DE ZIERIKZEESCHE COURANT Explosie op de Rijn - Vijf tanksehepen gingen in vlammen op Staatssecretaris Grosheide: „In 1971 experiment met zgn. middenscholen" Twintig gewonden bij treinbotsing op baanvak tussen Dordrecht en Moerdijk Overstromingen in Canada Verdere hulp aan Nigeriaanse R.-Kruis Gevaar Duitse pokkenepidemie geweken Carnavalsvierders staken trein in brand Jongen steekt vriendin met mes Bij huiszoeking: Vier kilo hasjiesj Amerikaanse democraten voor onvoor waardelijke terugtrekking uit Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muuudag 9 februari 1970 126ste jaargang Nr. 20349 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 Hf:OAK rIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi, de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar C 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Installatie Bruinisse's burgemeester Vijf mensen in vuurzee op liet water omgekomen LUD WIGSHAVEN, 8-2. Bij dc ex- plosie die zich in de nacht van vrij dag op zaterdag op de Rijn bij Lud- svigshafen voordeed en waarbij vier tankschepen in vlammen opgingen, zijn waarschijnlijk vijf personen om gekomen. Zondag overleed de kapitein van een der tankers aan zijn verwondin gen. Drie bemanningsleden en een meisje van vier jaar worden vermist. Men neemt als vaststaand aan dat zij het leven lieten in de hel van vuur die zich over de rivier verspreidde toen een tanker met Benzol explo deerde en de uitstromende vloeistof drie andeie tankers in bi-and zette. De schade wordt geiaamd op meer dan een miljoen gulden. Twee sche pen zijn gezonken, twee uitgebrand en een vijfde beschadigd. Verschrikkelijke tonelen speelden zich in de vuurzee af. De Nederland se mevrouw Rikie Meyer uit Lobith, die met levensgevaai'lijke brandwon den in een ziekenhuis ligt, heeft te genover de politie verklaard, dat zij met eigen ogen zag dat haar 26-ja- rige man, Wilhelmus Meyer en haar vierjarig dochtex-tje, op de uit Lü- beck afkomstige Benzoltanker „St. Jürgen" levend verbrandden. Vloeibaar gas in braml geraakt Langzamerhand kan de politie een beeld van de ramp samenstellen. Vermoedelijk is door een niet afge sloten leiding vloeibaar gas uit de tanker „TVG gas 30" in de Rijn ge stroomd en in brand gexaakt, waar bij het schip explodeerde. Het vlak bij liggende tankschip „St. Jürgen" werd door het vuur omringd en biandde korte tijd later als een fak kel. Binnen enkele ogenblikken wa ren beide schepen in een zee van vuur verdwenen. Het vuur tastte voorts drie andere schepen aan, die aan de kade lagen. Een kapitein van een der schepen probeei'de vergeefs de vlammenzee met 'n handblusser te beteugelen. Toen hij zag dat er niets meer te redden viel spi*ong hij in een bootje. Hij probeerde twee mensen op te pikken die in het water dx*even, maar kon slechts een van hen aan boord trekken en moest vervolgens voor zijn leven roeien tegen de loei- UTRECHT, 7-2. Vanaf 1971 zal men op enkele plaatsen in ons land gaan experimenteren met dc zg. midden scholen, waaraan kinderen van 12 tot 16 jaar gedurende drie tot vier jaar algemeen vormend voortgezet dagon derwijs gegeven zal worden. Wanneer de proef slaagt zal moge lijk al in 1974 het nieuwe systeem landelijk worden ingevoerd, zodat dan voor alle jongei-en, incl. de wer kende jongeren, de mogelijkheid tot voortgezet dagonderwijs wordt ge- creëeerd. Dit heeft de staatssecx-etaris van onderwijs en wetenschappen mi\ J. H. Giosheide zatei'dag toegezegd tij dens een in Soesterberg gehouden conferentie met een vijftigtal wer kende jongeren, afkomstig van de jongerenox-ganisaties van NVV, CNV en NKV. Zij gaven de staatssecx-e taris hun gezamenlijke opvattingen te kennen over een onlangs versche nen rapport van de commissie vor ming en onderwijs leerplichtvrije jeugd, ook wel „Commissie Lieve- goed' geheten. Ook prof. dr. B. C. J. Lievegoed was in Soesterberg aan wezig om van de standpunten van de jongeren kennis te nemen. Advertentie f/mwtfm Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 DORDRECHT, 7-2. Op het baan vak Moerdijk-Dordrecht, tussen de overwegen in de Smidsweg en de Zuidcrdijk te Dordrecht, is zater dagavond omstreeks 7.45 uur een uit Roosendaal komende personentrein gebotst op een voor een onveilig sein wachtende internationale trein Pa rijs-Amsterdam. Er vielen bü dit on geluk 20 gewonden. Een derde trein uit Brabant stopte later achter de twee op elkaar gelopen treinen. De passagiex-s van de drie tx-einen moesten een eindweegs te voet, om een vervoermiddel te krijgen dat hen naar het station in Dordx-echt kon bx-engen. Ambulance-auto's reden af en aan om de gewonden naar zieken huizen in Dox-drecht te bx-engen. De Dordtse bx-andweer en personeel van de N.S. werkten - waar nodig - met snijbranders om bekneld zittende ge wonden uit de trein te halen. Dat was nodig in het achtex-ste gedeelte van de trein uit Parijs, waar de tx-ein uit Roosendaal zich met zijn neus had ingeboord. Twee wagens van deze tx-ein ontspoorden. Van de 20 gewonden wax-en er za- tei-dagavond om elf uur 16 weer uit een ziekenhuis ontslagen. De N.S. deelde nader mede. dat geen enkel geval zó ex-nstig is, dat er levensgevaar zou bestaan. De exg- ste verwonding is een beenbx-euk. De twee passagiers die bekneld zaten, zijn door de brandweer van Dor drecht met de hulp van N.S.-perso- neel uit hun benarde positie bevrijd. De schade aan materieel en baan- FREDEROCTON. 9-2. Overstro mingen hebben de afgelopen week in de Oost-Canadese provincie New Brunswick voor naar schatting meer dan twintig miljoen dollar schade aangericht. Twee mensen hebben dc dood gevonden. Als gevolg van zwa re regenval en het smelten van de sneeuw door plotselinge stijging van dc temperatuur zijn spoorlijnen en wegen versperd, circa twintig brug gen weggespoeld en stroomleidingen verbroken. Ook zijn verscheidene huizen door het water meegesleurd. vak wordt door de N.S. geschat op enkele tonnen. De kop van de snel trein Roosendaal-Amsterdam, die op het baanvak bij de Smidsweg in Dor drecht op de stilstaande trein Parijs- Amstei-dam inreed, en de achterste wagon van deze D-tx-ein zijn ernstig beschadigd. De schade aan de ove rige x-ijtuigen valt volgens de N.S. mee. ende vlammenzee die hem achter volgde. Minuten later stond de Rijn over een oppervlakte van 300 bij 50 meter in brand. Terwijl zij op het land vertwijfel de pogingen deed te voorkomen dat het vuur op de reservoirs zou overslaan ging de brandweer ook op dc rivier de vuurzee te lijf. De hitte was echter ontzettend. Zelfs achter dc brandschilden van onze blusboten was de hitte bijna ondragelijk, ver klaarde een brandweerman. Een boot van de waterpolitie zag zich plotse ling door de vlammen ingesloten. Door een razendsnelle manoeuvre wist men het vaartuig in veiligheid te brengen. Eerste Kamer De wet op de loonvorming DEN HAAG, 7-2. De Eerste Ka- mex* zal dinsdag, 10 februari, een begin maken met de behandeling van de wet op de loonvorming. Ka- mervoox-zitter mr. M. de Niet, deelde mee dat de Kamer haar eerste ter mijn zal houden nadat de eerste termijn van de begroting van alge mene zaken is beëindigd. De be handeling van de begroting van al gemene zaken zal op deze dag wor den afgewex-kt. Minister Roolvink zal de volgen de ochtend, woensdag, antwooi-den. De stemming over het wetsontwerp zal dan, naar verwachting van mr. de Niet. rond 13 uur plaats vinden. Ook boomgaarden rooien in België UTRECHT, 7-2. In België zijn 9000 ha fruitboomgaarden aangemeld voor de E.E.G.-rooiprcmiercgeling. Dat doet niet onder voor wat in Ne derland is aangemeld. Dit vertelde drs. C. P. Dxïesprong, hoofd van de tuinbouwafdeling van de Europese Commissie in Brussel, in de te Utx-echt gehouden tuinbouw- confei-entie van de Chx-istelijke Boe- i-en- en Tuindersbond. Zoals bekend is in Nederland ongeveer een derde van het appel- en pex-enareaal aan gemeld voor de nationale x*ooirege- ling (tot 1 januari j.l.) of de nieuwe E.E.G.-regeling, die op 1 januari in ging. Wilson antwoordde Moskou LONDEN, 7-2. Premier Wilson van Engeland heeft zijn Sowjetambtge- noot Kosygin gevraagd of de Sow- jet-Unie bereid is tot samenwerking om te komen tot een „beperiring" van de wapenlevei'anties aan het Midden-Oosten. Dit staat, naar in welingelichte kringen in Londen ver luidt, in het antwoord van de Britse premier op een boodschap van Ko sygin over de situatie in het Midden- Oosten. Ook pleit hij voor herstel van het bestand. DEN HAAG. 7-2. Het „Nedcr- landschc Roode Kruis" heeft beslo ten op korte termijn 65.000 dekens en 15.000 lakens ter beschikking te stellen van het Nigeriaanse Rode Kruis. Een en ander gebeurt in overleg met de liga van Rode Kx*uisvereni- gingen te Genève. Met deze zen ding is ongeveer een half miljoen gulden gemoeid. De eerste 25.000 dekens zullen op maandag 23 februari met het m.s. „Industria" uit Rottex-dam worden verscheept naar Nigeria, waar ze op 12 maart zullen aankomen. Deze zending wordt op het ogenblik in allerijl door een fabriek in Voor schoten in gereedheid gebracht. De overige 40.000 dekens en de 15.000 la- In Eibergen tweede schat gevonden EIBERGEN. 7-2. In de grote schuur achter het aan de Grotestraat gele gen huis van de beeldhouwer R. G. Starke in Eibergen. waarin vorige week een goudschat werd gevonden waarvan de waarde op een paar ton werd geschat, is vrijdag een tweede schat gevonden. Om het vermoeden dat er nog meer verborgen was werd een soort fles gevonden welke met kalk verzegeld was. De inhoud bleek te bestaan uit geld en waardepa- piex'en tot een aanzienlijk bedx*ag waarvan de grootte niet bekend is. Evenals de politie was ook een nicht van wijlen mevrouw Frank-Zilver- berg. van wier erfgenaam de heer Starke het pand kocht, bij het op breken van de vloer. De aanwezige notaris R. G. Postma nam ook deze tweede vondst in bewaring. kens zullen ook zo snel mogelijk worden ver-zonden. Het Nigeriaanse Rode Kruis heeft laten weten, dat er in totaal 300.000 dekens in de noodlijdende gebieden nodig zijn. De Liga te Genève heeft ook van andex-e nationale Rode Kruisvereni gingen toezeggingen gekregen om hierin te helpen voorzien. Bomaanslag in Belfast BELFAST, 9-2. In de nacht van zondag op maandag is in de Noord- Iex-se hoofdstad Belfast een bom aanslag gepleegd op de woning van een liberale vrouwelijke afgevaar digde uit het Noordiex-se pai'lement. Er werd een gat geslagen in de zij kant van het huis, en ook van tien tallen andere huizen gingen de rui ten aan scherven, maar het parle mentslid. Sheelagh Murnaghan. was niet thuis en niemand liep letsel op. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's BIJDEL. Tijdens een bijeenkomst van de Willem ll-Gazelle ploeg in het Brabantse Budel werd gast-wielrenner Jan Jansen door prins Bert II van de Budelse Buk onderscheiden ter gelegenheid van carnaval. GENEVE. 7-2. Dc Wereldgezond heidsorganisatie heeft laten weten Brand in Schiedam schade van één miljoen SCHIEDAM, 7-2. Zeer waarschijn- lijk als gevolg van brandstichting zijn drie opslagplaatsen van „Wine Spix-it" en Anton Daalmeijers dis- tilleex-derij aan de Raam te Schie dam door een enox-me brand ver woest. De schade wordt geraamd op één miljoen gulden. dat het gevaar voor een pokkenepi demie in West-Duitsland in verband met het voorkomen van deze ziekte in Meschcde (Noordrijn-Wcstfalen) bedwongen is. Alle mensen die in aanx-aking zijn geweest met de jongeman die met pokken onder zijn leden uit Pakistan terugkeex-de, staan onder toezicht. Omdat de incubatietijd vex-streken is, aldus de Wex-eldgezondheidsorgani- satie, hoeft men, menselijkerwijs ge sproken niet meer bang te zijn voor nieuwe ziektegevallen. Wagon op station Bergen op Zoom uitgebrand BERGEN OP ZOOM, 8-2. Zondag- morgen in alle vroegte is een rijtuig van de Nederlandse Spoorwegen op het emplacement van Bergen op Zoom geheel uitgebrand. Een ander ernaast staand rijtuig liep eveneens brandschade op; o.a. sprongen alle ruiten. De politie neemt aan, dat carnaval- viex*ders de bi-and hebben aangesto ken. Deze bleken bij aankomst van politie en brandweer, die vanmorgen om half zes werden gealarmeerd, in groten getale op het emplacement aanwezig te zijn. Zo'n vijftig perso nen, allen carnavalsviex-dei-s, die niet meer naar huis hadden kunnen ko men, stonden op het perron naar de brand te kijken, terwijl een rijtuig waarin nog 30 feestgangex-s in een diepe slaap gedommeld wax-en. De cax-navalviex-dex-s hadden, toen het feest afgelopen was en er ner gens meer onderdak bleek te vinden, hun toevlucht genomen tot het sta tion en de rijtuigen opengebroken om er de x-est van de nacht in door Armoede is de enige last die zwaarder wordt naarmate er meerderen hem hebben te tor- Enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkelebuien; matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest, later overwegend matige noordwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. omstreeks te bx-engen. De politie slaagde erin de slapers heelhuids uit de branden de rijtuig te halen en de brandweer had om zeven uur de bx-and geblust. De schade voor de Spoorwegen be- dx-aagt ongeveer een kwart miljoen. Eind januari '70: 59.300 werkloze mannen DEN HAAG, 7-2. Aan het eind van januari 1970 wax-en 59.300 mannen zonder werk. Dit aantal komt over een met 2 pet. van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Een maand geleden wax-en 55.6000 man nen werkloos, zodat sindsdien een stijging is opgetreden van 3.700. Een jaar geleden waren 65.100 mannen zonder werk. Het aantal werkloze mannen is sindsdien dus gedaald met 5.800. aldus het maandelijks overzicht van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid. Min.-temperaturen maal. Max.-temperatux*en: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 30 procent. 10 febx-. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 9.29, onder 23.53. Eex'ste kwax'tier: 13 febr. te 5.10 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 febr. 6.07 v.m. 18.36 n.m. BROUWERSHAVEN 10 febr. 5.57 v.m. 18.14 n.m. Doodtij: 15 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt lagedrukge bied stxekt zich uit van IJsland tot de Oostzee. Aan de zuidflank van dit systeem staat een krachtige westelijke luchtstroming waarmee boven west Europa oceaanlucht wordt aangevoex-d. In deze lucht ko men op vrij grote schaal buien voor. Een fx'ontale storing die in de nacht over België naar het oosten trok bracht ook in ons land enige neer slag, voornamelijk in het midden en zuiden. Inmiddels is door de aan houdende aanvoer van maritieme lucht de vox-st stex-k teruggedron gen. Alleen in Scandinavië blijft het nog flink koud. Overal elders zijn de temperaturen milder gewox-den. In het stromingspatroon komt wei nig verandering, zodat voor dinsdag opnieuw verandex-lijk weer verwacht mag woi-den met mogelijk iets min der wind. ROTTERDAM, 8-2. In een doodlo pende steeg in Rottei*dam-Zuid is dit weekeinde een 17-jarig meisje door haar ex-vriend - een 16-jaiige leer ling meubelmaker uit de Maasstad - neex-gestoken. Het meisje moest met zeer ernstige steekwonden in x-ug en hals worden opgenomen in het Zui- dex-ziekenhuis. De jongeman die na het plegen van zijn daad wegvlucht te, meldde zich later op het hoofd- bureau van politie, daar bekende hij zijn vroegere vx-iendin met een mes te hebben neei-gestoken omdat zij tijdens het gesprek in de donkere steeg had geweigerd opnieuw rela ties xnet hem aan te knopen. Vier arrestaties in Venlo VENLO, 7-2. Zaterdag is bekend- geworden dat dc recherche van dc gemeentepolitie in Venlo vier arres taties heeft verricht wegens het in bezit hebben van verdovende midde len. Donderdagavond wérd de 17-jarige A. W. uit Velden aangehouden, die in het bezit was van een kleine hoe veelheid marihuana. Na onderzoek bleek deze afkomstig te zijn van de 20-jarige J. B. uit Venlo. Na een in tensief onderzoek door de recherche leidde het spoor naar de 26-jarige Venlonaar H. R. Bij huiszoeking al daar werd door de gemeentepolitie 4000 gram hasjiesj ter waarde van 16000 gulden aangetroffen. Tevens bezat de man een gex-inge hoeveel heid marihuana. In verband met de ze zaak wei'd vrijdag ook nog de 31- jarige C. J. uit Venlo aangehouden. Alle vier personen zijn ingesloten op het politiebui'eau in Venlo. Hoe zij aan de verdovende middelen zijn ge komen is momenteel nog niet be kend. WASHINGTON. 9-2. Dc Ameri kaanse Democratische Partjj gaat zich uitspreken voor een definitieve en onvoorwaardelijke terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Vietnam, zo is in Washington verno men. Op een bijeenkomst van de poli tieke partijraad onder voorzitter schap van de voormalige vice-presi dent Hubert Humphrey zal lieden maandag een desbetreffende ont- wcrp-rcsolutie ter tafel worden ge bracht. De terugtrekking mocht niet van de handelwijze van Hanoi of Saigon, en evenmin van liet verloop van de vredesbespx-ekingen in Parijs afhankelijk worden gemaakt. „Wij zien geen reden, waarom deze terug trekking niet binnen anderhalf jaar bewerkstelligd zou kunnen worden", zo heet het in de resolutie. Het Vietnam-document is uitge- werkt onder leiding van de vx-oegerc Amerikaanse delegatieleider in Pa rijs, Averell Harriman. Er wordt kri tiek in geleverd op de regering Nixon, omdat deze nagelaten heeft een opvolger voor Cabot Lodge in Parijs' aan te stellen en daarmee de vredesconferentie bewust gedegra deerd heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1