DE VERKEERDE DADER PRAAG ZUIVERT DOOR Mosselkvvekersverenising „Algemeen Vissersbelangv - Bruinisse Belaug»ik«' uitbreiding BLIK DOOR HET WERELD Paus Paulus houdt vasl aan het celibaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 februari 1970 Nr. 20316 van Shell in Pernis 'Advertentie Straks percelen in oostelijk deel van Oosterschelde H11U1N1SSE, 30-1. In de voortge zette vergadering van de mosselkwe- kersvereniging „Algemeen Vissers- be'ang", in het Veerhuis te Brui nisse gehouden, deed de voorzitter, burgemeester C. H. van de Linde, enkele mededelingen betreffende de Mosseladviescommissie en het Pro- (luktschap van Vis en Visprodukten. Hij besprak de bevredigende gang van zaken in het thans lopende sei zoen, dat met slechte vooruitzichten begon en gaf enkele cijfers over aan gevoerde en verzonden mosselen tot 17 januari 1970. Hij besprak verder wat door de vereniging was gedaan, om vervan gende percelen te krijgen, voor de wegvallende percelen in de Greve- lingen. Gehoopt werd dat de Volke rak-percelen medio april zouden kunnen worden afgebakend. Wat de percelen in het oostelijk deel van de Oosterschelde betreft, daarover waren met de heren Tien stra en Korringa besprekingen ge voerd en ook met de leden van de oesterkwekersvereniging. De leden van die vereniging, die daar nog 18 percelen in gebruik hebben, stonden niet onwelwillend tegenover de sug gestie een gedeelte van de Yersekse Bank te gebruiken voor mosselcul tuur en 60 nieuwe percelen daar te creëren. Zij eisten echter wel een dekking tegen de mogelijkheid, dat door de mosselcultuur op de Yersekese Bank mosselzaadval op de oesters zou voorkomen. Ook Zevibel was part ner in deze gesprekken. Inkomst burgemeester Algemeen was men van mening, dat de nieuwe Bruinisser burgemees ter feestelijk moest worden inge haald. Enkele vissersvaartuigen werden als officiële vaartuigen aangewezen. Zij zullen met de genodigden varen, terwijl de rest van de vloot, feeste lijk gepavoiseerd zal volgen. Men zal inschepen bij het restau rant Grevelingendam en van daar naar de haven varen, waar de nieu we burgemeester op de vissershaven voet aan land zal zetten en door de schooljeugd zal worden toegezongen. President Swobodu is eenzaam achtergebleven als laatste man van het Praagse experiment met het communisme met een menselijk ge laat". Alle anderen die daarbij eni germate actief betrokken waren, zijn nu weggezuiverd uit partij- en staatstop. Sterker nog: verscheidene van de genen die indertijd plotseling hun Novotny-verleden vergaten en ijve rig meededen - meer uit opportunis me dan uit overtuiging mag men aannemen - zijn eveneens aan de kant gezet. De terugkeer naar het haast stalinistische orthodoxe com munisme kan de Russen kennelijk niet principieel genoeg zijn. Premier is Strougal geworden, die hiermee beloond loordt voor zijn principieel ageren tegen alle ver nieuwingen van Dubcek ook al tij dens de „Praagse lente". Hij wordt met de merkwaardigerwijs (nog) niet omhoog gevallen Indra erop aange zien indertijd de militaire interven tie door het Warschaupakt van bin nenuit voorbereid te hebben. In 't slop Waarschijnlijk zouden al deze vervangingen zonder meer zijn aan gebracht. Een extra-reden is dat de Tsjechoslowaakse economie in een ijselijk snel tempo volkomen in het slop raakt. Eén van de beweegredenen van DiLbcek en de zijnen was indertijd dat ze van het strakke stalinistische systeem van centraal geleide econo mie afwilden, omdat daardoor de eens befaamde Tsjechische industrie was komen achter te lopen. Niet al leen op zijn concurrenten in het westen, maar zelfs binnen het oos telijk Comecon-blok. Dubcek en zijn team ging het niet alleen om allerlei civiele vrijheden maar niet minder om het opvoeren van het hele elan van het laiyd. Dat lukte ook vrij aardig, zolang het duurde. De grote klacht van nu is dat de arbeidsproduktiviteit sterk is ge daald en dat de organisatie van bo venaf nog sterker faalt dan voor heen. Formeel is premier Cernik ook afgezet omdat hij de economische chaos niet wist te bedwingen. Had hij dat wel gekund, dan zou hij overigens toch wel gedwongen zijn tot heengaan: in deze is de leer be langrijker dan de praktijk. Geen martelaren Husak wordt er wel om geprezen dat hij kennelijk nog wel kans ziet de grote showprocessen waar bij voorbeeld Novotny zo sterk in was, te voorkomen. Dat valt te betwijfe len: die zijn niet meer in de mode. Dubceks verbanning als ambassa deur naar Turkije is meer in de lijn, zoals Moskou indertijd ook Molotof probeerde af te schuiven naar Ne derland en toen dat niet lukte, hem naar Mongolië zond, een land waar mee de betrekkingen van onderda nigheid zo stevig zijn dat niemand er schade kon berokkenen. Zo maak je bovendien geen martelaren, iets wat men intussen ook als belangrijk heeft leren zien in oost-Europa. Het gaat er immers niet alleen om mensen te verwijderen, maar ook hun ideeën niet te laten leven. Van daar dat het zo belangrijk is presi dent Swoboda, zo lang hij het niet vertikt, te blijven gebruiken als vlag die de lading moet dekken w Oirffin n*. Onterf Jeugdige Portugees vroeg asiel SCHIPHOL, 2-2. De Koninklijke Marechaussee op Schiphol heeft een 21-jarige Portugees, die met een KLM vliegtuig uit Lissabon op de luchthaven arriveerde, aangehouden omdat hy onvoldoende middelen van bestaan bleek te hebben en niet over een retourbiljet beschikte. De jeugdige Portugees, die op grond van deze omstandigheden in aanmerking zou komen om linea rec ta naar zijn land te worden terugge stuurd, vroeg daarop politiek asiel in ons land aan. In afwachting van een nader poli tieel onderzoek werd de jongen over gebracht naar de kazerne van de Marechaussee in Badhoevedorp. Hij zal worden overgegeven aan de poli tie ven Hoofddorp, die zal na gaan of zijn aanvrage reëel is. CASABLANCA. De Marokkaanse regering en een internationale wegen bureau zullen in maart de aanleg van een brug tussen Marokko en Gibraltar gaan bestuderen, en tege lijkertijd gaan werken aan de voor bereiding van een uitvoerig trans port-plan. De heer H. Schot, secretaris van de vereniging deed verslag van de besprekingen over „Het Horntje", de verwaterplaats voor mosselen die in de Waddenzee wordt gebouwd. Drs. Drinkwaard, heeft dit seizoen voor zijn verwaterproeven nog 5000 tonnen mosselen nodig (te leveren in maart). De heer M. Verspoor (Bru 4) later ter vergadering komend omdat hij als begeleidingscommissielid voor het Horntje een vergadering in Den Haag had bijgewoond kon mededelen dat voor deze aan Het Horntje ge leverde mosselen, de gemiddelde wèekprijs van de notering op Yerse- ke aan dg kweker zou worden ver goed. Flitsen uit het buitenland GUATEMALA. Talrijke gezinnen uit Honduras, die een gewapend conflict met El Salvador vrezen, zijn naar Esquipulas, in Guatemala, ge vlucht. PROVINCETOWN. Een schilderij van Hieronymus Bosch, getiteld „Landschap en Brand" is gestolen uit het museum van Provincetown in Massachusetts. Het schilderij is naar schatting 500.000 dollar waard. TOKIO. In het afgelopen week- einde zijn het oosten en noorden van Japan door hevige stormen geteis terd. Volgens de eerste berichten zijn er veertien doden en elf ver misten. Minstens 37 mensen zijn ge wond en ongeveer 4500 huizen on- dergelopen of beschadigd. MELBOURNE. In een voorstad van Melbourne heeft een arts die een campagne leidt tegen beweerde corruptie van de politie, zich met een groepje medestanders in een huis verschanst. LONDEN. Het personeel van de grote Fordfabriek in het Britse Da genham heeft het aanbod van de directie tot loonsverhogingen vari ërend van vier tot zes pond per week verworpen. PARIJS. Vier gewapende mannen hebben een speelclub in Parijs over vallen en 969.000 franc buitgemaakt. De mannen waren gewapend met pistolen en geweren met afgezaagde loop. Zij dwongen de beheerder van de speelclub de sleutels van twee brandkasten af te geven. DJAKARTA. President Soeharto heeft oud-vice-president dr. Hatta benoemd als zijn persoonlijk advi seur voor het vraagstuk van de cor ruptie. Er is een commissie van vier leden onder oud-premier Wilopo in gesteld, die een campagne ter be strijding van de corruptie zal leiden. SANTIAGO. Generaal Roberto Viaux, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de militaire opstand van 21 oktober in Chili die 24 uur duurde, is door een militaire recht bank veroordeeld tot 300 dagen ge vangenisstraf. TEL AVIV. Syriërs hebben met mortiervuur en automatische wa pens Israëlische stellingen ten noor den van Koeneitra op de hoogvlakte van Golan beschoten, heeft de Is raëlische militaire woordvoerder meegedeeld. PARIJS. Frankrijk zal in Irak een montagefabriek voor vrachtauto's bouwen. Dit heeft de Iraakse minis ter van industrie, Chaled Makki El Hasjimi, na economische besprekin gen van zes dagen in Parijs meege deeld. MANILLA. Bij gevechten tussen betogers en veiligheidstroepen zijn buiten het presidentiële paleis in Manilla een student gedood en 25 gewond. RIO DE JANEIRO. Een Neder landse socioloog, die onlangs in Rio de Janeiro werd gearresteerd op be schuldiging van het ontplooien van ondermijnende activiteit, is op vrije voeten gesteld, aldus is van de zijde van de Braziliaanse politie meege deeld. MASEROE. In Lesotho, het voor malige Basoetoland, is door premier Ieaboea Jonathan de noodtoestand afgekondigd en de grondwet buiten werking gesteld. ROTTERDAM. 2-2. Shell Neder land Raffinaderij N.V. in Pernis heeft twee nieuwe fabrieken in ge bruik genmen, een sulfolaan-ex- tractiefabriek, capaciteit 210.000 ton per jaar. en een fabriek voor de produktie van speciale kookpunt - benzines met een capaciteit van 80 duizend ton per jaar. Door de uit breiding - een investering van ruim f 16 miljoen - is de produktiecapu- citeit van koohvaterstofoplosmidde- len in Pernis toegenomen van 250.000 tot 400.000 ton pei jaar. Voor 40 jaar ZIER1KZEE. Naar wij vernemen is zaterdag jl. opgericht de visserij vereniging „Helpt Elkanderalhier. ZIERIKZEE. Bij de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente schijnt het voornemen te bestaan om de Nieu we Kerk voor afbraak te verkopen. Sommige gemeenteleden protesteren hier heftig tegen. ZIERIKZEE. In de Concertzaal trad t.b.v. de noodlijdende Weetise bevolking op de jeugdige celliste Else Hilger, zelf Weense, begeleid door haar beide zusters. NOORDGOUWE. In de chichorei- drogerij alhier is >nen begonnen met het nemen van een proef om lupinenzaad te drogen dot dient als veevoeder. Als de proef slaagt zullen vier vuren aangelegd worden. OUWERKERK. Op de vooroever van de zeedijk bij de Vierbannen- polder heeft een afschuiving plaats gehad. Een oppervlakte van ruim twee hectare is weggespoeld tot op 9 meter diepte. ZIERIKZEE. Er zijn hier 42 Weense kinderen aangekomen, die door de politieke toestand in hun land waren verzwakt. Door pleeg ouders werden de kinderen liefde vol opgenomen. ZONNEMAIRE. Om meer bekend heid te geven aan de Invaliditeits wet hield de heer Dirks van de Raad van Arbeid een uiteenzetting hier over in café Van Splunter. DREISCHOR. De Nutsvereniginci hield een onderlinge voordrachts avond. Ernst en luimig proza en po ëzie, afgewisseld door zang, viool en piano, werd door jong en oud ten beste gegeven. WASHINGTON. President Nixon van de Verenigde Staten heeft maan dag bjj het congres zijn begroting voor het op 1 juli a.s. beginnende jaar ingediend. Zij sluit bij uitgaven van 200,8 miljard dollar en inkom sten van 202,1 miljard dollar met een overschot van 1,3 miljard dollar. Regel komt niet ter discussie VATICAANSTAD, 1-2. Paus Pau lus heeft zondag het onaantastbare karakter van de regel van bet celi baat voor priesters bevestigd. Hij beeft er zelfs aan toegevoegd dat hel verboden is deze regel ter discussie te stellen. De paus deed dit in een toespraak tot enkele duizenden gelovigen op het St.-Pietersplein die gekomen wa ren om zijn wekelijkse zegen in ont vangst te nemen. In zijn toespraak zei de paus o.m., dat het celibaat voor priesters een hoofdwet van de r.k. kerk is, die niet prijsgegeven, noch ter discussie gesteld kan worden. Dit is de eerste keer, dat de paus de regel van hel celibaat bevestigd sinds het pastorale concilie van "Prinses Irene verblijft op Soestdijk NIJMEGEN, 2-2. Zes dagen nadal zij in het academisch ziekenhuis in Nijmegen werd opgenomen, mocht prinses Irene maandagmiddag naar huis. Samen mei prins Carol Hugo, de baby en een verzorgster, maakte zij de reis per hofauto naar Soestdijk. Daar zal het gezin nog enkele dagen logeren, alvorens wordt doorge reisd naar Frankrijk. Neordwijkerhout zich uitgesproken heeft voor ontkoppeling van celibaat en priesterschap en sinds het Neder landse episcopaat zich uitgesproken heeft voor het maken van uitzonde ringen in bepaalde gevallen. De paus zei nog. zeer goed te we ten, dat de plicht van het celibaat „hard en moeilijk te vervullen" is. Maar juist daarom ondervond hij dc instemming van vele jonge mensen en juist in deze tijd was de regel van het celibaat „geldiger dan ooit". „Wij moeten deze regel bewaren en verdedigen", zo meent de paus. NEW YORK. Federale autoritei ten hebben meegedeeld, dat voor een waarde van 175.000 dollar aan cocaïne in beslag is genomen. Er is een bende opgerold, die tussen Zuid Amerika en de V.S. verdovende middelen smokkelde. Er zijn reeds zes arrestaties verricht. Drie perso nen worden nog gezocht. ONAHAMA (Japan). Zes zeelieden zijn omgekomen en negen worden vermist nadat een Japans vracht schip, de 11.463 ton metende Koeko Maroe, in tweeën brak en nabij Onahama zonk. Een patrouilleboot heeft negen bemanningsleden gered. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT De ander knikte heftig. „Vast en zeker. Ik maakte er nog gekheid over en schold hem uit voor kapitalist. Hij zei nog: Man ik heb die dingen bijna nooit op zak". „Heeft die meneer Wielissen tele foon?" „Allicht." „Zou hij op dit ogenblik thuis zijn?" Vardèl keek op zijn horloge. „Waar schijnlijk wel. Wilt u hem bellen?" „Ja. Kan dat?" „Natuurlijk. M'n toestel staat in de kamer." „Laten we dan maar gaan," zei inspecteur Harde opstaande. Postzegelhandelaar Wielissen in Utrecht luisterde rustig naar de uit-' eenzetting van de Dorringse politie- ARAM VAN DE EILANDEN 58. Vanonder zijn geloken oogleden sloeg Aram in spanning de naderende wachters gade. „Tudor heeft gelijk", mompelde hij. „Wij zullen ons verzetten zolang er nog maar een greintje kracht in ons is. Wee Satarin, als hij ons in handen komt!" Vol sombere gedachten staarde hij voor zich uit. Pas toen hij aan het meisje Tamahia dacht, verdween de woede uit zijn blik om plaats te maken voor verdriet. Wat waren Sat.arin's plannen met het meisje, dat hij naar deze dodenstad had laten ontvoeren. Een gedeelte ervan had de magiër hem onthuld. Maar de rest.... Hij huiverde. ..En toch zal ik je terugzien. Tamahia". fluisterde de jonge krijger. Pas nu besefte hij hoeveel indruk het meisje op hem had gemaakt. „Ik zal een weg weten te vinden om je te bereiken en je uit deze vreselijke stad te brengen Daarvoor is in ieder geval meer nodig clan de triestheid van een maanziek kalf!" kwetterde een parmantig stemmetje plot seling achter hem. Hij veerde overeind en staarde in het glundere gezichtje van La- roet de Prater. Hoe het kleine wezentje er kans toe had gezien om de gewelven ongezien binnen te komen, kon Aram niet begrijpen. Maar hij had zo langzamerhand geleerd dat Laroet tot veel in staat was. „Het wordt tijd dat ge hier eens hulp krijgt van een met rede beschaafd schepsel," zei de Prater, een minachtende blik om zich heen werpend. „En bovendien zijn er andere zaken van groot gewicht die ik met u bespreken moet, vriend Aram. Satarin is bezig zijn web te spannen en u heb ik waardig gekeurd de Prater te helpen bij het ten val brengen van de magiër. Ik heb zijn plannen afge luisterd. Roep uw makkers. Dan zal ik u alles verhalen. Maar terwijl Aram opgewonden Tudor wenkte, zag hij niet hoe één der wachters geruisloor terugkeerde van zijn ronde en hen thans argwanend gadesloeg. „Wij heb ben ons zojuist toch niet vergist!" mom pelde hij dreigend. „Er broeit iets onder de gevangenen. Ha, ha, het wordt tijd dat wij die honden een lesje leren....!" chef en verklaarde graag medewer king te willen verlenen. O ja, hij wist nog best, hoe hij aan dat briefje van duizend was gekomen. „Ik heb een paar huizen in Oog en Al. me neer. Eén daarvan heb ik vprig'e maand verkocht. Via de notaris be taalde de nieuwe eigenaar een deel van de koopsom kontant. Daarbij waren twee briefjes van duizend. De éne heb ik naar de bank gebracht, de ander hield ik bij me. Verleden week woensdag betaalde ik er mijn collega Vardèl mee voor een verza meling postzegels." „Kunt u me naam en adres geven van uw koper? Van het huis, bedoel ik?" „Met alle genoegen." Inspecteur Harde schreef wat in een boekje en bedankte de man aan de andere kant van de lijn voor de medewerking. „Mag ik nog even?" vroeg hij, kij kend naar Vardèl, die rustig zat te roken. „Gaat uw gang". Inspecteur Harde draaide opnieuw enkele cijfers en uit het gesprek begreep Vardèl dat het nu de Utrechtse politie was, met wie hij sprak. Ze zouden iemand naar het opgegeven adres zenden om te onderzoeken, hoe de man aan het briefje was gekomen. Toen de politieman de hoorn op de haak legde, zei Vardèl: „Het is mc nu wel duidelijk, wat uw mensen in mijn huis denken te vinden maar ik kan hun de illusie wel ontnemen. Ik bezit verder geen enkel briefje van duizend, meneer Harde. Trouwens, ik heb nooit zoveel geld in huis. Wat ik teveel naar m'n zin heb, stuur-ik naar dc bank.. Tenslotte woon ik hier vrij eenzaam en ik zou de eerste niet zijn, die waarschijnlijk om y'n geld werd vermoord." voegde hij er sarcastisch aan toe. Na twee uur zoeken, gaver» Hool- werf en Prins het op. Geslagen kwa men ze in de kamci, waar de in specteur nog altijd met Vardèl zat. „Niets," was het enige, v. at hij zei. „Dat had ik u wel kunnen zeggen, vóór u begon meneer, rnaar u zoudt me waarschijnlijk niet geloofd beo ben." zei Vardèl schouder ophalend. Inspecteur Harde vertelde de his torie van het bankbiljet voor zever hem nu bekend was en besloot: „In Utrecht zullen ze nu pre beren c';c verdere herkomst van he! bankbiljet na te gaan. Tot zover klopt het wel. Het spijt mc. meneer Vardèl. dat wc het u zo lastg hebben gemaakt, maal ais u nadenkt zult u net kunnen bil lijken. U had een biljei van duizend gulden, dat ontvreemd is in de wo ning van uw vermoorde buurman. U zult niet willen ontkennen, dat het verdacht is." „Ik geef het toe," antwoordde Var dèl knikkend. ,Maar ik weet nergens van. Zal ik u eens wat vertellen? Ik neem voorlopig geen briefjes van duizend meer als betaling aan. Als ik zo'n ding zie, weet ik nu al, dat ik het op m'n zenuwen zal krijgen. Lui ster u eens goed. mijne heren ik heb. onmiddellijk na mijn invrij heidstelling duizend gulden uitge loofd voor het vinden van de moor denaar. Vanaf dit ogenblik verdub bel ik het: maakt u het maar bekend tweeduizend gulden stel ik beschik baar, als men de dader vindt. On verschillig wie het is. Tweeduizend guldens. En uit te betalen in twintig briefjes van honderd. Geeft u het ook maar aan de kranten door. Dit hele geval begint me nu toch wer kelijk de keel-uit te hangen!" Mij ook, dacht Hoolwerf grimmig, maar hij zweeg. HOOFDSTUK 18 Weer gingen veertien dagen voor bij. Hoolwerf begon langzamerhand te wanhopen deze zaak ooit nog op gehelderd te krijgen. Tot er een te lefoontje kwam uit Deventer. Er was weer een biljet van duizend gulden geïndentificeerd als een, voorkomend op het langzamerhand berucht ge worden lijstje Het was een pientere loket bediende van een bank die een briefje van een mille kreeg aan geboden en een geroutineerd oog langs het lijstje met cijfers liet gaan. Hel op één na onderste cijfer was gelijk aan dat op het aangeboden biljet. Hij liet niets merken, doch trapte gelijk op de daarvoor aange brachte alarmknop. Binnen drie se- konden waren alle deuren herme tisch gesloten. De bediende waar schuwde zijn chef. die de klant ver zocht even mee tc gaan naar het kantoor. Gedachtig aan het verzoek van de politic werd deze gebeld, die de man plus biljet op liet halen. In-"* tussen werd ook de Dorringse politic verwittigd. De korpschef gaf Hoolwerf op dracht cr meteen heen te gaan. „Met een uurtje kun je er zijn. Misschien loopt het op niets uit. doch probeer de herkomst zover mogelijk na tc gaan." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7