Rijkspostspaarbank rente tot 7% De lieer W. Flikweert te Nieuwe rkerk 50 jaar in kerkfinanciën Wat biedt J de BEELDBUIS? Komen er scholen leeg in de Westhoek? yyi Verenigingsraad te Nieuwerkerk: Bundeling van aktiviteiten De Meelstraat te Zierikzee in 1926. Links zien we nog een sigarenwinkeltje (met trap) en rechts van de Maarstraat koekfabriek „De Soeten inval" van A. A. W. Doeleman. De Meelstraat was toen nog geplaveid met kinder hoofdjes. Van „kerkmeester" tot iliaken MIXHLKKKKK, 1-2. Zondag 1 februari '70 heeft de 83-jarige heer W. Flikweert een punt gezet achter zün aktiviteiten al» diaken van de Gereformeerde Gemeenten te Nieu wer kerk. De nog zeer krasse heer Flikweert heeft ruim een halve eeuw de financiën van zijn gemeente be hartigd. Hij begon ermee als „kerkmeester" een funktie, die inhield: het tellen van de ingezamelde gelden. Een kerkmeester was een funktionaris naast de diakenen. „Je zat als kerk meester niet in de kerkeraadsbank, maar gewoon bij de gemeenteleden. In 1923 vond ds. Kersten dat de kerkmeesters voortaan beter diake nen zcuden kunnen worcjen, daar het kerkmeesterschap geen wettige funktie was. Dus werd ik diaken", aldus Flikweert, „ongeveer 42 jaar aan één stuk". Tot op de dag van vandaag heeft hij met nauwkeurigheid en ijver ge werkt met de financiën der gemeente. Jammer is ht vooral dat men het preciese aantal jaren van zijn kerke- raadsfunkties niet weet; de oude no tulen zijn met de ramp verloren ge gaan. Men denkt dat hij yóór zijn diakenschap ruim tien jaar kerk meester moet zijn geweest. Hij vertelt ons dat hij onder veel ouderlingen heeft „gediend", o.a. Cc rnelis Kik, Jacob van der Linde, J. van Klinken enz., die toen een ja renlange zittingsperiode achter de rug hadden. Verplicht aftreden was toon nog niet in zwang. Samen met nog een collega-diaken heeft de heer Flikweert moeilijke tijden gekend, toen er problemen waren bij het benoemen van ouder lingen. De kerkeraad werd toen ge vormd dcor enkele diakenen. Ge woonlijk kwam er dan 's zondags een ouderling uit Bruinisse, preek- lezen. Samenvoeging en scheiding Ook van mooie ogenblikken is hij getuige geweest, o.a. van de samen voeging van de Neder-Duits-Gere- formeerde Kerk (die zondags in „Re- hoboth vergaderde), met de Gerefor meerde Gemeenten. Het was juist op een ogenblik dat de Gereformeerde Gemeenten ouderling-loos was, waarop de ouderlingen van de we derkerende kerk plaats namen in het bestuur van de Gereformeerde Ge meenten. Helemaal alleen kwam de heer Flikweert na de ramp van '53 als kerkeraadslid te staan, toen de an dere leden zich afscheidden en de Gereformeerde Gemeenten in Neder land institueerden. Uit de naburige dorpen Oosterland en Bruinisse werd de helpende hand toegestoken, doordat ouderlingen in Ni eu werker k kwamen preeklezen. „Ook is het wel eens voorgekomen dat een diaken dit heeft gedaan, maar zelf heb ik dat nooit gedaan, evenmin de werkzaamheden van de diaken van nu, het voorlezen van 't kapittel en aankondiging van het eerst te zingen vers, in opdracht van de voorganger. Geen voorzanger meer Ook het collecteren is in de loop der jaren gewijzigd. Vroeger was het de gewoonte dat er gecollecteerd werd in de bussen aan de uitgang. Nu geschiedt dit onder Psalmgezang dm.v. het laten cirkuleren van de zakjes. Na de ramp werd ook de der de zondagsdienst verleden tijd. Ouk kwam er na de ramp een orgel in de kerk. De traditionele voorzanger ver dween van het liturgisch centrum. Enkele voorzangers waren de heren W. van der Wielen, M. van der Wie len Wzn., Jac. Flikweert en C. van Klinken. De heer Flikweert memo reerde dot het zingen van de Psal men (psalmen van Petrus Datheen) niet altijd jè dat was. „Het was vroe ger erg gebrekkig in vergelijking met tegenwoordig met orgelbegelei ding, maar je kende niets anders". De heer Flikweert kijkt dankbaar terug op de voorbijgevlogen jaren, waarin het wel eens spannend kon zijn, „maar ik heb nooit moeite ge had en er is mijns inziens altijd vre dig gekerkt". Hij vertelt ons over de vele ver bouwingen, waaraan het indertijd kleine kerkgebouw onderhevig was. Het is wel eens geheurd dat we tij dens een verbouwing hebben gekerkt in een landbouwschuur. Naast het kerkewerk vervulde de heer Flikweert ook nog diverse maatschappelijke funkties. Hij was o.a. jarenlang secretaris van de Land- bouwvereniging „Eendracht Bindt" t§ HAAMSTEDE. 30-1. In hotel Bom hield de Vereniging Openbaar On derwijs de jaarvergadering. De be langstelling was wel eens groter. Toch was de voorzitter, de heer J. Lustig verheugd de aanwezigen wel kom te mogen heten omdat zo ve len door ziekte afzegden. In een kort overzicht 1969 herinnerde de voor zitter nog eens aan de samenvoeging der openbare scholen van Burgh en Haamstede hetgeen ook de afdeling „YVesterschouwen van V.O.O. voldoe ning schonk. Over de propaganda-feestavond zei de heer Lustig dat alles gedaan werd om eens uit het normale patroon van deze avonden te springen doch he laas is dit mislukt. Voor een even tueel in het najaar te houden pro- paganda-avond zal opnieuw gepro beerd worden om eens iets volkomen nieuws te brengen. De mogelijkheid werd besproken om een bijdrage te verkrijgen voor de vervoerskosten per bus naar de scholen te Zierikzee. Dit kan en de ouders kunnen daartoe bij de scholen een formulier aanvragen. Een even tuele bijdrage is wel aan belasting normen onderhevig. Het jaarverslag van de secretaris vermeldde geen schokkende gebeur tenissen. Geruchten Uitvoerig werd gesproken over ge ruchten die evenwel toch vastere vormen gaan aannemen, over de toe komstige nieuwe school waarbij de Chr. Nationale School en de Open bare onder één dak zullen komen. De voorzitter zei dat dan echter de scheiding wel goed gesteld moet worden ofschoon er al stemmen uit de vergadering opdoken die het niet zo nauw met deze scheiding meen den te moeten nemen omdat mis schien al over 25 jaar toch een één wording in het onderwijs bereikt zal zijn. Indien deze nieuwe schoolbouw doorgaat, volgens insidex's ergens in het nieuwbouwplan zuid-west, dan vragen we ons wel af wat er alle maal met de oudere scholen moet gaan gebeuren. Als het zo ver is staan dan in Bui'gh twee scholen leeg, (een oudere totaal versleten en éen nog maar enige jaren oud ge bouw) en in Haamstede vier (oude o.l. school in de Noordstraat, de oude kleuterschool, de Beatrixschool en de Chr. Nat. School die al lang aan ver nieuwing toe is). De financiën Uit het financieel verslag van de penningmeester de heer D. Vos bleek dat de kas kerngezond was, want er was zelfs geld over. eD heer C. J. v. d. Kreeke adviseerde dan ook na mens de kascommissie tot goedkeu ring van het beleid der penningmees ter. Op 13 februari zal de V.O.O. weer naar buiten treden via het op treden van de V.O.O.-toneelgroep Barendrecht met een opvoering van Nieuwerkerk. Vanaf de stichting van de Boerenleenbank was hij secreta ris van de Raad van Toezicht tot zijn 70-ste jaar. Zijn werkzaamheden in het finan ciële vlak van de kerk zegt hij offi- ciel vaarwel als hij in samenwerking met de andere diakenen de jaarreke ning '69 heeft samengesteld. „Daarna zal het heel vreemd voor hem zijn", vult zijn evenoude echt genote aan, „hij is jarenlang hèt adres geweest voor veel middenstan ders en particulieren om geld te wis selen. Iedereen wist hem te vinden, maar ook dit gaat een einde nemen. In het bezoek aan huis zal dat wel veel schelen, maar ja, we zijn alle bei oud, en we hopen het nu wat rustiger aan te gaan doen." het mysterieuze blijspel: De kat met de kanarie. De opvoering is vastge steld in hotel „Het wapen van Burgh". Voor de toekomst zal de heer A. Damman zich belasten met het samenstellen van een avond nieuwe stijl. De aftredende bestuursleden, me vrouw Mulder-Krijnse Lokker en de heer C. de Rijke werden herkozen. De voorzitter had zeer veel waarde ring voor het werk van de secretaris de heer L. Hack, die gemeend heeft om er mee te moeten ophouden. Hij ontving van het bestuur een boeken bom Mevrouw Mulder-Krijnse Lok ker zal zijn functie overnemen. Bij de rondvraag bracht de heer L. v. d. Klooster het overlijden van een bijzondere V.O.O.-kracht nog eens ter kennis, nl. de heer P. J. Seel. NEW YORK. De veiligheidsraad heeft een speciale subcommissie in gesteld die middelen moet aanbeve len om zuidwest-Afrika aan het Zuidafrikaanse bestuur te onttrek ken en daar V.N.-gezag te vestigen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Rond tweehonderd scholieren en studenten hebben in Den Haag gedemonstreerd voor le galisering van de alternatieve peda gogische academie (A.P.A.) in Be verwijk. STADSKANAAL. Een felle brand heeft aan de Scheepswerfkade in Stadskanaal een alleenstaande bur gerwoning, bewoond door de familie H. Drenth in de as gelegd. Van de inboedel kon niets worden gei-ed. BEEKBERGEN. Het gemeentebe stuur van Apeldoorn wil de inwo ners van het kerkdoi'p Beekbergen volledige inspraak geven in de plan nen voor uitbreiding van het dorp. De inwoners kunnen bij het gemeen tebestuur een kaart krijgen, waarin zij zelf kunnen aangeven wat en waar gebouwd moet worden. HEERLEN. Binnenkort zal zich op het industrieterrein in Brunssum een Nederlands-Duitse industriële com- combinatie, n.v. Edco (Europeon Door Company), vestigen, waarvoor twee hectare industriegrond van de ge meente Brunssum is aangekocht. GORKUM. Overeenkomstig de verwachting hebben de drie in de gemeenteraad van Gorkum nog overgebleven raadsleden van de P.v. d.A. hun besluit kenbaar gemaakt om uit de P.v.d.A. te treden en on der de nieuwe naam „Democratisch Socialisten" hun zetels in de raad te blijven innemen en ook aan de vol gende gemeenteraadsverkiezingen te zullen deelnemen. WQENSDAG 4 FEBRUARI. NED. 1. In het middagprogramma van de VARA een „cultureel" kin derfilmpje. Een opa vertelt zijn kleinkind van hoe het vroeger was. En dan gaat het voornamelijk over dieren die hij nog gekend heeft op de plaats waar nu huizen staan. In de vooravond de vaste rubrieken voor de woensdag: „Scala" en het actualiteitenprogramma van de ge zamenlijke kerken „Kenmerk". De politieke zendtijd is voor de CPN en Socutera toont een filmpje over het zwakzinnige kind. De hoofdfilm is Het geheim van de X15", een rol prent over de ruimtevaart van nog geen tien jaar oud. Eigenlijk is het geen speelfilm, maar meer een ge dramatiseerde documentaire ovet een van de belangrijkste en merk waardigste projecten van de Ameri kanen, nl. de produktie van de X15, een bemand vliegtuig dat tot buiten de dampkring kon doordringen. Het verhaal gaat over drie testpilo ten, die deze X15 moeten helpen ontwikkelen. De X15 mag dan in middels verouderd zijn, de proble matiek van de ontwikkeling van de ruimtevaart is dat zeker ft iet. Daar om blijft dit kijkje achter de scher men van de training van piloten (en astronauten) belangwekkend genoeg. In de rubriek „Strikt Persoonlijk" gaan enkele hoofdredakteuren on der leiding van W. L. Brugsma weer, een bekende figuur aan de tand voe len. NED. 11. In het jongerenprogram ma „Midweek" o.m. de popgroep Circus en Juicy and Lucy. Na het journaal laat Jan Blaaser weer kunstenaars praten in Studio Belle- ime. De rest van het VARA-pro- gramma is getiteld „Dit is het be gin". Het is een kritisch programma over de toekomst en wel voorname lijk over wonen en groene weduwen m.a.w. over het forensen en de mannen die zo vaak van huis zijn en het zo druk hebben, dat hun vrou wen eigenlijk als onbestorven wedu wen door het leven gaan. De H1RO wijdt in haar programma aandacht aan de Ned. Ver. tot Bescherming van Voetgangers, the American Field Service en de Theosofische Ver. Aansluitend aaii het laatste nieuws komt Téleac nog met twee cursus sen. DONDERDAG 5 FEBRUARI. NED. I. „Jam" is het eerste pro gramma van de TROS. De tiener show komt deze keer helemaal uit Zwitserland. Daar doet presentator Robbie Dale nl. zijn best om de ver maarde 007 te imiteren. De optre denden zijn Fleetwood Mac, Badfin- ger, Clover Leaf, Serpentine en the Haerts of Soul. Dan een aflevering van de lachserie „De getrouwde vrij gezel", die een uitnodiging krijgt om een avondje met zijn vrouw gezéllig te komen eten. Mary Schuurman presenteert de Tros-toto en ook de serie „De dief van Washington" ont breekt niet in de Tros-avond. Hij moet een mysterieus vliegtuigonge luk tot klaarheid brengen en ver kleedt zich om een verdacht persoon te kunnen benaderen. De dief doet zich voor als een bekend schaker, maar hij kan beier stelen dan scha ken. Een kwartiertje voor het veer tiendaags interview „Op de man af". Vervolgens de Annie Cordy show. Het clowneske Belgische zangeresje treedt op in de Tamboer in Hooge- veen. Na het nieuws nog beelden van de Russische televisie uit Le ningrad, waar deze dagen de Euro pese kampioenschappen kunstrijden op de schaats worden gehouden en vanavond zien we de vrije figuren voor paren. NIEUWERKERK, 2-2. Dezer dagen vergaderde de Nieuwerkerkse Vere nigingsraad onder voorzitterschap van de heer Joh. Schiettekatte Pzn. In vogelvlucht somde hij de aktivi teiten van het vorig jaar op, waar voor de jonge verenigingsraad zich heeft ingezet. „We zijn vorig jaar van start ge gaan met het doel om de aktiviteiten van de verenigingen te stimuleren en op organisatorisch gebied deze aktiviteiten, waar mogelijk te bun delen. Onze vuurdoop was de orga nisatie van het Oranjefeest op Ko ninginnedag. Na 30 april hebben we de verzorging van de bejaardenreis op ons genomen, waarna het af scheid van burgemeester A. A. van Eeten op 31 juli met daarop volgend de installatie van burgemeester De Kam, op 2 september", aldus de voorzitter. Hij vroeg de leden om van eventueel gemaakte fouten bij de organisatie te leren, en altijd voor opbouwende kritiek open te staan. Hij bedankte allen voor hun inzet en het vele werk dat verzet is. Over wat er precies in 1970 gaat gebeuren is nog weinig te zeggen „We zullen het er allemaal wel over eens zijn dat het onze taak is om de or ganisatie van de 5 mei viering ter hand te nemen", aldus de voorzitter. Het ging erbij hem niet direkt om nu al een konkreet voorstel op tafel te kunnen leggen, maar wel om me ningen en ideeën te horen, die dan nader bekeken of uitgewerkt kunnen worden. Doel verenigingsraad De heer Schiettekatte vroeg zich af hoe de verenigingsraad zich orga nisatorisch moet gaan opstellen in de gemeenschap en welke taak zij moet hebben in en voor het dorp. Aller eerst dacht hij dat het de bedoeling was om bij festiviteiten en gebeurte nissen, waarbij de gehele bevolking betrokken is, coördinerend op te tre den. Vertegenwoordigers uit alle la gen van de bevolking moeten in deze NED. II. In de vooravond „Scala" en „Van gewest tot gewest". De VP RO verzorgt de avond en begint met „Berichten uit de samenleving". Deze berichten kunnen de verdere pro gramma-onderdelen onderbreken. „Expo '70" gaat over de wereldten toonstelling die binnenkort in Japan wordt geopend en waarvoor de VPRO-medewerkers bepaald niet erg warm zullen lopen. „Een week in Utrecht" is een programma van Leonie van Bladel over de Utrechtse Cinemanifestatie, die onlangs is ge houden. „Monkey Business" is een oude Amerikaanse speelfilm, waarin de Marx Brothers de hoofdrollen spelen. De broertjes proberen als verstekelingen aan boord van een groot schip naar Amerika te reizen. De gezamenlijke kerken sluiten het programma af met de film Dateline San Francisco" van de BBC. Onder werp is het generatieconflict in de Ver. Staten. WOENSDAG 4 FEBRUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Kijk als je tekent zie je meer11.10 Beeldverhaal van de kerk; 11.35 En gelse les; 12.00 Einde; 17.00-17.30 Opa's dieren; 18.45 Fabeltjeskrant (kleur); 18.55 Nieuws; 19.04 Scala; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.30 raad vertegenwoordigd zijn, zij moe ten er met hun moeilijkheden en wensen van hun eigen vereniging in terecht moeten kunnen. De heer Schiettekatte vond het nodig op de hoogte te zijn en te blijven van hoe het verenigingswerk in Nieuwerkerk reilt en zeilt, om zodoende gezamen lijk eventuele moeilijkheden op te lossen. Hij vroeg zich voorts af hoe lang er nog gewacht moet worden met een verenigingsraad voor geheel Duiveland, waarin men tenminste alle verenigingen gebundeld ziet en welke als één lichaam naar buiten kan treden als het over het aanvra gen van subsidie gaat, wat nu prak tisch elke vereniging apart moet doen bij de gemeente. „Zou het voor het gemeentebestuur niet eenvoudi ger zijn om één aanvraag om subsi die te behandelen, terwijl men nu wel twntig te behandelen heeft!" De voorzitter stelde o.m., dal, wanneer men als één concentratie van verenigingen optreed er meer bereikt zal kunnen worden bij de ge meente. Verder stelde hij aan de orde hoe de verenigingsraad moet reageren op een landelijke aktie zoals die voor Biafra, een aktie zoals die van onlangs ten bate van de slachtoffers bij de mijnramp te Zierikzee. Ook een taak voor de verenigingsraad? Bestuursvorm Over het verenigingsraadbestuur als zodanig legde de heer Schiette katte ook enige vragen op tafel Hij stelde voor een bestuursverkiezing te houden waarbij de voorzitter het eerst ftredend is, omdat deze, bij de aanvang, een jaar geleden, heeft ge steld, dat hij het een jaartje zou pro beren en de bestuursleden deze voor waarde niet hebben gesteld- Bij de verkiezing van een nieuwe voorzitter waarbij de heer Schiette katte zich weer herkiesbaar stelde werd hij herkozen. In bespreking kwamen na de voor CPN; 20.30 Socutera; 20.35 Het ge heim van de X15; 22.15 Persoonlijk 22.40 Nieuws. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.55 Nieuws; 19.04 Midweek; 20.00 Journaal; 20.20 Kunst uit Bel- levue (kleur); 21.00 Dit is het begin; 22.05 HIRO-magazine; 22.25 Nieuws; 22.30 Vamos a ver (Teleac); 23.10- 23.40 Studeren (Teleac). DONDERDAG 5 FEBRUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Maatschappelijke ontwikkelingen in ons koninkrijk; '11.10 Biologie in de brugklas; 11.35 Mensen van deze tijd 12.00 Einde; 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 1S.55 Nieuws; 19.04 Jam (in (kleur); 20.00 Journaal; 20.20 Tros- toto; 20.40 De dief van Washington kleur); 19.31 De getrouwde vrijgezel (kleur); 21.30 Op de man af; 21.45 Annie Cordy Tour; 22.30 Nieuws; 22.35 Kunstrijden op de schaats; 23.05-23.35 Bij leven en welzijn (Te leac). NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.55 Nieuws; 19.04 Scala; 19.30 Van gewest tot gewest; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 Expo '70; 20.50 Een week in Utrecht; 21.25 Monkey Bu siness; 22.40 Date Line San Fran cisco; 23.10 Nieuws. zitterstoespraak o.a.: De 5 mei vie ring, organisatie en taak van de vere- nigingsi-aad, aanvulling verenigings raad met andere verenigingen, be stuursverkiezing. Voordat de penningmeester zijn financieel verslag behandelde, con troleerde een kascommissie de boe ken en bescheiden. Advertentie NEW YORK. President Nixon heeft besloten het „Safeguard" (waarborg) anti-raket raketsysteem uit te breiden en zal in zijn begro ting, die hij maandag 2 februari bij het Congres indient, om meer geld daartoe vragen, zo schrijft de „New York Times". Jaarvergadering V.O.O. Advertentie. s^||j| SPAARBANK SiRIE* EN VOIGI 999-123 IV tpunrtcflst b c op do fofmy'KJcn vo©t infof c.* do 89ipow?wnn itrdi. Dt STA A T Lo/ta?' rel.' 1 fcur (W> Kttal Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. Eén raad voor geheel Duiveland lijkt gewenst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4