DE VERKEERDE DADER ONDUIDELIJKHEID VERGROOT Duitsers namen hun toevlucht tot opblazen van torens VAN HET VADERLANDSE ERF Vrouw in woning overvallen en beroofd ARAM VAN DE EILANDEN Vijf en twintig jaar geleden SCHÜUWEN-UUIVELAND febru ari. - Ais bezetting van de tramha ven te Anna Jacobapolder, wist je eigenlijk nooit waar je aan toe was. De ene dag of nacht, een geweldig mortiervuur. Dan weer dagen en nachten niets. Geen leven is dan aan de overkant van het Zjjpe te bespeu ren,, geen schot wordt gelost en vuur dat op Zijpe of Bruinisse werd afge geven, werd niet beantwoord. De Canadezen hadden de toren van Bruinisse in puin geschoten, omdat de Duitsers deze toren als uitkijkpost gebruikten. Uit die toren konden de Duitsers alle verkeer over de Oosf- dijk te St. Philipsland van stap tot stap volgen. Zo werd de maand januari 1945 enkele weken oud. Nu en dan mor tiervuur, maar meestal geen teken van leven. Het bombardement van Bruinisse was op 5 januari na tuurlijk van St. Philipsland uitste kend te zien en te volgen. Maar na dien is er weinig meer te doen ge weest voor de mannen in de front linie. Een bezetting, die is aangevuld met Nederlandse Stoottroepen. Jon gens uit Brabant zijn het, die zich eerst verdienstelijk hadden gemaakt, in de iUigaliteit en die zich nu heb ben aangemeld bij ae troepen van het eerste uur. Zelf bevrijd, willen ze meehelpen, het nog bezette deel van het vaderland te bevrijden en ze zouden eigenlijk niets liever doen, dan het Zijpe oversteken en de vij and van Schouwen-Duiveland verja gen of gevangen nemen. Oversteek Maar het Zijpe oversteken, zou nu juist nu ees een keer door de Duit sers worden gedaan. In de donkere nacht van 22 op 23 januari gebeurt het. Duitse commando troepen staken het Zijpe over en overvielen de be- We staan nu ongeveer vier weken vóór de verkiezing van nieuwe pro vinciale staten en vier maanden vóór de gemeenteraadsverkiezingen. En over ruim één jaar volgen de kamerverkiezingen. Op dit belangrijke tijdstip rommelt het nog overal in het wereldje van de politieke partijen, bezint men zich op afsplitsingen, wroet en stookt men in menige partij om de verkiesbare plaatsen op de kandidatenlijst, kijkt men nog naar links en naar rechts om bindingen aan te gaan met anderen. En de objectieve kiezer ziet dit alles aan, leest zo nu en dan er eens iets overmaar moet zich intussen wel afvragen waar het allemaal nu op zal uitdraaien, want een helder inzicht heeft hij uit het gerommel der laatste maanden zeker niet kunnen verkrijgen. Of het de verkiezingen ingaan van een aantal partijen op een gezamen lijk programma nu erg verduidelij kend werkt is o.i. nog erg de vraag. Er moge dan in staten en gemeente raden niet zo erg veel politiek bij het beleid te pas komen, als men toch afzonderlijke Vijsten handhaaft, wekt men de indruk dat het er toch nog wel wat toe doet of er nu een K.V.P.-er, een A.R.P.-er of een C.H. U.-er het gezamenlijke politieke be lied verdedigt. Komt daarmee dan niet een levensgroot „waarom" op ons af? Als men toch van dezelfde politieke inzichten uitgaat? Waarom dan ook niet op één lijst? Om dan van één partij nog maar niet te spreken, want conventie doet ook wat. Neen, voor de gewone kiezer schept dat nu geen politieke duide lijkheid. Bovendien lees je dan plot seling, dat de Amsterdamse A.R.P. ineens niet meer gezamenlijk wil op trekken met de andere protestantse partij, de C.H.U., maar daarvoor heeft uitverkoren de Politieke Partij Radicalen, die uit de K.V.P. wegge lopen ontevredenen. De C.H.U. in de hoofdstad moet zich dus voelen als een in de steek gelaten echtgenote, terwijl haar man met een ander aanlegt. En wat moet zij nu? Wat moeten nu trouwens de Am sterdamse anti-revolutionairen die het met dit modernistische besluit van hun afdeling niet eens zijn? Weer een apart clubje stichten? Of stemmen op de C.H.U., wat ze vroe ger nalieten omdat hun deze club niet strak, niet zwaar genoeg was? En natuurlijk vraagt men zich af: waar zal dit meer gebeuren? Dan heb je daar nog het Geref. Politiek Verbond, de Staatkundig Gereformeerde Partij, die kennelijk afzonderlijk willen blijven en de Boerenpartij, waaruit ook alweer afsplitsingen hebben plaatsgevonden en waarnaast o.a. Binding Rechts ontstond. Wat voor verschil er nu tussen de een en de ander is? Het zal er wel zijn, maar weet u het precies? En vindt u het erg belang rijk? Iets meer naar „links" schuivende - volgens de oude begrippen dan - zien we de V.V.D. nog als een vrij constante, homogene klont in de po litieke brij. Wat aandringen van de jongerengroep natuurlijk om wat verjonging in de vertegenwoordiging en modernisering van het program ma, maar geen dreigende afsplitsin gen. Misschien is dat al enigszins ge beurd toen D '66 werd opgericht. Die groep wilde vooral eens even duide lijkheid in de politiek brengen. Nou, dat is haar, na het succes van haar eigen oprichting, in ieder geval niet gelukt. Men gaat zich steeds meer afvragen: waar staat die partij nu en waar staat zij vóór? Hier en daar laat zij zich erg gelden, echter nog wat verward, maar voor de gemeen teraden weet men ondanks dat soms geen liefhebbers voor de kandida tenlijsten te vinden. Het samengaan in een progressief accoord met linkse partijen heeft D '66 in de meeste plaatsen van de hand gewe zen. Daar staat men dus niet. Hier en daar heeft de Partij van de Arbeid zo'n P.A.K., dan met P.P. R. en Pacifistisch Socialistische Partij wel aangegaan, in andere plaatsen weer niet en landelijk lukt het in ieder geval niet. En in die P.v.d.A. zelf ook steeds méér ondui delijkheid. Nieuw Links, Democra tisch Appèl, de middenmoot en nu hier en daar weer plaatselijke af scheidingen, die zich Democratisch Socialist noemen en waarvan nog moet worden afgewacht of zij zich ook landetijk kunnen organiseren en demonstreren. En als er nu op zo'n P.A.K.-lijst op verkiesbare plaatsen ook P.S.P.-ers en P.P.R.-ers staan, uiteraard ten koste van P.v.d.A.- verkiesbaren uit de Partij van de Arbeid, zullen de socialistische stemmers' zich daar dan erg geluk kig mee voelen? En wat aan uitein delijk nog de anti-revolutionaire ra dicalen doen? Ook een eigen lijst of samen met de r.k.-radicalen van de P.P.R.? Neen, de vier a vijf jaar geleden aangeheven roep door vooral de progressieven om meer duidelijk heid in ons politieke bestel, heeft alleen maar tot een grotere onduide lijkheid geleid. Ze hebben geen van allen hun inzichten waar kunnen maken, of er een meerderheid van kunnen overtuigen. Ze hadden te veel haast. Dat verdraagt een demo cratisch bestel niet. Daarom tonen juist zij zich zo onverdraagzaam en onduidelijk. zetting van Anna Jacobapolder, mis schien door het dagenlang niets doen wat minder waakzaam geworden. Duitsers getraind in het vechten wa ren het, met zwart gemaakte ge zichten. gecamoufleerd zoals ge bruikelijk is. Zij deden wat hun was opgedragen en ?ij deden hun werk goed. Aan weerszijden vielen doden en gewonden en de Duitsers wisten door te dringen tot voorbij de school van het Gehucht aan de Noordweg. Maar toen was het genoeg, verbe ten vochten de Nederlandse jongens verbitterd over het vele leed, dat hun vier jaar lang door diezelfde Duit sers was aangedaan. Hun jong en thousiasme wint het tenslotte van de Duitsers. Of misschien toch niet, misschien vinden de Duitsers, dat zij de Canadezen en Hollanders ver ge noeg hadden weggedreven, om het achter hen gelande Sprengcommando zijn werk te laten doen. Enkele doffe dreunen en de watertoren van Anna Jacobapolder wankelde op zijn grondvesten. De betonnen kolos viel en kon niet langer gebruikt worden als uitkijkpost van de geallieerden. Het doel dat Duitsers zich waar schijnlijk hadden gesteld Vechtend trokken ze terug, naar waar ze van daan kwamen, hun boten in het Zij pe. Een nieuwe Duitse taktiek, kwam op gang, het opblazen van torens als voorbereiding voor hun aftocht. Op 14 februari Nieuwerkerk en Ouwer- kerk, op 19 of 20 februari de water toren van Zierikzee, vervolgens de lichtopstanden aan de Val en aan het Havenhoofd van Zierikzee. Zo wer den alle markante punten met de grond gelijk gemaakt. Aluuiiiiiiimcomité tegen Peehiney AMSTERDAM, 7-2. Op initiatief van Surinaamse organisaties en de bond voor wetenschappelijke arbei ders is een aluminium-comité ge vormd dat protesteert tegen de ves tiging van de Pechineyfabriek in Zeeland, Met klem bepleit dit comité de vestiging van een nationale Su rinaamse aluminium industrie, waar dit land volgens het comité als grondstoffenleveraricier zonder meer recht op heeft. De realisatie hier van, inclusief de know how, dient te komen uit Nederlandse bijstand. Het comité zal voorts trachten op alle wijzen de vestiging of uitbrei ding van aluminium-industrieën in Nederland te voorkomen. AUSTRALISCHE SUPERAUTO SYDNEY, 7-2. In Sydney is in het geheim een superauto gebouwd naar het model van het voertuig van de stripfigu ren Batman en Robin. De auto is uitgerust met een draaizui- germotor, die met stoom wordt aangedreven. Met behulp van een kleine stoomketel die met dieselolie wordt verwarmd, wordt een druk van 70 kg. per vierkante centimeter verkre gen, die het voertuig een snelheid van 320 km. per uur kan geven. De aluminium ca- rosserie heeft geen deuren. Het voertuig is zo laag, dat men er via het opklapbare dak kan instappen. Ook is er geen versnellingsbak. Wel zijn er drie hydraulische remmen. ROTTERDAM. Bij een ongeluk in de liftkoker van een in aanbouw zijnd gebouw aan de Franselaan in Rotterdam is de 19-jarige liftmon- teur H. C. Schram uit Den Haag om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de monteur op de lift aan het werk was. Baby mei mishandeling bedreigd EINDHOVEN, 7-2. De 45-jarige me vrouw P. Kilian is in haar woning in de Gerard DavidstraaÉ 40, Ton- gelre, door een man die zich uitgaf voor belastingambtenaar overvallen en gekneveld en vervolgens beroofd van f 2500. De overvaller een man van tus sen de 25 en 35 jaar had er zich eerst van vergewist, of de man van de vrouw thuis was. Op het ontkennen de antwoord verklaarde hij, de zaak dan wel mét haar af te kunnen han delen. Hierop liet de vrouw de man Steeds kleinere kustvaartvloot ROTTERDAM, 7-2. De Nederland- se kustvaartvloot heeft in 1969 een flinke aderlating ondergaan door de vérkoop van 65 schepen. Circa tien procent van het totaal. In het afge lopen jaar brachten verder eigena ren weer schepen onder Panamese of Antilliaanse vlag. Dit vermeldt een overzicht van het scheepsmake laarsbureau Supervision in Rotter dam. De vrachtprijzen verbeterden in de laatste maanden van 1969 aanmer kelijk en dit leidde ook tot hogere verkoopprijzen van kustvaarders. binnen. In de kamer gekomen, waar van het zonnescherm voor de ramen nog niet omhoog getrokken was, greep hij haar bij de hals, drukte haar tegen de grond en bond haar met nylonkousen, die over de kin derbox hingen, aan tafel en box vast en knoopte een lap stof voor haar mond. Nadat hij het hele huis overhoop had gehaald en slechts f 45,vond dreigde hij haar baby, een meisje dat door de kamer kroop, te zullen mishandelen als zij geen aanwijzing gaf waar zich meer geld bevond. De doodbenauwde vrouw wees hem toen een tas aan waarin zij onder de voe ring f 2500 had gestopt. Met dit be drag verdween de overvaller. De vrouw werd later op haar hulpge roep door een buurvrouw bevrijd, die zich door vernieling van een ruitje aan de achtei'deur toegang tot de woning verschafte. DELFT. Ten gevolge van de plot selinge sneeuwval vrijdagochtend, heeft zich op de rijksweg 13 een chaotische situatie voorgedaan. Op de oostelijke rijban (richting Den Haag) deden zich kettingbotsingen voor, waarbij 60 auto's waren betrokken. Slechts enkelen daarvan werden zwaar beschadigd. Een vooroorlogs plaatje van het Dorpsplein te Ouwerkerk, toen nl gesierd met de linden, die zelfs de februariramp overleefden. Een toon beeld van rust aan de voet van de oude kerk, die - met de toren - werd vernield in de oorlog. PARIJS. De FrarfSe politie zit voor het moeilijke probleem aan te tonen dat de veertigjarige Pierre Vendeginste inderdaad zijn vrouw heeft gedood en later haar lijk ver brand, zoals de man heeft bekend. Russische veruietigingskunstjnaan NEW YORK, 6-2. De Sowjet-Unie heeft met goed gevolg proeven ge daan met een nieuwe kunstmaan, die in staat is andere kunstmanen die zich in een baan om de aarde bevin den, te onderscheppen en te vernie tigen. Dit is vrijdag bericht door de „New York Times". Het blad heeft dit vernomen van Amerikaanse en Britse deskundigen, die echter niet met name worden genoemd. Op grond van onder meer rappor ten van de inlichtingendiensten zijn deze deskundigen tot de conclu sie gekomen, dat de russen met de zestien maanden geleden gelanceer de Kosmos 248 twee andere kunst manen van dezelfde serie, de Kos mos 249 en -252 hebben onderschept onderzocht en daarna Vernietigd. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT De man glimlachte. „In deze tijd? Kom nu, mijne heren. Iedereen heeft tegenwoordig toch geld? Mensen, waar je het heel niet van verwacht, boeken voor halve wereldreizen en trekken een portefeuille, die uitpuilt van de bankbiljettn. Tegenwoordig verwonder ik me nergens meer over." „Nog één vraag, meneer. Boekte die dame soms voor een reis met als standplaats Menton?" Ja, dat klopt. Maar hoe weet u dat?" 61. „Stilte!" De wachter, die Aram on verhoeds met de platte kant van zijn zwaard had neergeslagen, wierp een drei gende blik om zich heen. Bij het flakke rende licht der flambouwen geleek zijn hoog opgerichte gestalte nog vreeswek kender dan gewoonlijk. Een trek van vol doening gleed over zijn gezicht toen hij de slaven uiteen zag wijken. Alleen Tudor sloeg geen acht op hem, maar boog zich over Aram heen, die duizelig overeind trachtte te komen. „Laat dit een les zijn dat er in de Gangen der-Slaven geen opstandige gedachten ge koesterd worden!" grauwde de wachter. Langzaam deed hij z'n zwaard weer in de schede verdwijnen. „Laat het gekef van gevangen honden nimmer meer luidruchtig zijn!" Hij draaide zich om en liep weg, ui terst voldaan en in het volledige besef van zijn macht. Niemand sprak terwijl hij wegschreed. Niemand bewoog Niemand? Maar wie was het kleine, don kere schimmetje dan, dat zich plotseling uit de schaduwen achter hem losmaakte, en tartend achter hem ronddanste. De mannen keken er verbijsterd naar. Doch het was Aram, die hem het eerste her kende. „Laroet!" riep hij verbaasd uit, zodra hij zeker was dat de wachter ver genoeg verwijderd was. Zijn hoofd deed hem ste kende pijn, maar ondanks dat kon hij een glimlach niet bedwingen. „Deze wachter is nog dwazer dan de gek van Pareh!" joelde het kleine figuurtje. „Hij denkt te overheersenmaar ver geet dat zijn sleutelbos gemakkelijk be reikbaar is. Ha, vreemdeling van de Eilan den. Ik houd uw vrijheid in mijn handen!" En hij rammelde met de sleutelbos welke hij de wachter ontstolen had toen deze zo indrukwekkend voor de mannen stond. Aram had niet meer nodig om te besef fen dat dit hun grote kans was om de gevangenschap te ontkomen en hun verzet tegen Satarin te beginnen. En ook de an dere gevangenen hadden weinig aanspo ring nodig. Voor deze wanhopige mannen was alles beter dan in deze gangen ellen dig om te komen. Nog geen vijf minuten later sloop een zwijgende groep behoed zaam door het hek, dat hun kerker afsloot, en' dat door Laroet zonder veel omhaal van woorden geopend was. „Daarginds zijn wachters," zei hij, gewichtig salu erend, terwijl hij in de richting van een klein vuur in de verte wees. Aram lachte dreigend. „Ik geloof niet dat zij nog langer wachter zullen zijn. Het wordt tijd dat ze leren hoe hard gevangen honden kunnen bijten zodra ze vrij zijn. Klaar, Tudor?" Hij wierp een vragende blik naar zijn vriend die enkele mannen om zich heen had verzameld. Zonder een woord verdwenen zij in de schaduwen. Enkele ogenblikken later stortte een troep donkere gestalten zich met dodelijke zekei*heid op de verraste wachters en maakte hen onschadelijk. De weg naar de vrijheid lag voor hen open. „O Satarin," mompelde Aram, de anderen wenkend. „Nu komt eindelijk onze afrekening aan de orde Hooi werf haalde zijn schouders op en trok een droog gezicht. „Och, zo maar een inval. Zo zijn wij van de politie Op de terugweg naar het politie bureau zei de deventer collega: „Je hebt beet. Ik zie het aan je gezicht." Hoolwerf zuchtte. „En of ik beet heb. Stommeling, dat ik hier zit. Al die weken heb ik me in de luren la ten leggen door een oude vrouw. Als ik m'n hersens wat beter had ge bruikt, had ik het kunnen weten. En ik maar zoeken in precies de tegen overgestelde richting. Man, wat kun nen ze ons nog vaak om de tuin leiden Hoofdstuk 19 De arrestatie van de huishoudster, mevrouw van Alissen, sloeg in Dor ringen in als een donderslag bij hel dere hemel. Nog diezelfde dag reden Hoolwerf en Prins naar het huisje aan de Meerlaan in het Wold en troffen de oude vrouw thuis. Ze liet het tweetal binnen en vroeg: „Zo aan uw gezichten te zien, hebt u nieuws over de moordzaak? Wie is het? Soms toch die Vardèl?" Hoolwerf schudde zijn hoofd. „Nee, mevrouw, niet meneer Vardèl, maar u bent wel erg warm. Ja, want u bent het. U hebt meneer Groote- borg vermoord." De vrouw schrok, doch herstelde zich vrijwel meteen. „Dit is een bele diging, die ik niet neem. Waar ziet u mij voor aan?" „Voor een heel geraffineerde vrouw. Zo geraffineerd, dat u in staat bent geweest ons gedurende enkele maanden om de tuin te lei den. Maar uw zucht naar wat com fort en wat genoegen, is u noodlottig geworden. U hebt op 22 juni van dit jaar uw reis naar Menton betaald met een briefje van duizend gulden. In een reisbureau te Deventer. Dit is één van de 22, die u ontvreemd hebt uit de kast, waarin meneer Grooteborg zijn geld bewaarde, na dat u hem met de pook had neerge slagen." „O. Denkt u dat? Dan moet u dat, maar bewijzen. Ik ontken zeer be slist meneer Grooteborg vermoord te hebben. Dat.dat zou ik niet kun nen. Daar zou ik niet eens de moed toe hebben. Misschien hebt u zich vergist, toen u meneer Vardèl arres teerde. dat weet ik niet, hoewel ik ik hom nog altijd beschouw als de moordenaar. Maar ditmaal vergist u zich wel heel erg. Ik ben onschuldig aan zijn dood." „In elk geval gaat met ons mee naar Dorringen, mevrouw. Kleedt u maar aan." „Ik wil een advokaat." „Die krijgt u. In Dorringen zullen we u gelegenheid geven hem telefo nisch te verwittigen." Enkele minuten later reed men het Wold uit. Waarschijnlijk had geen bewoner bemei'kt, dat de vrouw in de politieauto zat. Het was warm weer en de meeste mensen zaten, als ze niet werkten, waarschijnlijk ach ter hun huis te zonnen. In Dorringen werd mevrouw van Alissen voorlopig opgeborgen in een cel. Hoolwerf had een gesprek met zijn chef, waarna de officier werd gebeld. Opnieuw was er een bevél tot huiszoeking nodig. En als men in het huisje wat wilde vinden, moest er waarschijnlijk zeer nauwkeurig gezocht worden. Er werd een politie man naar het Wold gezonden, die het huisje ging bewaken. De volgen de dag zou het bevel tot huiszoeking in Dorringen kunnen zijn. Het trof slecht, dat de burgemeester met va kantie was. Nog diezelfde avond nam Hoolwerf de vrouw een verhoor af. Ze gaf toe de reis naar Menton in Deventer be sproken te hebben. En ook betaald te hebben met een briefje van duizend gulden. „Hoe kwam u er aan?" „O, van de Bank gehaald." „Welke Bank?" „In Dorringen natuurlijk. Daar heb ik geld opstaan." „Wanneer hebt u dat briefje van duizend van de Bank gekregen?" „O, dat weet ik niet precies meer. Het is alweer zo lang geleden." „Dat kunnen we morgen wel uit zoeken, mevrouw. Wanneer bent u in Leeuwarden geweest om een brief je van duizend te wisselen?" „Ik? In Leeuwarden? U bent niet lekker. Zo ver reis ik nooit." „En uw reis naar Menton dan?" „Dat is heel wat anders. Dat is va kantie." „Wanneer was u in Haarlem?" Deze slag bleek raak te zijn. De wangen van de vrouw kleurden. Daar was ze dus in elk geval ge weest. „O, een maand voor ik op reis ging, denk ik. Ik heb er een zuster wonen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4