, zodat beide spo ren een uur waren versperd en treinverkeer tussen Roosendaal en Oudenbosch in die tijd niet mogelijk was. Het ongeluk gebeurde op de niet met knipperlichten beveiligde onbe waakte overweg in de St. Maarten straat in Oud-Gastel. De slachtoffers zijn de tandarts A. H. W. Theunis- sen uit Roosendaal en zijn assisten te, die de auto bestuurde. De heer Theunissen was gehuwd. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De leeftijd van de verongelukte tandarts is 33 jaar. Zijn assistente is de 21-jarige mej. van Bergen uit Roosendaal. Prinses Margriet naar Zeeu wsch-V 1 aantieren DEN HAAG, 14-2. Prinses Mar griet heeft het voornemen op vrij dag 13 maart een bezoek te brengen aan het dorp Eede (gemeente Aar denburg) in Zeeuwsch-Vlaanderen. De prinses zal hier een krans leg gen bij het monument, dat is opge richt ter geleenheid van het fèit, dat koningin Wilhelmina op 13 maart 1045, na haar verblijf tijdens de tweede wereldoorlog in Londen, voor het eerst de Nederlandse bodem betrad. van f 1.000,— voor f 698,- Burgem. Boumanstraat 11 Nieuwcrkerk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a coulant sen, had hiervoor zeer uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Achter en opzij van het toestel van Swissair liepen agenten van de luchthavenpolitie met karabijnen. Ook waren enige Israëlische veilig heidsagenten dicht in de buurt van het vliegtuig, dat, in tegenstelling tot de normale procedure (dan wordt het toestel aan een pier afgemeerd), op het zogenaamde „bufferplatform" werd neergezet, enige honderden me ters van de voor bezoekers bereikba re middelste B-pier. De minister stapte uit het vliegtuig en verdween spoorslags na de be groeting door minister Luns in de gereedstaande auto en ging zonder oponthoud door de strengbewaakte doorgang van platform naar openba re weg onder de noordelijke pier, richting Den Haag, zonder dat hij de pers te woord stond. BRUSSEL, 15-2. Het Belgische ka binet is zondag opnieuw in spoedzit ting bijeengekomen om te spreken over het conflict tussen Vlamingen en Walen over de status van Brussel in de grondwet, zulks in verband met de taalstrijd. Het geschil, waarover de regering Eyskens in enkele dagen tijd al tweemaal langdurig heeft vergaderd, kan tot de val van het kabinet lei den. Verwacht wordt dat de kabi netsvergadering tot ver in de nacht zal duren. De hoofdstad vormt een enclave waarin hoofdzakelijk Frans wordt gesproken, in het Vlaamse deel van het land. De Walen vinden dat Brus sel zich normaal moet kunnen uit breiden door annexatie van de onl iggende Vlaamse gemeenten, terwijl de Vlamingen zich daar krachtig te gen verzetten. Deze tweedracht weerspiegelt zich in de grootste par tij van de coalitie - de Christelijke Volkspartij. De met haar verbonden socialisten willen dat de rechten van de Waalse minderheid in het parle ment worden gewaarborgd. Mail lichtte vrouwen op DEN HAAG, 14-2. De Haagse politie heeft een 28-jarige employé J. M. uit Den Haag aangehouden, die ervan verdacht wordt zijn werk gever, zijn schermleraar, een kan toorboekhandel, een transportonder neming, een winkelier en drie Haagse dames voor in totaal f 10.000 te hebben opgelicht. De drie vrou wen, van 22, 28 en 30 jaar, had hij bedragen van f 2800, f 1500 en f 900 afhandig gemaakt met valse trouw beloften. Met twee van de vrouwen, die aangifte hebben gedaan, was de man in ondertrouw. Een deel van het geld dat hij van de vrouwen had meegenomen, is terecht. „Gelegenheidsceiitrum" in Rotterdam ROTTERDAM, 14-2. Dc N.V.S.H. afdeling in Rotterdam heeft het idee gelanceerd een stichting van „Con tact en gelegenheid" te vormen voor de exploitatie van een trefcentrum waar bezoekers met elkaar naar bed kunnen gaan. Ieder die van het centrum gebruik wil maken wordt ingeschreven. Het centrum voor contact en gele genheid komt aan de orde op een teach-in op 27 februari a.s.. georga niseerd door de afd. Rotterdam van de N.V.S.H. in samenwerking met de Algemene Rotterdamse Studenten vereniging, organisaties van homo fielen, man-vrouw-maatschappij. Een van de woordvoerders is mevr. M. Zeldenrust, oud-voorzitster van de N.V.S.H. Bewaking Joodse centra Tot nader aankondiging zijn de synagoge aan de Wagenstraat (en te vens de achterzijde aan de Nieuwe Molstraat), een Joods restaurant aan de Harstenhoekweg, het centrum van de liberaal-joodse gemeente aan de stadhouderslaan en een Joods bejaar dencentrum aan de Van Weede van Dijkveldstraat in het surveillancepa troon opgenomen. Zoals bekend staat de Israëlische ambassade al geruime tijd ondei permanente bewaking. De Amsterdamse politie heeft reeds enige maanden geleden een permanente bewaking gestationeerd b|j het kantoor van de luchtvaart maatschappij El Al en het Israëlische verkeersbureau. AMMAN, 15-2. Het „verenigd com mando van het Palestijnse verzet" heeft een politieke en een militaire raad gevormd, waarin alle Palestijn se organisaties zjjn vertegenwoordigd zo is zondag in Amman bekend ge maakt. Genoemd commando kwam enige dagen geleden tot stand naar aanlei ding van de crisis tussen de Palestij- nen en de regering van koning Hoes sein. Een woordvoerder zei dat de twee genoemde raden permanent bijeen zijn. Het is de eerste maal dat alle Palestijnse verzetsgroepen sa-, menwerken. Naar van welingelichte zijde in de Jordaanse hoofdstad is vernomen, heeft zondagochtend een strijder van één van de genoemde groeperingen - het „Democratische volksfront voor de bevrijding van Palestina" - het leven gelaten in een schietpartij tus sen Palestijnen en een Jordaanse mi litaire patrouille. Dit was gebeurd in het dorp Sweileh, op 15 km ten wes ten van Amman. BUSSUM, 14-2. Zeventig procent van dc Nederlandse katholieken is er voor dat mannen die gehuwd zijn het ambt van priester in de katholie ke kerk mogen uitoefenen, aldus een opinieonderzoek vorige week gehou den in opdracht van dc KRO. Priesters die huwen moeten ook in staat worden gesteld de pasto rale zorg te blijven vervullen, zo meent 71 procent. Enige resultaten van de dit opinie onderzoek; 59 pet. vindt dat het Nederlanls pastoraal concilie besluiten kan ne men namens de Nederlandse katho lieken; 32 pet. vindt van niet; 9 pet. heeft ge enmening; 51 pet. van de katholieken ver wacht een breuk met Rome als de Nederlandse bisschoppen hun stand punt over het celibaat handhaven. Londen richt zich tot Midden-Oosten LONDEN, 14-2. Het Verenigd Ko ninkrijk heeft de Arabische landen en Israël „met klem" verzocht de vijandelijkheden te staken teneinde tragische incidenten te voorkomen" en een regeling overeenkomstig de veiligheidsraadresolutie van novem ber 1967 te vergemakkelijken. Het beroep is vervat in een ver klaring van het ministerie van bui tenlandse zaken welke langs diplo matieke weg ter kennis van de be trokken regeringen zal worden ge bracht. KEY BISCAYNE (Florida), 14-2. De Amerikaanse regering heeft de produktie en het militaire gebruik van dodelijke bactericvcrgiften ver boden en de vernietiging bevolen van alle in de Verenigde Staten be staande voorraden van ziektever wekkende wapens. Dit is zaterdag meegedeeld door een woordvoerder van het Witte Huis in de woning van de president in Key Biscayne in Florida. Vorig jaar november had president Nixon al bekend gemaakt dat de Verenigde Staten eenzijdig zouden afzien van het gebruik van chemi sche aanvalswapens en van de pro duktie en het gebruik van bacterio logische wapens. HEERLEN, 15-2. De 86-jarige al leenstaande en ongehuwde J. Mar tens, wonend in een klein huisje aan de grote straat in Meers-Esloo bjj Geleen, bl|jkt het slachtoffer gewor den te zjjn van wat mr. J. Houben, officier van justitie bij de rechtbank van Maastricht, na een eerste onder zoek zondagavond betitelde als „een lafhartige moord op een nog vitale en krasse oude man". De moord werd zondagmorgen om tien uur ontdekt door twee familie leden, de heren Op den Kamp en J. Marchal, die de vermoorde wilden bezoeken. Zij troffen J. Martens deerlijk verminkt en geheel gekleed op zijn bed aan en alarmeerden di rect de politie in Elsloo. Uit het onderzoek bleek dat een raampje aan de achterkant van de woning was ingeslagen en dat waar schijnlijk een worsteling van het slachtoffer met de overvaller of overvallers heeft ^plaatsgevonden. De kamers van de vermoorde, zo bleek uit de wanorde die in de ka- Advertentie flJKLITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114) 495 De ontwikkelingen in Vietnam SAIGON. 14-2. De Vietnamisering van de oorlog gaat gestaag voort, maar dat zal niet zonder horten en stoten gaan, zo zei de Amerikaanse minister van defensie. Meivin Laird, voor zijn vertrek uit Saigon waar hij gedurende drie dagen overleg heeft gepleegd met de Zuidvietna- mese en Amerikaanse autoriteiten. Laird zei: „Wij zullen nog voor ge weldige, maar overkomelijke pro blemen komen te staan". Hij noem de de vijandelijke dreiging nog aan zienlijk maar niet zo ernstig als een jaar geleden. De terugtrekking van Amerikaan se troepen uit Vietnam zal overeen komstig het tempo van de Vietna misering worden voortgezet. Over zes of acht weken zullen besprekin gen beginnen met de vertegenwoor digers van andere landen die troe pen in Vietnam hebben. Zuid-Afrikaan vermoordt kinderen Volgens de woordvoerder worden „op dit moment" tot de bacteriologi sche wapens niet gerekend traangas (dat bij relletjes wordt gebruikt en ontbladeringschemicaliën (Vietnam). Volgens functionarissen van het Wit te Huis zijn dodelijke bacterievergif- ten nog nooit bij de oorlogvoering gebruikt. Tot deze groep wapens be horen onder meer vergiften die voed selvergiftiging kunnen veroorzaken, slangengif en tetanusbacillen. DEN HAAG. Op de Loevesteinlaan in Den Haag kwam de 61-jarige we duwe H. Akkermans-van Vliet toen zij de weg overstak zonder op te let ten, onder een auto. Zij is later in het ziekenhuis Zuidwal overleden. DURBAN. 13-2. In Zuid-Afrika heeft een man, die al eerder ver oordeeld werd wegens moord, drie van zijn vier jonge kinderen ver moord en zich daarna door ophang ing van het leven beroofd. De 46-jarige Isaac Mbambo die bij Durban woont, kreeg hevige ru zie met zijn vrouw. Hij zou toen een bijl hebben gegrepen en naar de hut zijn gegaan waar zijn kinderen slie pen. Drie sloeg hij dood, de vierde is met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Mbambo werd in 1942 tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens moord op zijn eerste echtgenote en schoon moeder. Vijf jaar later werd hij in vrijheid gesteld ter gelegenheid van het bezoek dat de Britse koninklij ke familie toen aan Zuid-Afrika bracht. mers werd aangetroffen, werden blijkbaar door de dader of daders onderzocht op eventueel aanwezig geld. Uit het onderzoek is echter nog niet gebleken of inderdaad geld in de woning van J. M. aanwezig was en gestolen is. Medio ,mei 1969 heeft het slachtoffer bij de politie is Elsloo aangifte gedaan van diefstal uit zijn woning van een bedrag van 27.000 gulden. Een onderzoek naar deze diefstal leverde tot op heden nog geen enkele aanwijzing op. Het leek mr. Houben niet uitgesloten dat geld- roof of een poging daartoe aan de moord die zondag werd ontdekt ten grondslag ligt. Op het stoffelijk overschot van het slachtoffer, in zijn woonplaats be kend als „Zwarte Jan", is zondaga vond door de Haagse patholoog-ana toom, dr. J. Zeldenrust, sectie ver richt. Daarbij werd door dr. Zelden rust vastgesteld dat J. M. geweldda dig en zelfs met bruut geweld om het leven werd gebracht. Blad eist vernietiging Hoessein's bewind BEIROET, 14-2. „El Hadaf", het in Beiroet (Libanon) verschijnende or gaan van het radicale „Volksfront voor de bevrijding van Palestina", heeft vrijdag opgeroepen tot vernie tiging van het bewind van koning Hoessein van Jordanië. In een hoofdartikel over de commando-cri sis in Jordanië zegt het blad dat „de brute agressie om de rechten van de massa door de regering in Am man het laatste voorwendsel om het zwijgen over haar misdaden te be waren „uit de weg heeft geruimd „Van nu af is het een plicht uit een toestand van zelfverdediging over te gaan tot het vernietigen van dit krachteloze en intrigerende regime, een front op te bouwen voor de strijd van de massa en de schande van de nederlaag uit te wissen", al dus „El Hadaf". De doodstraf op de Philippijnen MANILLA, 14-2. President Marcos van de Philippijnen heeft de vol trekking van de doodstraf voor 339 gevangenen opgeschort in afwach ting van een onderzoek over moge lijke afschaffing van de doodstraf in zijn land. De president maakte don derdagavond bekend dat hij spoedig een commissie met deze zaak zal be lasten. Er wordt steeds meer aan gedrongen op opheffing van de doodstraf en de regering beschouwt deze kwestie nu als „een gewetens zaak". zei hij. Onder de Philippijnse wet staat op misdaden, piraterij, moord, verkrachting en ontvoering de dood door de elektrische stoel. V.N.-rapporten over Midden-Oosten NEW YORK. 142. Een groep des kundigen van de V.N. heeft bij de commissie voor de mensenrechten een rapport ingediend over de be handeling van de Arabische bevol king in de door Israël bezette gebie den, dal later deze maand zal wor den gepubliceerd. In het rapport wordt op Israël een beroep gedaan onmiddellijk op te houden mei het dwingen van Ara bieren tot samenwerking met het Is raëlische bestuur, wanneer deze be wering juist is. BELFASA. Nog altijd is er onrust in Noord-Ierland. Een politieagent op het hoofdbureau te Belfast reikt hier een revolver uit aan een lid van de omstreden „D special politie" voordat deze aan zijn dienst begint. Na afloop van de dienst moet het wapen weer ingeleverd worden. Dit nummer bestaat uit pagina's Verwacht nooit van de men- i sen dat zij onfeilbaar zijn. t ZEGT PEt &IIT Opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook nog enkele sneeuwbuien en hier en daar mist; zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen west en noord, later uit uiteenlopende richtingen; vannacht overwegend matige vorst; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Max. temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. 17 febr. Zon op 7.52, onder 17.57 Maan op 13.30, onder 6.38 Volle maan: 21 febr. te 9.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 febr. 0.25 v.m. 12.59 n.m. BROUWERSHAVEN 17 febr. 0.21 v.m. 12.51 n.m. Springtij: Maandag 23 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde be vond ons land zich in een gebied met geringe luchtdrukverschillen. Hierdoor was er weinig wind waar bij de temperaturen overdag tot om het vriespunt konden stijgen. In dc nacht van zondag op maandag ech ter trok een lagedrukgebeid naar de Noordzee en bracht in ons land sneeubuien. In Brabant viel daar bij op verscheidene plaatsen meer dan 12 cm sneeuw bij lichte tot ma tige vorst. Het komende etmaal ver plaatst het lagedrukgebied zich naai de Oostzee terwijl een depressie bij IJsland naar Schotland trekt. Hier door komt ons land onder invloed van een zwakke rug van hoge lucht druk waardoor er vannacht flinke opklaringen zullen voorkomen mot op vele plaatsen matige vorst. Het front van dc depressie zal later op dc dag opnieuw de bewolking doen toenemen met mogelijk weer enige neerslag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1