versierde bal gehakt Madras DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dr. E. Jonckiieer wordt geen gouverneur van de Ned. Antillen BANKSTELLEN „Meubelrama" Het proces-Manson De Tsjechische schrijversunie Hoge waterstand van de Maas Brand in mammoettanker te Rozenburg De doop van de prinsjes Enorme bankroof in Engeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 februari 1970 126ste jaargang Nr. 20350 WAARIN OPGENOMEN 1797-1888 RFDAK rl£ EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. B«j de Vaate, tel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 «/o B.T.W. In dit nummer: Burgemeester in mineurtoon over fruitteelt Beslissing na „intern appèl" DEN HAAG, 9-2. De ministerraad van het koninkrijk heeft overeenkomstig de uitkomst van het voortgezet overleg, het zogenaamd intern appel, besloten II. M. de Koningin voor te stellen de benoeming van dr. E. Jonckheer als gouverneur van de Nederlandse Antillen ongedaan te maken. Dit bleek maandagavond uit een communique dat premier P. J. S. de Jong uitgaf na een bijeenkomst van de Koninkrijksministerraad, welk beraad volgde op het maandag in de Haagse Treveszaal gehouden zogeheten intern appel, met als inzet de benoeming van de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in ons land dr. Jonckheer, tot gouverneur van de Antillen als opvolger van mr. N. Debrot. Het communique vermeldde verder dat alle deelnemers aan het gehou den voortgezet overleg van mening waren dat de gouverneur algemeen geacht moet worden en boven de partijen en buiten partijpolitiek be hoort te staan. De Nederlandse en Surinaamse deelnemers waren van mening dat aan dit vereiste niet meer werd vol daan. De Antilliaanse deelnemers waren van tegengestelde opvatting. De gesprekspartners waren eenstem mig in hun waardering voor de per soon van de heer Jonckheer, maar er bestond tussen hen een diepgaand verschil van mening betreffende de verschillende aan deze zaak verbon den aspecten. Hoewel begrip bij alle deelnemers bestond voor eikaars ar gumenten, hebben zij elkaar niet kunnen vinden in een eensluidende conclusie. Het communiqué besloot: de mi nisterraad van het koninkrijk heeft overeenkomstig de uitkomst van het voortgezet overleg besloten de ko ningin voor te stellen de benoeming van dr. Jonckheer ongedaan te ma ken. Aan het gehouden intern beraad, dat onder leiding stond van de voor zitter van de ministerraad van het koninkrijk, de heer P. J. S. de Jong, werd van Antilliaanse zijde deelge nomen door de vice-premier S. G. M. Rozendal (die een raadgevende stem had) en de gevolmachtigd minister van van de Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer. De gevolmachtigde mi nister van Suriname in Nederland, dr. D. J. V. Polanen vertegenwoor digde zijn regering en van Neder landse zijnde namen de vice-premier drs. J. A. Bakker (belast met ko ninkrijkszaken) en de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, deel. Advertentie van f 1.000,voor f 698,- Burgcm. Boumanstraat 11 Nicuwcrkcrk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant LUDWIGSHAFEN. De foto toont de vuurzee op de Rijn, die ontstond na de explosie van een schip dat ben zine vervoerde. De brand sloeg over naar nog vier schepen, waarvan er één zonk. Bij de explosie kwamen twee personen om het leven. De po litie vermoedt dat de explosie ver oorzaakt werd door lekkend gas. Ander standpunt dr. Jonckheer Zoals bekend waren na de bijeen komst van het koninkrijkskabinet, vrijdag j.l. de Nederlandse ministers en de gevolmachtigde minister van Suriname in ons land van oordeel dat de benoeming van dr. Jonckheer ongedaan moest worden gemaakt. Dr. Jonckheer heeft daarop namens zijp regering meegedeeld dit stand punt niet te delen. Overeenkomstig artikel 12 lid C van het statuut voor het koninkrijk heeft hij het gehou den intern appel aangevraagd. Het resultaat hiervan zo blijkt uit het statuut, moet door de koninkrijks ministerraad worden overgenomen, met andere woorden, besluiten over eenkomstig de beslissing van het intern appel. Politieke controverse Premier De Jong verklaarde op de persconferentie in de Statenzaal dat de regeringen van Nederland en Su riname de persoon van dr. Jonck heer het voorwerp van een plitieke controverse achten. De functie van LOS ANGELES, 9-2. De datum van het proces tegen Charles Manuson, die wordt beschuldigd van moord op de actrice Sharon Tate en zes andere mensen, is vastgesteld op 30 maart. Manson, die zich zelf zal verdedi gen, heeft maandag zonder succes geprobeerd de rechter er toe te bren gen de tegen hem ingebrachte be schuldigingen van moord en mede plichtigheid aan moord te laten val len. Over zijn verzoek het proces in een andere stad te laten plaatsvinden zal de rechter op 16 februari beslis sen. Op 30 maart zullen ook twee medeplichtigen in deze moordzaak terecht moeten staan. Het zijn de 30- jarige Linda Kasabian, die begin april een kind verwacht, en de 19- jarige Leslie van Houten. Nederlandse Starfighter verongelukt DEN HAAG, 9-2. Omstreeks elf uur maandagochtend is, zo heeft de luchtmachtvoorlichtingsdienst in Den Haag desgevraagd bevestigd, een „Starfighter" van de Nederland se koninklijke luchtmacht in de om geving van Cuxhaven in de Bonds republiek Duitsland verongelukt. De bestuurder van het vliegtuig, de 26-jarige tweede luitenant J. A. van der Valk uit Veghel (N.B.) is om het leven gekomen. De heer van der Valk was gehuwd en vader van een kind. Luitenant van der Valk was met een fotoverkennings „Starfighter" van de vliegbasis Volkel op een overlandvlucht op lage hoogte. Het is nog niet bekend waardoor het ongeluk is ontstaan. Een com missie van onderzoek zal zich ter plaatse op de hoogte stellen. gouverneur dient te worden geken merkt als staande boven partijen, als de neutrale man daar boven. Dit aspect nu is aangetast, aldus pre mier De Jong, die zei dat dit besluit voor de samenwerking in het ko ninkrijk erg nare gevolgen kan heb ben. „Ik vind het jammer dat dit gebeurd is. Het is eigenlijk voor het eerst dat een dergelijk groot me ningsverschil tussen twee landen en het derde aan de dag treedt". De bewindsman meende dat het Antilliaanse standpunt in deze kwes tie zeer zwaar weegt. „Ik kan niet zeggen dat de hele Antilliaanse re gering achter dr. Jonckheer staat. Dat is evenmin het geval in de sta ten of bij de gehele Antilliaanse sa menleving". Hij deelde mee dat ook uit een door een commissie ingesteld onder- zeek naar aanleiding van de gebeur tenissen van de 30e mei als voorlo pige mening naar voren is gekomen dat brede lagen in de Antilliaanse samenleving het verkeerd vinden dat dr. Jonckheer tot gouverneur zou worden benoemd. Deze commis sie stelde haar onderzoek in op ver zoek van de Antilliaanse regering en stond onder leiding van jhr. mr. E. Witsen Elias. PRAAG, 9-2. Dc Tsjechische schrijversunie heeft met grote meer derheid van stemmen geweigerd ge volg te geven aan dc eis van het mi nisterie van cultuur het verzet tegen de invasie van de landen van het Warschaupakt op te geven. Dit is maandag in goedingelichte kringen in Praag vernomen. Het ministerie van de Tsjechische republiek heeft de afgelopen maan den de druk op culturele bonden ver groot teneinde openlijk steun te krij gen voor de politiek van de commu nistische partij. Bij de stemming hierover in de schrijversunie zouden zich de vox'ige week van de 200 aanwezige leden slechts zes of zeven hebben uitge sproken voor het inwilligen van de eisen van de minister van cultuur, Miroslav Bruzek. Deze maand zal de minister het directe toezicht op de staatsfondsen voor de culturele bon den overnemen. Opnieuw pokkengeval in West-Duitsland MESCHEDE, 10-2. Het achttiende slachtoffer van dc pokkenepidemie is maandagavond in een ziekenhuis in Wimbern (Rqnland-Wcstfalen opge nomen. Het is een arbeider werkzaam in het ziekenhuis in Meschede, waar de epidemie is uitgebroken. De man, die geen deel van het medische personeel uitmaakt, is niet in quarantaine ge weest. Volgens het ministerie van deze Duitse deelstaat maakt dit nieuwe pokkengeval het nodig een geheel nieuwe gx'oep inwoners van Mesche de te isoleren. Er bevinden zich al 245 mensen in quarantaine. De ziek te, die is overgebracht door een jon geman die uit het Midden-Oosten te rugkeerde, heeft reeds twee doden gekost. De gezondheidstoestand van de vijftien andere slachtoffers gaat vooruit. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ROTTERDAM, 9-2. Maandagmor gen is brand ontstaan in de machine kamer van de mammoettanker Esso Nederland (253.000 d.w.t.) liggende aan de afbouwkade van de Verolmc scheepswerf te Rozenburg. Om half elf maandagmorgen - ca een uur na het ontstaan van de brand - wist men op de werf nog niet veel te ver tellen. De situatie was nog wat on overzichtelijk. Men constateerde een verminderde rookontwikkeling. De Esso Nederland is op 20 decem ber van het vorig jaar zonder doop plechtigheid te water gegleden, door dat zé van de klink viel. De doop vond een uur later op de Nieuwe wa terweg plaats. De mammoettanker is het grootste schip dat onder Neder landse vlag zal gaan varen. De Esso Nederland, bestemd voor de aanvoer van ruwe olie naar Rot terdam, is in aanbouw voor Esso tankvaart Nederlandse Antillen. De mammoettanker is de tweede van een serie van dx-ie, die Verolme bouwt voor het Amei'ikaanse olie concern. Het eerste schip, de Esso- Cambria, is reeds aan de Essovloot toegevoegd. De kiellegging voor,het dei'de schip vond plaats op 20 decem ber, direct na de stapelloop van de Esso Nedex-land. Om elf uur was er van buiten af geen rookontwikkeling meer te zien. De brandweer deelde mee het vuur meester te zijn. Op de Vei'olmewerf in Rozenburg wordt een diepgaand onderzoek inge steld naar de oorzaak van de brand in de machinekamer van de super tanker Esso Nederland en naar de schade die deze met een enox'me rookontwikkeling gepaard gaande heeft veroox-zaakt. Bij Verolme kon SAMBEEK, 9-2. De stuw op de Maas in Sambeek is maandagmiddag in verband met de vrij plotselinge hoge waterstand van de Maas, ge- stx-eken. Vexwacht wox-dt dat in de komende 24 uur ook de stuwen in Roermond en in Borgharen zullen moeten worden gestx-eken, wanneer de veelvuldige regenval van de laatste dagen in België en Frankrijk blijft aanhouden. De stand van het water op de Maas te Borgharen be- dx-oeg maandagavond om 18.00 uur 43,22 meter boven N.A.P., hetgeen vier a vijf meter hoger is dan het zomerpeil. Advertentie lekker eten tips Voeg peper en zout toe, kneed fijn gesnipperd uitje door de gehakt. Theelepel kerrie per bal. Dicht schroeien en even laten sudderen. Opdienen in jus met wat peterselie. Aardappelen of rijst. een goed stuk vlees hoort erbij Er is ten allen tijde meer if gedaan voor een buidel vol J geld dan voor een hart vol j vrede. DEN HAAG. Dr. Jonckheer bij aankomst voor het zogenaamde „intern appèl". men maandagmiddag met geen mo gelijkheid zeggen of de bi-and zal lei den tot een vertraging in de afleve ring van het schip. Of een dei'ge- lijke vertraging zal optreden, hangt af van de mate waarin de reeds ge- installeerde machines door het vuur zijn beschadigd. DEN HAAG, 9-2. In de doopdienst vcor de jongste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, prins Con- stantijn, en de jongste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vcllenhcven, prins Bernhard op za terdag 21 februari a.s. in de Dom kerk te Utrecht zal voorgaan prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar vanwege de Nederlands Hervormde Kerk aan dc Rijksuniversiteit te Leiden en ds. H. J. Kater, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam zo deelt de R.V.D. mede. Peten voor prins Constantijn zijn: de koning van Griekenland, prins Aschwin zur Lippe-Biesterfeld, Axel bax'on von dem Busschestreithox'st, mevi'ouw dx-s. C. J. L. M. de Beau- fort-Sickinghe en dr. M. Kohnstamm Peten voor prins Bernhard zijn: de px*ins der Nedex-landen, luitenant- genex-aal A. B. Wolff mevx-ouw C. C. V. Evelein-baronesse Bentinck, me juffrouw J. Fleischmann en mr. J. O. L. baron van Boetzelaer. Aan de kerkdienst, die om 11.00 uur begint, zullen de ox'ganist van de Domkerk, de heer Stoffel van Vliegen, het koor en orkest van de Utx-echtse muziekschool onder leiding van de heer G. van Leeuwen, een kindex-koor uit Soestdijk onder lei ding van mevi'ouw Paula van Alfen en het blazex's quintet van de Ko ninklijke Luchtmachtkapel xnuzikale medewerking verlenen. ILFORD (Engeland), 9-2. Een met knuppels en een x-evolver gewapende bende heeft maandag in het Engelse Ilfox-d een bank van naar schatting 100.000 pond sterling (meer dan 850 duizend gulden) bexoofd. De i-overs kwamen binnen op het moment dat banklopei-s het geld afievei-den. Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking; matige tot kx-ach- tigc wind uit het westen; zelfde tem- peratui-en als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum- en maximumtempei-alu- ren: omsti-eeks nox-maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 30 procent. 11 febr. Zon op 8.04. onder 17.46. Maan op 9.43, onder 12 febr. Zon op 8.02, onder 17.48. Maan op 9.59, onder 1.17. Eerste kwartier: 13 febr. te 5.10 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 febr. 6.44 v.m. 19.10 n.m. 12 febr. 7.19 v.m. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven BROUWERSHAVEN 11 febr. 6.37 v.m. 18.55 n.m. 12 febr. 7.15 v.m. 19.37 n.m. Doodtij: 15 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-2. Het K.N;M.I. meldt Een lage di*uk gebied, waarvan het centrum maandag tussen IJsland en Schotland lag, vex-plaatst zich naar het midden van de Noox-dzee en vul de daax'bij langzaam op. Hierbij bleef ons land in de aanvoer van on stabiele lucht, die van de oceaan werd aangevoerd. Hierin kwamen veel buien voor waax*van sommige met hagel en natte sneeuw vex-ge- zeld gingen. In de vroege ochtend daalden de tempei'aturen op vele plaatsen tot om het vriespunt. Van belang voor het weer voor woensdag is een storing die dinsdagmox-gen 360 mijl ten westen van Ierland lag. Vei'wacht wox'dt dat deze ten zui den van ons land zal trekken. Hier door blijft er bij ons in het algeineen veel bewolking, waarbij de tempe- ratuien slechts weinig vei'andeinng ondei-gaan. De Weslduitse ondernemingen die betrokken zijn bij de verkoop van Indonesische tabak in -Bremen zijn van mening dat Indonesië de pi'oduktie moet beperken om een vei'dere daling van de prijzen op de wereldmai-kt te voorkomen. Bejaarde man ernstig mishandeld zAMSTERDAM. 9-2. De politie heeft twee Mai'okkanen aangehouden die ervan worden vei'dacht zondagnacht in de Zwanenburgerstraat in Am sterdam de 72-jax'ige heer G. M. Visser ei'nstig te hebben mishan deld. De vei'dachten. M. A. (25) en M. M. (27) zouden hun slachtoffer zonder enige aanleiding zo hebben geschopt en geslagen, dat hij met bloedende wonden in het gezicht en een gebroken heup in het Binnen gasthuis moest woi'den opgenomen. Vermoed wordt dat het pas een week in ons land vei'blijvende twee tal van plan was de bejaarde man te beroven. Eis tegen Haarlemse rechter mr. R. DEN HAAG. 9-2. De rechtbank in Den Haag heeft tegen de 61-jai*ige rechter mr. H. G. R. uit Haarlem een gevangenissti'af van vier maan den geëist waarvan één voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. en ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar met af trek. Hij achtte mr. R. schuldig aan het onder drankinvloed veroorzaken van een aanrijding met dodelijk ge volg. Het slacfxtoffer was de 18-jaxi- ge bromfietser Henk Lammei-s uit Hillcgom. die op 21 febi*uai'i 1968 's middags op de Zuiderhoutlaan in Haarlem geschept zou zijn door de wagen van mr. R., toen deze in een slip raakte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1