Bolletje DE VERKEERDE DADER Gemeenschappelijke markt vooor consumptiemelk BLIK DOOR HET WERELD VENSTER V.S. kijken naar gebreken in eigen huis De kwestie Jonckheer Iraël gelooft niet in directe Russische inmenging Een Russische luchtbrug op Egypte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 februari 1970 Nr. 20348 Lamlhouwilebut le Brussel Agrarische overschotten groot BRUSSEL, 5-2. Lïc Nederlandse vice-voorzitter van de commisie der Europese gemeenschappen, de heer S. L. Mansholt, heeft in het Europe se parlement in de nacht van woens dag op donderdag gezegd te hopen, dat op 1 april a. s. de gemeenschap pelijke markt voor consumptiemelk van kracht zal worden. Een definitieve beslissing heeft de ministerraad daarover echter nog niet genomen. De heer Mansholt verklaarde dan ook, dat hij een daartoe strekkend amendement of een resolutie in het Europese par lement over het evenwicht van de landbouwmarkten nuttig zou vin den. Het van Luxemburgse zijde in gediende amendement werd in de resolutie opgenomen. De heer Mansholt heeft zich ge kant tegen de opvatting, in het bij zonder van enkele Franse parle mentsleden, als zou het vraagstuk van de overschotten op de agrari sche markt niet zo ernstig zijn. De voorraden zijn groot, zowel die van tarwe als die van boter, en men kan niet door invoerbeperkingen het probleem gemakkelijk oplossen. Het is bovendien duur die voorraden weg te werken, aldus de heer Mans holt. In de resolutie, die namens de commissie voor de landbouw van het Europese parlement werd inge diend en die door het parlement Dat Nixon politieke feeling heeft zal niemand ontkennen, zeker niet na zijn begroting doorgenomen te hebben. De eerste sinds vele, vele jaren waarop de grootste post nu eens niet wordt ingenomen door de defensie, maar door allerhande za ken die betrekking hebben op soci ale wrijfpunten in het land zelf. Dat zijn er nog al wat. Armoede in de getto's - zowel van blanken als van negers overigens - gebrekkige geneeskundige voorzie ningen voor zeer velen, moeilijkhe den bij het verkrijgen van arbeid, achterlijkheid bij veel onderwijs in juist die armere gebieden, plus nog ettelijke meer. Men kan het niet he lemaal aan Nixon toeschrijven dat hij dit nu ineens allemaal heeft ge zien - zgn voorgangers, vooral Johnson, waren al begonnen de pu blieke opinie rijp te maken voor de gedachte dat geld besteed moest worden om deze binnenlandse euve len te bestrijden. Waarbij een reeks van rellen en onlusten, het optreden van Black Panthers, het geweldige verzet tegen de dienstplicht en uit zending naar Vietnam meehielpen die presidentiële woorden meer overtuigingskracht te geven. Leefbaarheid Met name de milieuvervuiling is een onderwerp dat plotseling een verdacht grote aandacht krijgt zodat men bijna van een rage zou kunnen spreken als het niet inderdaad ging om een ontzettend probleem. In de steden gaat men nu merken dat de centra door het verkeer gewurgd worden, wat niet alleen inhoudt dat die centra doods worden, maar te vens dat dit getto's worden met na venante stijging van de misdadig heid. Nixon profiteert er nu van dat de publieke opinie door vele woorden en daden en kwalijke ervaringen er rijp voor is gemaakt dat althans een deel van het geld dat in de ruimte vaart werd gestoken en in wapens nu eens besteed moet worden om het land leefbaar te houden. Besnoeiing Een andere zaak is of er inder daad zoveel zal gebeuren als Nixon zich voorstelt. Op dit moment is er inderdaad behoorlijk wat geld be schikbaar, maar economen nemen algemeen aan dat dit jaar met op zijn minst een beetje recessie reke ning gehouden moet worden. En dan blyfct dat Nixows begroting maar heel weinig speling heeft: zo iets van een half procent - 1,3 mil jard dollar op een totaal van 201 miljard dollar. Voor een deel moet dit overschot dan nog komen uit verkopen van voorraden en enige andere maatregelen waartegen veel verzet is te verwachten. Dan komt de periode van de besnoeiingen en de vraag is dan iaat de senaat het eerst in aanmerking vindt komen voor schrapping: de bestrijding van de watervervuiling, de sanering van de getto's of bijvoorbeeld het aan leggen van een anti-raketsysteem. Advertentie knapperbros geroosterd brood van Bolletje Altijd vers, altijd lekker. Probeer zo'n pak tnoeÉjepteaw, JERUSALEM, 5-2. Dc Israëlische minister van vervoer, generaal Ezer Weizmann, voormalige bevelhebber van de Israëlische luchtmacht, heeft gezegd niet te geloven dat de Sow- jet-Unic zich zal laten betrekken in ccn Vietnamachtigc oorlog in het Midden-Oosten. Minister Weizmann sprak op ccn bijeenkomst van stu denten in Jeruzalem. Hij motiveerde zijn opvatting met te zeggen dat het oorlogsgebied te verafgelegen is voor de Sowjet-Unie en de bevoorradingslijnen daardoor te zwak. Hij zei dat de Sowjets wel in staat zijn honderden piloten te zenden maar dat dit niet voldoende zou zijn om Israël te overwinnen zonder de hulp van een sterke in fanterie. Generaal Weizmann zei dat de Russen ook wel vanuit zee Tel Aviv en andere plaatsen langs de Isra ëlische kust zouden kunnen beschie ten met raketten, maar dat de aan wezigheid van dc Amerikaanse zes de vloot in de Middellandse zee een factor van de eerste orde is. In ant- DJAKARTA. Het Indonesische R. K. blad „Jompas" meldt, dat in Indonesië honderden mensen overle den zijn aan griep. Men wil met in entingen de epidimie beteugelen. werd aangenomen, wordt voor wat de zuivelmarkt betreft voorgesteld de producenten te laten bijdragen tot de valorisatie van de overschot ten van boter en melk, voorlopig tot ten hoogste één pfennig per liter aangevoerde melk. De heer Mans zei daarover, dat de executieve commissie van Europese gemeen schappen wel tot 1,8 pfennig wil gaan. Italiaanse studente naakt op college MESSINA, 4-2. Een 20-jarige stu dente, luisterend naar de naam Gra- ziellu, heeft in de universiteit van Messina een vorm van protest ge bezigd die in Italië nog niet eerder is voorgekomen. Zij verscheen in volledig Eva's costuum voor de 60- jarige professor Temistocles Marti- nes terwijl deze in een amfitheater een lezing gaf over internationaal recht. Na een ogenblik met stomheid geslagen te zijn gooide de professor zijn mantel om Graziella, maar zij sprong op de lessenaar en gaf daar een dansje weg. In de collegezaal ontatond een vechtpartij, waarbij zes studentes flauw vielen. Tegen over de politie verklaarde Graziella: „do deugd dat is de revolutie". Advertentie DEN HAAG, 4-2. Vrijdag komt het Koninkrijkskabinet - dat wil zeggen de Nederlandse regering met de gevolmachtigde minister van Su riname en de Antillen - bijeen om de benoeming van dr. Jonckheér tot gouverneur van de Antillen te be spreken. Zoals bekend heeft de vice-pre mier, drs. J. A. Bakker, die is belast met koninkrijksaangelegenheden, vo rige week in Willemstad overleg gepleegd over deze benoeming, die in bepaalde kringen op de Antillen op weerstand en tot grote politieke spanningen en verdeeldheid heeft geleid. Behoud van Uw tanden KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede J. Smit te Putten. Geref. Kerken Beroepen te Scheveningen G. Brouwer te Zaandam. Examens: Aan het Zendingssemi narie te Baarn slaagden voor het zendingsexamen de heren P van Els- wijk en drs. W. van Tellingen. Zij zullen respectievelijk als bouwkun dige en financieel-administratief worden uitgezonden naar Sumba. Geref Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Arnhem drs. D. Ded- dens te Leeuwarden. Geref Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Bedankt voor Urk en voor Zalk en Veecaten J. Stuij te Wieringer- meer. Christ. Geref. Kerken Bedankt voor Toronto (Ont.) (Ca nada) J. Westerink te Haamstede- Kerkwerve. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel MEVO stelde teleur tegen Nieuvvdorp Duiveland bleef de baas over DFS III WIK verloor van Wemeldingc ZSC behaalde ze ge op VCK II SKNWK II kreeg een zware nederlaag te slikken van Bevelanders II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas stelde MEVO diep teleur door bij Nieuwdorp met niet min der dan 6-0 te verliezen. Leider V- CK verloor thuis één kostbaar punt je tegen Arnemuiden 11 (0-0). Zee land Sport V en Heinkenszand brachten het ook al niet tot doel punten, terwijl Wemeldinge kans zag om Bevelanders voor eigen pu bliek te kloppen (1-2). Middelburg V kon haar positie verbeteren door met 4-3 van hekkesluiter Meeuwen II te winnen. Waarde 12 8 3 1 26-12 19 Bruse Boys 12 7 3 2 31-16 17 Rillandia II 12 6 3 3 33-16 15 Kloetinge 11 12 6 3 3 32-25 15 WIK 13 6 3 4 40-22 15 Duiveland 13 6 1 G 39-34 13 Kapelle II 13 6' 0 7 33-29 12 Kruiningen 12 4 3 5 24-30 11 DFS III 12 4 2 6 23-35 10 Wemeldinge 11 13 3 3 7 24-42 9 SKNWK 12 3 1 8 16-39 7 Brouwershaven 12 1 3 8 14-35 5 AMSTERDAM. Een scène uit het nieuwe toneelstuk „Spring uit het raam schat, toy gaan trouioen" met Luc Lutz en Trudy Lab'ij, dat op 10 februari a.s. in Amsterdam in pre mière gaat. RIO DE JANEIRO. De Brazili aanse politie heeft de Duitse nacht clubhouder Guenter Max Heilborn- Fuss in Rio de Janeiro aangeklaagd wegens handel in meisjes. Advertentie VCK 13 10 1 2 24- 7 21 Nieuwdorp 12 9 1 2 25-14 19 Heinkenszand 12 8 3 1 25-14 19 Middelburg V 13 6 2 5 24-28 14 Bevelanders 13 6 1 6 22-21 13 MEVO 13 6 0 7 20-24 12 Wolfaartsdijk 11 4 3 4 12-12 11 s H. Arendsk. 12 5 1 6 19-29 11 Arnemuiden 11 12 2 6 4 13-U 10 Zeeland Sport V 13 2 5 6 14-21 9 Wemeldinge 13 3 2 8 15-23 8 Meeuwen 11 13 1 1 11 15-38 3 In de 3e klas A behaalde ZSC le Scharendijke een kleine maar kost bare 2-1 zege op VCK II. Duiveland II zorgde voor een verrassing door WIK 11 te Kerkwerve de helft van de inzet af te snoepen (4-4). Koplo per Arnemuiden III won met 2-0 van Nieuwland II, Schore kaapte de puntjes bij Apollo II weg (4-6), ter wijl Middelburg VI met 3-0 aan de winnende hand bleef legen Wolf- aartsdijk II. In de 2e klas A bleef Duiveland te Oosterland met 5-1 de baas over DFS III. WIK viel min of meer te gen door bij Wêméldinge II met 3-2 te verliezen. Rillandia leed bij Kruiningen een verrassende 3-2 ne derlaag, terwijl Kloetinge II met 2-1 van Kapel le II ivist te winnen. Arnemuiden III ZSC Middelburg VI Schore GPC •W-olfaartsdijk- II WIK II Nieuwland II VCK 11 Duivelnad 11 Apollo II 10 8 1 1 20- 8 17 11 7 2 2 25-15 16 11 7 1 3 28-18 15 11 7 0 4 42-21 14 11 7 0 4 35-19 14 10 5 0 -5 22-22 10 11 3 3 5 24-32 9 10 3 2 5 14-21 8 11 4 0 7 29-27 8 10 1 1 8 18-54 3 10 1 0 9 18-38 2 woord op vragen verklaarde de mi nister dat naar zijn mening „de Is raëlische piloot wiens vliegtuig vo rige maand boven Egypte was neer geschoten, veilig en wel aan zijn pa rachute was geland en vervolgens door de Egyptenaren gedood". Generaal Weizmann zei tenslotte voorstander te zijn van het vormen van Joodse nederzettingen in alle gebieden die onder Israëlisch be stuur staan. Advertentie. BEIROET, 5-2. Het Libanese blad „Le Jour" meldt op gezag van een diplomaat uit oost-Europa in Beiroet dat sinds drie dagen een luchtbrug bestaat waarover op grote schaal nieuwe Russische wapens naar Egyp te stromen. Russische transporttoestellen van het type Antonov zouden met tussen pozen van een half uur op de mili taire vliegvelden van Alexandrië, W erelilkampioenschappen schaatsen op televisie HILVERSUM. 4-2. De NOS-tele- visie zal rechtstreekse reportages uitzenden van de wereldkampioen schappen schaatsen voor heren, die zaterdag 14 en zondag 15 februari in Oslo worden gehouden. Zaterdag zijn de reportages te zien op Neder land I. Zij kunnen worden onder broken voor beelden van de wereld kampioenschappen skiën vanuit Sel- va di Val Gardena. Zondag zijn de schaatsreportages op Nederland I te zien. Van de wereldkampioenschap pen skiën zendt de NOS van 8 t.m. 15 februari vrijwel dagelijks een sa menvatting van een half uur uit. Getijdenwerking op het vasteland NEW YORK5-2. Amerika rijst en daalt per dag gemiddeld 30 cm. en is evenals de oceaan aan getij den onderhevig, zo hebben geleer den van de universiteit van Colum bia in New York meegedeeld. Het verschijnsel is al bijna 50 jaar lang bestudeerd, maar pas onlangs heeft men instrumenten, gravimeters, kunnen ontwikkelen om de getij denwerking precies vast te stellen. Aan de hand daarvan kunnen nieu we technieken worden ontwikkeld voor het voorspellen van aardbevin gen, hel opsporen van olie en het meten van de nog weinig bekende getijdenwerking op de open oceaan. Kind hing zich op bij spel BAR-LE-DUC, 5-2. Een 13-jarige jongen, Alain Regnault, heeft zich bij ongeluk opgehangen in een dorp je bij Bar-le-Duc. Samen met een neefje speelde de jongen „terecht stellinkje" op de zolder van zijn huis. Zij hadden daarbij een touw aan een balk bevestigd, 's Middags hervatte Alain het spel in zijn een tje. Hij verloor daarbij zijn even wicht en hing zichzelf bij ongeluk op. Het drama werd ontdekt door zijn moeder. De jongen was toen echter al dood. Alamaza en Luxor landen en vervol gens aan de lopende band licht en zwaar luchtdoelgeschut lossen, als ook radarinstallaties en batterijen grond- en luchtraketten van het ty pe SA-2. De Sowjet-Unie zou besloten heb ben, zo snel mogelijk de luchtverde diging rondom Cairo en de militair belangrijkste punten in Egypte te versterken. Tegen laagvliegende Is raëlische vliegtuigen zou Egypte thans met Russische hulp meer zwa re machinegeweren willen gebrui ken. In de 4e klas A maakten de reser ves van MEVO een lelijke misstap door op het sportpark Bannink met 3-2 van Wissenkerke te verliezen. DFS IV won in de Westhoek met 4-2 van Brouwershaven 111, terwijl SKNWK II te Nieuwerkerk een zware 7-1 nederlaag kreeg te flik ken van Bevelanders 11. Bruse Boys II 12 11 1 0 75- -16 23 MEVO II 13 9 1 3 44- ■27 19 Bevelanders II 11 7 2 2 44. -15 16 Wissenkerke II 11 7 1 3 25- -23 15 SKNWK II 13 5 2 6 35- ■46 12 Br.haven II 12 5 1 6 36- -33 11 DFS IV 12 5 0 7 28- -42 10 Colpl. Boys 11 11 3 1 7 33- -50 7 WIK lil 10 2 0 8 17- ■44 4 Br.haven III 13 0 1 12 15- ■66 1 Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, De Kuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT „Nou en of. Die dingetjes heb ik niet elke dag in huis. Nogal een mooie tijd om te boeren tegenwoor dig". Gert keek eens van de een naai de ander en constateerde in zichzelf, dat geen van beiden aan ondervoe ding leed. „En waar woont die meneer Balk", informeerde de Deventer recher cheur, die met Hooi werf was mee gereden. „In de stad. Wacht.hier heb ik zijn adres De beide politiemannen brachten eerst de graanhandelaar terug naai de stad en gaven hem de waarde volle duizend gulden terug, zodat hij zijn zaken verder kon afhandelen, boden hem ten overvloede hun ex cuses aan voor het ongemak, dat hem was overkomen, maar de man nam alles nogal sportief op, blij als hij was, dat hij de duizend gulden terugkreeg. Daarna reden ze naar dc assuradeur, die in het hart van de stad woonde. Ze troffen het: de man was thuis. Het verhaaltje werd opnieuw afge draaid: „U hebt bij een boer in Frie sewij k verzekeringspenningen uitbe taald. Voor een gestorven koe. Her innert u zich dat nog?" De man was kort van stof. „Zal wel. Ik kan het nakijken". Hij sloeg een boek open en zocht enige tijd. „Dal klopt. Bij van der Aa. Elfhon derdtien gulden". „Daar was een briefje bij van dui zend gulden. Herinnert u zich dat?" „Dat kan wel. Ja, wacht eens,. dat klopt. Ik had die dag nogal heel wat uitbetalingen le doen en omdat mijn portefeuille zo dik was, ben ik naar m'n buurman gegaan en vroeg hem of hij me een paar briefjes van duizend kon geven, in ruil voor briefjes van vijf en twintig." „En deed die buurman dal?" „Hij had er maar één. Die kreeg ik dus. In ruil natuurlijk voor duizend gulden kleine coupures." „Wat doet die buurman? Welke buurman is dat?" „Hiernaast. Het reisbureau. We kunnen heel goed met elkaar Twee minuten later zaten ze in het kantoor van het reisbureau. Op nieuw werd hel verhaaltje verteld. Ja, de bureau-beheerder herinnerde zich nog, dal zijn buurman om brief jes van duizend gevraagd had. „Die zijn hier niet opgeschept, meneer. Deventer is geen Amsterdam. Maar.... ja, ik kon hem aan één briefje van duizend helpen." Hoolwerf zuchtte. „Juist, meneer, dan zijn we weer aangeland op het kardinale punt. Van wie ontving u dat briefje?" Gelijk dacht hij: als het van een bank komt, kunnen we wel ophouden. Dan loopt het spoor opnieuw dood. Maar tot zijn verras sing antwoordde de man: „Ik weet het nog. Ja, ik weel het nog heel zeker. Het was een vrij bejaarde vrouw en ze kwam hier op een war me maandagmorgen binnen. Ze wil de inlichtingen over vakantiereizen. O, ze heeft hier wel een uur gezeten. Ik moest haar van alles uitleggen. Uiteindelijk besloot ze een Rivièra- reis. Drie weken. We maakten alles voor haar in orde: reis, hotels en rondritten, kortom een kant-en klaar-reis. Onze specialiteit, meneer. Alles bij elkaar was dat wachtik kan het nog precies nakijken, natuurlijk. Een ogenblik." De man draaide zich om en greep een boek. waarin hij bladerde. „Hier heb ik het: 22 juni, Rivièrareis num mer 212. Met de Zonexpres. Eerste klas vanaf Deventer. Vierhonderd en zeven en negentig gulden, alles compleet. Ze betaalde het hele be drag ineens en deed dat met een briefje van duizend gulden." Hoolwerf was plotseling hevig ge ïnteresseerd. „Hoe heette die dame?" Ja. naam en adres heb ik ook: me vrouw Van der Halen in Lochem." „Kunt u haar nog beschrijven?" De man trok een bedenkelijk ge zicht. „Nou, dat. zal moeilijk zijn. In de zomerweken komen er hier zoveel mensen. Ik schatte haar op ongeveer zestig jaarwacht eens.... nee. ze zei negen en vijftig le zijn. Dit in verband met de verzekering, be grijpt u? Een beetje grijs, niet groot van stuk. Een beetje ouderwets ge kleed." Hoolwerf en de de ven ter keken elkander aan. De laatste vroeg: „Vond u het niet verdacht, dat zo'n eenvoudige vrouw betaalde met ccn briefje van duizend?" (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7