lekker lui Treffer DE ZIERIKZEESCHE COURANT Palestijnse strijders negeren liet Jordaanse wapenverbod Onrust op scholengemeenschap Hilversum „Meubelrama" Arabieren pleegden granaataanslag op vliegveld van Münclien Eerste Kamer aanvaardt de Loonwet Mevrouw King in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 februari 1970 126ste jaargang Nr. 20351 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 Rf DAK NE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer Toekomstig aal cissen ia Ooster schelde? Jordanië o[» de rand van een burgeroorlog? AMMAN, 11-2. Palestijnse guerrillastrijders liepen woensdag door de straten van Amman, gewapend met Egyptische en Russische automatische wapens. Dit ondanks een afgekondigd verbod van Koning Hoessein op het dragen van wapens in de Jordaanse hoofdstad. In tegenstelling tot de berichten van dinsdag blijkt dit wapenverbod voor iedereen te gelden. Volgens Reuter en AFP zouden de leden van de Palestijnse verzetsorganisaties hiervan uitge zonderd zijn. Ondanks het feit dat gisteren tien Palestijnse organisaties het verbod hebben bestempeld als een poging om de Palestijnse revolutie te liqui deren en hebben gewaarschuwd voor een burgeroorlog in Jordanië, was het woensdag rustig in Amman. Commando-protest Volgens berichten uit Beiroet zou den de Arabische commando's in staat van alarm zijn gebracht. Een delegatie van de Palestijnse verzets organisaties heeft woensdag bij pre mier Bahrat Tal-Houni geprotes teerd tegen de Jordaanse maatrege len. Er zijn tot dusver nog geen aan wijzingen dat de regering van Jor danië van plan zou zijn de guerilla- activiteit tegen Israël tegen te gaan. Het is ook niet bekend of de geurril- la-organisaties bereid zijn zich aan de regeringsmaatregelen te onder werpen. Een aantal van de dinsdag afgekondigde maatregelen bestond reeds, maar de verzetsorganisaties hebben zich daaraan na de zesdaag se oorlog van juni 1967 niet meer ge houden. BEIROET, 11-2. Woensdagavond heeft zich tussen Jordaanse troepen en Palestijnse guerrillas een jjotsing voorgedaan by de berg Eltaj, een van de heuvels in Amman. Dit is meegedeeld door het persbu reau van El-Fatah in Beiroet. Ver scheidene militairen zouden zijn ge wond. Het schijnt tussen Jordanië en de andere Arabische landen tot een crisis te komen. Dit meldt woensdag avond het Duitse persbureau DPA. Burgeroorlog Volgens een uitzending van het radio-station van de organisatie voor Advertentie weekenders en skirts HILVERSUM. '12-2. Ontevreden- heid over de bestaande schoolstruc tuur hebben op de Hilversumse scho lengemeenschap voor atheneum en Havo geleid tot spanningen en on rust onder de leerlingen en docenten. Als gevolg van een en ander wor den momenteel voorbereidingen ge troffen voor de afsplitsing van een Marineren tafels, elektrische en wollen dekens, slaapkamerkleedjes, kuipstoeltjes op draaivoct Nu extra voordelig bij Burgcm. Boumanstraat 11, Nieuwerkcrk, telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant LIGN1ERES. In de huiskapel van de familie Bourbon Parma werd de zoon van prinses Irene en prins Charles Hugues gedoopt. Op de foto: het moment waarop kardinaal Le- febre, oud-aartsbisschop van Bour- ges, prins Carlos doopt. Verder v.r. n.l.: koningin Juliana, prins Charles Hugues, prinses Irene met haar zoon Carlos. aantal leerlingen en docenten, die een schoolcommune willen oprichten. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van drs. B. B. D. v. Oostveen, leraar Nederlands aan de scholengemeen schap. Zijn plan beoogt de oprichting van een alternatieve gemeenschap, die echter de banden met de „moe- derschool' 'niet geheel wil verbreken. „Binnen het juridisch kader van ons onderwijssysteem is geen plaats voor het bereiken van een aantal hervor mingen .De wat meer progressieve leraren en leerlingen willen die her vormingen binnen de bestaande on derwijssituatie echter niet afdwin gen. Dat zou ondemocratisch zijn. Wij willen daarom een eigen weg in gaan, maar waar de wet dat moge lijk maakt een zo groot mogelijke sa menwerking met de huidige scholen gemeenschap behouden in de vorm van een „entente cordiale". Het is in zekere zin een riskante zaak. De praktische moeilijkheden zijn talrijk, maar vallen in het niet bij de moei lijkheden, die ontstaan als de be staande situatie gehandhaafd blijft", aldus drs. Van Oostveen. Twee verkeersdoden TIETJERKSTERADEEL, 11-2. Een verkeersongeval dat woensdagmid dag om kwart over vijf plaatsvond op de kruising Zwartewegsend in de rijksweg Leeuwarden-Groningen heeft het leven gekost aan het echt paar W. Rienks (75 jaar) en B. Rienks-Schaafsma (74 jaar) uit Ber- gum. De auto waarin het echtpaar zat kwam in botsing met een over de rijksweg rijdende personenauto toen de bejaarde automobilist de rijksweg opreed. De vrouw overleed ter plaatse, de man enkele uren la ter in een ziekenhuis te Leeuwar den. de bevrijding van Palestina in Cairo - radio-Assifa - zouden alle contac ten tussen Amman en de Arabische landen zijn verbroken. Jordanië zou volgens deze zender, die zijn nieuws aan het persbureau voor het Mid den-Oosten ontleende, op de rand van een burgeroorlog staan. De Jordaanse premier Bahrat Tal- Houni en de Libanese minister van binnenlandse zaken, Kemal Djoem- blatt, zullen vandaag (donderdag) in Cairo aankomen. Volgens politieke waarnemers in de Egyptische hoofd stad zullen zij o.m. spreken over een beperking van de activiteit vdfi de in beide landen opererende verzets groepen en een coördinatie van de maatregelen van beide regeringen. Vrouw poogde haar echtgenoot te vergiftigen HAARLEM, 11-2. Naar thans pas bekend is geworden heeft de 44-ja- rigc Maria van der V. uit Heemstede eind januari getracht haar man, de 41-jarige tuinder Wilhelmus van der P. te vergiftigen. De vrouw, die een volledige be kentenis heeft afgelegd, is inmiddels op verdenking van poging tot moord naar het huis van bewaring in Am sterdam overgebracht. De Heem- stedense politie stelde een onderzoek in, toen de tuinder op 25 januari in levensgevaarlijke toestand in het St.- Elisabeth-Gasthuis in Haarlem werd opgenomen en in de maaginhoud van de man sporen van het gif parathion werden gevonden. De verdenking viel al spoedig op de.vm^L'. vnn*«L!l tr>*w vii ïftiu v.4 weken eerder bij een ander# tuinder had geleend. Zij was van plan om daarmee ratten te verdelgen, had zij gezegd. De politie kreeg ook aanwij zingen dat de vrouw een verhouding had met de 23-jarige A. K. uit IJ- muiden die sinds november vorig jaar bij het echtpaar in huis woon de. Na aanvankelijk alles te hebben ontkend, heeft de vrouw vorige week voor de Haarlemse Officier van Jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, haar daad toegegeven. Het fles je met parathion is later in de buurt van de woning teruggevonden. Ook de tuinder is op de dag dat hij uit het ziekenhuis werd ontslagen, dooi de politie aangehouden. Hij wordt er van verdacht ontucht te hebben ge pleegd met minderjarige kinderen. MUNCHEN, 10-2. Enkele Arabie- hebben dinsdagmiddag op de Riem by München gra- repleegd op de bc- van sFaëirar UjinTSgfïïlg. A - Bij deze aanslag kwam één passa gier om het leven en er vielen tien gewonden. Drie aanslagplegers zijn gearresteerd. Zij zijn gewond geraakt een bij de explosie van een handgra naat de andere Uvee bij een vuurge vecht met de politie. De omgekomene is een 31-jarige Israëlische technicus. Het voornaamste doelwit van de aanslagplegers was vermoedelijk de 23-jarige filmacteur Asaf Dajan. zoon van de Israëlische minister van defensie, die zich onder de passa giers van het El Al-toestel bevond. Hij bleef ongedeerd. Een bekende Israëlische toneelspeelster, Hanna Maron, werd gewond, evenals ge zagvoerder Uriel Cohen en boord werktuigkundige Mori. DEN HAAG, 11-2. De Eerste Ka mer heeft woensdag de wet op de loonvorming aanvaard. De wet werd aanvaard met 44 tegen 24 stemmen. Voor aanvaarding spraken zich uit de overgrote meerderheid van de KVP-fractie, de fracties van de VVD, CHU en ARP. Tegen stemden de PvdA-fractie, de fractie van PSP, Bccrcnparty, CPN, de PPR en de KVP-er drs. H. B. P. A. Letschcrt. Minister B. Roolvink van sociale zaken had een dringend beroep ge daan op het georganiseerde bedrijfs leven om alles in het werk te stellen om het overleg in de „Stichting van de Arbeid" weer op gang te brengen Zelf verklaarde de bewindsman alles in het werk te hebben gesteld om het loongesprek tussen overheid en bedrijfsleven te herstellen, nadat NVV en NKV in de aanvaarding door de Tweede Kamer van de wet op de loonvorming aanleiding zagen uit het georganiseerd overleg te tre den. Hij deelde mee zelfs een infor meel gesprek te hebben gevoerd met de commissie uit de „Stichting van de arbeid". Eigen weg De heer Kloos (PvdA) deelde mee, dat de fractie van de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer tegen het wetsontwerp zou stemmen. Dit ont werp van wet tast, zo zei hij, de vrijheid van de vakverenigingen op essentiële punten aan. De heer Kloos wees er op dat - als het wetsont werp op de loonvorming zou worden aangenomen - die vakbeweging voortaan zijn eigen weg zal gaan en zal weigeren verder mee te werken aan de normering van de loonpoli tiek. Dreigende staking bij Ford in Engeland LONDEN, 12-2. De vertegenwoor digers van 48.000 personeelsleden van Ford in Engeland hebben woensdag avond opgeroepen, in 21 van de 23 bedrijven van Ford in Groot-Brit- tannië op maandag a.s. stakingsacties te beginnen. Aanleiding is het vast lopen van het loonoverleg tussen Ford en vijftien vakbonden over een directieaanbod om de weeklonen met vier tot vijf pond te verhogen. De bonden eisen tien pond per week meer. Schaarste aan elektriciteit in Zweden STOCKHOLM. 11-2. Aan de be volking van Zweden is verzocht om. zolang de dooi uitblijft, tien procent minder elektriciteit te gebruiken. Door de buitengewoon droge zomer en de aanhoudende vorst zijn de re serves van de waterkrachtcentrales zo klein geworden, dat er aan rant soenering van de stroomvoorziening moet worden gedacht als de oproep tot vrijwillige beperking geen re sultaat heeft. De drie terroristen, die de aanslag pleegden zijn twee Jordaniërs en een Egyptenaar. Tegen de Jordaniërs Hadidi Mo- (28) en Saleh, Abder Rach- man (21)," alsmede de Egyptenaar El Hanafi Mohammed (24) is door het parket van de officier van justitie in München een arrestatiebevel uitge vaardigd. Zoals bekend liggen twee van hen, de Egyptenaar en een van de Jordaniërs, Abder Rachman. ge wond in een ziekenhuis. De andere Jordaniër zit op het hoofdbureau van politie in München. Volgens de po litie waren zij uit Parijs naar München gekomen. Vóór de aanslag hadden zij zich in de hal voor doorgaande reizigers op gehouden. In tegenstelling tot som mige geruchten is gebleken dat geen der passagiers of leden van de vlieg tuigbemanning gebruik heeft ge maakt van vuurwapens. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de bij de aanslag gedode Israëliër Arie Katzenstein zich op de in de bus geworpen handgranaat wierp om zijn medepassagiers tegen de explo sie te beschermen. SNEEUWKLOKJES BURGH, 11-2. Tussen de sop- pige grond verschenen hier en daar bloeiende sneeuwklokjes, een teken dat we ondanks sneeuw en ijs de goede rich ting ingaan. Het allereerste berichtje kwam van de villa „Lisiduna" aan de Hogeweg, waar ergens in de luwte een paar sneeuwklokjes hun bloemblaadjes openden. Ge wacht wordt nu op de cro- cussen. BRUSSEL. België zal een proef gaan nemen met 200 jongelui die in plaats van hun militaire dienst te vervullen zich ter beschikking stel len van een ontwikkelingsland. AMSTERDAM, 11-2. Er zyn twee jaar lang geen ernstige rassen-on lusten in Amerika geweest en dat heeft de weduwe van de inapril 1968 vermoorde ds. Martin Luther King, de 43-jarige Corctta King, veel vol doening geschonken. In het Amstel hotel te Amsterdam stond zij uitvoerig de pers te woord, nadat ze daags tevoren bij haar aan komst op Schiphol reeds had ver leid waarom ze naar Europa is ge komen. Dat is naai' gemeld ter propage ring van haar boek „Mijn leven met Martin Luther KiiTg". waarvan de opbrengst ten dele zal worden benut voor de vootzetting van de geweld loze strijd voor gelijke rechten, die haar man predikte, en ten dele voor het onderhoud van haar zelf en haar vier kinderen. H.M. de koningin heeft aan me vrouw Corelta King, dc weduwe van ds. Maitin Luther King, op paleis Soesldijk oen lunch aangeboden. VAL D' ISERE. Hel jeugdhuis in de Franse wintersportplaats Val d' Isere dat door een lawine werd getroffen. Negen en dertig personen kwamen om het leven en 15 werden gewond. Op de foto reddingsploegen op de plaats van hel ongeluk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een goed plan schenkt ons driemaal vreugde: als ivij het vormen, als wij hel uitvoeren en als wij het herdenken. Veel wind Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw; matige tot krachtige, in de kustprovincies harde of stormachtige wind tussen oost en zuidoost, morgen tijdelijk afnemend en draaiend naar noordelijke richtingen; weinig ver andering in temperatuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 13 febr. Zon op 8.00. onder 17.49. Maan op 10.20, onder 2.39. Eerste kwartier: 13 febr. te 5.10 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 febr. 8.00 v.m. 20.33 n.m. BROUWERSHAVEN 13 febr. 7.58 v.m. 20.25 n.m. Doodtij: 15 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van Europa was het de afgelopen vierentwintig uur winters weer, in ons land kwam slechts lichte vorst voor. maar dc vorst was streng in Polen en Wit- Rusland. terwijl het in Oslo zelfs 27 graden vroor. Het weer stond in de ze streken onder invloed van een rug van hoge luchtdruk die zich donderdagochtend van de Alpen in de richting van dc Oostzee uitstrek te. Deze rug trekt zich verder naar het oosten terug onder invloed van een actieve depressie die over dc oceaan naar dc ingang van het Ka naal koerste. Deze storing heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot ccn stormdepressie en beweegt zich in de loop van de dag naar ons land. voorafgegaan door een zone mol re gen en sneeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1